projekt_2590_Projektovy_zamer_detailny

Naposledy upravil Admin-metais MetaIS 2024/11/14 17:46

PROJEKTOVÝ ZÁMER

Povinná osoba

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

Názov projektu

Podpora KIB na UFK v Nitre

Zodpovedná osoba za projekt

Ľubica Lachká

Realizátor projektu

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

Vlastník projektu

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

 

Schvaľovanie dokumentu

Položka

Meno a priezvisko

Organizácia

Pracovná pozícia

Dátum

Podpis

(alebo elektronický súhlas)

Vypracoval

PhDr. Vladimíra Pazderová, PhD.

Novo Funding

Projektový manažér

11.7.2024

 

Schválil

RNDr. Ján Skalka, PhD.

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

Vedúci katedry

Katedra Informatiky/ predseda Rady IKT UKF v Nitre

18.7.2024

 

 

1.    História DOKUMENTU

Verzia

Dátum

Zmeny

Meno

1.0

11.7.2024

Prvá verzia dokumentu

PhDr. Vladimíra Pazderová, PhD.

1.1

18.7.2024

Druhá verzia dokumentu /so zapracovaním pripomienok/

 PhDr. Vladimíra Pazderová, PhD.

 

2.    ÚČEL DOKUMENTU, SKRATKY (KONVENCIE) A DEFINÍCIE

                V súlade s Vyhláškou č. 401/2023 Z.z. o riadení projektov a zmenových požiadaviek v prevádzke informačných technológií verejnej správy je dokument Projektový́ zámer pre prípravnú a iniciačnú fázu určený na rozpracovanie detailných informácií prípravy projektu Podpora KIB na UFK  v Nitre predkladaného v rámci výzvy PSK-MIRRI-614-2024-DV-EFRR ( Podpora v oblasti kybernetickej a informačnej bezpečnosti na regionálnej úrovni – verejné a štátne vysoké školy).

                Projektový zámer obsahuje manažérske zhrnutie, motiváciu a rozsahu projektu, zainteresované strany, ciele projektu a merateľné ukazovatele, návrh organizačného zabezpečenia projektu, alternatívy riešenia, opis požadovaných výstupov, náhľad architektúry, opis rozpočtu, detailný popis nákladov a prínosov, harmonogram projektu a zoznam rizík a závislostí.

 

2.1.     Použité skratky a pojmy

SKRATKA/POJEM

POPIS

EOL

End of Life

HR

Human Resources/Ľudské zdroje

KIB

Kybernetická a informačná bezpečnosť

KB

Kybernetická bezpečnosť

IS

Informačný systém

IT

Informačné technológie

SLA

Service Desk Manager

SW

Softvér

ISVS

Informačný systém verejnej správy

MCA

Multikriteriálna analýza

NBU

Národný bezpečnostný úrad

NIS2

Smernica Network and Information Security/celoeurópsky predpis o kybernetickej bezpečnosti

PZS

Poskytovateľ základnej služby

VPN

Virtuálna privátna sieť

UKF

Univerzita Konštantína Filozofa

ŽoNFP

Žiadosť o nenávratný finančný príspevok

3.    DEFINOVANIE PROJEKTU

3.1.     Manažérske zhrnutie

                V súčasnosti pre oblasť kybernetickej a informačnej bezpečnosti platí, že situácia, zabezpečenie a prijaté opatrenia nie sú dostatočné. Subjekty čoraz viac evidujú zvyšujúcu sa frekvenciu a závažnosť útokov, z interného hľadiska sa neustále zvyšuje závislosť na informačných aktívach a IT systémoch. Zvyšujú sa teda hrozby, zraniteľnosti a následne aj dopady bezpečnostných incidentov, ktoré evidujú aj subjekty v oblasti verejnej správy, verejné vysoké školy či zdravotnícke zariadenia, čo si uvedomuje aj Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre.

                Zákon č. 69/2018 Z. z. o kybernetickej bezpečnosti nastavuje požiadavky a štandard z pohľadu bezpečnostných opatrení, v dôsledku čoho sa Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre rozhodla zapojiť sa do výzvy Podpora v oblasti kybernetickej a informačnej bezpečnosti na regionálnej úrovni - verejné a štátne vysoké školy /PSK-MIRRI-614-2024-DV-EFRR/.

                Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre  (UFK) je vzdelávacou, vedeckou a umeleckou verejnoprávnou a samosprávnou inštitúciou, ktorá sa zriaďuje a zrušuje zákonom. Hlavným poslaním UKF v Nitre je poskytovanie vysokoškolského vzdelávania a tvorivé vedecké bádanie alebo umelecká činnosť. UFK v Nitre je otvoreným typom vysokej školy, v ktorej sa uplatňujú multikulturálne princípy vzdelávania

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre zabezpečuje online služby pre viac ako 780 zamestnancov a približne 7000 študentov.

Hlavným cieľom predkladaného projektu je realizovanie a financovanie opatrení KIB definované najmä Zákonom č. 69/2018 Z.z. o kybernetickej bezpečnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov prostredníctvom modernizácie IT infraštruktúry a zavedenia pokročilých bezpečnostných technológií a postupov.  Uvedený cieľ bude dosiahnutý prostredníctvom jednej hlavnej aktivity projektu:

  • Realizácia opatrení na zvýšenie úrovne informačnej a kybernetickej bezpečnosti

Realizácia projektu prispeje k naplneniu špecifických cieľov výzvy:

  • RSO 1.2 Využívanie prínosov digitalizácie pre občanov, podniky, výskumné organizácie a orgány verejnej správy v rámci opatrenia 1.2.1 Podpora v oblasti informatizácie a digitálnej transformácie (oblasť - Kybernetická a informačná bezpečnosť).

                Realizácia projektu /hlavných aktivít projektu/  bude prebiehať od 07/2024 - 03/2026. Obdobie realizácie zabezpečí rýchlu a efektívnu implementáciu potrebných opatrení v súlade s dynamicky sa meniacim kybernetickým prostredím. Realizácia tohto projektu je kritickým krokom k zabezpečeniu digitálnej infraštruktúry organizácie a ochrane pred rastúcimi kybernetickými hrozbami.

Realizáciou projektu bude zabezpečené naplnenie nasledujúcich merateľných ukazovateľov:

  1. ukazovatele výstupu:
  • PO095 / PSKPSOI12 - Verejné inštitúcie podporované v rozvoji kybernetických služieb, produktov a procesov - 1 inštitúcia - Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
  1. ukazovatele výsledku:
  • PR017 / PSKPRCR11 - Používatelia nových a vylepšených verejných digitálnych služieb, produktov a procesov - 7780 používateľov / interní zamestnanci organizácie/ 780 zamestnanci a študenti pristupujúci do informačných systémov/7000 študentov/.

Celkový rozpočet projektu je 488 977,5 Eur, ktorý pokryje všetky náklady spojené s nákupom, implementáciou a zaškolením kľúčových používateľov. Projekt prinesie mnohé prínosy, vrátane posilnenej kybernetickej a informačnej bezpečnosti, zníženia rizika incidentov, a zlepšenia dôvery a spokojnosti zamestnancov organizácie a subjektov s poskytovanými digitálnymi službami. 

V zmysle prílohy č.1 k vyhláške NBU č.165/2018 Z.z., ktorou sa určujú identifikačné kritériá pre jednotlivé kategórie závažných kybernetických bezpečnostných incidentov a podrobnosti hlásenia kybernetických bezpečnostných incidentov môže nerealizácia projektu resp. daných opatrení viesť k závažnému kybernetickému incidentu minimálne kategórie II. a potenciálne aj kat. III. Vychádzajúc z kategorizácie:

Dopad kybernetického bezpečnostného incidentu v závislosti:

Zaradenie

Zdôvodnenie

§ 24 ods. 2 písm. a) zákona Počet používateľov základnej služby zasiahnutých kybernetickým bezpečnostným incidentom.

Počet používateľov základnej služby zasiahnutých kybernetickým bezpečnostným incidentom.

Áno

UKF spĺňa kategóriu I keďže počet používateľov ňou poskytovanej služby dosahuje minimálnu hodnotu viac ako 25 000 osôb.

§ 24 ods. 2 písm. b) zákona a § 24 ods. 2 písm. c) zákona

Dĺžka trvania kybernetického bezpečnostného incidentu (čas pôsobenia kybernetického bezpečnostného incidentu) a Geografické rozšírenie kybernetického bezpečnostného incidentu.

Áno

UKF spĺňa kategóriu I, keďže poskytuje služby na celoštátnej úrovni.

§ 24 ods. 2 písm. d) zákona

Stupeň narušenia fungovania základnej služby.

Áno

UKF spĺňa kategóriu II, keďže pre nedostupnosť vybraných komponentov základnej služby  je možné zabezpečiť náhradné riešenie.

§ 24 ods. 2 písm. e) zákona

Rozsah vplyvu kybernetického bezpečnostného incidentu na hospodárske alebo spoločenské činnosti štátu.

Áno

UKF spĺňa kategóriu II až III , keďže predpokladáme že incident môže spôsobiť hospodársku stratu jednému používateľovi v rozmedzí 500 000 – 1 000 000 EUR.

Pre zabezpečenie kľúčových vlastností poskytovaných služieb a ich komponentov ako dôvernosť, dostupnosť a integrita je nevyhnutné, aby systémy UKF boli chránené pred hrozbami pokročilými bezpečnostnými technológiami, ktoré včas odhalia a zabránia útokom v prípade závažného kybernetického incidentu.

3.2.     Motivácia a rozsah projektu

                Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre stojí pred výzvami v oblasti kybernetickej a informačnej bezpečnosti, ktoré sú dôsledkom narastajúcich kybernetických hrozieb a stále prísnejších legislatívnych požiadaviek na ochranu dát. Súčasná úroveň kybernetickej a informačnej bezpečnosti nie je adekvátne pripravená na odvrátenie týchto hrozieb, čo ohrozuje nielen bezpečnosť dát, ale aj celkovú integritu informačných systémov a infraštruktúry. 

                Informačné a komunikačné systémy univerzity sú prostriedky zabezpečujúce realizáciu činností potrebných pri prevádzke univerzity, ktoré sa vykonávajú pomocou počítačového spracovania údajov a uskutočňujú sa v prostredí infraštruktúry univerzity. Správa týchto systémov je v kompetencii Centra informačných a komunikačných technológií (Centrum IKT). Centrum IKT zabezpečuje bežnú prevádzku počítačových a telekomunikačných sietí, informačných systémov a osobných počítačov. Orientuje sa na rozvoj a zavádzanie nových technológií, ako i podporu používateľov v rámci univerzity. Všetky objekty univerzity umožňujú bezdrôtové pripojenie (WIFI) a poskytujú aj voľne prístupné stojany s počítačmi. Bezpečnosť a kontrolu činnosti siete zabezpečuje technológia Radius, ktorá v rámci

projektu EDUROAM umožňuje študentom a akademickým zamestnancom pripojiť sa do počítačovej siete nielen doma, ale aj v inej akademickej inštitúcii bez toho, aby sa museli registrovať alebo získavať prístupové údaje. Pripojenie k sieti vyžaduje od používateľa iba používateľské meno a heslo, ktoré používa v domovskej inštitúcii. Študenti i zamestnanci tak počas trvania štúdia či pracovného pomeru môžu využívať bezdrôtovú sieť univerzity automaticky bez akýchkoľvek administratívnych úkonov len prostredníctvom centrálne pridelených prihlasovacích údajov platných počas celej doby zamestnania alebo štúdia.

Centrum IKT spravuje nasledovné informačné systémy:

  • Dokumentový systém - DOC 
  • Vzdelávací elearningový systém - EDU
  • UNIstudent
  • Cominfo Passport
  • Cominfo Cardpay
  • Cominfo Access
  • RDSS
  • Akademický informačný systém
  • Webmail zamestnanci
  • Webmail studenti
  • Osys
  • Portal ukf
  • Vykazy prace
  • Sprava projektov

                Aktuálny prístup do LAN a z LAN na UKF v Nitre je riadený prostredníctvom firewalu (platforma Linux nastroj: ebtables/iptables). LAN UKF je rozdelená na podsiete (technológia VLAN) podľa účelu, na ktorý slúžia. Komunikácia medzi jednotlivými VLAN je riadená opäť firewalom, ako aj komunikácia z WAN do jednotlivých VLAN. Ďalej je všetka komunikácia z WAN do DMZ a LAN UKF kontrolovaná na zraniteľnosť a nežiaduci kód pomocou NG-IPS TrendMicro TippingPoint s nastaveným profilom, ktorý kladie doraz na bezpečnosť pred rýchlosťou (security optimized). IPS kontroluje aj prevádzku medzi jednotlivými VLAN navzájom ako aj komunikáciu VLAN smerom do WAN/DMZ. Na IPS taktiež prebieha inšpekcia SSL komunikácie na všetky dôležité servery, ktoré sú umiestnené DMZ UKF.

                Bezpečnostné incidenty sú v reálnom čase notifikovane administrátorom a zaznamenávané v logovacej platforme Log manager, kde sú pomocou špecializovaného dashboardu vizualizované pre prehľadný dohľad obsluhy nad prevádzkou. Log manager zaznamenáva logy aj z ďalších serverov a infraštruktúry UKF v Nitre (kompletnú prevádzku FW/IPS,  DHCP, rádius, ldap, mail) pre účely lepšej vizualizácie prevádzky pomocou špecializovaných dashboardov. Tento systém napomáha  skorému odhaleniu nedostatkov a problémov v LAN UKF obsluhou. Zaznamenane logy umožňujú vďaka prepojeniam ľahko a rýchlo vyhľadať aj zdrojovú adresu prípadného útočníka, či sa nachádza na internete alebo v lokálnej sieti a vykonávať takéto vyhľadávanie až 1/2roku spätne. Samozrejmosťou je dôveryhodné časové razítko a unikátny identifikátor pre každú zaznamenanú udalosť. UKF aktuálne pripravuje nasadenie zálohovania všetkých uložených údajov tak, aby sa retencia ukladaných logov predĺžila na 2 roky.

                Prístup do WIFI siete (eduroam) je riadený službou rádius s overovaním identít voči LDAP serveru (Open LDAP), ktorý je aktualizovaný na dennej báze na základe HR informačných zdrojov z AIS a SAP Sofia. UKF aktuálne pracuje na implementácii identického prístupu riadenia na všetky LAN porty v počítačovej sieti UKF v Nitre, kde je aktuálne riadený prístup na základe registrácie MAC adresy koncovej stanice a jej následne zviazanie s pridelenou IP adresou vo firewalle. Aj výsledky týchto operácií sú kompletne logované. Zálohovanie údajov UKF v Nitre prebieha na dennej báze pre vybrané servery pomocou nástroja Veritas  NetBackup, prípadne inou formou, podľa uváženia administrátora konkrétneho systému.

V rámci iniciačnej fázy projektu, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre obstarala audítora kybernetickej bezpečnosti /externého dodávateľa služby/, ktorý zrealizoval nezávislý audit kybernetickej bezpečnosti /07/2024/.

                Výsledky realizovaného auditu kybernetickej bezpečnosti:

  • obsah a štruktúra bezpečnostnej dokumentácie /100% nesúlad/,
  • stratégia kybernetickej bezpečnosti/100% nesúlad/,
  • klasifikácia informácií a kategorizácia sietí a informačných systémov /100% nesúlad/,
  • riadenie aktív, hrozieb a rizík /100% nesúlad/,
  • personálna bezpečnosť /100% nesúlad/,
  • riadenie dodávateľských služieb /100% nesúlad/,
  • akvizícia, vývoj a údržba sietí a informačných systémov /100% nesúlad/,
  • riešenie kybernetických bezpečnostných incidentov /100% nesúlad/,
  • audit, riadenie súladu a kontrolné činnosti /100% nesúlad/,
  • manažér kybernetickej bezpečnosti /100% nesúlad/.

                Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre ako významná vzdelávacia inštitúcia na Slovensku sa stretáva s čoraz väčšími požiadavkami na zabezpečenie kybernetickej bezpečnosti. V dnešnej digitálnej dobe je ochrana citlivých údajov, výskumných dát a osobných informácií študentov a zamestnancov kľúčová.

                S ohľadom na vyššie uvedené nedostatky je predmetom projektu súbor technických riešení, ktoré zlepšia celkovú úroveň kybernetickej bezpečnosti Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, eliminujú kritické problémy v tejto oblasti a umožnia dosiahnuť požadovanú úroveň jeho informačnej a kybernetickej bezpečnosti v súlade s platnou legislatívou.

                Projekt zasahuje do množstva biznis procesov organizácie vrátane tých, ktoré sú zamerané na spracovanie a ochranu citlivých údajov, riadenie prístupu k informačným systémom, ako aj na efektívnu reakciu na potenciálne bezpečnostné incidenty. Cieľom je posilniť tieto procesy, čím sa zvýši odolnosť organizácie voči kybernetickým hrozbám.  Projekt sa špecificky sústredí na zlepšenie v oblasti kybernetickej a informačnej bezpečnosti, ktorá je nevyhnutná pre zabezpečené a efektívne fungovanie organizácie a poskytovanie základných služieb obyvateľom.

                Hlavnou motiváciou je zabezpečiť, aby univerzita bola schopná efektívne reagovať na kybernetické hrozby, ochraňovať svoje dáta a zabezpečiť neprerušené poskytovanie kritických služieb

                Projekt čelí obmedzeniam, ako sú obmedzené finančné zdroje, potreba súladu s legislatívou a nevyhnutnosť spolupráce naprieč rôznymi oddeleniami. Prekonanie týchto prekážok bude kľúčové pre úspešné dosiahnutie cieľov projektu a zabezpečenie dlhodobej udržateľnosti zvýšenej úrovne kybernetickej a informačnej bezpečnosti v organizácii.

Obrázok 1 Motivačná architektúra projektu

V rámci rozsahu projektu, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre sa rozhodla zvoliť najefektívnejšie technologické riešenie, ktoré prispeje k eliminácii najkritickejších problémov v oblasti kybernetickej a informačnej bezpečnosti. V rámci hlavnej aktivity projektu sa budú realizovať opatrenia v nasledovných oblastiach:

Č.

Oblasť

Popis

Výstupy

Dopad/následok

1.

Oblasť riadenia rizík

Táto oblasť bude zameraná na identifikáciu všetkých aktív súvisiacich so zariadeniami na spracovanie informácií a centrálne zaznamenávanie inventáru týchto aktív podľa ich hodnoty vrátane určenia ich vlastníka, ktorý definuje požiadavky na ich dôveryhodnosť, dostupnosť a integritu. Vyššie uvedené úlohy zabezpečí jednotná platformu KIB, ktorá  je vybavená „endpoint protection“ agentom a poskytuje kompletné riešenia inventarizácie ako aj kalkulovaný prehľad o aktuálnom a historickom riziku. Vďaka možnosti integrácie riešení ponúkaných v rámci Jednotnej platformy KIB so systémom NG-IPS TippingPont, ktorý využíva UKF v Nitre v súčasnosti na zabezpečenie KIB, čo bude v budúcnosti umožňovať identifikovať a riadiť riziká aktív aj bez prítomnosti „endpoint protection“.  Jednotná platforma KIB umožní detekovať informácie v rámci sieťovej prevádzky aktív priamo v prostredí NG – IPS v rámci internej časti siete organizácie ako aj v rámci DMZ a integrovať tieto informácie do systému. Na základe možnosti operátorsky ladiť hodnoty každého aktíva existuje možnosť upraviť výsledné skóre rizika tak, aby reflektovalo dôležitosť daného aktíva (hlavne pre servery a aplikácie). Jednotná platforma KIB  na základe výsledkov detekcie navrhuje jednotlivé kroky opatrenia na zníženie rizika a upozorňuje na stupeň kritickej zraniteľnosti, ktoré je potrebné okamžite riešiť.
 

1.     Identifikácia a inventarizácia všetkých aktív,

2.     Nástroj pre inventarizáciu aktív v rámci jednotnej platformy KIB,

3.     Analýza a manažment rizík,

4.     Smernica o riadení rizík kybernetickej a informačnej bezpečnosti.

 

- zníženie zraniteľnosti vyplývajúcej s nedostatočného riadenia rizík a opatrení v oblasti KB

2.

Oblasť bezpečnosti pri prevádzke informačných systémov a sietí

V tejto oblasti sa UKF v Nitre sústredí na

1.     Zavedenie opatrení a interného riadiaceho aktu v oblasti riadenia zmien, kapacít, inštalácie softvéru a zariadení v sieťach a informačných systémoch, ako aj zaznamenávanie bezpečnostných záznamov a zaznamenávanie/vyhodnocovanie prevádzkových záznamov. Na realizáciu týchto aktivít bude využívať jednotná platforma KIB , ktorá je schopná vytvárať bezpečnostné záznamy a v štruktúrovanej forme ich transferovať do Logmanagera – t.j. nástroja systému na zaznamenávanie bezpečnostných a dôležitých prevádzkových záznamov inštitúcie.

2.     Implementáciu technických riešení podporujúcich riadenie bezpečnosti pri prevádzke. Pôjde najmä o riadenie evidencie a schvaľovania zmien, evidenciu bezpečnostných incidentov a zabezpečenie  konfigurácie manažmentu bezpečnostných nastavení. Jednotná platforma KIB je schopná zabezpečiť vyššie definované kroky. Obsahuje viaceré komponenty, ktoré sú určené na evidenciu bezpečnostných incidentov. Umožňujú:

a.     Identifikáciu bezpečnostného incidentu na základe vyhodnotenia série bezpečnostných udalostí v rámci výstupu z činností XDR, endpoint protection a NG-IPS.

b.     Automatické alebo operátorsky iniciované vytvorenie stopy pre forenznú analýzu s centrálnym úložiskom odtlačkov a následnú realizáciu forenznej analýzy.

c.      Presnú dokumentáciu prideľovaných a realizovaných krokov reakcie na detekované bezpečnostné incidenty na základe využívania ticketovacieho systému

 

1.     Smernica v oblasti riadenia zmien, kapacít, inštalácie softvéru a zariadení v sieťach a informačných systémoch

2.     Nástroj riadenia bezpečnosti pri prevádzke v rámci jednotnej platformy KIB.

- zníženie zraniteľnosti - zrýchlenie reakcie pri bezpečnostných incidentoch (okamžité upozornenia na neobvyklé udalosti)

 

3.

Oblasť hodnotenia zraniteľnosti a bezpečnostné aktualizácie

1.     Zavedenie, implementácia/aktualizácia nástroja určeného na detegovanie existujúcich zraniteľností programových a technických prostriedkov, resp. ich častí. Navrhovaná jednotná platforma KIB bude schopná pokryť vyššie uvedené funkcionality na základe ich  implementácie do interných zariadení, systémov fungujúcich na internete, kontejnerov a cloud VM systémov, ktoré v súčasnosti UKF v Nitre využíva.

2.     Implementácia nástroja na centrálne riadenie a aplikovanie bezpečnostných záplat. Prostredníctvom systému Jednotná platforma KIB bude zabezpečená identifikácia rizík (vrátane chýbajúcich záplat), nie vlastný patch- manažment.

1.     Funkcia detegovania existujúcich zraniteľností programových a technických prostriedkov v rámci jednotnej platformy KIB

2.     Nástroj centrálneho riadenia a aplikovania bezpečnostných záplat  rámci jednotnej platformy KIB.

- zníženie zraniteľnosti vyplývajúcej s nedostatočnej kontroly zraniteľností technických a programových prostriedkov

4.

Oblasť ochrany proti škodlivému kódu

1.     Vypracovanie interného riadiaceho aktu s požiadavkami na určenie zodpovednosti používateľov, pravidiel pre inštaláciu a monitorovanie potenciálnych ciest prieniku škodlivého kódu, pričom jednotná platforma KIB bude poskytovať oporu pre realizáciu tohto organizačného opatrenia prostredníctvom komponentu „endpoint protection“.

2.     Implementáciu/aktualizáciu nástrojov na ochranu, ktoré vykonávajú kontrolu prístupu k  digitálnemu obsahu, pravidelné kontroly úložísk vrátane „cloudových“ riešení, ktoré zabraňujú prístupu neoprávnených používateľov na základe filtrovania obsahu a zamedzenia odinštalovania/zakázania funkcie na ochranu proti škodlivému kódu, ktoré budú zabezpečované prostredníctvom komponentu „end point protection“ jednotnej platformy KIB.

3.     Implementáciu centralizovaného systému riešenia ochrany pred škodlivým kódom  s pravidelným monitorovaním vrátane detekcie inštalácie nelegálneho obsahu/škodlivého softvéru prostredníctvom služby implementácie centralizovaného systému ochrany pred škodlivým kódom  s pravidelným monitorovaním vrátane detekcie inštalácie nelegálneho obsahu/škodlivého softvéru, ktorá je súčasťou jednotnej platformy KIB.

 

1.     Smernica na určenie zodpovednosti používateľov, pravidiel pre inštaláciu a monitorovanie potenciálnych ciest prieniku škodlivého kódu .

2.     Nástroj na riadenie prístupu v rámci jednotnej platformy KIB.

- zníženie zraniteľnosti vyplývajúcej s nedostatočnej ochrany proti škodlivému kódu

5.

Oblasť sieťovej a komunikačnej bezpečnosti

1.     Implementáciu automatizovaného nástroja na identifikáciu neoprávnených sieťových spojení na hranici s vonkajšou sieťou, blokovanie neoprávnených spojení, monitorovanie bezpečnosti, detekciu prienikov a prevenciu prienikov identifikáciou nezvyčajných mechanizmov útokov alebo proaktívneho blokovania škodlivej sieťovej prevádzky a ďalších povinností  prostredníctvom NG-IPS TippingPoint už implementovaného v rámci UKF v Nitre. Nasadením riešenia v rámci jednotnej platformy KIB dôjde k obojstrannej integrácii NG-IPS do centrálnej konzoly dohľadu bezpečnosti a prepojenia získavaných bezpečnostných informácií do celého procesu riadenia bezpečnosti organizácie. Nájdené podozrivé objekty budú automaticky distribuované do NG-IPS a bude zaistená ich ďalšia sieťová detekcia a prípadne aj blokácia.

2.     Implementáciu sond detekcie a prevencie prieniku, najmä na serveroch podporujúcich základné služby informačných technológií verejnej správy. Táto bude realizovaná prostredníctvom „host based intrusion prevention systému“ (implementácia sond na hosťoch) s centrálnym riadením pre všetky koncové stanice aj servery, ktoré sú súčasťou zariadenia „end point protection“ fungujúceho v rámci jednotnej platformy KIB.  Pre servery bude navyše riešená  integrácia ochrany IPS nielen pre operačný systém, ale aj pre inštalované aplikácie ako aj  kontrola integrity systému.

 

1.     Nástroj na identifikáciu neoprávnených sieťových spojení na hranici s vonkajšou sieťou, blokovanie neoprávnených spojení, monitorovanie bezpečnosti, detekciu prienikov a prevenciu prienikov identifikáciou nezvyčajných mechanizmov útokov alebo proaktívneho blokovania škodlivej sieťovej prevádzky v rámci jednotnej platformy KIB.

2.     Sondy detekcie a prevencie preniku na definovaných serveroch.

- zníženie zraniteľnosti - zrýchlenie reakcie pri bezpečnostných incidentoch (okamžité upozornenia na neobvyklé udalosti)

 

6.

Oblasť zaznamenávania udalostí a monitorovania

1.     Implementácie centrálneho Log manažment systému pre zber a ukladanie logov z jednotlivých informačných systémov, pričom technické opatrenie je už na UKF v Nitre čiastočne implementované v rámci existujúceho systému Logmanager. V novom riešení bude jednotná platforma KIB v rámci log-manažmentu umožňovať aj ukladanie bezpečnostných logov.

2.     Implementáciu centrálneho nástroja na zaznamenávanie činností sietí a informačných systémov a používateľov a identifikovanie bezpečnostných incidentov (SIEM) prostredníctvom jednotnej platformy KIB.

3.     Obstarania služby kontroly záznamov (SOC as a service) na dennej báze, vrátane podpory analýzy bezpečnostne relevantných udalostí a vykonávanie bezpečnostného dohľadu v režime 24/7 protredníctvom vytvorenia a prevádzkovania Bezpečnostného operačného strediska (SOC) s monitoringom 24*7 a riešením odpovedí na detekované bezpečnostné incidenty (Incident Response Retainer).

 

1.     Nástroj na centrálny Log manažment  v rámci jednotnej platformy KIB.

2.     Funkcionalita SIEM v rámci jednotnej platformy KIB.

3.     Služba SOC 24/7

- zníženie zraniteľnosti - zrýchlenie reakcie pri bezpečnostných incidentoch (okamžité upozornenia na neobvyklé udalosti)

- zníženie zraniteľnosti vyplývajúcej z nízkej dostupnosti poskytovania služieb. 

7.

Oblasť riešenia kybernetických bezpečnostných incidentov

1.     Obstaranie služby monitorovania a analyzovania udalostí v sieťach a informačných systémoch vrátane detekcie, zberu relevantných informácií, vyhodnocovania a riešenia zistených kybernetických bezpečnostných incidentoch a vykonávania napr. forenzných analýz v snahe minimalizovať výskyt a dopad kybernetických bezpečnostných incidentov prostredníctvom funkcionality systému jednotnej platformy KIB .

2.     Implementáciu nástroja na detekciu,  zber a nepretržité vyhodnocovanie ako aj  evidenciu kybernetických bezpečnostných udalostí implementácie služby jednotnej platformy KIB.

3.     Vypracovanie plánov a spôsobov riešenia kybernetických bezpečnostných incidentov na základe zahrnutia/opisu funkcionality kybernetických bezpečnostných incidentov do existujúcich dokumentov KIB na UKF v Nitre

1.     Služba monitorovania a analyzovania udalostí v sieťach a informačných systémoch.

2.     Nástroja na detekciu,  zber a nepretržité vyhodnocovanie ako aj  evidenciu kybernetických bezpečnostných udalostí v rámci jednotnej platformy KIB.

3.     Plánov a postupy riešenia kybernetických bezpečnostných incidentov na základe kybernetických bezpečnostných incidentov.

- zníženie zraniteľnosti - zrýchlenie reakcie pri bezpečnostných incidentoch (okamžité upozornenia na neobvyklé udalosti)

 

8.

Oblasť implementácie služieb jednotnej platformy kybernetickej bezpečnosti

Táto oblasť bude zameraná na zabezpečenie bezproblémového chodu platformy KIB a bude zameraná na:

1.     Obsluhu riešení pri nastavovaní konfigurácie, vytváraní a ladení politík do služieb EndPoint Protection, zaškolenie obsluhy,  konzultácie a replikácie v prostredí Compunet laboratória.

2.     Dodatočnú analýzu vzoriek, nadviazanie podozrivých objektov na automatickú karanténu NGIPS Tipping Point na automatické blokovanie závadných spojení.

3.     Prevádzkovanie vzdialeného prístupu na server s podozrivou činnosťou, realizácia forenznej analýzy, poskytovanie spätnej väzby na UKF v Nitre.

4.     Manažment rizík a bezpečnostný audit nad dátami v rámci SOC – pravidelné komentované reporty o úrovni rizika pre vedenie UKF v Nitre, upozornenie pre IT tím na nezaplátané kritické zraniteľnosti v prostredí UKF v Nitre, návrhy workaround riešení pre akceptované riziká a ich zohľadnenie pri celkovom vyhodnotení rizika...
 

1.     Jednotná platforma kybernetickej bezpečnosti

- zníženie zraniteľnosti vyplývajúcej z nedostatočnej kontroly obsahu, monitorovania a analýzy informácií (únik informácií z vnútra, bezpečnostné incidenty)

- zníženie zraniteľnosti vyplývajúcej z potencionálnych sieťových útokov na infraštruktúru organizácie (DDoS, password attack, spoofing, neautorizovaný prístup..)

9.

Oblasť posilnenia ľudských zdrojov v oblasti KIB

Manažér bude zodpovedať najmä za tvorbu strategických a implementačných politík na UKF v Nitre,  ako aj za  priebežný monitoring a evaluáciu v oblasti celkového riadenia KIB, interné riadenie hrozieb a rizík, vytváranie a aplikovanie interných bezpečnostných opatrení,  riadenie súladu vnútorných a vonkajších strategických dokumentov a politík, definovanie štandardov v oblasti bezpečnosti a výkon operatívnych bezpečnostných činností na UKF v Nitre.

 

1.     Vypracovanie bezpečnostnej dokumentácie vrátane rozsahu a spôsobu plnenia všeobecných bezpečnostných opatrení

2.     Vypracovanie a implementácia špecifických interných riadiacich aktov pre vybrané oblasti KIB

- zníženie zraniteľnosti vyplývajúcej z nedostatočného dodržiavania opatrení v oblasti KB  

10.

Oblasť vyhodnotenia dopadu prijatých opatrení na zvýšenie KIB 

Vykonanie auditu a na začiatku a na konci projektu poskytne hodnotný prehľad o efektívnosti prijatých opatrení a pomôže identifikovať ďalšie možnosti zlepšenia.

 

1.     Audit kybernetickej bezpečnosti v zmysle platného zákona o kybernetickej bezpečnosti.

a.     Vykonaný audit

b.     Záverečná správa o výsledkoch vykonaného auditu

vyhodnotenie dopadu prijatých opatrení na zvýšenie kybernetickej bezpečnosti

Tabuľka 1 Obsah projektu

Implementáciou týchto opatrení bude dosiahnuté výrazné zvýšenie odolnosti prevádzky siete voči kybernetickým útokom, výrazné zvýšenie bezpečnosti prevádzky, zväčšenie dostupnosti služieb organizácie. Projekt umožní vytvoriť robustnejšiu infraštruktúru, ktorá bude funkčne a kapacitne vyhovovať potrebám nevyhnutným pre poskytovanie služieb organizácie a z bezpečnostného hľadiska spĺňať legislatívne požiadavky. Zároveň projekt umožní nastaviť procesy a postupy, ako tento stav v čase zachovať a rozvíjať v nadväznosti na požiadavky vyplývajúce zo zmeny legislatívy, resp. rozsahu poskytovaných služieb.

Univerzita Konštantína Filozofa aktuálne nie je viazaná v oblasti legislatívnych požiadaviek kladených Zákonom o kybernetickej bezpečnosti, ktorý definuje povinnosti poskytovateľov základných služieb. Pripravovanou novelou zákona, v nadväznosti na prijatú európsku smernicu NIS2, bude však zákonom o kybernetickej bezpečnosti viazaná. Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre si uvedomuje potrebu riešenia oblasti kybernetickej a informačnej bezpečnosti, v dôsledku čoho si univerzita nechala vypracovať audit kybernetickej bezpečnosti v zmysle legislatívnych požiadaviek, ktorý zadefinoval kritické oblasti a mieru súladu jednotlivých oblastí v súlade s požiadavkami zákona. Motiváciou zapojenie sa Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre do danej výzvy však nie sú len legislatívne dôvody, ale predovšetkým snaha univerzity dbať na zabezpečenie vlastných prevádzkových systémov voči narastajúcim kybernetickým hrozbám. 

Použitím vlastných finančných prostriedkov by Univerzita nebola schopná realizovať technologické riešenie obdobného rozsahu v nadväznosti na potrebu zabezpečenia čo najväčšej miery súladu oblasti KIB so zákonom, keďže sa jedná o vysoké náklady v krátkom časovom období.

3.3.     Zainteresované strany/Stakeholderi

V rámci projektu " Podpora KIB na UFK v Nitre " sú zainteresované rôzne strany, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v jeho realizácii a budúcom fungovaní. Tieto strany zastávajú rozličné role, od rozhodovania a riadenia projektu až po jeho konkrétnu implementáciu a využívanie výsledkov. Tu je prehľad hlavných zainteresovaných strán a ich rolí v projekte:

ID

AKTÉR / STAKEHOLDER

SUBJEKT

(názov / skratka)

ROLA

(vlastník procesu/ vlastník dát/zákazník/ užívateľ …. člen tímu atď.)

Informačný systém

(MetaIS kód a názov ISVS)

1.

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

Vlastník a implementátor procesu

ISVS poskytujúce základnú službu

 

2.

Interní zamestnanci organizácie

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

Používateľ

3.

Manažér kybernetickej bezpečnosti

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

Zodpovednosť za oblasť KIB Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre

4.

Študent

 

Používateľ

5.

Poskytovateľ IT služby

 

Poskytovateľ alebo konzument údajov IS Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre  v podobe dátových zdrojov  otvorených dát alebo vo forme služieb resp. rozhraní

Tabuľka 2 Stakeholderi projektu

3.4.     Ciele projektu

Ciele projektu sú definované v súlade s Národnou koncepciou informatizácie verejnej správy a očakávanými výsledkami definovaných v Partnerskej dohode SR na roky 2021-2027. Definície tiež vychádzajú z národnej stratégie kybernetickej bezpečnosti na roky 2021 - 2025.

Hlavný cieľ projektu:

  • realizovanie a financovanie opatrení KIB definované najmä v zákonoch č. 69/2018 Z.z. o kybernetickej bezpečnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov a č. 95/2019 Z.z. o informačných technológiách vo verejnej správe a o zmene a doplnení niektorých zákonov, čo nadväzuje na RSO 1.2 Využívanie prínosov digitalizácie pre občanov, podniky, výskumné organizácie a orgány verejnej správy v rámci opatrenia 1.2.1 Podpora v oblasti informatizácie a digitálnej transformácie (oblasť - Kybernetická a informačná bezpečnosť)

Čiastkové ciele projektu:

  • zabezpečenie riadenia rizík /v rámci oprávnenej podaktivity b)Riadenie rizík/,
  • zlepšenie bezpečnosti pri prevádzke informačných systémov a sietí /v rámci oprávnenej podaktivity f) Bezpečnosť pri prevádzke informačných systémov a sietí/,
  • zabezpečenie hodnotenia zraniteľností a bezpečnostnej aktualizácie /v rámci oprávnenej podaktivity g) Hodnotenie zraniteľností a bezpečnostné aktualizácie/,
  • zvýšenie ochrany proti škodlivému kódu /v rámci oprávnenej podaktivity h) Ochrana proti škodlivému kódu/,
  • zabezpečenie sieťovej a komunikačnej bezpečnosti /v rámci oprávnenej podaktivity i) Sieťová a komunikačná bezpečnosť/,
  • zabezpečenie zaznamenávania udalostí a monitorovanie /v rámci oprávnenej podaktivity k) Zaznamenávanie udalostí a monitorovanie/,
  • zabezpečenie kybernetických bezpečnostných incidentov /v rámci oprávnenej podaktivity m) Riešenie kybernetických bezpečnostných incidentov/,
  • vypracovanie bezpečnostnej dokumentácie /v rámci oprávnenej podaktivity a) Organizácia kybernetickej a informačnej bezpečnosti/.
  • zabezpečenie auditu a kontrolných činností /v rámci oprávnenej podaktivity p) Audit a kontrolné činnosti/.

 

Súlad cieľov v rámci relevantných strategických dokumentov v oblasti KIB:

ID

 

Názov cieľa

Názov strategického cieľa

Spôsob realizácie strategického cieľa

1.

Program Slovensko - Opatrenia 1.2.1 Podpora v oblasti informatizácie a digitálnej transformácie (oblasť - Kybernetická a informačná bezpečnosť) 

RSO 1.2 Využívanie prínosov digitalizácie pre občanov, podniky, výskumné organizácie a orgány verejnej správy

Rozvoj a implementácia konkrétnych technologických a organizačných opatrení, ktoré sú zamerané na posilnenie kybernetickej odolnosti a zabezpečenie dát.

2.

NKIVS - Strategická priorita Kybernetická a informačná bezpečnosť

Zvýšenie schopnosti včasnej identifikácie kybernetických incidentov vo verejnej správe  

Projekt zvýši univerzite schopnosť včasnej identifikácie kybernetických incidentov napr. neoprávneného prístupu či zneužitia zraniteľností prostredníctvom implementácie a rozšírenia jednotnej platformy KIB.

3.

Národná stratégia kybernetickej bezpečnosti - Strategický ciel Kybernetická bezpečnosť ako základná súčasť verejnej správy

Kybernetická bezpečnosť ako základná súčasť verejnej správy

Výsledkom projektu bude zvýšenie ochrany prevádzkovateľa základných služieb organizácie z hľadiska kybernetickej bezpečnosti. Toto bude preukázané aj auditom na konci projektu ktorý preukáže pozitívny trend zlepšovania stavu kybernetickej bezpečnosti.

Tabuľka 3 Ciele projektu

3.5.     Merateľné ukazovatele (KPI)

ID

 

ID/Názov cieľa

Názov
ukazovateľa (KPI)

Popis
ukazovateľa

Merná jednotka
 

AS IS
merateľné hodnoty
(aktuálne)

TO BE
Merateľné hodnoty
(cieľové hodnoty)

Spôsob ich merania

Pozn.

 

1

PO095 / PSKPSOI12

 

Verejné inštitúcie podporované v rozvoji kybernetických služieb, produktov a procesov

Počet verejných inštitúcií, ktoré sú podporované za účelom rozvoja a modernizácie kybernetických služieb, produktov, procesov a zvyšovania vedomostnej úrovne napríklad v kontexte opatrení smerujúcich k elektronickej bezpečnosti verejnej správy.

verejné inštitúcie

0

1 inštitúcia - Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre

Identifikácia počtu realizácie opatrení KIB pre inštitúciu – splnenie súladu KIB so zákonom o kybernetickej bezpečnosti a zákonom o ISVS

 Čas plnenia merateľného ukazovateľa projektu: Fyzické ukončenie realizácie hlavných aktivít projektu

Typ ukazovateľa: Výstup

2

PR017 / PSKPRCR11

 

Používatelia nových a vylepšených verejných digitálnych služieb, produktov a procesov

Počet používateľov nových vylepšených verejných digitálnych služieb, produktov a procesov

Používatelia/rok

0

7780  používateľov - počet zamestnancov a počet študentov

Sumarizácia počtu používateľov nových a vylepšených digitálnych služieb – bude určené počtom prístupov v IAM, Databázou používateľov v oblasti KIB.

V prípade Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre ide o počet zamestnancov, ktorí využívajú IS organizácie alebo akékoľvek elektronické zariadenia v správe organizácie a tiež o počet študentov pristupujúcich do IS UKF.

Čas plnenia merateľného ukazovateľa projektu: v rámci udržateľnosti projektu

Typ ukazovateľa: Výsledok

Tabuľka 4 Merateľné ukazovatele projektu

3.6.     Špecifikácia potrieb koncového používateľa

V kontexte Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, koncovým používateľom je IT oddelenie a sekundárne tiež interní zamestnanci organizácie, verejnosť, najmä študenti, ktorí očakávajú, že nebude vplyvom kybernetických útokov dochádzať k výpadkom prevádzky informačných systémov organizácie, ktoré by znefunkčnili poskytovanie služieb.

Z výsledkov kybernetického auditu vyplynuli definície potrieb a požiadaviek na realizáciu konkrétnych opatrení v oblasti kybernetickej a informačnej bezpečnosti, v ktorých Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre dosahuje najvyšší nesúlad v zmysle zákona o kybernetickej bezpečnosti, zákona o ISVS a vyhlášky 362/2018 Z.z. Požiadavky potrieb koncového používateľa úzko koreluje  s definovanými oblasťami/opatreniami, ktoré sú riešené v rámci predkladaného projektu.

Realizáciou projektu budú očakávania a potreby koncového používateľa naplnené.

3.7.     Riziká a závislosti

Zoznam rizík a závislostí je uvedený́ v prílohe Zoznam rizík a závislosti.

3.8.     Stanovenie alternatív v biznisovej vrstve architektúry

Alternatíva

Stručný popis

Výhody

Nevýhody

Alternatíva 1: Realizácia projektu v plnej miere

Kompletná realizácia všetkých naplánovaných opatrení na modernizáciu IT infraštruktúry a implementáciu bezpečnostných technológií a auditov. Cieľom je dosiahnuť maximálnu možnú úroveň kybernetickej a informačnej bezpečnosti a zabezpečiť celkovú odolnosť organizácie proti kybernetickým hrozbám, ochranu citlivých dát a kontinuitu kritických služieb. Táto alternatíva predstavuje najkomplexnejšie riešenie, ktoré ponúka najvyššie zabezpečenie a zodpovedá aktuálnym a predpokladaným potrebám organizácie. 

 

1.     Komplexné riešenie, ktoré adresuje všetky identifikované bezpečnostné hrozby a nedostatky.

2.     Maximálna možná úroveň ochrany citlivých dát a IT infraštruktúry.

3.     Zvýšenie odolnosti univerzity proti kybernetickým útokom a zabezpečenie kontinuity kritických služieb.

4.     Lepšia pripravenosť univerzity vzhľadom na budúce technologické a bezpečnostné výzvy.

 

1.     Potenciálne vysoké počiatočné náklady na implementáciu všetkých plánovaných opatrení.

2.     Vyžaduje si rozsiahle zdroje a značné úsilie pri implementácii a školení zamestnancov.

 

Alternatíva 2: Čiastočná implementácia projektu 

Realizácia len vybraných opatrení z celkového plánu, s dôrazom na najkritickejšie aspekty infraštruktúry a bezpečnosti. Takéto čiastočné riešenia by mohli zlepšiť súčasný stav, ale neponúkajú komplexné zabezpečenie a nezabezpečujú všetky identifikované potreby a riziká. Táto alternatíva by mohla viesť k nedostatočnej ochrane proti niektorým druhom hrozieb a k obmedzenej schopnosti reagovať na incidenty, čo by mohlo mať za následok vyššie dlhodobé náklady a riziká. 

1.     Riešenie, ktoré adresuje vybrané identifikované bezpečnostné hrozby a nedostatky.

2.     Čiastočné zvýšenie úrovne ochrany citlivých dát a IT infraštruktúry.

3.     Čiastočné  zvýšenie odolnosti univerzity proti kybernetickým útokom a zabezpečenie kontinuity kritických služieb.

4.     Čiastočné zlepšenie pripravenosti univerzity vzhľadom na budúce technologické a bezpečnostné výzvy.

 

1.     Nezabezpečuje komplexnú ochranu pred všetkými potenciálnymi hrozbami.

2.     Môže vytvárať bezpečnostné medzery v dôsledku neúplného pokrytia rizík.

3.     Vyššie dlhodobé náklady a riziká v dôsledku potenciálne potrebných dodatočných zásahov.

 

Alternatíva 3: Udržiavanie súčasného stavu 

 

Táto alternatíva predstavuje možnosť neuskutočniť žiadne zmeny a ponechať IT infraštruktúru a bezpečnostné opatrenia v súčasnom stave. Tento prístup by znamenal výrazné riziká, keďže by sa neadresovali identifikované problémy a nedostatky v kybernetickej a informačnej bezpečnosti. Udržiavanie súčasného stavu by mohlo viesť k vážnym bezpečnostným incidentom, stratám dát a výpadkom kritických služieb, čo by malo negatívny dopad a mohlo by viesť k vysokým finančným a reputačným stratám.

 

1.     Žiadne počiatočné náklady spojené s implementáciou nových systémov alebo procesov.

2.     Vyhneme sa zložitosti spojenej s plánovaním a realizáciou projektu.

 

1.     Vysoké riziko bezpečnostných incidentov v dôsledku neadresovania existujúcich a budúcich hrozieb.

2.     Potenciálne fatálne následky v prípade bezpečnostného incidentu vrátane straty dát, financií a dôvery verejnosti.

3.     Nedostatočná príprava na budúce technologické a bezpečnostné výzvy, čo môže viesť k dlhodobým stratám a zvýšeným nákladom na nápravu.

 

Tabuľka 5 Alternatívy v biznisovej vrstve

Z týchto analýz je zrejmé, že hoci kompletná implementácia projektu vyžaduje vyššie počiatočné investície a značné úsilie, dlhodobé výhody výrazne prevyšujú potenciálne nevýhody, najmä pokiaľ ide o komplexne riešenie všetkých identifikovaných potreby a zabezpečenie adekvátnej úrovne ochrany pre organizáciu.

3.9.     Multikriteriálna analýza

Na základe uvedených alternatív a kontextu môžeme vytvoriť tabuľku MCA pre výber najvhodnejšej alternatívy pre projekt Podpory v oblasti kybernetickej a informačnej bezpečnosti na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Táto analýza sa zameriava na splnenie biznisových požiadaviek bez technologických predpojatostí.

Kritérium (KO = kľúčové kritérium)

ZDÔVODNENIE KRITÉRIA

Univerzita

Používatelia

IT Oddelenie

Komplexnosť riešenia (KO)

Projekt by mal adresovať všetky identifikované bezpečnostné hrozby a nedostatky.

X

X

X

Udržateľnosť riešenia (KO)

Riešenie musí byť udržateľné a schopné adaptácie na budúce zmeny a hrozby.

X

 

X

Nákladová efektívnosť

Projekt by mal byť nákladovo efektívny pri zohľadnení dlhodobých výhod a rizík.

X

 

X

Zvýšenie kybernetickej odolnosti

Projekt by mal významne zvýšiť kybernetickú odolnosť univerzity.

X

X

X

Minimálne narušenie existujúcich procesov

Projekt by mal minimalizovať narušenie existujúcich biznis procesov.

 

 

X

Tabuľka 6 Multikriteriálna analýza - Stanovenie kritérií

V tejto tabuľke: 

  • "Univerzita" reprezentuje záujmy Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, ktorá zodpovedá za celkovú kybernetickú a informačnú bezpečnosť a infraštruktúru.
  • "Používatelia" predstavujú záujmy používateľov, ktorí sú priamymi užívateľmi služieb univerzity a pre ktorých je dôležitá ochrana ich osobných údajov a dostupnosť služieb.
  • "IT Oddelenie" je zodpovedné za implementáciu a správu bezpečnostných riešení a IT infraštruktúry.

Zoznam kritérií

Alternatíva 1: Realizácia projektu v plnej miere

Spôsob

dosiahnutia

Alternatíva 2: Čiastočná implementácia projektu 

Spôsob

dosiahnutia

Alternatíva 3: Udržiavanie súčasného stavu 

 

Spôsob

dosiahnutia

Komplexnosť riešenia (KO)

áno

Plná implementácia zabezpečí komplexné riešenie všetkých identifikovaných problémov.

nie

 

nie

 

Udržateľnosť riešenia (KO)

áno

Riešenie je navrhnuté tak, aby bolo udržateľné a adaptabilné na budúce zmeny.

nie

 

nie

 

Nákladová efektívnosť

áno

Optimalizácia nákladov prostredníctvom efektívneho využívania zdrojov.

áno

Menej nákladové, ale aj menej efektívne.

nie

 

Zvýšenie kybernetickej odolnosti

áno

Komplexné bezpečnostné opatrenia zvyšujú celkovú odolnosť.

nie

 

nie

 

Minimálne narušenie existujúcich procesov

áno

Navrhnuté tak, aby minimalizovalo narušenie.

nie

 

nie

 

Tabuľka 7 Multikriteriálna analýza - Porovnanie alternatív na základe naplnenia stanovených kritérií

Táto tabuľka poskytuje porovnanie, ako každá z alternatív spĺňa zvolené kritériá. Alternatíva 1 (úplná realizácia projektu) je jednoznačne preferovaná, keďže spĺňa všetky kritériá, zatiaľ čo alternatívy 2 a 3 majú významné nedostatky vo viacerých kľúčových oblastiach.

 

3.10.   Stanovenie alternatív v aplikačnej vrstve architektúry

Alternatíva

Nutné moduly

Preferované moduly

Alternatíva 1: Realizácia projektu v plnej miere

·          Plná implementácia jednotnej platformy kybernetickej bezpečnosti so všetkými funkčnosťami pre prevzatie kontroly nad viacerými kybernetickými rizikami a komplexnými možnosťami prevencie, detekcie a reakcie využívajúcimi umelú inteligenciu.

·          Implementáciu risk manažmentu,

·          Detailnejšie zaznamenávania bezpečnostných a dôležitých prevádzkových udalostí,

·          Forenzná analýza,

·          Využitie cloudových technológií pre zvýšenie flexibility a škálovateľnosti IT infraštruktúry.

Alternatíva 2: Čiastočná implementácia projektu 

·          Základná implementácia jednotnej platformy kybernetickej bezpečnosti s obmedzenými funkcionalitami.

·          Základné možnosti prevencie, detekcie a reakcie nevyužívajúce umelú inteligenciu

Preferované moduly alternatívy 2 sú v časti nutné moduly alternatívy 1.

Alternatíva 3: Udržiavanie súčasného stavu 

 

Žiadne nové implementácie, udržiavanie existujúcich systémov a infraštruktúry bez zmien.

Neaplikuje sa, keďže žiadne nové moduly ani funkcionality nebudú pridané

Tabuľka 8 Alternatívy v aplikačnej vrstve

Tieto aplikačné alternatívy sa priamo odvíjajú od biznis alternatív a sú zamerané na konkrétne technologické riešenia, ktoré majú podporovať stanovené biznis ciele a požiadavky.

 

3.11.   Stanovenie alternatív v technologickej vrstve architektúry

Technologická architektúra nemá definované varianty. Vzhľadom na obmedzené množstvo technických a kyberbezpečnostných pracovníkov a všeobecne aj pracovných miest, ktorými naša univerzita disponuje, navrhujeme realizovať projekt, ktorý bude napĺňať tieto očakávania  na báze služieb cloudovej platformy a minimálnej náročnosti na údržbu.  Pridanou hodnotou projektu je zabezpečenie implementácie platformy KIB a podporné  opatrenia k jej fungovaniu.

4.    POŽADOVANÉ VÝSTUPY  (PRODUKT PROJEKTU)

Po ukončení projektu " Podpora KIB na UFK v Nitre " budú dodané: 

  • Projektové výstupy podľa vyhlášky 401/2023 o riadení projektov, vrátane: Zdrojových kódov všetkých vyvinutých alebo modifikovaných aplikácií a systémov.
  • Dokumentácie k implementovaným systémom a infraštruktúre, vrátane technickej, používateľskej a údržbovej dokumentácie.
  • Protokoly z testovania a validácie systémov.
  • V rámci hlavnej aktivity projektu sa budú realizovať nasledovné opatrenia:

Č.

Oblasť

Popis

Výstupy

Dopad/následok

1.

Oblasť riadenia rizík

Táto oblasť bude zameraná na identifikáciu všetkých aktív súvisiacich so zariadeniami na spracovanie informácií a centrálne zaznamenávanie inventáru týchto aktív podľa ich hodnoty vrátane určenia ich vlastníka, ktorý definuje požiadavky na ich dôveryhodnosť, dostupnosť a integritu. Vyššie uvedené úlohy zabezpečí jednotná platformu KIB, ktorá  je vybavená „endpoint protection“ agentom a poskytuje kompletné riešenia inventarizácie ako aj kalkulovaný prehľad o aktuálnom a historickom riziku. Vďaka možnosti integrácie riešení ponúkaných v rámci Jednotnej platformy KIB so systémom NG-IPS TippingPont, ktorý využíva UKF v Nitre v súčasnosti na zabezpečenie KIB, čo bude v budúcnosti umožňovať identifikovať a riadiť riziká aktív aj bez prítomnosti „endpoint protection“.  Jednotná platforma KIB umožní detekovať informácie v rámci sieťovej prevádzky aktív priamo v prostredí NG – IPS v rámci internej časti siete organizácie ako aj v rámci DMZ a integrovať tieto informácie do systému. Na základe možnosti operátorsky ladiť hodnoty každého aktíva existuje možnosť upraviť výsledné skóre rizika tak, aby reflektovalo dôležitosť daného aktíva (hlavne pre servery a aplikácie). Jednotná platforma KIB  na základe výsledkov detekcie navrhuje jednotlivé kroky opatrenia na zníženie rizika a upozorňuje na stupeň kritickej zraniteľnosti, ktoré je potrebné okamžite riešiť.
 

1.       Identifikácia a inventarizácia všetkých aktív,

2.       Nástroj pre inventarizáciu aktív v rámci jednotnej platformy KIB,

3.       Analýza a manažment rizík,

4.       Smernica o riadení rizík kybernetickej a informačnej bezpečnosti.

 

- zníženie zraniteľnosti vyplývajúcej s nedostatočného riadenia rizík a opatrení v oblasti KB

2.

Oblasť bezpečnosti pri prevádzke informačných systémov a sietí

V tejto oblasti sa UKF v Nitre sústredí na

3.     Zavedenie opatrení a interného riadiaceho aktu v oblasti riadenia zmien, kapacít, inštalácie softvéru a zariadení v sieťach a informačných systémoch, ako aj zaznamenávanie bezpečnostných záznamov a zaznamenávanie/vyhodnocovanie prevádzkových záznamov. Na realizáciu týchto aktivít bude využívať jednotná platforma KIB , ktorá je schopná vytvárať bezpečnostné záznamy a v štruktúrovanej forme ich transferovať do Logmanagera – t.j. nástroja systému na zaznamenávanie bezpečnostných a dôležitých prevádzkových záznamov inštitúcie.

4.     Implementáciu technických riešení podporujúcich riadenie bezpečnosti pri prevádzke. Pôjde najmä o riadenie evidencie a schvaľovania zmien, evidenciu bezpečnostných incidentov a zabezpečenie  konfigurácie manažmentu bezpečnostných nastavení. Jednotná platforma KIB je schopná zabezpečiť vyššie definované kroky. Obsahuje viaceré komponenty, ktoré sú určené na evidenciu bezpečnostných incidentov. Umožňujú:

a.     Identifikáciu bezpečnostného incidentu na základe vyhodnotenia série bezpečnostných udalostí v rámci výstupu z činností XDR, endpoint protection a NG-IPS.

b.     Automatické alebo operátorsky iniciované vytvorenie stopy pre forenznú analýzu s centrálnym úložiskom odtlačkov a následnú realizáciu forenznej analýzy.

c.      Presnú dokumentáciu prideľovaných a realizovaných krokov reakcie na detekované bezpečnostné incidenty na základe využívania ticketovacieho systému

 

1.     Smernica v oblasti riadenia zmien, kapacít, inštalácie softvéru a zariadení v sieťach a informačných systémoch

2.     Nástroj riadenia bezpečnosti pri prevádzke v rámci jednotnej platformy KIB.

- zníženie zraniteľnosti - zrýchlenie reakcie pri bezpečnostných incidentoch (okamžité upozornenia na neobvyklé udalosti)

 

3.

Oblasť hodnotenia zraniteľnosti a bezpečnostné aktualizácie

3.     Zavedenie, implementácia/aktualizácia nástroja určeného na detegovanie existujúcich zraniteľností programových a technických prostriedkov, resp. ich častí. Navrhovaná jednotná platforma KIB bude schopná pokryť vyššie uvedené funkcionality na základe ich  implementácie do interných zariadení, systémov fungujúcich na internete, kontejnerov a cloud VM systémov, ktoré v súčasnosti UKF v Nitre využíva.

4.     Implementácia nástroja na centrálne riadenie a aplikovanie bezpečnostných záplat. Prostredníctvom systému Jednotná platforma KIB bude zabezpečená identifikácia rizík (vrátane chýbajúcich záplat), nie vlastný patch- manažment.

1.     Funkcia detegovania existujúcich zraniteľností programových a technických prostriedkov v rámci jednotnej platformy KIB

2.     Nástroj centrálneho riadenia a aplikovania bezpečnostných záplat  rámci jednotnej platformy KIB.

- zníženie zraniteľnosti vyplývajúcej s nedostatočnej kontroly zraniteľností technických a programových prostriedkov

4.

Oblasť ochrany proti škodlivému kódu

4.     Vypracovanie interného riadiaceho aktu s požiadavkami na určenie zodpovednosti používateľov, pravidiel pre inštaláciu a monitorovanie potenciálnych ciest prieniku škodlivého kódu, pričom jednotná platforma KIB bude poskytovať oporu pre realizáciu tohto organizačného opatrenia prostredníctvom komponentu „endpoint protection“.

5.     Implementáciu/aktualizáciu nástrojov na ochranu, ktoré vykonávajú kontrolu prístupu k  digitálnemu obsahu, pravidelné kontroly úložísk vrátane „cloudových“ riešení, ktoré zabraňujú prístupu neoprávnených používateľov na základe filtrovania obsahu a zamedzenia odinštalovania/zakázania funkcie na ochranu proti škodlivému kódu, ktoré budú zabezpečované prostredníctvom komponentu „end point protection“ jednotnej platformy KIB.

6.     Implementáciu centralizovaného systému riešenia ochrany pred škodlivým kódom  s pravidelným monitorovaním vrátane detekcie inštalácie nelegálneho obsahu/škodlivého softvéru prostredníctvom služby implementácie centralizovaného systému ochrany pred škodlivým kódom  s pravidelným monitorovaním vrátane detekcie inštalácie nelegálneho obsahu/škodlivého softvéru, ktorá je súčasťou jednotnej platformy KIB.

 

1.     Smernica na určenie zodpovednosti používateľov, pravidiel pre inštaláciu a monitorovanie potenciálnych ciest prieniku škodlivého kódu .

2.     Nástroj na riadenie prístupu v rámci jednotnej platformy KIB.

- zníženie zraniteľnosti vyplývajúcej s nedostatočnej ochrany proti škodlivému kódu

5.

Oblasť sieťovej a komunikačnej bezpečnosti

3.     Implementáciu automatizovaného nástroja na identifikáciu neoprávnených sieťových spojení na hranici s vonkajšou sieťou, blokovanie neoprávnených spojení, monitorovanie bezpečnosti, detekciu prienikov a prevenciu prienikov identifikáciou nezvyčajných mechanizmov útokov alebo proaktívneho blokovania škodlivej sieťovej prevádzky a ďalších povinností  prostredníctvom NG-IPS TippingPoint už implementovaného v rámci UKF v Nitre. Nasadením riešenia v rámci jednotnej platformy KIB dôjde k obojstrannej integrácii NG-IPS do centrálnej konzoly dohľadu bezpečnosti a prepojenia získavaných bezpečnostných informácií do celého procesu riadenia bezpečnosti organizácie. Nájdené podozrivé objekty budú automaticky distribuované do NG-IPS a bude zaistená ich ďalšia sieťová detekcia a prípadne aj blokácia.

4.     Implementáciu sond detekcie a prevencie prieniku, najmä na serveroch podporujúcich základné služby informačných technológií verejnej správy. Táto bude realizovaná prostredníctvom „host based intrusion prevention systému“ (implementácia sond na hosťoch) s centrálnym riadením pre všetky koncové stanice aj servery, ktoré sú súčasťou zariadenia „end point protection“ fungujúceho v rámci jednotnej platformy KIB.  Pre servery bude navyše riešená  integrácia ochrany IPS nielen pre operačný systém, ale aj pre inštalované aplikácie ako aj  kontrola integrity systému.

 

1.     Nástroj na identifikáciu neoprávnených sieťových spojení na hranici s vonkajšou sieťou, blokovanie neoprávnených spojení, monitorovanie bezpečnosti, detekciu prienikov a prevenciu prienikov identifikáciou nezvyčajných mechanizmov útokov alebo proaktívneho blokovania škodlivej sieťovej prevádzky v rámci jednotnej platformy KIB.

2.     Sondy detekcie a prevencie preniku na definovaných serveroch.

- zníženie zraniteľnosti - zrýchlenie reakcie pri bezpečnostných incidentoch (okamžité upozornenia na neobvyklé udalosti)

 

6.

Oblasť zaznamenávania udalostí a monitorovania

4.     Implementácie centrálneho Log manažment systému pre zber a ukladanie logov z jednotlivých informačných systémov, pričom technické opatrenie je už na UKF v Nitre čiastočne implementované v rámci existujúceho systému Logmanager. V novom riešení bude jednotná platforma KIB v rámci log-manažmentu umožňovať aj ukladanie bezpečnostných logov.

5.     Implementáciu centrálneho nástroja na zaznamenávanie činností sietí a informačných systémov a používateľov a identifikovanie bezpečnostných incidentov (SIEM) prostredníctvom jednotnej platformy KIB.

6.     Obstarania služby kontroly záznamov (SOC as a service) na dennej báze, vrátane podpory analýzy bezpečnostne relevantných udalostí a vykonávanie bezpečnostného dohľadu v režime 24/7 protredníctvom vytvorenia a prevádzkovania Bezpečnostného operačného strediska (SOC) s monitoringom 24*7 a riešením odpovedí na detekované bezpečnostné incidenty (Incident Response Retainer).

 

1.     Nástroj na centrálny Log manažment  v rámci jednotnej platformy KIB.

2.     Funkcionalita SIEM v rámci jednotnej platformy KIB.

3.     Služba SOC 24/7

- zníženie zraniteľnosti - zrýchlenie reakcie pri bezpečnostných incidentoch (okamžité upozornenia na neobvyklé udalosti)

- zníženie zraniteľnosti vyplývajúcej z nízkej dostupnosti poskytovania služieb. 

7.

Oblasť riešenia kybernetických bezpečnostných incidentov

4.     Obstaranie služby monitorovania a analyzovania udalostí v sieťach a informačných systémoch vrátane detekcie, zberu relevantných informácií, vyhodnocovania a riešenia zistených kybernetických bezpečnostných incidentoch a vykonávania napr. forenzných analýz v snahe minimalizovať výskyt a dopad kybernetických bezpečnostných incidentov prostredníctvom funkcionality systému jednotnej platformy KIB .

5.     Implementáciu nástroja na detekciu,  zber a nepretržité vyhodnocovanie ako aj  evidenciu kybernetických bezpečnostných udalostí implementácie služby jednotnej platformy KIB.

6.     Vypracovanie plánov a spôsobov riešenia kybernetických bezpečnostných incidentov na základe zahrnutia/opisu funkcionality kybernetických bezpečnostných incidentov do existujúcich dokumentov KIB na UKF v Nitre

1.     Služba monitorovania a analyzovania udalostí v sieťach a informačných systémoch.

2.     Nástroja na detekciu,  zber a nepretržité vyhodnocovanie ako aj  evidenciu kybernetických bezpečnostných udalostí v rámci jednotnej platformy KIB.

3.     Plánov a postupy riešenia kybernetických bezpečnostných incidentov na základe kybernetických bezpečnostných incidentov.

- zníženie zraniteľnosti - zrýchlenie reakcie pri bezpečnostných incidentoch (okamžité upozornenia na neobvyklé udalosti)

 

8.

Oblasť implementácie služieb jednotnej platformy kybernetickej bezpečnosti

Táto oblasť bude zameraná na zabezpečenie bezproblémového chodu platformy KIB a bude zameraná na:

5.     Obsluhu riešení pri nastavovaní konfigurácie, vytváraní a ladení politík do služieb EndPoint Protection, zaškolenie obsluhy,  konzultácie a replikácie v prostredí Compunet laboratória.

6.     Dodatočnú analýzu vzoriek, nadviazanie podozrivých objektov na automatickú karanténu NGIPS Tipping Point na automatické blokovanie závadných spojení.

7.     Prevádzkovanie vzdialeného prístupu na server s podozrivou činnosťou, realizácia forenznej analýzy, poskytovanie spätnej väzby na UKF v Nitre.

8.     Manažment rizík a bezpečnostný audit nad dátami v rámci SOC – pravidelné komentované reporty o úrovni rizika pre vedenie UKF v Nitre, upozornenie pre IT tím na nezaplátané kritické zraniteľnosti v prostredí UKF v Nitre, návrhy workaround riešení pre akceptované riziká a ich zohľadnenie pri celkovom vyhodnotení rizika...
 

1.     Jednotná platforma kybernetickej bezpečnosti

- zníženie zraniteľnosti vyplývajúcej z nedostatočnej kontroly obsahu, monitorovania a analýzy informácií (únik informácií z vnútra, bezpečnostné incidenty)

- zníženie zraniteľnosti vyplývajúcej z potencionálnych sieťových útokov na infraštruktúru organizácie (DDoS, password attack, spoofing, neautorizovaný prístup..)

9.

Oblasť posilnenia ľudských zdrojov v oblasti KIB

Manažér bude zodpovedať najmä za tvorbu strategických a implementačných politík na UKF v Nitre,  ako aj za  priebežný monitoring a evaluáciu v oblasti celkového riadenia KIB, interné riadenie hrozieb a rizík, vytváranie a aplikovanie interných bezpečnostných opatrení,  riadenie súladu vnútorných a vonkajších strategických dokumentov a politík, definovanie štandardov v oblasti bezpečnosti a výkon operatívnych bezpečnostných činností na UKF v Nitre.

 

1.     Vypracovanie bezpečnostnej dokumentácie vrátane rozsahu a spôsobu plnenia všeobecných bezpečnostných opatrení

2.     Vypracovanie a implementácia špecifických interných riadiacich aktov pre vybrané oblasti KIB

- zníženie zraniteľnosti vyplývajúcej z nedostatočného dodržiavania opatrení v oblasti KB  

10.

Oblasť vyhodnotenia dopadu prijatých opatrení na zvýšenie KIB 

Vykonanie auditu a na začiatku a na konci projektu poskytne hodnotný prehľad o efektívnosti prijatých opatrení a pomôže identifikovať ďalšie možnosti zlepšenia.

 

2.     Audit kybernetickej bezpečnosti v zmysle platného zákona o kybernetickej bezpečnosti.

a.     Vykonaný audit

b.     Záverečná správa o výsledkoch vykonaného auditu

vyhodnotenie dopadu prijatých opatrení na zvýšenie kybernetickej bezpečnosti

Tabuľka 9 Výstupy hlavnej aktivity projektu

V nasledujúcej tabuľke sú definované jednotlivé výstupy podľa vyhlášky 401/2023 o riadení projektov po fázach projektu pre každú etapu

Etapy

Požadované výstupy

Analýza a dizajn

·          Projektový iniciálny dokument (PID)

·          Akceptačné kritériá

·          Detailný návrh riešenia (DNR)

o    Zámer riešenia, analýza požiadaviek, používateľský prieskum a motivačná architektúra

o    Popis postupu analýzy a návrhu riešenia

o    Biznis architektúra

o    Dátová architektúra

o    Aplikačná architektúra

o    Technologická architektúra

o    Softvérové licencie a zdrojové kódy

o    Požiadavky na úrovne služieb (SLA) a výkonnosť

o    Zabezpečenie dostupnosti, zálohovanie a obnova riešenia

o    Bezpečnosť – riešenie požiadaviek na bezpečnosť

o    Migrácia dát

o    Harmonogram realizácie a nasadenia, závislosti

·          Plán a stratégia testovania

o    Testovacie prípady (UC/TC)

o    Testovacie prostredia

o    Testovacie dáta

o    Defekt manažment, monitoring a reporting testov

Implementácia a testovanie

·          Vývoj, migrácia údajov a integrácia

·          Testovanie

o    Funkčné testovanie (FAT)

o    Systémové a integračné testovanie (SIT)

o    Záťažové a výkonnostné testovanie voliteľné

o    Bezpečnostné testovanie (SW/HW a kybernetická bezpečnosť)

o    Používateľské testy funkčného používateľského rozhrania (UX)

o    Používateľské akceptačné testovanie (UAT)

·          Školenia personálu

·          Dokumentácia

o    Aplikačná príručka

o    Integračná príručka

o    Používateľská príručka 

o    Zdrojové kódy a licencie

o    Inštalačná a konfiguračná príručka

o    Prevádzkový opis a pokyny pre diagnostiku, servis a údržbu

o    Pokyny na obnovu pri výpadku alebo havárii (Havarijný plán)

o    Bezpečnostný projekt voliteľné

o    Údaje o monitorovaní úrovne poskytovaných služieb (SLA) aktív IT

Nasadenie a postimplementačná podpora

·          Nasadenie do produkčnej prevádzky (vyhodnotenie)

·          Akceptácia spustenia do produkčnej prevádzky (vyhodnotenie)

Dokončovacia fáza

·          Manažérske správy, plány, reporty, zoznamy, odporúčania a požiadavky:

o    Správa o dokončení projektu (etapy/fázy)

o    Plán kontroly po odovzdaní projektu

o    Odporúčanie nadväzných krokov

o    Plán monitorovania a hodnotenia po odovzdaní projektu

Tabuľka 10 Výstupy projektu podľa vyhlášky 401/2023 o riadení projektov po jednotlivých fázach pre každú etapu

Vlastníci procesov: 

  • IT oddelenie: Zodpovedné za správu a údržbu IT infraštruktúry, vrátane zabezpečenia a monitorovania systémov.
  • Manažér pre kybernetickú bezpečnosť: Zodpovedný za implementáciu riešenia.

Títo vlastníci procesov budú mať kľúčovú úlohu pri riadení projektu a schvaľovaní jeho výstupov, zabezpečujúc, že realizované riešenia spĺňajú stanovené ciele a požiadavky organizácie.

V rámci projektu je definovaná jedna hlavná aktivita /v zmysle Výzvy/. Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre hlavnú aktivitu nedelila na jednotlivé podaktivity/fázy, keďže nie je možné vzhľadom na obsah projektu rozdeliť jednotlivé opatrenia na dané fázy /Analýza a dizajn, Implementácia a testovanie, Nasadenie/. Dokumentácia v zmysle požiadaviek bude vykonávaná priebežne, počas celej realizácie projektu.

5.    NÁHĽAD ARCHITEKTÚRY

Architektúra celého riešenia je v súlade s usmernením MIRRI SR rámcová, s cieľom ozrejmiť, ktoré komponenty v rámci realizácie projektu budú vytvorené a budú realizované opatrenia KIB.

Obrázok 2 Náhľad architektúry v notácii ArchiMate

Táto architektúra predstavuje komplexný prístup k zabezpečeniu kybernetickej a informačnej bezpečnosti v organizácii. Zahrnuté komponenty a služby sú navrhnuté tak, aby spolu synergicky pracovali na posilnení ochrany pred kybernetickými hrozbami a zabezpečení citlivých údajov. 

V biznis vrstve máme "Zvýšenie úrovne KIB" ktorému slúžia služby Detekcia a reakcia na bezpečnostné incidenty, Zabezpečenie dostupnosti základnej služby a Manažovanie KIB ktoré sú nevyhnutné pre efektívne riadenie bezpečnostných rizík a zabezpečenie dôvernosti dát. Tieto procesy sú podporované tímom pre kybernetickú bezpečnosť, čo zabezpečuje, že organizácia má potrebné odborné znalosti a zdroje na riadenie a implementáciu bezpečnostných stratégií. Aktualizácie a implementácia smerníc a plánov pre rozvoj IT je dôležitou pre zabezpečenie správneho manažmentu KIB v organizácii.

V aplikačnej vrstve je implementovaná Jednotná platforma KIB, ktorá umožní prevzatie kontroly nad viacerými  kybernetickými rizikami na báze holistického prístupu s komplexnými možnosťami prevencie, detekcie a reakcie využívajúcimi umelú inteligenciu, popredný výskum hrozieb a spravodajské informácie. Platforma bude poskytovať tieto kľúčové aplikačné služby:

  • Detegovanie existujúcich zraniteľností programových a technických prostriedkov a ich manažment
  • Filtrovanie sieťového obsahu, VPN, IPS
  • Detekcia incidentov, zraniteľností, Analýza bezpečnostných logov
  • Konfiguračný manažment
  • Riadenie prístupov
  • Riadenie rizík

Táto platforma a jej základné služby sú dôležitými blokmi pre detekciu a reakciu na potenciálne hrozby a incidenty.

Na technologickej vrstve je umiestnená serverová a sieťová infraštruktúra, ktoré poskytujú potrebné hardvérové a sieťové zdroje pre fungovanie aplikačných komponentov. Riešenie bude realizované na báze Cloud based riešení  s inštaláciou lokálnych agentov na všetkých staniciach a serveroch univerzitnej siete a implementáciou dvoch minimalistických Secure Gateway virtuálnych appliance pre komunikáciu medzi lokálnymi zdrojmi riešenia a cloud infraštruktúrou výrobcu.

Táto architektúra zabezpečuje, že organizácia je schopná proaktívne čeliť kybernetickým hrozbám, ochraňovať svoje dáta a udržiavať nepretržitú operáciu svojich kritických služieb, čím prispieva k vyššej úrovni bezpečnosti a dôvery verejnosti vo svoje digitálne služby.

6.    LEGISLATÍVA

Pri návrhu a implementácii riešenia budeme vychádzať z nasledujúcej legislatívy:

PRÍRUČKY PROGRAMU SLOVENSKO

Príručka pre žiadateľa

Príručka pre prijímateľa (vrátane jej príloh)

Príručka k oprávnenosti výdavkov (vrátane jej príloh)

Komunikačná stratégia Program Slovensko programové obdobie 2021-2027 (vrátane jej príloh)

Všeobecná informácia k predkladaniu a schvaľovaniu ŽoNFP

Dizajn manuál Programu Slovenso (vrátane jej príloh)

Vzor Zmluvy o poskytnutí NFP

Príručka pre žiadateľov/prijímateľov k procesu a kontrole verejného obstarávania/obstarávania

ŠTANDARDY pre eGOVERNMENT

Zákon č. 95/2019 Z.z. o ITVS

Zákon č. 305/2013 Z.z. o eGovernmente a o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci

Zákon č. 177/2018 Z.z. proti byrokracii a o niektorých opatreniach na znižovanie administratívnej záťaže využívaním ISVS

Zákon č. 18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov

Vyhláška č. 85/2020 Z.z. o riadení IT projektov

Vyhláška č. 78/2020 Z.z. o štandardoch pre ITVS

Vyhláška č. 438/2019 Z.z. o výkone ustanovení zákona o e-Governmente (eDesk modul)

Vyhláška č. 331/2018 Z.z. o zaručenej konverzii

Vyhláška č. 29/2017 Z.z. o alternatívnom autentifikátore

Vyhláška č. 85/2018 Z.z. o spôsobe vyhotovenia listinného rovnopisu elektronického úradného dokumentu

Vyhláška č. 25/2014 Z.z. o IOM

Metodické usmernenie nariadeniu (GDPR) k spracúvaniu osobných údajov (prostredníctvom web stránok) v súlade s požiadavkami Nariadenia Rady EÚ č. 2016/679 z 27. apríla 2016 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov

Štandardné zmluvné doložky pre sprostredkovateľov (UOOU)

ŠTANDARDY pre KYBERNETICKÚ a INFORMAČNÚ BEZPEČNOSŤ

Zákon č. 69/2018 Z.z. o Kybernetickej bezpečnosti

Zákon č. 45/2011 Z.z. o Kritickej infraštruktúre

Zákon č. 351/2011 Z.z. o elektronických komunikáciách (ochrana súkromia a osobných údajov, ochrana sietí a zariadení)

Zákon č. 272/2016 Z.z. o dôveryhodných službách (elektronický podpis) a o dôveryhodných službách pre elektronické transakcie na vnútornom trhum (EiDAS)

Trestný zákon č. 300/2005 Z.z. (trestné činy páchané pomocou elektronických prostriedkov a v elektronickom prostredí)

Vyhláška č. 179/2020 Z.z. k spôsobom kategorizácie a obsahu bezpečnostných opatrení ITVS

Metodika pre Systematické zabezpečenie organizácií verejnej správy v oblasti informačnej bezpečnosti (CSIRT)

Smernica č. 7/2019 o riešení Bezpečnostných incidentov Vládnou jednotkou CSIRT

Vyhláška NBU č. 166/2018 Z.z., o podrobnostiach o technickom, technologickom a personálnom vybavení jednotky pre riešenie kybernetických bezpečnostných incidentov 

Vyhláška NBU č. 164/2018 Z.z., ktorou sa určujú identifikačné kritériá prevádzkovanej služby (kritériá základnej služby)

Vyhláška NBU č. 362/2018 Z.z., ktorou sa ustanovuje obsah bezpečnostných opatrení, obsah a štruktúra bezpečnostnej dokumentácie a rozsah všeobecných bezpečnostných opatrení 

Vyhláška NBU č. 436/2019 Z.z., o audite kybernetickej bezpečnosti a znalostnom štandarde audítora

ŠTANDARDY pre VLÁDNY CLOUD

Katalóg služieb a požiadavky na realizáciu služieb Vládneho Cloudu

Metodické usmernenie pre proces zaradenia cloudovej služby do katalógu č. 4542/2019/oSAEG-1

Usmernenie na aktualizáciu plánu migrácie IKT rezortu do dátového centra štátu

ŠTANDARDY pre RIADENIE PROJEKTU a PROGRAMU

Metodický pokyn k spracovaniu:
_Štúdie uskutočniteľnost (ŠÚ)
_Finančnej analýzy projektu
_Analýzy nákladov a prínosov projektu (CBA)
_Finančnej analýzy žiadateľa o NFP
_Celkových nákladov na vlastníctvo v programovom období 2014 – 2020

Metodický pokyn UPVII č. 3425/2019/oPK-1 na rozpočtovanie nákupu IT v rámci medzirezortného programu 0EK Informačné technológie financované zo štátneho rozpočtu

Metodické usmernenie o postupe pri príprave investícií a koncesií podliehajúcich hodnoteniu MFSR

Rámec na hodnotenie verejných investičných projektov v SR

Použivatelská priručka MetaIS

Použivatelská príručka MetaIS Confluence

Informatizácia 2.0 - revízia výdavkov

ŠTANDARDY pre RIADENIE ARCHITEKTÚRY

Používateľská príručka MetaIS č. 3642/2018/oSAEG-1

Metodický pokyn ÚPVII č. 514/2017-313 z 10.1.2017 na aktualizáciu obsahu centrálneho metainformačného systému verejnej správy povinnými osobami v znení neskorších predpisov

Pravidlá publikovania elektronických služieb do multikanálového prostredia verejnej správy (Číslo: 3204/2018/oAeG-1)

ŠTANDARDY pre KVALITU ÚDAJOV

Zákon č. 305/2013 Z.z. o eGovernmente (§10) - povinnosť využívať „Modul procesnej integrácie a integrácie údajov (jeho časti IS CSRÚ)“ a realizovať integráciu údajov, synchronizáciu údajov pri referencovaní a pri výmene údajov s referenčnými registrami a základnými číselníkmi.

Metodické umernenie o postupe zaraďovania referenčných údajov do zoznamu referenčných údajov vo väzbe na referenčné registre  (č. 3639/2019/oDK-1)

Metodické usmernenie č. 1/2019 k zálohovaniu údajov v databázach domén, registrátorov a kontaktov súvisiacich so správou domén najvyššej úrovne

Postup pripojenia OVM v roli konzumenta údajov do IS CSRÚ

ŠTANDARDY pre DIZAJN a OPTIMALIZACIU PROCESOV a ŽIVOTNÝCH SITUÁCII

ŠTANDARDY pre UX

Metodika Jednotný dizajn manuál elektronických služieb verejnej správy

Metodické usmernenie UVSR č. 002089/2018/oLŠISVS-7 zo dňa 11.05.2018

Metodické usmernenie pre tvorbu používateľsky kvalitných elektronických služieb verejnej správy (Číslo spisu v DKS: 004307/2019/oBI)

ŠTANDARDY RIADENIA KVALITY

Metodika riadenia QAMPR 

Riadenie kvality podľa Smernice STN EN ISO 9001: 2016

ŠTANDARDY pre LICENCIE

Uznesenia vlády č. 286/2019 o povinnosti prednostne pristupovať k platným a účinným centrálnym IKT zmluvám

Metodický pokyn k zabezpečeniu centrálneho nákupu produktov a služieb spoločnosti ORACLE v rámci Centrálnej rámcovej dohody na poskytovanie licencií a produktov ORACLE a služieb s nimi súvisiacich

ŠTANDARDY OBSTARAVANIA

Zákon č.343/2015 Z.z. o verejnom obstarávaní

Koncepcia nákupu IT vo verejnej správe (v kontexte rokovania o licencnych pravach k zdrojovemu kodu)

OSTATNÉ ŠTANDARDY

Zákon č. 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám

Zákon č. 315/2016 Z.z. o registri partnerov verejného sektora

Tabuľka 11 Zoznam legislatívy

Projekt je realizovaný za účelom dosiahnutia súladu s platnou legislatívou /vyššie uvedený kompletný zoznam/.

7.    HARMONOGRAM JEDNOTLIVÝCH FÁZ PROJEKTU a METÓDA JEHO RIADENIA

ID

FÁZA/AKTIVITA

ZAČIATOK

(odhad termínu)

KONIEC

(odhad termínu)

1.

Prípravná fáza a Iniciačná fáza

06/2024

12/2024

2.

Realizačná fáza

07/2024

03/2026

3.

Dokončovacia fáza

03/2026

03/2026

4.

Podpora prevádzky (SLA)

04/2026

03/2031

Tabuľka 12 Harmonogram projektu

Projekt sa realizuje metódou Waterfall s logickými nadväznosťami realizácie jednotlivých modulov na základe funkčnej a technickej špecifikácie vypracovanej v rámci prípravy projektu. Niektoré opatrenia sa budú realizovať paralelne, dokonca rôznymi tímami, avšak na základe vopred stanovej stratégie a plánu celého projektu.

Agilný prístup bol vylúčený s ohľadom na potrebu realizácie projektu za plnej prevádzky základnej služby Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

Prípravná a Iniciačná fáza zahŕňa prípravu obsahu projektu, prípravu Manažérskych produktov v zmysle požiadaviek výzvy, definovanie zloženia projektového tímu a Riadiaceho výboru, príprava žiadosti o NFP. Iniciačná fáza bude ukončená schválením žiadosti o NFP a podpisom Zmluvy o poskytnutí NFP. Následne sa bude realizovať verejné obstarávanie, ktoré bude ukončené pred začiatkom hlavnej aktivity projektu.

V rámci realizačnej fázy sa bude realizovať obsah projektu /vyššie popísané/ s cieľom dosiahnutia hlavných cieľov a merateľných ukazovateľov. Taktiež sa bude pripravovať dokumentácia v zmysle požiadaviek definovaných vo Vyhláške 401/2023 Z.z. o riadení projektov.

Dokončovacia fáza vytvorí dokumenty a podklady pre ZMS, ako aj dokumenty v rámci požiadaviek Vyhlášky 401/2023 Z.z. stanovené pre dokončovaciu fázu.

Po uzatvorení dokončovacej fázy začne podpora prevádzky /totožná s obdobím udržateľnosti projektu/. Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre zabezpečí využívanie implementovaných systémov a udržiavanie dosiahnutých výsledkov. Podpora bude zabezpečená aj uzatvorenými SLA zmluvami s dodávateľmi /pri podpore prevádzky/. Udržateľnosť projektu bude zabezpečená počas tohto obdobia vlastnými zdrojmi Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

8.    ROZPOČET A PRÍNOSY

Rozpočet bol zostavený na základe prieskumu trhu, ako výsledkov realizovania prieskumu s cieľom určenia predpokladanej hodnoty zákazky. V závislosti na výške rozpočtu projektu /do 1 000 000 Eur/ nebola spracovaná CBA analýza /Analýza nákladov a prínosov/.

Názov výdavku

MJ

Jednotková cena bez DPH (v EUR)

Počet jednotiek

Spolu s DPH (v EUR)

Manažér kybernetickej bezpečnosti

Hod.

18,51

1350

24 988,5

Súbor softvérových riešení na

ochranu koncových staníc a

serverov s XDR a Zero Trust

technológiou

projekt

377 424

1

377 424

Služby podpory pre softvérové riešenia počas realizácie projektu

projekt

15600

1

15600

Súbor služieb pre predĺženie supportu Tipping point

projekt

31388

1

31388

Audit pred začiatkom projektu

počet

3588

1

3588

Audit po ukončení projektu

počet

4000

1

4000

Paušálna sadzba

projekt

31 665,27

1

31 989

 

 

 

 

488977,5

Tabuľka 13 Celkové náklady projektu

Vzhľadom na obsah projektu a definované ciele projektu /oblasť kybernetickej a informačnej bezpečnosti/ je pomerne náročné jednoznačne kvantifikovať návratnosť realizovanej investície. Realizované náklady primárne prispejú k zabezpečeniu poskytovania základnej služby, k minimalizovaniu zraniteľnosti systémov organizácie a zvýšeniu ochrany úradu. Z pohľadu návratnosti je však možné zdôrazniť hodnotenie možných škôd, ktoré by vznikli v prípade, že nebude vhodne riešená oblasť kybernetickej a informačnej bezpečnosti na úrovni PZS.

Jedná sa o nasledovné škody v závislosti na daných rizikách:

  • reputačné riziko - v prípade neplnenia legislatívnych požiadaviek v zmysle Zákona o kybernetickej bezpečnosti a Zákona o ISVS a následného výpadku prevádzky základnej služby, či prípadného úniku citlivých a osobných údajov v kombinácii s prípadnou medializáciou je toto riziko pomerne vysoké v nadväznosti na zákonné povinnosti Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
  • finančné riziko /externé/- súvisí s možnými sankciami, pokutami vyplývajúce priamo z legislatívnych rámcov v rámci prípadných súdnych sporov /napr. pri úniku osobných údajov v súvislosti s kybernetickým útokom/. Výšku finančných sankcií/pokút nie je možné jednoznačne vyčísliť, keďže je závislá od rozsahu uniknutých informácií a ďalších faktorov. Môže však dôjsť k výraznému zaťaženiu rozpočtu Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.
  • finančné riziko /interné/- súvisí s výpadkom poskytovania základnej služby, kedy zamestnanci nebudú schopní pracovať so systémami univerzity a zabezpečovať poskytovanie základnej služby. Celková strata v prípade výpadku poskytovania základne služby na úrovni straty miezd zamestnancov je závislá na dĺžke výpadku poskytovania základnej služby. Pri jednodňovom výpadku sa jedná približne o 68 975,4 Eur pri 780 zamestnancoch  /mesačná priemerná mzda zamestnancov verejných vysokých škôl v roku 2023 bola 1768,65 Eur, pri 20 dňovom pracovnom čase je priemerná denná mzda 88,43 Eur/.

9.    PROJEKTOVÝ TÍM

Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre v rámci prípravnej fázy zostavilo Riadiaci výbor v zmysle požiadaviek Vyhlášky 401/2023 Z.z., v nasledovnom zložení:

  • Predseda Riadiaceho výboru - Július Jenis, riaditeľ CIKT
  • Zástupca prevádzky - Milan Oravec, odborný pracovník CIKT
  • Biznis vlastník - RNDr. Ján Skalka, PHD., vedúci Katedry informatiky FPVaI UKF v Nitre

Projektový tím v rámci projektu bol zostavený vzhľadom na obsah projektu a potrebu zabezpečenia podpry realizácie projektu interným prostredím organizácie. Na realizácii projektu budú participovať interní zamestnanci univerzity, ktorí budú úzko kooperovať s externým dodávateľom v rámci implementácie konkrétnych opatrení popísaných v rámci realizácie projektu.

ID

Meno a Priezvisko

Pozícia

Oddelenie

Rola v projekte

1.

Bude doplnené/novo vytvorená pozícia

Manažér kybernetickej bezpečnosti

---

Manažér kybernetickej bezpečnosti

2.

Ing. Július Jenis

Riaditeľ Centra IKT UFK v Nitre

Centrum IKT UFK v Nitre

Kľúčový používateľ /pozícia nebude refundová z projektu/

3.

Mgr. Ľubica Lachká

Projektová manažérka

Rektorát UKF v Nitre

Projektová manažérka

4.

Mgr. Lívia Vincúrová

Projektová administrátorka

Rektorát UKF v Nitre

Projektová administrátorka

5.

PhDr. Vladimíra Pazderová, PhD.

Projektový manažér

Externý dodávateľ

Projektová manažérka /prípravná fáza/

Tabuľka 14 Projektový tím

9.1.     PRACOVNÉ NÁPLNE

Projektová rola:

 

KĽUČOVÝ POUŽIVATEĽ (end user)

 

Stručný popis:

·          zodpovedný za reprezentáciu záujmov budúcich používateľov projektových produktov alebo projektových výstupov a za overenie kvality produktu.

·          zodpovedný za návrh a špecifikáciu funkčných a technických požiadaviek, potreby, obsahu, kvalitatívnych a kvantitatívnych prínosov projektu, požiadaviek koncových používateľov na prínos systému a požiadaviek na bezpečnosť.

·          Kľúčový používateľ (end user) navrhuje a definuje akceptačné kritériá, je zodpovedný za akceptačné testovanie a návrh na akceptáciu projektových produktov alebo projektových výstupov a návrh na spustenie do produkčnej prevádzky. Predkladá požiadavky na zmenu funkcionalít produktov a je súčasťou projektových tímov

Detailný popis rozsahu zodpovednosti, povinností a kompetencií

 

Zodpovedný za:

·          Návrh a špecifikáciu funkčných a technických požiadaviek

·          Jednoznačnú špecifikáciu požiadaviek na jednotlivé projektové výstupy (špecializované produkty a výstupy) z pohľadu vecno-procesného a legislatívy

·          Vytvorenie špecifikácie, obsahu, kvalitatívnych a kvantitatívnych prínosov projektu,

·          Špecifikáciu požiadaviek koncových používateľov na prínos systému

·         Špecifikáciu požiadaviek na bezpečnosť, 

·          Návrh a definovanie akceptačných kritérií,

·          Vykonanie používateľského testovania funkčného používateľského rozhrania (UX testovania)

·          Finálne odsúhlasenie používateľského rozhrania

·          Vykonanie akceptačného testovania (UAT)

·          Finálne odsúhlasenie a  akceptáciu manažérskych a špecializovaných produktov alebo projektových výstupov

·         Finálny návrh na spustenie do produkčnej prevádzky, 

·          Predkladanie požiadaviek na zmenu funkcionalít produktov

·          Aktívnu účasť v projektových tímoch a spoluprácu na vypracovaní manažérskej a špecializovanej dokumentácie a produktov v minimálnom rozsahu určenom Vyhláškou 85/2020 Z.z., Prílohou č.1

·          Plnenie pokynov projektového manažéra a dohôd zo stretnutí projektového tímu

 

Projektová rola:

 

MANAŽER KYBERNETICKEJ BEZPEČNOSTI

 

Stručný popis:

·          zodpovedá za dodržanie princípov a štandardov na kybernertickú a IT bezpečnosť, za kontrolu a audit správnosti riešenia v oblasti bezpečnosti.

·          koordinuje a riadi činnosť v oblasti bezpečnosti prevádzky IT, spolupracuje na projektoch, na rozvoji nástrojov a postupov k optimalizácii bezpečnostných systémov a opatrení. Stanovuje základné požiadavky, podmienky a štandardy pre oblasť bezpečnosti programov, systémov, databázy či sieti. Spracováva a kontroluje príslušné interné predpisy a dohliada nad plnením týchto štandardov a predpisov. Kontroluje a riadi činnosť nad bezpečnostnými testami, bezpečnostnými incidentmi v prevádzke IT. Poskytuje inštrukcie a poradenstvo používateľom počítačov a informačných systémov pre oblasť bezpečnosti

PODMIENKY SPRÁVNEHO a EFEKTÍVNEHO VÝKONU ČINNOSTI role Manažér KYBERNETICKEJ BEZPEČNOSTI:

1)   neobmedzený aktívny prístup ku všetkým projektovým dokumentom, nástrojom a výstupom projektu, v ktorých sa opisuje predmet projektu z hľadiska jeho architektúry, funkcií, procesov, manažmentu informačnej bezpečnosti a spôsobov spracúvania dát, ako aj dát samotných.

2)   rola manažér Kybernetickej a IT bezpečnosti si vyžaduje mať sprístupnené všetky informácie o bezpečnostných opatreniach zavádzaných projektom v zmysle:

a)     § 20 zákona č.69/2018 Z. z. o kybernetickej bezpečnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov

b)     ustanovení zákona č. 95/2019 Z. z. o informačných technológiách vo verejnej správe a o zmene a doplnení niektorých zákonov

Detailný popis rozsahu zodpovednosti, povinností a kompetencií

Zodpovedný za:

·       špecifikovanie štandardov, princípov a stratégií v oblasti KIB,

·       ak je projekt primárne zameraný na problematiku KIB – je priamo zodpovedný za špecifikáciu a analýzu funkčných požiadaviek na KIB,

·       špecifikovanie požiadaviek na KIB, kontroluje ich implementáciu v realizovanom projekte,

·       špecifikovanie požiadaviek na bezpečnosť vývojového, testovacieho a produkčného prostredia,

·       špecifikovanie funkčných a nefunkčných požiadaviek pre oblasť KIB,

·       špecifikovanie požiadaviek na bezpečnosť v rámci bezpečnostnej vrstvy,

·       špecifikovanie požiadaviek na školenia pre oblasť KIB,

·       špecifikovanie požiadaviek na bezpečnostnú architektúru riešenia a technickú infraštruktúru pre oblasť KIB,

·       špecifikovanie požiadaviek na dostupnosť, zálohovanie, archiváciu a obnovu IS vzťahujúce sa na KIB,

·       realizáciu posúdenie požiadaviek agendy KIB na integrácie a procesov konverzie a migrácie, identifikácia nesúladu a návrh riešenia

·       špecifikovanie požiadaviek na KIB, bezpečnostný projekt a riadenie prístupu,

·       špecifikovanie požiadaviek na testovanie z hľadiska KIB, realizáciu kontroly zapracovania a retestu,

·       špecifikovanie požiadaviek na obsah dokumentácie v zmysle legislatívnych požiadaviek pre oblasť KIB, ako aj v zmysle "best practies",

·       špecifikovanie požiadaviek na dodanie potrebnej dokumentácie súvisiacej s KIB kontroluje ich implementáciu v realizovanom projekte,

·       špecifikovanie požiadaviek a konzultácie pri návrhu riešenia za agendu KIB v rámci procesu „Mapovanie a analýza technických požiadaviek - detailný návrh riešenia (DNR)“,

·       špecifikáciu požiadaviek na bezpečnosť KIB v rámci procesu "akceptácie, odovzdania a správy zdroj. kódov“

·       špecifikáciu akceptačných kritérií za oblasť KIB,

·       špecifikáciu pravidiel pre publicitu a informovanosť s ohľadom na KIB,

·       poskytovanie konzultácií pri tvorbe šablón a vzorov dokumentácie pre oblasť KIB,

·       získavanie informácií nutných pre plnenie úloh v oblasti KIB,

·       špecifikáciu podmienok na testovanie, reviduje výsledky a výstupy z testovania za oblasť KIB,

·       konzultácie a vykonávanie kontrolnej činnosť zameranej na obsah a komplexnosť dok. z hľadiska KIB,

·       špecifikáciu požiadaviek na bezpečnostný projekt pre oblasť KIB,

·       realizáciu kontroly zameranej na naplnenie požiadaviek definovaných v bezp. projekte za oblasť KIB

·       realizáciu kontroly zameranú na správnosť nastavení a konfigurácii bezpečnosti jednotlivých prostredí,

·       realizáciu kontroly zameranú realizáciu procesu posudzovania a komplexnosti bezpečnostných rizík, bezpečnosť a kompletný popis rozhraní, správnu identifikácia závislostí,

·       realizáciu kontroly naplnenia definovaných požiadaviek pre oblasť KIB,

·       realizáciu kontroly zameranú na implementovaný proces v priamom súvise s KIB,

·       realizáciu kontroly súladu s planou legislatívou v oblasti KIB (obsahuje aj kontrolu leg. požiadaviek)

·       realizáciu kontroly zameranú zabezpečenie procesu, interfejsov, integrácii, kompletného popisu rozhraní a spoločných komponentov a posúdenia z pohľadu bezpečnosti,

·       poskytovanie konzultácií a súčinnosti pre problematiku KIB,

·       získavanie a spracovanie informácií nutných pre plnenie úloh v oblasti KIB,

·       aktívnu účasť v projektových tímoch a spoluprácu na vypracovaní manažérskej a špecializovanej dokumentácie a produktov v minimálnom rozsahu určenom Vyhláškou 85/2020 Z.z., Prílohou č.1

·       plnenie pokynov projektového manažéra a dohôd zo stretnutí projektového tímu

Projektová rola:

 

PROJEKTOVÝ MANAŽÉR

 

Stručný popis:

·          zodpovedá za riadenie projektu počas celého životného cyklu projektu. Riadi projektové (ľudské a finančné) zdroje, zabezpečuje tvorbu obsahu, neustále odôvodňovanie projektu (aktualizuje BC/CBA) a predkladá vstupy na rokovanie Riadiaceho výboru. Zodpovedá za riadenie všetkých (ľudských a finančných) zdrojov, členov projektovému tím objednávateľa a za efektívnu komunikáciu s dodávateľom alebo stanovených zástupcom dodávateľa.

·          zodpovedá za riadenie prideleného projektu - stanovenie cieľov, spracovanie harmonogramu prác, koordináciu členov projektového tímu, sledovanie dodržiavania harmonogramu prác a rozpočtu, hodnotenie a prezentáciu výsledkov a za riadenie s tým súvisiacich rizík. Projektový manažér vedie špecifikáciu a implementáciu projektov v súlade s firemnými štandardami, zásadami a princípmi projektového riadenia.

·         zodpovedá za plnenie projektových/programových cieľov v rámci stanovených kvalitatívnych, časových a rozpočtovým plánov a za riadenie s tým súvisiacich rizík. V prípade externých kontraktov sa vedúci projektu/ projektový manažér obvykle podieľa na ich plánovaní a vyjednávaní a je hlavnou kontaktnou osobou pre zákazníka.

Detailný popis rozsahu zodpovednosti, povinností a kompetencií

Zodpovedný za:

·          Riadenie projektu podľa pravidiel stanovených vo Vyhláške 85/2020 Z.z.

·          Riadenie prípravy, inicializácie a realizácie projektu

·          Identifikovanie kritických miest projektu a navrhovanie ciest k ich eliminácii

·          Plánovanie, organizovanie, motivovanie projektového tímu a monitorovanie projektu

·          Zabezpečenie efektívneho riadenia všetkých projektových zdrojov s cieľom vytvorenia a dodania obsahu a zabezpečenie naplnenie cieľov projektu

·          Určenie pravidiel, spôsobov, metód a nástrojov riadenia projektu a získanie podpory Riadiaceho výboru (RV) pre riadenie, plánovanie a kontrolu projektu a využívanie projektových zdrojov

·          Zabezpečenie vypracovania manažérskej a špecializovanej dokumentácie a produktov v minimálnom rozsahu určenom Vyhláškou 85/2020 Z.z., Prílohou č.1

·          Zabezpečenie realizácie projektu podľa štandardov definovaných vo Vyhláške 78/2020 Z.z.

·          Zabezpečenie priebežnej aktualizácie a verzionovania manažérskej a špecializovanej dokumentácie v minimálnom rozsahu Vyhlášky 85/2020 Z.z., Prílohy č.1

·          Vypracovanie, pravidelné predkladanie a zabezpečovanie prezentácie stavov projektu, reportov, návrhov riešení problémov a odsúhlasovania manažérskej a špecializovanej dokumentácie v rozsahu určenom Vyhláškou 85/2020 Z.z., Prílohou č.1 na rokovanie RV

·          Riadenie a operatívne riešenie a odstraňovanie strategických / projektových rizík a závislostí

·          Predkladanie návrhov na zlepšenia na rokovanie Riadiaceho výboru (RV)

·          Zabezpečenie vytvorenia a pravidelnej aktualizácie BC/CBA a priebežné zdôvodňovanie projektu a predkladanie na rokovania RV

·          Celkovú alokáciu a efektívne využívanie ľudských a finančných zdrojov v projekte

·          Celkový postup prác v projekte a realizuje nápravné kroky v prípade potreby

·          Vypracovanie požiadaviek na zmenu (CR), návrh ich prioritizácie a predkladanie zmenových požiadaviek na rokovanie RV

·          Riadenie zmeny (CR) a prípadné požadované riadenie konfigurácií a ich zmien

·          Riadenie implementačných a prevádzkových aktivít v rámci projektov.

·          Aktívne komunikuje s dodávateľom, zástupcom dodávateľa a projektovým manažérom dodávateľa s cieľom zabezpečiť úspešné dodanie a nasadenie požadovaných projektových výstupov,

·          Formálnu administráciu projektu, riadenie centrálneho projektového úložiska, správu a archiváciu projektovej dokumentácie

·          Kontrolu dodržiavania a plnenia míľnikov v zmysle zmluvy s dodávateľom,

·          Dodržiavanie metodík projektového riadenia,

·          Predkladanie požiadaviek dodávateľa na rokovanie Riadiaceho výboru (RV),

·          Vecnú a procesnú administráciu zúčtovania dodávateľských faktúr

 

Projektová rola:

 

PROJEKTOVÝ ADMINISTRÁTOR

 

Detailný popis rozsahu zodpovednosti, povinností a kompetencií

Zodpovedný za:

·          Podporu projektového tímu pri plánovaní, realizácii a monitorovaní projektu

·          Správu dokumentácie, sledovanie harmonogramov

·          Riadenie procesu prípravy, podávaním, realizáciou a monitorovaním projektu

·          Príprava podkladov pre metodiku k plánovaniu a riadeniu projektu

·          Správa projektovej dokumentácie

·          Podpora manažéra projektu počas celej realizácie projektu

·          Spolupráca pri riadení komunikácie medzi subjektmi zainteresovanými v projektu

·          Spolupráca pri riadení kvality projektu

·          Spolupráca pri riadení finančných zdrojov, nákladov, výnosov a cashflow projektu

 

 

PRÍLOHY

Príloha 1  : Register rizík a závislostí - PRILOHA_1_REGISTER_RIZIK-a-ZAVISLOSTI_Podpora_v_oblasti_KB_a_IB_na_UKF.xlsx