I-01 Ideový zámer (Ideovy_zamer)

Naposledy upravil Miroslav Pištek 2024/12/17 13:11

IDEOVÝ ZÁMER

                               Obnova sieťovej infraštruktúry v pôsobnosti MS SR

Identifikácia projektu

Názov:Obnova sieťovej infraštruktúry v pôsobnosti MS SR
Realizátor:Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky
Kontaktná osoba:Mgr. Miroslav Pištek
Dátum:22.11.2024
Predpokladaný začiatok:2/2025
Dátum schválenia projektovou komisiou: 
  1. POPIS PROJEKTU
    1. Stručný popis východiskovej situácie

Projekt je zameraný na obnovu sieťovej infraštruktúry celého rezortu Ministerstva spravodlivosti SR (ďalej MS SR). Aktuálne je viac ako polovica  hardvérových komponentov v celkovej architektúre siete na všetkých lokalitách rezortu MS SR po ukončení doby životnosti (ďalej EoL) a bez hardvérovej alebo softvérovej podpory ostáva v produkčnom prostredí MS SR.  Výmena produkčných aktívnych sieťových prvkov (ďalej aj “hardvér” alebo “HW”) za nové, moderné riešenia predstavuje kľúčovú iniciatívu na zabezpečenie spoľahlivej, výkonnej a bezpečnej sieťovej infraštruktúry pre rezort MS SR, súdy a subjekty organizačne v pôsobnosti MS SR.  Na mnohých lokalitách sa nachádzajú neštandardné zariadenia, ktoré nespĺňajú všetky požadované parametre a  ktoré zároveň komplikujú systémovú správu zariadení. Počet týchto zariadení je  v čase premenlivý a narastajúci, pričom zároveň platí, že tieto zariadenia výrazne zvyšujú bezpečnostné riziko a  riziko zraniteľnosti. Rovnako je dôležité pokryť všetky požiadavky vyplývajúce z vyhlášky NBÚ č. 362/2018 Z.z., § 10 Bezpečnostné opatrenia pre oblasť podľa § 20 ods. 3. písmeno f) zákona – Riadenie bezpečnosti sietí. 

Vybudovanie modernizovanej sieťovej infraštruktúry s aktualizovanou podporou;

  • umožní minimalizovať bezpečnostné riziká,
  • napomôže minimalizovať hrozby výpadkov systému,
  • minimalizuje riziká vyššej poruchovosti a nižšej výkonnosti,
  • prispieva k zavedeniu kontrolných mechanizmov na sledovanie stavu bezpečnosti,
  • napomôže k rastu efektívnosti práce zamestnancov skrátením doby prestojov z dôvodu nízkej latencie sieťových komponentov a
  • napomôže k  samotnému rozvoju ďalších aktivít MS SR prispôsobením sa aktuálnym potrebám a dostupným inováciám.

Aktivity projektu sú plánované a ich financovanie bude pokryté z prostriedkov mechanizmu  Plánu obnovy a odolnosti SR, Efektívna verejná správa,  Komponentu 15, POO v rámci Investície 2 „Podporné nástroje reformy súdnej mapy – digitalizácia nástrojov, modernizácia IT vybavenia a analytické kapacity“, kde je pre dosiahnutie požadovaného cieľa nutné zabezpečiť aj modernizáciu hardvérových a softvérových vybavení súdov. Projekt je koncipovaný ako dodávka potrebných hardvérových a softvérových komponentov, inštalačné práce, na ktoré sa použije platná SLA zmluva v rámci možností a  využitím interných personálnych zdrojov.

Predmet Projektu je zameraný na náhradu existujúcich produkčných aktívnych sieťových prvkov, ktoré v rozsahu termínu realizácie projektu: information dosiahli koniec svojho životného cyklu (End of life alebo aj „EoL“) alebo (ii) dochádza k ukončeniu softwarovej podpory od výrobcu (iii) ide o zariadenia, ktorým sa blíži koniec životného cyklu alebo (iv) dochádza k ukončeniu hardvérovej podpory. Konkrétne sa jedná o:

  • Agregačný/ kostrový prepínač,
  • Prístupové prepínače,
  • Stohovacie moduly,
  • Inštalačný set,
  • Wifi AP,
  • Smerovače,
  • Firewall,
  • Wifi kontrolér,
  • Virtuálny server,
  • Virtuálny manažment,
  • VPN softvér,
  • Optické a sieťové káble,
  • Ďalšie nevyhnutné prvky, ktoré búdu detailne popísané v prípravnej projektovej dokumentácii.

Výsledok výmeny alebo obnovy komponentov sieťovej infraštruktúry je určený prierezovo pre všetkých zamestnancov  rezortu MS SR, súdom a organizáciám v pôsobnosti MS SR, ale v konečnom dôsledku aj pre občanov a podnikateľov ako koncových užívateľov elektronických služieb, ktoré rezort poskytuje.


    1. Situácia po realizácii projektu

Realizáciou projektu dôjde k zabezpečeniu spoľahlivej, výkonnej a bezpečnej sieťovej infraštruktúry, ktorej fungovanie tvorí bazálny predpoklad pre poskytovanie sieťových a aplikačných služieb rezortu MS SR. Realizáciou projektu sa dosiahne najmä:

  • Fyzická výmena všetkých EoL zariadení a nekompatibilných / neštandardných zariadení v sieťovej infraštruktúre. 
  • Zabezpečenie softvérovej podpory od výrobcu na zariadeniach, ktoré dosiahli EoL alebo sa im EoL blíži.
  • Aktualizácia softvérových licencií pre poskytovanie prístupu do siete prostredníctvom VPN. 
  • Zabezpečenie vyššej priepustnosti siete, s ohľadom na rastúce požiadavky a nároky MS SR.
  • Zníženie počtu výpadkov sieťovej infraštruktúry na jednotlivých lokalitách.
  • Obnova infraštruktúry s aktualizovanou podporou a bezpečnostnými funkciami, ktorá minimalizuje bezpečnostné riziká a zvýši redundantnosť siete.
  • Zlepšenie výkonnosti. Nová infraštruktúra zodpovedá súčasným štandardom výkonu a rýchlosti systémov.
  • Zvýšenie možností pripojenia sa na jednotlivých lokalitách. 


    1. úprava procesov

  Nerelevantné. Predmetom projektu je obnova HW vybavenia, nie je potrebná úprava procesov rezortu.

  1. POUŽÍVATELIA RIEŠENIA

Hlavným dôvodom realizácie projektu je obnova sieťovej infraštruktúry s cieľom zabezpečiť bezpečné, funkčné a technicky spôsobilé sieťové prostredie a podpora reformných aktivít v zmysle platnej legislatívy v rámci novej súdnej mapy.

Okrem zabezpečenia plnohodnotného sieťového pripojenia ciele projektu venujú maximálnu pozornosť bezpečnosti interných systémov a požadovanej priepustnosti siete, pričom projekt zohľadňuje rastúce požiadavky používateľov a narastajúce nároky agendy zamestnancov MS SR ako aj všetkých pridružených lokalít. Projekt svojim rozsahom pokrýva sieťovú infraštruktúru v rámci rezortu MS SR, ktorá je rozdelená do troch častí. 

  • Prvou časťou je kolekcia lokalít (Lokality rezortu MS SR, Krajské súdy (“KS”), Okresné súdy (“OS”), lokality Justičnej akadémie a Justičnej pokladne), ktoré poskytujú možnosť pripojenia koncovým zariadeniam k sieťovej infraštruktúre MS SR.
  • Druhou časťou je privátne tranzitné prostredie, ktoré zabezpečuje poskytovateľ WAN a internetových služieb.
  • Treťou časťou sú dve lokality datacentier (v Bratislave a v Košiciach), ktoré poskytujú sieťové a aplikačné služby v rámci  celého rezortu MS SR a k prostrediu poskytovateľa WAN a internetových služieb sú pripojené vysokorýchlostnými pripojeniami.

Interné analýzy aktuálneho stavu infraštruktúry potvrdzujú jej zaostávanie za súčasnými štandardmi výkonu. Uvedený stav má reálne negatívny dopad na spomalenie operácii a procesov koncových používateľov MS SR. Tento fakt potvrdzujú priebežné monitoringy (dashboardy) využitia pamäte a vyťaženia centrálnych procesorových jednotiek v rezorte MS SR.

Okrem zastaraných systémov je častým problémom nedostupnosť dostatočnej priepustnosti/latencie sieťovej infraštruktúry, ktorá aj napriek zvýšeniu rýchlosti internetového pripojenia zo strany poskytovateľa internetových služieb nedokáže poskytovať požadovanú kvalitu, rýchlosť, bezpečnosť a bezporuchovosť, aká je už v súčasnej dobe potrebná a požadovaná.

MS SR, okrem iného, aj ako správca a prevádzkovateľ informačných systémov, ako Súdny manažment, Elektronická podateľňa, Elektronický súdny spis, SlovLex, Registre, infraštruktúrne služby (overenie používateľa), musí zabezpečiť rozvoj informačných technológií, ktoré má vo svojej správe a do ktorej patrí aj sieťovo-komunikačná infraštruktúra.

Je viac ako isté, že v budúcnosti budú požiadavky na sieťovú infraštruktúru postupne narastať a objem prenášaných dát bude exponenciálne rásť aj v súvislosti s implementáciou nových IS v rezorte MS SR, ako aj implementácií nových prepojení na iné centrálne systémy a registre, pričom sa zvýši potreba kvalitnejšie siete.

Vyhláška 401/2023 Z.z. Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky o riadení projektov a zmenových požiadaviek v prevádzke informačných technológií verejnej správy (ďalej len „vyhláška č. 401/2023 Z. z.“) tvorí základ organizačného riadenia projektu. Riadenie projektu bude zabezpečené prostredníctvom Projektového manažéra a bude trvať počas celej doby realizácie projektu.

Riadiaci výbor na tento projekt bude už schválený riadiaci výbor stanovený na projekty pre nákup a obnovu HW v datacentrách v pôsobnosti Ministerstva Spravodlivosti SR a tento bude použitý aj tento projekt a zároveň na tento konkrétny projekt bude prizvaný nový člen riadiaceho výboru s hlasovacím právom, osoba zastupujúca súdy SR.

Projektový tím bude pozostávať z pozícií:

  1. Kľúčový používateľ,
  2. IT analytik,
  3. IT architekt,
  4. Biznis vlastník,
  5. Manažér kvality,
  6. Manažér IT prevádzky,
  7. Manažér kybernetickej a informačnej bezpečnosti.
  8. V prípade nutnosti bude doplnený ďalší v zmysle vyhlášky 401/2023 Z.z. o riadení projektov z interných zamestnancov MS SR.
  1. prínosy

Prínosy projektu

Výsledok výmeny alebo obnovy komponentov sieťovej infraštruktúry je určený prierezovo pre všetkých zamestnancov rezortu MS SR ako aj pre zamestnancov na všetkých organizáciách v pôsobnosti MS SR, ktoré majú rôznu lokáciu naprieč SR, a ktorí pre svoje každodenné činnosti potrebujú pristupovať prostredníctvom siete do interných systémov MS SR, resp. akýkoľvek systémov dostupných v internej/lokálnej sieti či vo vládnej sieti. Táto oblasť má významný vplyv na efektívnosť a kvalitu práce v justícii a preto si vyžaduje mimoriadnu pozornosť.

Medzi prínosy, ktoré koncový užívatelia budú mať možnosť zachytiť, patrí:

  • zvýšenie priepustnosti komunikačných liniek v rámci jednotlivých lokalít,
  • zníženie počtu výpadkov sieťovej infraštruktúry na jednotlivých lokalitách,
  • zvýšená bezpečnosť s menším počtom bezpečnostných incidentov.

ďalšie kroky nad rámec ideového zámeru

  1. priorizácia

Predmetom projektu je obnova HW vybavenia a nevyhnutná realizácia výmeny a obnovy prvkov infraštruktúry a ich distribúcia na jednotlivé lokality rezortu MS SR.  Prípravná fáza projektu začala v 8/2024. Predbežný harmonogram je navrhnutý na obdobie 14 mesiacov a očakávaný koniec realizácie projektu je v septembri 2025. Realizačná fáza projektu bude v zmysle vyhlášky 401/2023 Z.z. Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky o riadení projektov a zmenových požiadaviek v prevádzke informačných technológií verejnej správy, pozostávať z nižšie uvedených etáp:

  • Analýza a dizajn – príprava podkladov potrebných pre proces verejného obstarávania a analýza existujúcich riešení. 
  • Nákup technických prostriedkov, programových prostriedkov a služieb, obstaranie potrebných HW a SW komponentov.
  • Implementácia a testovanie - konfigurácia HW zariadení, ich rozvoz na jednotlivé lokality, samotná inštalácia a testovanie funkčnosti - bude prebiehať súbežne s etapou nasadenia.
  • Nasadenie a Postimplementačná podpora (“PIP”) a  podporné servisné služby.
  • Riadenie projektu.

Jednotlivé výstupy, ktoré sú definované/požadované vyhláškou 401/2023 Z.z., budú, s ohľadom na predmet projektu, prispôsobené charakteru projektu.

V súlade s dosiahnutím plánovaných cieľov bude projekt realizovaný ako celok. Parciálnymi výmenami HW by neboli naplnené Ciele projektu, nevyriešili by sa problémy, ktorým sa projekt venuje a neodstránili by sa vyplývajúce bezpečnostné riziká.

Nevyhnutné procesyPredmetom projektu je obnova HW vybavenia, nie je potrebná úprava procesov organizácie.
LegislatívaPredmetom projektu je obnova HW vybavenia, nie je potrebná legislatívna úprava.
Ostatné požiadavkyProjekt neobsahuje ostatné požiadavky, ktoré by riešili sprievodné problémy s nižšou prioritou.

  1. uvažované technologické alternatívy projektu

Vzhľadom na to, že predmetom projektu je obnova HW vybavenia neuvažuje sa s inými alternatívami projektu.

Projekt nemení charakter koncových služieb a nemení fungovanie biznis procesov ako takých, avšak má významný vplyv na ich funkčnosť – v prípade nedostupnosti sieťového pripojenia nebude možné realizovať akýkoľvek biznis proces.

Variabilnosť dostupných technologických riešení bude dosiahnutá špecifikáciou zariadení v procese verejného obstarávania.

  1. ROZPOČET

Podľa odhadovaných investičných nákladov (CAPEX) s DPH  je odhadovaný rozpočet projektu 9 583 755,28 Eur bez DPH, t.j. 11 788 019,99 Eur s DPH. Presne stanovený rozpočet bude predmetom prípravy položkového rozpočtu, ktorý bude prílohou projektového zámeru a prístupu k projektu.

Aktivity projektu sú dlhodobo plánované a ich financovanie bude pokryté z prostriedkov mechanizmu  Plánu obnovy a odolnosti SR, Efektívna verejná správa,  Komponentu 15, POO v rámci Investície 2 „Podporné nástroje reformy súdnej mapy – digitalizácia nástrojov, modernizácia IT vybavenia a analytické kapacity“, kde je pre dosiahnutie požadovaného cieľa nutné zabezpečiť aj modernizáciu hardvérových a softvérových vybavení súdov vrátane techniky pre online komunikáciu a digitalizáciu.

IDEOVÝ ZÁMER

                               Obnova sieťovej infraštruktúry v pôsobnosti MS SR

Identifikácia projektu

Názov:Obnova sieťovej infraštruktúry v pôsobnosti MS SR
Realizátor:Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky
Kontaktná osoba:Mgr. Miroslav Pištek
Dátum:22.11.2024
Predpokladaný začiatok:2/2025
Dátum schválenia projektovou komisiou: 
  1. POPIS PROJEKTU
    1. Stručný popis východiskovej situácie

Projekt je zameraný na obnovu sieťovej infraštruktúry celého rezortu Ministerstva spravodlivosti SR (ďalej MS SR). Aktuálne je viac ako polovica  hardvérových komponentov v celkovej architektúre siete na všetkých lokalitách rezortu MS SR po ukončení doby životnosti (ďalej EoL) a bez hardvérovej alebo softvérovej podpory ostáva v produkčnom prostredí MS SR.  Výmena produkčných aktívnych sieťových prvkov (ďalej aj “hardvér” alebo “HW”) za nové, moderné riešenia predstavuje kľúčovú iniciatívu na zabezpečenie spoľahlivej, výkonnej a bezpečnej sieťovej infraštruktúry pre rezort MS SR, súdy a subjekty organizačne v pôsobnosti MS SR.  Na mnohých lokalitách sa nachádzajú neštandardné zariadenia, ktoré nespĺňajú všetky požadované parametre a  ktoré zároveň komplikujú systémovú správu zariadení. Počet týchto zariadení je  v čase premenlivý a narastajúci, pričom zároveň platí, že tieto zariadenia výrazne zvyšujú bezpečnostné riziko a  riziko zraniteľnosti. Rovnako je dôležité pokryť všetky požiadavky vyplývajúce z vyhlášky NBÚ č. 362/2018 Z.z., § 10 Bezpečnostné opatrenia pre oblasť podľa § 20 ods. 3. písmeno f) zákona – Riadenie bezpečnosti sietí. 

Vybudovanie modernizovanej sieťovej infraštruktúry s aktualizovanou podporou;

  • umožní minimalizovať bezpečnostné riziká,
  • napomôže minimalizovať hrozby výpadkov systému,
  • minimalizuje riziká vyššej poruchovosti a nižšej výkonnosti,
  • prispieva k zavedeniu kontrolných mechanizmov na sledovanie stavu bezpečnosti,
  • napomôže k rastu efektívnosti práce zamestnancov skrátením doby prestojov z dôvodu nízkej latencie sieťových komponentov a
  • napomôže k  samotnému rozvoju ďalších aktivít MS SR prispôsobením sa aktuálnym potrebám a dostupným inováciám.

Aktivity projektu sú plánované a ich financovanie bude pokryté z prostriedkov mechanizmu  Plánu obnovy a odolnosti SR, Efektívna verejná správa,  Komponentu 15, POO v rámci Investície 2 „Podporné nástroje reformy súdnej mapy – digitalizácia nástrojov, modernizácia IT vybavenia a analytické kapacity“, kde je pre dosiahnutie požadovaného cieľa nutné zabezpečiť aj modernizáciu hardvérových a softvérových vybavení súdov. Projekt je koncipovaný ako dodávka potrebných hardvérových a softvérových komponentov, inštalačné práce, na ktoré sa použije platná SLA zmluva v rámci možností a  využitím interných personálnych zdrojov.

Predmet Projektu je zameraný na náhradu existujúcich produkčných aktívnych sieťových prvkov, ktoré v rozsahu termínu realizácie projektu: information dosiahli koniec svojho životného cyklu (End of life alebo aj „EoL“) alebo (ii) dochádza k ukončeniu softwarovej podpory od výrobcu (iii) ide o zariadenia, ktorým sa blíži koniec životného cyklu alebo (iv) dochádza k ukončeniu hardvérovej podpory. Konkrétne sa jedná o:

  • Agregačný/ kostrový prepínač,
  • Prístupové prepínače,
  • Stohovacie moduly,
  • Inštalačný set,
  • Wifi AP,
  • Smerovače,
  • Firewall,
  • Wifi kontrolér,
  • Virtuálny server,
  • Virtuálny manažment,
  • VPN softvér,
  • Optické a sieťové káble,
  • Ďalšie nevyhnutné prvky, ktoré búdu detailne popísané v prípravnej projektovej dokumentácii.

Výsledok výmeny alebo obnovy komponentov sieťovej infraštruktúry je určený prierezovo pre všetkých zamestnancov  rezortu MS SR, súdom a organizáciám v pôsobnosti MS SR, ale v konečnom dôsledku aj pre občanov a podnikateľov ako koncových užívateľov elektronických služieb, ktoré rezort poskytuje.


    1. Situácia po realizácii projektu

Realizáciou projektu dôjde k zabezpečeniu spoľahlivej, výkonnej a bezpečnej sieťovej infraštruktúry, ktorej fungovanie tvorí bazálny predpoklad pre poskytovanie sieťových a aplikačných služieb rezortu MS SR. Realizáciou projektu sa dosiahne najmä:

  • Fyzická výmena všetkých EoL zariadení a nekompatibilných / neštandardných zariadení v sieťovej infraštruktúre. 
  • Zabezpečenie softvérovej podpory od výrobcu na zariadeniach, ktoré dosiahli EoL alebo sa im EoL blíži.
  • Aktualizácia softvérových licencií pre poskytovanie prístupu do siete prostredníctvom VPN. 
  • Zabezpečenie vyššej priepustnosti siete, s ohľadom na rastúce požiadavky a nároky MS SR.
  • Zníženie počtu výpadkov sieťovej infraštruktúry na jednotlivých lokalitách.
  • Obnova infraštruktúry s aktualizovanou podporou a bezpečnostnými funkciami, ktorá minimalizuje bezpečnostné riziká a zvýši redundantnosť siete.
  • Zlepšenie výkonnosti. Nová infraštruktúra zodpovedá súčasným štandardom výkonu a rýchlosti systémov.
  • Zvýšenie možností pripojenia sa na jednotlivých lokalitách. 


    1. úprava procesov

  Nerelevantné. Predmetom projektu je obnova HW vybavenia, nie je potrebná úprava procesov rezortu.

  1. POUŽÍVATELIA RIEŠENIA

Hlavným dôvodom realizácie projektu je obnova sieťovej infraštruktúry s cieľom zabezpečiť bezpečné, funkčné a technicky spôsobilé sieťové prostredie a podpora reformných aktivít v zmysle platnej legislatívy v rámci novej súdnej mapy.

Okrem zabezpečenia plnohodnotného sieťového pripojenia ciele projektu venujú maximálnu pozornosť bezpečnosti interných systémov a požadovanej priepustnosti siete, pričom projekt zohľadňuje rastúce požiadavky používateľov a narastajúce nároky agendy zamestnancov MS SR ako aj všetkých pridružených lokalít. Projekt svojim rozsahom pokrýva sieťovú infraštruktúru v rámci rezortu MS SR, ktorá je rozdelená do troch častí. 

  • Prvou časťou je kolekcia lokalít (Lokality rezortu MS SR, Krajské súdy (“KS”), Okresné súdy (“OS”), lokality Justičnej akadémie a Justičnej pokladne), ktoré poskytujú možnosť pripojenia koncovým zariadeniam k sieťovej infraštruktúre MS SR.
  • Druhou časťou je privátne tranzitné prostredie, ktoré zabezpečuje poskytovateľ WAN a internetových služieb.
  • Treťou časťou sú dve lokality datacentier (v Bratislave a v Košiciach), ktoré poskytujú sieťové a aplikačné služby v rámci  celého rezortu MS SR a k prostrediu poskytovateľa WAN a internetových služieb sú pripojené vysokorýchlostnými pripojeniami.

Interné analýzy aktuálneho stavu infraštruktúry potvrdzujú jej zaostávanie za súčasnými štandardmi výkonu. Uvedený stav má reálne negatívny dopad na spomalenie operácii a procesov koncových používateľov MS SR. Tento fakt potvrdzujú priebežné monitoringy (dashboardy) využitia pamäte a vyťaženia centrálnych procesorových jednotiek v rezorte MS SR.

Okrem zastaraných systémov je častým problémom nedostupnosť dostatočnej priepustnosti/latencie sieťovej infraštruktúry, ktorá aj napriek zvýšeniu rýchlosti internetového pripojenia zo strany poskytovateľa internetových služieb nedokáže poskytovať požadovanú kvalitu, rýchlosť, bezpečnosť a bezporuchovosť, aká je už v súčasnej dobe potrebná a požadovaná.

MS SR, okrem iného, aj ako správca a prevádzkovateľ informačných systémov, ako Súdny manažment, Elektronická podateľňa, Elektronický súdny spis, SlovLex, Registre, infraštruktúrne služby (overenie používateľa), musí zabezpečiť rozvoj informačných technológií, ktoré má vo svojej správe a do ktorej patrí aj sieťovo-komunikačná infraštruktúra.

Je viac ako isté, že v budúcnosti budú požiadavky na sieťovú infraštruktúru postupne narastať a objem prenášaných dát bude exponenciálne rásť aj v súvislosti s implementáciou nových IS v rezorte MS SR, ako aj implementácií nových prepojení na iné centrálne systémy a registre, pričom sa zvýši potreba kvalitnejšie siete.

Vyhláška 401/2023 Z.z. Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky o riadení projektov a zmenových požiadaviek v prevádzke informačných technológií verejnej správy (ďalej len „vyhláška č. 401/2023 Z. z.“) tvorí základ organizačného riadenia projektu. Riadenie projektu bude zabezpečené prostredníctvom Projektového manažéra a bude trvať počas celej doby realizácie projektu.

Riadiaci výbor na tento projekt bude už schválený riadiaci výbor stanovený na projekty pre nákup a obnovu HW v datacentrách v pôsobnosti Ministerstva Spravodlivosti SR a tento bude použitý aj tento projekt a zároveň na tento konkrétny projekt bude prizvaný nový člen riadiaceho výboru s hlasovacím právom, osoba zastupujúca súdy SR.

Projektový tím bude pozostávať z pozícií:

  1. Kľúčový používateľ,
  2. IT analytik,
  3. IT architekt,
  4. Biznis vlastník,
  5. Manažér kvality,
  6. Manažér IT prevádzky,
  7. Manažér kybernetickej a informačnej bezpečnosti.
  8. V prípade nutnosti bude doplnený ďalší v zmysle vyhlášky 401/2023 Z.z. o riadení projektov z interných zamestnancov MS SR.
  1. prínosy

Prínosy projektu

Výsledok výmeny alebo obnovy komponentov sieťovej infraštruktúry je určený prierezovo pre všetkých zamestnancov rezortu MS SR ako aj pre zamestnancov na všetkých organizáciách v pôsobnosti MS SR, ktoré majú rôznu lokáciu naprieč SR, a ktorí pre svoje každodenné činnosti potrebujú pristupovať prostredníctvom siete do interných systémov MS SR, resp. akýkoľvek systémov dostupných v internej/lokálnej sieti či vo vládnej sieti. Táto oblasť má významný vplyv na efektívnosť a kvalitu práce v justícii a preto si vyžaduje mimoriadnu pozornosť.

Medzi prínosy, ktoré koncový užívatelia budú mať možnosť zachytiť, patrí:

  • zvýšenie priepustnosti komunikačných liniek v rámci jednotlivých lokalít,
  • zníženie počtu výpadkov sieťovej infraštruktúry na jednotlivých lokalitách,
  • zvýšená bezpečnosť s menším počtom bezpečnostných incidentov.

ďalšie kroky nad rámec ideového zámeru

  1. priorizácia

Predmetom projektu je obnova HW vybavenia a nevyhnutná realizácia výmeny a obnovy prvkov infraštruktúry a ich distribúcia na jednotlivé lokality rezortu MS SR.  Prípravná fáza projektu začala v 8/2024. Predbežný harmonogram je navrhnutý na obdobie 14 mesiacov a očakávaný koniec realizácie projektu je v septembri 2025. Realizačná fáza projektu bude v zmysle vyhlášky 401/2023 Z.z. Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky o riadení projektov a zmenových požiadaviek v prevádzke informačných technológií verejnej správy, pozostávať z nižšie uvedených etáp:

  • Analýza a dizajn – príprava podkladov potrebných pre proces verejného obstarávania a analýza existujúcich riešení. 
  • Nákup technických prostriedkov, programových prostriedkov a služieb, obstaranie potrebných HW a SW komponentov.
  • Implementácia a testovanie - konfigurácia HW zariadení, ich rozvoz na jednotlivé lokality, samotná inštalácia a testovanie funkčnosti - bude prebiehať súbežne s etapou nasadenia.
  • Nasadenie a Postimplementačná podpora (“PIP”) a  podporné servisné služby.
  • Riadenie projektu.

Jednotlivé výstupy, ktoré sú definované/požadované vyhláškou 401/2023 Z.z., budú, s ohľadom na predmet projektu, prispôsobené charakteru projektu.

V súlade s dosiahnutím plánovaných cieľov bude projekt realizovaný ako celok. Parciálnymi výmenami HW by neboli naplnené Ciele projektu, nevyriešili by sa problémy, ktorým sa projekt venuje a neodstránili by sa vyplývajúce bezpečnostné riziká.

Nevyhnutné procesyPredmetom projektu je obnova HW vybavenia, nie je potrebná úprava procesov organizácie.
LegislatívaPredmetom projektu je obnova HW vybavenia, nie je potrebná legislatívna úprava.
Ostatné požiadavkyProjekt neobsahuje ostatné požiadavky, ktoré by riešili sprievodné problémy s nižšou prioritou.

  1. uvažované technologické alternatívy projektu

Vzhľadom na to, že predmetom projektu je obnova HW vybavenia neuvažuje sa s inými alternatívami projektu.

Projekt nemení charakter koncových služieb a nemení fungovanie biznis procesov ako takých, avšak má významný vplyv na ich funkčnosť – v prípade nedostupnosti sieťového pripojenia nebude možné realizovať akýkoľvek biznis proces.

Variabilnosť dostupných technologických riešení bude dosiahnutá špecifikáciou zariadení v procese verejného obstarávania.

  1. ROZPOČET

Podľa odhadovaných investičných nákladov (CAPEX) s DPH  je odhadovaný rozpočet projektu 9 583 755,28 Eur bez DPH, t.j. 11 788 019,99 Eur s DPH. Presne stanovený rozpočet bude predmetom prípravy položkového rozpočtu, ktorý bude prílohou projektového zámeru a prístupu k projektu.

Aktivity projektu sú dlhodobo plánované a ich financovanie bude pokryté z prostriedkov mechanizmu  Plánu obnovy a odolnosti SR, Efektívna verejná správa,  Komponentu 15, POO v rámci Investície 2 „Podporné nástroje reformy súdnej mapy – digitalizácia nástrojov, modernizácia IT vybavenia a analytické kapacity“, kde je pre dosiahnutie požadovaného cieľa nutné zabezpečiť aj modernizáciu hardvérových a softvérových vybavení súdov vrátane techniky pre online komunikáciu a digitalizáciu.