Naposledy upravil Gabriela Hajduková 2025/03/27 14:28

Z verzie 1.1
Zmeniť komentár: Pre túto verziu nie sú komentáre
Do verzie 2.1
Zmeniť komentár: Pre túto verziu nie sú komentáre

Súhrn

Podrobnosti

Vlastnosti stránky
Obsah
... ... @@ -1,0 +1,110 @@
1 +**IDEOVÝ ZÁMER**
2 +
3 +**Pasportizácia mestskej infraštruktúry a zelene mesta Košice**
4 +
5 +**Identifikácia projektu**
6 +
7 +|**Názov:**|**Pasportizácia mestskej infraštruktúry a zelene mesta Košice**
8 +|**Realizátor:**|Mesto Košice
9 +|**Kontaktná osoba:**|Ing. Gabriela Hajduková/ vedúca referátu dátovej politiky a analýz
10 +|**Dátum:**|6.11.2024
11 +|**Predpokladaný začiatok:**|01.07.2025
12 +|**Dátum schválenia projektovou komisiou:**|
13 +
14 +**~1. POPIS PROJEKTU**
15 +
16 +**1.1 Stručný popis východiskovej situácie**
17 +
18 +Pasportizácia mestskej infraštruktúry a zelene v meste Košice zabezpečí rozvoj oblasti zberu, prepájania a vyhodnocovania dát za účelom inteligentného rozhodovania, plánovania a spravovania. V súčasnosti mesto Košice čelí nedostatku prepojených, aktuálnych a kvalitných údajov o svojom majetku (komunikácie, zeleň, budovy), čo vedie k neefektívnemu riadeniu a vyšším nákladom. Predkladaný projekt má za cieľ odstrániť tieto prekážky a posilniť správu mestského majetku.
19 +
20 +Projekt prispieva k naplneniu Špecifického cieľa RSO 1.2 //Využívanie prínosov digitalizácie pre občanov, podniky, výskumné organizácie a orgány verejnej správy a opatrenia 1.2.2 Podpora budovania inteligentných miest a regiónov.//
21 +
22 +Mesto Košice má vo vlastníctve a správe majetok rôzneho charakteru, ako napríklad miestne a účelové komunikácie, pozemky so zeleňou a verejné priestranstvá, mestské budovy. V zmysle legislatívnych požiadaviek (Zákon o obecnom zriadení, Cestný zákon, Zákon o ochrane krajiny a prírody, Zákon o majetku obcí a pod.) mestu v súvislosti so správou mestského majetku vyplývajú viaceré povinnosti, ktoré je nutné dodržiavať a zabezpečovať. Kvôli komplexnosti týchto povinností a rozsahu dát, ktoré je potrebné spracovať, sú pokročilé a inteligentné nástroje na správu dát nevyhnutnosťou. Podobné výzvy riešia aj iné samosprávy a projekt mesta Košice môže slúžiť ako inšpirácia pre ďalšie mestá a regióny na Slovensku.
23 +
24 +Aktuálny stav nie je havarijný, ale priorita projektu je vysoká vzhľadom na potrebu zlepšenia efektivity mestských procesov. Realizácia projektu zníži riziko chýb pri rozhodovaní a zabezpečí podporu strategického plánovania mestského rozvoja.
25 +
26 +Zámerom projektu je vybudovanie digitálneho pasportu infraštruktúry a zelene mesta Košice s dôrazom na priestorovú a atribútovú časť záznamov s ich integráciou do GIS platformy mesta pre potreby inteligentného riadenia a podpory mesta Košice a jeho širšieho regiónu. Primárne sa jedná o zber a integráciu dodatočných údajov pasportizáciou mestských budov, dopravy a zelene, doplňujúcich a rozširujúcich už existujúcu databázu geografického informačného systému GISPLAN. Nedostatočne prepojené a aktuálne údaje môžu viesť k riziku nesprávnych rozhodnutí, preto je projekt vnímaný ako vysoko prioritný pre efektívne plánovanie a riadenie mestského rozvoja. Systém GISPLAN je určený na optimalizáciu procesov v rámci správy a riadenia mesta, zníženie jeho nákladov prostredníctvom vizualizácie a efektívneho využívania digitálnych máp a prezentáciu dôležitých informácií na podporu rozhodovacích procesov.
27 +
28 +Ciele projektu:
29 +
30 +1. Podporiť rozvoj mesta Košice prostredníctvom vybudovania digitálneho pasportu infraštruktúry a zelene mesta Košice s dôrazom na priestorovú a atribútovú časť záznamov.
31 +1. Zabezpečiť zlepšenie kvality života obyvateľov mesta prostredníctvom vyhodnocovania údajov v rámci samosprávy mesta Košice.
32 +1. Podporiť starostlivosť o majetok mesta Košice a plánovanie jeho údržby a obnovy.
33 +1. Zvýšiť kvalitu údajovej základne mesta a vytvoriť podmienky na verejné zdieľanie dát formou „inteligentnej mapy“ ako aj „Open Data“ konceptu.
34 +
35 +V rámci projektu sa budú realizovať nasledovné kľúčové opatrenia:
36 +
37 +* digitálny pasport budov,
38 +* digitálny pasport dopravy,
39 +* digitálny pasport zelene.
40 +
41 +Miesto realizácie uvedených aktivít zahŕňa všetky okresy mesta Košice (s výnimkou okresu Košice – okolie). Projekt počíta so zapojením zamestnancov mesta Košice pre interné využitie systému GISPLAN a zároveň poskytne verejný prístup občanom Košíc, čím sa zlepší transparentnosť a dostupnosť mestských údajov.
42 +
43 +Implementáciou týchto opatrení v rámci celkového projektu parportizácie bude zabezpečené rozšírenie a skvalitnenie údajovej databázy už etablovaného systému GISPLAN prostredníctvom pasportizácie mestských budov, dopravy a zelene, čo prispeje k zvýšeniu kvalitatívnej úrovne prostriedkov digitálnej podpory a k efektívnejšiemu rozhodovaniu, plánovaniu a správe mesta.
44 +
45 +Cieľová skupina tohto projektu zahŕňa nielen zamestnancov mesta (Magistrátu mesta Košice a všetkých mestských podnikov a organizácií), ale aj občanov, ktorý sa spoliehajú na digitálne služby poskytované mestom.
46 +
47 +
48 +**1.2 Situácia po realizácii projektu**
49 +
50 +Po úspešnej implementácii projektu sa predpokladá aktualizovanie a doplnenie databáz geografického informačného systému, čo umožní vykonávať kvalifikované rozhodnutia s podporou digitálnych systémov a sprístupňovať používateľom relevantné údaje.
51 +
52 +Po realizácii projektu bude mesto Košice disponovať centralizovanou a prepojenou databázou aktuálnych údajov o mestskom majetku, vrátane infraštruktúry, dopravy a zelene, čo umožní efektívne riadenie a zníženie nákladov na správu a údržbu. Tento systém poskytne podporu kvalifikovanému rozhodovaniu, zlepší transparentnosť údajov a umožní verejnosti prístup k informáciám o mestskom majetku.
53 +
54 +V rámci realizácie jednotlivých podaktivít bude dosiahnuté:
55 +
56 +1. **Digitálnym pasportom budov sa zaistí evidencia, správa a pasportizácia nehnuteľného majetku** **Mesta Košice (budovy a stavby).** V rámci pasportizačného systému budú zavedené kontrolné mechanizmy a procesy pre správu a prevádzku mestských budov a stavieb, s prepojením na dáta Katastra nehnuteľností a technicko-pasportizačnú evidenciu. Obsahom pasportu bude nielen dátová štruktúra mestských budov, ale tiež platforma na podporu celého životného cyklu budov a stavieb a ich technológií. Pri pasporte budov sa uvažuje aj s čiastočnou integráciou na ekonomický systém mesta a systém monitoringu odberných miest energií, ako aj s obojstrannou integráciou s aplikáciami GIS systému mesta, ktoré umožňujú prehľadne zobraziť nehnuteľný majetok (vrátane čiastkového členenia) v mape vrátane väzby na aktuálne dáta v Katastri nehnuteľností.
57 +
58 +2. **Digitálnym pasportom dopravy bude komplexne spracovaný pasport dopravy vrátane dopravného značenia a technických objektov** v zmysle zákona č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách.  Podaktivita zahŕňa zdokumentovanie zvislého a vodorovného dopravného značenia v zmysle vyhlášky č. 30/2020 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov a v zmysle príslušných noriem do formy digitálnych dát pre potrebu systému GISPLAN mesta Košice. Realizáciou vznikne technická evidencia miestnych ciest ako nástroj pre efektívne riadenie procesov v doprave. Pozemné komunikácie budú kategorizované do jednotlivých funkčných skupín a tried v zmysle príslušného zákona, vyhlášky a technických noriem v súradnicovom systéme S-JTSK a v digitálnom formáte, v grafickom a tabuľkovom spracovaní budú zisťované technické parametre pozemných komunikácií.
59 +
60 +3. **Digitálnym pasportom zelene bude komplexne spracovaný** **pasport zelene a hodnotenie stavu drevín na území mesta Košice** v prostredí geografického informačného systému mesta Košice v aplikácii Pasport zelene v súlade so zákonom č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny a súvisiacej vyhlášky č. 24/2003 Z. z. Realizácia poskytne podklad pre plánovanie odborných zásahov a vydávanie stanovísk týkajúcich sa verejnej zelene, zvýši estetickú a ekologickú hodnotu mesta, čím prispeje k rozvoju mesta a zlepšeniu kvality života všetkých obyvateľov. Získané dáta budú spracované a zanesené do digitálnych ako aj tlačených máp. Riešením bude ďalej vyhotovený tabuľkový zoznam typov vegetačných a technických prvkov na záujmovom území a ich množstvo v m^^2^^ alebo v kusoch, podľa toho, či ide o bodové alebo plošné prvky. Prvky budú zároveň zaradené do plôch podľa ich vlastnej polohy (v teréne by mali byť jasne vymedzené) a podľa typu údržby, ktorá by mala byť pre každú plochu rovnaká. Pasportizácia a hodnotenie sa bude realizovať na plošných (trávniky, mokrade, záhony, plochy a skupiny krov/krovín, skupiny stromov, voľne rastúce a tvarované živé ploty, plochy bez vegetačného krytu, ruderálne porasty) a bodových (mobilná zeleň, solitérne stromy ako aj skupiny stromov, solitérne kry, ostatné biologické prvky, technické prvky a doplnky) prvkoch mestskej zelene a jednotlivých solitérnych stromov, u ktorých je možné jednoznačne určiť ich polohu a determinovať ich. Hodnotený bude stupeň poškodenia, sadovnícka hodnota a predpokladaná životnosť jedincov v zmysle metodiky Pasportizácie a hodnotenia stavu drevín mesta.
61 +
62 +Po zrealizovaní a implementácii projektu bude zabezpečené rozšírenie a skvalitnenie údajovej databázy už etablovaného systému GISPLAN cez pasportizáciu mestských budov, dopravy a zelene, čo skvalitní prostriedky digitálnej podpory s cieľom efektívnejšieho rozhodovania, plánovania a správy mesta. Pasportizácia odstráni problém neaktuálnosti a nekompletnosti údajov a minimalizuje riziko nesprávnych rozhodnutí v strategickom plánovaní.
63 +
64 +
65 +**1.3 Úprava procesov**
66 +
67 +Systém GISPLAN pracuje na princípe vizualizácie, prezentáciou dôležitých informácií na podporu rozhodovacích procesov prostredníctvom digitálnych máp a v súčasnosti obsahuje 43 mapových aplikácií, 12 agendových aplikácií a 6 pasportov. Medzi tieto aplikácie patria napríklad katastrálna mapa a územný plán mesta, mapa investičných zámerov mesta, sledovanie uzávierok miestnych komunikácií, hluková mapa, informačný systém o zeleni a ďalšie. Vybrané aplikácie sú sprístupnené aj pre verejnosť cez webovú stránku mesta a časť služieb systému je dostupná aj cez elektronické služby mesta Košice.
68 +
69 +Systém GISPLAN je už etablovaný v prostredí Magistrátu mesta Košice a mestských podnikov a využíva sa v aktívnej dennej prevádzke. Systém je funkčne integrovaný do informačno-komunikačného systému mesta a na svoj chod využíva vybudovanú hardvérovú a aplikačnú infraštruktúru, vrátane báz dát.
70 +
71 +**Optimalizácia procesov pred nasadením nových funkcionalít:**
72 +
73 +Pred samotným rozšírením systému GISPLAN o nové moduly digitálneho pasportu sa uskutoční analýza existujúcich procesov správy mestského majetku, dopravy a zelene. Cieľom tejto analýzy je identifikovať neefektívne alebo redundantné procesy a následne ich optimalizovať, čím sa uľahčí adaptácia systému a znížia sa požiadavky na náročné funkcionality. Optimalizované procesy umožnia nasadiť jednoduchšie informačné riešenie, ktoré bude rýchlejšie a finančne efektívnejšie na implementáciu a prevádzku.
74 +
75 +**Kroky na zjednodušenie riešenia:**
76 +
77 +1. **Revitalizácia dátovej štruktúry** – Aktualizujú sa a doplnia dátové štruktúry v systéme GISPLAN na základe dát z katastra nehnuteľností a systému Noris, čo zníži potrebu redundancie pri zbere dát a zlepší konzistenciu údajov pred pridaním nových prvkov do systému.
78 +1. **Centralizácia procesov zberu a správy dát** – Zjednotí sa správa všetkých dátových procesov do jedného formátu a systému, čo minimalizuje potrebu na komplexné, viacúrovňové systémy. Tým sa zníži celková zložitosť systému a umožní lepšie využitie existujúcej infraštruktúry GIS.
79 +1. **Školenia zamestnancov** – Pred nasadením nového systému prebehne školenie zamestnancov k optimalizovaným procesom, aby sa zabezpečilo, že pracovníci budú vedieť efektívne využívať nové funkcionality bez nutnosti zbytočných úprav. Tým sa dosiahne vyššia efektivita a zníži potreba rozsiahlej technickej podpory.
80 +
81 +Pred realizáciou plánovanej pasportizácie bude systém GISPLAN doplnený o aktuálne údaje z katastra nehnuteľností a systému Noris. Tento krok zabezpečí, že nový informačný systém bude doplnkom optimalizovaného procesného nastavenia, čo zvýši celkovú udržateľnosť a efektívnosť projektu.
82 +
83 +
84 +**2. Používatelia riešenia**
85 +
86 +Cieľové skupiny projektu sú nasledujúce:
87 +
88 +1. **zamestnanci Magistrátu mesta Košice a mestských podnikov a organizácií** - používatelia neverejnej časti geografického informačného systému,
89 +1. **obyvatelia mesta Košice** - používatelia verejnej časti geografického informačného systému.
90 +
91 +V súčasnosti zamestnanci **Magistrátu mesta Košice **identifikujú problémy s prístupom k aktuálnym a prepojeným údajom o mestskom majetku, čo komplikuje jeho správu a plánovanie. Obyvatelia mesta zase vnímajú nedostatočnú dostupnosť údajov o mestských objektoch a infraštruktúre v prehľadnej podobe. Tieto nedostatky obmedzujú kvalitu rozhodovania a informovanosť verejnosti. Projekt sa preto zameriava na riešenie týchto kľúčových problémov používateľov poskytnutím centralizovaného systému s kvalitnými údajmi, ktoré budú prístupné interne aj verejne, čím sa odstránia hlavné príčiny týchto problémov.
92 +
93 +V rámci projektu budú kľúčoví používatelia zapojení do fázy implementácie a testovania obsahu projektu, aby sa zabezpečilo, že konečné výsledky budú reflektovať ich potreby a zlepšia celkovú optimalizáciu procesov pri správe a riadení mesta.
94 +
95 +Zapojenie používateľov do procesu prispieva k vyššej úrovni spokojnosti a efektívnemu využívaniu dát pre všetkých. Projekt je navrhnutý s dôrazom na potreby používateľov. Týmto spôsobom sa mesto zaväzuje k tomu, že vývoj a implementácia projektu budú v súlade s potrebami a očakávaniami tých, ktorí budú najviac využívať výstupy projektu, čo prispeje k vyššej úrovni spokojnosti a využívania dát pre všetkých.
96 +
97 +
98 +**3. Prínosy**
99 +
100 + V rámci projektu zameraného na budovanie inteligentného mesta prostredníctvom lepšieho využívania dát a ich následného zdieľania na úrovni jednotlivých organizačných útvarov Magistrátu mesta Košice, jeho organizácií, podnikov a laickej a odbornej verejnosti bude dosiahnuté zvýšenie dôvery v správnosť a úplnosť vlastnej dátovej základne, agendovej časti, ako aj výrazné zvýšenie schopnosti mapovej integrácie dát a možnosti vyhodnocovať ich vo vzájomných súvislostiach. Realizácia projektu taktiež vychádza zo skúseností podobných zrealizovaných riešení, ktoré potvrdzujú predpoklady o efektívnosti a prínosoch takéhoto systému.
101 +
102 +Realizácia projektu predpokladá nasledujúce kľúčové prínosy:
103 +
104 +1. **Zvýšenie efektivity rozhodovacích procesov: **Vykonávanie kvalifikovaných rozhodnutí s podporou digitálnych systémov a prístup k relevantným informáciám umožní rýchlejšie a presnejšie rozhodovanie.
105 +1. **Úspora nákladov na správu a riadenie mesta:** Využitím vizualizácie a digitálnych máp sa očakáva zníženie prevádzkových nákladov, najmä v oblastiach správy mestského majetku a plánovania údržby. Optimalizované procesy umožnia zamestnancom mesta sústrediť sa na strategické rozhodnutia namiesto rutinných administratívnych úloh, čím sa dosiahne priama finančná úspora v rámci správy mesta.
106 +1. **Zlepšenie kvality života obyvateľov: **Prístup k aktuálnym a presným údajom umožní mestu lepšie reagovať na potreby občanov, či už v oblasti zelene, dopravy alebo údržby verejných priestorov.
107 +1. **Efektívne plánovanie údržby a opráv mestského majetku:** Zavedením digitálnych pasportov budov, zelene a dopravy bude mesto schopné presne plánovať údržbu a opravy majetku na základe objektívnych údajov, čo minimalizuje riziko havarijných stavov a predlžuje životnosť mestského majetku.
108 +1. **Zlepšenie medziodborovej spolupráce a komunikácie:** Centralizovaný systém údajov podporí efektívnejšiu spoluprácu medzi jednotlivými organizačnými útvarmi mesta, ako aj medzi organizáciami a verejnými službami. Zdieľanie jednotnej dátovej platformy umožní rýchly prístup k aktuálnym informáciám, čím sa zjednoduší koordinácia v rámci riadenia mestského majetku a riešenia incidentov. Tento prínos napomôže hladšiemu toku informácií a lepšej informovanosti všetkých zapojených útvarov a organizácií.
109 +
110 +Prínosy projektu budú pravidelne monitorované a vyhodnocované počas jeho realizácie aj počas obdobia udržateľnosti, aby sa zabezpečilo, že ciele projektu sú dosiahnuté a prínosy sú trvalé a merateľné.