I-02 Projektový zámer (projektovy_zamer)

Naposledy upravil Jaroslav Zmajkovič 2025/04/10 15:54

PROJEKTOVÝ ZÁMER

Manažérsky výstup  I-02

 podľa vyhlášky MIRRI č. 401/2023 Z. z. 

Povinná osobaŠtátna školská inšpekcia
Názov projektuDigitalizácia a modernizácia ŠŠI
Zodpovedná osoba za projektJozef Holienka
Realizátor projektuŠtátna školská inšpekcia
Vlastník projektuMgr. Alžbeta Štofková Dianovská, Hlavná školská inšpektorka

Schvaľovanie dokumentu

PoložkaMeno a priezviskoOrganizáciaPracovná pozíciaDátum

Podpis

(alebo elektronický súhlas)

VypracovalJozef HolienkaŠŠIexpert15.11.2024 
  1. História DOKUMENTU
VerziaDátumZmenyMeno
0.114.11.2023Pracovný návrh 
1.022.12.2023Zapracovanie súladu s vyhláškou č. 401/2023 Z. z. 
    
  1. ÚČEL DOKUMENTU, SKRATKY (KONVENCIE) A DEFINÍCIE

Účelom dokumentu je v súlade s Vyhláškou 85/2020 Z. z. o riadení projektov, v rámci iniciačnej fázy rozpracovanie detailných informácií prípravy projektu zlepšenia služieb Štátnej školskej inšpekcie.


    1. Použité skratky a pojmy
SKRATKA/POJEMPOPIS
CMSSystém na správu obsahu
GUIGrafické užívateľské rozhranie
HW/CloudHardvér / Cloud
IKTInformačno-komunikačné technológie (organizácie)
ISInformačný systém
ISVSInformačný systém verejnej správy
KRITKoncepcia rozvoja IT
KSKoncová služba
RTResponse Time - Maximálna doba, počas ktorej je dodávateľ povinný reagovať na podnet objednávateľa (napr. incident, požiadavku)
GP SRGenerálna prokuratúra SR
MŠVVaŠ SRMinisterstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR
PZ SRPolicajný zbor SR
ŠŠIŠtátna školská inšpekcia
ÚPSVaRÚstredie práce, sociálnych vecí a rodiny

    1. Konvencie pre typy požiadaviek (príklady)

Zvoľte si konvenciu pre označovanie požiadaviek, súborov, atd. Hlavné kategórie požiadaviek v zmysle katalógu požiadaviek, rozdeľujeme na funkčné (funkcionálne), nefunkčné (kvalitatívne, výkonové a pod.). Podskupiny v hlavných kategóriách  je možné rozšíriť podľa potrieb projektu, napríklad:

Funkcionálne (používateľské) požiadavky majú nasledovnú konvenciu:

FRxx

  • U         – užívateľská požiadavka
  • R          – označenie požiadavky
  • xx         – číslo požiadavky

Nefunkčné (kvalitatívne, výkonové - Non Functional Requirements - NFR) požiadavky majú nasledovnú konvenciu:

NRxx

  • N         – nefukčná požiadavka (NFR)
  • R          – označenie požiadavky
  • xx         – číslo požiadavky

Ostatné typy požiadaviek môžu byť ďalej definované objednávateľom/PM.

  1. DEFINOVANIE PROJEKTU

    1. Manažérske zhrnutie

Cieľom projektu je digitalizácia a modernizácia procesov, ktoré sa priamo dotýkajú kontrolovaných subjektov v rezorte školstva t.j. škôl a školských zariadení a zároveň prepojenie informačných systémov v rezorte školstva s inšpekčným nástrojom pre efektívne hodnotenie vzdelávacieho systému v regionálnom školstve.

 V prípade výkonu ŠŠI musí v súčasnosti kontrolovaná škola vopred pripraviť vyžiadané dokumenty  vo vytlačenej podobe  t.j. škola tlačí stovky strán pre potrebu ŠŠI a po ukončení kontroly ich ŠŠI škole vráti a školy ich skartujú, lebo vedú dokumenty elektronicky. Štátna školská inšpekcia nebola pripravená na  digitálnu výučbu 21. storočia a k dokumentom a dátam potrebným pre výkon inšpekcie nemá prístup, alebo si ho obťažne získava od škôl alebo ministerstva a aj to len v obmedzenej miere.

Zo štatistík ŠŠI vyplýva že v rokoch 2015 – 2020 bola realizovaná najnáročnejšia tzv. komplexná inšpekcia len u 17,42% z požadovaného počtu subjektov. To znamená, že rozsah celkových povinností inšpektorov je tak rozsiahly a prácny pre absenciu digitalizácie, že umožňuje na 1 inšpektora výkon max. 1,6 komplexnej inšpekcie/ročne.

Je potrebné si uvedomiť, že ŠŠI vykonáva svoju pôsobnosť priamo v teréne. Tieto (opakované) výjazdy na kontrolované subjekty sú drahé a časovo náročné. Mnohé inšpekcie by však mohli byť vykonané nahliadnutím do dát kontrolovaného subjektu bez potreby viacnásobného výjazdu. Bolo by tak možné znížiť celkový časový a finančný náklad spojený s výjazdom do terénu, ale aj čas, ktorý školy alokujú pre potreby školskej inšpekcie. Časovo náročné a prácne spracovávanie podkladov a zistení zo škôl by bolo nahradené digitalizáciou procesov, čo by prinieslo ŠŠI výraznú efektivitu práce inšpektorov a zároveň aj  skrátenie a výrazné priblíženie sa k inšpekčného cyklu stanovenému legislatívou.

Práve výzva PSK-MIRRI-622-2024-DV-EFRR „Lepšie e-Gov služby“ umožňuje naplniť ciele vedenia ŠŠI reagovať na potreby doby súvisiace s významnou digitalizáciou. ŠŠI tak v oblasti elektronizácie začína dobiehať školy, ktoré kontroluje a ktoré už dnes vedú celú vlastnú agendu elektronicky a zasielajú dátové reporty ministerstvu školstva a priamoriadeným organizáciám v rezorte školstva a napr. aj Sociálnej poisťovni. V prípade výkonu školskej inšpekcie musí každá kontrolovaná škola vopred pripraviť vyžiadané dokumenty  vo vytlačenej podobe  t.j. škola vytlačí stovky strán pre potrebu ŠŠI a po ukončení kontroly ich ŠŠI škole vráti a školy ich skartujú, lebo vedú dokumenty elektronicky. Pri príprave inšpekcie školy zasielajú ŠŠI na mail iba základné informácie vo Word dokumente, ktorý inšpektor vytlačí a ručne vpisuje do internej databázy ŠŠI. Motiváciou preto je skrátiť proces výkonu školskej inšpekcie, znížiť materiálové náklady na výkon školskej inšpekcie, zvýšiť úroveň znalostí inšpektorov ŠŠI ako aj kontrolovaných škôl vo vzťahu k identifikovaným nedostatkom a príkladom dobrej praxe, Tieto ciele budú realizované prostredníctvom dosiahnutia nasledovných výstupov:

-      vytvorenie politiky riadenia používateľskej skúsenosti, zadefinovanie interných postupov práce a procesov pre získavanie, analýzu a zapracovanie spätnej väzby a aktualizácia KRIT.

-      budovanie ľudského kapitálu a know-how (vytvorenie interných kapacít, ktoré budú realizovať aktivity)

-      realizáciu pravidelného meranie využívania KS a webových portálov, vrátane kvality používateľskej skúsenosti.

-      realizáciu pravidelného reportingu využitia ISVS a jednotlivých elektronických služieb

-      realizáciu identifikovania úzkych miest a bariér využívania KS a webov, pravidelné získavanie spätnej väzby od zákazníkov, návrh a testovanie riešení pre identifikované bariéry a úzke miesta a dohľad nad ich nasadením do praxe.

  • implementáciu zmeny užívateľského rozhrania vybraných elektronických služieb a webov za účelom optimalizácie zákazníckej cesty.
  • implementáciu zmien na pozadí služieb (zmeny procesov, aplikačné služby, dátové a procesné integrácie) potrebné pre optimalizáciou zákazníckej cesty.

Pokiaľ ide o nasadenie nových koncových služieb budú nasadené nasledovné koncové služby:

  • Vykonávanie štátnej školskej inšpekcie (ks_350834)
  • Zasielanie podkladov k výkonu štátnej školskej inšpekcie (ks_350835)
  • Podanie podnetu alebo sťažnosti (ks_350837)
  • Poskytovanie elektronického vzdelávania v oblasti školskej inšpekcie (ks_350859)

Realizátorom projektu je Štátna školská inšpekcia, ktorá bola zriadená zo zákona 1. januára 2000. Vo svojej činnosti je nezávislá, riadi sa všeobecne záväznými právnymi predpismi a zákonmi, predovšetkým zákonom č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ktorý určuje jej kompetencie, obsah a rozsah činnosti. Ako orgán štátnej správy plní funkciu kontroly štátu nad úrovňou pedagogického riadenia, nad úrovňou výchovy a vzdelávania a materiálno-technických podmienok vrátane praktického vyučovania v školách a školských zariadeniach, na pracoviskách praktického vyučovania a nad úrovňou činností v špeciálnych výchovných zariadeniach a školských zariadeniach výchovného poradenstva a prevencie. V tejto oblasti vybavuje sťažnosti a petície.

Projekt bude realizovaný v rámci:

Špecifický cieľ: 7.3: Zvýšenie kvality, štandardu a dostupnosti eGovernment služieb pre podnikateľov a 7.4: Zvýšenie kvality, štandardu a dostupnosti eGovernment služieb pre občanov

Typ aktivity: Zavedenie inovatívnych elektronických služieb VS pre občanov a podnikateľov

Hlavné aktivity projektu:

-      Analýza a Dizajn,                

-      Nákup technických prostriedkov, programových prostriedkov a služieb

-      Implementácia a Testovanie,

-      Nasadenie.

Celkové indikatívne náklady projektu sú vo výške  855 199,00 EUR a skladajú sa z 3 hlavných skupín výdavkov a to 521 osobné výdavky zamestnancov ŠŠI - odborných expertov, ktorí budú realizovať povinné výstupy v rámci projektu (187 625,00 EUR). Výška výdavkov bola stanovená v súlade s limitmi pre interné výdavky definovanými Príručkou pre oprávnenosť výdavkov PSK. Druhou významnou skupinou výdavkov je skupina 518 ostatné služby v rámci ktorej budú zabezpečené externé služby potrebné na služby potrebné vývoj IS ŠSI a implementáciu koncových služieb (427 992,00 EUR). Nákup SW (013 Softvér) je vo výške 190 000,00 EUR. Podporné aktivity sú v celkovej výške 49 582,00 EUR, čo predstavuje 7% z celkových oprávnených výdavkov.

Počet elektronických služieb, ktoré budú predmetom zlepšovania

 

Z toho počet koncových služieb, ktoré riešia prioritné ŽS?

 

Priemerná početnosť podaní (online + offline) zlepšovaných koncových služieb

za predošlí kalendárny rok (t.j. od 1.1. do 31.12.)

Počet koncových služieb, v ktorých sa projektom zvýši úroveň elektronizácie.V priemerne v koľkých kategóriách KPI používateľskej prívetivosti chce predkladaný projekt zlepšiť vybrané koncové služby?Počet používateľských rozhraní koncových elektronických služieb, ktoré sa zosúladia s IDSK
44708 ročne4131

Tabuľka č. 2a - Zoznam projektom zlepšovaných elektronických služieb a príslušných životných situácií

Počet webových sídel, ktoré budú predmetom zlepšovania používateľskej prívetivosti

 

URL webov

 

 

Počet používateľských rozhraní webových sídel, ktoré sa zosúladia s IDSK (+ weby č. # z predošlého stĺpca)

Používateľská spokojnosť s webom
AS ISTO BE
1
  1. https://www.ssi.gov.sk (predbežne)
1N/A30%

Tabuľka č. 2b – Zoznam webových sídiel, ktoré budú predmetom zlepšovania. Vzhľadom k skutočnosti, že pôjde o nový portál v AS IS stave nie sú uvedené hodnoty a TO BE stav vyjadruje podiel cieľovej skupiny (zamestnancov škôl), ktorí sú veľmi spokojní s portálom (pričom škála je nasledovná veľmi spokojný, spokojný, ani spokojný ani nespokojný, nespokojný, veľmi nespokojný), na celkovom počte respondentov.


    1. Motivácia a rozsah projektu
      1. Problém, ktorý bude realizáciou projektu odstránený

Zo štatistík ŠŠI vyplýva že v rokoch 2015 – 2020 bola realizovaná najnáročnejšia tzv. komplexná inšpekcia len u 17,42% z požadovaného počtu subjektov pričom legislatívne nastavený inšpekčný cyklus je 5 rokov pre každú školu. To znamená, že rozsah celkových povinností inšpektorov je tak rozsiahly a prácny pre absenciu digitalizácie, že umožňuje na 1 inšpektora výkon max. 1,6 komplexnej inšpekcie/ročne.

Je potrebné si uvedomiť, že ŠŠI vykonáva svoju pôsobnosť priamo v teréne. Tieto (opakované) výjazdy na kontrolované subjekty sú drahé a časovo náročné. Mnohé inšpekcie by však mohli byť vykonané efektívnejšie napr. inšpekčným zisťovaním cez webové rozhranie ŠŠI. Bolo by tak možné výrazne znížiť celkový časový a finančný náklad spojený s výjazdom do terénu, ale aj čas, ktorý školy alokujú pre potreby školskej inšpekcie.

Vyhláška MŠVVaŠ SR č. 21/2022 Z. z. o pedagogickej dokumentácii a ďalšej dokumentácii umožnila školám viesť značnú časť pedagogickej dokumentácie elektronicky (§ 5 ods. 1 – triedna kniha, triedny výkaz, katalógový list žiaka, osobný spis dieťaťa, osobný spis žiaka, denník evidencie odborného výcviku a denník výchovnej skupiny), túto dokumentáciu školy vedú najčastejšie prostredníctvom proprietárneho systému. Používa ho viac ako 3300 základných a stredných škôl. Školy údaje o deťoch, žiakoch a poslucháčoch a ich zákonných zástupcoch zadávajú v súlade s § 157 zákona č. 245/2008 Z. z. (školský zákon) aj do centrálneho registra (RIS), ktorého správcom a prevádzkovateľom je ministerstvo školstva.

V centrálnom registri sa vedú elektronicky, okrem iného, aj tieto osobné údaje:

o dieťati, žiakovi alebo poslucháčovi,

  • titul, meno a priezvisko, rodné priezvisko,
  • dátum, miesto, okres a štát narodenia,
  • materinský jazyk,
  • kontakt na účely komunikácie,
  • dátum prijatia, študijný odbor, zameranie študijného odboru, učebný odbor alebo zameranie učebného odboru, výchovno-vzdelávací program a forma organizácie výchovy a vzdelávania v škole, školskom zariadení alebo pracovisku praktického vyučovania a údaje o účasti na aktivitách v nich,
  • učebná zmluva podľa osobitného predpisu,
  • zmluva o budúcej pracovnej zmluve podľa osobitného predpisu,
  • dosiahnutý stupeň vzdelania a dosiahnuté výsledky vzdelávania,
  • počet vyučovacích hodín, ktoré neabsolvoval bez ospravedlnenia, a to za každý kalendárny mesiac školského roka,
  • výsledky monitorovania a hodnotenia kvality výchovy a vzdelávania,
  • výsledky zo súťaží a olympiád,
  • priznanie štipendia a jeho výška,

o zamestnávateľovi, u ktorého sa žiak pripravuje v systéme duálneho vzdelávania,


    • obchodné meno, sídlo a identifikačné číslo organizácie, ak ide o právnickú osobu, alebo
    • meno, priezvisko, miesto podnikania a identifikačné číslo organizácie, ak ide o fyzickú osobu.

Štátna školská inšpekcia nebola pripravená na  digitálnu výučbu 21. storočia a k uvedeným dokumentom a dátam nemá dlhodobo prístup, alebo si ho obťažne a  získava od škôl alebo ministerstva a aj to len v obmedzenej miere. Verifikáciu dát zaslaných zo škôl do školského registra môže overovať v praxi iba ŠŠI, ktorá paradoxne nemá prístup k tomuto registru.

V prípade výkonu ŠŠI musí kontrolovaná škola vopred pripraviť vyžiadané dokumenty  vo vytlačenej podobe  t.j. škola tlačí stovky strán pre potrebu ŠŠI a po ukončení kontroly ich ŠŠI škole vráti a školy ich skartujú, lebo vedú dokumenty elektronicky. Pri príprave inšpekcie školy zasielajú inšpektori na mail riaditeľa školy požiadavky na základné informácie o škole ( vo Word dokumente) , ktorý inšpektor vytlačí a ručne zdĺhavo vpisuje do internej databázy ŠŠI. Inšpektor nevie overiť správnosť údajov zaslaných  riaditeľom školy pre účely inšpekcie s údajmi o žiakoch, pedagógoch a škole v rezortnom systéme. V prípade požiadavky na dodatočnú dokumentáciu a informácie, inšpektori ŠŠI nemajú vytvorený prístup do systémov na školách, a tak musia čakať na pomoc a vytvorenie prístupu zo strany školy, prípadne opätovne vycestovať a zobrať zo sebou dokumenty na spracovanie.

V niektorých prípadoch (sťažnosti, podnety z GP SR, PZ SR, NAKA, ÚPSVaR a pod.), kedy je potrebné urýchlené zaistenie aktuálnych dát a zistenie skutočností, nemá ŠŠI možnosť tieto aktuálne dáta získať obratom inak ako papierovou formou alebo emailom a následne samotným vycestovaním do školy – hrozí vysoká miera nesprávnych alebo zamlčaných údajov o žiakoch, pedagógoch a o škole.

Zaostávajúca úroveň digitalizácie má významný dopad aj na efektivitu výkonu ŠŠI z pohľadu záťaže na inšpektorov. Primárnym problémom je dlhodobo neriešená otázka platového ohodnotenia školských inšpektorov a zastaraný spôsob práce, ktorá si vyberá svoju daň v  podobe poddimenzovaného personálneho zabezpečenia (chýba približne 25  % školských inšpektorov) a  z neho vyplývajúcej prepracovanosti a  frustrácie inšpektorov, čo znásobuje skutočnosť manuálneho získavania a spracúvania dokumentácie, týkajúcej sa výkonu školskej inšpekcie.

Z hľadiska vzdelávania inšpektorov a riaditeľov škôl bol identifikovaný významný problém najmä počas pandémie COVID 19, kedy sa ukázalo, že Štátna školská inšpekcia musí realizovať všetky školenia jednotlivcom alebo celým pracoviskám na úkor samotnej inšpekčnej práce a následne pod časovým stresom „dobiehať“ absenciu kontrolnej činnosti na školách. Zabezpečiť časovo efektívne vzdelávanie inšpektorov pôsobiacich v rámci regionálnych školských inšpekčných centier a zároveň vzdelávanie riaditeľov škôl, ktoré by nebolo na úkor samotnej základnej kontrolnej činnosti je akútne. V prípade výkonu prezenčného vzdelávania po skončení pandémie je zase nedostatkom vysoká neefektivita a ďalšie výrazné znižovanie času alokovaného na samotný výkon inšpekcie.

Aby bolo možné vytvorený systém efektívne prevádzkovať a rozvíjať je nevyhnutné posilniť výkon niektorých činností v rámci prevádzky a rozvoja informačných systémov ŠŠI internými kapacitami.

Problémom tak je, že ŠŠI nemá vytvorené interné kapacity schopné:

  • Zachytávať a prekladať potreby používateľov do projektových výstupov. Monitorovať a vyhodnocovať využívanie služby a spätnú väzbu od užívateľov (pravidelný zákaznícky prieskum). Riešiť dizajn elektronických služieb - interakciu a navigáciu v službách v súlade s jednotným design manuálom elektronických služieb verejnej správy.
  • Analyzovať a dizajnovať riešenia (alebo ich prototypy) pre zvolené životné situácie a elektronické služby (vrátane analýzy a dizajnu využitia spoločných modulov a centrálne spravovaných referenčných, mojich a otvorených dát).
  • Vyvíjať, testovať a nasadzovať zmeny v IT systémoch (implementácia, testovanie a nasadenie riešenia pre zvolené životné situácie a elektronické služby).


      1. Biznis procesy, ktoré sú predmetom projektu

Z pohľadu biznis procesov sa projekt dotýka kontroly štátu nad úrovňou pedagogického riadenia, nad úrovňou výchovy a vzdelávania a materiálno-technických podmienok vrátane praktického vyučovania v školách a školských zariadeniach, na pracoviskách praktického vyučovania a nad úrovňou činností v špeciálnych výchovných zariadeniach a školských zariadeniach výchovného poradenstva a prevencie. V tejto oblasti kontroluje ŠŠI sťažnosti a petície. Hodnotenie slovenských škôl, ktoré je zo strany ŠŠI unikátna, pretože iní externí hodnotitelia ju k dispozícii nemajú, bude vďaka projektu oveľa efektívnejšia. Cesta od kontroly zhody reality s právnymi predpismi k hodnoteniu kvality výchovno-vzdelávacích procesov je rozhodujúca nielen pre hodnotenie výkonnosti vzdelávacieho systému, ale aj pre jeho žiadúce zmeny, a preto musia byť informácie o vzdelávacom systéme vysoko aktuálne a čo najpresnejšie –  projekt výrazne pomôže dosiahnuť tento cieľ.



      1. Informácie o oblasti (OBSAH / AGENDA / ŽIVOTNÁ SITUÁCIA), ktorým sa projekt venuje

Z pohľadu životnej situácie sa projekt venuje nasledovným životným situáciám (ktoré okrem samotných škôl zahŕňajú aj školský klub detí, školský internát, školské hospodárstvo, stredisko odbornej praxe,  diagnostické centrum, reedukačné centrum, liečebno-výchovné sanatórium, centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, centrum špeciálno-pedagogického poradenstva a prevencie.

 Kód v číselníku (MetaIS)Názov
Okruh životnej situácieC05Vzdelanie a šport
Životná situácia094Predškolské zariadenia
Životná situácia103Základné školy
Životná situácia096Stredné školy
Životná situácia104Základné umelecké školy
Životná situácia093Centrá voľného času

Výnos MF SR č. 478/2010 Z. z. o základnom číselníku úsekov verejnej správy a agend verejnej správy definoval pre MŠVVaŠ SR viacero úsekov. Avšak vzhľadom na predmet projektu je pre tento projekt relevantný úsek U00165 Materské školy, základné školy, stredné školy, základné umelecké školy, jazykové školy a školské zariadenia. Tento úsek je takto naďalej vedený aj v centrálnom metainformačnom systéme verejnej správy (MetaIS) a to v súlade so zákonom o informačných technológiách vo verejnej správe č. 95/2019 Z. z. Úsek U00165 pozostáva z viacerých agend, pričom agendami priamo relevantnými pre projekt sú A0002319, A0002327, A0002338, A0002352. Ostatné agendy nie sú pre projekt relevantné, alebo sú relevantné len nepriamo.

Kód v číselníku (MetaIS)Názov agendy verejnej správyPrávny predpis, ktorým je agenda verejnej správy ustanovená
A0002335Kontrolovanie dodržiavania všeobecne záväzných právnych predpisov v oblasti výchovy a vzdelávania a v oblasti školského stravovaniaZákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov, § 6
A0002348Prerokúvanie správy o výsledkoch výchovno-vzdelávacej činnosti a podmienkach v škole alebo v školskom zariadeníZákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov, § 6
A0002338Poskytovanie odbornej a poradenskej činnosti školám a školským zariadeniamZákon č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov
A0002352Spracúvanie a poskytovanie informácií v oblasti výchovy a vzdelávaniaZákon č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov
A0003156SťažnostiZákon č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov
A0003157Petičné právoZákon č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov

Tabuľka č. 4 - Zoznam agend relevantných pre projekt



      1. ROZSAH PROJEKTU

Realizátorom projektu je Štátna školská inšpekcia, ktorá bola zriadená zo zákona 1. januára 2000. Vo svojej činnosti je nezávislá, riadi sa všeobecne záväznými právnymi predpismi a zákonmi, predovšetkým zákonom č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ktorý určuje jej kompetencie, obsah a rozsah činnosti. Ako orgán štátnej správy plní funkciu kontroly štátu nad úrovňou pedagogického riadenia, nad úrovňou výchovy a vzdelávania a materiálno-technických podmienok vrátane praktického vyučovania v školách a školských zariadeniach, na pracoviskách praktického vyučovania a nad úrovňou činností v špeciálnych výchovných zariadeniach a školských zariadeniach výchovného poradenstva a prevencie. V tejto oblasti vybavuje sťažnosti a petície. Je rozpočtovou organizáciou so sídlom v Bratislave, jej organizačnými súčasťami sú školské inšpekčné centrá v krajských mestách.

Projekt sa v súlade s povinnými aktivitami v rámci výzvy PSK-MIRRI-622-2024-DV-EFRR na predkladanie Žiadostí o poskytnutie nenávratného finančného príspevku so zameraním na „Lepšie e-Gov služby“ zameriava na:

-      vytvorenie politiky riadenia používateľskej skúsenosti, zadefinovanie interných postupov práce a procesov pre získavanie, analýzu a zapracovanie spätnej väzby a aktualizácia KRIT,

-      budovanie ľudského kapitálu a know-how (vytvorenie interných kapacít, ktoré budú realizovať aktivity),

-      realizáciu pravidelného merania využívania KS a webových portálov, vrátane kvality používateľskej skúsenosti, realizáciu pravidelného reportingu využitia ISVS a jednotlivých elektronických služieb,

-      realizáciu identifikovania úzkych miest a bariér využívania KS a webov, pravidelné získavanie spätnej väzby od zákazníkov, návrh a testovanie riešení pre identifikované bariéry a úzke miesta a dohľad nad ich nasadením do praxe,

  • implementáciu zmeny užívateľského rozhrania vybraných elektronických služieb a webov za účelom optimalizácie zákazníckej cesty (viď tabuľky nižšie),
  • vytvorenie verejne dostupných aplikačných rozhraní (openAPI) pre všetky zlepšované služby,
  • implementáciu zmien na pozadí služieb (zmeny procesov, aplikačné služby, dátové a procesné integrácie) potrebné pre optimalizáciou zákazníckej cesty.

Z hľadiska aplikačnej architektúry sa budú realizáciou projektu implementovať nasledovné koncové služby:

Koncová službaSpôsob

Vykonávanie štátnej školskej inšpekcie (ks_350834)

 

Koncová služba umožní inšpektorovi štátnej školskej inšpekcie realizovať výkon štátnej školskej inšpekcie elektronicky (s výnimkou osobných hospitácií), vrátanie vyžiadania dokumentácie.
Zasielanie podkladov k výkonu štátnej školskej inšpekcie (ks_350835)Koncová služba umožní zamestnancovi školy, v ktorej bude prebiehať výkon štátnej školskej inšpekcie predložiť podklady vyžiadané školským inšpektorom.
Podanie podnetu alebo sťažnosti (ks_350837)Koncová služba umožní používateľom podať štátnej školskej inšpekcii podnet alebo sťažnosť.
Poskytovanie elektronického vzdelávania v oblasti školskej inšpekcie (ks_350859)Koncová služba umožní školenie inšpektorov štátnej školskej inšpekcie a zamestnancov škôl formou elektronického vzdelávania.
#Elektronické služby (G2B, G2C alebo G2G),  ktoré budú predmetom zlepšovaniaSúčasťou ktorej životnej situácie (podľa číselníka v MetaIS) je?

Patrí medzí prioritné ŽS?

(áno / nie)

Početnosť podaní (online + offline)

za predošlí kalendárny rok (t.j. od 1.1. do 31.12.)

Online (+zdroj)Offline (+zdroj)Spolu

1. 

 

Vykonávanie štátnej školskej inšpekcie (ks_350834)

 

093 Centrá voľného času

094 Predškolské zariadenia

103 Základné školy

096 Stredné školy

104 Základné umelecké školy

áno0724724
 2.Zasielanie podkladov k výkonu štátnej školskej inšpekcie (ks_350835)

093 Centrá voľného času

094 Predškolské zariadenia

103 Základné školy

096 Stredné školy

104 Základné umelecké školy

áno0724724
 3.Podanie podnetu alebo sťažnosti (ks_350837)

093 Centrá voľného času

094 Predškolské zariadenia

103 Základné školy

096 Stredné školy

104 Základné umelecké školy

áno0677677
 4.Poskytovanie elektronického vzdelávania v oblasti školskej inšpekcie (ks_350859)

093 Centrá voľného času

094 Predškolské zariadenia

103 Základné školy

096 Stredné školy

104 Základné umelecké školy

áno0118*118
 CELKOVÝ PRIEMER 0561561

Tabuľka č. 5a - Zoznam a rozsah projektom zlepšovaných elektronických služieb 1, *bez školení riaditeľov, ktoré sa z dôvodu pandémie COVID a chýbajúcemu nástroju na online vzdelávanie nerealizovali

#Elektronické služby (G2B, G2C alebo G2G),  ktoré budú predmetom zlepšovania Úroveň elektronizácie KSStručný popis zmien, ktoré zvýšia jej úroveň

AS IS  úroveň

(podľa metaIS)

TO BE

úroveň

1.

Vykonávanie štátnej školskej inšpekcie (ks_350834)

 

úroveň 0úroveň 4Zavedenie novej služby, ktorá umožní úplné vybavenie služby elektronickými prostriedkami.
2.Zasielanie podkladov k výkonu štátnej školskej inšpekcie (ks_350835)úroveň 0úroveň 4Zavedenie novej služby, ktorá umožní úplné vybavenie služby elektronickými prostriedkami.
3.Podanie podnetu alebo sťažnosti (ks_350837)úroveň 0úroveň 4Zavedenie novej služby, ktorá umožní úplné vybavenie služby elektronickými prostriedkami.
4.Poskytovanie elektronického vzdelávania v oblasti školskej inšpekcie (ks_350859)úroveň 0úroveň 4Zavedenie novej služby, ktorá umožní úplné vybavenie služby elektronickými prostriedkami.
  

CELKOVÝ POČET ZLEPŠENÍ

NA ÚROVEŇ ≥4

4 

Tabuľka č. 5b - Zoznam a rozsah projektom zlepšovaných elektronických služieb 1

#Elektronická služba a/alebo webové sídlo, ktorá bude predmetom zlepšovania

Zámerom projektu je pre túto službu vytvoriť verejné aplikačné rozhranie[1]?

(áno / nie)

Zámerom projektu je zosúladenie používateľského rozhrania služby s IDSK?

(áno / nie)

 
 
1.

Vykonávanie štátnej školskej inšpekcie (ks_350834)

 

ánoáno 
2.Zasielanie podkladov k výkonu štátnej školskej inšpekcie (ks_350835)ánoáno 
3.Podanie podnetu alebo sťažnosti (ks_350837)ánoáno 
4.Poskytovanie elektronického vzdelávania v oblasti školskej inšpekcie (ks_350859)ánoáno 

Tabuľka č. 5c - Zoznam a rozsah projektom zlepšovaných elektronických služieb 2

#Elektronická služba a/alebo webové sídlo, ktorá bude predmetom zlepšovania

Zámerom projektu je zvýšenie používateľskej prívetivosti?

Ak áno, v ktorých kategóriách KPI?

Úroveň používateľskej prívetivosti podľa BRISK benchmarku[2]
AS IS*TO BE
1.

Vykonávanie štátnej školskej inšpekcie (ks_350834)

 

Vyhľadateľnosť

Návody a informovanosť

Navigácia vo formulároch

Proaktívnosť

Spätná väzba

Použiteľnosť

Zrozumiteľnosť

Dostupnosť online

Mobilita

Inkluzívnosť

Bezpečnosť

Transparentnosť

Rozvoj

N/A (služba nie je dostupná online)87%
2.Zasielanie podkladov k výkonu štátnej školskej inšpekcie (ks_350835)

Vyhľadateľnosť

Návody a informovanosť

Navigácia vo formulároch

Proaktívnosť

Spätná väzba

Použiteľnosť

Zrozumiteľnosť

Dostupnosť online

Mobilita

Inkluzívnosť

Bezpečnosť

Transparentnosť

Rozvoj

N/A (služba nie je dostupná online)87%
3.Podanie podnetu alebo sťažnosti (ks_350837)

Vyhľadateľnosť

Návody a informovanosť

Navigácia vo formulároch

Proaktívnosť

Spätná väzba

Použiteľnosť

Zrozumiteľnosť

Dostupnosť online

Mobilita

Inkluzívnosť

Bezpečnosť

Transparentnosť

Rozvoj

N/A (služba nie je dostupná online)87%
4.Poskytovanie elektronického vzdelávania v oblasti školskej inšpekcie (ks_350859)

Vyhľadateľnosť

Návody a informovanosť

Navigácia vo formulároch

Proaktívnosť

Spätná väzba

Použiteľnosť

Zrozumiteľnosť

Dostupnosť online

Mobilita

Inkluzívnosť

Bezpečnosť

Transparentnosť

Rozvoj

N/A (služba nie je dostupná online)87%

Tabuľka č. 5d - Zoznam a rozsah projektom zlepšovaných elektronických služieb 2

*UX KPI hárok nebol k projektovej dokumentácii priložený, nakoľko služby v elektronickej podobe neexistujú a teda nebolo stanovenie benchmarkov nebolo relevantné.

#Elektronická služba, ktorá bude predmetom zlepšovania

Zámerom projektu je zjednodušenie ŽS

(áno/nie)?

+ uviesť stručný charakter zlepšenia

 
 
1.

Vykonávanie štátnej školskej inšpekcie (ks_350834)

 

Áno - Zámerom je zjednodušenie vybavenia životnej situácie úradníka, a to prostredníctvom zvýšenia elektronickej komunikácie pri výkone školskej inšpekcie, súbežne  s cieľom zníženia počtu klikov, ktoré musí používateľ pre získanie potrebných informácií vykonať a zabezpečenia vysokej používateľskej prívetivosti. 
2.Zasielanie podkladov k výkonu štátnej školskej inšpekcie (ks_350835)Áno - Zámerom je zjednodušenie vybavenia životnej situácie úradníka, a to prostredníctvom zvýšenia elektronickej komunikácie pri výkone školskej inšpekcie, súbežne  s cieľom zníženia počtu klikov, ktoré musí používateľ pre poskytnutie potrebných informácií alebo získanie informácií od ŠŠI vykonať a zabezpečenia vysokej používateľskej prívetivosti. 
3.Podanie podnetu alebo sťažnosti (ks_350837)Áno - Zámerom je zjednodušenie vybavenia životnej situácie občana, a to prostredníctvom zvýšenia elektronickej komunikácie pri vybavovaní podnetov a sťažností, súbežne s cieľom zníženia počtu klikov, ktoré musí používateľ pre poskytnutie potrebných informácií alebo získanie informácií od ŠŠI vykonať a zabezpečenia vysokej používateľskej prívetivosti. 
4.Poskytovanie elektronického vzdelávania v oblasti školskej inšpekcie (ks_350859)Áno - Zámerom je zjednodušenie vybavenia životnej situácie úradníka, a to prostredníctvom zvýšenia elektronickej komunikácie pri realizácii vzdelávania v oblasti školskej inšpekcie  s cieľom zníženia počtu klikov, ktoré musí používateľ pre poskytnutie potrebných informácií alebo získanie informácií od ŠŠI vykonať a zabezpečenia vysokej používateľskej prívetivosti. 

Tabuľka č. 5e - Zoznam a rozsah projektom zlepšovaných elektronických služieb 3



      1. MOTIVÁCIA PROJEKTU

Už dnes viacero inšpektorov je pred dôchodkom a avizujú koniec činnosti. Vekový priemer školských inšpektorov je vysoký, čoskoro bude nutná generačná výmena.

Zníženiu počtu inšpektorov teda ŠŠI objektívne nevie zabrániť. Ak sa aj ŠŠI podarí získať nových inšpektorov, približne prvý rok nemôžu robiť komplexné činnosti samostatne. Budú sa musieť v teréne zaúčať a vykonávať „job shadowing“ skúsených kolegov.

Pri súčasných podmienkach ja tak situácia neudržateľná. Okrem zlepšenia platových podmienok inšpektorov sú však zároveň nutné aj niektoré štruktúrne zmeny. Medzi takéto zmeny nevyhnutne patrí digitalizácia výkonu školskej inšpekcie, ktorá je dnes realizovaná primárne v papierovej podobe.

Významným motivačným faktorom je preto snaha vedenia Štátnej školskej inšpekcie reagovať na potreby doby súvisiace s významnou digitalizáciou. ŠŠI tak v oblasti elektronizácie dobieha školy, ktoré kontroluje a ktoré už dnes vedú celú školskú agendu elektronicky. Motiváciou je skrátiť proces výkonu školskej inšpekcie, znížiť materiálové náklady na výkon školskej inšpekcie, zvýšiť úroveň znalostí inšpektorov ŠŠI ako aj kontrolovaných škôl vo vzťahu k identifikovaným nedostatkom a príkladom dobrej praxe. Motiváciou projektu je zároveň umožnenie elektronického podania podnetov a sťažností, ktoré sú v súčasnosti podávané písomne, vrátane ich vybavenia.

Zároveň je výraznou motiváciou vedenia ŠŠI prinášať celej spoločnosti vysoko aktuálne a čo najobjektívnejšie informácie o kondícii výchovno-vzdelávacieho procesu a hodnotenie kvality jednotlivých škôl.

Za týmto účelom budú vytvorené nasledovné koncové služby:

MetaKod_SluzbyNázov KS
ks_350834Vykonávanie štátnej školskej inšpekcie
ks_350835Zasielanie podkladov k výkonu štátnej školskej inšpekcie
ks_350837Podanie podnetu alebo sťažnosti
ks_350859Poskytovanie elektronického vzdelávania v oblasti školskej inšpekcie

Tabuľka č. 6 – Koncové služby G2G, vytvorené v rámci projektu

Vyššie uvedené ciele umožní dosiahnuť výzva PSK-MIRRI-622-2024-DV-EFRR „Lepšie e-Gov služby“ umožňuje tento cieľ naplniť a to prostredníctvom dosiahnutia nasledovných výstupov:

AktivitaOblasťČinnostiTyp výstupu
Aktivita 2: Implementácia „malých zlepšení“ na front/back-ende, ktorý služby zjednodušia, zvýšia ich prívetivosť a tým zvýšia ich používanie a spokojnosť s nimi

Realizácia zmien na Front-Ende

(užívateľskom rozhraní)

Efektívny, agilný rozvoj informačných systémov pre jednoduchšie a prívetivejšie služby a prehľadnejšie životné situácieE. Implementovaná zmeny užívateľského rozhrania vybraných elektronických služieb a webov za účelom optimalizácie zákazníckej cesty.
Realizácia zmien na Back-Ende (zmeny procesov, aplikačných rozhraní, dátové a procesné integrácie)F. Vytvorenie verejne dostupných aplikačných rozhraní (openAPI) pre všetky zlepšované služby.
G. Implementované zmeny na pozadí služieb (zmeny procesov, aplikačné služby, dátové a procesné integrácie) potrebné pre optimalizáciou zákazníckej cesty.

Tabuľka č. 7 – Výstupy projektu 2

Jedným z hlavných cieľov Štátnej školskej inšpekcie v oblasti riadenia prípravy, implementácie a prevádzky informačných systémov ŠŠI je taktiež posilnenie interných kapacít ŠŠI, ktoré by tak mohli vo väčšej miere participovať na prevádzke a rozvoji IS v rámci ŠŠI. Za týmto účelom je žiadúce vytvoriť interný tím, ktorý:

  • bude zodpovedný za zavedenie systematického zberu spätnej väzby od koncových používateľov a za zosystematizovanie využívania týchto údajov v procese zlepšovania elektronických služieb.
  • bude zachytávať a prekladať potreby používateľov do projektových výstupov. Monitorovať a vyhodnocovať využívanie služby a spätnú väzbu od užívateľov (pravidelný zákaznícky prieskum).
  • bude riešiť dizajn elektronických služieb - interakciu a navigáciu v službách v súlade s jednotným design manuálom elektronických služieb verejnej správy.
  • bude analyzovať a dizajnovať riešenia (alebo ich prototypy) pre zvolené životné situácie a elektronické služby (vrátane analýzy a dizajnu využitia spoločných modulov a centrálne spravovaných referenčných, mojich a otvorených dát).
  • bude vyvíjať, testovať a nasadzovať zmeny v IT systémoch (implementácia, testovanie a nasadenie riešenia pre zvolené životné situácie a elektronické služby).

Práve výzva PSK-MIRRI-622-2024-DV-EFRR „Lepšie e-Gov služby“ umožňuje tento cieľ naplniť a to prostredníctvom dosiahnutia nasledovných výstupov:

AktivitaOblasťČinnostiTyp výstupu
Aktivita 1: Vytváranie expertných tímov ktoré zastrešia agendu agilného zlepšovania zákazníckej skúsenostiZavedenie a štandardizovanie manažmentu spätnej väzby.

Vytvorenie politiky riadenia používateľskej skúsenosti, zadefinovanie interných postupov práce a procesov pre získavanie, analýzu a zapracovanie spätnej väzby a aktualizácia KRIT.

 

A. Politika riadenia  používateľskej skúsenosti
Budovanie ľudského kapitálu a know-howB. Vytvorenie 2 až 6 interných, expertných kapacít
Monitorovanie spätnej väzby.

Pravidelné meranie využívania KS a webových portálov, vrátane kvality používateľskej skúsenosti.

 

C. Pravidelný reporting využitia ISVS a jednotlivých elektronických služieb
Analýza, posúdenie a zapracovanie spätnej väzby. Vnútrorezortná a medzirezortná koordinovanie rozvoja ISVS na úrovni životných situácií.Identifikovanie úzkych miest a bariér využívania KS a webov, pravidelné získavanie spätnej väzby od zákazníkov, návrh a testovanie riešení pre identifikované bariéry a úzke miesta a dohľad nad ich nasadením do praxe.D. CX audit a plán rozvoja (roadmapa)

Tabuľka č. 8 – Výstupy projektu 1

Sumárne je možné ako základné motivačné faktory projektu definovať:

  • Ušetrenie času inšpektorov vďaka kompletným údajom dostupným pre výkon ŠŠI
  • Ušetrenie času zamestnancov škôl pri príprave dokumentácie
  • Ušetrenie materiálových nákladov škôl pri príprave tlačenej dokumentácie
  • Ušetrenie času zamestnancov ŠŠI pri vybavení podnetov a sťažností
  • Ušetrenie času obyvateľstva pri podávaní podnetov a sťažností
  • Splnenie benchmarkových hodnôt týkajúcich sa početnosti inšpekcií v rámci 5 rokov
  • priniesť inšpektorom a školám používateľsky prívetivý portál a prehľadné a praktické digitálne služby prostredníctvom prehľadného dizajnu a optimalizácie „zákazníckej cesty“ oboch strán zapojených do výkonu školskej inšpekcie.
  • Zvýšenie úrovne znalostí a pripravenosti školských inšpektorov a škôl pre výkon školskej inšpekcie
  • Dobudovať interné kapacity, pričom okrem samotnej realizácie aktivít v rámci projektu, interné kapacity budú v budúcnosti schopné sa podieľať na rozvoji a prevádzke IS v prostredí ŠŠI. Tento projektový tím bude zároveň schopný spracovať povinné výstupy projektu akými sú Politika riadenia používateľskej skúsenosti a CX audit a plán rozvoja (roadmapa), ako aj realizovať pravidelný reporting využívania ISVS a jednotlivých elektronických služieb.
AktérCieľPožiadavkaObmedzenie
Školská inšpekcia

Vyššia efektivita výkonu školskej inšpekcie a kvalitné služby ŠŠI.

Zvýšenie prevádzkových a investičných činností realizovaných internými kapacitami.

IT prostredie umožňujúce elektronickú komunikáciu so školami.

Automatizované zasielanie dokumentácie.

Skrátenie cyklu medzi dvoma inšpekciami v tej istej škole.

Schopnosť rýchlo reagovať na podnety a sťažnosti.

Vytvorenie kompetencie a kapacít schopných agilne a flexibilne riešiť vylepšovanie a prevádzku IS v prostredí ŠŠI.

 

Nedostatok prostriedkov na významnejšiu IKT podporu výkonu práce inšpektorov najmä pokiaľ ide o získavanie podkladov od škôl.

Doteraz chýbajúca finančná podpora pre zabezpečenie interných kapacít.

Zamestnanci škôl

Vyššia efektivita výkonu školskej inšpekcie a kvalitné služby ŠŠI.

 

IT prostredie umožňujúce elektronickú komunikáciu so školami.

Zníženie časových a materiálnych nákladov škôl v súvislosti s výkonom ŠŠI.

Automatizácia predkladania dokumentácie a využitie existujúcich systémov škôl.

Spätná väzba a proaktívne upozorňovanie na nedostatky

 

Komunikácia so ŠŠI prebieha výlučne v papierovej podobe, prípadne čiastočne emailom.

Tabuľka č. 9 – Aktéri projektu, ich ciele, požiadavky a obmedzenia

1743624024672-364.png

Schéma 1: Motivácia stakeholderov projektu


    1. Zainteresované strany/Stakeholderi
IDAKTÉR / STAKEHOLDER

SUBJEKT

(názov / skratka)

ROLA

(vlastník procesu/ vlastník dát/zákazník/ užívateľ …. člen tímu atď.)

Informačný systém

(MetaIS kód a názov ISVS)

1.Zamestnanec Štátnej školskej inšpekcieŠŠIVlastník procesuisvs_11237
2.Zamestnanec školy/pedagógŠkolaPoužívateľ služiebisvs_11237
3.VerejnosťVerejnosťPoužívateľ služiebisvs_11237

    1. Ciele projektu
Elektronická služba alebo webové sídlo, ktoré bude predmetom zlepšovania

 

Špecifický cieľ

NÁZOV
MERATEĽNÉHO A VÝKONNOSTNÉHO UKAZOVATEĽA (KPI)[3]
POPIS
UKAZOVATEĽA
MERNÁ JEDNOTKA
(v čom sa meria ukazovateľ)
AS-IS
MERATEĽNÉ VÝKONNOSTNÉ HODNTOY

(aktuálne hodnoty)
TO-BE
MERATEĽNÉ VÝKONNOSTNÉ HODNTOY

(cieľové hodnoty projektu)

SPÔSOB ICH MERANIA/

OVERENIA
PO NASADENÍ

(overenie naplnenie cieľa)

POZNÁMKA
Vykonávanie štátnej školskej inšpekcie (ks_350834)

ŠC 7.3: Zvýšenie kvality, štandardu a dostupnosti eGovernment služieb pre podnikateľov

ŠC 7.4: Zvýšenie kvality, štandardu a dostupnosti eGovernment služieb pre občanov

Zjednodušenie životných situácií pre občanov a podnikateľov (len projekty zlepšujúce služby).Úroveň jednoduchostiUšetrený čas397 hodín/inšpekcia278 hodín/inšpekciametaIS, štatistiky ŠŠIUšetrených priemerne 119 hodín/inšpekcia
Zvýšenie využívania elektronických služieb (len projekty zlepšujúce služby), Úroveň populárnostiPočet vykonaných digitálnych transakcií0724MetaIS 
Zvýšenie používateľskej prívetivosti koncových služieb a webov za pomoci ID-SK.Úroveň prívetivostiPočet KPI používateľskej kvality, ktoré by pri službe mohlo byť zlepšené...013Príloha 11 výzvyNová služba
Zvýšenie spokojnosti s riešením potrieb v rámci životnej situácie.Úroveň spokojnosti – podiel respondentov, ktorí sú veľmi spokojní s portálom ŠŠIPodiel3,3 %30 %Pravidelné vyhodnocovanie spokojnosti prostredníctvom dotazníkaNová služba pre ktorú nie je možné stanoviť úroveň spokojnosti v AS IS stave

Počet zavedených elektronických služieb, ktoré prispievajú k riešeniu životných situácií pre občanov

 

Ukazovateľ vyjadruje počet zavedených elektronických služieb pre podnikateľov podporených z projektu, ktoré prispievajú k riešeniu životných situácií.

 

počet01N/A 

Počet zavedených elektronických služieb, ktoré prispievajú k riešeniu životných situácií pre podnikateľov

 

Ukazovateľ vyjadruje počet zavedených elektronických služieb pre podnikateľov podporených z projektu, ktoré prispievajú k riešeniu životných situácií.počet01N/A 
Zasielanie podkladov k výkonu štátnej školskej inšpekcie (ks_350835)

ŠC 7.3: Zvýšenie kvality, štandardu a dostupnosti eGovernment služieb pre podnikateľov

ŠC 7.4: Zvýšenie kvality, štandardu a dostupnosti eGovernment služieb pre občanov

 

Zjednodušenie životných situácií pre občanov a podnikateľov (len projekty zlepšujúce služby).Úroveň jednoduchostiUšetrený čas24 hodín/inšpekcia8 hodín/inšpekciametaIS, štatistiky ŠŠIUšetrených priemerne 16 hodín/inšpekcia
Zvýšenie využívania elektronických služieb (len projekty zlepšujúce služby), Úroveň populárnostiPočet vykonaných digitálnych transakcií

0

 

724MetaIS 
Zvýšenie používateľskej prívetivosti koncových služieb a webov za pomoci ID-SK.Úroveň prívetivostiPočet KPI používateľskej kvality, ktoré by pri službe mohlo byť zlepšené...

0

 

13

 

Príloha 11 výzvyNová služba
Zvýšenie spokojnosti s riešením potrieb v rámci životnej situácie.Úroveň spokojnosti – podiel respondentov, ktorí sú veľmi spokojní s portálom ŠŠIPodiel3,3 %30 %Pravidelné vyhodnocovanie spokojnosti prostredníctvom dotazníkaNová služba pre ktorú nie je možné stanoviť úroveň spokojnosti v AS IS stave

Počet zavedených elektronických služieb, ktoré prispievajú k riešeniu životných situácií pre občanov

 

Ukazovateľ vyjadruje počet zavedených elektronických služieb pre podnikateľov podporených z projektu, ktoré prispievajú k riešeniu životných situácií.

 

počet01N/A 

Počet zavedených elektronických služieb, ktoré prispievajú k riešeniu životných situácií pre podnikateľov

 

Ukazovateľ vyjadruje počet zavedených elektronických služieb pre podnikateľov podporených z projektu, ktoré prispievajú k riešeniu životných situácií.počet01N/A 
Podanie podnetu alebo sťažnosti (ks_350837)

ŠC 7.3: Zvýšenie kvality, štandardu a dostupnosti eGovernment služieb pre podnikateľov

ŠC 7.4: Zvýšenie kvality, štandardu a dostupnosti eGovernment služieb pre občanov

Zjednodušenie životných situácií pre občanov a podnikateľov (len projekty zlepšujúce služby).Úroveň jednoduchostiUšetrený čas10 hodín/podnet alebo sťažnosť8 hodín/podnet alebo sťažnosťN/AUšetrených priemerne 2 hodiny/podnet alebo sťažnosť
Zvýšenie využívania elektronických služieb (len projekty zlepšujúce služby), Úroveň populárnostiPočet vykonaných digitálnych transakcií

0

 

677MetaIS 
Zvýšenie používateľskej prívetivosti koncových služieb a webov za pomoci ID-SK.Úroveň prívetivostiPočet KPI používateľskej kvality, ktoré by pri službe mohlo byť zlepšené...

0

 

13

 

Príloha 11 výzvyNová služba
Zvýšenie spokojnosti s riešením potrieb v rámci životnej situácie.Úroveň spokojnosti – podiel respondentov, ktorí sú veľmi spokojní s portálom ŠŠIPodiel3,3 %30 %Pravidelné vyhodnocovanie spokojnosti prostredníctvom dotazníkaNová služba pre ktorú nie je možné stanoviť úroveň spokojnosti v AS IS stave

Počet zavedených elektronických služieb, ktoré prispievajú k riešeniu životných situácií pre občanov

 

Ukazovateľ vyjadruje počet zavedených elektronických služieb pre podnikateľov podporených z projektu, ktoré prispievajú k riešeniu životných situácií.

 

počet01N/A 

Počet zavedených elektronických služieb, ktoré prispievajú k riešeniu životných situácií pre podnikateľov

 

Ukazovateľ vyjadruje počet zavedených elektronických služieb pre podnikateľov podporených z projektu, ktoré prispievajú k riešeniu životných situácií.počet01N/A 
Poskytovanie elektronického vzdelávania v oblasti školskej inšpekcie (ks_350859)

ŠC 7.3: Zvýšenie kvality, štandardu a dostupnosti eGovernment služieb pre podnikateľov

ŠC 7.4: Zvýšenie kvality, štandardu a dostupnosti eGovernment služieb pre občanov

Zjednodušenie životných situácií pre občanov a podnikateľov (len projekty zlepšujúce služby).Úroveň jednoduchostiUšetrený časN/AN/AN/ANie sú dostupné dáta k AS IS stavu.
Zvýšenie využívania elektronických služieb (len projekty zlepšujúce služby), Úroveň populárnostiPočet vykonaných digitálnych transakcií

0

 

118MetaIS 
Zvýšenie používateľskej prívetivosti koncových služieb a webov za pomoci ID-SK.Úroveň prívetivostiPočet KPI používateľskej kvality, ktoré by pri službe mohlo byť zlepšené...

0

 

13

 

Príloha 11 výzvyNová služba
Zvýšenie spokojnosti s riešením potrieb v rámci životnej situácie.Úroveň spokojnosti – podiel respondentov, ktorí sú veľmi spokojní s portálom ŠŠIPodiel3,3 %30 %Pravidelné vyhodnocovanie spokojnosti prostredníctvom dotazníkaNová služba pre ktorú nie je možné stanoviť úroveň spokojnosti v AS IS stave

Počet zavedených elektronických služieb, ktoré prispievajú k riešeniu životných situácií pre občanov

 

Ukazovateľ vyjadruje počet zavedených elektronických služieb pre podnikateľov podporených z projektu, ktoré prispievajú k riešeniu životných situácií.

 

počet01N/A 

Počet zavedených elektronických služieb, ktoré prispievajú k riešeniu životných situácií pre podnikateľov

 

Ukazovateľ vyjadruje počet zavedených elektronických služieb pre podnikateľov podporených z projektu, ktoré prispievajú k riešeniu životných situácií.počet01N/A 

    1. Merateľné ukazovatele (KPI)

Projekt Digitalizácia a modernizácia služieb Štátnej školskej inšpekcie je zameraný na zavedenie 3 koncových služieb, ktorých používateľmi bude verejnosť, inšpektori Štátnej školskej inšpekcie a riaditelia škôl.

Výsledkom používateľského prieskumu je špecifikácia požiadaviek na IS ŠŠI, ktoré sa premietli aj do katalógu požiadaviek, ktorý tvorí prílohu tohto dokumentu. Používateľský prieskum sa zameral na pomenovanie základných cieľov a potrieb užívateľov a očakávania od kvality a funkcionalít plánovaného IS, pričom požiadavky boli definované pre jednotlivé procesy výkonu školskej inšpekcie, tak sú uvedené v časti Biznis architektúra.

Používateľský prieskum prebiehal v dňoch 16.05.2022 až 31.05.2022 na vzorke 40 respondentov za verejnosť, 108 respondentov za inšpektorov Štátnej školskej inšpekcie a 334 respondentov za riaditeľov škôl. Prieskum prebiehal formou elektronických dotazníkov. Prieskum prebiehal formou elektronických dotazníkov. Pre každú z cieľových skupín bol definovaný samostatný dotazník.

Definovanie persón pre používateľský prieskum:

PersónaPopis
VerejnosťŠiroká verejnosť, ktorá prostredníctvom portálu získava informácie o činnosti ŠŠI. Verejnosť podáva podnety a sťažnosti.
Inšpektor školskej inšpekcie

Školský inšpektor vykonáva školskú inšpekciu, pričom je oprávnený:

  • kontrolovať výchovno-vzdelávaciu činnosť (napr. formou hospitácií)
  • overovať úroveň vedomostí a zručností žiakov (napr. aj zadaním testov)
  • vyžadovať od orgánov štátnej správy v školstve informácie a písomné podklady potrebné na plnenie svojich úloh
  • nazerať do dokumentácie
  • podľa závažnosti zistených nedostatkov ukladať opatrenia na ich odstránenie
  • požadovať od vedúceho zamestnanca kontrolovaného subjektu a ostatných pedagogických zamestnancov kontrolovaného subjektu písomné vyjadrenie k výsledkom inšpekčných zistení v určenej lehote
  • požadovať od vedúceho zamestnanca kontrolovaného subjektu v určenej lehote písomnú informáciu o prijatých opatreniach k zisteným nedostatkom,
  • požadovať od vedúceho zamestnanca kontrolovaného subjektu v určenej lehote správu o splnení opatrení na odstránenie zistených nedostatkov
  • vedúcim a ostatným zamestnancom kontrolovaného subjektu uložiť sankcie za neodstránenie nedostatkov zistených školskou inšpekciou
  • spracúvať osobné údaje o deťoch, žiakoch a poslucháčoch
  • spracúvať osobné údaje o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch
Riaditeľ školy/ zamestnanec školy

Riaditeľ školy zodpovedá za

  • dodržiavanie učebných plánov,
  • dodržiavanie učebných osnov,
  • dodržiavanie vzdelávacích štandardov,
  • ďalšie vzdelávanie pedagogických a nepedagogických zamestnancov,
  • odbornú a pedagogickú úroveň výchovno-vzdelávacej práce školy alebo školského zariadenia,
  • rozpočet, financovanie a efektívne využívanie finančných prostriedkov určených na zabezpečenie činnosti školy alebo školského zariadenia,
  • riadne hospodárenie s majetkom v správe alebo vo vlastníctve školy alebo školského zariadenia.

Z hľadiska výkonu školskej inšpekcie je povinný

  • predkladať informácie a písomné podklady 
  • umožniť prístup k dokumentácii
  • prijímať opatrenia na odstránenie nedostatkov
  • predkladať písomné vyjadrenie k výsledkom inšpekčných zistení v určenej lehote
  • predkladať písomnú informáciu o prijatých opatreniach k zisteným nedostatkom,
  • predkladať správu o splnení opatrení na odstránenie zistených nedostatkov

Riaditeľ školy má možnosť, aby sa zúčastnil spolu so  školským inšpektorom na hospitovaných hodinách a aj na pohospitačných rozhovoroch s učiteľmi.

Sumárne výsledky používateľského prieskumu

Verejnosť

  • 5% respondentov je veľmi spokojných s návštevou stránky www.ssi.sk, 50% je spokojných,
  • 62,5% respondentov našlo čo hľadalo,
  • 92,5% respondentov, by uvítalo možnosť predkladania podnetov a sťažností s využitím elektronickej služby, s tým, že sťažnosť tak bude spĺňať všetky zákonné požiadavky.

Inšpektori

97,2% inšpektorov by privítalo nové riešenie umožňujúce elektronickú podporu výkonu školskej inšpekcie.

Z hľadiska požiadaviek na nové riešenie je možné v jednotlivých procesoch požiadavky charakterizovať nasledovne:

p. č.Kroky pri realizácii komplexnej inšpekcie – súčasný stavPožiadavky z používateľského prieskumu
1.Na základe Plánu IČ vybrať príslušnú školuAutomatizované získanie údajov o škole na základe IČO, bez potreby manuálneho zadávania
2.Zaevidovať školu do zberného informačného systému (zistiť IČO školy) – škola sa vyberá a zadáva sa do systému ručne
3.

Zostaviť inšpekčnú skupinu, stanoviť vedúceho inšpekčnej skupiny

 

Pri zostavovaní umožniť výber podľa skúseností s daným typom školy
4.Osloviť a zabezpečiť potrebný počet odborníkov z praxe 
5.Získať informácie o škole z webu- nemáme iné zdroje k dispozíciiAutomatizované získanie údajov o škole na základe IČO, bez potreby manuálneho zadávania
6.Vystaviť poverenie na výkon inšpekcie – vypisuje sa ručne Automatické vygenerovanie poverenia.
7.Oznámiť inšpekciu riaditeľovi školy (14 – 21 dní pred výkonom inšpekcie) – posiela sa poštou alebo emailom

Nový informačný systém by mal samostatne na základe vygenerovaného poverenia oznámiť riaditeľovi školy maximálne 10 dní vopred výkon komplexnej inšpekcie;

 

8.Požiadať RŠ o vyplnenie informačného dotazníka o triedach, žiakoch, učiteľoch, odbornosti vyučovania, úväzky učiteľov  - v písomnej alebo elektronickej podobe (excel)

Zaslať automaticky s poverením, predvyplniť na základe dostupných údajov.

 

9.

Požiadať o zaslanie Školského vzdelávacieho programu (ak nie je na webe), rozvrhy hodín - nemáme iné zdroje k dispozícii

 

Automatické vygenerovanie požiadavky na zaslanie. Získanie ŠkVP automatizovane systémom
10.

Rozdelenie úloh medzi členov inšpekčnej skupiny

 

V novom IS by mohol byť k dispozícii metodický postup inšpekcie s časovým harmonogramom plnenia jednotlivých úloh, do ktorého by mal prístup iba nadriadený a samotný inšpektor - akési osobné plánovanie činností v rámci inšpekcie. Činnosti by mohli byť do tohto plánovania generované priamo z metodiky s možnosťou dopísať si individuálne aktivity a úlohy.

 

11.Samotný výkon inšpekcie – hospitácie, dotazníky
12.Spracovanie dotazníkov, hospitácii – komparácia zistení, každý dotazník, hospitačný hárok je potrebné samostatne „nahodiť“ do zberného informačného systému, ktorý nám zosumarizuje údaje, všetky komparácie a detailnejšie analýzy musí ŠI vykonávať ručne

Výsledky dotazníkov automaticky spracované číselne aj graficky

 

13.

Na základe vykonaných analýz a komparácií sa spracováva Správa pre kontrolovaný subjekt z výsledkov školskej inšpekcie

 

Nový informačný systém by mal automaticky vygenerovať dáta/údaje/grafy a preklopiť ich do konkrétnej časti tzv. mustry správy

 

14.

Prerokovať správu z inšpekcie s riaditeľom školy

 

 
15.Zverejnenie správy na webAutomatické zverejňovanie po prerokovaní  - konkrétna škola ( možnosť vyhľadávania z databázy škôl)
16.Vzdelávanie a výmena skúseností a príkladov dobrej praxe (v AS IS stave nerealizované)Online prístup k webinárom, častejšie webináre a rozšírenie ich zamerania

Riaditelia

90,4% riaditeľov škôl by privítalo nové riešenie umožňujúce elektronickú podporu výkonu školskej inšpekcie.

p. č.Kroky pri realizácii komplexnej inšpekcie – súčasný stavVaše potreby a očakávania od nového systému
1.Oznámenie inšpekcie riaditeľovi školy (14 – 21 dní pred výkonom inšpekcie) – posiela sa poštou alebo emailom

Úplná informácia o požadovaných dokumentoch, úkonoch a priebehu inšpekcie.

Oznámenie o výkone kontroly využitím elektronickej schránky portálu slovensko.sk

2.Vyplnenie informačného dotazníka o triedach, žiakoch, učiteľoch, odbornosti vyučovania, úväzky učiteľov  - v písomnej alebo elektronickej podobe (excel)Všetky informácie sú v ASC agende, bolo by dobré sprístupniť, prepojiť
3.Zaslanie Školského vzdelávacieho programu (ak nie je na webe), rozvrhy hodínautomatizácia systému školstva a prepojenosť portálov
4.Samotný výkon inšpekcie – hospitácie, dotazníkyElektronické formuláre. Vyhodnotenie spracované elektronicky.
5.

Prerokovanie správy z inšpekcie s riaditeľom školy

 

6.Vzdelávanie a výmena skúseností a príkladov dobrej praxe (v AS IS stave nerealizované)

Získať spätnú väzbu o výkone našej práce, poradiť kde robíme chyby, akým spôsobom ich máme odstrániť

Formou online seminárov

Poskytnú metódy, techniky, aktivity, postupy a procesy, ktoré vedú k efektívnejšiemu dosahovaniu cieľov výchovy, vzdelávania a riadenia.

.


    1. Riziká a závislosti
NÁZOV
RIZIKA a ZÁVISLOSTI
POPIS
RIZIKA a ZÁVISLOSTI
TYP KATEGÓRIE
 
DOPORUČENÉ RIEŠENIE
MITIGAČNÉ OPATRENIE

(návrh riešenia rizika / závislosti)
Harmonogram projektuProjekt nebude realizovaný v nastavenom časovom harmonogramečasovéRealizácia projektu bude riadená Riadiacim výborom projektu, ktorý bude zabezpečovať koordináciu projektu. Harmonogram projektu bol stanovený tak, aby umožnil riešiť prípadné problémy pri nasadení riešenia.
Nedostatočné výstupy projektuRiešenie nebude realizované v dostatočnej kvalite (vyskytne sa veľké množstvo chýb, dlhé doby odozvy a pod.).organizačnéVýstupy manažérskych produktov pre riadenie projektu budú v súlade s dokumentom „Metodika riadenia QAMPR. Z hľadiska súladu výstupov projektu s požiadavkami zamestnancov samosprávy bude pravidelne realizovaný prieskum spokojnosti s úpravami v rámci projektu.
Nedostatočná kvalita prijatých interných kapacítZ dôvodu chýbajúcich kapacít na trhu bude problematické prijať nové interné kapacity s dostatočnými znalosťami a expertízou.organizačnéVyužitie všetkých dostupných motivačných faktorov. Vrátane motivačnej odmeny a ďalších pracovných benefitov. Pravidelná kontrola kvality výstupov projektu.  Realizácia projektu bude riadená Riadiacim výborom projektu, ktorý bude zabezpečovať koordináciu projektu. Harmonogram projektu bol stanovený tak, aby umožnil riešiť prípadné problémy pri nasadení riešenia.

    1. Stanovenie alternatív v biznisovej vrstve architektúry

1743624024678-110.png

Schéma č. 2 – Biznis alternatívy riešenia

Cieľom projektu je vyriešenie problému definovaného vo vyššie uvedených kapitolách, najmä však odstránenie predkladania papierových dokumentov a minimalizácia manuálneho vkladania dokumentácie. V nadväznosti na takto definovaný problém je možné stanoviť 3 biznis alternatívy, pričom každá z nich v určitom rozsahu daný problém rieši.

AlternatívaStručný popis
Alternatíva 1Prvou alternatívou je ponechanie existujúceho stavu. Pri realizácii školskej inšpekcie budú naďalej podklady zo strany škôl predkladané v papierovej podobe, bez elektronickej výmeny údajov.
Alternatíva 2Druhá alternatíva predstavuje len úpravu súčasného Interného informačného systému ŠŠI, do ktorého je manuálne vkladaná dokumentácia, tak aby bola dokumentácia integráciou doťahovaná z IS škôl, alebo manuálne vkladaná zamestnancami škôl. Z hľadiska biznis procesu výkonu školskej inšpekcie by došlo len k úprave v rámci procesných krokov 8. a 9. uvedených v kapitole biznis architektúra.
Alternatíva 3Tretia alternatíva predstavuje elektronizáciu celého procesu výkonu školskej inšpekcie, vrátane riešenia podnetov a sťažností od verejnosti a výmeny príkladov dobrej praxe. Výkon školskej inšpekcie (s výnimkou samotnej hospitácie) bude prebiehať elektronicky.

    1. Multikriteriálna analýza

Výber alternatív prebehol na úrovni biznis vrstvy prostredníctvom MCA zostavenej na základe kapitoly Motivácia, ktorá obsahuje ciele stakeholderov, ich požiadavky a obmedzenia pre dosiahnutie uvedených cieľov. Na základe stanovených alternatív a vyhodnotenia jednotlivých kritérií považujeme za najvhodnejšie riešenie alternatívu č. 3 - implementáciu nových elektronických služieb prostredníctvom interných kapacít v spolupráci s externými dodávateľmi.

 KRITÉRIUMZDÔVODNENIE KRIÉRIA

STAKEHOLDER

1

STAKEHOLDER

2

BIZNIS VRSTVA

 

Kritérium A

Riešenie umožní zeefektívniť výkon v rámci celého procesu ŠŠI (KO)

Kritérium hodnotí či sa umožní elektronická výmena údajov a dokumentácie, čím sa výrazne zefektívni výkon školskej inšpekcie. 

 

XX
Kritérium B Kritérium umožní vyššiu pridanú hodnotu, vrátane dizajnu podľa IDSK a UX best practices (KO)Kritérium hodnotí či sa umožní vznik IS pre jednoduchšie a prívetivejšie služby a prehľadnejšie životné situácieXX
Kritérium C Vytvoriť podmienky na vyššie zapojenie interných kapacít ŠŠI do prevádzky a rozvoja IS ŠŠI (KO)Splnenie tohto kritéria je nevyhnutné s ohľadom na stratégiu rozvoja ľudských zdrojovX 
Riešenie umožní prenos best practices cieľovým skupinám projektuKritérium hodnotí či sa umožní podpora vzdelávania a zvyšovania vedomostí, ako aj prezentácia príkladov dobrej praxe pri výkone školskej inšpekcie.XX

Tabuľka č. 16 – Kritéria pre MCA

Zoznam kritériíAlt 1

Spôsob

dosiahnutia

Alt 2

Spôsob

dosiahnutia

Alt 3

Spôsob

dosiahnutia

Kritérium Anie nieBola by realizovaná len elektronické sťahovanie dát zo škôlánoRiešenie umožní úpravu a zavedenie elektronických služieb ktoré zabezpečia efektívnejší výkon celého procesu ŠŠI.
Kritérium Bnie nie ánoRiešenie umožní vyššiu pridanú hodnotu, vrátane dizajnu podľa IDSK a UX best practices.
Kritérium Cnie nie ánoRealizáciou tejto alternatívy sa umožní vyššie zapojenie interných kapacít ŠŠI do prevádzky a rozvoja IS ŠŠI.
Kritérium Dnie nie ánoAlternatívou sa zavedie nástroj umožňujúci podporu vzdelávania a zvyšovania vedomostí, ako aj prezentácia príkladov dobrej praxe pri výkone školskej inšpekcie.

Tabuľka č. 17 – Vyhodnotenie MCA

 KRITÉRIUMZDÔVODNENIE KRIÉRIA

STAKEHOLDER

1

STAKEHOLDER

2

STAKEHOLDER

3

BIZNIS VRSTVA

 

Kritérium A (KO) XXX
Kritérium B (KO) XX 
Kritérium C (KO)  XX
Kritérium D (KO)  XX
Kritérium E XX 
Kritérium F X X

    1. Stanovenie alternatív v aplikačnej vrstve architektúry

Alternatívy na úrovni aplikačnej architektúry reflektujú alternatívy vypracované na základe „nadradenej“ architektonickej biznis vrstvy, pričom vďaka uplatneniu nasledujúcich princípov aplikačná vrstva architektúry dopĺňa informácie k alternatívam stanoveným pomocou biznis architektúry. Nižšie uvedená tabuľka zobrazuje prehľad komponentov/funkcionalít podľa jednotlivých biznis alternatív. Pre biznis alternatívu č. 1 sa neuvádzajú komponenty, keďže nedochádza k žiadnemu vývoju nových alebo úprave existujúcich komponentov. Pre alternatívu č. 2 a č. 3 sú uvedené komponenty, ktoré by boli vyvíjané/upravované v rámci projektu.

1743624024679-615.png

Schéma č. 3 – Alternatívy na úrovni aplikačnej vrstvy


    1. Stanovenie alternatív v technologickej vrstve architektúry

Alternatívy na úrovni technologickej architektúry reflektujú alternatívy vypracované na základe „nadradenej“ architektonickej aplikačnej vrstvy. Z hľadiska technologickej vrstvy architektúry sa pri nasadení riešenia uvažuje so 4 základnými alternatívami a to nasadenie on-premise v prostredí ŠŠI, nasadenie v rámci komunitného cloudu MŠVVaŠ SR, využitie vládneho cloudu – private cloudu, využitie vládneho cloudu –public cloudu. Základné porovnanie nasadenia on-premise a nasadenia v rámci niektorého z cloudových riešení poskytuje nasledujúca tabuľka:

 On-PremiseKomunitný cloud/DC MŠVVaŠ SRVládny cloud – Private cloudVládny cloud – Public cloud
Prevádzková náročnosť pre ŠŠINízka (už prevádzkované)NízkaNízkaStredná
OPEX náklady na prevádzkuNízkeNízkeNízkeNízke
Dostupnosť v čase nasadenia do produkcieÁnoNieÁnoÁno
Ochrana investícií vynaložených do vybudovania technologického prostredia buď ŠŠI alebo v ekosystéme MŠVVŠ SR a podriadených organizáciíÁnoÁnoNieNie

Na základe vyššie uvedených kritérií, je možné za najvhodnejšiu technologickú alternatívu považovať využitie on-premise HW, ktorým už ŠŠI disponuje, v dlhodobom horizonte je možné uvažovať s využitím služieb tzv. komunitného cloudu MŠVVaŠ SR. Komunitný cloud MŠVVŠ SR umožní využívať výpočtové prostriedky svojim podriadeným organizáciám, ktoré tvoria jeden ekosystém a zdieľajú informačné systémy, biznis ciele, požiadavky na bezpečnosť, pričom poskytovateľom cloudových služieb bude MŠVVaŠ SR. Nasadenie do komunitného cloudu MŠVVaŠ SR však bude možné realizovať až v dlhodobom časovom horizonte.

  1. POŽADOVANÉ VÝSTUPY  (PRODUKT PROJEKTU)

Projekt je orientovaný na dosiahnutie povinných výsledkov definovaných výzvou. Z pohľadu výstupov je projekt budovaný prostredníctvom 1 inkrementu. Implementácia projektu prechádza štandardnými etapami riadenia IT projektov a to:

  • Analýza a dizajn
  • Nákup technických prostriedkov, programových prostriedkov a služieb
  • Implementácia a Testovanie
  • Nasadenie

Nákup technických prostriedkov, programových prostriedkov a služieb nie je plánovaný.

Pre tieto etapy sú definované jasné výstupy, ktoré majú byť dodané a budú predmetom akceptačných kritérií (pokiaľ ide o externé dodávky).

V nasledujúcej tabuľke sú definované jednotlivé výstupy po fázach projektu pre povinné výstupy E. Implementovaná zmeny užívateľského rozhrania vybraných elektronických služieb a webov za účelom optimalizácie zákazníckej cesty, F. Vytvorenie verejne dostupných aplikačných rozhraní (openAPI) pre všetky zlepšované služby a G. Implementované zmeny na pozadí služieb:

EtapaVýstupy
Analýza a dizajn
  • DFŠ - detailnú identifikáciu všetkých relevantných požiadaviek (funkčných a nefunkčných) a obmedzení
  • Detailná technologická a aplikačná architektúra - analýzu architektúry existujúcich systémov, procesov a požiadaviek na prostredia, t.j. dodanie  detailnej špecifikácie cieľovej biznis, IS a technologickej architektúry vzhľadom na existujúce  prostredie.
  • Testovacie scenáre - navrhnutie metodiky testovania a detailných testovacích scenárov
Nákup technických prostriedkov, programových prostriedkov a služieb
  • Obstaranie licencií SW pre spracovanie výsledkov inšpekcie
Implementácia a Testovanie
  • Implementácia zabezpečí dodanie požadovanej funkcionality jednotlivých modulov a ich funkčností s nasledovnými aktivitami:
    • prípravu technologických prostredí,
    • implementáciu funkcionality jednotlivých výstupov,  integráciu výstupov/produktu,
    • akceptáciu produktu,
    • implementácia integračných požiadaviek
    • dodanie dokumentácie (používateľskej, administrátorskej a pod.).

Realizované testovania:

  • Integračné
  • Regresné
  • Bezpečnostné
  • Záťažové, 
  • Akceptačné
  • Pripravenosti na nasadenie do produkčného prostredia
Nasadenie
  • Nasadenie do prevádzkového prostredia
  • Migrácia údajov
  • Školenie používateľov

Tabuľka č. 18 – Výstupy jednotlivých etáp

Okrem vyššie uvedených výstupov súvisiacich s vývojom/úpravou aplikácie budú produktmi projektu nasledovné povinné výstupy:

OblasťČinnostiTyp výstupu 
Zavedenie a štandardizovanie manažmentu spätnej väzby.

Vytvorenie politiky riadenia používateľskej skúsenosti, zadefinovanie interných postupov práce a procesov pre získavanie, analýzu a zapracovanie spätnej väzby a aktualizácia KRIT.

 

A. Politika riadenia  používateľskej skúsenostiPovinný
Budovanie ľudského kapitálu a know-howB. Vytvorenie 6 interných, expertných kapacítPovinný
Monitorovanie spätnej väzby.

Pravidelné meranie využívania KS a webových portálov, vrátane kvality používateľskej skúsenosti.

 

C. Pravidelný reporting využitia ISVS a jednotlivých elektronických služiebPovinný
Analýza, posúdenie a zapracovanie spätnej väzby. Vnútrorezortná a medzirezortná koordinovanie rozvoja ISVS na úrovni životných situácií.Identifikovanie úzkych miest a bariér využívania KS a webov, pravidelné získavanie spätnej väzby od zákazníkov, návrh a testovanie riešení pre identifikované bariéry a úzke miesta a dohľad nad ich nasadením do praxe.D. CX audit a plán rozvoja (roadmapa)Povinný

Tabuľka č. 19 – Povinné výstupy aktivít nesúvisiacich priamo s úpravou portálov ZVJS

  1. NÁHĽAD ARCHITEKTÚRY

Zmena z hľadiska biznis architektúry nastane zmena na úrovni komunikačných kanálov / prístupových miest, v rámci ktorých komunikujú inšpektori ŠŠI so školami, ako aj na úrovni biznis služieb ŠŠI. Z hľadiska komunikačných kanálov dôjde k vytvoreniu nového portálu pre školy a školských inšpektorov a z hľadiska koncových služieb budú implementované 3 nové elektronické služby.

Používateľov portálu môžeme rozdeliť do 2 skupín:

  • 1.         Externí používatelia – autentifikovaní používatelia, pristupujúci z externých verejných sietí (zamestnanci škôl, verejnosť) prostredníctvom špecializovaného portálu
  • 2.         Interní používatelia – autentifikovaní používatelia pristupujúci z internej siete do agendových a back-office systémov ŠŠI

Hlavné agendy, ktoré ŠŠI realizuje v kontexte tohto projektu sú

  • Kontrolovanie dodržiavania všeobecne záväzných právnych predpisov v oblasti výchovy a vzdelávania a v oblasti školského stravovania
  • Prerokúvanie správy o výsledkoch výchovno-vzdelávacej činnosti a podmienkach v škole alebo v školskom zariadení
  • Poskytovanie odbornej a poradenskej činnosti školám a školským zariadeniam
  • Spracúvanie a poskytovanie informácií v oblasti výchovy a vzdelávania

Nové elektronické služby:

  • Vykonávanie štátnej školskej inšpekcie (ks_350834)
  • Zasielanie podkladov k výkonu štátnej školskej inšpekcie (ks_350835)
  • Podanie podnetu alebo sťažnosti (ks_350837)
  • Poskytovanie elektronického vzdelávania v oblasti školskej inšpekcie (ks_350859)

Z procesného hľadiska systém pokryje celý výkon školskej inšpekcie, a to od fázy plánovania, cez prípravu inšpekcie, následnej realizácie inšpekcie až po ukončenie inšpekcie. Súčasťou fázy plánovania je aj vyhodnotenie podnetov a sťažností, ktoré môžu viesť k výkonu inšpekcie. Súčasťou plánovania je aj hromadný zber dát/dokumentácie od škôl.

Nasledujúca tabuľka zobrazuje porovnanie AS IS a TO BE stavu, ktorý sa dosiahne realizáciou projektu.

Z procesného hľadiska systém pokryje celý výkon školskej inšpekcie, a to od fázy plánovania, cez prípravu inšpekcie, následnej realizácie inšpekcie až po ukončenie inšpekcie. Súčasťou fázy plánovania je aj vyhodnotenie podnetov a sťažností, ktoré môžu viesť k výkonu inšpekcie. Súčasťou plánovania je aj hromadný zber dát/dokumentácie od škôl.

p. č.Kroky pri realizácii komplexnej inšpekcie – súčasný stavZmena vďaka novému IS
1.Na základe Plánu IČ vybrať príslušnú školuGeneruje školy automaticky na základe 5 ročného cyklu
2.Zaevidovať školu do zberného informačného systému (zistiť IČO školy) – škola sa vyberá a zadáva sa do systému ručne
3.

Zostaviť inšpekčnú skupinu, stanoviť vedúceho inšpekčnej skupiny

 

 
4.Osloviť a zabezpečiť potrebný počet odborníkov z praxe 
5.Získať informácie o škole z webu- nemáme iné zdroje k dispozíciiAutomaticky sa generujú všetky dáta o škole v IS ŠŠI
6.Vystaviť poverenie na výkon inšpekcie – vypisuje sa ručne Automaticky sa generuje poverenie v  IS ŠŠI
7.Oznámiť inšpekciu riaditeľovi školy (14 – 21 dní pred výkonom inšpekcie) – posiela sa poštou alebo emailomOznámenie zasiela automaticky systém do schránky školy
8.Požiadať RŠ o vyplnenie informačného dotazníka o triedach, žiakoch, učiteľoch, odbornosti vyučovania, úväzky učiteľov  - v písomnej alebo elektronickej podobe (excel)Aktuálne dáta o škole sú prístupné v  IS ŠŠI
9.

Požiadať o zaslanie Školského vzdelávacieho programu (ak nie je na webe), rozvrhy hodín - nemáme iné zdroje k dispozícii

 

ŠVP je automaticky dotiahnutý z nového IS pre reformu kurikula (pripravuje MŠVVaŠ SR)
10.

Rozdelenie úloh medzi členov inšpekčnej skupiny

 

 
11.Samotný výkon inšpekcie – hospitácie, dotazníkyNástroje (hospitácie, dotazníky) sa generujú v IS ŠŠI a priamo doň vypĺňajú
12.Spracovanie dotazníkov, hospitácii – komparácia zistení, každý dotazník, hospitačný hárok je potrebné samostatne „nahodiť“ do zberného informačného systému, ktorý nám zosumarizuje údaje, všetky komparácie a detailnejšie analýzy musí ŠI vykonávať ručnePo vyplnení nástrojov v IS ŠŠI sa všetky dáta vyhodnotia školský inšpektor ich analyzuje
13.

Na základe vykonaných analýz a komparácií sa spracováva Správa pre kontrolovaný subjekt z výsledkov školskej inšpekcie

 

 
14.

Prerokovať správu z inšpekcie s riaditeľom školy

 

 
15.Zverejnenie správy na webAutomaticky prepojením  IS ŠŠI s existujúcim portálom
16.Vzdelávanie a výmena skúseností a príkladov dobrej praxeVyužitím eLearning služby IS ŠŠI

Grafické znázornenie budúceho stavu dotknutých procesov je uvedené nižšie:

Výkon štátnej školskej inšpekcie (zahŕňa vykonávanie štátnej školskej inšpekcie (ks_350834) a zasielanie podkladov k výkonu štátnej školskej inšpekcie (ks_350835)). Vstupom pre vykonávanie štátnej školskej inšpekcie je plán inšpekčnej činnosti alebo podnet od verejnosti alebo iného OVM. Výstupom je správa zverejňovaná na portáli ŠŠI.

1743624024682-858.png Schéma č. 4 – Proces vykonávania štátnej školskej inšpekcie s podporou IS ŠŠI

Podávanie podnetov a sťažností (zahŕňa Podanie podnetu alebo sťažnosti (ks_350837)). Vstupom je identifikácia potreby podania podnetu alebo sťažnosti a výstupom je odpoveď alebo rozhodnutie. V prípade ak sťažnosť nespĺňa zákonné požiadavky je možné ju vrátiť na doplnenie alebo zamietnuť. V prípade ak je na konanie o sťažnosti/podnete vecne príslušný iný orgán, ŠŠI takúto sťažnosť alebo podnet postúpi príslušnému OVM. V prípade potreby ŠŠI na základe podnetu alebo sťažnosti vykoná štátnu školskú inšpekciu.

1743624024683-359.png Schéma č. 5 – Proces spracovania sťažností a podnetov s podporou IS ŠŠI

Vzdelávanie a výmena skúseností a príkladov dobrej praxe (zahŕňa Poskytovanie elektronického vzdelávania v oblasti školskej inšpekcie (ks_350859)). Vstupom je podnet od osobného úradu ŠŠI, požiadavka z výkonu školskej inšpekcie, prípadne žiadosť samotnej školy. Ukončením je ukončenie kurzu, pričom elearningové materiály sú dostupné aj bez samotnej realizácie kurzov.

 1743624024687-800.png

Schéma č. 6 – Proces elektronického vzdelávania s podporou IS ŠŠI

1743624024690-659.png

Obrázok 1 Príklad náhľadu architektúry v notácii ArchiMate


    1. Prehľad e-Government komponentov

IS ŠŠI je novým informačným systémom.

Kód ISVS

 (z MetaIS)

Názov ISVS

 

Spoločné moduly podľa zákona č. 305/2013  e-Governmente
isvs_8847eDeskModul elektronických schránok
isvs_8846Autentifikačný modulAutentifikačný modul
isvs_9368Modul centrálnej elektronickej podateľne (CEP)Modul centrálnej elektronickej podateľne
isvs_8848Modulu elektronických formulárov (MEF)Modul elektronických formulárov
isvs_9369Modul elektronického doručovania (MED)Modul elektronického doručovania
isvs_9370Notifikačný modulNotifikačný modul
isvs_8851Modul dlhodobého uchovávania (MDU)Modul dlhodobého uchovávania
isvs_5836CSRÚModul procesnej integrácie a integrácie údajov
isvs_63MetaIS-

Tabuľka č.5 Prehľad integrácii ISVS na nadrezortné centrálne bloky



      1. Prehľad koncových služieb – budúci stav:

Kód KS

(z MetaIS)

Názov KSPoužívateľ KS (G2C/G2B/G2G/G2A)

Životná situácia

(+ kód z MetaIS)

Úroveň elektronizácie KS
ks_350834Vykonávanie štátnej školskej inšpekcieG2G

094

103

096

104

106

úroveň 4
ks_350835Zasielanie podkladov k výkonu štátnej školskej inšpekcieG2G

094

103

096

104

106

úroveň 4
ks_350837

Podanie podnetu alebo sťažnosti

 

G2C/G2B

094

103

096

104

106

úroveň 4
ks_350859

Poskytovanie elektronického vzdelávania v oblasti školskej inšpekcie

 

G2G

094

103

096

104

106

úroveň 4


      1. Prehľad budovaných/rozvíjaných ISVS v projekte – budúci stav:
Kód ISVS (z MetaIS)Názov ISVS

Modul ISVS

(zaškrtnite ak ISVS je modulom)

Stav IS VSTyp IS VS

Kód nadradeného ISVS

(v prípade zaškrtnutého checkboxu pre modul ISVS)

isvs_11237Informačný systém štátnej školskej inšpekciePlánujem vybudovať  AgendovýN/A


      1. Prehľad budovaných aplikačných služieb – budúci stav:

Kód AS

(z MetaIS)

Názov  AS

ISVS/modul ISVS

(kód z MetaIS)

Aplikačná služba realizuje KS

(kód KS z MetaIS)

as_62496Realizácia výkonu štátnej školskej inšpekcieisvs_11237ks_350834
as_62500Realizácia zasielania podkladov k výkonu štátnej školskej inšpekcieisvs_11237ks_350835
as_62506Realizácia podania podnetu alebo sťažnostiisvs_11237ks_350837
as_62564Realizácia poskytovania elektronického vzdelávania v oblasti školskej inšpekcieisvs_11237ks_350859
as_62513Poskytovanie openAPIisvs_11237N/A
as_62509Poskytnutie údajov pre metaISisvs_11237N/A
as_62510Využitie Spoločných modulov UPVSisvs_11237N/A
as_62511Poskytnutie údajov pre data.gov.skisvs_11237N/A
as_62512Konzumácia údajov z CSRÚisvs_11237N/A


      1. Prehľad integrácii ISVS na spoločné ISVS[4] a ISVS iných OVM alebo IS tretích strán

Kód ISVS

(z MetaIS)

Názov ISVS

 

Kód integrovaného ISVS

(z MetaIS)

Názov integrovaného ISVS
isvs_8846Autentifikačný modulisvs_11237Informačný systém štátnej školskej inšpekcie
isvs_8847Elektronické schránkyisvs_11237Informačný systém štátnej školskej inšpekcie
isvs_8848Modul elektronických formulárovisvs_11237Informačný systém štátnej školskej inšpekcie
isvs_9369Modul elektronického doručovaniaisvs_11237Informačný systém štátnej školskej inšpekcie
isvs_8850Platobný modulisvs_11237Informačný systém štátnej školskej inšpekcie
isvs_9368Modul centrálnej elektronickej podateľneisvs_11237Informačný systém štátnej školskej inšpekcie
isvs_8851Modul dlhodobého uchovávania (nepovinný)isvs_11237Informačný systém štátnej školskej inšpekcie
isvs_9370Notifikačný modul (nepovinný)isvs_11237Informačný systém štátnej školskej inšpekcie
isvs_9513Centrálna API manažment Platforma  (CAMP) ako realizácia Modulu procesnej integrácie a integrácie údajovisvs_11237Informačný systém štátnej školskej inšpekcie
isvs_9513Centrálna API manažment Platforma  (CAMP) ako realizácia Modulu procesnej integrácie a integrácie údajovisvs_11237Informačný systém štátnej školskej inšpekcie
isvs_5836IS CSRÚ ako realizácia Modulu procesnej integrácie a integrácie údajovisvs_11237Informačný systém štátnej školskej inšpekcie
isvs_5836IS CSRÚ ako realizácia Modulu procesnej integrácie a integrácie údajovisvs_11237Informačný systém štátnej školskej inšpekcie
isvs_5836IS CSRÚ ako realizácia Modulu procesnej integrácie a integrácie údajovisvs_11237Informačný systém štátnej školskej inšpekcie


      1. Aplikačné služby na integráciu

AS

(Kód MetaIS)

 

Názov  AS

Realizuje ISVS

(kód MetaIS)

Poskytujúca alebo KonzumujúcaIntegrácia cez CAMPIntegrácia s IS tretích stránSaaS

Integrácia na AS poskytovateľa

(kód MetaIS)

as_62509Poskytnutie údajov pre metaISisvs_11237PoskytovanáNieNieNieN/A
as_62510Využitie Spoločných modulov UPVSisvs_11237KonzumujúcaNieNieNieN/A
as_62511Poskytnutie údajov pre data.gov.skisvs_11237PoskytovanáNieNieNieN/A
as_62512Konzumácia údajov z CSRÚisvs_11237KonzumujúcaNieNieNieN/A
as_62513Poskytovanie openAPIisvs_11237PoskytovanáNieNieNieN/A


      1. Poskytovanie údajov z ISVS do IS CSRÚ
ID OENázov (poskytovaného) objektu evidencieKód ISVS poskytujúceho OENázov ISVS poskytujúceho OE
N/AN/AN/AN/A


      1. Konzumovanie údajov z IS CSRÚ
ID  OE

 

Názov (konzumovaného) objektu evidencie

Kód a názov ISVS konzumujúceho OE z IS CSRÚKód zdrojového ISVS v MetaIS
CIS_SUSRČíselníky ŠÚ SRisvs_11237 (Informačný systém štátnej školskej inšpekcie)isvs_5836
RPORPOisvs_11237 (Informačný systém štátnej školskej inšpekcie)isvs_5836
RARAisvs_11237 (Informačný systém štátnej školskej inšpekcie)isvs_5836
RFORFOisvs_11237 (Informačný systém štátnej školskej inšpekcie)isvs_5836


      1. Prehľad plánovaného využívania infraštruktúrnych služieb (cloudových služieb) – budúci stav:

 

Kód infraštruktúrnej služby

(z MetaIS)

Názov infraštruktúrnej služby

Kód využívajúceho ISVS

(z MetaIS)

Názov využívajúceho ISVS
N/AN/AN/AN/A


      1. Návrh riešenia technologickej architektúry

V rámci technologickej architektúry sa počíta s využitím existujúceho HW vybavenia, ktorým disponuje Štátna školská inšpekcia v súčasnosti. Projekt nepredpokladá nákup HW vybavenia pre potreby projektu ani pre používateľov systému.

HW infraštruktúra ŠŠI dedikovaná pre projekt.

SERVER TYPE: Huawei RH2288 V3

CPU: 2x CPU Intel(R) Xeon(R) CPU E5-2620 v4 @ 2.10GHz/ 8 cores/16 threads

RAM: 128 GB RAM

STORAGE:  5TB

OS: Windows server 2019 Standard

  1. LEGISLATÍVA

Naplnenie cieľov a dodanie výstupov projektu nie sú potrebné zmeny v oblasti legislatívy.

  1. ROZPOČET A PRÍNOSY

  1743624024693-382.png

Tabuľka č. 20 – Sumarizácia TCO

Celkové indikatívne náklady projektu sú vo výške  855 199,00 EUR a skladajú sa z 3 hlavných skupín výdavkov a to 521 osobné výdavky zamestnancov ŠŠI - odborných expertov, ktorí budú realizovať povinné výstupy v rámci projektu (187 625,00 EUR). Výška výdavkov bola stanovená v súlade s limitmi pre interné výdavky definovanými Príručkou pre oprávnenosť výdavkov PSK. Druhou významnou skupinou výdavkov je skupina 518 ostatné služby v rámci ktorej budú zabezpečené externé služby potrebné na služby potrebné vývoj IS ŠSI a implementáciu koncových služieb (427 992,00 EUR). Nákup SW (013 Softvér) je vo výške 190 000,00 EUR. Podporné aktivity sú v celkovej výške 49 582,00 EUR, čo predstavuje 7% z celkových oprávnených výdavkov.

Rozpočet projektu počas celého referenčného obdobia (implementácia + prevádzka) zobrazuje nasledovná tabuľka.

 1743624024696-367.png

Tabuľka č. 21 – Sumarizácia rozpočtu projektu

Realizáciou projektu dôjde k naplneniu základných cieľov výzvy, a teda k Implementovaniu zmien užívateľského rozhrania vybraných elektronických služieb a webov za účelom optimalizácie zákazníckej cesty a to na základe zavedenia a štandardizovania manažmentu spätnej väzby, monitorovania spätnej väzby a analýza, posúdenie a zapracovanie spätnej väzby.

A. Politika riadenia  používateľskej skúsenosti a vytvorenie interných kapacítC. Pravidelný reporting využitia ISVS a jednotlivých elektronických služiebD. CX audit a plán rozvoja (roadmapa)
Na tieto aktivity sa neplánuje využívanie externých služiebNa tieto aktivity sa neplánuje využívanie externých služiebNa tieto aktivity sa neplánuje využívanie externých služieb

Tabuľka č. 22 – Externé služby pre výstupy A B C

IDElektronická službaKód služby v MetaISE. Implementovaná zmeny užívateľského rozhrania vybraných koncových elektronických služieb a webov za účelom optimalizácie zákazníckej cesty.F. Vytvorenie verejne dostupných aplikačných rozhraní (openAPI) pre všetky zlepšované služby.G. Implementované zmeny na pozadí služieb (zmeny procesov, aplikačné služby, dátové a procesné integrácie) potrebné pre optimalizáciou zákazníckej cesty.
1Vykonávanie štátnej školskej inšpekcieks_350834N/AN/AN/A
2Zasielanie podkladov k výkonu štátnej školskej inšpekcieks_350835N/AN/AN/A
3Podanie podnetu alebo sťažnostiks_350837N/AN/AN/A
4Poskytovanie elektronického vzdelávania v oblasti školskej inšpekcieks_350859N/AN/AN/A

Tabuľka č. 23 – Externé služby pre výstupy D E F

Prínosy projektu

Pokiaľ ide o prínosy projektu tieto je možné definovať nasledovne:

  • Ušetrenie času inšpektorov vďaka kompletným údajom dostupným pre výkon ŠŠI
  • Ušetrenie času zamestnancov škôl pri príprave dokumentácie
  • Ušetrenie materiálových nákladov škôl pri príprave tlačenej dokumentácie
  • Ušetrenie času zamestnancov ŠŠI pri vybavení podnetov a sťažností
  • Ušetrenie času obyvateľstva pri podávaní podnetov a sťažností
  • Splnenie benchmarkových hodnôt týkajúcich sa početnosti inšpekcií v rámci 5 rokov
  • priniesť inšpektorom a školám používateľsky prívetivý portál a prehľadné a praktické digitálne služby prostredníctvom prehľadného dizajnu a optimalizácie „zákazníckej cesty“ oboch strán zapojených do výkonu školskej inšpekcie.
  • Zvýšenie úrovne znalostí a pripravenosti školských inšpektorov a škôl pre výkon školskej inšpekcie

Z dostupných štatistík je možné kvantifikovať najmä ušetrenie času inšpektorov pri výkone školskej inšpekcie a zamestnancov ŠŠI pri vybavovaní sťažností a podnetov. Meranie týchto prínosov vychádza zo štatistík ŠŠI vo vzťahu k počtu realizovaných inšpekcií a počtu podnetov a sťažností podaných verejnosťou. Základnými štatistikami, ktoré vstupujú do výpočtu prínosov pre výkon inšpekcie sú

1počet inšpektorov143
2počet komplexných, informatívnych, tematických a následných inšpekcií (2019/2020)724
3fond pracovného času bez platených sviatkov v hodinách2008
4počet inšpekcií na 1 inšpektora (r2/r1)5
5priemerná hodinová alokácia na 1 inšpekciu (r1*r3/r5)397
6očakávaná úspora času vďaka realizácii projektov30%
7úspora času na 1 inšpekciu po projekte v hodinách ((r1*r3/r5)*r6)119

Základnými štatistikami, ktoré vstupujú do výpočtu prínosov pre spracovanie podnetov a sťažností:

1Počet podnetov a sťažností677
2fond pracovného času bez platených sviatkov v hodinách2008
3počet FTE na vybavenie podnetov a sťažností3,5
4počet sťažností na 1 FTE193
5priemerná hodinová alokácia na 1 sťažnosť (r2/r4)10
6očakávané úspora času vďaka realizácii projektov20%
7očakávané využitie elektronických podaní ročný nárast10%

Okrem kvantitatívnych prínosov projekt prinesie aj dobudovanie interných kapacít, kedy pre prijímateľa projektu ŠŠI bude významným prínosom, možnosť vďaka projektu dobudovať interné kapacity, ktoré okrem samotnej realizácie aktivít v rámci projektu, budú v budúcnosti schopné sa podieľať na rozvoji a prevádzke IS ŠŠI. Tento projektový tím bude zároveň schopný spracovať povinné výstupy projektu akými sú Politika riadenia používateľskej skúsenosti a CX audit a plán rozvoja (roadmapa), ako aj realizovať pravidelný reporting využívania ISVS a jednotlivých elektronických služieb.


    1. Sumarizácia nákladov a prínosov

1743624024697-903.png

  1. HARMONOGRAM JEDNOTLIVÝCH FÁZ PROJEKTU a METÓDA JEHO RIADENIA

Nižšie uvedený harmonogram projektu zohľadňuje niekoľko základných faktorov:

  • Charakter aktivít projektu vyžaduje aby, aktivity prebiehali priebežne a počas celej doby realizácie projektu
  • Rovnako to odporúča aj príloha č. 10 výzvy
  • Implementácia projektu bude realizovaná agilným prístupom so zohľadňovaním výsledkom ďalších aktivít projektu. Pri agilných metódach práce sa realizujú malé porcie výsledkov v každom vývojovom cykle, iterácii, v tesnej spolupráci so zákazníkom.
IDFÁZA/AKTIVITA

ZAČIATOK

(odhad termínu)

KONIEC

(odhad termínu)

POZNÁMKA
1.Prípravná fáza01/202501/2025 
2.Iniciačná fáza01/202505/2025 
3.Realizačná fáza05/202510/2026 
3aAnalýza a Dizajn20252025 
3bNákup technických prostriedkov, programových prostriedkov a služieb20252025 
3cImplementácia a testovanie20252026 
3dNasadenie a PIP20262026 
4.Dokončovacia fáza20262026 
5.Podpora prevádzky (SLA)20262029 

Tabuľka č. 24 – Harmonogram jednotlivých fáz

  1. PROJEKTOVÝ TÍM

Pre potreby riadenia projektu bude vytvorený riadiaci výbor projektu a vytvorený projektový tím prijímateľa. Riadiaci výbor projektu budú tvoriť minimálne nasledovní členovia, pričom na rokovania riadiaceho výboru budú podľa potreby prizývané iné osoby:

IDMeno a PriezviskoPozíciaOddelenieRola v projekte
1.Mgr. Alžbeta Štofková DianovskáHlavná školská inšpektorka/ Generálna tajomníčka služobného úraduÚstredie ŠŠIPredseda RV
2.Jozef HolienkaVedúci IT oddeleniaÚstredie ŠŠIPodpredseda RV - zástupca vlastníkov procesov
3.Mgr. Matúš JarolínVedúci kancelárie HŠIÚstredie ŠŠIzástupca kľúčových používateľov
4.tbctbctbczástupca kľúčových používateľov
5.tbctbctbczástupca vlastníkov procesov
6.tbctajomník RVtbctajomník RV
7.tbcprojektový manažértbcprojektový manažér

Tabuľka č. 25 – Zloženie riadiaceho výboru

Po spustení realizačnej fázy bude zostavený Projektový tím, pričom budú definované nasledovné pozície:

AktivitaIDRola v projekteOrganizácia
Hlavné aktivity1.IT Architektext. dodávateľ
2.IT AnalytikŠŠI / ext. dodávateľ
3.Vlastník procesovŠŠI
4.Kľúčový používateľŠŠI
5.Manažér kvalityŠŠI
6.IT programátorext. dodávateľ
7.IT testerext. dodávateľ
8.UX dizajnérŠŠI
9.Odborník pre IT dohľad/Quality Assuranceext. dodávateľ
10.IT projektový manažérext. dodávateľ
11.Špecialista pre infraštruktúrny/HW špecialistaext. dodávateľ
12.Špecialista pre bezpečnosť IText. dodávateľ
13.Špecialista pre databázyext. dodávateľ
Podporné aktivity1.Projektový manažérŠŠI
2.Finančný manažérŠŠI
3.Špecialista pre publicituŠŠI

Tabuľka č. 26 – Zloženie projektového tímu

Mená pre jednotlivé pozície projektového tímu budú doplnené pred zahájením realizačnej fázy projektu, na základe rozhodnutia riadiaceho výboru na základe návrhu projektového manažéra.

V rámci podporných aktivít projektu žiadateľ plánuje nasledovnú kapacitu (pre

riadenie a prevádzku projektu):

  • Projektový manažér s kvalifikačnými predpokladmi:
  • vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa,
  • minimálne 3 ročná prax v oblasti prípravy, riadenia alebo implementácie projektov spolufinancovaných z fondov EÚ.
  • Finančný manažér s kvalifikačnými predpokladmi:
  • vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa,
  • minimálne 3 ročná prax v oblasti prípravy, riadenia alebo implementácie projektov spolufinancovaných z fondov EÚ.
  • Špecialista pre publicitu s kvalifikačnými predpokladmi:
  • vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa,
  • minimálne 3 ročná prax v oblasti prípravy, riadenia alebo implementácie projektov spolufinancovaných z fondov EÚ.

V rámci hlavných aktivít projektu žiadateľ vyčlenil výdavky na interné odborné kapacity, ktorými disponuje alebo plánuje disponovať (t.j. položky rozpočtu pod skupinou výdavkov č. 521, s mernou jednotkou Človekodeň / Osobohodina). Žiadateľ plánuje nasledovnú kapacitu

  • IT Analytik
  • Vlastník procesov
  • Kľúčový používateľ
  • Manažér kvality
  • UX dizajnér

Uvedené pozície budú odborníci IT seniori s kvalifikačnými predpokladmi podľa výzvy:

- vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa, prednostne oblasť

IT/matematického/ekonomického/právnického zamerania,

- prax v odbore minimálne 3 roky, vítaná prax v oblasti implementácie fondov EÚ, znalosť právnych predpisov SR a EÚ v oblasti fondov EÚ, predpisov v oblasti verejného obstarávania.

Žiadateľ najneskôr pri predložení prvej žiadosti o platbu, ktorá zahŕňa výdavky na uvedené kapacity, preukáže, že disponuje kapacitou s potrebnými kvalifikačnými predpokladmi.

1743624024699-142.png

1743624024703-637.png


    1.  PRACOVNÉ NÁPLNE

Predseda RV - Hlavným záujmom a zodpovednosťou predsedu Riadiaceho výboru projektu je:


    1. zastupovať záujmy prijímateľa v projekte,
    2. kontrolovať súlad projektu a projektových cieľov so strategickými cieľmi,
    3. zabezpečiť a udržať finančné krytie (rozpočet) realizácie projektu,
    4. zabezpečiť nákladovo prijateľný prístup v projekte,

Podpredseda RV – zástupca vlastníkov procesov - Hlavným záujmom a zodpovednosťou zástupcu vlastníkov procesov (biznis vlastník) je:


    1. schválenie funkčných a technických požiadaviek, potreby, obsahu, kvalitatívnych a kvantitatívnych prínosov projektu, 
    2. definovanie očakávaní na kvalitu projektu, kritérií kvality projektových produktov, prínosov pre  koncových používateľov a požiadaviek na bezpečnosť, 
    3. definovanie merateľných výkonnostných ukazovateľov projektov a prvkov,
    4. schválenie akceptačných kritérií,
    5. akceptáciu rozsahu a kvality dodávaných projektových výstupov pri dosiahnutí platobných míľnikov, 
    6. odsúhlasenie spustenia výstupov projektu do produkčnej prevádzky,
    7. dostupnosť ľudských zdrojov alokovaných na realizáciu projektu

V rámci projektu vzhľadom na jeho charakter bude zástupca vlastníkov procesov plniť aj úlohu IT Projektového manažéra, ktorého hlavným záujmom a zodpovednosťou je:


    1. riadenie postupu pri návrhu riešenia, vytvorení, vývoji, implementácii, otestovania a nasadenia projektových produktov,
    2. splnenie požiadaviek na projektové produkty alebo projektové výstupy,
    3. riadenie projektového tímu

Zástupca kľúčových používateľov - hlavným záujmom a zodpovednosťou zástupcu kľúčových používateľov objednávateľa (end user), ktorí reprezentuje záujmy budúcich používateľov projektových produktov alebo projektových výstupov je:


    1. návrh a špecifikáciu funkčných a technických požiadaviek, potreby, obsahu, kvalitatívnych a kvantitatívnych prínosov projektu, požiadaviek koncových používateľov na prínos systému a požiadaviek na bezpečnosť, 
    2. návrh a definovanie akceptačných kritérií,
    3. akceptačné testovanie a návrh na akceptáciu projektových produktov alebo projektových výstupov a návrh na spustenie do produkčnej prevádzky, 
    4. predkladanie požiadaviek na zmenu funkcionalít produktov.

Manažér kvality - zodpovedá za priebežné vyžadovanie, hodnotenie a kontrolu kvality (vecnej aj formálnej) počas celého projektu. Je zodpovedný za úvodné nastavenie pravidiel riadenia kvality a za následné dodržiavanie a kontrolu kvality jednotlivých projektových výstupov. Sleduje a hodnotí kvalitatívne ukazovatele projektových výstupov a o zisteniach informuje projektového manažéra formou pravidelných alebo nepravidelných správ/záznamov.

IT architekt - IT architekt na projekte zabezpečuje činnosti vychádzajúce z požiadaviek organizácie, transformuje ich do konkrétnej koncepcie architektúry IS/IT. Zodpovedá za návrh a implementáciu technológií predovšetkým z pohľadu udržateľnosti, kvality a nákladov. Jeho úlohou je vytvoriť návrh technologického riešenia a odporúčanej infraštruktúry, analyzovať a navrhnúť vytvorenia služieb, definovať výstupy a postupy pre prípady použitia, navrhnúť zmeny procesov a využitie analytických metód pre lepšie rozhodovanie, analyzovať dátové potreby, definovať požiadavky na dátové zdroje, ako aj ďalšie činnosti vyplývajúce z požiadaviek na projekte. 

IT analytik - IT analytik na projekte zabezpečuje analyzovanie procesných a ďalších požiadaviek a špecifikácií budúceho používateľa riešenia a následne navrhuje dizajn a programátorské riešenie. Aktívne sa zúčastňuje analytických stretnutí s kľúčovými používateľmi Dopravného úradu k detailnej špecifikácii požiadaviek. Participuje na vývoji nových, ale i pri vylepšovaní existujúcich funkčností v rámci celého vývojového cyklu. Úzko spolupracuje s IT architektom a vykonáva aj ďalšie činnosti vyplývajúce z požiadaviek na projekte. Vzhľadom na chsdafarakter projektu bude pravdepodobne potrebný IT Analytik (so znalosťou využívaného COTS) v rámci projektu zabezpečovať definovanie činností zabezpečujúcich ochranu IS a jeho zložiek proti bezpečnostným hrozbám a nepriateľským aktivitám a zároveň zabezpečovať technickú podporu pre databázové systémy a chod databáz alebo databázového systému.

IT programátor/vývojár - IT programátor/vývojár transformuje návrh technického riešenia, na základe jeho detailnej špecifikácie, vývojových diagramov a návrhu dátovej integrácie, do podoby fyzického, funkčného a overeného zdrojového kódu. Zabezpečuje alebo priamo vykonáva jednotkové a funkčné testovanie a asistuje IT testerom pri vyšších úrovniach testovania. Takisto je zodpovedný za dokumentáciu zdrojového kódu tak, aby tento mohol byť ďalej využívaný a rozvíjaný nezávisle od autora kódu (tzn. od konkrétnej osoby IT programátora/vývojára, ktorá kód vytvorila), ako i za ďalšie činnosti vyplývajúce z požiadaviek na projekte. 

IT tester - IT tester na projekte hľadá chyby v zrealizovanom technickom riešení / softwarovej aplikácii, hľadáva prípadné chyby v kóde s cieľom dosiahnuť čo najvyššiu kvalitu dodávaného riešenia. Testovanie prebieha podľa prípadov použitia v analýze, testovacích prípadov a scenárov odsúhlasených Riadiacim výborom projektu. 

UX dizajnér - zodpovedá za podporu a dohľad nad projektom z pohľadu nastavenia princípov, kritérií a požiadaviek na UX, kontrolu kvality dodržania “user experience” a realizácie výstupov. Hlavnou úlohou role je zabezpečiť aplikáciu metodológie UCD (user centered design) pri vývoji SW, pričom vznikajúce koncové služby SW musia byť postavené na reálnych potrebách koncových používateľov.

Projektový manažér IT projektu - Projektový manažér IT projektu za dodávateľa napr. plánuje, organizuje a riadi zdroje a projektové aktivity a úlohy tak, aby bol zrealizovaný projektový cieľ v stanovenom čase a za plánované náklady. Výsledkom jeho činnosti je vytvorenie novej služby, produktu alebo nastavenie procesu.

Špecialista pre infraštruktúry/HW špecialista - Špecialista pre infraštruktúry/HW špecialista napr. sa vyjadruje k požiadavkám na IT infraštruktúru a návrhom IT infraštruktúry, zriaďuje/inštaluje, konfiguruje, diagnostikuje, opravuje, upgraduje/ rozširuje hardware a súvisiace technické zariadenia a spolupracuje pri nasadzovaní súvisiaceho SW. Zabezpečuje optimálnu prevádzku a výkon IT infraštruktúry. Rieši technické problémy a poskytuje technickú podporu v súvislosti s IT infraštruktúrou.

Odborník pre IT dohľad/Quality Assurance - Analytik kvality, resp. odborník pre IT dohľad/Quality Assurance napr. navrhuje a zavádza do praxe také postupy, techniky, pravidlá, ktoré maximalizujú efektivitu práce a kvalitatívne parametre vývoja softwaru/produktu/IS, resp. IT projektu. Parametrami kvality sú napríklad funkcionalita softwaru, naplnenie požiadaviek zadania, spokojnosť klientov/užívateľov, výkonové parametre, efektívne procesy, produktivita, dodržanie časového a vecného rozsahu IT projektu. Zároveň definuje postupy, navrhuje a vyjadruje sa k plánom testov a testovacích scenárov. Analyzuje výsledky testovania. Komplexný prístup ku kvalite si vyžaduje jeho účasť vo všetkých fázach vývoja SW, resp. IS. To znamená pri definovaní a špecifikovaní požiadaviek klienta, ich analýze, pri vývoji produktu/softwaru/IS a tiež pri ich údržbe.

Špecialista pre bezpečnosť IT - Špecialista pre bezpečnosť IT napr. definuje alebo prípadne aj vykonáva činnosti zabezpečujúce ochranu IS a jeho zložiek proti bezpečnostným hrozbám a nepriateľským aktivitám, ktorých cieľom je krádež informácií, financií, zničenie dát, znefunkčnenie činnosti IS, špionážna činnosť prípadne iné činnosti s negatívnym dopadom, realizované prostredníctvom IS alebo na IS.

Špecialista pre databázy - Špecialista pre databázy sa zameriava napr. na technickú podporu pre databázové systémy. Zabezpečuje chod databáz alebo databázového systému. Je konzultantom pre užívateľov. Sústreďuje ich požiadavky a podnety a následne ich rieši. 

Projektový manažér - Projektový manažér riadi projekt v súlade so Zmluvou o poskytnutí́ NFP, usmerneniami a pokynmi poskytovateľa súvisiacimi s čerpaním fondov EÚ a komunikáciu s SO, zmluvou o poskytnutí NFP a ďalšími relevantnými riadiacimi dokumentmi a usmerneniami riadiaceho orgánu alebo sprostredkovateľského orgánu, zodpovednosť za činnosti súvisiace s podpornými aktivitami publicity projektu.

Finančný manažér - príprava podkladov pre žiadosti o platbu, príprava a nahrávanie samotných žiadostí o platbu, príprava podkladov pre monitorovanie projektu, príprava a nahrávanie samotných monitorovacích správ, prípravu podkladov pre verejné obstarávania k projektu, príprava kontrol verejných obstarávaní, práce súvisiace so zmenami na projekte, komunikácia s RO a pod.

Špecialista pre publicitu - Bude zabezpečovať publicitu projektu a informovanosť v súlade s Manuálom pre informovanie a komunikáciu pre prijímateľov PSK a spolupracovať s používateľmi riešenia v rámci prieskumov spokojnosti.

  1. ODKAZY

N/A

  1. PRÍLOHY

Príloha 1: Zoznam rizík a závislostí

Príloha 2: Katalóg požiadaviek (súčasť BC/CBA)


[1] Pozri kapitolu 4 – Požadované výstupy

[2] Prílohou projektových dokumentov je sebahodnotenie každej koncovej služby pomocou UX KPI hárka (príloha č.11) v ich iniciačnej fáze.

[3] Pozrite sprievodné slovo o výzve „Malé zlepšenia eGov služieb“.

[4] Spoločné moduly podľa zákona č. 305/2013  e-Governmente