projekt_2473_Projektovy_zamer_detailny

Naposledy upravil Admin-metais MetaIS 2024/11/19 17:46

PROJEKTOVÝ ZÁMER

Manažérsky výstup  I-02

 podľa vyhlášky MIRRI č. 401/2023 Z. z. 

Povinná osoba

Pôdohospodárska platobná agentúra

Názov projektu

Zvýšenie dostupnosti geografického informačného systému PPA

Zodpovedná osoba za projekt

Mgr. Peter Bottlik

Realizátor projektu

Pôdohospodárska platobná agentúra

Vlastník projektu

Ing. Marek Čepko

História DOKUMENTU

Verzia

Dátum

Zmeny

Meno

0.1

11.03.2023

Pracovný návrh

 Ing. Elena Závacká

1

25.03.2024

Schválenie dokumentu k ŽoNFP

 Mgr. Peter Bottlik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Použité skratky a pojmy

SKRATKA/POJEM

POPIS

AMS

Area monitoring system = Systém plošného monitorovania plôch

DPB

Diel pôdneho bloku

DPZ

Diaľkový prieskum zeme

EPZF

Európsky poľnohospodársky záručný fondu

EPFRV

Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka

GIS

Geografický informačný systém

GSAA

Aplikácia Geopriestorová žiadosť o podporu

HW

Hardvér

IACS

Integrovaný administratívny a kontrolný systém

Jednotná žiadosť

LPIS

Register poľnohospodárskych produkčných plôch (Land Parcel Identification System)

MPaRV SR

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky

PPA

Pôdohospodárska platobná agentúra

SW

Softvér

VM

Virtuálny server

 

1.    DEFINOVANIE PROJEKTU

1.1      Manažérske zhrnutie

Predmetom projektu je zvýšenie dostupnosti geografického informačného systému (GIS) Pôdohospodárskej platobnej agentúry, ktorý pozostáva z IS GSAA a LPIS použitím služieb vládneho cloudu. Výstupom projektu bude riešenie migrácie týchto IS z prostredia MPaRV do cloudu, ktoré celkovo zlepší prevádzku ISVS.

Indikatívna výška finančných prostriedkov určených na realizáciu projektu: 998 467€

Časový horizont realizácie projektu: jún 2024 – december 2024

Pôdohospodárska platobná agentúra predkladá projekt Zvýšenie dostupnosti geografického informačného systému PPA v rámci výzvy PSK-MIRRI-604-2023-DV-EFRR Zvýšenie dostupnosti systémov verejnej správy. Reflektuje na vyhlásenú dopytovú výzvu, pretože chce realizovaným projektom zabezpečiť dlhodobú dostupnosť IS GSAA a LPIS, ich stabilnú, dlhodobo udržateľnú a kontinuálnu prevádzku vo vládnom cloude so zabezpečenými službami vládneho cloudu a tým prispieť k racionalizácii prevádzky informačných systémov pomocou eGovernmentu.

Program

Program Slovensko

Názov Výzvy

Zvýšenie dostupnosti systémov verejnej správy 

Kód Výzvy

PSK-MIRRI-604-2023-DV-EFRR

Priorita

1P1 Veda, výskum a inovácie

Špecifický cieľ

RSO 1.2 Využívanie prínosov digitalizácie pre občanov, podniky, výskumné organizácie a orgány verejnej správy

1.2      Motivácia a rozsah projektu

Predmetom projektu je riešenie migrácie GIS z prostredia MPaRV do cloudu. V súčasnosti je GIS, ktorý pozostáva z IS GSAA a LPIS prevádzkovaný v prostredí HW MPRV. S týmto prevádzkovaním sa spája množstvo problémov, ktoré budú popísané nižšie. Realizáciou projektu sa celkovo zlepší prevádzka a dostupnosť ISVS aj vďaka:

  • využitiu cloudových služieb, ktoré odstránia aktuálne problémy s infraštruktúrou tak významného nástroja pre dotácie ako je GSAA, čo prispeje k zvýšeniu kvality služieb pre poľnohospodárov žiadateľov,
  • znížia sa prevádzkové náklady,
  • zvýšeniu dostupnosti isvs vďaka pružným možnostiam v cloude reflektujúcim aktuálne požiadavky na parametre služieb VM,
  • zvýšeniu kybernetickej bezpečnosti,
  • automatizácií procesov pri havarijných stavoch, poskytujúcich rôzne možnosti obnovenia záloh ISVS.

GSAA a LPIS tvoria funkčne jeden celok a sú prevádzkované na spoločnej HW infraštruktúre, nakoľko by GSAA bez LPIS nebola schopná poskytnúť potrebné služby.

GSAA je Geopriestorový webový formulár žiadosti o pomoc (Geo-Spatial Aid Application)

IS GSAA je aplikácia, prostredníctvom ktorej žiadateľ o podporu od PPA predkladá prílohy k Jednotnej žiadosti o Priame podpory financované zo zdrojov EPZF na elektronickom formulári.

Z historických a technických dôvodov HW infraštruktúra IS GSAA sídli v priestoroch MPaRV SR, administrácia, kontrola a manažment užívateľov a projektový manažment systému sa vykonáva v rámci PPA.

PPA využíva systém GSAA unikátne pre manažovanie predkladania príloh k Jednotnej žiadosti o Priame podpory financované zo zdrojov EPZF na elektronickom formulári prostredníctvom aplikácie Geopriestorová žiadosť o podporu – (IS GSAA). Žiadateľ prostredníctvom aplikácie vytvára grafické prílohy, vypĺňa zoznamy poľnohospodárskych pozemkov k žiadosti o priame podpory. Vo webovom prostredí umožňuje zakresliť hranice užívania a zadefinovať parcely na nich.  Výstupom z aplikácie je grafická príloha a jej tabuľková časť.

Ide o webovú mapovú (GIS) aplikáciu prevádzkovanú Pôdohospodárskou platobnou agentúrou na HW MPaRV SR. Spracováva, aktualizuje a poskytuje prostredníctvom geografického informačného systému (GIS) na platforme ArcGIS údaje priestorového charakteru prostredníctvom funkcií:

-              zobraziť hranice užívania v rámci jednotlivých dielov pôdnych blokov

-              elektronicky zakresliť nové, ktoré nie sú v databáze

-              špecifikovať akú plodinu pestuje na diele pôdneho boku, resp. jeho časti

-              vyznačiť požadované podporné schémy

-              tlačiť do mapovej grafickej a tabuľkovej prílohy

-              odoslať údaje do IS PPA IACS (IS na samotné administrovanie žiadostí)

-              prijímať údaje prostredníctvom integračných služieb pre GIS systémy tretích strán.

Prostredníctvom IS  GSAA sa nepodáva samotná žiadosť, ale grafické príloha k jednotnej žiadost .

Priestorové údaje sú umiestnené v centrálnej geodatabáze (priestorové dáta z geodatabázy LPIS a ortofoto snímok), a aktualizované a spravované prostredníctvom  desktopových klientov. Poskytuje údaje tretím stranám a verejnosti prostredníctvom web aplikácie IS GSAA.

LPIS je geografický informačný systém, ktorý eviduje plochy (kultúrne diely) poľnohospodárskej pôdy, ktoré sú spôsobilé pre platby. LPIS je súbor referenčných plôch tvoriacich podklad pre podávanie žiadostí pre priame platby. LPIS je aplikácia uľahčujúca prístup k informáciám o kultúrnych dieloch a k ich zobrazeniu na mape. Register LPIS bol vytvorený v rokoch 2002 a 2003 na podklade digitálnych ortofotomáp z rokov 2002-2003. Priebežne je aktualizovaný na základe výsledkov kontrol na mieste, DPZ a žiadostí.

LPIS – identifikačný systém poľnohospodárskych pozemkov, je kľúčovou zložkou IACS pre podpory viazané na pôdu. Legislatívna a koncepčná báza LPIS je integrovaná v niekoľkých Nariadeniach EÚ a technických špecifikáciách EÚ. Podľa Nariadenia Európskeho parlamentu a rady č. 2021/2116 článku 68 je systém identifikácie poľnohospodárskych pozemkov definovaný ako geografický informačný systém vytvorený a pravidelne aktualizovaný členskými štátmi na základe leteckého alebo priestorového ortozobrazenia s jednotným štandardom, ktorý zaručuje úroveň presnosti, ktorá je prinajmenšom rovnocenná presnosti kartografického zobrazenia v mierke 1:5000. LPIS predstavuje vektorové hranice poľnohospodárskej krajiny a nesie informácie o jedinečnom kóde, výmere,  ultúre/využití pôdy, externých vrstiev, atď. Predstavuje referenčnú plochu, na podklade ktorej si prijímatelia zakresľujú hranice užívania (HU) v systéme GSAA. Základným objektom je diel pôdneho bloku. Tento dokument vyplýva z povinnosti Slovenskej republiky vytvoriť, udržiavať a aktualizovať LPIS. Dokument poskytuje aktuálne informácie o vedení a aktualizácii LPIS pre potreby administrácie jednotných žiadostí v prostredí Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Pôdohospodárka platobná agentúra v zmysle zákona č. 280/2017 Z.z., o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka paragrafu 10 písmenu u) prideľuje identifikačné číslo dielom pôdnych blokov a vedie ich evidenciu a písmena v) zabezpečuje cyklickú obnovu dielov pôdnych blokov a systém identifikácie poľnohospodárskych pozemkov vrátane aktualizácie ich registrov. V zmysle tohto zákona § 40 bod 2 sa všeobecné predpisy o správnom konaní, nevzťahuje na zabezpečenie cyklickej obnovy dielov pôdnych blokov, zabezpečenie systému identifikácie poľnohospodárskych pozemkov, zabezpečenie aktualizácie ich registrov a rovnako podľa bodu 4 daného § na vedenie evidencie dielov pôdnych blokov sa nevzťahuje osobitný predpis - Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) v znení neskorších predpisov. Bez ohľadu na stav LPIS je prijímateľ zodpovedný za svoju žiadosť.

Popis problému, ktorý sa realizáciou projektu odstráni

Produkčné prostredie IS GSAA je prevádzkované v HW infraštruktúre, ktorá bola naposledy navyšovaná v roku 2018. Od roku 2018 neustále narastajú HW SW požiadavky na prevádzku. Tieto požiadavky je možne zaradiť do nasledovných skupín:

  • Zvyšovanie počtu zobrazovaných vrstiev v mape: Do GSAA sú postupne pridávané ďalšie vrstvy. V roku 2018 aplikácia využívala 35 mapových služieb s 131 vrstvami . V súčasnosti je to 48 mapových služieb s 194 vrstvami. Zvýšilo sa aj zobrazovanie týchto vrstiev, nakoľko sú využívané pri podávaní žiadosti. Samotná veľkosť DB GSAA od roku 2018 narástla trojnásobne (aktuálna kampaň neobsahuje dáta z predošlej), z 100GB na 300GB,  ktorá obsahuje len vektorové dáta.
  • Zvyšovanie počtu a komplexnosti prepočtov výmer: Nové vrstvy vstupujú do výpočtov, ktorých údaje je potrebné použiť pri vyplnení deklaračnej časti. Počet rátaných veličín sa zásadne zvýšil a narástla aj komplexnosť výpočtu. Aplikácia v roku 2018 využívala 166 tabuliek, dnes je to 273. Pri viacerých vrstvách sa nerobí len prepočet prekryvu, ale doplnil sa napríklad aj  výpočet diffov medzi jednotlivými editáciami,  výpočty kde prebieha validácia tvaru zakreslenej plochy voči prvkom nachádzajúcim sa v okolí.  Tieto prepočty zvyšujú HW náročnosť.
  • Implementácia nových funkcionalít, ktoré zvyšujú komplexnosť aplikácie: Od roku 2018 boli do aplikácie doplnené viaceré zásadné rozšírenia, ktoré zvýšili požiadavky na HW: jedná sa predovšetkým o rozšírenia AMS, DPZ, kontrola kvality, prepočty diffov, evidencia a archivácia míľnikov editácii viazaných na používateľa a to všetko je postavené na údajoch, ktoré treba prepočítať a poskytnúť používateľovi aplikácie real-time na „tlačidlo“. Pribudli nové intervencie v rámci neprojektových opatrení PRV. Aktuálne sú v aplikácii 4 podkladové rastrové mapy. V kampani 2018 bola iba jedna.
  • Nárast počtu používateľov, ktoré je potrebné obslúžiť v kratšom období:
  • Každoročne pre neskoré zmeny v legislatíve a následné nevyhnutné úpravy aplikácie je posúvaný štart kampane. Skrátenie času na podávanie žiadostí vyžaduje, aby bolo viac používateľov obslúžených v kratšom čase. Každým rokom rastie maximálny počet používateľov, ktorí podali svoju žiadosť za 24 hodín. V súčasnosti sa toto číslo pohybuje viac ako 1400 denne a v roku 2018 to bolo orientačne do 1000.
  • Podanie žiadosti je proces, kde používateľ obecne vykonáva editácie priestorových údajov a vypĺňa deklaračne tabuľky. Skúsený používateľ, ktorý má jednoduchú žiadosť, vyplní tieto údaje orientačne  za 15 min. Zložité žiadosti sa pripravujú aj niekoľko hodín až dní. Každým rokom sa mení žiadosť a do istej miery rastie potreba používať systém častejšie a dlhšie. Napr. kompletné prepočítanie údajov žiadosti pre Lesy SR (jeden z najväčších žiadateľov) trvá rádovo minúty, pričom požiadavka na poskytnutie dát je real-time, (tzn. max. jednotky sekúnd), čo sa so súčasným HW nedá dosiahnuť.
  • V GSAA je viacero míľnikov, ktoré majú vplyv na správanie používateľov. Najväčšie vyťaženie systému je pred ukončení podávania žiadostí. V tomto období je akýkoľvek výpadok vnímaný citlivo, lebo má priamy vplyv na žiadateľa. Toto nárazové využívanie IS GSAA sa nepodarilo eliminovať. Navyše od roku 2018 boli do GSAA zavedené nové procesy, ktoré spôsobili, že takýchto nárazových míľnikov je viac. Jedným z nich je napríklad zverejňovanie výsledkov kontrol AMS, ktoré v prípade nájdenia chyby vyžadujú reakciu používateľa.
  • Webová aplikácia GSAA v čase najväčšej záťaže v roku 2023 obslúžila denne 70 miliónov webových dopytov. Z toho v priebehu dňa za hodinu ArcGIS Server obslúžil 1 milión dopytov. Toto číslo je kritické pre súčasnú infraštruktúru.

LPIS

Aktuálny stav LPIS je veľmi kritický, nakoľko nie je možné pozitívne ovplyvniť výpadky a rýchlosť systému. V súčasnej dobe evidujeme trvalé výpadky komponentov systému, ktoré už nie je možné využívať. Ďalší výpadok už môže znamenať úplne znemožnenie nevyhnutnej funkcionality, nebude možné vykonávať aktualizáciu LPIS a nebude možné odosielať prepočítané údaje LPIS do IACS, tým pádom nebude možná správna administrácia žiadosti.

Agenda a životná situácia, ktorým sa projekt venuje

Agenda

Kód agendy

Životná situácia

Kód ŽS

Poskytovanie dotácií

A0003169

Dotácie

001

1.3      Zainteresované strany/Stakeholderi

V nasledujúcej tabuľke sa nachádzajú identifikovaní stakeholderi:

ID

AKTÉR / STAKEHOLDER

SUBJEKT

(názov / skratka)

ROLA

(vlastník procesu/ vlastník dát/zákazník/ užívateľ …. člen tímu atď.)

Informačný systém

(MetaIS kód a názov ISVS)

1.

Pôdohospodárska platobná agentúra

PPA

Povinná osoba

LPIS isvs_117

GSAA isvs_6561

2.

Poľnohospodár

PO/FO

žiadateľ

N/A

3.

OVM, ktoré majú prístup do GSAA cez prihlásenie

OVM

Konzument údajov

N/A

4.

Súkromné podnikateľské subjekty v agrorezorte ponúkajúce služby pre koncového zákazníka - poľnohospodára, ktoré pristupujú ku GSAA cez integráciu tretích strán

PO

Konzument údajov, zapisovateľ údajov

N/A

1.4      Ciele projektu

V tabuľke sa nachádzajú ciele, ktoré sa dosiahnu realizáciou projektu:

ID

 

Názov cieľa

Názov strategického cieľa

Spôsob realizácie strategického cieľa

1

Racionalizovanie prevádzky IS GSAA a LPIS pomocou vládneho cloudu

Racionalizujeme prevádzku informačných systémov pomocou vládneho cloudu (NKIVS)

Využitím zdieľanej platformy vládneho cloudu čo povedie k minimalizácii nárokov na správu a údržbu migrovaných informačných systémov.

 

1.5      Merateľné ukazovatele (KPI)

V tabuľke sa nachádzajú merateľné ukazovatele a ich znaky z Prílohy č. 4 Výzvy PSK-MIRRI-604-2023-DV-EFRR Zvýšenie dostupnosti systémov verejnej správy

ID

 

Kód a názov merateľného ukazovateľa projektu

p.č.

Popis znaku, charakteristiky, pravidla

Merná jednotka
 

Typ ukazovateľa

AS IS
merateľné hodnoty
(aktuálne)

TO BE
Merateľné hodnoty
(cieľové hodnoty)

Spôsob ich merania

1

PO032 Verejné inštitúcie podporované pri vývoji digitálnych služieb, produktov a procesov

1

Podporená verejná inštitúcia. Medzi verejné inštitúcie patria miestne orgány verejnej správy, orgány na nižšej ako celoštátnej úrovni alebo iné typy orgánov verejnej moci.

Verejné inštitúcie

Výstup

0

1

Subjekty verejnej správy zapísané v štatistickom  registri organizácií vedenom Štatistickým úradom SR, ktoré sú zaradené v sektore verejnej správy

2

2

Účelom podpory je významný rozvoj alebo modernizácia digitálnych služieb, produktov a procesov, napríklad v kontexte opatrení elektronickej verejnej správy.  Významné  inovácie sa týkajú iba nových funkcií. 

Verejné inštitúcie

Výstup

0

1

Doklad preukazujúci úspešné ukončenie realizácie projektu a jeho

aktivít (napr. účtovná dokumentácia) a záverečná monitorovacia správa projektu.

3

PR017 Používatelia nových a vylepšených verejných digitálnych služieb, produktov a procesov

2.1

Používateľ

Používatelia / rok

výsledok

18000

18900

Prihlásenie cez AD

4

3.2

Inovácia – výrazne inovovaná.

Používatelia / rok

Výsledok

18000

18900

Modernizácia existujúcej elektronickej služby pre občana / podnikateľa podporená projektom.

1.6      Riziká a závislosti

Riziká a závislosti sú analyzované v prílohe č. 1: PRILOHA_1_Zoznam rizik a zavislosti migracia GIS PPA.xlsx

1.7      Alternatívy a multikriteriálna analýza

Alternatívy zvýšenia dostupnosti GSAA a LPIS sú definované technologickou architektúrou budúceho riešenia. GSAA a LPIS môžu byť prevádzkované on-premise ako doteraz na dostupnej HW infraštruktúre MPRV, v privátnej časti VC alebo vo verejnej časti VC.

Súčasťou dokumentu ako príloha č. 2 je vyplnený xlsx. súbor na migrované IS, ktoré sú súčasťou projektu. Z uvedenej prílohy vyplýva zaradenie GSAA do kategórie C3I3A3, čo indikuje prevádzku v privátnej časti vládneho cloudu.

1.8      Multikriteriálna analýza

V zmysle prílohy č. 8 výzvy PSK-MIRRI-604-2023-DV-EFRR a na základe povahy projektu sa ako alternatívy posudzujú 3 verzie TCO:

  1. zachovať pôvodný stav,
  2. migrovať do privátnej časti Vládneho cloudu,
  3. migrovať do verejnej časti Vládneho cloudu.

Všetky 3 alternatívy majú základ výpočtu uvedený v v prílohe č. 3: M_05_BC_CBA_Projek_PPA.xlsx:

  1. Zachovať pôvodný stav – hodnoty tejto alternatívy vychádzajú zo záložiek TCO AS IS – SW a TCO AS IS – HW z prílohy č. 3.
  2. Migrovať do privátnej časti VC – hodnoty do tejto alternatívy vychádza zo záložky TCO TO BE – SW, kde v riadkoch 141 -149 je uvedená hodnota prevádzky vo VC na základe cenníka zo záložky „Cena PčVC“.
  3. Migrovať do verejnej časti VC – hodnoty do tejto alternatívy vychádza zo záložky TCO TO BE – SW s tým, že cena za prevádzkovanie je vypočítaná na záložke „Cena VčVC“.

Na základe TCO, ktoré je vypočítané v prílohe č. 3: M_05_BC_CBA_PRILOHA_Projekt_PPA.xlsx, na záložke TCO je výsledok nasledovný:

Ekonomickejšie najvýhodnejšou alternatívou je alternatíva č. 2: prevádzka v privátnej časti VC, ktorá je o viac ako 20% výhodnejšia ako zachovanie stavu AS IS (1. alternatíva zachovať pôvodný stav).

Prevádzkovanie GSAA a LPIS vo verejnej často vládneho cloudu by predstavovalo vyššie náklady o viac ako 6 mil.€ za porovnávané obdobie. Tento výrazný rozdiel vznikol potrebami nacenenými cez AZURE estimate nachádzajúcimi sa na záložke „Cena VčVC“

Prevádzka v privátnej časti VC je najvýhodnejšia z ekonomického hľadiska aj z hľadiska určenia parametrov GSAA na úrovni C3I3A3. Riešenie nasadené do nového samostatného projektu vo VC. Náklady na licenčné poplatky sú uvedené v prílohe č. 3: M_05_BC_CBA_PRILOHA_Projekt_PPA.xlsx, na záložke Rozpočet - HW a licencie.

2.    POŽADOVANÉ VÝSTUPY  (PRODUKT PROJEKTU)

Po ukončení projektu budú dodané:

projektové výstupy podľa vyhlášky 401/2023 o riadení projektov (vrátane zdrojových kódov)

ID

Prehľad projektových výstupov

Projekt do 1.000.000 EUR

Manažérske výstupy

Špecializované
výstupy

(technické)

 

Výstupy vytvárané PRIEBEŽNE počas celého projektu

Projekt

 

 

M-01

Plán etapy/Plán fázy

ÁNO

ÁNO

 

M-02

Manažérske správy, plány, reporty, zoznamy, odporúčania a požiadavky:

 

 

 

 

(1) Zoznam otvorených otázok

ÁNO

ÁNO

 

 

(2) Zoznam funkčných zdrojových kódov

ÁNO

ÁNO

 

 

(3) Zoznam licencií

ÁNO

ÁNO

 

 

(4)   Správa   o   stave   projektu (Status report)

ÁNO

ÁNO

 

 

(5) Požiadavka na zmenu (CR)

ÁNO

ÁNO

 

M-03

Akceptačný protokol

ÁNO

ÁNO

 

M-06

Evidencia e-Government komponentov  v  MetaIS, vrátane      architektonických modelov *

ÁNO

 

ÁNO

 

PRÍPRAVNÁ  A  INICIAČNÁ
FÁZA

 

 

 

I-02

Projektový zámer

ÁNO

ÁNO

 

I-03

Prístup k projektu

ÁNO

ÁNO

 

I-04

Katalóg požiadaviek

ÁNO

ÁNO

 

MÍĽNIK - ukončenie obstarávania alebo uzatvorenie zmluvy s dodávateľom

 

 

 

 

REALIZAČNÁ FÁZA

 

 

 

R1

ANALÝZA A DIZAJN

 

 

 

R-01

Projektový iniciálny dokument (PID)

ÁNO

ÁNO

 

Akceptačné kritériá

ÁNO

ÁNO

 

R1-1

Detailný návrh riešenia (DNR) (1) Zámer riešenia, analýza požiadaviek, používateľský
prieskum a motivačná architektúra
(2) Popis postupu analýzy a návrhu riešenia
(3) Biznis architektúra*
a. Existujúca a cieľová biznis architektúra
b. Procesy podporované navrhovaným riešením
c. Vytvorenie informačnej architektúry a mapovanie používateľskej cesty
d. Vytvorenie grafického návrhu a prototypu používateľského rozhrania (UX, UI)

e. Prípady použitia (use case model)
(4) Dátová architektúra
(5) Aplikačná architektúra*
a. Existujúca a budúca aplikačná architektúra
b. Aplikačné komponenty a ich vzťah k biznis komponentom
a funkčným požiadavkám
c. Integrácie – Komunikácia medzi komponentami (OpenAPI) (6) Technologická architektúra*
a. Existujúca a budúca technologická architektúra
b. Technologické komponenty riešenia a ich vzťah k aplikačným komponentom
(7) Softvérové licencie a zdrojové kódy
(8) Požiadavky na úrovne služieb
(SLA) a výkonnosť
(9) Zabezpečenie dostupnosti, zálohovanie a obnova riešenia (10 Bezpečnosť – riešenie požiadaviek na bezpečnosť (11) Migrácia dát
(12) Harmonogram realizácie a nasadenia, závislosti

ÁNO

 

ÁNO

R1-2

Plán a stratégia testovania

ÁNO

 

ÁNO

 

(1) Testovacie prípady (UC/TC)
(2) Testovacie prostredia
(3) Testovacie dáta
(4) Defekt manažment, monitoring a reporting testov

ÁNO

 

ÁNO

R2

NÁKUP         TECHNICKÝCH PROSTRIEDKOV, PROGRAMOVÝCH PROSTRIEDKOV  A SLUŽIEB

 

 

 

R2-2

Obstaranie          programových prostriedkov a služieb

ÁNO

 

ÁNO

R3

IMPLEMENTÁCIA A TESTOVANIE

 

 

 

R3-1

Vývoj,        migrácia        údajov a integrácia

ÁNO

 

ÁNO

R3-2

Testovanie

 

 

ÁNO

(1) Funkčné testovanie (FAT)

ÁNO

 

(2) Systémové a integračné testovanie (SIT)

ÁNO

 

(3) Záťažové a výkonnostné testovanie

ÁNO

 

(4) Bezpečnostné testovanie (SW/HW a kybernetická bezpečnosť)

ÁNO

 

(5) Používateľské testy funkčného používateľského rozhrania (UX)

ÁNO

 

(6) Používateľské akceptačné testovanie (UAT)

ÁNO

 

R3-3

Školenia personálu

ÁNO

 

ÁNO

R3-4

Dokumentácia

 

 

ÁNO

(1) Aplikačná   príručka,   vrátane
aktualizovanej dokumentácie architektúry v rozsahu podľa položiek 3 až 10 Detailného návrhu riešenia R1-1

ÁNO

 

(2) Integračná príručka

ÁNO

 

(3) Používateľská príručka

ÁNO

 

(4) Zdrojové kódy a licencie

ÁNO

 

(5)   Inštalačná   a konfiguračná príručka

ÁNO

 

(6)  Prevádzkový  opis  a pokyny pre diagnostiku, servis a údržbu

ÁNO

 

(7)    Pokyny    na    obnovu    pri výpadku alebo havárii (Havarijný plán)

ÁNO

 

 

(8) Bezpečnostný projekt

ÁNO

 

(9) Údaje o monitorovaní úrovne poskytovaných    služieb    (SLA)
aktív IT

ÁNO

 

R4

NASADENIE a POSTIMPLEMENTAČNÁ PODPORA (PIP)

 

 

 

R4-1

Nasadenie      do      produkčnej prevádzky (vyhodnotenie)

ÁNO

 

ÁNO

R4-2

Akceptácia spustenia do produkčnej prevádzky (vyhodnotenie)

ÁNO

 

ÁNO

M-02

Správa o dokončení projektu (etapy/fázy)

ÁNO

 

 

* Architektonické diagramy a pohľady, vrátane architektonického modelu aj vo formáte The Open Group ArchiMate Model Exchange File Format.

3.    NÁHĽAD ARCHITEKTÚRY

Budúci stav produktu projektu z pohľadu biznis / aplikačnej / technologickej architektúry sa nachádza v I-03 Prístup k projektu bod 2 Architektúra riešenia projektu.

Zoznam funkčných, nefunkčných a technických požiadaviek sa nachádza v prílohe č. 3 M_05_BC_CBA projektu na záložke KATALOG_POZIADAVKY.

Architektúra s hlavnými e-Government komponentami a ich vzťahmi podľa metamodelu evidencie eGovernment komponentov v MetaIS:

Obrázok1.png

 

4.    LEGISLATÍVA

Pre naplnenie cieľov a dodanie výstupov projektu nie sú potrebné zmeny v oblasti legislatívy.

5.    ROZPOČET

Prílohu č. 3 tvorí samostatný dokument M-05 Analýza nákladov a prínosov (xls. BC/CBA) v predpísanej štruktúrovanej forme. Z neho vyplýva nasledujúci Hi-level rozpočet projektu:

P.č.

Položka

Suma

Popis k položke

1

Celkové náklady na realizáciu projektu 1+2+3+4+5

998 467€

2

Výdavky na licencie

236 040€

Cenová ponuka zo dňa 19.03.2024

3

Výdavky na interné kapacity

23 023€

BC/CBA – mzdová politika

4

Výdavky na migráciu

738 984€

5

Výdavky na publicitu – informačná tabuľa

420€

Na základe benchmarku s projektom, v ktorom máme s reklamnou tabuľou skúsenosti

6

Prevádzkové nálady riešenia - ročné

 938 620€

Z BC/CBA časť TCO

6.    HARMONOGRAM JEDNOTLIVÝCH FÁZ PROJEKTU a METÓDA JEHO RIADENIA

Začiatok projektu (realizačná fáza): 06/2024

Dodaný výstup: T+4 mesiace

Míľnik Verejného obstarávania (VO): 06/2024

Highlevel harmonogram projektu, ktorý sa neskôr (v ďalších fázach/dokumentoch) bude detailizovať sa nachádza v tabuľke:

ID

FÁZA/AKTIVITA

ZAČIATOK

(odhad termínu)

KONIEC

(odhad termínu)

POZNÁMKA

1.

Prípravná fáza a Iniciačná fáza

02/2024

05/2024

 

2.

Realizačná fáza

T

T+4

 

2a

Analýza a Dizajn

T

T+1

 

2b

Nákup technických prostriedkov, programových prostriedkov a služieb

T

T+2

 

2c

Implementácia a testovanie

T+2

T+4

 

2d

Nasadenie

T+3

T+4

 

2e

Post implementačná podpora (PIP)

T+4

T+7

PIP - 3 mesiace po nasadení

3.

Dokončovacia fáza

T+4

T+7

 

Projekt bude realizovaný metódou Waterfall:

Waterfall - vodopádový prístup počíta s detailným naplánovaním jednotlivých krokov a následnom dodržiavaní postupu pri vývoji alebo realizácii projekty. Projektovému tímu je daný minimálny priestor na zmeny v priebehu realizácie. Vodopádový prístup je vhodný a užitočný v projektoch, ktorý majú jasný cieľ a jasne definovateľný postup a rozdelenie prác tak, ako je v tomto projekte.

7.    PROJEKTOVÝ TÍM

Pre projekt Zvýšenie dostupnosti geografického informačného systému PPA sa zostavuje Riadiaci výbor v zložení:

Riadiaci výbor - rola

Meno a priezvisko

Predseda RV

Ing. Marián Križovenský

Biznis vlastník

Ing. Radmila Gašparová

Zástupca prevádzky

Ing. Milan Bóla

Ďalší členovia ako Zástupca dodávateľa a Projektový manažér dodávateľa sa doplnia sa až po VO.

Projektový tím objednávateľa tvoria:

ID

Meno a Priezvisko

Rola v projekte

1.

Mgr. Jana Ondačková

Kľúčový používateľ

2.

Mgr. Vladimír Dvořák

IT analytik

3.

Ing. Radmila Gašparová

Biznis vlastník

4.

Ing. Peter Horváth

IT architekt

5.

Mgr. Peter Bottlik

Projektový manažér

6.

Erika Berčíková, M.A.

Projektový manažér

7.

Mgr. Mária Pileková

Účtovník

8.

Ing. Milan Bóla

Manažér kybernetickej a informačnej bezpečnosti

9.

Ing. Milan Bóla

Špecialista na bezpečnosť

10.

Ing. Daniela Haulíková

Dátový kurátor

11.

Ing. Marián Križovenský

Vlastník údajov

 

8.       PRACOVNÉ NÁPLNE

8.1      Riadiaci výbor

Určenie zodpovednosti členov Riadiaceho výboru

  1. Hlavným záujmom a zodpovednosťou predsedu Riadiaceho výboru projektu je:
  2. a) zastupovať záujmy objednávateľa v projekte,
  3. b) kontrolovať súlad projektu a projektových cieľov so strategickými cieľmi,
  4. c) zabezpečiť a udržať finančné krytie (rozpočet) realizácie projektu,
  5. d) zabezpečiť nákladovo prijateľný prístup v projekte,
  1. Hlavným záujmom a zodpovednosťou zástupcu vlastníka procesu objednávateľa (biznis vlastník) alebo vlastníkov procesov objednávateľa je:
  2. a) schválenie funkčných a technických požiadaviek, potreby, obsahu, kvalitatívnych a kvantitatívnych prínosov projektu,
  3. b) definovanie očakávaní na kvalitu projektu, kritérií kvality projektových produktov, prínosov pre koncových používateľov a požiadaviek na bezpečnosť,
  4. c) definovanie merateľných výkonnostných ukazovateľov projektov a prvkov,
  5. d) schválenie akceptačných kritérií,
  6. e) akceptáciu rozsahu a kvality dodávaných projektových výstupov pri dosiahnutí platobných míľnikov,
  7. f) odsúhlasenie spustenia výstupov projektu do produkčnej prevádzky,
  8. g) dostupnosť ľudských zdrojov alokovaných na realizáciu projektu
  1. Hlavným záujmom a zodpovednosťou zástupcu kľúčových používateľov objednávateľa (end user), ktorí reprezentuje záujmy budúcich používateľov projektových produktov alebo projektových výstupov je:
  2. a) návrh a špecifikáciu funkčných a technických požiadaviek, potreby, obsahu, kvalitatívnych a kvantitatívnych prínosov projektu, požiadaviek koncových používateľov na prínos systému a požiadaviek na bezpečnosť,
  3. b) návrh a definovanie akceptačných kritérií,
  4. c) akceptačné testovanie a návrh na akceptáciu projektových produktov alebo projektových výstupov a návrh na spustenie do produkčnej prevádzky,
  5. d) predkladanie požiadaviek na zmenu funkcionalít produktov,

Pôsobnosť, úlohy Riadiaceho výboru a ďalšie zodpovednosti členov Riadiaceho výboru určuje Štatút riadiaceho výboru.

8.2      Projektový tím

Stručný popis pracovných náplní projektového tímu:

KĽUČOVÝ POUŽIVATEĽ (end user)

Zodpovedný za reprezentáciu záujmov budúcich používateľov projektových produktov alebo projektových výstupov a za overenie kvality produktu.

zodpovedný za návrh a špecifikáciu funkčných a technických požiadaviek, potreby, obsahu, kvalitatívnych a kvantitatívnych prínosov projektu, požiadaviek koncových používateľov na prínos systému a požiadaviek na bezpečnosť.

Kľúčový používateľ (end user) navrhuje a definuje akceptačné kritériá, je zodpovedný za akceptačné testovanie a návrh na akceptáciu projektových produktov alebo projektových výstupov a návrh na spustenie do produkčnej prevádzky. Predkladá požiadavky na zmenu funkcionalít produktov a je súčasťou projektových tímov.

IT ANALYTIK

Zodpovedá za zber a analyzovanie funkčných požiadaviek, analyzovanie a spracovanie dokumentácie z pohľadu procesov, metodiky, technických možností a inej dokumentácie. Podieľa sa na návrhu riešenia vrátane návrhu zmien procesov v oblasti biznis analýzy a analýzy softvérových riešení. Zodpovedá za výkon analýzy IS, koordináciu a dohľad nad činnosťou SW analytikov.

analyzuje požiadavky na informačný systém/softvérový systém, formálnym spôsobom zaznamenáva činnosti/procesy, vytvára analytický model systému, okrem analýzy realizuje aj návrh systému, ten vyjadruje návrhovým modelom.

Analytik informačných technológií pripravuje špecifikáciu cieľového systému od procesnej až po technickú rovinu. Mapuje a analyzuje existujúce podnikateľské a procesné prostredie, analyzuje biznis požiadavky na informačný systém, špecifikuje požiadavky na informačnú podporu procesov, navrhuje koncept riešenia a pripravuje podklady pre architektov a vývojárov riešenia, participuje na realizácii zmien, dohliada na realizáciu požiadaviek v cieľovom riešení, spolupracuje pri ich preberaní (akceptácie) používateľom.

Pri návrhu IT systémov využíva odbornú špecializáciu IT architektov a projektantov. Študuje a analyzuje dokumentáciu, požiadavky klientov, legislatívne a technické podmienky a možnosti zvyšovania efektívnosti a výkonnosti riadiacich a informačných procesov. Navrhuje a prerokúva koncepcie riešenia informačných systémov a analyzuje ich efekty a dopady. Zabezpečuje spracovanie analyticko-projektovej špecifikácie s návrhom dátových a objektových štruktúr a ich väzieb, užívateľského rozhrania a ostatných podkladov pre projektovanie nových riešení.

Spolupracuje na projektovaní a implementácii návrhov. Môže tiež poskytovať poradenstvo v oblasti svojej špecializácie. Zodpovedá za návrhovú (design) časť IT - pôsobí ako medzičlánok medzi používateľmi informačných systémov (biznis pohľad) a ich realizátormi (technologický pohľad).

BIZNIS VLASTNÍK (VLASTNÍK PROCESOV)

Zodpovedá za proces - jeho výstupy i celkový priebeh poskytnutia služby alebo produktu konečnému užívateľovi. Kľúčová rola na strane zákazníka (verejného obstarávateľa), ktorá schvaľuje biznis požiadavky a zodpovedá za výsledné riešenie, prínos požadovanú hodnotu a naplnenie merateľných ukazovateľov. Úlohou tejto roly je definovať na užívateľa orientované položky (user-stories), ktoré budú zaradzované a prioritizované v produktovom zásobníku. Zodpovedá za priebežné posudzovanie vecných výstupov dodávateľa v rámci analýzy, návrhu riešenia vrátane DNR z pohľadu analýzy a návrhu riešenia aplikácii IS.

Zodpovedný za schválenie funkčných a technických požiadaviek, potreby, obsahu, kvalitatívnych a kvantitatívnych prínosov projektu. Definuje očakávania na kvalitu projektu, kvalitu projektových produktov, prínosy pre koncových používateľov a požiadavky na bezpečnosť. Definuje merateľné výkonnostné ukazovatele projektov a prvkov. Vlastník procesov schvaľuje  akceptačné kritériá, rozsah a kvalitu dodávaných projektových výstupov pri dosiahnutí platobných míľnikov, odsúhlasuje spustenie výstupov projektu do produkčnej prevádzky a dostupnosť ľudských zdrojov alokovaných na realizáciu projektu.

IT ARCHITEKT

Zodpovedá za návrh architektúry riešenia IS a implementáciu technológií predovšetkým z pohľadu udržateľnosti, kvality a nákladov, za riešenie architektonických cieľov projektu dizajnu IS a súlad s architektonickými princípmi.

Vykonáva, prípadne riadi vysoko odborné tvorivé činnosti v oblasti návrhu IT. Študuje a stanovuje smery technického rozvoja informačných technológií, navrhuje riešenia na optimalizáciu a zvýšenie efektívnosti prostriedkov výpočtovej techniky. Navrhuje základnú architektúru informačných systémov, ich komponentov a vzájomných väzieb. Zabezpečuje projektovanie dizajnu, architektúry IT štruktúry, špecifikácie jej prvkov a parametrov, vhodnej softvérovej a hardvérovej infraštruktúry podľa základnej špecifikácie riešenia. Zodpovedá za spracovanie a správu projektovej dokumentácie a za kontrolu súladu implementácie s dokumentáciou. Môže tiež poskytovať konzultácie, poradenstvo a vzdelávanie v oblasti svojej špecializácie. IT architekt, projektant analyzuje, vytvára a konzultuje so zákazníkom riešenia na úrovni komplexných IT systémov a IT architektúr, najmä na úrovni aplikačného vybavenia, infraštruktúrnych systémov, sietí a pod. Zaručuje, že návrh architektúry a/alebo riešenia zodpovedá zmluvne dohodnutým požiadavkám zákazníka v zmysle rozsahu, kvality a ceny celej služby/riešenia.

PROJEKTOVÝ MANAŽÉR

Zodpovedá za riadenie projektu počas celého životného cyklu projektu. Riadi projektové (ľudské a finančné) zdroje, zabezpečuje tvorbu obsahu, neustále odôvodňovanie projektu (aktualizuje BC/CBA) a predkladá vstupy na rokovanie Riadiaceho výboru. Zodpovedá za riadenie všetkých (ľudských a finančných) zdrojov, členov projektovému tím objednávateľa a za efektívnu komunikáciu s dodávateľom alebo stanovených zástupcom dodávateľa.

Zodpovedá za riadenie prideleného projektu - stanovenie cieľov, spracovanie harmonogramu prác, koordináciu členov projektového tímu, sledovanie dodržiavania harmonogramu prác a rozpočtu, hodnotenie a prezentáciu výsledkov a za riadenie s tým súvisiacich rizík. Projektový manažér vedie špecifikáciu a implementáciu projektov v súlade s firemnými štandardami, zásadami a princípmi projektového riadenia.

Zodpovedá za plnenie projektových/programových cieľov v rámci stanovených kvalitatívnych, časových a rozpočtovým plánov a za riadenie s tým súvisiacich rizík. V prípade externých kontraktov sa vedúci projektu/ projektový manažér obvykle podieľa na ich plánovaní a vyjednávaní a je hlavnou kontaktnou osobou pre zákazníka.

ÚČTOVNÍK

Zodpovedá za čerpanie finančných prostriedkov pre dosiahnutie cieľov projektu podľa zmluvy o poskytnutí NFP.

Styk s bankovými inštitúciami a zabezpečenie obchodných procesov z ekonomického hľadiska.

Správne finančné riadenie projektu v súlade so schválenou žiadosťou o NFP, resp. Zmluvou o poskytnutí NFP, s platným systémom finančného riadenia a systémom riadenia EŠIF, a platnými právnymi predpismi SR a EK, usmerneniami a pokynmi RO OPII súvisiacimi s čerpaním fondov EÚ.

DÁTOVÝ KURÁTOR

Zodpovedá za udržiavanie databázy, spravuje používateľské účty/prístupy, zálohuje a optimalizuje chod databázy, identifikuje problémové oblasti a navrhuje riešenia na ich odstránenie. Správca databáz vykonáva, prípadne riadi odborné činnosti v oblasti správy bázy dát a dátových súborov IKT. Zabezpečuje inštaláciu, testovanie, oživovanie a nastavenie parametrov a následnú správu databázy vrátane prostriedkov a aplikácií na jej využitie. Zabezpečuje migráciu dát, generovanie výstupov, vytváranie relácií a spájanie dát, zálohovanie dát a správu používateľských účtov/prístupov. Zabezpečuje monitoring prevádzky bázy dát, administratívne a dokumentačné práce súvisiace so správou databázy a riešenie neštandardných situácií. Poskytuje inštrukcie a poradenstvo používateľom databázových systémov. Celý rozsah svojej agendy rieši v súlade s legislatívou o dátových štandardoch – Vyhláškou 78/2020 Zz o dátových štandaroch.

MANAŽER KYBERNETICKEJ BEZPEČNOSTI (KIB) A ŠPECIALSTA NA BEZPEČNOSŤ

Zodpovedá za dodržanie princípov a štandardov na kybernertickú a IT bezpečnosť, za kontrolu a audit správnosti riešenia v oblasti bezpečnosti. Koordinuje a riadi činnosť v oblasti bezpečnosti prevádzky IT, spolupracuje na projektoch, na rozvoji nástrojov a postupov k optimalizácii bezpečnostných systémov a opatrení. Stanovuje základné požiadavky, podmienky a štandardy pre oblasť bezpečnosti programov, systémov, databázy či sieti. Spracováva a kontroluje príslušné interné predpisy a dohliada nad plnením týchto štandardov a predpisov. Kontroluje a riadi činnosť nad bezpečnostnými testami, bezpečnostnými incidentmi v prevádzke IT. Poskytuje inštrukcie a poradenstvo používateľom počítačov a informačných systémov pre oblasť bezpečnosti

9.    ODKAZY

https://data.gov.sk/id/egov/project/2473

10. PRÍLOHY

Príloha č.1: PRILOHA_1_Zoznam rizik a zavislosti migracia GIS PPA.xlsx

Príloha č. 2:  P01_Urcenie_parametrov_PPA_UxCxIxAx.xlsx

Príloha č. 3: M_05_BC_CBA_PRILOHA_Projekt_PPA.xlsx