I-02 Projektový zámer (projektovy_zamer)

Naposledy upravil Agnesa Čechová 2025/01/28 20:56

PROJEKTOVÝ ZÁMER

Vzor pre manažérsky výstup  I-02

 podľa vyhlášky MIRRI č. 401/2023 Z. z. 

Povinná osobaNitriansky samosprávny kraj
Názov projektuPersonalizácia služieb Nitrianskeho samosprávneho kraja
Zodpovedná osoba za projekt 
Realizátor projektuNitriansky samosprávny kraj
Vlastník projektuNitriansky samosprávny kraj

Schvaľovanie dokumentu

PoložkaMeno a priezviskoOrganizáciaPracovná pozíciaDátum

Podpis

(alebo elektronický súhlas)

Vypracoval Nitriansky samosprávny kraj   
  1. HISTÓRIA DOKUMENTU
VerziaDátumZmenyMeno
1.0 Prvá verzia dokumentu 
    
  1. ÚČEL DOKUMENTU, SKRATKY (KONVENCIE) A DEFINÍCIE

V súlade s Vyhláškou 401/2023 Z.z. je dokument I-02 Projektový zámer určený na rozpracovanie detailných informácií prípravy projektu, aby bolo možné rozhodnúť o pokračovaní prípravy projektu, pláne realizácie, alokovaní rozpočtu a ľudských zdrojov.

Dokument Projektový zámer v zmysle vyššie uvedenej vyhlášky má obsahovať manažérske zhrnutie, rozsah, ciele a motiváciu na realizáciu projektu, zainteresované strany, alternatívy, návrh merateľných ukazovateľov, detailný opis požadovaných projektových výstupov, detailný opis obmedzení, predpokladov, tolerancií a návrh organizačného zabezpečenia projektu, detailný opis rozpočtu projektu a jeho prínosov, náhľad architektúry a harmonogram projektu so zoznamom rizík a závislostí,

2.1 Použité skratky a pojmy

SKRATKA/POJEMPOPIS
IKTInformačno-komunikačné technológie (organizácie)
ISVSInformačný systém verejnej správy
PSKProgram Slovensko
OVMOrgán verejnej moci
SLAService Level Agreement – dohoda/zmluva o parametroch poskytovania služby
SWsoftvér
Technická špecifikácia (dokument, popisujúci kontext pre technické začlenenie riešenia do prostredia organizácie, s jeho technickými, integračnými, architektúrnymi a bezpečnostnými požiadavkami)
NSKNitriansky samosprávny kraj

2.2 Konvencie pre typy požiadaviek (príklady)

Funkcionálne (používateľské) požiadavky majú nasledovnú konvenciu:

FRxx

  • U          – užívateľská požiadavka
  • R          – označenie požiadavky
  • xx         – číslo požiadavky

Nefunkčné (kvalitatívne, výkonové - Non Functional Requirements - NFR) požiadavky majú nasledovnú konvenciu:

NRxx

  • N          – nefukčná požiadavka (NFR)
  • R          – označenie požiadavky
  • xx         – číslo požiadavky

Ostatné typy požiadaviek môžu byť ďalej definované objednávateľom/PM.

  1. DEFINOVANIE PROJEKTU

3.1 Manažérske zhrnutie

Názov a kód výzvy:

Personalizácia služieb verejnej správy a podpora omnikanálového modelu komunikácie (PSK-MIRRI-620-2024-DV-EFRR)

Zdroj financovania:          Program Slovensko

Priorita:                         1P1 Veda, výskum a inovácie

Špecifický cieľ:                RSO 1.2 Využívanie prínosov digitalizácie pre občanov, podniky, výskumné organizácie a orgány verejnej správy

Opatrenie:                     1.2.1 Podpora v oblasti informatizácie a digitálnej transformácie (Oblasť B. Podpora v oblasti zvýšenia kvality poskytovaných verejných služieb)

Cena projektu:             322 837,19 €   

Ciele projektu:

V nadväznosti na ciele uvedené v predmetnej výzve je cieľom projektu zrýchliť a skvalitniť digitalizáciu podporením tvorby a zavádzania inovatívnych riešení, ktoré znížia námahu občanov a podnikateľov na uplatnenie si práv alebo splnenie si povinností pri kontakte s Nitrianskym samosprávnym krajom (ďalej aj „NSK“). Tento cieľ bude dosiahnutý zavedením prívetivejších a jednoduchších elektronických služieb NSK, čo je predpokladom zvyšovania spokojnosti občanov a podnikateľov s riešením ich životných situácií.

Predmetom projektu je „realizácia technologických a netechnologických zmien na front-ende a back-ende koncových služieb a webových sídel v súlade s § 13a Zákona č. 95/2019 Z. z. o informačných technológiách vo verejnej správe a o zmene a doplnení niektorých zákonov“.

Realizáciou tejto aktivity sa v porovnaní s východiskovou situáciou zníži námaha, zvýši miera konverzie a zvýši miera spokojnosti občanov a podnikateľov pri uplatňovaní si práv alebo plnení si povinností pri kontakte s NSK v rámci životných situácií.

Hlavným cieľom projektu je zlepšenie vybraných elektronických služieb Nitrianskeho samosprávneho kraja (ďalej aj „NSK“) a zlepšenie obsahu a užívateľskej prívetivosti webového sídla https://www.unsk.sk.

Zámerom NSK je poskytovať také elektronické služby a informácie, ktoré sú prehľadné a praktické. Majú intuitívny dizajn, sú zrozumiteľné, ľahko vyhľadateľné a ľahko použiteľné. Minimalizujú počet krokov potrebných k dosiahnutiu cieľa. Nepýtajú si údaje, ktoré už NSK niekedy získala. Minimalizujú manuálne zapisovanie údajov, potrebné údaje automaticky pred vypĺňajú. Zámerom NSK je, aby kvalitný dizajn sprevádzala zrozumiteľná navigácia, ktorá používateľom šetrí čas a námahu. Je napísaná ľudskou rečou a z perspektívy používateľa. Je vecná, stručná a je z nej jasné, komu je určená.

Prostredníctvom projektu bude zavedené personalizované služby, to zn. budú realizované inteligentné formuláre, ktoré budú v maximálnej miere znižovať časť používateľa služby. A to takým spôsobom, že maximálne množstvo údajov bude v jednotlivých formulároch predvyplnené.

Rovnako sú predmetom projektu malé technologické zlepšenia, ktoré budú mať dopad na používateľskú kvalitu, použiteľnosť a jednoduchosť koncových elektronických služieb NSK a webového sídla https://www.unsk.sk.

Predmetom projektu sú:

  • technologické a netechnologické zmeny na front-ende vrátane zavedenia nových koncových služieb a aplikačných služieb (detailný zoznam elektronických služieb je uvedený v tabuľke č.1),
    •  úprava portálu NSK (vrátane úprav info modulu a modulu elektronických formulárov)
  • realizácia nevyhnutných zmien (modernizácia technológií) technologického riešenia na backende
    • úprava systému riadenia podaní,
    • úprava CMS,
    • úprava systému pre zastupiteľstvo

Technologické zmeny sa budú týkať nasledovných produktov:

  • koncové služby (viď. tabuľka č.1 Komplexný prehľad koncových služieb, ktoré sú predmetom projektu),
  • aplikačné služby.

Predmetom projektu je okrem iného príspevok k nasledovným prioritným životným situáciám:

  • ŽS3 Začatie podnikania 

Konkrétne, sprístupňuje elektronické služby subjektom pôsobiacim v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti a lekárenstva. Zavádza elektronickú komunikáciu v rámci evidenčných a povoľovacích úkonov voči samosprávnemu kraju.

  • ŽS5 Administratívny chod podniku

Služby v projekte prispievajú rovnako aj k tejto prioritnej životnej situácii. Zavádza elektronickú komunikáciu a zjednodušuje administratívu v rámci evidenčných a povoľovacích úkonov voči samosprávnemu kraju.

Aktivitou zlepšenia webového portálu prispeje ku naplneniu cieľov nasledujúcich prioritných životných situácií :

  • ŽS6 Presťahovanie – obyvatelia kraja, ktorí presťahovaním získajú nové bydlisko, budú na mať na novom webovom sídle dostupnejšie informácie o pridelenom zdravotnom obvode na základe adresy trvalého pobytu. 
  • ŽS8 Som chorý, mám chorého člena rodiny – na novom webovom sídle získajú občania kraja informácie o poskytovateľoch ambulantnej starostlivosti a informácie o dostupnosti zariadení lekárenskej starostlivosti
  • ŽŠ9 Som odkázaný, mám odkázaného člena rodiny – na novom webovom sídle získajú občania kraja prehľadné informácie o poskytovateľoch sociálnych služieb a zariadenia sociálnej starostlivosti
  • ŽS 13 – Stredná škola - na novom webovom sídle získajú občania kraja informácie o stredných školách, ktorých zriaďovateľom je NSK

Podrobný popis koncových služieb, priradenie služieb k prioritným životným situáciám a agendám a rovnako popis aktuálneho a očakávaného stavu služieb je uvedený v nasledovnej tabuľke:

Tabuľka. č.1 Komplexný prehľad koncových služieb, ktoré sú predmetom projektu

Kód koncovej službyNázov službyPopisAktuálny stavPopis budúceho stavuPrioritné životné situácieÚroveň elektronizácie AS-ISÚroveň elektronizácie TO-BEKód agendyNázov Agendy
ks_380935

Podávanie žiadosti o vydanie povolenia na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia z dôvodu zmeny

Elektronická služba bude určená pre  FO aj PO. Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti ktorý ma vydané platné povolenie na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia je povinný pri zmene:
• miesta prevádzkovania,
• jeho odborného zamerania,
• odborného zástupcu,
požiadať o vydanie povolenia z dôvodu zmeny.
V súčasnosti je žiadosť podávaná ako všeobecná agenda alebo písomný vytlačený formulár.Nový elektronický formulár umožní vyplnenie žiadosti pohodlnejšie a rýchlejšie. Rovnako údaje z formulára budú prístupné v štruktúrovanej forme.

ŽS3 Začatie podnikania 

ŽS5 Administratívny chod podniku

025 Služby

Úroveň 1Úroveň 4A0002642Vydávanie povolení na poskytovanie zdravotnej starostlivosti
ks_380936Podávanie žiadosti o vyznačenie zmeny údajov v povolení na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadeniaElektronická služba bude určená pre FO aj PO. Elektronická služba bude slúžiť na sa o vyznačenie zmien údajov v povolení na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia. Zmeny sa môžu týkať:
• osoby,
• mena sídla,
• právnej formy,
• zmena mena a priezviska právneho zástupcu a osoby a osôb, ktoré sú jeho štatutárnym orgánom,
• zmena miesta trvalého pobytu alebo prechodného zástupcu ak je poskytovateľ PO,
• zmena mena, priezviska, trvalého alebo prechodného pobytu, ak je poskytovateľ FO
V súčasnosti je žiadosť podávaná ako všeobecná agenda alebo písomný vytlačený formulár.Nový elektronický formulár umožní vyplnenie žiadosti pohodlnejšie a rýchlejšie. Rovnako údaje z formulára budú prístupné v štruktúrovanej forme.

ŽS3 Začatie podnikania 

ŽS5 Administratívny chod podniku

025 Služby

Úroveň 1Úroveň 4A0002642Vydávanie povolení na poskytovanie zdravotnej starostlivosti
ks_380937Podávanie žiadosti o zrušenie povolenia na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadeniaElektronická služba bude určená pre FO aj PO. Elektronická služba bude slúžiť na podanie žiadosti o zrušenie povolenia na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia. Ku zrušeniu povolenia prichádza z dôvodnou:
• ukončenie prevádzky
• zmena právnej formy
• z dôvodu odchodu do dôchodku.
• Atď.
V súčasnosti je žiadosť podávaná ako všeobecná agenda alebo písomný vytlačený formulár.Nový elektronický formulár umožní vyplnenie žiadosti pohodlnejšie a rýchlejšie. Rovnako údaje z formulára budú prístupné v štruktúrovanej forme.

ŽS3 Začatie podnikania 

ŽS5 Administratívny chod podniku

025 Služby

Úroveň 1Úroveň 4A0002642Vydávanie povolení na poskytovanie zdravotnej starostlivosti
ks_380938

Podávanie žiadosti odočasné pozastavenie povolenia na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia

 

Elektronická služba bude určená pre FO aj PO. Elektronická služba bude slúžiť na podanie žiadosti pozastavenie povolenia na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia.V súčasnosti je žiadosť podávaná ako všeobecná agenda alebo písomný vytlačený formulár.Nový elektronický formulár umožní vyplnenie žiadosti pohodlnejšie a rýchlejšie. Rovnako údaje z formulára budú prístupné v štruktúrovanej forme.

ŽS3 Začatie podnikania 

ŽS5 Administratívny chod podniku

025 Služby

Úroveň 1Úroveň 4A0002642Vydávanie povolení na poskytovanie zdravotnej starostlivosti
ks_380939Podávanie žiadosti o vydanie nového povolenia na poskytovanie lekárenskej starostlivosti z dôvodu zmenyElektronická služba bude určená pre  FO aj PO. Nový druh alebo rozsah zaobchádzania s liekmi a so zdravotníckymi pomôckami, zmena miesta výkonu činnosti a zmena osoby odborného zástupcu vyžaduje vydanie nového povolenia, ktorým orgán príslušný na vydanie povolenia súčasne zruší pôvodné povolenie.V súčasnosti je žiadosť podávaná ako všeobecná agenda alebo písomný vytlačený formulár.Nový elektronický formulár umožní vyplnenie žiadosti pohodlnejšie a rýchlejšie. Rovnako údaje z formulára budú prístupné v štruktúrovanej forme.

ŽS3 Začatie podnikania 

ŽS5 Administratívny chod podniku

025 Služby

Úroveň 1Úroveň 4A0002642Vydávanie povolení na poskytovanie zdravotnej starostlivosti
ks_380940

Oznámenie o vyznačení zmeny údajov v povolení na poskytovanie lekárenskej starostlivosti

 

Elektronická služba bude určená pre FO aj PO. Elektronická služba bude slúžiť na sa o vyznačenie zmien údajov v povolení na poskytovanie lekárenskej starostlivosti. Držiteľ povolenia je povinný bez zbytočného odkladu oznámiť orgánu príslušného na vydanie povolenia:
-zmenu mena alebo priezviska a zmenu adresy bydliska držiteľa povolenia, ak ide o fyzickú osobu, alebo odborného zástupcu, ak bol ustanovený

-zmenu názvu alebo obchodného mena a zmenu adresy sídla držiteľa povolenia, ak ide o právnickú osobu

-zmenu osoby, ktorá je jej štatutárnym orgánom

osoby

V súčasnosti je žiadosť podávaná ako všeobecná agenda alebo písomný vytlačený formulár.Nový elektronický formulár umožní vyplnenie žiadosti pohodlnejšie a rýchlejšie. Rovnako údaje z formulára budú prístupné v štruktúrovanej forme.

ŽS3 Začatie podnikania 

ŽS5 Administratívny chod podniku

025 Služby

Úroveň 1Úroveň 4A0002642Vydávanie povolení na poskytovanie zdravotnej starostlivosti
ks_380941

Podávanie žiadosti o zrušenie povolenia na poskytovanie lekárenskej starostlivosti

 

Elektronická služba bude určená pre FO aj PO. Elektronická služba bude slúžiť na podanie žiadosti o zrušenie povolenia na poskytovanie lekárenskej starostlivosti.V súčasnosti je žiadosť podávaná ako všeobecná agenda alebo písomný vytlačený formulár.Nový elektronický formulár umožní vyplnenie žiadosti pohodlnejšie a rýchlejšie. Rovnako údaje z formulára budú prístupné v štruktúrovanej forme.

ŽS3 Začatie podnikania 

ŽS5 Administratívny chod podniku

025 Služby

Úroveň 1Úroveň 4A0002642Vydávanie povolení na poskytovanie zdravotnej starostlivosti
ks_380942

Podávanie žiadosti o pozastavenie činnosti držiteľovi povolenia na poskytovanie lekárenskej starostlivosti

 

Elektronická služba bude určená pre FO aj PO. Elektronická služba bude slúžiť na podanie žiadosti o pozastavenie činnosti držiteľovi povolenia na poskytovanie lekárenskej starostlivostiV súčasnosti je žiadosť podávaná ako všeobecná agenda alebo písomný vytlačený formulár.Nový elektronický formulár umožní vyplnenie žiadosti pohodlnejšie a rýchlejšie. Rovnako údaje z formulára budú prístupné v štruktúrovanej forme.

ŽS3 Začatie podnikania 

ŽS5 Administratívny chod podniku

025 Služby

Úroveň 1Úroveň 4A0002642Vydávanie povolení na poskytovanie zdravotnej starostlivosti
ks_380943

Podávanie žiadosti o pridelenie zdravotného obvodu

 

Elektronická služba bude určená pre FO aj PO. Elektronická služba bude určená pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí majú vydané platné povolenie na prevádzkovanie zdravotnej starostlivosti a zároveň majú podpísané zmluvy so zdravotnými poisťovňami. Poskytovatelia budú predkladať žiadosť o pridelenie obvodu v odboroch:
• Všeobecná ambulantná starostlivosť pre deti a dorast
• Všeobecná ambulantná starostlivosť pre dospelých
• primárna gynekologicko-pôrodnícka ambulancia
• Zubné lekárstvo
V súčasnosti je žiadosť podávaná ako všeobecná agenda alebo písomný vytlačený formulár.Nový elektronický formulár umožní vyplnenie žiadosti pohodlnejšie a rýchlejšie. Rovnako údaje z formulára budú prístupné v štruktúrovanej forme.

ŽS3 Začatie podnikania 

ŽS5 Administratívny chod podniku

025 Služby

Úroveň 1Úroveň 4A0002642Vydávanie povolení na poskytovanie zdravotnej starostlivosti
ks_380944 / sluzba_egov_259Povoľovanie činnosti verejnej lekárne, pobočky verejnej lekárne a výdajne zdravotníckych pomôcokJedná sa už o existujúcu službu NSK. V rámci projektu bude formulár služby modernizovaný v súlade s dizajn manuálom ID-SKV súčasnosti je žiadosť podávaná prostredníctvom elektronického formulára dostupného na webovom sídle NSKNový elektronický formulár umožní vyplnenie žiadosti pohodlnejšie a rýchlejšie. Rovnako údaje z formulára budú prístupné v štruktúrovanej forme.

ŽS3 Začatie podnikania 

ŽS5 Administratívny chod podniku

025 Služby

Úroveň 3Úroveň 4A0002642Vydávanie povolení na poskytovanie zdravotnej starostlivosti
ks_380945 / sluzba_egov_266

Povoľovanie prevádzkovania zdravotníckych zariadení

 

Jedná sa už o existujúcu službu NSK. V rámci projektu bude formulár služby modernizovaný v súlade s dizajn manuálom ID-SKV súčasnosti je žiadosť podávaná prostredníctvom elektronického formulára dostupného na webovom sídle NSKNový elektronický formulár umožní vyplnenie žiadosti pohodlnejšie a rýchlejšie. Rovnako údaje z formulára budú prístupné v štruktúrovanej forme.

ŽS3 Začatie podnikania 

ŽS5 Administratívny chod podniku

025 Služby

Úroveň 4Úroveň 4A0002642Vydávanie povolení na poskytovanie zdravotnej starostlivosti

3.2 Motivácia a rozsah projektu

NSK má ambíciu reflektovať najmä na nasledovné skutočnosti:

  • aktuálne nie je zavedený nástroj na zisťovanie spätnej väzby zo strany užívateľov, resp. sa využíva len v obmedzenej miere, t.j. absentuje pravidelný monitoring spokojnosti s webovým sídlom a poskytovanými elektronickými službami,
  • poskytované elektronické služby a prevádzkované webové sídlo vyžadujú úpravy v zmysle aktuálnych požiadaviek a rovnako sú potrebné úpravy, ktoré vyplynuli z realizovaného prieskumu spokojnosti v rámci inicializačnej fázy tohto projektu,

Výsledkom realizácie projektu bude dosiahnutie nasledovných požadovaných efektov:

  • Zjednodušenie životných situácií pre koncových používateľov elektronických služieb NSK,
  • Zvýšenie využívania elektronických služieb NSK,
  • Zvýšenie používateľskej prívetivosti koncových služieb za pomoci ID-SK,
  • Zvýšenie spokojnosti s riešením potrieb v rámci životnej situácie,
  • Zavedenie manažmentu spokojnosti a sledovanie spätnej väzby od koncových používateľov elektronických služieb NSK,

Na prelome rokov 2024 a 2025 realizoval NSK „Prieskum využívania webového sídla“ ako súčasť iniciačnej fázy predkladaného projektového zámeru. Prieskum spokojnosti bol realizovaný od 16.12.2024 do 13.1.2025.

Prieskum bol realizovaný formou anonymného dotazníka, bol zverejnený na webovom sídle https://www.unsk.sk. Prieskum obsahoval 11 otázok týkajúcich sa zlepšenia elektronických služieb a webového sídla Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Z výsledkov prieskumu vyplynuli nasledovné skutočnosti:

  • komplikovaná štruktúra stránky,
  • neintuitívne delenie informácií na webovom portáli,
  • neuspokojivé výsledky vyhľadávania, t.j. návštevníci webového sídla a užívatelia elektronických služieb nenájdu informácie, ktoré hľadajú (čo neznamená, že na webových sídlach nie sú zverejnené),
  • potreba väčšej podpory zobrazovania na mobilných zariadeniach,
  • potreba modernejšieho dizajnu a prehľadnejšieho obsahu.
  • potreba elektronizácie služieb v oblasti schvaľovania zdravotníckych a lekárenských zariadení

Zoznam elektronických služieb identifikovali jednak samotní občania v prieskume realizovanom a rovnako bol zoznam elektronických služieb stanovený na základe skúseností pracovníkov úradu, ktorí identifikovali najčastejšie sa opakujúce požiadavky občanov a podnikateľov NSK.

Problémy súčasného stavu:

  • Zastaraný dizajn a neprehľadnosť web portálu https://www.unsk.sk,
  • Web portál https://www.unsk.sk je menej prístupný pre ľudí so špeciálnymi potrebami,
  • Informácie na web portáli sú neusporiadané,
  • Neodostatočný responzívny dizajn web portálu a elektronických formulárov,
  • Neimplementované zisťovanie spätnej väzby a spokojnosti užívateľov elektronických služieb a portálu,
  • Nezavedené .api pre každú elektronickú službu.

Návrh riešenia elektronických služieb

Z pohľadu úrovne služieb sa projekt orientuje na realizáciu služieb úrovne 4 v zmysle Vyhlášky Úradu podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu o štandardoch pre informačné technológie verejnej správy č. 78/2020 Z. z., ktorá definuje:

Úroveň 4, označovaná aj ako transakčná úroveň, ktorá umožňuje úplné vybavenie služby elektronickými prostriedkami, najmä vybavenie on-line, a to vrátane rozhodnutia, zaplatenia a doručenia, ak sa to vyžaduje; pri tejto úrovni sa vylučuje akýkoľvek osobný alebo listinný kontakt.

Všetky služby musia rešpektovať nasledujúce požiadavky :


    • Služba bude dostupná v prostredí webového sídla NSK, ale zároveň musí byť možné ju  registrovať ako samostatnú službu na ÚPVS, cez MetaIS, a poskytovať ju aj v prostredí slovensko.sk.
  • Úvodná stránka služby – stránka bude poskytovať základné informácie o službe, jej stručný popis, kedy je možné ju použiť a kedy nie, bude obsahovať obrázok používateľskej cesty. Používateľská cesta bude podrobne definovaná v detailnej funkčnej špecifikácii (DFŠ) v rámci realizačnej fázy projektu Analýza a dizajn.
  • Vizuálne rozhranie služby bude obsahovať zobrazenie používateľskej cesty s vyznačením, v ktorom kroku služby sa používateľ nachádza
  • V ktoromkoľvek kroku bude môcť žiadateľ rozpracované podanie uložiť medzi „Rozpracované podania“ a k dokončeniu vyplnenia sa vrátiť v ľubovoľnom čase. Podanie zostane uložené aj po odhlásení používateľa, t.j. podanie bude môcť žiadateľ dokončiť po ďalšom prihlásení v inom čase.

Súlad s intervenčnou stratégiou PSK a očakávanými výsledkami Partnerskej dohody:

Projekt je v súlade s cieľom Politiky 1 Partnerskej dohody – inteligentnejšia a konkurencieschopnejšia Európa so Špecifickým cieľom/podporovanou oblasťou: Podpora v oblasti informatizácie a digitálnej transformácie, s očakávaným výsledkom: Digitalizácia kľúčových procesov zabezpečujúcich udržateľný rozvoj Slovenska. Výsledkom bude Zlepšenie pozície SR v hodnotení stavu digitálnej ekonomiky a spoločnosti.

Súlad so Špecifickým cieľom RSO1.2 Využívanie prínosov digitalizácie pre občanov, podniky, výskumné organizácie a orgány verejnej správy (EFRR):

Projekt je v súlade so „Špecifickým cieľom RSO1.2 Využívanie prínosov digitalizácie pre občanov, podniky, výskumné organizácie a orgány verejnej správy (EFRR)“ a očakávanými výsledkami definovanými v Partnerskej dohode pre špecifický cieľ RSO1.2 realizáciou aktivity „Realizácia technologických a netechnologických zmien na front-ende a back-ende koncových služieb a webových sídel a vytváranie expertných ľudských kapacít v súlade s § 13a Zákona č. 95/2019 Z. z. o informačných technológiách vo verejnej správe a o zmene a doplnení niektorých zákonov“. Projekt prispieva k špecifickému cieľu realizáciou činností, ktoré predstavujú realizáciu technologických, ale aj netechnologických zmien na front-ende, t.j. budovanie elektronických služieb a zavádzanie inteligentných elektronických formulárov a rovnako realizáciou aktivít na back-end, ako budovanie centrálneho dátového skladu, orchestračnej platformy a dátového konektora.

Súlad s prioritnou osou:

Priorita 1P1 Veda, výskum a inovácie

Projekt je v súlade so Špecifickým cieľom: RSO1.2. Využívanie prínosov digitalizácie pre občanov, podniky, výskumné organizácie a orgány verejnej správy (EFRR). Súlad s cieľom je uvedený v predchádzajúcom odseku.

Súlad s definovanými typmi oprávnených aktivít v rámci výzvy:

Výzva definuje oprávnenú aktivitu „Realizácia technologických a netechnologických zmien na front-ende a back-ende koncových služieb a webových sídel a vytváranie expertných ľudských kapacít v súlade s § 13a Zákona č. 95/2019 Z. z. o informačných technológiách vo verejnej správe a o zmene a doplnení niektorých zákonov“. Projekt prispieva k oprávnenej aktivite a je s ňou v súlade realizáciou činností v zmysle odseku Súlad so Špecifickým cieľom RSO1.2 Využívanie prínosov digitalizácie pre občanov, podniky, výskumné organizácie a orgány verejnej správy (EFRR).

Súlad s Národnou koncepciou informatizácie verejnej správy Slovenskej republiky:

Projekt prispieva k nasledovným strategickým cieľom NKIVS:

  • Zvýšiť podiel elektronickej komunikácie s verejnou správou rozširovaním elektronickej komunikácie a elektronických služieb,
  • Zvýšiť spokojnosť a dôveru osôb a subjektov verejnej správy s elektronickými službami zavádzaním elektronických služieb na základe realizovaného prieskumu spokojnosti s elektronickými službami.

Projekt bude realizovaný prostredníctvom aktivity:

„Realizácia technologických a netechnologických zmien na front-ende a back-ende koncových služieb a webových sídel a vytváranie expertných ľudských kapacít v súlade s § 13a Zákona č. 95/2019 Z. z. o informačných technológiách vo verejnej správe a o zmene a doplnení niektorých zákonov.“

V rámci aktivity budú realizované:

  • technologické a netechnologické zmeny na front-ende vrátane zavedenia nových koncových služieb a aplikačných služieb (detailný zoznam elektronických služieb je uvedený v tabuľke č.1),
    •  úprava portálu NSK (vrátane úprav info modulu a modulu elektronických formulárov)
  • realizácia nevyhnutných zmien (modernizácia technológií) technologického riešenia na backende
    • úprava systému riadenia podaní,
    • úprava CMS,
    • úprava systému pre zastupiteľstvo

Technologické zmeny sa budú týkať nasledovných produktov:

  • koncové služby (viď. tabuľka č.1 Komplexný prehľad koncových služieb, ktoré sú predmetom projektu),
  • aplikačné služby.

3.3 Zainteresované strany/Stakeholderi

IDAKTÉR / STAKEHOLDER

SUBJEKT

(názov / skratka)

ROLA

(vlastník procesu/ vlastník dát/zákazník/ užívateľ …. člen tímu atď.)

Informačný systém

(MetaIS kód a názov ISVS)

1.Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SRMIRRI SRGestor eGovernmentu-
2.Nitriansky samosprávny krajNSKVlastník procesu / vlastník dát / prevádzkovateľ ISVS

isvs_1674 Integrovaný informačný systém NSK

isvs_1676 Elektronické formuláre

isvs_1677 Info modul

isvs_1679 Portál NSK integrovaný s ÚPVS

isvs_1681 Systém riadenia podaní – Definičné údaje podaní

isvs_1686 CMS – Systém správy obsahu

isvs_1688 Systém pre zastupiteľstvo NSK

3.Občan / podnikateľ-Zákazník (pozn. využívajúci elektronické služby)-

3.4 Ciele projektu

IDNázov cieľaNázov strategického cieľaSpôsob realizácie strategického cieľa
01Zvýšenie využívania elektronických služieb NSKZvýšiť podiel elektronickej komunikácie s verejnou správou rozširovaním elektronickej komunikácie a elektronických služieb (strategický cieľ NKIVS)

Realizácia technologických a netechnologických zmien na front-ende a back-ende.

Zavedenie nových elektronických služieb na úrovni elektronizácie 4

02Zjednodušenie životných situácií pre koncových používateľov elektronických služieb NSKZvýšiť spokojnosť a dôveru osôb a subjektov verejnej správy s elektronickými službami zavádzaním elektronických služieb na základe realizovaného prieskumu spokojnosti s elektronickými službami (strategický cieľ NKIVS)

Realizácia technologických a netechnologických zmien na front-ende a back-ende.

Zavedenie nových elektronických služieb na úrovni elektronizácie 4

Zisťovanie spokojnosti s využívaním elektronických služieb a realizácia pravidelnej spätnej väzby

3.5 Merateľné ukazovatele (KPI)

IDID/Názov cieľaNázov
ukazovateľa (KPI)
Popis
ukazovateľa
Merná jednotka
 
AS IS
merateľné hodnoty
(aktuálne)
TO BE
Merateľné hodnoty
(cieľové hodnoty)
Spôsob ich meraniaPozn.
01Zvýšenie využívania elektronických služieb NSKVerejné inštitúcie podporované pri vývoji digitálnych služieb, produktov a procesovPodporená verejná inštitúciaPočet01ITMSPodporená verejná inštitúcia = NSK
02Zjednodušenie životných situácií pre koncových používateľov elektronických služieb NSKPoužívatelia nových a vylepšených verejných digitálnych služieb, produktov a procesovPočet užívateľov ISVSPočet0200Počet vyplnených formulárov 

3.6 Špecifikácia potrieb koncového používateľa

Na základe výsledkov realizovaného prieskumu je možné konštatovať nasledovné požiadavky, ktorých riešenie je predmetom projektu:

  • komplikovaná štruktúra stránky,
  • neintuitívne delenie informácií na webovom portáli,
  • neuspokojivé výsledky vyhľadávania, t.j. návštevníci webového sídla a užívatelia elektronických služieb nenájdu informácie, ktoré hľadajú (čo neznamená, že na webových sídlach nie sú zverejnené),
  • potreba väčšej podpory zobrazovania na mobilných zariadeniach,
  • potreba modernejšieho dizajnu a prehľadnejšieho obsahu.
  • potreba elektronizácie služieb v oblasti schvaľovania zdravotníckych a lekárenských zariadení

Zoznam elektronických služieb identifikovali jednak samotní občania v prieskume realizovanom a rovnako bol zoznam elektronických služieb stanovený na základe skúseností pracovníkov úradu, ktorí identifikovali prioritné oblasti, resp. služby, ktoré je nevyhnutné elektronizovať.

3.7 Riziká a závislosti

Zoznam rizík je uvedený v prílohe „1 P_01 a I_01_Príioha 1: ZOZNAM RIZÍK a ZÁVISLOSTÍ“

3.8 Stanovenie alternatív v biznisovej vrstve architektúry

V rámci biznisovej vrstvy architektúry boli porovnané 3 alternatívne riešenia.

1738055187686-742.png

Alternatíva 1 znamená ponechanie existujúceho stavu. Nebude zrealizované zlepšenie vybraných elektronických služieb Nitrianskeho samosprávneho kraja a rovnako zostane nezmenené webové sídlo https://unsk.sk. Občania, resp. podnikatelia budú naďalej podávať žiadosti buď ako všeobecnú agendu prostredníctvom ÚPVS (www.slovensko.sk) alebo ako písomný vytlačený formulár.  

Alternatíva 2 znamená zlepšenie obsahu a užívateľskej prívetivosti webového sídla https://unsk.sk a zlepšenie vybraných elektronických služieb Nitrianskeho samosprávneho kraja bez personalizácie. To zn. občan, resp. podnikateľ bude komunikovať s úradom elektronicky, údaje v elektronickom formulári nebudú predvypĺňané. Bude sa jednať len o elektronizáciu papierového procesu. Riešenie nebude významne šetriť čas používateľa elektronickej služby. Služby nebudú zacielené na konkrétneho občana alebo podnikateľa na základe napríklad miesta jeho bydliska/sídla alebo evidovaných údajov.

Alternatíva 3 znamená maximálnu realizáciu personalizácie, to zn. nad rámec alternatívy 2 budú realizované inteligentné formuláre, ktoré budú v maximálnej miere znižovať časť používateľa služby. A to takým spôsobom, že maximálne množstvo údajov bude v jednotlivých formulároch predvyplnené.

3.9 Multikriteriálna analýza

Výber alternatív prebiehal na úrovni biznis vrstvy prostredníctvom MCA zostavenej na základe kapitoly Motivácia, ktorá obsahuje ciele stakeholderov, ich požiadavky a obmedzenia pre dosiahnutie uvedených cieľov.

Niektoré (nie všetky) kritériá sú označené ako KO kritériá. KO kritériá označujú biznis požiadavky na riešenie, ktoré sú z hľadiska rozsahu identifikovaného problému a motivácie nevyhnutné pre riešenie problému a všetky akceptovateľné alternatívy ich tak musia naplniť. Alternatívy, ktoré nesplnia všetky KO kritériá, môžu byť vylúčené z ďalšieho posudzovania.

Spracovanie MCA

 KRITÉRIUMZDÔVODNENIE KRIÉRIA

STAKEHOLDER

1

STAKEHOLDER

2

STAKEHOLDER

3

BIZNIS VRSTVA

 

Kritérium A (KO)Kritérium A: Zavedenie digitálnych služieb, ktoré minimalizujú námahu občanov, resp. podnikateľov na uplatňovanie si práv a plnenie povinností voči NSK (KO)XXX
Kritérium B (KO)Kritérium B Zavedenie služieb minimálne na úrovni digitalizácie 4 (KO)XX 
Kritérium C (KO)Kritérium C Úprava portálu a elektronických služieb v zmysle ID-SK (KO)XX 
 Kritérium DKritérium D Implementácia personalizovaných služieb / predvypĺňanie údajov vo formulároch XX

Vyhodnotenie MCA

Zoznam kritériíAlt1

Spôsob

dosiahnutia

Alt2

Spôsob

dosiahnutia

Alt3Spôsob dosiahnutia
Kritérium AnieAlternatíva 1 je zachovanie statusu quo bez realizácie projektu, kritérium nebude naplnené.ánoBudú zavedené elektronické služby a úprava webu unsk.skánoBudú zavedené elektronické služby a úprava webu unsk.sk
Kritérium BnieAlternatíva 1 je zachovanie statusu quo bez realizácie projektu, kritérium nebude naplnené.ánoElektronické služby budú mať úroveň sofistikovanosti 4ánoElektronické služby budú mať úroveň sofistikovanosti 4
Kritérium CnieAlternatíva 1 je zachovanie statusu quo bez realizácie projektu, kritérium nebude naplnené.ánoPortál aj služby budú upravené v zmysle ID-SKánoPortál aj služby budú upravené v zmysle ID-SK
Kritérium DnieAlternatíva 1 je zachovanie statusu quo bez realizácie projektu, kritérium nebude naplnené.nieSlužby nebudú personalizované, t.j. svojim obsahom nebudú automaticky zacielené na občana/ podnikateľa, ale budú generické.ánoZavedené služby budú personalizované.

3.10 Stanovenie alternatív v aplikačnej vrstve architektúry

Pre klasifikáciu alternatív za účelom ďalšieho porovnania aplikačnej vrstvy a architektúry boli zadefinované nasledovné požiadavky:

  • Nutné - aplikačné moduly/funkcionality, ktoré sú nevyhnutné pre dosiahnutie cieľov,
  • Preferované - aplikačné moduly/funkcionality, ktoré rozvíjajú biznis alternatívu a vytvárajú dodatočné prínosy,

Nutné požiadavky:

  • Vytvorenie responzívneho dizajnu,
  • Zosúladenie so štandardmi IDSK,

Preferované požiadavky:

  • Implementácia chat-bot,
  • Vývoj natívnej mobilnej aplikácie.

3.11 Stanovenie alternatív v technologickej vrstve architektúry

Alternatívy na úrovni technologickej architektúry reflektujú alternatívy vypracované na základe „nadradenej“ architektonickej aplikačnej vrstvy.Projekt počíta s rozšírením existujúcej technologickej vrstvy, kde bude toto riešenie implementované. Z tohto dôvodu je ekonomicky nevýhodné uvažovať s ďalšími alternatívami na technologickej vrstve architektúry.

V zmysle technologickej vrstvy prichádzajú do úvahy 2 riešenia:

  • realizácia na existujúcej technologickej infraštruktúre (technologická alternatíva 1),
  • migrácia do vládneho / súkromného cloudu (technologická alternatíva 2).

Vzhľadom na dostatočnú aktuálnu HW kapacitu bude projekt realizovaný na existujúcej / vlastnej HW infraštruktúre.

ZHRNUTIE / VÝSLEDOK

Výber alternatív prebiehal v dvoch kolách. V prvom kole bola uplatnená multikriteriálna analýza (ďalej aj „MCA“). V rámci MCA bola vybratá biznis alternatíva 3, ktorá splnila všetky 4 kritériá:

  • Kritérium A až D

Do 2 kola vstúpila biznis alternatíva 4, v rámci ktorej bol posudzovaný z pohľadu aplikačnej architektúry minimalistický variant (aplikačná alternatíva 1) a želaný variant „nice-to-have“ (aplikačná alternatíva 2).

Preferovaný variant realizuje nutné aplikačné požiadavky (aplikačná alternatíva 1) a z hľadiska ekonomickej efektívnosti bol zvolený ako preferovaný.

  1. POŽADOVANÉ VÝSTUPY  (PRODUKT PROJEKTU)

Výstupom projektu je funkčný, stabilný, efektívny, bezpečný systém. Výstupom bude aj dodanie používateľskej príručky, inštalačnej príručky a pokynov na inštaláciu (úvodnú/opakovanú), prevádzkový opis a pokyny pre servis, údržbu a diagnostiku, pokyny na obnovu pri výpadku alebo havárii (Havarijný plán) a bezpečnostný projekt. Na dodržanie štandardov sa použije M-04 Audit kvality zameraný na výstupy z iniciačnej, realizačnej a dokončovacej fázy projektu.

Realizácia projektu bude v zmysle vyhlášky MIRRI SR č. 401/2023 Z. z. pozostávať z uvedených etáp:

  • Analýza a dizajn,
  • Nákup technických prostriedkov, programových prostriedkov a služieb
  • Implementácia a testovanie,
  • Nasadenie.

NSK bude pri implementácii postupovať v zmysle vyhlášky MIRRI SR č. 401/2023 Z. z. Pre implementované zmeny budú dodané nasledovné špecializované a manažérske produkty, ktoré budú kompletne pokrývať celý rozsah dodávky popísaný v biznis, aplikačnej a technologickej architektúre a požadované výstupy budú dodávane primerane vzhľadom na charakter projektu.

EtapaPožadované výstupy
Analýza a dizajn

Úvodná správa (Projektový iniciálny dokument, ďalej ako „PID“) pre všetky funkčné oblasti

- Zoznam požiadaviek

- Akceptačné kritériá

- Rámcová špecifikácia riešenia (Popis produktu, Dekompozícia produktu, Vývojový diagram   

  produktu)

- Biznis architektúra

- Aplikačná architektúra

- Technologická architektúra – časť systémová architektúra

- Bezpečnostná architektúra

- Stratégia testovania

- Plán testovania

- Testovacie scenáre a prípady

Detailná funkčná špecifikácia riešenia

- vypracovanie registratúrneho poriadku

- detailný popis funkcionality a biznis požiadaviek,

- Blokové a dátové modely finálneho produktu

Detailná technická špecifikácia, pre všetky systémy samostatne

- technická architektúra – časť fyzická architektúra

- špecifikácia správy používateľov a používateľských profilov (vrátane rolí a práv)

- špecifikácia podpory identifikácie používateľov a autentifikácie vykonávaných činností

- špecifikácia technologických riešení a predpokladov na dosiahnutie výkonnostných požiadaviek

- Plán testovania

- Testovacie scenáre a prípady

- Plán Implementácie

Nákup technických prostriedkov, programových prostriedkov a služiebObstaranie programových prostriedkov a služieb (R2-2)
Implementácia a testovanie

Implementácia:

Implementačný plán pre všetky funkčné oblasti samostatne:

- Implementácia systémov pre všetky funkčné oblasti samostatne

- Implementácia integrácií systémov pre všetky funkčné oblasti samostatne

- Úvodná konfigurácia systému podľa reálnych biznis procesov pre testovacie účely

- Vybudovanie testovacieho prostredia, jeho nasadenie a oživenie diela pre všetky systémy a pre všetky funkčné oblasti samostatne

- Implementácia procesov

Testovanie:

Zrealizovanie testovania minimálne v nasledovnom rozsahu:

- Funkčné testy

- Bezpečnostné testy - v rozsahu dokumentu „Metodika pre systematické zabezpečenie organizácií verejnej správy v oblasti informačnej bezpečnosti“ (dostupná na https://www.csirt.gov.sk/doc/MetodikaZabezpeceniaIKT_v2.0.pdf)

- Záťažové testy

- Systémové integračné testy

- Testy použiteľnosti

- Používateľské akceptačné testovanie

Nasadenie

Nasadenie do produkcie:

- Príprava produkčného prostredia

- Administratívna príprava produkčného prostredia (procesy, dokumentácia)

- Inštalácia riešenia do produkčného prostredia

- Sprístupnenie riešenia v produkčnom prostredí vybraným používateľom

 

Dokončovacia fáza projektu

Manažérsky produkt

M-02 Správa o dokončení projektu

M-02 Plán kontroly po odovzdaní projektu

M-02 Odporúčanie nadväzných krokov

M-02 Plán monitorovania a hodnotenia po odovzdaní projektu

Služby projektového riadenia

Manažérsky produkt

M-01 Plán etapy

M-02 Manažérske správy, plány, reporty, zoznamy a požiadavky

M-03 Akceptačný protokol

M-04 Audit kvality

M-05 Analýza nákladov a prínosov

  1. NÁHĽAD ARCHITEKTÚRY

1738055501825-974.jpeg

Na úrovni business vrstvy sú identifikovaní používatelia elektronických / koncových služieb projektu. Rovnako sú definované základné biznis služby NSK – koncové elektronické služby.

Na úrovni aplikačnej je definícia a popis jednotlivých vrstiev uvedená v dokumente Prístup k projektu, časť ARCHITEKTÚRA. Oranžovou farbou sú znázornené komponenty, ktoré budú budované, resp. aktualizované v rámci predkladaného projektu.

5.1 Prehľad e-Government komponentov

Prehľad koncových služieb – budúci stav:

Kód KS

(z MetaIS)

Názov KSPoužívateľ KS (G2C/G2B/G2G/G2A)

Životná situácia

(+ kód z MetaIS)

Úroveň elektronizácie KS
ks_380935Podávanie žiadosti o vydanie povolenia na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia z dôvodu zmenyG2B

ŽS3 Začatie podnikania 

ŽS5 Administratívny chod podniku

025 Služby

úroveň 4
ks_380936Podávanie žiadosti o vyznačenie zmeny údajov v povolení na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadeniaG2B

ŽS3 Začatie podnikania 

ŽS5 Administratívny chod podniku

úroveň 4
ks_380937Podávanie žiadosti o zrušenie povolenia na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadeniaG2B

ŽS3 Začatie podnikania 

ŽS5 Administratívny chod podniku

úroveň 4
ks_380938Podávanie žiadosti o dočasné pozastavenie povolenia na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadeniaG2B

ŽS3 Začatie podnikania 

ŽS5 Administratívny chod podniku

úroveň 4
ks_380939Podávanie žiadosti o vydanie nového povolenia na poskytovanie lekárenskej starostlivosti z dôvodu zmenyG2B

ŽS3 Začatie podnikania 

ŽS5 Administratívny chod podniku

úroveň 4
ks_380940Oznámenie o vyznačení zmeny údajov v povolení na poskytovanie lekárenskej starostlivostiG2B

ŽS3 Začatie podnikania 

ŽS5 Administratívny chod podniku

úroveň 4
ks_380941Podávanie žiadosti o zrušenie povolenia na poskytovanie lekárenskej starostlivostiG2B

ŽS3 Začatie podnikania 

ŽS5 Administratívny chod podniku

úroveň 4
ks_380942Podávanie žiadosti o pozastavenie činnosti v povolení na poskytovanie lekárenskej starostlivostiG2B

ŽS3 Začatie podnikania 

ŽS5 Administratívny chod podniku

úroveň 4
ks_380943Podávanie žiadosti o pridelenie zdravotného obvoduG2B

ŽS3 Začatie podnikania 

ŽS5 Administratívny chod podniku

úroveň 4
ks_380944 / sluzba_egov_259Povoľovanie činnosti verejnej lekárne, pobočky verejnej lekárne a výdajne zdravotníckych pomôcokG2B

ŽS3 Začatie podnikania 

ŽS5 Administratívny chod podniku

úroveň 4
ks_380945 / sluzba_egov_266Povoľovanie prevádzkovania zdravotníckych zariadeníG2B

ŽS3 Začatie podnikania 

ŽS5 Administratívny chod podniku

úroveň 4

Prehľad budovaných/rozvíjaných ISVS v projekte – budúci stav:

Kód ISVS (z MetaIS)Názov ISVS

Modul ISVS

(zaškrtnite ak ISVS je modulom)

Stav IS VSTyp IS VS

Kód nadradeného ISVS

(v prípade zaškrtnutého checkboxu pre modul ISVS)

isvs_1674Integrovaný informačný systém NSKprevádzkovaný a plánujem rozvíjaťagendový 
isvs_1676Elektronické formuláreprevádzkovaný a plánujem rozvíjaťprezentačný 
isvs_1677Info modulprevádzkovaný a plánujem rozvíjaťprezentačný 
isvs_1679Portál NSK integrovaný s ÚPVSprevádzkovaný a plánujem rozvíjaťprezentačný 
isvs_1681Systém riadenia podaní – Definičné údaje podaníprevádzkovaný a plánujem rozvíjaťekonomický a administratívny chod 
isvs_1686CMS – Systém správy obsahuprevádzkovaný a plánujem rozvíjaťekonomický a administratívny chod 
isvs_1688

Systém pre zastupiteľstvo NSK

 

prevádzkovaný a plánujem rozvíjaťekonomický a administratívny chod 

Prehľad budovaných aplikačných služieb – budúci stav:

Kód AS

(z MetaIS)

Názov  AS

ISVS/modul ISVS

(kód z MetaIS)

Aplikačná služba realizuje KS

(kód KS z MetaIS)

as_66633Správa žiadostíisvs_1674Integrovaný informačný systém NSK

ks_380935 Podávanie žiadosti o vydanie povolenia na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia z dôvodu zmeny

ks_380936 Podávanie žiadosti o vyznačenie zmeny údajov v povolení na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia

ks_380937 Podávanie žiadosti o zrušenie povolenia na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia

ks_380938 Podávanie žiadosti o dočasné pozastavenie povolenia na prevádzkovanie zdravotníckeho zariadenia

ks_380939 Podávanie žiadosti o vydanie nového povolenia na poskytovanie lekárenskej starostlivosti z dôvodu zmeny

ks_380940 Oznámenie o vyznačení zmeny údajov v povolení na poskytovanie lekárenskej starostlivosti

ks_380941 Podávanie žiadosti o zrušenie povolenia na poskytovanie lekárenskej starostlivosti

ks_380942 Podávanie žiadosti o pozastavenie činnosti v povolení na poskytovanie lekárenskej starostlivosti

ks_380943 Podávanie žiadosti o pridelenie zdravotného obvodu

ks_380944 / sluzba_egov_259 Povoľovanie činnosti verejnej lekárne, pobočky verejnej lekárne a výdajne zdravotníckych pomôcok

ks_380945 / sluzba_egov_266Povoľovanie prevádzkovania zdravotníckych zariadení

Prehľad integrácii ISVS na spoločné ISVS[1] a ISVS iných OVM alebo IS tretích strán

Predmetom projektu nie sú integrácie na iné / externé ISVS.

Aplikačné služby na integráciu

Predmetom projektu nie je integrácia aplikačných služieb.

Poskytovanie údajov z ISVS do IS CSRÚ

Predmetom projektu nie je poskytovanie údajov do IS CSRÚ.

Konzumovanie údajov z IS CSRÚ

Predmetom projektu nie je konzumovanie  údajov z IS CSRÚ.

Prehľad plánovaného využívania infraštruktúrnych služieb (cloudových služieb) – budúci stav:

Projekt neplánuje využívanie infraštruktúrnych služieb.

  1. LEGISLATÍVA

Projekt nevyžaduje úpravu legislatívnych predpisov.

Projekt bude realizovaný v súlade s nasledovnými legislatívnymi normami:

  • Zákon č. 305/2013 Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e- Governmente)
  • Vyhláška Úradu podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu č.179/2020, ktorou sa ustanovuje spôsob kategorizácie a obsah bezpečnostných opatrení informačných technológií verejnej správy
  • Zákon č. 69/2018 Z. z. o kybernetickej bezpečnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  • Zákon č. 95/2019 Z. z. o informačných technológiách vo verejnej správe a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  • Vyhláška č.78/2020 Z.z. o štandardoch pre ITVS
  • Vyhláška č.401/2023 Z.z. o riadení projektov a zmenových požiadaviek v prevádzke informačných technológií verejnej správy
  • Vyhláška 362/2018 Z.z. o obsahu bezpečnostných opatrení, obsah a štruktúra bezpečnostnej dokumentácie a rozsah všeobecných bezpečnostných opatrení
  1. ROZPOČET A PRÍNOSY
Náklady 
Všeobecný materiál 
IT - CAPEX301 717 €
Aplikácie225 090 €
SW / Služby76 627 €
HW 
Mzdové výdavky 
Paušál (7% z priamych výdavkov) 
IT - OPEX- prevádzka 
Aplikácie60 774 €
SW20 689 €
HW 
Paušál 7%21 120 €
Prínosy 
Finančné prínosy 
Administratívne poplatky 
Ostatné daňové a nedaňové príjmy 
Ekonomické prínosy 
Občania (€) 
Úradníci (€) 
Úradníci (FTE) 
Kvalitatívne prínosy 
  
  1. HARMONOGRAM JEDNOTLIVÝCH FÁZ PROJEKTU A METÓDA JEHO RIADENIA
IDFÁZA/AKTIVITA

ZAČIATOK

(odhad termínu)

KONIEC

(odhad termínu)

POZNÁMKA
1.Prípravná fáza a Iniciačná fáza11/20243/2025 
2.Realizačná fáza3/202512/2025 
2aAnalýza a Dizajn3/20256/2025 
2bNákup technických prostriedkov, programových prostriedkov a služieb3/20256/2025 
2cImplementácia a testovanie6/202510/2025 
2dNasadenie a PIP11/202512/2025 
3.Dokončovacia fáza1/20262/2026 
4.Podpora prevádzky (SLA)3/20262/2031 

Projekt bude realizovaný metódou Waterfall:

Waterfall - vodopádový prístup počíta s detailným naplánovaním jednotlivých krokov a následnom dodržiavaní postupu pri vývoji alebo realizácii projekty. Projektovému tímu je daný minimálny priestor na zmeny v priebehu realizácie. Vodopádový prístup je vhodný a užitočný v projektoch, ktorý majú jasný cieľ a jasne definovateľný postup a rozdelenie prác.

Objednávateľ projektu vypracuje funkčnú a technickú špecifikáciu.

1738055537567-101.png

  1. PROJEKTOVÝ TÍM

Riadiaci výbor projektu tvorí predseda riadiaceho výboru projektu a vlastníci procesov alebo nimi poverení zástupcovia.

Riadiaci výbor sa riadi „Štatútom riadiaceho výboru”, ktorý je popísaný v dokumente Štatút RV projektu ako najvyšší riadiaci orgán na účely realizácie projektu na základe schválenej projektovej dokumentácie.

Štatút Riadiaceho výboru upravuje najmä jeho pôsobnosť, úlohy, zloženie, zasadnutie a hlasovanie. Členom riadiaceho výboru projektu môže byť aj zástupca dodávateľa. Väčšina členov riadiaceho výboru projektu s hlasovacím právom sú osoby navrhnuté objednávateľom a zastupujú záujmy objednávateľa. Riadiaci výbor projektu dozerá na hospodárnosť, efektívnosť a účelové využívanie finančných prostriedkov a môže prispôsobiť štandardy projektového riadenia na realizovaný projekt.

Riadiaci výbor má minimálne 5 členov, vrátane predsedu Riadiaceho výboru (ďalej len „predseda“) :

Riadiaci výbor projektu budú tvoriť:


    1. predseda Riadiaceho výboru projektu,
    2. podpredseda Riadiaceho výboru projektu,
    3. vlastník alebo vlastníci procesov EZZK (biznis vlastník) alebo nimi poverený zástupca alebo zástupcovia,
    4. zástupcu kľúčových používateľov (end user),
    5. zástupca za Dodávateľa v zmysle Zmluvy o Dielo s Dodávateľom.
    6. projektový manažér prijímateľa.

Riadiaci výbor je riadený predsedom, ktorým je zástupca Objednávateľa. V prípade neprítomnosti predsedu na zasadnutí Riadiaceho výboru, predseda musí na toto konkrétne zasadnutie písomne delegovať svoju funkciu v rozsahu svojich práv a povinností formou splnomocnenia na zástupcu, ktorým môže byť aj iný člen Riadiaceho výboru s hlasovacím právom. Na rokovanie Riadiaceho výboru môžu byť v prípade potreby prizvaní aj iní účastníci tak zo strany Objednávateľa alebo za stranu Dodávateľa.

Riadiaci výbor zasadá pravidelne, spravidla raz za mesiac avšak najmenej jedenkrát za tri (3) po sebe nasledujúce kalendárne mesiace. Zasadnutie Riadiaceho výboru zvoláva predseda. Závery zo zasadnutia Riadiaceho výboru a jednotlivé body zo zasadnutia Riadiaceho výboru sa prijímajú súhlasným hlasovaním nadpolovičnej väčšiny prítomných členov Riadiaceho výboru s hlasovacím právom. Hlas predsedu má v prípade rovnosti hlasov hodnotu dvoch hlasov.

Hlavné dokumenty spojené s činnosťou Riadiaceho výboru sú program zasadnutia, pracovný materiál a záznam zo zasadnutia Riadiaceho výboru, ktorého prílohou musí byť aj prezenčná listina, prípadne aj písomné splnomocnenia členov Riadiaceho výboru.

Program zasadnutia a pracovné materiály Riadiaceho výboru distribuuje Asistent projektového manažéra na základe podkladov a inštrukcií predsedu alebo toho člena Riadiaceho výboru, ktorý požiadal o zasadnutie Riadiaceho výboru.

Asistent projektového manažéra zabezpečí ich distribúciu členom Riadiaceho výboru najneskôr 3 pracovné dni pred zasadnutím Riadiaceho výboru. Za vecnú správnosť distribuovaného materiálu zodpovedá člen Riadiaceho výboru, ktorý ho predkladá.

Riadiaci výbor zaniká ukončením plnohodnotnej implementácie projektu a jeho uvedením do produktívnej prevádzky. Zoznam členov Riadiaceho výboru je súčasťou dokumentu Komunikačná matica uloženom na zdieľanom projektovom úložisku.

IDMENO A PRIEZVISKOPOZÍCIAORGANIZAČNÝ ÚTVARROLA V PROJEKTE S UVEDENÍM HLASOVACIEHO PRÁVA
1.Budú menovaní po podpise zmluvy o poskytnutí NFP  Predseda RV
2.Budú menovaní po podpise zmluvy o poskytnutí NFP  Podpredseda  RV, zástupca vlastníkov procesov
3.Budú menovaní po podpise zmluvy o poskytnutí NFP  Kľúčový používateľ
4.Budú menovaní po podpise zmluvy o poskytnutí NFP---
5.Budú menovaní po podpise zmluvy o poskytnutí NFP---
6.Zástupca dodávateľa--Zástupca Dodávateľa

PRACOVNÉ NÁPLNE

Projektová rola:

 

PROJEKTOVÝ MANAŽÉR

 

Stručný popis:
  • zodpovedá za riadenie projektu počas celého životného cyklu projektu. Riadi projektové (ľudské a finančné) zdroje, zabezpečuje tvorbu obsahu, neustále odôvodňovanie projektu (aktualizuje BC/CBA) a predkladá vstupy na rokovanie Riadiaceho výboru. Zodpovedá za riadenie všetkých (ľudských a finančných) zdrojov, členov projektovému tím objednávateľa a za efektívnu komunikáciu s dodávateľom alebo stanovených zástupcom dodávateľa.
  • zodpovedá za riadenie prideleného projektu - stanovenie cieľov, spracovanie harmonogramu prác, koordináciu členov projektového tímu, sledovanie dodržiavania harmonogramu prác a rozpočtu, hodnotenie a prezentáciu výsledkov a za riadenie s tým súvisiacich rizík. Projektový manažér vedie špecifikáciu a implementáciu projektov v súlade s firemnými štandardami, zásadami a princípmi projektového riadenia.
  • zodpovedá za plnenie projektových/programových cieľov v rámci stanovených kvalitatívnych, časových a rozpočtovým plánov a za riadenie s tým súvisiacich rizík. V prípade externých kontraktov sa vedúci projektu/ projektový manažér obvykle podieľa na ich plánovaní a vyjednávaní a je hlavnou kontaktnou osobou pre zákazníka.
Detailný popis rozsahu zodpovednosti, povinností a kompetencií

Zodpovedný za:

  • Riadenie projektu podľa pravidiel stanovených vo Vyhláške 85/2020 Z.z.
  • Riadenie prípravy, inicializácie a realizácie projektu
  • Identifikovanie kritických miest projektu a navrhovanie ciest k ich eliminácii
  • Plánovanie, organizovanie, motivovanie projektového tímu a monitorovanie projektu
  • Zabezpečenie efektívneho riadenia všetkých projektových zdrojov s cieľom vytvorenia a dodania obsahu a zabezpečenie naplnenie cieľov projektu
  • Určenie pravidiel, spôsobov, metód a nástrojov riadenia projektu a získanie podpory Riadiaceho výboru (RV) pre riadenie, plánovanie a kontrolu projektu a využívanie projektových zdrojov
  • Zabezpečenie vypracovania manažérskej a špecializovanej dokumentácie a produktov v minimálnom rozsahu určenom Vyhláškou 85/2020 Z.z., Prílohou č.1
  • Zabezpečenie realizácie projektu podľa štandardov definovaných vo Vyhláške 78/2020 Z.z.
  • Zabezpečenie priebežnej aktualizácie a verzionovania manažérskej a špecializovanej dokumentácie v minimálnom rozsahu Vyhlášky 85/2020 Z.z., Prílohy č.1
  • Vypracovanie, pravidelné predkladanie a zabezpečovanie prezentácie stavov projektu, reportov, návrhov riešení problémov a odsúhlasovania manažérskej a špecializovanej dokumentácie v rozsahu určenom Vyhláškou 85/2020 Z.z., Prílohou č.1 na rokovanie RV
  • Riadenie a operatívne riešenie a odstraňovanie strategických / projektových rizík a závislostí
  • Predkladanie návrhov na zlepšenia na rokovanie Riadiaceho výboru (RV)
  • Zabezpečenie vytvorenia a pravidelnej aktualizácie BC/CBA a priebežné zdôvodňovanie projektu a predkladanie na rokovania RV
  • Celkovú alokáciu a efektívne využívanie ľudských a finančných zdrojov v projekte
  • Celkový postup prác v projekte a realizuje nápravné kroky v prípade potreby
  • Vypracovanie požiadaviek na zmenu (CR), návrh ich prioritizácie a predkladanie zmenových požiadaviek na rokovanie RV
  • Riadenie zmeny (CR) a prípadné požadované riadenie konfigurácií a ich zmien
  • Riadenie implementačných a prevádzkových aktivít v rámci projektov.
  • Aktívne komunikuje s dodávateľom, zástupcom dodávateľa a projektovým manažérom dodávateľa s cieľom zabezpečiť úspešné dodanie a nasadenie požadovaných projektových výstupov,
  • Formálnu administráciu projektu, riadenie centrálneho projektového úložiska, správu a archiváciu projektovej dokumentácie
  • Kontrolu dodržiavania a plnenia míľnikov v zmysle zmluvy s dodávateľom,
  • Dodržiavanie metodík projektového riadenia,
  • Predkladanie požiadaviek dodávateľa na rokovanie Riadiaceho výboru (RV),
  • Vecnú a procesnú administráciu zúčtovania dodávateľských faktúr

 

Odporúčané kvalifikačné predpoklady
  • Certifikácia - Prince 2
  • Certifikácia - PMI PMP
  • Certifikácia - IPMA

Certifikát vydaný medzinárodne uznávanou akreditačnou a certifikačnou autoritou.

Poznámka

 

V prípade, ak v projektom tíme NIE SÚ vytvorené projektové role Manažér zmien (Change manager) a Implementačný manažér (Release manager), tak rozsah a povinnosti týchto rolí vykonáva rola Projektový manažér

Projektová rola:

 

KĽUČOVÝ POUŽIVATEĽ (end user)

 

Stručný popis:

· zodpovedný za reprezentáciu záujmov budúcich používateľov projektových produktov alebo projektových výstupov a za overenie kvality produktu.

· zodpovedný za návrh a špecifikáciu funkčných a technických požiadaviek, potreby, obsahu, kvalitatívnych a kvantitatívnych prínosov projektu, požiadaviek koncových používateľov na prínos systému a požiadaviek na bezpečnosť.

  • Kľúčový používateľ (end user) navrhuje a definuje akceptačné kritériá, je zodpovedný za akceptačné testovanie a návrh na akceptáciu projektových produktov alebo projektových výstupov a návrh na spustenie do produkčnej prevádzky. Predkladá požiadavky na zmenu funkcionalít produktov a je súčasťou projektových tímov
Detailný popis rozsahu zodpovednosti, povinností a kompetencií

 

Zodpovedný za:

  • Návrh a špecifikáciu funkčných a technických požiadaviek
  • Jednoznačnú špecifikáciu požiadaviek na jednotlivé projektové výstupy (špecializované produkty a výstupy) z pohľadu vecno-procesného a legislatívy
  • Vytvorenie špecifikácie, obsahu, kvalitatívnych a kvantitatívnych prínosov projektu,
  • Špecifikáciu požiadaviek koncových používateľov na prínos systému
  • Špecifikáciu požiadaviek na bezpečnosť, 
  • Návrh a definovanie akceptačných kritérií,
  • Vykonanie používateľského testovania funkčného používateľského rozhrania (UX testovania)
  • Finálne odsúhlasenie používateľského rozhrania
  • Vykonanie akceptačného testovania (UAT)
  • Finálne odsúhlasenie a  akceptáciu manažérskych a špecializovaných produktov alebo projektových výstupov
  • Finálny návrh na spustenie do produkčnej prevádzky, 
  • Predkladanie požiadaviek na zmenu funkcionalít produktov
  • Aktívnu účasť v projektových tímoch a spoluprácu na vypracovaní manažérskej a špecializovanej dokumentácie a produktov v minimálnom rozsahu určenom Vyhláškou 85/2020 Z.z., Prílohou č.1
  • Plnenie pokynov projektového manažéra a dohôd zo stretnutí projektového tímu

 

Projektová rola:

 

VLASTNÍK PROCESOV (biznis vlastník)

 

Stručný popis:
  • zodpovedá za proces - jeho výstupy i celkový priebeh poskytnutia služby alebo produktu konečnému užívateľovi. Kľúčová rola na strane zákazníka (verejného obstarávateľa), ktorá schvaľuje biznis požiadavky a zodpovedá za výsledné riešenie, prínos požadovanú hodnotu a naplnenie merateľných ukazovateľov. Úlohou tejto roly je definovať na užívateľa orientované položky (user-stories), ktoré budú zaradzované a prioritizované v produktovom zásobníku. Zodpovedá za priebežné posudzovanie vecných výstupov dodávateľa v rámci analýzy, návrhu riešenia vrátane DNR z pohľadu analýzy a návrhu riešenia aplikácii IS.
  • zodpovedný za schválenie funkčných a technických požiadaviek, potreby, obsahu, kvalitatívnych a kvantitatívnych prínosov projektu. Definuje očakávania na kvalitu projektu, kvalitu projektových produktov, prínosy pre koncových používateľov a požiadavky na bezpečnosť. Definuje merateľné výkonnostné ukazovatele projektov a prvkov. Vlastník procesov schvaľuje  akceptačné kritériá, rozsah a kvalitu dodávaných projektových výstupov pri dosiahnutí platobných míľnikov, odsúhlasuje spustenie výstupov projektu do produkčnej prevádzky a dostupnosť ľudských zdrojov alokovaných na realizáciu projektu.
Detailný popis rozsahu zodpovednosti, povinností a kompetencií

Zodpovedný za:

  • Realizáciu dohľadu nad súladom projektových výstupov s požiadavkami koncových používateľov.
  • Spoluprácu pri riešení odpovedí na otvorené otázky  a riziká projektu.
  • Posudzovanie, pripomienkovanie, testovanie a protokolárne odsúhlasovanie projektových výstupov v príslušnej oblasti (v biznis procese) po vecnej stránke (najmä procesnej a legislatívnej)
  • Riešenie problémov a požiadaviek  v spolupráci s odbornými garantmi,
  • Spoluprácu pri špecifikácii a poskytuje súčinnosť pri riešení zmenových požiadaviek
  • Schválenie funkčných a technických požiadaviek, potreby, obsahu, kvalitatívnych a kvantitatívnych prínosov projektu z pohľadu používateľov koncového produktu
  • Definovanie očakávaní na kvalitu projektu, kritérií kvality projektových produktov, prínosov pre koncových používateľova požiadaviek na bezpečnosť,
  • Definovanie merateľných výkonnostných ukazovateľov projektov a prvkov,
  • Sledovanie a odsúhlasovanie nákladovosti, efektívnosti vynakladania finančných prostriedkov a priebežné monitorovanie a kontrolu odôvodnenia projektu (BC/CBA)
  • Schválenie akceptačných kritérií,
  • Riešenie problémov používateľov
  • Akceptáciu rozsahu a kvality dodávaných projektových výstupov pri dosiahnutí platobných míľnikov,
  • Vykonanie UX a UAT testovania
  • Odsúhlasenie spustenia výstupov projektu do produkčnej prevádzky,
  • Dostupnosť a efektívne využitie ľudských zdrojov alokovaných na realizáciu projektu,
  • Vykonávanie monitorovania a hodnotenia procesov v plánovaných intervaloch.
  • Poskytovanie vyjadrení k zmenovým požiadavkám, k ich opodstatnenosti a prioritizácii
  • Zisťovanie efektívneho spôsobu riadenia a optimalizácie zvereného procesu, vrátane analyzovanie všetkých vyskytujúcich sa nezhôd,
  • Okrem zvažovaní rizík prevádzkových alebo podporných procesov súčasne vlastník napomáha identifikovať príležitosti,
  • Zlepšovanie a optimalizáciu procesov v spolupráci s ďalšími prepojenými vlastníkmi procesov a manažérom kvality,
  • Odsúhlasenie akceptačných protokolov zmenových konaní
  • Aktívnu účasť v projektových tímoch a spoluprácu na vypracovaní manažérskej a špecializovanej dokumentácie a produktov v minimálnom rozsahu určenom Vyhláškou 85/2020 Z.z., Prílohou č.1
  • plnenie pokynov projektového manažéra a dohôd zo stretnutí projektového tímu

 

Projektová rola:

 

UX DIZAJNÉR (UX výskumník, Informačný architekt, Interakčný dizajnér)

 

Stručný popis:zodpovedá za podporu a dohľad nad projektom z pohľadu nastavenia princípov, kritérií a požiadaviek na UX, kontrolu kvality dodržania “user experience” a realácie výstupov. Hlavnou úlohou role je zabezpečiť aplikáciu metodológie UCD (user centered design) pri vývoji SW, pričom vznikajúce koncové služby SW musia byť postavené na reálnych potrebách koncových používateľov.
Detailný popis rozsahu zodpovednosti, povinností a kompetencií

 

Zodpovedný za:

  • Realizáciu kvalitatívneho používateľského výskumu (nastavenie požiadaviek na regrutáciu, návrh scenára, vedenie rozhovoru a vyhodnotenie výskumu).
  • Realizáciu kvantitatívneho používateľského výskumu (nastavenie požiadaviek na regrutáciu, návrh scenára, vedenie dotazníku a vyhodnotenie výskumu).
  • Syntetizáciu biznis, technických a používateľských požiadaviek.
  • Realizáciu formatívnych a sumatívnych testovaní použiteľnosti (nastavenie požiadaviek na regrutáciu, návrh scenára, vedenie rozhovoru a vyhodnotenie výskumu).
  • Návrh informačnej architektúry a to najmä metódami triedenia kariet (card sorting), návrhom mapy stránky a screen flow.
  • Tvorbu, testovanie a iteráciu prototypov – napr. pomocou Axure, Sketch, Figma alebo Adobe XD
  • Mapovanie zákazníckych ciest
  • Analýzu a návrh riešenia problematiky prístupnosti webových sídiel,
  • Podporu a spoluprácu pri tvorbe Stratégie riadenia kvality (princípy, kritériá kvality),
  • Spoluprácu pri vytváraní funkčných požiadaviek na výstupy z pohľadu dohľadu a UX,
  • Vedenie a aktualizáciu príslušných projektových výstupov a registrov,
  • Hodnotenie jednotlivých verzií výstupov projektu z pohľadu dohľadu, kontroly a UX v jednotlivých etapách,
  • Vytváranie hodnotiacich kritérií na dohľad výstupov a príslušných záznamov, o ktorých reportuje projektovému manažérovi objednávateľa,
  • Nastavenie a dohľad nad procesom testovania a pripomienkovanie stratégie testovania, plánov a testovacích scenárov,
  • Účasť na kontrolných aktivitách počas implementácie výstupov
  • Aktívnu účasť v projektových tímoch a spoluprácu na vypracovaní manažérskej a špecializovanej dokumentácie a produktov v minimálnom rozsahu určenom Vyhláškou 85/2020 Z.z., Prílohou č.1
  • Aktívnu účasť v projektových tímoch a spoluprácu na vypracovaní manažérskej a špecializovanej dokumentácie a produktov v minimálnom rozsahu určenom Vyhláškou 85/2020 Z.z., Prílohou č.1
  • Plnenie pokynov projektového manažéra a dohôd zo stretnutí projektového tímu

 

Odporúčané kvalifikačné predpoklady

 

  • Znalosť zásad UX dizajnu pri návrhu webových aplikácií
  • Znalosť zásad návrhu responzívnych webových aplikácií
  • Znalosť ID-SK
  • Orientácia v problematike grafického dizajnu, webdizajnu, multimédií a aktuálnych trendoch v odbore

 

Projektová rola:

 

TESTER ELEKTRONICKÝCH SLUŽIEB

 

Stručný popis:Zodpovedá za testovanie elektronických služieb / formulárov
Detailný popis rozsahu zodpovednosti, povinností a kompetencií

Zodpovedný za:

  • zodpovedá za testovanie elektronických formulárov s dôrazom na odhaľovanie chýb z hľadiska funkčnosti a použiteľnosti softvéru,
  • participuje na tvorbe východiskovej stratégie testovania,
  • odhaľuje, zaznamenáva a reportuje zoznam zistených chýb,
  • vykonáva opätovné testovanie nahlásených chýb,

 

Odporúčané kvalifikačné predpoklady

 

  • Znalosť ID-SK
  • Orientácia v problematike elektronických formulárov

 

  1. ODKAZY
  1. PRÍLOHY

Príloha : Zoznam rizík a závislostí (Excel): https://www.mirri.gov.sk/sekcie/informatizacia/riadenie-kvality-qa/riadenie-kvality-qa/index.html

  

Koniec dokumentu


[1] Spoločné moduly podľa zákona č. 305/2013  e-Governmente