projekt_2519_Pristup_k_projektu_detailny

Naposledy upravil Admin-metais MetaIS 2024/11/14 18:41

PRÍSTUP K PROJEKTU

Manažérsky výstup I-03

podľa vyhlášky MIRRI č. 401/2023 Z. z. 

Povinná osoba

Mesto Poprad

Názov projektu

Realizácia opatrení kybernetickej a informačnej bezpečnosti Mesta Poprad

Zodpovedná osoba za projekt

Mgr. Lukáš Penxa

Realizátor projektu

Mesto Poprad

Vlastník projektu

Mesto Poprad

 

Schvaľovanie dokumentu

Položka

Meno a priezvisko

Organizácia

Pracovná pozícia

Dátum

Podpis

(alebo elektronický súhlas)

Vypracoval

Ing. Vladimír Stromček, PhD.

Amazonite s.r.o.

Konateľ

26.04.2024

 

 

1.      História dokumentu

Verzia

Dátum

Zmeny

Meno

0.1

28.03.2024

Pracovný návrh

Vladimír Stromček

1.0

26.04.2024

Finálne znenie

Vladimír Stromček

2.     Účel dokumentu

V súlade s Vyhláškou 401/2023 Z.z. je dokument I-03 Prístup k projektu určený na rozpracovanie detailných informácií prípravy projektu z pohľadu aktuálneho stavu, budúceho stavu a navrhovaného riešenia.

Dokument Prístup k projektu v zmysle vyššie uvedenej vyhlášky a požiadaviek výzvy: Podpora v oblasti kybernetickej a informačnej bezpečnosti na regionálnej úrovni – verejná správa, číslo výzvy: PSK-MIRRI-611-2024-DV-EFRR (ďalej len „výzva“) bude obsahovať opis navrhovaného riešenia, architektúru riešenia projektu na úrovni biznis vrstvy, aplikačnej vrstvy, dátovej vrstvy, technologickej vrstvy, infraštruktúry navrhovaného riešenia, bezpečnostnej architektúry, špecifikáciu údajov spracovaných v projekte, čistenie údajov, prevádzku a údržbu výstupov projektu, prevádzkové požiadavky, požiadavky na zdrojové kódy. Zároveň opisuje aj implementáciu projektu a preberanie výstupov projektu.

V zmysle usmernenia MIRRI SR sa v projektovej dokumentácii (ani v žiadosti) nešpecifikujú detailne konkrétne riziká a dopady a nezverejňuje sa podrobná dokumentácia toho, kde sú najväčšie riziká IT systémov a uvádzajú sa iba oblasti identifikovaných rizík a dopadov. Zároveň je možné manažérske produkty napísať všeobecne.

2.1       Použité skratky a pojmy

Z hľadiska formálneho sú použité skratky a pojmy rámci celého dokumentu definované priebežne, štandardne pri prvom použití v zátvorke označením „ďalej len“).

2.2       Konvencie pre typy požiadaviek (príklady)

V rámci projektu budú definované tri základné typy požiadaviek:

Funkčné (používateľské) požiadavky majú nasledovnú konvenciu:

Fxx

  • F – funkčná požiadavka
  • xx – číslo požiadavky

Nefunkčné (kvalitatívne, výkonové - Non Functional Requirements - NFR) požiadavky majú nasledovnú konvenciu:

Nxx

  • N – nefunkčná požiadavka (NFR)
  • xx – číslo požiadavky

Technické požiadavky majú nasledovnú konvenciu:

Txx

  • T – technická požiadavka
  • xx – číslo požiadavky

3.     Popis navrhovaného riešenia

Navrhované riešenie vychádza z aktuálnych zistení posledného auditu kybernetickej bezpečnosti Mesta Poprad. Ten definuje aktuálny stav a potreby, ktoré je nevyhnuté riešiť pre dosiahnutie súladu úrovne kybernetickej a informačnej bezpečnosti (ďalej len KIB) so zákonom č. 69/2018 Z. z. o kybernetickej bezpečnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len “zákon o kybernetickej bezpečnosti), Zákonom č. 95/2019 Z. z. o informačných technológiách vo verejnej správe a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len “zákon o ISVS”), vyhláškou 362/2018 Z.z. o obsahu bezpečnostných opatrení, obsah a štruktúra bezpečnostnej dokumentácie a rozsah všeobecných bezpečnostných opatrení  (ďalej len vyhláška č. 362/2018 Z. z.) a ďalšími súvisiacimi predpismi.

V rámci projektového zámeru boli stanovené nasledovné ciele a spôsob ich riešenia:

ID

 

Názov cieľa

Názov strategického cieľa*

Spôsob realizácie strategického cieľa 

1

Zvýšenie kvality organizácie KIB

Cieľ realizovaný v zmysle oprávnenej podaktivity: Organizácia kybernetickej a informačnej bezpečnosti 

Dôveryhodný štát pripravený na hrozby

(Realizovanie opatrení kybernetickej a informačnej bezpečnosti)

Revízia a aktualizácia existujúcej bezpečnostnej dokumentácie, interných aktov, bezpečnostného projektu ISVS a zavedenie procesov a činností na podporu KIB v zmysle týchto dokumentov. 

2.

Zvýšenie kvality riadenia rizík KIB

Cieľ realizovaný v zmysle oprávnenej podaktivity: Riadenie rizík kybernetickej a informačnej bezpečnosti

Dôveryhodný štát pripravený na hrozby

(Realizovanie opatrení kybernetickej a informačnej bezpečnosti)

 Revízia a aktualizácia inventarizácie aktív, vypracovanie a implementácia potrebných dokumentov vrátane vypracovania a implementácie interného riadiaceho aktu riadenia rizík kybernetickej a informačnej bezpečnosti

3.

Zabezpečenie riadenia prístupov

Cieľ realizovaný v zmysle oprávnených podaktivít: Riadenie prístupov a Riadenie kybernetickej a informačnej bezpečnosti vo vzťahoch s tretími stranami

Dôveryhodný štát pripravený na hrozby

(Realizovanie opatrení kybernetickej a informačnej bezpečnosti)

Implementáciou nástroja na správu identít, zariadení a údajov, implementácia politík podmieneného prístupu k službám Microsoft 365, implementácia multifaktorového overovania, ako aj pri prístupe k on-prem

službám (napr. VPN, RDS).

Predmetom realizácie je súčasne aj úplný audit všetkých existujúcich objektov a následná implementácia správy identít a správy zariadení, vrátane vynucovania požadovaných pravidiel. Súčasťou je tiež implementácia klasifikácie a označovania údajov a ochrany pred ich neoprávneným použitím.

4.

Zabezpečenie bezpečnosti prevádzky IS a sietí vrátane sieťovej a komunikačnej bezpečnosti

Cieľ realizovaný v zmysle oprávnených podaktivít: Bezpečnosť pri prevádzke informačných systémov a sietí, Sieťová a komunikačná bezpečnosť

Dôveryhodný štát pripravený na hrozby

(Realizovanie opatrení kybernetickej a informačnej bezpečnosti)

Zakúpenie a implementácia sieťových zariadení zabezpečujúcich oddelenie internej siete od internetu, monitoring a filtráciu kompletného toku dát medzi nimi. Poskytujúcich pokročilú ochranu siete a aplikácií pred škodlivou prevádzkou a hrozbami z internetu. Zariadenia budú poskytovať pokročilé funkcie ako hĺbková inšpekcia sieťovej prevádzky, detekcia a prevencia hrozieb, správa identít a prístupov, ochranu pred únikom dát zapojených v HA móde

Implementácia pravidiel Firewall.

Realizácia segmentácie siete. 

Zakúpenie a implementácia sieťových zariadení a softvéru na realizáciu segmentácie siete vrátane zavedenia štandardu 802.1x,

5.

Zabezpečenie kontinuity prevádzky IS prevádzkovateľa PZS

Cieľ realizovaný v zmysle oprávnenej podaktivity: Kontinuita prevádzky

Dôveryhodný štát pripravený na hrozby

(Realizovanie opatrení kybernetickej a informačnej bezpečnosti)

Dodávka hardvéru a implementačných prác, ktorý je potrebný na to, aby boli implementované systém na realizáciu kontinuity prevádzky. Ide o hardvér, softvér a implementačné práce, vďaka ktorým v prípade výpadku primárnych prevádzkových systémov dôjde k tomu, že základná služba bude poskytovaná Mestom Poprad bez výpadkov. 

4.     Architektúra riešenia projektu

Architektúra celého riešenia je v zmysle usmernenia MIRRI SR rámcová tak, aby bolo z projektu zrejmé, ktoré komponenty v rámci realizácie projektu budú vytvorené (a budú realizovať opatrenia KIB).

Primárne opatrenia kybernetickej bezpečnosti chránia IS Mesta Poprad, ktoré sú určené na prevádzkovanie základnej služby Mesta Poprad. Z vyššie definovaných spôsobov realizácie cieľov (viď kapitola 3 Popis navrhovaného riešenia) je zrejmé, o aké komponenty zabezpečenia pôjde - firewall, switche, nástroje na segmentáciu siete, technológie na zabezpečenie kontinuity prevádzky IS Mesta Poprad.

image-2024-4-26_12-32-15.png

4.1       Biznis vrstva

Predmetom realizácie projektu bude zavedenie a IT podpora nasledovných business procesov:

  • Bezpečnostná stratégia kybernetickej bezpečnosti
  • Klasifikácia informácií a kategorizácia sietí a informačných systémov
  • Riadenie aktív, hrozieb a rizík
  • Riadenie prístupov
  • Riadenie prevádzky siete a informačného systému
  • Zabezpečovanie kontinuity prevádzky

Okrem samotného zabezpečenia opatrení KIB v zmysle zákona o kybernetickej bezpečnosti a zákona o ISVS sa projekt bude dotýkať prakticky všetkých biznis procesov, ktoré sú vykonávané Mestom Poprad ako PZS, a ktoré sú realizované prostredníctvom informačných systémov Mesta Poprad za účelom poskytovania základnej služby.

 

4.1.1        Prehľad koncových služieb – budúci stav:

Projekt nerealizuje koncové služby pre občanov a podnikateľov. Realizáciou projektu dochádza k zavedeniu opatrení kybernetickej a informačnej bezpečnosti (ďalej len KIB), ktoré zabraňujú kybernetickým útokom a na základe toho chránia prevádzku ostatných koncových služieb.

Z toho vyplýva, že v rámci projektu nevznikne žiadna nová koncová služba v zmysle zákona o ISVS.

4.1.2        Jazyková podpora a lokalizácia

Projekt bude realizovaný v podobe dokumentov (politiky, plány, stratégie atď.), ktoré budú akceptované výhradne v slovenskom jazyku. Implementované softvérové riešenia budú akceptované v slovenskej, českej alebo na základe súhlasu Mesta Poprad v anglickej mutácií. Dodané softvérové riešenia alebo hardvérové komponenty musia mať návod v slovenskom jazyku. Projektová dokumentácia bude vyhotovovaná v slovenskom alebo českom jazyku. Výstupy z prevádzky systémov budú akceptované v slovenskom, vo výnimočných prípadoch anglickom jazyku, niektoré čiastkové výstupy (napr. logy incidendov) sú akceptované v podobe skriptov, ktoré musí byť možné transformovať do používateľsky zrozumiteľného jazyka resp. zabezpečiť ich vhodnú interpretáciu.

4.2       Aplikačná vrstva

Aplikačná vrstva bude realizovaná súborom opatrení KIB, ktoré budú ochraňovať IS zabezpečujúce primárne prevádzku základnej služby. V aplikačnej vrstve je potrebné uvažovať o FrontEnd (verejných) častiach základnej služby a Back-Office (neverejných častiach) základnej služby.

Implementované komponenty - v prípade Mesta Poprad - budú budú inštalované in situ v rámci Mesta Poprad:

  • Firewall (vrátane jeho implementácie a nasadenia)
  • Switche (vrátane prístupových bodov)
  • Nástroje a protokoly segmentácie siete
  • Nástroj na riadenie prístupov
  • Nástroje SIEM a SOC (nie sú predmetom projektu – existujú)
  • HW a SW vybavenie na zabezpečenie kontinuity prevádzky IS Mesta Poprad

4.2.1        Rozsah informačných systémov – AS IS

V nasledujúcej tabuľke uvádzame ISVS, ktoré zabezpečujú prevádzku základnej služby Mesta Poprad a budú chránené proti incidentom KIB po ukončení projektu:

Kód ISVS (z MetaIS)

Názov ISVS

Modul ISVS

(zaškrtnite ak ISVS je modulom)

Stav IS VS

(AS IS)

Typ IS VS

Kód nadradeného ISVS

(v prípade zaškrtnutého checkboxu pre modul ISVS)

isvs_14108

Integrovaný informačný systém Mesta Poprad

  Prevádzkovaný a plánujem rozvíjať

Agendový

 

isvs_14109

Mail Server Mesta Poprad

  Prevádzkovaný a plánujem rozvíjať

  Ekonomický a administratívny chod inštitúcie

 

isvs_14110

Webové sídlo mesta Poprad

  Prevádzkovaný a plánujem rozvíjať

  Prezentačný

 

isvs_6312

Modul informovanie a poradenstvo

  Prevádzkovaný a plánujem rozvíjať

  Agendový

 

4.2.2        Rozsah informačných systémov – TO BE

 

V rámci projektu nevznikne nový ISVS v zmysle definície zákona o ISVS. Vznikne súbor opatrení, ktorý bude chrániť existujúce ISVS (ich zoznam viď predchádzajúca kapitola) – k nim je vytvorený vzťah realizovaného projektu.

4.2.3        Využívanie nadrezortných a spoločných ISVS – AS IS

Projekt nebude využívať nadrezortné a spoločne ISVS .

4.2.4        Prehľad plánovaných integrácií ISVS na nadrezortné ISVS – spoločné moduly podľa zákona č. 305/2013  e-Governmente – TO BE

Projekt nebude integrovaný na ISVS a nadrezortné ISVS – spoločné moduly podľa zákona č. 305/2013 o e-Governmente.

4.2.5        Prehľad plánovaného využívania iných ISVS (integrácie) – TO BE

Projekt nebude integrovaný na iné ISVS.

4.2.6        Aplikačné služby pre realizáciu koncových služieb – TO BE

V rámci projektu nevznikne žiadna nová aplikačná služba.

 

4.2.7        Aplikačné služby na integráciu – TO BE

Predmetom realizácie projektu nebudú žiadne služby určené na integráciu v rámci TO BE stavu.

4.2.8        Poskytovanie údajov z ISVS do IS CSRÚ – TO BE

Projekt nebude poskytovať údaje z ISVS do IS CSRÚ.

4.2.9        Konzumovanie údajov z IS CSRU – TO BE

Projekt nebude konzumovať údaje z IS CSRU.

4.3       Dátová vrstva

4.3.1        Údaje v správe organizácie

Projekt nebude priamo zabezpečovať správu údajov Mesta Poprad, bude spravovať iba údaje nevyhnutné na zabezpečenie KIB Mesta Poprad ako PZS (napríklad údaje logov zo SIEM, informácie o riešení incidentov KIB, zoznam oprávnení a pod.).

Z toho dôvodu neuvádzame namapovanú štruktúru údajov v správe Mesta Poprad.

4.3.2        Dátový rozsah projektu - Prehľad objektov evidencie - TO BE

V rámci realizovaného projektu nevzniknú nové objekty evidencie tak, ako vznikajú v prípade štandardných informačných systémov. Predmetom evidencie nebudú napríklad občania resp. informácie o nich atď. Systém bude viesť evidenciu prístupov a oprávnení, v rámci služby SIEM budú vznikať záznamy o incidentoch a tieto budú vyhodnocované a na základe nich budú prebiehať priamo reakcie na kybernetické incidenty - poskytovateľom služby SOC v súčinnosti so zástupcami Mesta Poprad.

4.3.3        Referenčné údaje

V rámci projektu nebudú využívané referenčné údaje ani projekt resp. ním realizovaný ISVS nebude poskytovať referenčné údaje.

4.3.3.1          Identifikácia údajov pre konzumovanie alebo poskytovanie údajov  do/z CSRU

V rámci projektu nebudú spravované údaje určené na konzumovanie alebo poskytovanie do/z CSRU.

4.3.4        Kvalita a čistenie údajov

4.3.4.1          Zhodnotenie objektov evidencie z pohľadu dátovej kvality

Predmetom projektu nebude hodnotenie kvality ani čistenie údajov.

4.3.5        Otvorené údaje

V rámci projektu nebudú vytvárané otvorené údaje.

4.3.6        Analytické údaje

V rámci projektu nebudú vytvárané analytické údaje.

4.3.7        Moje údaje

V rámci projektu nebudú vytvárané moje údaje.

4.3.8        Prehľad jednotlivých kategórií údajov

Predmetom realizácie projektu nebudú žiadne údaje, ktoré by boli referenčnými, spadali by do kategórie “Moje údaje”, “Otvorené údaje” a tiež nebudú poskytované ako analytické údaje.

4.4       Technologická vrstva

4.4.1        Prehľad technologického stavu - AS IS

S ohľadom na inštrukcie MIRRI SR neuvádzame podrobný prehľad technologického stavu AS IS.

Konštatujeme, že z pohľadu zabezpečenia KIB je potrebné AS IS stav doplniť tak, aby bol zabezpečený súlad opatrení KIB s požiadavkami zákona o kybernetickej bezpečnosti.

 

4.4.2        Požiadavky na výkonnostné parametre, kapacitné požiadavky – TO BE

 

Parameter

Jednotky

Predpokladaná hodnota

Poznámka

Počet interných používateľov

Počet

200

 

Počet súčasne pracujúcich interných používateľov v špičkovom zaťažení

Počet

200

 

Počet externých používateľov (internet)

Počet

50 000

 

Počet externých používateľov používajúcich systém v špičkovom zaťažení

Počet

50 000

Maximálny počet používateľov – interných aj externých, ktorí sa môžu prihlásiť naraz k základnej služby či už ako poskytovatelia (zamestnanci) alebo ako konzumenti (občania Mesta Poprad a podnikatelia)

Počet transakcií (podaní, požiadaviek) za obdobie

Počet/obdobie

Irelevantné

 

Objem údajov na transakciu

Objem/transakcia

1 MB/transakcia

Maximálna predpokladaná hodnota

Objem existujúcich kmeňových dát

Objem

irelevantné

 

4.4.3        Návrh riešenia technologickej architektúry

 

Technologicky pôjde o realizáciu nasledovných opatrení:

 

  1. Aktualizácia bezpečnostnej dokumentácie 

Predmetom zákazky "Aktualizácia bezpečnostnej dokumentácie" je aktualizácia a zosúladenie bezpečnostnej dokumentácie Mesta Poprad v zmysle platnej legislatívy, najmä:

  • Zákona č. 69/2018 Z. z. o kybernetickej bezpečnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ZoKB)
  • Vyhlášky Národného bezpečnostného úradu č. 362/2018 Z.z., ktorou sa ustanovuje obsah bezpečnostných opatrení, obsah a štruktúra bezpečnostnej dokumentácie a rozsah všeobecných bezpečnostných opatrení
  • Zákona č. 95/2019 Z. z. o informačných technológiách vo verejnej správe a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  • Vyhlášky Úradu podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu č. 179/2020 Z. z., ktorou sa ustanovuje spôsob kategorizácie a obsah bezpečnostných opatrení informačných technológií verejnej správy.

Predmetom zákazky je zároveň aj obstaranie, implementácia, konfigurácia a prispôsobenie automatizovaného nástroja na následné procesno-organizačné riadenie informačnej a kybernetickej bezpečnosti. Nástroj je požadované dodať na obdobie trvania zákazky, t.j. minimálne 17 mesiacov.

V rámci aktualizácie bezpečnostnej dokumentácie je požadované aby analýza rizík a inventarizácia, klasifikácia a kategorizácia aktív, ako aj ďalšie relevantné časti bezpečnostnej dokumentácie boli realizované priamo v automatizovanom nástroji na procesno-organizačné riadenie informačnej a kybernetickej bezpečnosti.

  1. Zvýšenie úrovne bezpečnosti implementáciou nástrojov na správu identít, zariadení a údajov

Mesto Poprad v súčasnosti používa služby spoločnosti Microsoft (kancelársky balík, mailserver) pre 200 zamestnancov. Z dôvodu vyššej úrovne zabezpečenia a efektívnejšej správy Mesto Poprad plánuje aktualizovať používané licencie Microsoft 365 Business Basic a Microsoft Business Standard na vyššiu verziu Microsoft Business Premium.

Integráciou kompletného riešenia kybernetickej bezpečnosti a správy identít, zariadení a údajov s novým predplatným technologického aplikačného balíka Microsoft 365 Business Premium Mesto Poprad skonsoliduje svoje technologické prostredie a zvýši úroveň zabezpečenia.

Predmetom zákazky „Zvýšenie úrovne bezpečnosti implementáciou nástroja na správu identít, zariadení a údajov“ je obstaranie licencií Microsoft 365 Business Premium v počte 200 ks na obdobie trvania zákazky, t.j. minimálne 15 mesiacov. Predmetom zákazky je aj implementácia politík podmieneného prístupu k službám Microsoft 365, implementácia multifaktorového overovania pri prístupe k službám Microsoft 365 ako aj pri prístupe k on-prem službám (napr. VPN, RDS) prostredníctvom služieb Microsoft. Predmetom zákazky je súčasne aj úplný audit všetkých existujúcich objektov a následná implementácia správy identít a správy zariadení, vrátane vynucovania požadovaných pravidiel. Predmetom zákazky. Predmetom zákazky je tiež implementácia klasifikácie a označovania údajov a ochrany pred ich neoprávneným použitím

  1. Zvýšenie sieťovej a komunikačnej bezpečnosti

Predmetom zákazky "Zvýšenie sieťovej a komunikačnej bezpečnosti" je implementácia sieťového firewall-u, dynamickej segmentácie a monitoringu internej komunikačnej siete v režime vysokej dostupnosti.

 

  1. Obstaranie a implementácia systému zálohovania

Predmetom zákazky „Obstaranie a implementácia systému zálohovania“ je obstaranie a  implementácia systému zálohovania virtuálnych serverov s vyššou úrovňou bezpečnosti. Mesto Poprad v súčasnosti vlastní a využíva systém zálohovania, ktorý z kapacitných dôvodov a z dôvodov končiaceho životného cyklu je potrebné nahradiť. V rámci systému zálohovania je požadovaná možnosť vytvárania replík kritických virtuálnych serverov vrátane možnosti ich obnovy v rámci zálohovacej infraštruktúry. Predmet zákazky pozostáva z dodania zariadení (zálohovací server, redundantné záložné zdroje) a poskytnutia služieb (inštalačné, konfiguračné a migračné práce). Zálohovací softvér (Veeam Backup) nie je predmetom zákazky.

Predmetom dodania budú:

1 zálohovací server

2 ks UPS

Inštalačné, konfiguračné a migračné práce z nevyhovujúcej záložnej lokality.

 image-2024-4-26_12-32-56.png

4.4.4        Využívanie služieb z katalógu služieb vládneho cloudu

Projekt nebude využívať služby vládneho cloudu.

 

4.5       Bezpečnostná architektúra

 

V súčasnosti - ako vyplýva z projektového zámeru - nie sú opatrenia KIB Mesta Poprad - v súlade s požiadavkami príslušných predpisov. Navrhovaná architektúra riešenia t.j. dosiahnutie TO BE stavu bude znamenať dosiahnutie súladu opatrení s nasledovnou legislatívou:

  • Zákon č. 95/2019 Z.z. o informačných technológiách vo verejnej správe
  • Zákon č. 69/2018 Z.z. o kybernetickej bezpečnosti
  • Zákon č. 45/2011 Z.z. o kritickej infraštruktúre
  • vyhláška Úradu podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu č. 78/2020 Z. z. o štandardoch pre informačné technológie verejnej správy
  • vyhláška Úradu podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu č. 179/2020 Z. z., ktorou sa ustanovuje spôsob kategorizácie a obsah bezpečnostných opatrení informačných technológií verejnej správy
  • vyhláška Úradu na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky č. 158/2018 Z. z. o postupe pri posudzovaní vplyvu na ochranu osobných údajov
  • Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679 z 27. apríla 2016 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov, ktorým sa zrušuje smernica 95/46/ES (všeobecné nariadenie o ochrane údajov)
  • Zákon č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

5.     Závislosti na ostatné ISVS / projekty

Projekt nie je závislý od iných ISVS alebo projektov.

 

6.     Zdrojové kódy

Mesto Poprad plánuje pri obstarávaní jednotlivých súčastí projektu, pri ktorých môžu vzniknúť zdrojové kódy postupovať v zmysle vzoru Zmluvy o dielo. Zmluvnú úpravu predkladáme nasledujúcu:

  • Zhotoviteľ je povinný pri akceptácii Informačného systému odovzdať Objednávateľovi funkčné vývojové a produkčné prostredie, ktoré je súčasťou Informačného systému.
  • Zhotoviteľ je povinný pri akceptácii Informačného systému alebo jeho časti odovzdať Objednávateľovi Vytvorený zdrojový kód v jeho úplnej aktuálnej podobe, zapečatený, na neprepisovateľnom technickom nosiči dát s označením časti a verzie Informačného systému, ktorej sa týka. Za odovzdanie Vytvoreného zdrojového kódu Objednávateľovi sa na účely tejto Zmluvy o dielo rozumie odovzdanie technického nosiča dát Oprávnenej osobe Objednávateľa. O odovzdaní a prevzatí technického nosiča dát bude oboma Zmluvnými stranami spísaný a podpísaný preberací protokol.
  • Informačný systém (Dielo) v súlade s Technickou špecifikáciou obsahuje od zvyšku Diela oddeliteľný modul (časť) vytvorený Zhotoviteľom pri plnení tejto Zmluvy o dielo, ktorý je bez úpravy použiteľný aj tretími osobami, aj na iné alebo podobné účely, ako je účel vyplývajúci z tejto Zmluvy o dielo Vytvorený zdrojový kód Informačného systému vrátane jeho dokumentácie bude prístupný v režime podľa § 31 ods. 4 písm. b) Vyhlášky č. 78/2020 (s obmedzenou dostupnosťou pre orgán vedenia a orgány riadenia v zmysle Zákona o ITVS – vytvorený zdrojový kód je dostupný len pre orgán vedenia a orgány riadenia). Pre zamedzenie pochybností uvádzame, že sa jedná len o zdrojový kód ktorý Dodávateľ vytvoril, alebo pozmenil v súvislosti s realizáciou diela. Objednávateľ je oprávnený sprístupniť Vytvorený zdrojový kód okrem orgánov podľa predchádzajúcej vety aj tretím osobám, ale len na špecifický účel, na základe riadne uzatvorenej písomnej zmluvy o mlčanlivosti a ochrane dôverných informácií.
  • Ak je medzi zmluvnými stranami uzatvorená SLA zmluva, od prevzatia Informačného systému sa prístup k vytvorenému zdrojovému kódu vo vývojovom a produkčnom prostredí, vrátane nakladania s týmto zdrojovým kódom, začne riadiť podmienkami dohodnutými v SLA zmluve. Vytvorený zdrojový kód musí byť v podobe, ktorá zaručuje možnosť overenia, že je kompletný a v správnej verzii, t. j. v takej, ktorá umožňuje kompiláciu, inštaláciu, spustenie a overenie funkcionality, a to vrátane kompletnej dokumentácie zdrojového kódu (napr. interfejsov a pod.) takejto Informačného systému alebo jeho časti. Zároveň odovzdaný Vytvorený zdrojový kód musí byť pokrytý testami (aspoň na 90%) a dosahovať rating kvality (statická analýza kódu) podľa CodeClimate/CodeQLa pod. (minimálne stupňa B).
  • Pre zamedzenie pochybností, povinnosti Zhotoviteľa týkajúce sa Vytvoreného zdrojového kódu platí i na akékoľvek opravy, zmeny, doplnenia, upgrade alebo update Vytvoreného zdrojového kódu a/alebo vyššie uvedenej dokumentácie, ku ktorým dôjde pri plnení tejto Zmluvy o dielo alebo v rámci záručných opráv. Vytvorené zdrojové kódy budú vytvorené vyexportovaním z produkčného prostredia a budú odovzdané Objednávateľovi na elektronickom médiu v zapečatenom obale. Zhotoviteľ je povinný umožniť Objednávateľovi pri odovzdávaní Vytvoreného zdrojového kódu, pred zapečatením obalu, skontrolovať v priestoroch Objednávateľa prítomnosť Vytvoreného zdrojového kódu na odovzdávanom elektronickom médiu.
  • Nebezpečenstvo poškodenia zdrojových kódov prechádza na Objednávateľa momentom prevzatia Informačného systému alebo jeho časti, pričom Objednávateľ sa zaväzuje uložiť zdrojové kódy takým spôsobom, aby zamedzil akémukoľvek neoprávnenému prístupu tretej osoby. Momentom platnosti SLA zmluvy umožní Objednávateľ poskytovateľovi, za predpokladu, že to je nevyhnutné, prístup k Vytvorenému zdrojovému kódu výlučne na účely plnenia povinností z uzatvorenej SLA zmluvy.

Ďalej uvádzame postupy, v zmysle ktorých bude narábané so zdrojovým kódom

Centrálny repozitár zdrojových kódov: https://www.zakonypreludi.sk/zz/2020-78/znenie-20200501#p31

Overenie zdrojového kódu s cieľom jeho prepoužitia: https://www.zakonypreludi.sk/zz/2020-85/znenie-20200501#p7-3-c

Spôsoby zverejňovania zdrojového kódu: https://www.zakonypreludi.sk/zz/2020-85/znenie-20200501#p8-9

Inštrukcie k EUPL licenciám: https://joinup.ec.europa.eu/sites/default/files/inline-files/EUPL%201_1%20Guidelines%20SK%20Joinup.pdf

Uvedeným spôsobom obstarávania dôjde k zamedzeniu „Vendor lock-in" v súlade so Zákonom o ITVS.

7.     Prevádzka a údržba

Požadované SLA na služby systémovej a aplikačnej podpory – servisné služby vzťahujúce sa na produkčné a testovacie prostredie IS Úrovne podpory používateľov: Help Desk bude realizovaný cez 3 úrovne podpory, s nasledujúcim označením:

  • L1 podpory IS (Level 1, priamy kontakt zákazníka) - jednotný kontaktný bod verejného obstarávateľa.
  • L2 podpory IS (Level 2, postúpenie požiadaviek od L1) - vybraná skupina garantov, so znalosťou IS (zabezpečuje prevádzkovateľ IS – verejný obstarávateľ).
  • L3 podpory IS (Level 3, postúpenie požiadaviek od L2) - na základe zmluvy o podpore IS (zabezpečuje úspešný uchádzač).

 

Definície:

  • Podpora L1 (podpora 1. stupňa) - začiatočná úroveň podpory, ktorá je zodpovedná za riešenie základných problémov a požiadaviek koncových užívateľov a ďalšie služby vyžadujúce základnú úroveň technickej podpory. Základnou funkciou podpory 1. stupňa je zhromaždiť informácie, previesť základnú analýzu a určiť príčinu problému a jeho klasifikáciu. Typicky sú v úrovni L1 riešené priamočiare a jednoduché problémy a základné diagnostiky, overenie dostupnosti jednotlivých vrstiev infraštruktúry (sieťové, operačné, vizualizačné, aplikačné atď.) a základné užívateľské problémy (typicky zabudnutie hesla), overovanie nastavení SW a HW atď.
  • Podpora L2 (podpora 2. stupňa) – riešiteľské tímy s hlbšou technologickou znalosťou danej oblasti. Riešitelia na úrovni Podpory L2 nekomunikujú priamo s koncovým užívateľom, ale sú zodpovední za poskytovanie súčinnosti riešiteľom 1. úrovne podpory pri riešení eskalovaného hlásenia, čo mimo iného obsahuje aj spätnú kontrolu a podrobnejšiu analýzu zistených dát odovzdaných riešiteľmi 1. úrovne podpory. Výstupom takejto kontroly môže byť potvrdenie, upresnenie, alebo prehodnotenie hlásenia v závislosti na potrebách Objednávateľa. Primárnym cieľom riešiteľov na úrovni Podpory L2 je dostať Hlásenie čo najskôr pod kontrolu a následne ho vyriešiť - s možnosťou eskalácie na vyššiu úroveň podpory – Podpora L3.
  • Podpora L3 (podpora 3. stupňa) - Podpora 3. stupňa predstavuje najvyššiu úroveň podpory pre riešenie tých najobtiažnejších Hlásení, vrátane vykonávania hĺbkových analýz a riešenie extrémnych prípadov.
  • Riešenie incidentov – SLA parametre Za incident je považovaná chyba IS, t.j. správanie sa v rozpore s prevádzkovou a používateľskou dokumentáciou IS. Za incident nie je považovaná chyba, ktorá nastala mimo prostredia IS napr. výpadok poskytovania konkrétnej služby. Označenie závažnosti incidentu:

Závažnosť incidentu

Popis naliehavosti incidentu

Kritická, Bezpečnostná

Kritické chyby, ktoré spôsobia úplné zlyhanie systému ako celku a nie je možné používať ani jednu jeho časť, nie je možné poskytnúť požadovaný výstup z IS.

Bežná

Chyby a nedostatky, ktoré spôsobia čiastočné obmedzenia používania systému

Nekritická

Kozmetické a drobné chyby.

Vyžadované reakčné doby:

Označenie závažnosti incidentu

Reakčná doba od nahlásenia incidentu po začiatok riešenia incidentu

Doba konečného vyriešenia incidentu od nahlásenia incidentu (DKVI)

Spoľahlivosť (počet incidentov za mesiac)

Bežná

Do 24 hodín

48 hodín

5

Kritická

Do 12 hodín

24 hodín

3

Nekritická

Do 48 hodín

Vyriešené a nasadené v rámci plánovaných

releasov

 

Bezpečnostná

Do 12 hodín

24 hodín

1

                 Požiadavky na hlásenie Incidentov sa spracúvajú v rámci časového pokrytia od 8:00 do 16:00.

  • Reakčná doba je čas medzi nahlásením incidentu verejným obstarávateľom (vrátane užívateľov IS, ktorí nie sú v pracovnoprávnom vzťahu s verejným obstarávateľom) na helpdesk úrovne L3 a jeho prevzatím na riešenie.
  • DKVI znamená obnovenie štandardnej prevádzky – čas medzi nahlásením incidentu verejným obstarávateľom a vyriešením incidentu úspešným uchádzačom (do doby, kedy je funkčnosť prostredia znovu obnovená v plnom rozsahu). Do tejto doby sa nezarátava čas potrebný na nevyhnutnú súčinnosť verejného obstarávateľa, ak je potrebná pre vyriešenie incidentu. V prípade potreby je úspešný uchádzač oprávnený požadovať od verejného obstarávateľa schválenie riešenia incidentu.
  • Maximálny počet incidentov za kalendárny mesiac. Každá ďalšia chyba nad stanovený limit spoľahlivosti sa počíta ako začatý deň omeškania bez odstránenia vady alebo incidentu. Duplicitné alebo technicky súvisiace incidenty (zadané v rámci jedného pracovného dňa, počas pracovného času 8 hodín) sú považované ako jeden incident.

                 Incidenty nahlásené verejným obstarávateľom úspešnému uchádzačovi v rámci testovacieho prostredia

  • Majú závažnosť incidentu nekritickú a nižšiu
  • Vzťahujú sa výhradne k dostupnosti testovacieho prostredia
  • Za incident na testovacom prostredí sa nepovažuje incident vztiahnutý k práve testovanej funkcionalite

                 Vyššie uvedené SLA parametre nebudú použité pre nasledovné služby:

  • Služby systémovej podpory na požiadanie (nad paušál)
  • Služby realizácie aplikačných zmien vyplývajúcich z legislatívnych a metodických zmien (nad paušál)

 

8.     Požiadavky na personál

Výzva definuje požiadavky na IT odborníkov participujúcich v rámci projektu – má ísť minimálne o manažéra kybernetickej bezpečnosti. Aby bol dodržaný súlad realizácie projektu s vyhláškou č.401/2023 Z.z. bude zostavený nasledovný projektový tím objednávateľa:

  • kľúčový používateľ a IT architekt: Mgr. Jaroslav Mainter
  • manažér kybernetickej a informačnej bezpečnosti – Mgr. Dušan Orolín
  • projektový manažér – Ing. Zuzana Schreiber

ID

Meno a Priezvisko

Pozícia

Oddelenie

Rola v projekte

1.

Mgr. Jaroslav Mainter

Vedúci oddelenia informatiky

Mesto Poprad

oddelenie informatiky

kľúčový používateľ a IT architekt

2.

Mgr. Dušan Orolín

manažér kybernetickej a informačnej bezpečnosti

Mesto Poprad

oddelenie informatiky

manažér kybernetickej a informačnej bezpečnosti

3.

Ing. Zuzana Schreiber

Projektový manažér

Mesto Poprad

Projektový manažér

Uvedený projektový tím, ktorí tvoria zamestnanci Mesta Poprad a externí spolupracovníci  je garanciou úspešnej realizácie projektu po zabezpečení jeho financovania na základe ŽoNFP v rámci výzvy.

Pracovné náplne členov tímu

V zmysle Vyhlášky 401/2023 Z.z. o riadení projektov a zmenových požiadaviek v prevádzke a požiadaviek Výzvy budú obsadené vyššie uvedené role v projektovom tíme. Náplne práce a požiadavky na členov tímu sú nasledovné:

 

Projektová rola:

 

PROJEKTOVÝ MANAŽÉR

 

Stručný popis:

●         zodpovedá za riadenie projektu počas celého životného cyklu projektu. Riadi projektové (ľudské a finančné) zdroje, zabezpečuje tvorbu obsahu, neustále odôvodňovanie projektu (aktualizuje BC/CBA) a predkladá vstupy na rokovanie Riadiaceho výboru. Zodpovedá za riadenie všetkých (ľudských a finančných) zdrojov, členov projektovému tím objednávateľa a za efektívnu komunikáciu s dodávateľom alebo stanovených zástupcom dodávateľa.

●         zodpovedá za riadenie prideleného projektu - stanovenie cieľov, spracovanie harmonogramu prác, koordináciu členov projektového tímu, sledovanie dodržiavania harmonogramu prác a rozpočtu, hodnotenie a prezentáciu výsledkov a za riadenie s tým súvisiacich rizík. Projektový manažér vedie špecifikáciu a implementáciu projektov v súlade s firemnými štandardami, zásadami a princípmi projektového riadenia.

●         zodpovedá za plnenie projektových/programových cieľov v rámci stanovených kvalitatívnych, časových a rozpočtovým plánov a za riadenie s tým súvisiacich rizík. V prípade externých kontraktov sa vedúci projektu/ projektový manažér obvykle podieľa na ich plánovaní a vyjednávaní a je hlavnou kontaktnou osobou pre zákazníka.

Detailný popis rozsahu zodpovednosti, povinností a kompetencií

Zodpovedný za:

●         Riadenie projektu podľa pravidiel stanovených vo Vyhláške 85/2020 Z.z.

●         Riadenie prípravy, inicializácie a realizácie projektu

●         Identifikovanie kritických miest projektu a navrhovanie ciest k ich eliminácii

●         Plánovanie, organizovanie, motivovanie projektového tímu a monitorovanie projektu

●         Zabezpečenie efektívneho riadenia všetkých projektových zdrojov s cieľom vytvorenia a dodania obsahu a zabezpečenie naplnenie cieľov projektu

●         Určenie pravidiel, spôsobov, metód a nástrojov riadenia projektu a získanie podpory Riadiaceho výboru (RV) pre riadenie, plánovanie a kontrolu projektu a využívanie projektových zdrojov

●         Zabezpečenie vypracovania manažérskej a špecializovanej dokumentácie a produktov v minimálnom rozsahu určenom Vyhláškou 85/2020 Z.z., Prílohou č.1

●         Zabezpečenie realizácie projektu podľa štandardov definovaných vo Vyhláške 78/2020 Z.z.

●         Zabezpečenie priebežnej aktualizácie a verzionovania manažérskej a špecializovanej dokumentácie v minimálnom rozsahu Vyhlášky 85/2020 Z.z., Prílohy č.1

●         Vypracovanie, pravidelné predkladanie a zabezpečovanie prezentácie stavov projektu, reportov, návrhov riešení problémov a odsúhlasovania manažérskej a špecializovanej dokumentácie v rozsahu určenom Vyhláškou 85/2020 Z.z., Prílohou č.1 na rokovanie RV

●         Riadenie a operatívne riešenie a odstraňovanie strategických / projektových rizík a závislostí

●         Predkladanie návrhov na zlepšenia na rokovanie Riadiaceho výboru (RV)

●         Zabezpečenie vytvorenia a pravidelnej aktualizácie BC/CBA a priebežné zdôvodňovanie projektu a predkladanie na rokovania RV

●         Celkovú alokáciu a efektívne využívanie ľudských a finančných zdrojov v projekte

●         Celkový postup prác v projekte a realizuje nápravné kroky v prípade potreby

●         Vypracovanie požiadaviek na zmenu (CR), návrh ich prioritizácie a predkladanie zmenových požiadaviek na rokovanie RV

●         Riadenie zmeny (CR) a prípadné požadované riadenie konfigurácií a ich zmien

●         Riadenie implementačných a prevádzkových aktivít v rámci projektov.

●         Aktívne komunikuje s dodávateľom, zástupcom dodávateľa a projektovým manažérom dodávateľa s cieľom zabezpečiť úspešné dodanie a nasadenie požadovaných projektových výstupov,

●         Formálnu administráciu projektu, riadenie centrálneho projektového úložiska, správu a archiváciu projektovej dokumentácie

●         Kontrolu dodržiavania a plnenia míľnikov v zmysle zmluvy s dodávateľom,

●         Dodržiavanie metodík projektového riadenia,

●         Predkladanie požiadaviek dodávateľa na rokovanie Riadiaceho výboru (RV),

●         Vecnú a procesnú administráciu zúčtovania dodávateľských faktúr

 

Odporúčané kvalifikačné predpoklady

●         Certifikácia - Prince 2

Certifikát vydaný medzinárodne uznávanou akreditačnou a certifikačnou autoritou.

Poznámka

 

V prípade, ak v projektom tíme NIE SÚ vytvorené projektové role Manažér zmien (Change manager) a Implementačný manažér (Release manager), tak rozsah a povinnosti týchto rolí vykonáva rola Projektový manažér

 

 

 

Projektová rola:

 

IT ARCHITEKT

 

Stručný popis:

●      zodpovedá za návrh architektúry riešenia IS a implementáciu technológií predovšetkým z pohľadu udržateľnosti, kvality a nákladov, za riešenie architektonických cieľov projektu dizajnu IS a súlad s architektonickými princípmi.

●      vykonáva, prípadne riadi vysoko odborné tvorivé činnosti v oblasti návrhu IT. Študuje a stanovuje smery technického rozvoja informačných technológií, navrhuje riešenia na optimalizáciu a zvýšenie efektívnosti prostriedkov výpočtovej techniky. Navrhuje základnú architektúru informačných systémov, ich komponentov a vzájomných väzieb. Zabezpečuje projektovanie dizajnu, architektúry IT štruktúry, špecifikácie jej prvkov a parametrov, vhodnej softvérovej a hardvérovej infraštruktúry podľa základnej špecifikácie riešenia.

●      zodpovedá za spracovanie a správu projektovej dokumentácie a za kontrolu súladu implementácie s dokumentáciou. Môže tiež poskytovať konzultácie, poradenstvo a vzdelávanie v oblasti svojej špecializácie. IT architekt, projektant analyzuje, vytvára a konzultuje so zákazníkom riešenia na úrovni komplexných IT systémov a IT architektúr, najmä na úrovni aplikačného vybavenia, infraštruktúrnych systémov, sietí a pod. Zaručuje, že návrh architektúry a/alebo riešenia zodpovedá zmluvne dohodnutým požiadavkám zákazníka v zmysle rozsahu, kvality a ceny celej služby/riešenia.

Detailný popis rozsahu zodpovednosti, povinností a kompetencií

 

Zodpovedný za:

●         Navrhovanie architektúry IT riešení s cieľom dosiahnuť najlepšiu efektivitu.

●         Transformovanie cieľov, prísľubov a zámerov projektu do tvorby reálnych návrhov a riešení.

●         Navrhovanie takých riešení, aby poskytovali čo najvyššiu funkčnosť a flexibilitu.

●         Posudzovanie vhodnosti navrhnutých riešení s ohľadom na požiadavky projektu.

●         Zodpovednosť za technické navrhnutie a realizáciu projektu.

●         Zodpovednosť za vytvorenie technickej IT dokumentácie a jej následná kontrola.

●         Zodpovednosť za definovanie integračných vzorov, menných konvencií, spôsobov návrhu a spôsobu programovania.

●         Definovanie architektúry systému, technických požiadaviek a funkčného modelu (Proof Of Concept.)

●         Vytvorenie požiadaviek na HW/SW infraštruktúru IS

●         Udržiavanie a rozvoj konzistentnej architektúry s dôrazom na architektúru aplikačnú, dátovú a infraštruktúru

●         Analýzu a odhad náročnosti technických požiadaviek na vytvorenie IS alebo vykonanie zmien v IS

●         Navrhovanie riešení zohľadňujúce architektonické štandardy, časové a zdrojové obmedzenia,

●         Navrhovanie dátových transformácií medzi dátovými skladmi a aplikáciami

●         Vyhodnocovanie implementačných alternatív z pohľadu celkovej IT architektúry

●         Ladenie dátových štruktúr za účelom dosiahnutia optimálneho výkonu

●         Prípravu akceptačných kritérií

●         Analýza nových nástrojov, produktov a technológií

●         Správa, rozvoj a dohľad nad dodržiavaním integračných štandardov

●         Priebežné posudzovanie vecných výstupov dodávateľa v rámci analýzy, návrhu riešenia vrátane Detailného návrhu riešenia (DNR) z pohľadu analýzy a návrhu riešenia architektúry IS

●         Vykonáva posudzovanie a úpravu testovacej stratégie, testovacích scenárov, plánov testov, samotné testovanie a účasť na viacerých druhoch testovania

●         Vykonanie záťažových, výkonnostných a integračných testov a navrhnutie následných nápravných

●         Nasadenie a otestovanie migrácie, overenie kvality dát a navrhnutie nápravných opatrení

●         Participáciu na výkone bezpečnostných testov,

●         Participáciu na výkone UAT testov,

●         Posúdenie prevádzkovo-infraštruktúrnej dokumentácie pred akceptáciou a prevzatím od dodávateľa

●         Aktívnu účasť v projektových tímoch a spoluprácu na vypracovaní manažérskej a špecializovanej dokumentácie a produktov v minimálnom rozsahu určenom Vyhláškou 85/2020 Z.z., Prílohou č.1

●         Plnenie pokynov projektového manažéra a dohôd zo stretnutí projektového tímu

 

Odporúčané kvalifikačné predpoklady

 

Poznámka

 

 

 

Projektová rola:

 

KĽUČOVÝ POUŽIVATEĽ (end user)

 

Stručný popis:

●         zodpovedný za reprezentáciu záujmov budúcich používateľov projektových produktov alebo projektových výstupov a za overenie kvality produktu.

●         zodpovedný za návrh a špecifikáciu funkčných a technických požiadaviek, potreby, obsahu, kvalitatívnych a kvantitatívnych prínosov projektu, požiadaviek koncových používateľov na prínos systému a požiadaviek na bezpečnosť.

●         Kľúčový používateľ (end user) navrhuje a definuje akceptačné kritériá, je zodpovedný za akceptačné testovanie a návrh na akceptáciu projektových produktov alebo projektových výstupov a návrh na spustenie do produkčnej prevádzky. Predkladá požiadavky na zmenu funkcionalít produktov a je súčasťou projektových tímov

Detailný popis rozsahu zodpovednosti, povinností a kompetencií

 

Zodpovedný za:

●         Návrh a špecifikáciu funkčných a technických požiadaviek

●         Jednoznačnú špecifikáciu požiadaviek na jednotlivé projektové výstupy (špecializované produkty a výstupy) z pohľadu vecno-procesného a legislatívy

●         Vytvorenie špecifikácie, obsahu, kvalitatívnych a kvantitatívnych prínosov projektu,

●         Špecifikáciu požiadaviek koncových používateľov na prínos systému

●         Špecifikáciu požiadaviek na bezpečnosť, 

●         Návrh a definovanie akceptačných kritérií,

●         Vykonanie používateľského testovania funkčného používateľského rozhrania (UX testovania)

●         Finálne odsúhlasenie používateľského rozhrania

●         Vykonanie akceptačného testovania (UAT)

●         Finálne odsúhlasenie a  akceptáciu manažérskych a špecializovaných produktov alebo projektových výstupov

●         Finálny návrh na spustenie do produkčnej prevádzky, 

●         Predkladanie požiadaviek na zmenu funkcionalít produktov

●         Aktívnu účasť v projektových tímoch a spoluprácu na vypracovaní manažérskej a špecializovanej dokumentácie a produktov v minimálnom rozsahu určenom Vyhláškou 85/2020 Z.z., Príloha č.1

●         Plnenie pokynov projektového manažéra a dohôd zo stretnutí projektového tímu

 

 

Odporúčané kvalifikačné predpoklady

 

 

Poznámka

 

 

Projektová rola:

 

MANAŽER KYBERNETICKEJ BEZPEČNOSTI (KIB) a IT BEZPEČNOSTI (ITB)

 

Stručný popis:

●         zodpovedá za dodržanie princípov a štandardov na kybernertickú a IT bezpečnosť, za kontrolu a audit správnosti riešenia v oblasti bezpečnosti.

●         koordinuje a riadi činnosť v oblasti bezpečnosti prevádzky IT, spolupracuje na projektoch, na rozvoji nástrojov a postupov k optimalizácii bezpečnostných systémov a opatrení. Stanovuje základné požiadavky, podmienky a štandardy pre oblasť bezpečnosti programov, systémov, databázy či sieti. Spracováva a kontroluje príslušné interné predpisy a dohliada nad plnením týchto štandardov a predpisov. Kontroluje a riadi činnosť nad bezpečnostnými testami, bezpečnostnými incidentmi v prevádzke IT. Poskytuje inštrukcie a poradenstvo používateľom počítačov a informačných systémov pre oblasť bezpečnosti

PODMIENKY SPRÁVNEHO a EFEKTÍVNEHO VÝKONU ČINNOSTI role Manažér KIB a ITB:

1)    neobmedzený aktívny prístup ku všetkým projektovým dokumentom, nástrojom a výstupom projektu, v ktorých sa opisuje predmet projektu z hľadiska jeho architektúry, funkcií, procesov, manažmentu informačnej bezpečnosti a spôsobov spracúvania dát, ako aj dát samotných.

2)    rola manažér Kybernetickej a IT bezpečnosti si vyžaduje mať sprístupnené všetky informácie o bezpečnostných opatreniach zavádzaných projektom v zmysle:

a)      § 20 zákona č.69/2018 Z. z. o kybernetickej bezpečnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov

b)      ustanovení zákona č. 95/2019 Z. z. o informačných technológiách vo verejnej správe a o zmene a doplnení niektorých zákonov

Detailný popis rozsahu zodpovednosti, povinností a kompetencií

Zodpovedný za:

●      špecifikovanie štandardov, princípov a stratégií v oblasti ITB a KIB,

●      ak je projekt primárne zameraný na problematiku ITB a KIB – je priamo zodpovedný za špecifikáciu a analýzu funkčných požiadaviek na ITB a KIB,

●      špecifikovanie požiadaviek na ITB a KIB, kontroluje ich implementáciu v realizovanom projekte,

●      špecifikovanie požiadaviek na bezpečnosť vývojového, testovacieho a produkčného prostredia,

●      špecifikovanie funkčných a nefunkčných požiadaviek pre oblasť ITB a KIB,

●      špecifikovanie požiadaviek na bezpečnosť v rámci bezpečnostnej vrstvy,

●      špecifikovanie požiadaviek na školenia pre oblasť ITB a KIB,

●      špecifikovanie požiadaviek na bezpečnostnú architektúru riešenia a technickú infraštruktúru pre oblasť ITB a KIB,

●      špecifikovanie požiadaviek na dostupnosť, zálohovanie, archiváciu a obnovu IS vzťahujúce sa na ITB a KIB,

●      realizáciu posúdenie požiadaviek agendy ITB a KIB na integrácie a procesov konverzie a migrácie, identifikácia nesúladu a návrh riešenia

●      špecifikovanie požiadaviek na ITB a KIB, bezpečnostný projekt a riadenie prístupu,

●      špecifikovanie požiadaviek na testovanie z hľadiska ITB a KIB, realizáciu kontroly zapracovania a retestu,

●      špecifikovanie požiadaviek na obsah dokumentácie v zmysle legislatívnych požiadaviek pre oblasť ITB a KIB, ako aj v zmysle "best practies",

●      špecifikovanie požiadaviek na dodanie potrebnej dokumentácie súvisiacej s ITB a KIB kontroluje ich implementáciu v realizovanom projekte,

●      špecifikovanie požiadaviek a konzultácie pri návrhu riešenia za agendu ITB a KIB v rámci procesu „Mapovanie a analýza technických požiadaviek - detailný návrh riešenia (DNR)“,

●      špecifikáciu požiadaviek na bezpečnosť IT a KIB v rámci procesu "akceptácie, odovzdania a správy zdroj. kódov“

●      špecifikáciu akceptačných kritérií za oblasť ITB a KIB,

●      špecifikáciu pravidiel pre publicitu a informovanosť s ohľadom na ITB a KIB,

●      poskytovanie konzultácií pri tvorbe šablón a vzorov dokumentácie pre oblasť ITB a KIB,

●      získavanie informácií nutných pre plnenie úloh v oblasti ITB a KIB,

●      špecifikáciu podmienok na testovanie, reviduje výsledky a výstupy z testovania za oblasť ITB a KIB,

●      konzultácie a vykonávanie kontrolnej činnosť zameranej na obsah a komplexnosť dok. z hľadiska ITB a KIB,

●      špecifikáciu požiadaviek na bezpečnostný projekt pre oblasť ITB a KIB,

●      realizáciu kontroly zameranej na naplnenie požiadaviek definovaných v bezp. projekte za oblasť ITB a KIB

●      realizáciu kontroly zameranú na správnosť nastavení a konfigurácii bezpečnosti jednotlivých prostredí,

●      realizáciu kontroly zameranú realizáciu procesu posudzovania a komplexnosti bezpečnostných rizík, bezpečnosť a kompletný popis rozhraní, správnu identifikácia závislostí,

●      realizáciu kontroly naplnenia definovaných požiadaviek pre oblasť ITB a KIB,

●      realizáciu kontroly zameranú na implementovaný proces v priamom súvise s ITB a KIB,

●      realizáciu kontroly súladu s planou legislatívou v oblasti ITB a KIB (obsahuje aj kontrolu leg. požiadaviek)

●      realizáciu kontroly zameranú zabezpečenie procesu, interfejsov, integrácii, kompletného popisu rozhraní a spoločných komponentov a posúdenia z pohľadu bezpečnosti,

●      poskytovanie konzultácií a súčinnosti pre problematiku ITB a KIB,

●      získavanie a spracovanie informácií nutných pre plnenie úloh v oblasti ITB a KIB,

●      aktívnu účasť v projektových tímoch a spoluprácu na vypracovaní manažérskej a špecializovanej dokumentácie a produktov v minimálnom rozsahu určenom Vyhláškou 85/2020 Z.z., Prílohou č.1

●      plnenie pokynov projektového manažéra a dohôd zo stretnutí projektového tímu

Odporúčané kvalifikačné predpoklady

 

 

9.     Implementácia a preberanie výstupov projektu

Projekt bude realizovaný metódou Waterfall s logickými nadväznosťami realizácie jednotlivých modulov na základe funkčnej a technickej špecifikácie vypracovanej v rámci prípravy projektu.

Tento prístup bol zvolený nakoľko opatrenia KIB je potrebné realizovať vo vzájomných súvislostiach, avšak v správnom postupe. Niektoré môžu byť realizované paralelne, dokonca rôznymi tímami, avšak na základe vopred stanovenej stratégie a plánu celého projektu. Agilný prístup na realizáciu nami plánovaného projektu nie je vhodný i s ohľadom na potrebu realizácie projektu za plnej prevádzky základnej služby Mesta Poprad.

10. Prílohy

Dokument neobsahuje prílohy.

Koniec dokumentu.