I-01 Ideový zámer (Ideovy_zamer)
IDEOVÝ ZÁMER
podľa vyhlášky MIRRI SR č. 401/2023 Z. z.
verzia 1.2
Pre rýchlejšiu prípravu projektu a vyššiu spokojnosť používateľov.
Identifikácia projektu
Názov: | Projekt implementácie HW/SW pre ŽS MPSVR SR |
Realizátor: | Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky |
Kontaktná osoba: | Mgr. Branislav Brza , branislav.brza@employment.gov.sk Mgr. Norbert Jakus, norbert.jakus@employment.gov.sk |
Dátum: | 30.10.2024 |
Predpokladaný začiatok: | 1.10.2024 |
Dátum schválenia projektovou komisiou: | N/A |
1. POPIS PROJEKTU
1.1 Stručný popis východiskovej situácie
Cieľom Projekt implementácie HW/SW pre ŽS MPSVR SR je zabezpečiť pre ITVS Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky (ďalej iba „MPSVR SR“), ktoré poskytujú v rámci projektu „Budovanie životných situácií pre organizáciu Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky“ (ďalej iba „Projekt Budovanie ŽS“) nové služby koncovým užívateľom stabilnú, dostatočne výkonnostne a kapacitne pripravenú a integrovanú infraštruktúru a zároveň zásadným spôsobom zvýšiť jej dostupnosti v prípade havarijných situácií.
MPSVR SR ako vlastník a garant business procesov pre ŽS1 Strata zamestnania, ŽS9 Som odkázaný, mám odkázaného člena rodiny a ŽS10 Hmotná núdza prostredníctvom realizácie tohto projektu zabezpečí stabilnú minimálnu IT infraštruktúru v rezorte MPSVR SR potrebnú na to, aby bolo možné zabezpečiť všetky zákonom dané parametre prevádzky s dostatočným výkonom a kapacitou v súvislosti s cieľmi projektu „Projekt Budovanie ŽS“.
Kód projektu: P22
Názov investičnej reformy: Investícia č. 01:Lepšie služby pre občanov a podnikateľov
Názov komponentu: Komponent 17: Digitálne Slovensko
Ako gestor eGovermentu, Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR riadi, validuje a tiež koordinuje tvorbu a zmeny služieb v kontexte životných situácií.
Projekt Budovanie ŽS má zabezpečiť jednotný prístup pre realizáciu služby, mobilnú verziu, jednotný dizajn, dostatočnú navigáciu, plynulý prechod v životnej situácii, prístup k prehľadu o stave spracovania podaní, poskytovanie notifikácií o stave spracovania podania a služby. Cieľom budovania prioritných životných situácií je dosiahnuť aspoň 80%-nú informovanosť populácie SR o možnostiach využitia elektronických služieb štátu, čo má následne potenciál zmeny správania občanov a podnikateľov pri vybavovaní úradných záležitostí.
Súčasný stav znemožňuje garantovať plnohodnotnú prevádzku služieb kľúčových ITVS MPSVR SR, ktoré sú zároveň v hlavnej miere participujú v ŽS, a to Informačný systém služieb zamestnanosti (ISSZ), zastrešujúci agendu zamestnanosti a Informačný systém riadenia sociálnych dávok (RSD), zastrešujúci agendu sociálnych dávok.
MPSVR SR Ministerstvo postupne transformuje svoje ITVS do cloudového prostredia. Pri uvedených dvoch tomu dlhodobo bránia technologické obmedzenia. Tie sú postupne plánovane odstraňované a definitívne budú eliminované spolu s pripravovanými rozsiahlejšími aplikačnými zmenami. Tieto ITVS sú dnes prevádzkované na vypožičanej infraštruktúre, pre ktorú jej umiestnenie, servis a prevádzku celej infraštruktúry zabezpečuje externý dodávateľ. Tento stav bráni ministerstvu reagovať na výkonnostné požiadavky aplikačných zmien, bezpečnostné požiadavky dané zákonom a pod.
Súčasný stav zároveň neumožňuje vytvoriť efektívne riešenie pre zabezpečenie kontinuity prevádzky v prípade rozsiahlejšej havárie dátového centra. Oba pomenované ITVS sú pre výkon agendy ministerstva kľúčové a ich prevádzka, resp. jej nedostupnosť veľmi kritická. Zabezpečujú elektronické poskytovanie služieb na úradoch, vyplácanie dávok a pod.
1.2 Situácia po realizácii projektu
Cieľový stav po realizácii projektu zabezpečí doplnenie plánovanej hardvérovej infraštruktúry, a riešenie architektúry postavenej na hybridnom riešení, kde nové komponenty budú umiestňované vo Vládnom cloude a existujúce budú umiestnené na infraštruktúre patriacej MPSVR SR. Realizáciou hybridnej vysoko-dostupnej infraštruktúry vznikne prostredie, ktoré bude mať MPSVR SR plne pod kontrolou a na vybudovanie ktorého nadväzujú ďalšie pripravované projekty.
Cieľový stav odstránenia vendor lock-in situácie a zabezpečenie prevádzky ITVS na vlastnom prostredí je možný dosiahnuť len na základe dobrého návrhu budúcej technickej architektúry. Táto zmena je komplexná a zahŕňa väčšinu aspektov prevádzky infraštruktúry. Zrealizovať súčasne s ňou aj zabezpečenie kontinuity prevádzky je preto logickým a ekonomicky racionálnym spojením dvoch nevyhnutných aktivít.
Prínosy vzniku navrhovaných koncových služieb na IS MPSVR SR budovaných na navrhovanej infraštruktúre:
- stabilné poskytovanie služieb s garantovanou responzívnosťou,
- adaptácia prevádzky na prípadné havárie bez, alebo s minimálnym jasne definovaným výpadku poskytovania služieb,
- integrácia údajov od rôznych orgánov a inštitúcii do centrálneho registra IS CSRÚ bez potreby interakcie zo strany občanov a podnikateľov, ak to nie je nevyhnutné, tzv. 1x a dosť
- dostupnosť digitálnych služieb pre online vybavenie prioritných životných situácií, tzv. digital first
- informovanie používateľa elektronických služieb o stave jeho požiadaviek,
- spracovanie a overenie požiadaviek na rôznych typoch zariadení (PC, smartfón, tablet),
- poskytovanie informácií na jednom mieste
- zabezpečenie proaktívnosti štátu tam, kde je to žiadané – notifikácie, možnosti autorizácie, vybavenie úkonov G2G bez interakcie občana,
- zvýšenie spokojnosti občanov a podnikateľov s online vybavovaním.
1.3 Úprava procesov
Súčasťou projektu je doplnenie a rozšírenie súčasných procesov riadenia zmien, kapacity a dostupnosti. Po realizácii bude možné mať všetky informácie o prostredí v centrálnom nástroji pre správu aktív a upraviť proces ich zmien tak, aby bol plne v správe a pod kontrolou ministerstva.
Spolu s tým budú niektoré bezpečnostné procesy a smernice prispôsobené novej situácii. Primárne pôjde o fyzickú objektovú bezpečnosť a kontrolu prístupov.
Novo vytvorenou procesnou oblasťou bude proces zabezpečenia kontinuity prevádzky. Okrem samotnej technickej časti bude musieť definovať zodpovednosti a kritéria vyhlásenia havarijného stavu a podmienky prechodu na záložné riešenie.
2. Používatelia riešenia
Cieľom projektu bude navrhnúť také technické riešenie, ktoré zostane pre zamestnancov rezortu a občanov transparentné a svojou stabilitou a odozvou zvýši ich dôveru v poskytované služby. Zamestnanci rezortu budú priamo dotknutý a zapojený do fázy implementácie riešenia zabezpečenia kontinuity prevádzky. Súčasťou nasadenia je aj plnohodnotný test preklopenia prevádzky ITVS do druhej lokality. O tomto procese budú zamestnanci informovaní, dovzdelaní a samotným testom získajú reálnu skúsenosť ako v prípade takejto situácie postupovať.
3. Prínosy
Súčasná infraštruktúra pre prevádzku kľúčových ITVS je poskytovaná za odplatu externým dodávateľom. Zámer sa pripravuje na základe predbežných odhadov zrealizovaných obstarávaní z ktorých vyplýva, že vlastná infraštruktúra bude ekonomicky výhodná. Zároveň umožní ministerstvu:
- pružne reagovať na prípadné výkonnostné alebo kapacitné problémy,
- plánovať prípadné zmeny infraštruktúry v závislosti od pripravovaných projektov a ich požiadaviek,
- zabezpečiť kompatibilitu systémov s požiadavkami existujúcich IS,
- zvýšiť stabilitu infraštruktúry – nákup progresívnejšieho HW zohľadňujúceho najnovšie technologické vymoženosti výrazne prispeje celkovej IT infraštruktúre, čo je významný a kľúčový atribút pre spoľahlivosť a dostupnosť ITVS,
- zvýšiť bezpečnosť a ochranu dát – novými systémami bude možné implementovať najnovšie funkcie ochrany systémov.
Realizácia predmetného projektu je základným predpokladom stabilnej IT infraštruktúry rezortu MPSVR SR pre Projekt Budovanie ŽS. Ciele jednotlivých životných situácií vychádzajú taktiež z Národnej koncepcie informatizácie verejnej správy. Tá hovorí o 4 cieľoch:
- Zvýšiť podiel elektronickej komunikácie s verejnou správou
- Zvýšiť spokojnosť a dôveru osôb a subjektov verejnej správy s elektronickými službami
- Znížiť interakcie osôb a zložitosť pri používaní služieb verejnej správy
- Zjednodušiť prístup k elektronickým službám vo forme komplexných životných situácií verejnej správy.
Zabezpečenie kontinuity prevádzky ISSZ a RSD je kľúčové pre poskytovanie služieb. Obidva ITVS využívajú centrálny systém pre správu dokumentov (DMS), ktorý má zo svojej podstaty úlohu dlhodobej ochrany dokumentov spracovávaných elektronicky a na úradoch. Aktuálne používaná technológia a objem dát limitujú možnosti rýchlej obnovy dát v prípade zničenia diskového poľa na ktorom sú uložené, alebo celej lokality v ktorej sa nachádza. Predpokladaná doba kompletnej obnovy je 14 dní, čo v prípade havárie znamená výpadok služieb na úradoch na minimálne 2 týždne. Jedným z prínosov zabezpečenia kontinuity prevádzky bude aj nájdenie a implementovanie riešenia, ktoré stiahne tento čas na hodiny, resp. minúty.
ďalšie kroky nad rámec ideového zámeru
4. Priorizácia
Nevyhnutné procesy | Vypracovanie Detailného návrhu riešenia je prvým a dôležitým krokom. Po jeho schválení je možné začať pripravovať dokument Migrácia ITVS na cieľovú architektúru, ktorá bude robená per ITVS a v rámci ktorej bude analyzované ako dosiahnuť maximálnu dostupnosť a či nie je možné zmenou modelu nasadenia dosiahnuť jednoduchšiu alebo stabilnejšiu prevádzku. |
Legislatíva | Zákon o kybernetickej bezpečnosti definuje požiadavky na zabezpečenia kontinuity a zároveň aj požiadavky na prístup do infraštruktúry, ktoré bude potrebné v projekte implementovať. |
Ostatné požiadavky |
5. Uvažované technologické alternatívy projektu
Technologickou alternatívou je použitie služieb Vládneho cloudu. MPSVR SR od roku 2017 aktívne plánuje jeho používanie a umiestňuje do neho nové ITVS. Avšak ISSZ a RSD sú systémy navrhované v období rokov 2008-2009 na v tom čase overených technológiách, ktoré dnes majú svoje technologické, výkonnostné a licenčné prvky, znemožňujúce ich nasadenie do cloudových prostredí. MPSVR SR si tento stav uvedomuje, postupne aj tieto ITVS prerába, avšak predpoklad je, že budú môcť byť umiestnené do cloudu až po roku 2028. Aj po tomto dátume, bude musieť existovať riešenie centrálneho zabezpečenia kontinuity prevádzky, ktoré bude vybudované v rámci tohto projektu.
6. ROZPOČET
do 200tis. EUR vrátane | N/A |
nad 200.000 EUR do 1.000.000 EUR | -N/A |
nad 1 mil. EUR do10 mil. EUR | 9,5 mil. ,-€ , Prostriedky mechanizmu, Plán obnovy a odolnosti SR a Štátny rozpočet |
10 mil. EUR a viac | N/A |
7. Pomoc a usmernenie
Tvorba dokumentácie | https://metais.vicepremier.gov.sk/help https://mirri.gov.sk/sekcie/informatizacia/riadenie-kvality-qa/ |
Legislatíva | |
Proces hodnotenia | MIRRI: allopk@mirri.gov.sk |
Financovanie | V závislosti od zdroja financovania |
Praktické informácie k realizácii projektu | https://mirri.gov.sk/sekcie/informatizacia/riadenie-kvality-qa/ |
Iné | Ďalšie otázky smerujte na: allopk@mirri.gov.sk a investicie.uhp@mfsr.sk. Ak nebudeme vedieť poradiť my, nasmerujeme Vás na ďalšie kontaktné osoby. |