I-02 Projektový zámer (projektovy_zamer)

Naposledy upravil Martina Juríková 2025/04/01 11:43

SABLONA_I-02_PROJEKTOVY_ZAMER_Projekt_XYZ_YYMMDD_v0.1_5d283de4ad3c0b7a.png

PROJEKTOVÝ ZÁMER

Povinná osobaMesto Púchov
Názov projektuInformačný systém pre správu priestorových údajov – GIS  (geografický informačný systém)  mesta Púchov
Zodpovedná osoba za projektPhDr. Vladimíra Pazderová, PhD.
Realizátor projektuMesto Púchov
Vlastník projektuMesto Púchov

Schvaľovanie dokumentu

PoložkaMeno a priezviskoOrganizáciaPracovná pozíciaDátum

Podpis

(alebo elektronický súhlas)

Vypracoval

PhDr. Vladimíra Pazderová, PhD.

Ing. Martin Kasnár

Novo FundingProjektový manažér31.1.2025 
SchválilMgr. Peter BílikMesto PúchovZástupca primátorky25.3.2025 
SchválilJUDr. Iveta BrindzováMesto PúchovPrednostka MsÚ Púchov25.3.2025 
  1. História DOKUMENTU
VerziaDátumZmenyMeno
1.031.1.2025Prvá verzia dokumentuPhDr. Vladimíra Pazderová, PhD.
1.124.3.2025Druhá verzia dokumentu /so zapracovaním pripomienok/ PhDr. Vladimíra Pazderová, PhD.
  1. ÚČEL DOKUMENTU, SKRATKY (KONVENCIE) A DEFINÍCIE

V súlade s Vyhláškou 401/2023 Z.z. o riadení projektov a zmenových požiadaviek v prevádzke informačných technológií verejnej správy  je dokument Projektový zámer pre iniciačnú fázu určený na rozpracovanie detailných informácií prípravy projektu Informačný systém pre správu priestorových údajov – GIS  (geografický informačný systém)  mesta Púchov financovaného z Operačného programu Slovensko, v rámci výzvy č. PSK-MIRRI-619-2024-ITI-EFRR Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu.

  1. Použité skratky a pojmy
SKRATKA/POJEMPOPIS
GISGeografický informačný systém
SLAService Level Agreement – dohoda/zmluva o parametroch poskytovania služby
IKTInformačno-komunikačné technológie (organizácie)
ISInformačný systém
SWSoftvér
MsÚMestský úrad
ISVSInformačný systém verejnej správy
MCAMultikriteriálna analýza
TSKTrenčiansky samosprávny kraj
ISVSInformačný systém verejnej správy
PSKProgram Slovensko
ZMSZáverečná monitorovacia správa
  1. DEFINOVANIE PROJEKTU
  1. Manažérske zhrnutie

                Predmetom projektu je zabezpečenie podmienok efektívneho manažmentu mestského úradu a koncepčného rozvoja mesta prostredníctvom dostatku kvalitatívnych a kvantitatívnych informácií.

                Cieľom tohto projektu je v rámci výzvy č. OPII PSK-MIRRI-619-2024-ITI-EFRR Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu zlepšenie vnútorných procesov súvisiacich s manažmentom údajov, ktorými disponuje mesto Púchov.

Efektívny výkon verejnej samosprávy je možné zabezpečovať len prostredníctvom efektívneho informačného systému, ktorý je vytvorený na báze geografických informačných systémov.  GIS predstavuje integráciu technických a programových prostriedkov, dát, pracovných postupov, personálu, užívateľov a pod. do jedného celku. 

Projekt nadväzuje na Integrovanú územnú stratégiu Trenčianskeho samosprávneho kraja na roky 2021 - 2027 a prispeje k napĺňaniu jej cieľov prostredníctvom integrácie dátových platforiem a prístupu k priestorovým a otvoreným dátam, ktoré umožnia transparentné, efektívne a na dáta orientované rozhodovanie v rámci mesta. Projekt tiež podporí budovanie odborných kapacít a prepojenie kľúčových aktérov v rámci verejnej správy a komunity, čo prispeje k posilneniu strategického plánovania na úrovni mesta.

Projekt má za cieľ vytvorenie nového GIS mesta Púchov isvs_15018 a prepojenie na integrovaný informačný systém mesta Púchov pre účely využitia v agendových informačných systémoch mesta. Projekt si kladie za cieľ vybudovať efektívny spôsob vytvárania, čistenia a ukladania priestorových dát úradu. S týmto systémom bude možné centralizovať priestorové údaje, čo umožní ich systematické zdieľanie a sprístupňovanie v rámci verejnej správy a uľahčí prístup občanov k aktuálnym informáciám. Vďaka projektu tak bude zabezpečený systematický manažment údajov, čo zabezpečí kvalitné podklady pre úkony verejnej správy.
Hlavnou motiváciou projektu je výrazne podporiť realizáciu aktivít v oblasti lepšieho využívania a následného zdieľania údajov na úrovni jednotlivých oddelení mestského úradu (MsÚ), konkrétne zvýšiť dôveru v správnosť a úplnosť vlastnej agendovej časti, ako aj výrazne zvýšiť schopnosť mapovej integrácie údajov a možnosť vyhodnocovať ich vo vzájomných súvislostiach. Súčasťou projektu je:

  • vybudovanie GIS mesta Púchov, ktorý bude podkladom pre odvodenie lokalizácie rôznych prvkov z reálneho mestského prostredia,
  • dodanie dátovej sady obsahujúcej požadované objekty evidencie,
  • 3D snímky mesta pre potreby editácie a pridávania prvkov,
  • zlepšenie kvality dát, 
  • zlepšenie dostupnosti dát,
  • zlepšenie analytických procesov mesta.

Predkladaný projekt má za cieľ nahradiť existujúce papierové evidencie, ktoré sú v súčasnosti v meste využívané a konsolidovať existujúce dáta. Realizáciou nového systému budú všetky oddelenia mesta schopné efektívnejšie spolupracovať, čím sa zlepší celkové plánovanie a reakčná schopnosť mesta na aktuálne potreby občanov. Mesto Púchov sa pre realizáciu systému rozhodlo z dôvodu potreby inventarizácie, zhromažďovania, triedenia, vyberania a prezentovania údajov. Vytvorený systém bude slúžiť na vedenie a manažment databáz priestorových informácií. Systém umožní spájať popisné informácie a priestorové, tzv. geografické údaje, reprezentované formou digitálnych máp do výsledných digitálnych mapových podkladov a priestorových analýz. Vytvorený systém bude umožňovať kombináciu popisných informácií a priestorových (geografických) údajov, čím sa zlepší kvalita analytických procesov a podporí sa presnejšie rozhodovanie na základe dát. Projekt bude realizovaný v rámci výzvy č. PSK-MIRRI-619-2024-ITI-EFRR Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu.

 Výsledky projekty budú plniť nasledujúci špecifický cieľ výzvy:

  • RSO1.2: Využívanie prínosov digitalizácie pre občanov, podniky, výskumné organizácie a orgány verejnej správy /opatrenie 1.2.2. Podpora budovania inteligentných miest a regiónov/

Účelom opatrenia 1.2.2. Podpora budovania inteligentných miest a regiónov výzvy Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu. je zabezpečenie rozvoja obcí, miest a regiónov prostredníctvom implementácie inovatívnych technologických a netechnologických riešení a inteligentného riadenia v zmysle konceptu inteligentných miest a regiónov. Zavedené budú elektronické platformy a proaktívne elektronické služby pre vnútornú správu samosprávy, zefektívnenia a skvalitnenia služby samosprávy pre občanov a podnikateľov, zavedie sa systematický prístup k tvorbe, využitiu a zdieľaniu dát. Dôraz bude kladený na vývoj a zavádzanie inovatívnych, integrovaných a udržateľných riešení, inkluzívny prístup a spoluprácu kľúčových aktérov, modernizáciu samospráv po procesnej a technologickej stránke, ako aj v oblasti budovania odborných kapacít.

Projekt prispieva k zabezpečeniu rozvoja obcí, miest a regiónov prostredníctvom implementácie inovatívnych technologických a netechnologických riešení a inteligentného riadenia v rámci podpory rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy, najmä rozvoja dátových platforiem, využívania priestorových a otvorených dát a súvisiacich nástrojov s pridanou hodnotou pre inteligentné rozhodovanie a správu mesta/regiónu, proaktívnych elektronických služieb, ako aj poskytovanie služieb občanom a podnikateľom, vrátane získavania poznatkov o aktuálnom stave dostupnosti a využívania dát v rámci verejnej správy, budovania špecifických kapacít a infraštruktúry.

Výzva definuje 2 základné aktivity, z ktorých projekt realizuje, ako je znázornené v nasledujúcej tabuľke:

IDAktivitaPopis činnosti
1.IoT, dáta a platformy - Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy, najmä rozvoja dátových platforiem, informačných systémov (v nadväznosti na inteligentné riadenie a podpory budovania miest a regiónov) a súvisiacich nástrojov s pridanou hodnotou pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu

V súčasnej dobe elektronizácia procesov v prostredí úradov miestnej samosprávy je bez systémových nástrojov riadenia kvality zberu a evidencie údajov (princípy úplnosti a jednoznačnosti), ako aj bez integračných nástrojov umožňujúcich následné vzájomné kombinovanie údajov. Pri internej analýze boli zistené veľké obsahové a systémové disharmónie (nezrovnalosti) – duplicity údajov, triplicity a viacnásobné výskyty rovnakých údajov, neúplnosť údajov, nejednoznačnosť údajov. Táto dátová nekonzistentnosť jednotlivých dátových zdrojov je dlhodobým problémom agendového spracovania dát na úradoch miestnej samosprávy, a bez jeho vyriešenia nie je možné vytvárať žiadne integračné mapovo-analytické prostredie.  Projekt zavádza pravidlá čistenia údajov pred spracovaním do dátového modelu GIS mesta. Kvalitné údaje vznikajú ako výsledok integrácie katastrálnej mapy, adresno-lokalizačného registra, vektorového líniového modelu cestnej siete a výsledkov integrovaného mobilného mapovania. Integrácia, transformácia a prípadné vybudovanie lokalizačných registrov jednotlivých tematických vrstiev. V rámci projektu budú zavedené nasledovné procesy lokalizačných registrov:

  • Meranie dátovej kvality
  • Prevencia vzniku nekvality
  • Aktívny prístup k čisteniu dát

Projekt predpokladá sprístupnenie analytických údajov, podľa potreby občanov a štátnych orgánov cez možnosti reportov:

  • OE1 lokalizačný register miestnych komunikácií /vrátane chodníkov, dopravných značiek, kanalizačných vpustov a poklopov/
  • OE2 lokalizačný register zelene /s inventarizáciou drevín/
  • OE3 lokalizačný register inžinierskych sietí
  • OE4 lokalizačný register verejného osvetlenia a rozvádzačov
  • OE5 lokalizačný register reklamných zariadení
  • OE6 lokalizačný register odpadových stojísk a zberných nádob
  • OE7 lokalizačný register mobiliáru /lavičky, cyklostojany, autobusové zastávky, informačné tabule a parkomaty/
  • OE8 lokalizačný register detských ihrísk a športovísk
  • OE9 lokalizačný register škôl a školských zariadení
  • EO10 lokalizačný register zdravotníckych zariadení
  • OE11 lokalizačný register kultúrnych pamiatok a pamätných miest,
  • OE12 vrstva katastra nehnuteľností
  • OE13 vrstva územného plánu
  • OE14 vrstva majetku mesta
  • OE15 vrstva dane
  • OE16 vrstva georeportov

Koncový užívateľ vyžaduje rýchle, flexibilné a spoľahlivé služby, za ktoré zodpovedá mesto, v rámci svojej agendy. Z tohto dôvodu je hlavnou potrebou projektu zabezpečenie dát, ktoré sú odborne zozbierané, štruktúrované a logicky usporiadané.  Takéto údaje sú základom toho, aby jednotlivé oddelenia MsÚ vedeli prioritne spracovávať údaje zo svojho tematického pohľadu, ale zároveň, aby si tieto údaje mohli odborné pracoviská vymieňať a pracovať s nimi. Občan takto získava aktuálny prehľad o stave OE. Projekt povedie k úsporám na čase úradníka a občana:

  • odstránenie potreby úradníka v teréne pre potreby overenia skutkového stavu,
  • skrátenie času potrebného na vydanie rozhodnutia,
  • časová úspora úradníka pri vybavovaniu žiadostí o územno-plánovaciu informáciu. 

Realizácia projektu prispeje k naplneniu špecifického cieľa výzvy:

  • RSO 1.2 Využívanie prínosov digitalizácie pre občanov, podniky, výskumné organizácie a orgány verejnej správy v rámci opatrenia 1.2.2 Podpora budovania inteligentných miest a regiónov

V rámci projektu sa plánuje realizácia nasledujúcich kľúčových opatrení: 

  • vybudovanie GIS mesta Púchov,
  • realizácia priestorového mapovania a terénneho zberu podkladových dát.

                Uvedené opatrenia sa budú realizovať v rámci jednej hlavnej aktivity projektuktorá bude prebiehať od 05/2025 do 04/2026.

Realizáciou projektu bude zabezpečené naplnenie nasledujúcich merateľných ukazovateľov:

1. ukazovatele výstupu:

  • PO081 (PSKPRCO76) - Integrované projekty pre územný rozvoj - 1

2. ukazovatele výsledku:

  • PR092 (PSKPSRI40) -  Používatelia nových a vylepšených verejných inovatívnych služieb, produktov a procesov - 20 000 používateľov/ročne

                Celkový rozpočet projektu je 207 878,47 Eur, ktorý pokryje všetky náklady spojené s nákupom, implementáciou a zaškolením kľúčových používateľov.

  1. Motivácia a rozsah projektu

                Hlavná motivácia mesta Púchov súvisí so snahou o zabezpečenie systematického a automatizovaného zverejňovania údajov a ich aktívne využívanie v rámci procesov verejnej správy mesta. Projekt je zameraný na optimalizáciu a digitalizáciu evidenčných a manažérskych procesov, čo umožní mestu využívať spoľahlivé, aktuálne a efektívne spravované dáta, a tým podporiť strategické rozhodovanie a plánovanie. Publikáciou údajov chce mesto prispievať k naplneniu iniciatívy pre otvorené vládnutie ako jednej z najdynamickejších medzinárodných iniciatív pre zodpovedné a transparentné fungovanie verejnej správy.

Predkladaným projektom mesto Púchov tiež reaguje aj na povinnosť v zmysle Zákona o územnom plánovaní, ktorý stanovuje mestu povinnosť nahradiť papierový územný plán digitálnym plánom najneskôr do roku 2032. Týmto projektom si mesto vytvára podmienky pre možnosť naplnenia tejto povinnosti v budúcnosti. Územnoplánovaciu dokumentáciu schválenú do 31. marca 2024 je orgán územného plánovania povinný nahradiť územnoplánovacou dokumentáciou postupom podľa tohto zákona do 31. marca 2032 inak stráca platnosť dňom 1. apríla 2032.

                Mesto Púchov zabezpečuje vnútorné agendy organizácie evidencie v papierovej forme, bez aktualizácie dokumentov a priradenia jednoznačných geografických koordinátov.  Evidencia je často neaktualizovaná, čo spôsobuje ďalšie problémy pri plánovaní a opravách. Niektoré prvky infraštruktúry mesta v súčasnosti vôbec nie sú inventarizované. Mesto plánuje v projekte vybudovať nový GIS systém, ktorý by obsahoval inventarizačné dáta pre účely mesta, podnikateľov a obyvateľov mesta. Tento systém umožní digitálne evidovať prvky mestskej infraštruktúry a vytvoriť platformu pre integráciu údajov z rôznych agend, čo zjednoduší prístup k relevantným informáciám a zvýši transparentnosť.

Vybudovanie nového ISVS bude dosiahnuté realizáciou nasledujúcich aktivít:

  • verifikáciou, validáciou a čistením agendových databáz a zoznamov, čím sa zabezpečí presnosť a konzistentnosť dát,
  • vytvorením digitálneho geografického modelu mesta, ktorý bude slúžiť ako základ pre analýzy a plánovanie mestského rozvoja,
  • vybudovaním integračného prostredia pre integráciu s integrovaným informačným systémom mesta (s agendovými ISVS. V budúcnosti sa počíta s vybudovaním a prepojením na elektronické služby mesta) a na inžinierske informačné systémy podnikateľov a občanov (nie je obsahom tohto projektu), čo umožní plynulý tok dát medzi jednotlivými agendami a zároveň poskytne prístup pre elektronické služby pre občanov,
  • vytvorením modulu na publikovanie otvorených dát v podobe mapového servera, ktorý bude občanom poskytovať relevantné údaje,
  • vytvorením a naplnením dátového modelu s dátami v oblastiach:
    • miestne komunikácie /vrátane chodníkov, dopravných značiek, kanalizačných vpustov a poklopov/,
    • zeleň, s inventarizáciou drevín,
    • inžinierske siete,
    • verejné osvetlenie a rozvádzače,
    • reklamné zariadenia,
    • odpadové stojiská a zberné nádoby,
    • mobiliár /v rozsahu minimálne lavičky, cyklostojany, autobusové zastávky, informačné tabule a parkomaty/,
    • detské ihriská a športoviská,
    • školy a školské zariadenia,
    • zdravotnícke zariadenia,
    • kultúrne pamiatky a pamätné miesta,
    • katastra nehnuteľností,
    • územný plán,
    • majetku mesta,
    • daní,
    • georeportov.

V projekte sú riešené nasledujúce životné situácie:

  • B03 Administratívny a ekonomický chod podniku
  • B07 Zodpovedné podnikanie
  • C01 Občan a štát
  • C04 Doprava
  • C11 Životné prostredie

Vzhľadom na výzvu PSK-MIRRI-619-2024-ITI-EFRR Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu  mesto Púchov má v pláne realizovať nasledovné aktivity, definované v samotnej výzve:

  1. IoT, dáta a platformy - Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy, najmä rozvoja dátových platforiem, informačných systémov (v nadväznosti na inteligentné riadenie a podpory budovania miest a regiónov) a súvisiacich nástrojov s pridanou hodnotou pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu

Hlavným prínosom projektu bude teda vytvorenie bezpečného, efektívneho a moderného prostredia pre riadenie mesta, ktoré zvýši kvalitu života obyvateľov mesta Púchov, zjednoduší prístup k informáciám, a zároveň podporí transparentnosť a zodpovednosť verejnej správy.

  1. Zainteresované strany/Stakeholderi

V rámci projektu "Informačný systém pre správu priestorových údajov – GIS  (geografický informačný systém) mesta Púchov " sú zainteresované rôzne strany, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v jeho realizácii a budúcom fungovaní. Tieto strany zastávajú rozličné role, od rozhodovania a riadenia projektu až po jeho konkrétnu implementáciu a využívanie výsledkov. Tu je prehľad hlavných zainteresovaných strán a ich rolí v projekte:

IDAKTÉR / STAKEHOLDER

SUBJEKT

(názov / skratka)

ROLA

(vlastník procesu/ vlastník dát/zákazník/ užívateľ …. člen tímu atď.)

Informačný systém

(MetaIS kód a názov ISVS)

1.Mestský úrad PúchovMesto PúchovVlastník a implementátor procesuisvs_15018
2.Interní zamestnanci Mesta PúchovMesto PúchovPoužívateľ
3.PodnikateľMesto PúchovKonzument údajov
 ObčanMesto PúchovKonzument údajov
4.Vybrané mestské organizácieMesto PúchovKonzument údajov z reportov
5.Štátne inštitúcieŠtát Poskytovateľ alebo konzument údajov IS Mesta Púchov v podobe dátových zdrojov  otvorených dát alebo vo forme služieb resp. rozhraní
6.Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SRMIRRIposkytovateľ služieb IS Otvorené údaje 2.0 

Tabuľka 1 Stakeholderi projektu

  1. Ciele projektu

Ciele projektu sú definované v súlade s Národnou koncepciou informatizácie verejnej správy a očakávanými výsledkami definovaných v Partnerskej dohode SR na roky 2021-2027.

Hlavný cieľ projektu:

  • zabezpečenie rozvoja mesta Púchov prostredníctvom implementácie inovatívnych technologických a netechnologických riešení a inteligentného riadenia v rámci podpory rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájanie dát v rámci verejnej správy,  čo nadväzuje na RSO 1.2 Využívanie prínosov digitalizácie pre občanov, podniky, výskumné organizácie a orgány verejnej správy v rámci opatrenia 1.2.2 Podpora budovania inteligentných miest a regiónov

Čiastkové ciele projektu:

  • zvýšenie úrovne poskytovaných služieb občanom a podnikateľom v meste, prostredníctvom digitálnej integrácie údajov a zjednodušenia prístupu k informáciám,
  • využívanie priestorových dát  pre inteligentné rozhodovanie a správu mesta,
  • zefektívnenie využívania zdrojov mesta.

Súlad cieľov v rámci relevantných strategických dokumentov v oblasti:

ID

 

Názov cieľa

Názov strategického cieľaSpôsob realizácie strategického cieľa
1.

Program Slovensko - Opatrenia 1.2.2

Podpora budovania inteligentných   miest a regiónov

RSO 1.2 Využívanie prínosov digitalizácie pre občanov, podniky, výskumné organizácie a orgány verejnej správyImplementácia  GIS systému a integrovaného informačného systému, ktorý umožňuje digitálne spracovanie a prepojenie údajov. Tento systém bude poskytovať analytické nástroje pre verejnú správu, zvýši transparentnosť a dostupnosť služieb pre občanov.
2.NKIVS - Prioritná os 1: Lepšie službyZvýšiť podiel elektronickej komunikácie s verejnou správou.Implementácia GIS systému a verejného prístupového portálu s geografickými informáciami, ktorý umožní občanom lepší prístup k aktuálnym údajom a zjednoduší interakciu s úradmi prostredníctvom elektronických formulárov a lokalizačných údajov.
3.NKIVS - Prioritná os 2: Digitálna a dátová transformáciaDobudovať digitálne prostredie založené na zdieľaní údajov vo verejnej správe.Zavedenie centralizovaného informačného systému, ktorý integruje údaje z rôznych agend. Tento systém bude obsahovať moduly na správu a čistenie dát, aby sa dosiahla ich konzistentnosť a spoľahlivosť pri zdieľaní medzi jednotlivými oddeleniami a so zainteresovanými subjektami.

Tabuľka 2 Ciele projektu

  1. Merateľné ukazovatele (KPI)
ID    CIEĽNÁZOV MERATEĽNÉHO A VÝKONNOSTNÉHO UKAZOVATEĽA (KPI)POPIS UKAZOVATEĽAMERNÁ JEDNOTKA (v čom sa meria ukazovateľ)AS IS MERATEĽNÉ VÝKONNOSTNÉ HODNTOY (aktuálne hodnoty)TO BE MERATEĽNÉ VÝKONNOSTNÉ HODNTOY (cieľové hodnoty projektu)SPÔSOB ICH MERANIA/ OVERENIA PO NASADENÍ (overenie naplnenie cieľa)
 IoT, dáta a platformy - Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy, najmä rozvoja dátových platforiem, informačných systémov (v nadväznosti na inteligentné riadenie a podpory budovania miest a regiónov) a súvisiacich nástrojov s pridanou hodnotou pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správuPO081 (PSKPRCO76) - Integrované projekty pre územný rozvojPočet integrovaných projektov podporovaných v rámci integrovaného územného rozvoja, ktoré sú integrované samé o sebe v súlade s článkom 28 nariadenia o spoločných ustanoveniach č. 2021/1060projekt01Podporené projekty/ITMS2021+, správa o dokončení projektu
 IoT, dáta a platformy - Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy, najmä rozvoja dátových platforiem, informačných systémov (v nadväznosti na inteligentné riadenie a podpory budovania miest a regiónov) a súvisiacich nástrojov s pridanou hodnotou pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu

PR092 (PSKPSRI40) -

Používatelia nových a vylepšených verejných inovatívnych služieb, produktov a procesov

Používatelia nových a vylepšených verejných inovatívnych služieb, produktov a procesovpoužívatelia/rok020 000Monitorovanie používateľov služby, počet zobrazení cez spoločný modul

Tabuľka 3 Merateľné ukazovatele projektu

  1. Špecifikácia potrieb koncového používateľa

Ako koncových užívateľov tohto projektu možno identifikovať nasledovné skupiny:

  • občan
  • podnikateľ,
  • úradníci,
  • štátne inštitúcie.

Koncový užívateľ vyžaduje rýchle, flexibilné a spoľahlivé služby, za ktoré zodpovedá mesto, v rámci svojej agendy. Z tohto dôvodu je hlavnou potrebou stakeholderov projektu zabezpečenie dát, ktoré sú odborne zozbierané, štruktúrované a logicky usporiadané.  Takéto údaje sú základom toho, aby jednotlivé oddelenia MsÚ vedeli prioritne spracovávať údaje zo svojho tematického pohľadu, ale zároveň, aby si tieto údaje mohli odborné pracoviská vymieňať a pracovať s nimi.

Pri príprave projektu a zavedení GIS mesta, bude potrebné poznať detailne územný potenciál (demografický, dopravný, environmentálny, infraštruktúrny a pod.) diferencovaného mestského priestoru, aby sa nové technológie nasadzovali čo najefektívnejšie, po dôkladnej analýze predmetného územia. Moderný GIS systém bude umožňovať centralizované riadenie údajov s prístupovými právami prispôsobenými pre jednotlivé oddelenia mestského úradu, čo zabezpečí efektívnejšie spracovanie informácií v rámci celej organizácie. V súčasnej dobe elektronizácia procesov v prostredí úradov miestnej samosprávy reflektuje špecifiká prevádzkových informačných systémov za posledných 20-25 rokov, pričom je poznačená výraznou „rozdrobenosťou" jednotlivých agendových (odvetvových) riešení, bez systémových nástrojov riadenia kvality zberu a evidencie údajov (princípy úplnosti a jednoznačnosti), ako aj bez integračných nástrojov umožňujúcich následné vzájomné kombinovanie údajov, resp. mapové vizualizácie a tvorbu komplexnejších územných analýz. Nový systém umožní analytické a prediktívne nástroje na základe kvalitných údajov, čo umožní včasné a efektívne plánovanie a správu verejných zdrojov a priestorov.

Pri internej analýze v rámci prípravy projektu boli zistené veľké obsahové a systémové disharmónie (nezrovnalosti) – duplicity údajov, triplicity a viacnásobné výskyty rovnakých údajov, neúplnosť údajov, nejednoznačnosť údajov. Táto dátová nekonzistentnosť jednotlivých dátových zdrojov je dlhodobým problémom agendového spracovania dát na úradoch miestnej samosprávy, a bez jeho vyriešenia nie je možné vytvárať žiadne integračné mapovo-analytické prostredie.

Z dostupných skúseností sa dá predpokladať, že validita údajovej základne je na úrovni 20-25 % chybovosti dátových záznamov, v zmysle disharmónie s referenčnými číselníkmi, ktoré, tak ako konštatujeme na inom mieste, mesto Púchov nemá vôbec vybudované resp. niektoré začína budovať/používať, ale v obmedzenej nesystémovej polohe. Treba, tiež zdôrazniť fakt, že najmä desaťtisíce záznamov už vytvorených v minulosti neprešli systémovými validačnými a konsolidačnými procesmi, a preto akékoľvek integračné snahy nad heterogénnou údajovou bázou úradu sú podmienené realizáciou komplexných validačných a konsolidačných procesov nad celou údajovou bázou úradu, s nevyhnutným návrhom dlhodobo udržateľnej metodiky údržby a prevádzky integračnej platformy, ako základu moderného manažmentu údajov verejnej správy.

Vzniká preto potreba vytvoriť projekt, ktorý by pokrýval detailne zmapovanie a čistenie všetkých údajov a evidencií na mestskom úrade a kvalifikovane rozhodnúť o ich prípadnej integrácií na centrálnu integračnú platformu, ktorá umožní vizualizovať a analyzovať všetky relevantné dáta úradu v mapovo-analytických súvislostiach, s možnosťou nielen zistiť napr. plochy jednotlivých častí chodníkov v meste, alebo počet obyvateľov v ľubovoľne vybranej časti mesta, ale aj poskytnúť ucelený územno-lokalizačný pohľad, napr. aj na stav a prevádzku správy zelene v podmienkach mesta, alebo zistiť koľko stromov/kríkov je v danej lokalite, a vo výsledku komplexne integrovať dokumentáciu stavebného úradu do mapy mesta, a výrazne tak skvalitniť a zefektívniť procesy. Vďaka tomuto systému budú môcť jednotlivé oddelenia využívať tematické údaje nielen na správu svojich zodpovedných oblastí, ale aj na komplexné interakcie a zdieľanie dát s ďalšími organizačnými jednotkami.

Zabezpečenie a splnenie vyššie uvedených skutočností a požiadaviek by malo predovšetkým naplniť požiadavky a očakávania koncových užívateľov:

  1. skrátenie času potrebného na vybavovanie dokumentov a potvrdení,
  2. znižovanie nákladov na prípravu všetkých odborných podporných materiálov pre rozhodovací proces na všetkých stupňoch riadenia samosprávy,
  3. skvalitnenie a zabezpečenie otvorenosti služby občanom pri každodennom styku s úradom mesta Púchov,
  4. minimalizovanie náročnosti procesov a úkonov na strane mesta súvisiacich s vybavovaním žiadostí o územno-plánovaciu dokumentáciu a zvýšenie efektívnosti pracovníkov úradu,
  5. úspora času úradníkov v teréne.

Vytvorený systém bude slúžiť na vedenie a manažment databáz priestorových informácií. Systém umožní spájať popisné informácie a priestorové, tzv. geografické údaje, reprezentované formou digitálnych máp do výsledných digitálnych mapových podkladov a priestorových analýz.

  1. Riziká a závislosti

Zoznam rizík a závislostí je uvedený́ v prílohe Zoznam rizík a závislosti.

  1. Stanovenie alternatív v biznisovej vrstve architektúry
AlternatívaStručný popisVýhodyNevýhody
Alternatíva 1: Realizácia projektu v plnej miereImplementácia pokročilého GIS systému s plnou integráciou do existujúceho informačného systému mesta, čo umožní spravovať a vizualizovať údaje o mestských priestoroch, infraštruktúre, zeleni, dopravnej sieti, osvetlení, a ďalších oblastiach. Vytvorí sa centralizovaná dátová platforma, ktorá umožní efektívne spracovanie a výmenu údajov medzi jednotlivými oddeleniami a súčasne poskytne analytické a prediktívne nástroje na podporu strategického rozhodovania. Systém bude prístupný občanom aj podnikateľom, čo zvýši transparentnosť a posilní participáciu verejnosti.
  1. Najvyššia úroveň dostupnosti a aktuálnosti údajov pre všetky oddelenia mesta aj verejnosť.  -
  2. Efektívne využívanie centralizovaných dát, čo zníži redundanciu, zlepší kvalitu údajov a zníži riziko duplicít. 
  3. Podpora inteligentného rozhodovania a plánovania prostredníctvom analytických nástrojov. 
  4. Zlepšenie transparentnosti vďaka otvorenému prístupu k relevantným údajom pre občanov a podnikateľov, čo podporuje dôveru verejnosti vo verejnú správu. 
  5. Zjednodušenie prístupov k službám mesta pre občanov a podnikateľov, čím sa zvýši ich spokojnosť a dôvera.
  1. Vysoké počiatočné náklady na implementáciu, údržbu a integráciu všetkých komponentov systému.
  2. Potreba rozsiahleho školenia zamestnancov, aby sa dosiahla optimálna úroveň efektívnosti pri používaní nových nástrojov.
  3. Dlhší čas implementácie, čo môže oddialiť okamžitý prínos pre niektoré oblasti mesta.
Alternatíva 2: Čiastočná implementácia projektu zameraná na kritické procesyRealizácia projektu v obmedzenom rozsahu, zameraná na kľúčové oblasti mesta, ako je správa zelene, infraštruktúra, osvetlenie a dopravné značenie. Zlepšenie manažmentu údajov a digitalizácia procesov v týchto kritických oblastiach prinesie rýchle zlepšenia pre občanov a mestskú správu s nižšími nákladmi. Tento prístup umožní flexibilitu a budúce rozšírenia do ďalších oblastí, čím sa postupne vybuduje celkový systém pre efektívne rozhodovanie a správu.
  1. Rýchlejšia implementácia s nižšími počiatočnými nákladmi a menším rizikom rozpočtového prekročenia.
  2. Okamžité zlepšenie kvality a dostupnosti dát v kritických oblastiach, čo prispeje k rýchlejšiemu rozhodovaniu a plánovaniu. 
  3. Flexibilita na budúce rozšírenie, čím sa projekt môže vyvíjať postupne a znižuje sa riziko zastarania systému.
  4. Podpora transparentnosti a spokojnosti občanov v kľúčových službách mesta, ako je napríklad údržba zelene alebo monitorovanie verejného osvetlenia.
  1. Menej komplexné zlepšenie dostupnosti údajov pre všetky oblasti mesta, čo môže limitovať výhody z hľadiska celkového manažmentu mesta.
  2. Obmedzené pokrytie údajov, čo môže viesť k neúplným analýzam a obmedziť schopnosť mesta predvídať širšie potreby.
  3. Riziko dodatočných nákladov na rozšírenie a integráciu do celkovej platformy v budúcnosti, keďže systém nebude plne centralizovaný od začiatku.

Alternatíva 3: Primárne zlepšenie procesov bez veľkých investícií

 

Minimalistický prístup, ktorý sa zameriava na zlepšenie manažmentu a koordinácie súčasných údajov bez rozsiahlej digitalizácie. Tento prístup zahŕňa aktualizáciu a štandardizáciu súčasných procesov správy údajov a prípravu na ich digitalizáciu a centralizáciu v budúcnosti. Systém bude využívať existujúce technológie a minimalizovať potrebu nových nákladov na IT infraštruktúru.
  1. Nízke počiatočné náklady na zlepšenie správy a štandardizácie existujúcich údajov bez väčších investícií.  - Rýchle zlepšenie vnútorných procesov s minimálnymi požiadavkami na školenie a prispôsobenie zamestnancov.
  2. Stabilita a spoľahlivosť bez veľkých zmien, čo zabezpečí udržateľnosť projektu v krátkodobom horizonte.
  1. Obmedzené zlepšenie efektivity a kvality služieb pre občanov, keďže systém nebude plne digitalizovaný a integrovaný. 
  2. Neschopnosť riešiť komplexné a prepojené potreby medzi jednotlivými oddeleniami mesta.
  3. Riziko nutnosti dodatočných investícií v budúcnosti, ak sa ukáže potreba centralizovaného a digitálneho systému.

Tabuľka 4 Alternatívy v biznisovej vrstve

Z uvedených analýz je zrejmé, že hoci kompletná implementácia projektu predstavuje vyššie počiatočné investície a vyžaduje rozsiahle organizačné úsilie, dlhodobé výhody zďaleka prevyšujú potenciálne nevýhody. Komplexné riešenie v podobe plne integrovaného GIS systému poskytne mestu Púchov moderné nástroje na efektívne riadenie, čo prispeje nielen k zlepšeniu kvality života občanov, ale aj k vyššej transparentnosti a zodpovednosti mestskej správy. Navyše, toto riešenie podporuje rozvoj smart technológií a umožňuje lepšie využitie a zdieľanie dát medzi jednotlivými oddeleniami. Aj keď alternatívy s čiastočnou implementáciou alebo s minimálnymi investíciami môžu dočasne pokryť niektoré z potrieb, neposkytujú komplexné riešenie na zefektívnenie a digitalizáciu procesov mesta. Preto je z dlhodobého hľadiska plná implementácia systému najvýhodnejšou cestou pre zabezpečenie udržateľného a inteligentného rozvoja mesta a plnenie jeho strategických cieľov

  1. Multikriteriálna analýza

Na základe uvedených alternatív a kontextu môžeme vytvoriť tabuľku MCA pre výber najvhodnejšej alternatívy pre projekt podpory v oblasti spracovania dát. Táto analýza sa zameriava na splnenie biznisových požiadaviek bez technologických predpojatostí.

KRITÉRIUMZDÔVODNENIE KRIÉRIA

STAKEHOLDER

1 - Mestský úrad Púchov)

STAKEHOLDER

2 - Občania a podnikatelia

STAKEHOLDER

3 - Štátne inštitúcie a organizácie

Kritérium A (KO) - Dostupnosť a aktualizácia údajov pre interné použitie aj pre verejnosťPotreba zabezpečiť prístup k aktuálnym a spoľahlivým údajom pre všetkých užívateľov vrátane občanov a podnikov.XXX
Kritérium B (KO) - Možnosť integrácie nových dátových zdrojov a rozširovania platformyKritické pre budúci rast mesta a prepojenie so širšími dátovými systémami.XX 
Kritérium C (KO) - Podpora strategického rozhodovania a plánovania na základe spoľahlivých a aktuálnych údajovDôležité pre efektívne plánovanie a reakcie na budúce potreby obyvateľov a podnikateľov.XX 
Kritérium D (KO) -  Zabezpečenie transparentnosti a zdieľania údajov, čo prispieva k zvýšeniu dôvery verejnosti v rozhodovacie procesyTransparentnosť a dôvera verejnosti sú kľúčové pre efektívne spravovanie mesta.XXX
Kritérium E - Dlhodobá udržateľnosť a minimalizácia nákladov na údržbuSystém musí byť finančne efektívny na údržbu a dlhodobo udržateľný pre mesto aj obyvateľov.XX 
Kritérium F - Dlhodobá adaptabilita a flexibilita systému pre budúci technologický vývojPripravenosť systému na nové technológie a rozšírenia je kľúčová pre modernizáciu verejnej správy.X X

Tabuľka 5 Multikriteriálna analýza - Stanovenie kritérií

Na základe stanovených kritérií boli vyhodnotené stanovené alternatívy. Sumár vyhodnotenia je uvedený v nasledujúcej tabuľke:

Zoznam kritérií

Alternatíva

1 - Realizácia projektu v plnej miere

Spôsob

dosiahnutia

Alternatíva 2 - Čiastočná implementácia projektu zameraná na kritické procesy

Spôsob

dosiahnutia

Alternatíva 3 - Primárne zlepšenie procesov bez veľkých investícií

Spôsob

dosiahnutia

Kritérium A Dostupnosť a aktualizácia údajov pre interné použitie aj pre verejnosťÁnoPlná integrácia a dostupnosť dát pre všetky oddelenia a verejnosťČiastočneČiastočná integrácia kritických údajovNieObmedzená dostupnosť údajov pre verejnosť
Kritérium B Možnosť integrácie nových dátových zdrojov a rozširovania platformyÁnoSystém navrhnutý na postupné rozširovanie a integráciu nových dátČiastočneMožnosť budúcich rozšírení, ale s obmedzeniamiNieNeumožňuje plné rozšírenie systému
Kritérium C Podpora strategického rozhodovania a plánovania na základe spoľahlivých a aktuálnych údajovÁnoPoskytuje komplexné nástroje pre strategické rozhodovanieČiastočneObmedzené analytické nástroje len pre kritické oblastiNieNeumožňuje strategické rozhodovanie
Kritérium D Zabezpečenie transparentnosti a zdieľania údajov, čo prispieva k zvýšeniu dôvery verejnosti v rozhodovacie procesyÁnoUmožňuje otvorený prístup a zvyšuje transparentnosťČiastočnePodporuje transparentnosť v niekoľkých kľúčových oblastiachNieObmedzený prístup k údajom pre občanov
Kritérium E Dlhodobá udržateľnosť a minimalizácia nákladov na údržbuÁnoDlhodobá udržateľnosť a minimalizácia nákladov na údržbuČiastočnePotenciál na budúce rozšírenie za dodatočných nákladovNieObmedzená flexibilita pre budúci rozvoj a nutnosť budúcich investícií
Kritérium F Dlhodobá adaptabilita a flexibilita systému pre budúci technologický vývojÁnoPripravený na budúce rozšírenia a inovácieČiastočneObmedzené možnosti adaptácieÁnoNízka flexibilita a nepripravenosť na inovácie

Na základe vyhodnotenia MCA Alternatíva 1 – Realizácia projektu v plnej miere dosahuje najviac výhod z pohľadu komplexného riešenia. Spĺňa všetky KO kritériá, a hoci si vyžaduje vyššie počiatočné náklady a dlhší čas implementácie, predstavuje udržateľné a dlhodobé riešenie pre efektívne riadenie mesta a poskytovanie služieb občanom. Alternatíva 2 je vhodnou alternatívou pre postupné rozširovanie, zatiaľ čo Alternatíva 3 predstavuje len dočasné riešenie bez možnosti plného rozšírenia.

  1. Stanovenie alternatív v aplikačnej vrstve architektúry
AlternatívaNutné modulyPreferované moduly
Alternatíva 1: Realizácia projektu v plnej miere
  • GIS platforma pre správu priestorových údajov
  • Modul pre zdieľanie a sprístupňovanie dát verejnosti
  • Modul pre centralizované ukladanie údajov
  • Správa lokalizačných registrov a geodokument manažment
  • Modul na podporu rozšírených analytických funkcií
  • Rozhranie pre integráciu s externými systémami
  • REST služby na publikáciu Open Data
Alternatíva 2: Čiastočná implementácia projektu 
  • Modul pre GIS základné funkcie správy dát
  • Modul na sprístupnenie dát pre interné účely
  • Konsolidácia a čistenie údajov
  • Modul pre centralizované ukladanie údajov
  • Modul pre zdieľanie a sprístupňovanie dát verejnosti
  • Správa lokalizačných registrov a geodokument manažment

Alternatíva 3: Udržiavanie súčasného stavu 

 

  • Modul pre základnú evidenciu a správu údajov
  • Základný modul pre komunikáciu medzi oddeleniami
  • Modul na prípravu dát pre budúce digitálne spracovanie
  • Minimálne zobrazenie mapových podkladov bez integrácie nových dátových zdrojov

Tabuľka 6 Alternatívy v aplikačnej vrstve

Tieto aplikačné alternatívy sa priamo odvíjajú od biznis alternatív a sú zamerané na konkrétne technologické riešenia, ktoré majú podporovať stanovené biznis ciele a požiadavky.

  1. Stanovenie alternatív v technologickej vrstve architektúry
AlternatívaTechnologická špecifikáciaVýhodyNevýhody
Alternatíva 1: Kompletná prevádzka softvéru na hardvéri dodávateľaSoftvér a dáta sú plne hostované na infraštruktúre dodávateľa. Systém je dostupný cez cloudové rozhranie a všetky údaje sú centralizované.
  1. Minimálne požiadavky na miestnu infraštruktúru, čím sa eliminujú náklady na jej údržbu a modernizáciu. 
  2. SLA pokryje údržbu a bezpečnostné aktualizácie, čo zabezpečí vysokú dostupnosť a ochranu systému. 
  3. Zjednodušená správa a škálovanie systému umožňuje flexibilné rozširovanie bez nutnosti investícií do nového hardvéru.  4
  4. Transparentné prevádzkové náklady, predvídateľné v rámci služby.
  1. Závislosť na dodávateľovi v oblasti údržby a prevádzky, avšak garantovaná zmluvnými SLA.  ň
  2. Dlhodobé prevádzkové náklady môžu byť vyššie, ale sú rozložené v čase a predvídateľné. 
  3. Otázka kontroly nad dátami, ktorá je však riešená legislatívne a zmluvne v prospech mesta.
Alternatíva 2: Hybridné riešenie (časť údajov v lokálnej infraštruktúre, časť v cloudovom prostredí)Kľúčové údaje a citlivé informácie sú uchovávané lokálne na vlastnom hardvéri, zvyšok systému beží v cloudovom prostredí dodávateľa.
  1. Flexibilita pri ukladaní citlivých údajov lokálne.
  2. SLA pokrýva cloudové služby, miestna infraštruktúra poskytuje dodatočnú kontrolu nad údajmi.
  3. Možnosť postupného rozširovania na cloud.
  1. Zložité riadenie a synchronizácia medzi lokálnou infraštruktúrou a cloudom. 
  2. Vyššie náklady na údržbu a integráciu, keďže si vyžaduje správu dvoch infraštruktúr. 
  3. Obmedzená flexibilita pri škálovaní, pretože časť systému ostáva viazaná na lokálne riešenie.
Alternatíva 3: Prevádzka softvéru na lokálnom hardvéri mesta.Všetky údaje a softvérové riešenia sú hostované lokálne na hardvéri mesta bez cloudovej integrácie.
  1. Plná kontrola nad všetkými aspektmi prevádzky a bezpečnosti.
  2. Ochrana citlivých údajov pred externými dodávateľmi.
  3. Nižšie riziko porušenia bezpečnosti údajov.-
  4. Možnosť prispôsobenia technológie špecifickým potrebám mesta obstaraním nového servera, ktorý spĺňa požiadavky projektu.
  1. Vysoké počiatočné investície do hardvéru a jeho údržby. 
  2. Obmedzená škálovateľnosť systému, každé rozšírenie si vyžaduje ďalšie investície. 
  3. Riziko technologickej zastaranosti, vyžadujúce pravidelné aktualizácie a vysokú odbornú správu.
  1.  

Tabuľka 7 Alternatívy v technologickej vrstve

Pri posudzovaní jednotlivých alternatív sa ukazuje, že Alternatíva 1 poskytuje najvýhodnejší pomer medzi flexibilitou, nákladovou efektívnosťou a udržateľnosťou. 

Hlavnou výhodou je eliminácia potreby investícií do miestnej infraštruktúry, čo významne znižuje finančné zaťaženie mesta. Garantované SLA zabezpečujú vysokú dostupnosť a pravidelné aktualizácie, čím sa znižuje prevádzkové riziko. Možnosť jednoduchého škálovania umožňuje rozširovanie systému podľa potrieb bez ďalších investícií do hardvéru. Transparentné a predvídateľné náklady umožňujú efektívne plánovanie rozpočtu bez neočakávaných výdavkov na údržbu. 

Hoci Alternatíva 3 ponúka plnú kontrolu nad infraštruktúrou, vyžaduje vysoké počiatočné investície a nepredvídateľné náklady na dlhodobú údržbu a modernizáciu. Alternatíva 2 síce kombinuje oba prístupy, ale zložitosť jej implementácie a synchronizácie medzi lokálnou a cloudovou infraštruktúrou predstavuje technické a finančné výzvy.  Na základe uvedených faktorov je Alternatíva 1 najvýhodnejším riešením pre mesto Púchov, keďže ponúka optimálnu rovnováhu medzi efektívnosťou, bezpečnosťou a ekonomickou udržateľnosťou

  1. POŽADOVANÉ VÝSTUPY  (PRODUKT PROJEKTU)

Projekt má za cieľ vytvorenie nového GIS mesta Púchov isvs_15018 a prepojenie na integrovaný informačný systém mesta Púchov pre účely využitia v agendových informačných systémoch mesta Púchov. Projekt si kladie za cieľ vybudovať efektívny spôsob vytvárania, čistenia a ukladania priestorových dát úradu. Projekt bude realizovaný v 1 inkremente. Realizácia projektu bude v zmysle vyhlášky 401/2023 Z.z. pozostávať z uvedených etáp v rámci hlavnej aktivity projektu.

V nasledujúcej tabuľke sú definované jednotlivé výstupy podľa vyhlášky 401/2023 o riadení projektov po fázach projektu pre každú etapu:

EtapyPožadované výstupy
Analýza a dizajn
  • Projektový iniciálny dokument (PID)
  • Akceptačné kritériá
  • Detailný návrh riešenia (DNR)
    • Zámer riešenia, analýza požiadaviek, používateľský prieskum a motivačná architektúra
    • Popis postupu analýzy a návrhu riešenia
    • Biznis architektúra
    • Dátová architektúra
    • Aplikačná architektúra
    • Technologická architektúra
    • Softvérové licencie a zdrojové kódy
    • Požiadavky na úrovne služieb (SLA) a výkonnosť
    • Zabezpečenie dostupnosti, zálohovanie a obnova riešenia
    • Bezpečnosť – riešenie požiadaviek na bezpečnosť
    • Migrácia dát
    • Harmonogram realizácie a nasadenia, závislosti
  • Plán a stratégia testovania
    • Testovacie prípady (UC/TC)
    • Testovacie prostredia
    • Testovacie dáta
    • Defekt manažment, monitoring a reporting testov
Implementácia a testovanie
  • Vývoj, migrácia údajov a integrácia
  • Testovanie
    • Funkčné testovanie (FAT)
    • Systémové a integračné testovanie (SIT)
    • Záťažové a výkonnostné testovanie voliteľné
    • Bezpečnostné testovanie (SW/HW a kybernetická bezpečnosť)
    • Používateľské testy funkčného používateľského rozhrania (UX)
    • Používateľské akceptačné testovanie (UAT)
  • Školenia personálu
  • Dokumentácia
    • Aplikačná príručka
    • Integračná príručka
    • Používateľská príručka 
    • Zdrojové kódy a licencie
    • Inštalačná a konfiguračná príručka
    • Prevádzkový opis a pokyny pre diagnostiku, servis a údržbu
    • Pokyny na obnovu pri výpadku alebo havárii (Havarijný plán)
    • Bezpečnostný projekt voliteľné
    • Údaje o monitorovaní úrovne poskytovaných služieb (SLA) aktív IT
Nasadenie a postimplementačná podpora
  • Nasadenie do produkčnej prevádzky (vyhodnotenie)
  • Akceptácia spustenia do produkčnej prevádzky (vyhodnotenie)
Dokončovacia fáza
  • Manažérske správy, plány, reporty, zoznamy, odporúčania a požiadavky:
    • Správa o dokončení projektu (etapy/fázy)
    • Plán kontroly po odovzdaní projektu
    • Odporúčanie nadväzných krokov
    • Správa o získaných poznatkoch

Mesto Púchov plánuje začať realizáciu hlavných aktivít projektu po schválení žiadosti o nenávratný finančný príspevok. Pri implementácii bude žiadateľ postupovať v zmysle vyhlášky 401/2023 Z.z. o riadení projektov a zmenových požiadaviek v prevádzke informačných technológií verejnej správy.

  1. NÁHĽAD ARCHITEKTÚRY

Navrhované riešenie projektu predstavuje integrovaný GIS systém pre mesto Púchov, ktorý umožňuje komplexnú správu, konsolidáciu a publikáciu priestorových údajov s cieľom zlepšiť efektivitu a transparentnosť pri správe mestských dát a poskytovaní informácií verejnosti. Systém bude slúžiť rôznym zainteresovaným stranám vrátane Mestského úradu Púchov, občanov, podnikateľov a štátnych inštitúcií, ktorí získajú prístup k aktualizovaným a centralizovaným údajom, čím sa podporí lepšie rozhodovanie a informovanosť.  Jednou z kľúčových vlastností tohto riešenia je automatizovaný import dát do GIS systému pre účely občanov, podnikateľov a mesta. Tento automatizovaný proces zabezpečí pravidelnú aktualizáciu údajov, ktoré budú prístupné cez mapový server. Tento mapový server umožní občanom prístup k relevantným údajom, ktoré budú naplnené alebo migrované do dátového modelu z oblastí ako mestská zeleň s inventarizáciou drevín, miestne komunikácie, inžinierske siete, verejné osvetlenie, reklamné zariadenia, odpadové stojiská a zberné nádoby, mobiliár, detské ihriská a športoviská, kataster nehnuteľností, územný plán, majetok mesta. dane a georeporty.. 

1743500576396-391.png

Obrázok 1 Náhľad architektúry v notácii ArchiMate

                Na úrovni biznis procesov sa realizujú kľúčové činnosti, ktoré zahŕňajú import údajov, ich konsolidáciu a vytváranie objektov evidencie. Proces začína importom údajov zo štruktúrovaných súborov, ktoré sú následne konsolidované s ohľadom na ich kvalitu a štruktúru. V ďalšom kroku sa vytvárajú objekty evidencie, ktoré predstavujú konkrétne položky, ktoré sa spravujú v systéme GIS. Po vytvorení a konsolidácii údajov sa dáta ukladajú na mapový server, ktorý umožňuje ich vizualizáciu a sprístupnenie cez mapového klienta. Následne dochádza k generovaniu vybraných dátových zostáv pre interné aj verejné účely. Systém takisto zabezpečuje transformáciu údajov do formátu REST API, čím umožňuje integráciu s inými systémami a uľahčuje prístup tretím stranám.

                Aplikačná vrstva obsahuje kľúčové moduly ako komponent pre import údajov, ktorý zodpovedá za načítanie údajov do systému, a komponent dátových zostáv, ktorý spravuje uložené údaje. Komponent lokalizácie zabezpečuje geolokalizačné údaje a správu metainformácií, čím poskytuje spoľahlivé informácie o polohe. Mapový komponent poskytuje vizualizáciu údajov na mape, čo zvyšuje zrozumiteľnosť a prístupnosť údajov pre koncových používateľov. Komponent pre tvorbu reportov generuje analytické zostavy a výstupy pre štátne inštitúcie, podnikateľov a občanov, čo prispieva k zlepšeniu transparentnosti a kvality rozhodovania. Webový portál s mapovým klientom je hlavným rozhraním pre verejnosť a umožňuje občanom, podnikateľom a organizáciám prístup k dátam priamo cez internet, čím sa zvyšuje dostupnosť informácií. 

                Technologická vrstva zahŕňa kľúčové prvky ako mapový server, ktorý uchováva a spravuje priestorové údaje, a webový server, ktorý hosťuje verejný portál, cez ktorý používatelia pristupujú k údajom. Tieto dva servery budú prevádzkované na novom serveri ako virtuálne servery. REST API poskytuje štandardizované rozhranie pre prístup k údajom, čo uľahčuje integráciu so systémami tretích strán.

                Funkčné požiadavky, nefunkčné a technické požiadavky sú uvedené v katalógu požiadaviek.

  1. LEGISLATÍVA

Pri návrhu a implementácii riešenia budeme vychádzať z nasledujúcej legislatívy:

PRÍRUČKY PROGRAMU SLOVENSKO
Príručka pre žiadateľa
Príručka pre prijímateľa (vrátane jej príloh)
Príručka k oprávnenosti výdavkov (vrátane jej príloh)
Komunikačná stratégia Program Slovensko programové obdobie 2021-2027 (vrátane jej príloh)
Všeobecná informácia k predkladaniu a schvaľovaniu ŽoNFP
Dizajn manuál Programu Slovensko (vrátane jej príloh)
Vzor Zmluvy o poskytnutí NFP
Príručka pre žiadateľov/prijímateľov k procesu a kontrole verejného obstarávania/obstarávania
ŠTANDARDY pre eGOVERNMENT
Zákon č. 95/2019 Z.z. o ITVS
Zákon č. 305/2013 Z.z. o eGovernmente a o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci
Zákon č. 177/2018 Z.z. proti byrokracii a o niektorých opatreniach na znižovanie administratívnej záťaže využívaním ISVS
Zákon č. 18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov
Vyhláška č. 401/2023 Z.z. o riadení IT projektov
Vyhláška č. 78/2020 Z.z. o štandardoch pre ITVS
Vyhláška č. 438/2019 Z.z. o výkone ustanovení zákona o e-Governmente (eDesk modul)
Vyhláška č. 331/2018 Z.z. o zaručenej konverzii
Vyhláška č. 29/2017 Z.z. o alternatívnom autentifikátore
Vyhláška č. 85/2018 Z.z. o spôsobe vyhotovenia listinného rovnopisu elektronického úradného dokumentu
Vyhláška č. 25/2014 Z.z. o IOM
Metodické usmernenie nariadeniu (GDPR) k spracúvaniu osobných údajov (prostredníctvom web stránok) v súlade s požiadavkami Nariadenia Rady EÚ č. 2016/679 z 27. apríla 2016 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov
Štandardné zmluvné doložky pre sprostredkovateľov (UOOU)
ŠTANDARDY pre KYBERNETICKÚ a INFORMAČNÚ BEZPEČNOSŤ
Zákon č. 69/2018 Z.z. o Kybernetickej bezpečnosti
Zákon č. 45/2011 Z.z. o Kritickej infraštruktúre
Zákon č. 351/2011 Z.z. o elektronických komunikáciách (ochrana súkromia a osobných údajov, ochrana sietí a zariadení)
Zákon č. 272/2016 Z.z. o dôveryhodných službách (elektronický podpis) a o dôveryhodných službách pre elektronické transakcie na vnútornom trhum (EiDAS)
Trestný zákon č. 300/2005 Z.z. (trestné činy páchané pomocou elektronických prostriedkov a v elektronickom prostredí)
Vyhláška č. 179/2020 Z.z. k spôsobom kategorizácie a obsahu bezpečnostných opatrení ITVS
Metodika pre Systematické zabezpečenie organizácií verejnej správy v oblasti informačnej bezpečnosti (CSIRT)
Smernica č. 7/2019 o riešení Bezpečnostných incidentov Vládnou jednotkou CSIRT
Vyhláška NBU č. 166/2018 Z.z., o podrobnostiach o technickom, technologickom a personálnom vybavení jednotky pre riešenie kybernetických bezpečnostných incidentov 
Vyhláška NBU č. 164/2018 Z.z., ktorou sa určujú identifikačné kritériá prevádzkovanej služby (kritériá základnej služby)
Vyhláška NBU č. 362/2018 Z.z., ktorou sa ustanovuje obsah bezpečnostných opatrení, obsah a štruktúra bezpečnostnej dokumentácie a rozsah všeobecných bezpečnostných opatrení 
Vyhláška NBU č. 436/2019 Z.z., o audite kybernetickej bezpečnosti a znalostnom štandarde audítora
ŠTANDARDY pre VLÁDNY CLOUD
Katalóg služieb a požiadavky na realizáciu služieb Vládneho Cloudu
Metodické usmernenie pre proces zaradenia cloudovej služby do katalógu č. 4542/2019/oSAEG-1
Usmernenie na aktualizáciu plánu migrácie IKT rezortu do dátového centra štátu
ŠTANDARDY pre RIADENIE PROJEKTU a PROGRAMU
Metodický pokyn k spracovaniu:
_Štúdie uskutočniteľnost (ŠÚ)
_Finančnej analýzy projektu
_Analýzy nákladov a prínosov projektu (CBA)
_Finančnej analýzy žiadateľa o NFP
_Celkových nákladov na vlastníctvo v programovom období 2014 – 2020
Metodický pokyn UPVII č. 3425/2019/oPK-1 na rozpočtovanie nákupu IT v rámci medzirezortného programu 0EK Informačné technológie financované zo štátneho rozpočtu
Metodické usmernenie o postupe pri príprave investícií a koncesií podliehajúcich hodnoteniu MFSR
Rámec na hodnotenie verejných investičných projektov v SR
Použivatelská priručka MetaIS
Použivatelská príručka MetaIS Confluence
Informatizácia 2.0 - revízia výdavkov
ŠTANDARDY pre RIADENIE ARCHITEKTÚRY
Používateľská príručka MetaIS č. 3642/2018/oSAEG-1
Metodický pokyn ÚPVII č. 514/2017-313 z 10.1.2017 na aktualizáciu obsahu centrálneho metainformačného systému verejnej správy povinnými osobami v znení neskorších predpisov
Metodické usmernenie č. 5651/2019/oSAEG-1 z 20.09.2019 na odpočet plnenia NKIVS orgánmi riadenia
Pravidlá publikovania elektronických služieb do multikanálového prostredia verejnej správy (Číslo: 3204/2018/oAeG-1)
ŠTANDARDY pre KVALITU ÚDAJOV
Zákon č. 305/2013 Z.z. o eGovernmente (§52) - povinnosť referencovania sa a využívať referenčné údaje.
Zákon č. 305/2013 Z.z. o eGovernmente (§10) - povinnosť využívať „Modul procesnej integrácie a integrácie údajov (jeho časti IS CSRÚ)“ a realizovať integráciu údajov, synchronizáciu údajov pri referencovaní a pri výmene údajov s referenčnými registrami a základnými číselníkmi.
Metodické umernenie o postupe zaraďovania referenčných údajov do zoznamu referenčných údajov vo väzbe na referenčné registre  (č. 3639/2019/oDK-1)
Metodické usmernenie č. 1/2019 k zálohovaniu údajov v databázach domén, registrátorov a kontaktov súvisiacich so správou domén najvyššej úrovne
Postup pripojenia OVM v roli konzumenta údajov do IS CSRÚ
ŠTANDARDY pre DIZAJN a OPTIMALIZACIU PROCESOV a ŽIVOTNÝCH SITUÁCII
Metodika Používateľské princípy pre návrh a rozvoj elektronických služieb verejnej správy
Metodika optimalizácie procesov verejnej správy (najmä postupovať podľa bodu 3.5 b) pri vytváraní Procesnej analýzy) a v súlade s Metodikou optimalizácie procesov – konvenciami modelovania (aktualizovať diagramy životných situácií a karty životných situácií vedených na MVSR, ak Dielo ovplyvní výkon procesov životnej situácie)
Metodika merania výkonnosti procesov prostredníctvom KPI (dodať funkcionalitu exportu dát z Diela a meriania výkonnosti procesov)
Metodika merania nákladovosti TB-ABC
Metodika identifikácie, vizualizácie a referencovania údajov pri dátovom modelovaní vo verejnej správe
ŠTANDARDY pre UX
Metodika Jednotný dizajn manuál elektronických služieb verejnej správy
Metodické usmernenie UVSR č. 002089/2018/oLŠISVS-7 zo dňa 11.05.2018
Metodické usmernenie pre tvorbu používateľsky kvalitných elektronických služieb verejnej správy (Číslo spisu v DKS: 004307/2019/oBI)
ŠTANDARDY RIADENIA KVALITY
Metodika riadenia QAMPR 
Riadenie kvality podľa Smernice STN EN ISO 9001: 2016
ŠTANDARDY pre LICENCIE
Uznesenia vlády č. 286/2019 o povinnosti prednostne pristupovať k platným a účinným centrálnym IKT zmluvám
Metodický pokyn k zabezpečeniu centrálneho nákupu produktov a služieb spoločnosti ORACLE v rámci Centrálnej rámcovej dohody na poskytovanie licencií a produktov ORACLE a služieb s nimi súvisiacich
ŠTANDARDY OBSTARAVANIA
Zákon č.343/2015 Z.z. o verejnom obstarávaní
Koncepcia nákupu IT vo verejnej správe (v kontexte rokovania o licencnych pravach k zdrojovemu kodu)
OSTATNÉ ŠTANDARDY
Zákon č. 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám
Zákon č. 315/2016 Z.z. o registri partnerov verejného sektora

Tabuľka 8 Zoznam legislatívy

Projekt je realizovaný za účelom dosiahnutia súladu s platnou legislatívou /vyššie uvedený kompletný zoznam/.

  1.  HARMONOGRAM JEDNOTLIVÝCH FÁZ PROJEKTU a METÓDA JEHO RIADENIA
IDFÁZA/AKTIVITAZAČIATOK (odhad termínu)KONIEC (odhad termínu)POZNÁMKA
1.Prípravná fáza01/202504/2025 
2.Iniciačná fáza04/202505/2025 
3.Realizačná fáza - hlavná aktivita projektu05/202504/2025 
3aAnalýza a Dizajn05/202506/2025 Analýza súčasných potrieb, súčasného stavu ISVS a dát pre integráciu, analýza VZN
3bNákup technických prostriedkov, programových prostriedkov a služieb07/202502/2026Obstaranie softvérového riešenia a technických prostriedkov /HW/
3cImplementácia a testovanie07/202502/2026Zavedenie riešenia do prevádzky - čistenie, integrácia a open dáta
3dNasadenie a postimplementačná kontrola03/202604/2026Nasadenie a post-implementačná kontrola
4.Dokončovacia fáza04/202604/2026 Odovzdávanie výstupov a administratívna finalizácia projektu
5.Podpora prevádzky (SLA)05/202604/2031Trvanie SLA kontraktu, fáza udržateľnosti projektu

Tabuľka 9 Harmonogram projektu

Projekt sa realizuje metódou Waterfall s logickými nadväznosťami realizácie jednotlivých modulov na základe funkčnej a technickej špecifikácie vypracovanej v rámci prípravy projektu. Niektoré opatrenia sa budú realizovať paralelne, dokonca rôznymi tímami, avšak na základe vopred stanovej stratégie a plánu celého projektu.

Agilný prístup bol vylúčený s ohľadom na potrebu realizácie projektu za plnej prevádzky služieb Mesta Púchov.

Prípravná a Iniciačná fáza zahŕňa prípravu obsahu projektu, prípravu Manažérskych produktov v zmysle požiadaviek výzvy, definovanie zloženia projektového tímu a Riadiaceho výboru, príprava žiadosti o NFP. Iniciačná fáza bude ukončená schválením žiadosti o NFP a podpisom Zmluvy o poskytnutí NFP. Následne sa bude realizovať verejné obstarávanie, ktoré bude ukončené pred začiatkom hlavnej aktivity projektu.

V rámci realizačnej fázy sa bude realizovať obsah projektu /vyššie popísané/ s cieľom dosiahnutia hlavných cieľov a merateľných ukazovateľov. Taktiež sa bude pripravovať dokumentácia v zmysle požiadaviek definovaných vo Vyhláške 401/2023 Z.z. o riadení projektov.

Dokončovacia fáza vytvorí dokumenty a podklady pre ZMS, ako aj dokumenty v rámci požiadaviek Vyhlášky 401/2023 Z.z. stanovené pre dokončovaciu fázu.

Po uzatvorení dokončovacej fázy začne podpora prevádzky /totožná s obdobím udržateľnosti projektu/. Mesto Púchov zabezpečí využívanie implementovaných systémov a udržiavanie dosiahnutých výsledkov. Podpora bude zabezpečená aj uzatvorenými SLA zmluvami s dodávateľmi /pri podpore prevádzky/. Udržateľnosť projektu bude zabezpečená počas tohto obdobia vlastnými zdrojmi Mesta Púchov.

  1. ROZPOČET A PRÍNOSY

V súčasnosti existujú moderné a veľmi presné a efektívne metódy mobilného mapovania územia, pomocou ktorých je možné vytvoriť prakticky kontinuálny panoramatický zber obrazovej dokumentácie vo veľmi presných lokalizačných parametroch. Mobilné mapovanie je pomerné nová a moderná technológia procesu zbierania geopriestorových údajov, s využitím pohybujúceho sa vozidla, ktoré je osadené systémom kamier a GPS (tzv. fotogrametrická jednotka), vrátane sférických kamier pre zachytenie 360° reality (veľmi rýchla panoramatická „fotodokumentácia" územia v malých krokoch posunu). Z takto vytvorených snímok je fotogrametrickými metódami odvádzané polohopisné identifikačné k vybraným objektom z reálneho územia. Výrobcovia týchto zariadení uvádzajú lokalizačné presnosti po postprocesingu (komplexnom spracovaní údajov zozbieraných terénnym zberom) v rozpätí od 0,05m do 0,20 m. Tieto podkladové panoramatické snímky budú ďalej vyhodnocované a ďalším detailným spracovaním budú vytvárané jednotlivé prvky/vrstvy mapy, s presne nastavenou metodikou dátovej a priestorovej logiky.

Sumarizácia nákladov:

Skupina výdavkovNázov výdavkuMJJednotková cena bez DPH (v EUR)Počet jednotiekSpolu s DPH (v EUR)
013 SoftvérGeografický informačný systémprojekt                 63 387,28  €177 966,35 €
013 Softvér3D dátový súbor údajovprojekt67 086,67  €1                 82 516,60 €
022 Samostatné hnuteľné veci a súbory hnuteľných vecíInformačný kioskks9 683,33 €223 821 €
021 Mzdové výdavky ks9 975 €19 975 €
907 Paušálna sadzbaPaušálna sadzbaprojekt                13 599,52 €113 599,52  €
Celkové náklady projektu207 878,47  €

Nie všetky sociálno-ekonomické vplyvy sa dajú vždy vyčísliť a zhodnotiť. Preto zohľadňujeme aj nevyčíslené prínosy, najmä vo vzťahu k týmto otázkam: (čistý) dosah na zamestnanosť, ochrana životného prostredia, sociálna rovnosť a rovnaké príležitosti. Prínosy boli kvantifikované pre jednotlivé objekty evidencie, ktoré budú vytvorené realizáciou projektu:

  • OE1 lokalizačný register miestnych komunikácií
  • OE2 lokalizačný register zelene /s inventarizáciou drevín/
  • OE3 lokalizačný register inžinierskych sietí
  • OE4 lokalizačný register verejného osvetlenia a rozvádzačov
  • OE5 lokalizačný register reklamných zariadení
  • OE6 lokalizačný register odpadových stojísk a zberných nádob
  • OE7 lokalizačný register mobiliáru
  • OE8 lokalizačný register detských ihrísk a športovísk
  • OE9 lokalizačný register škôl a školských zariadení
  • OE10 lokalizačný register zdravotníckych zariadení
  • OE11 lokalizačný register kultúrnych pamiatok a pamätných miest
  • OE12 vrstva katastra nehnuteľností
  • OE13 vrstva územného plánu
  • OE14 vrstva majetku mesta
  • OE15 vrstva dane
  • OE16 vrstva georeportov
IDPrínosAtribútyHodnoty
1.Úspora času na strane podnikateľa/občana pri žiadosti o územno-plánovaciu informáciu Čas potrebný na podanie na strane podnikateľa/občana (h)2
  Počet žiadostí o informáciu (rok)100
  Priemerná hodinová mzda v hospodárstve (2Q2024)                  9,05 €
  Očakávané zníženie50%
  AS IS1810 €
  TO BE905 €
  Ročná úspora905 €
2.Úspora času úradníka pri vybavovaniu žiadostí o územno-plánovaciu informáciu Čas potrebný na vybavenie žiadosti na strane úradníka (h)2
  Počet žiadostí o informáciu (rok)100
  Priemerný plat vo verejnej správe (€/h) (2Q2024)                 12,7€
  Očakávané zníženie50%
  AS IS2540 €
  TO BE                      1270 €
  Ročná úspora1270 €
3.Úspora času úradníka v terénePočet zamestnancov MsÚ v teréne4
  Priemerný počet hodín (týždeň)10
  Priemerný plat vo verejnej správe (€/hod)                 12,7 €
  Očakávané zníženie100%
  AS IS        26 416 €
  TO BE0 €
  Ročná úspora26 416 €
Celková ročná úspora28 591 €

Sumárne očakávame prínosy vo výške 28 591 € / rok. Okrem kvantifikovaných prínosov existuje množstvo kvalitatívnych prínosov.  

  1. PROJEKTOVÝ TÍM

Pre projekt bude zriadený Riadiaci výbor, v minimálnom zložení:

  • Predseda RV,
  • Zástupca vlastníkov procesov objednávateľa,
  • Zástupca kľúčových používateľov objednávateľa,

Riadiaci výbor bude dohliadať na proces realizácie celého projektu, pričom bude menovaný vedením mesta Púchov s cieľom usmerňovania a riadenia projektu ako celku. RV bude zodpovedať za celkový úspech projektu a bude zároveň nositeľom zodpovednosti a autority v rámci projektu. Okrem iného bude tiež koordinovať činnosti publicity a informovanosti projektu a zdieľať informácie o projekte smerom k dotknutým osobám a to počas celej doby trvania projektu a počas existencie projektového výboru samotného. 
Projektový tím bude zodpovedať za splnenie povinností v súlade s riadením a organizáciou informačných technológií verejnej správy na základe používateľskej skúsenosti. V rámci projektu zodpovedá projektový tím za nasledovné úlohy:

  • zachytávanie a predkladanie potrieb používateľov do projektových výstupov,
  • monitorovanie a vyhodnocovanie využívania služby a spätnej väzby od užívateľov,
  • riešenie dizajnu elektronických služieb,
  • analýzu a dizajn riešení pre zvolené životné situácie,
  • vyvíjanie, testovanie a nasadzovanie zmien v IT systémoch /implementácia, testovanie a nasadenie riešenia pre zvolené životné situácie).

Projekt počíta s aktívnou participáciou vybraných zamestnancov mesta počas obdobia implementácie projektu, ako aj so zapojením externých odborníkov, pričom zloženie projektového tímu bude nasledovné:

IDMeno a PriezviskoPozíciaOddelenieRola v projekte
1.JUDr. Iveta BrindzováPrednostka MsÚKancelária prednostuKľúčový používateľ
2.Ing. Arch. Daniela  ŠicováVedúca Oddelenia výstavby, investícií, životného prostredia a stavebného úraduOddelenie výstavby, investícií, životného prostredia a stavebného úraduBiznis vlastník
3.Ext.Projektový manažérext.Implementácia projektu, riadenie projektu/realizačná fáza projektu
4.Ext.Projektový manažérext.Príprava ŽoNFP/iniciačná fáza projektu

*na externý projektový manažment budeme realizovať verejné obstarávanie

  1. PRACOVNÉ NÁPLNE
Projektová rola:

 

KĽUČOVÝ POUŽIVATEĽ

 

Stručný popis:
  • zodpovedný za reprezentáciu záujmov budúcich používateľov projektových produktov alebo projektových výstupov a za overenie kvality produktu.
  • zodpovedný za návrh a špecifikáciu funkčných a technických požiadaviek, potreby, obsahu, kvalitatívnych a kvantitatívnych prínosov projektu, požiadaviek koncových používateľov na prínos systému a požiadaviek na bezpečnosť.
  • Kľúčový používateľ navrhuje a definuje akceptačné kritériá, je zodpovedný za akceptačné testovanie a návrh na akceptáciu projektových produktov alebo projektových výstupov a návrh na spustenie do produkčnej prevádzky. Predkladá požiadavky na zmenu funkcionalít produktov a je súčasťou projektových tímov
Detailný popis rozsahu zodpovednosti, povinností a kompetencií

 

Zodpovedný za:

  • Návrh a špecifikáciu funkčných a technických požiadaviek
  • Jednoznačnú špecifikáciu požiadaviek na jednotlivé projektové výstupy (špecializované produkty a výstupy) z pohľadu vecno-procesného a legislatívy
  • Vytvorenie špecifikácie, obsahu, kvalitatívnych a kvantitatívnych prínosov projektu,
  • Špecifikáciu požiadaviek koncových používateľov na prínos systému
  • Špecifikáciu požiadaviek na bezpečnosť, 
  • Návrh a definovanie akceptačných kritérií,
  • Vykonanie používateľského testovania funkčného používateľského rozhrania (UX testovania)
  • Finálne odsúhlasenie používateľského rozhrania
  • Vykonanie akceptačného testovania (UAT)
  • Finálne odsúhlasenie a  akceptáciu manažérskych a špecializovaných produktov alebo projektových výstupov
  • Finálny návrh na spustenie do produkčnej prevádzky, 
  • Predkladanie požiadaviek na zmenu funkcionalít produktov
  • Aktívnu účasť v projektových tímoch a spoluprácu na vypracovaní manažérskej a špecializovanej dokumentácie a produktov v minimálnom rozsahu určenom Vyhláškou 85/2020 Z.z., Prílohou č.1
  • Plnenie pokynov projektového manažéra a dohôd zo stretnutí projektového tímu

 

Projektová rola:

 

BIZNIS VLASTNÍK

 

Stručný popis:
  • zodpovedá za proces - jeho výstupy i celkový priebeh poskytnutia služby alebo produktu konečnému užívateľovi. Kľúčová rola na strane zákazníka (verejného obstarávateľa), ktorá schvaľuje biznis požiadavky a zodpovedá za výsledné riešenie, prínos požadovanú hodnotu a naplnenie merateľných ukazovateľov. Úlohou tejto roly je definovať na užívateľa orientované položky (user-stories), ktoré budú zaradzované a prioritizované v produktovom zásobníku. Zodpovedá za priebežné posudzovanie vecných výstupov dodávateľa v rámci analýzy, návrhu riešenia vrátane DNR z pohľadu analýzy a návrhu riešenia aplikácii IS.
  • zodpovedný za schválenie funkčných a technických požiadaviek, potreby, obsahu, kvalitatívnych a kvantitatívnych prínosov projektu. Definuje očakávania na kvalitu projektu, kvalitu projektových produktov, prínosy pre koncových používateľov a požiadavky na bezpečnosť. Definuje merateľné výkonnostné ukazovatele projektov a prvkov. Vlastník procesov schvaľuje  akceptačné kritériá, rozsah a kvalitu dodávaných projektových výstupov pri dosiahnutí platobných míľnikov, odsúhlasuje spustenie výstupov projektu do produkčnej prevádzky a dostupnosť ľudských zdrojov alokovaných na realizáciu projektu.
Detailný popis rozsahu zodpovednosti, povinností a kompetencií

Zodpovedný za:

  • Realizáciu dohľadu nad súladom projektových výstupov s požiadavkami koncových používateľov.
  • Spoluprácu pri riešení odpovedí na otvorené otázky  a riziká projektu.
  • Posudzovanie, pripomienkovanie, testovanie a protokolárne odsúhlasovanie projektových výstupov v príslušnej oblasti (v biznis procese) po vecnej stránke (najmä procesnej a legislatívnej)
  • Riešenie problémov a požiadaviek  v spolupráci s odbornými garantmi,
  • Spoluprácu pri špecifikácii a poskytuje súčinnosť pri riešení zmenových požiadaviek
  • Schválenie funkčných a technických požiadaviek, potreby, obsahu, kvalitatívnych a kvantitatívnych prínosov projektu z pohľadu používateľov koncového produktu
  • Definovanie očakávaní na kvalitu projektu, kritérií kvality projektových produktov, prínosov pre koncových používateľova požiadaviek na bezpečnosť,
  • Definovanie merateľných výkonnostných ukazovateľov projektov a prvkov,
  • Sledovanie a odsúhlasovanie nákladovosti, efektívnosti vynakladania finančných prostriedkov a priebežné monitorovanie a kontrolu odôvodnenia projektu (BC/CBA)
  • Schválenie akceptačných kritérií,
  • Riešenie problémov používateľov
  • Akceptáciu rozsahu a kvality dodávaných projektových výstupov pri dosiahnutí platobných míľnikov,
  • Vykonanie UX a UAT testovania
  • Odsúhlasenie spustenia výstupov projektu do produkčnej prevádzky,
  • Dostupnosť a efektívne využitie ľudských zdrojov alokovaných na realizáciu projektu,
  • Vykonávanie monitorovania a hodnotenia procesov v plánovaných intervaloch.
  • Poskytovanie vyjadrení k zmenovým požiadavkám, k ich opodstatnenosti a prioritizácii
  • Zisťovanie efektívneho spôsobu riadenia a optimalizácie zvereného procesu, vrátane analyzovanie všetkých vyskytujúcich sa nezhôd,
  • Okrem zvažovaní rizík prevádzkových alebo podporných procesov súčasne vlastník napomáha identifikovať príležitosti,
  • Zlepšovanie a optimalizáciu procesov v spolupráci s ďalšími prepojenými vlastníkmi procesov a manažérom kvality,
  • Odsúhlasenie akceptačných protokolov zmenových konaní
  • Aktívnu účasť v projektových tímoch a spoluprácu na vypracovaní manažérskej a špecializovanej dokumentácie a produktov v minimálnom rozsahu určenom Vyhláškou 85/2020 Z.z., Prílohou č.1
  • plnenie pokynov projektového manažéra a dohôd zo stretnutí projektového tímu

 

Projektová rola:

 

PROJEKTOVÝ MANAŽÉR

 

Stručný popis:
  • zodpovedá za riadenie projektu počas celého životného cyklu projektu. Riadi projektové (ľudské a finančné) zdroje, zabezpečuje tvorbu obsahu, neustále odôvodňovanie projektu (aktualizuje BC/CBA) a predkladá vstupy na rokovanie Riadiaceho výboru. Zodpovedá za riadenie všetkých (ľudských a finančných) zdrojov, členov projektovému tím objednávateľa a za efektívnu komunikáciu s dodávateľom alebo stanovených zástupcom dodávateľa.
  • zodpovedá za riadenie prideleného projektu - stanovenie cieľov, spracovanie harmonogramu prác, koordináciu členov projektového tímu, sledovanie dodržiavania harmonogramu prác a rozpočtu, hodnotenie a prezentáciu výsledkov a za riadenie s tým súvisiacich rizík. Projektový manažér vedie špecifikáciu a implementáciu projektov v súlade s firemnými štandardami, zásadami a princípmi projektového riadenia.
  • zodpovedá za plnenie projektových/programových cieľov v rámci stanovených kvalitatívnych, časových a rozpočtovým plánov a za riadenie s tým súvisiacich rizík. V prípade externých kontraktov sa vedúci projektu/ projektový manažér obvykle podieľa na ich plánovaní a vyjednávaní a je hlavnou kontaktnou osobou pre zákazníka.
Detailný popis rozsahu zodpovednosti, povinností a kompetencií

Zodpovedný za:

  • Riadenie projektu podľa pravidiel stanovených vo Vyhláške 85/2020 Z.z.
  • Riadenie prípravy, inicializácie a realizácie projektu
  • Identifikovanie kritických miest projektu a navrhovanie ciest k ich eliminácii
  • Plánovanie, organizovanie, motivovanie projektového tímu a monitorovanie projektu
  • Zabezpečenie efektívneho riadenia všetkých projektových zdrojov s cieľom vytvorenia a dodania obsahu a zabezpečenie naplnenie cieľov projektu
  • Určenie pravidiel, spôsobov, metód a nástrojov riadenia projektu a získanie podpory Riadiaceho výboru (RV) pre riadenie, plánovanie a kontrolu projektu a využívanie projektových zdrojov
  • Zabezpečenie vypracovania manažérskej a špecializovanej dokumentácie a produktov v minimálnom rozsahu určenom Vyhláškou 401/2023 Z.z., Prílohou č.1
  • Zabezpečenie realizácie projektu podľa štandardov definovaných vo Vyhláške 78/2020 Z.z.
  • Zabezpečenie priebežnej aktualizácie a verzionovania manažérskej a špecializovanej dokumentácie v minimálnom rozsahu Vyhlášky 85/2020 Z.z., Prílohy č.1
  • Vypracovanie, pravidelné predkladanie a zabezpečovanie prezentácie stavov projektu, reportov, návrhov riešení problémov a odsúhlasovania manažérskej a špecializovanej dokumentácie v rozsahu určenom Vyhláškou 85/2020 Z.z., Prílohou č.1 na rokovanie RV
  • Riadenie a operatívne riešenie a odstraňovanie strategických / projektových rizík a závislostí
  • Predkladanie návrhov na zlepšenia na rokovanie Riadiaceho výboru (RV)
  • Zabezpečenie vytvorenia a pravidelnej aktualizácie BC/CBA a priebežné zdôvodňovanie projektu a predkladanie na rokovania RV
  • Celkovú alokáciu a efektívne využívanie ľudských a finančných zdrojov v projekte
  • Celkový postup prác v projekte a realizuje nápravné kroky v prípade potreby
  • Vypracovanie požiadaviek na zmenu (CR), návrh ich prioritizácie a predkladanie zmenových požiadaviek na rokovanie RV
  • Riadenie zmeny (CR) a prípadné požadované riadenie konfigurácií a ich zmien
  • Riadenie implementačných a prevádzkových aktivít v rámci projektov.
  • Aktívne komunikuje s dodávateľom, zástupcom dodávateľa a projektovým manažérom dodávateľa s cieľom zabezpečiť úspešné dodanie a nasadenie požadovaných projektových výstupov,
  • Formálnu administráciu projektu, riadenie centrálneho projektového úložiska, správu a archiváciu projektovej dokumentácie
  • Kontrolu dodržiavania a plnenia míľnikov v zmysle zmluvy s dodávateľom,
  • Dodržiavanie metodík projektového riadenia,
  • Predkladanie požiadaviek dodávateľa na rokovanie Riadiaceho výboru (RV),
  • Vecnú a procesnú administráciu zúčtovania dodávateľských faktúr

 

PRÍLOHY

Príloha 1  : Register rizík a závislostí - PRILOHA_1_REGISTER_RIZIK-aZAVISLOSTI _Puchov.xlsx