Základná práca so systémom

Last modified by jan_kulavjak on 2024/10/30 14:57

Základná práca so systémom

Scenáre práce na portáli MetaIS

Inštruktážne videá práce na portáli MetaIS


Nasledujúca kapitola znázorňuje zoznam základných komponentov, z ktorých sa MetaIS skladá. Jednotlivé komponenty sú rozdelené do príslušných vrstiev.

Obrázok znázorňuje zoznam základných komponentov, z ktorých sa MetaIS skladá. Jednotlivé komponenty sú rozdelené do príslušných vrstiev

Používateľský portál

Prihlasovanie na používateľský portál MetaIS na produkčné prostredie je možné uskutočniť zadaním definovaného URL linku do webového prehliadača https://metais.vicepremier.gov.sk a vyplnením prihlasovacích údajov v zobrazenom prihlasovacom okne alebo použitím iného autentifikačného prostriedku (eID, Active Directory), ktoré je nutné pri prvom prihlásení stotožniť.

Na testovanie práce so systémom slúži používateľovi testovacie prostredie. Prihlasovanie na testovacie prostredie MetaIS je možné uskutočniť zadaním definovaného URL linku do webového prehliadača https://metais-test.vicepremier.gov.sk a vyplnením prihlasovacích údajov. 

Naspäť na obsah

Prihlásenie na portál

Používateľ sa prihlási na autorizovaný portál kliknutím na tlačidlo „Prihlásenie“ v pravej časti portálu a následne vyberie možnosť „meno/heslo“. Prihlasovacie meno a heslo je používateľovi zriadené prostredníctvom Administračného rozhrania MetaIS. V prípade neaktivity na autorizovanom portáli je používateľ automaticky odhlásený po 35 minútach, pričom po prvých 30. minútach sa mu zobrazí okno, v ktorom sa mu odpočítava posledných päť minút jeho neaktivity.

Prvé prihlásenie vytvoreného používateľa

Administrátor, zamestnanec Úradu podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu (ďalej len „ÚPVII“) vytvorí nového používateľa - hlavnú kontaktnú osobu povinnej osoby (HKO)[1]. O aktivácii jeho konta administrátorom bude používateľ notifikovaný prostredníctvom mailu o zriadení požadovaného konta. V rámci mailu bude používateľovi doručený aktivačný odkaz. Kliknutím na tento odkaz bude používateľ presmerovaný na prostredie portálu, kde bude vyzvaný na zadanie hesla. Platnosť odoslaného URL linku je 48 hodín, následne z bezpečnostných dôvodov exspiruje. Heslo musí pozostávať z 8 až 20 znakov a musí obsahovať aspoň jedno veľké a jedno malé písmeno. Platnosť zvoleného hesla je bez časového obmedzenia. HKO prideľuje obdobným spôsobom používateľské kontá zamestnancom jej povinnej osoby, a následne ich aktivuje administrátor MetaIS. Rovnako sa postupuje pri zriaďovaní kont na testovacie prostredie.

V prípade, že používateľ zabudne svoje heslo na portál MetaIS môže využiť službu „Zabudol som heslo“ v rámci prihlasovacej obrazovky portálu. Následne zadá svoju emailovú adresu, ktorú systém overí a pokiaľ je v systéme evidovaná, je používateľovi odoslaný URL odkaz na stránku umožňujúcu zadanie nového hesla. Po kliknutí na URL odkaz je používateľ vyzvaný na zadanie a potvrdenie nového hesla. V prípade, že používateľ zadá nesprávny formát emailovej adresy, systém vypíše chybovú hlášku. V prípade, že si prihlásený používateľ želá zmeniť svoje pôvodné heslo môže to vykonať v rámci svojho používateľského profilu po kliknutí na svoje meno v pravom rohu a vybrať možnosť „Zmena hesla“.

V prípade, ak používateľ vlastní eID kartu, môže ju použiť na prihlásenie sa na používateľský portál MetaIS zvolením možnosti prihlásenia prostredníctvom „eID“. Presmerovaním sa používateľ dostane na prihlasovaciu stránku ÚPVS IAM, kde sa prihlási pomocou eID karty štandardným postupom, tzn., pripojí si čítačku eID k PC, vloží eID kartu následne zadá BOK kód ku svojej eID a nakoniec potvrdí prihlásenie. V prípade prvého prihlásenia je používateľ vyzvaný na prihlásenie sa prostredníctvom mena a hesla, aby mohol systém priradiť autentifikačný prostriedok eID k jeho identite. Pri ďalších prihláseniach už nie je nutné zadávať meno a heslo.

[1] Kapitola 2 Metodického pokynu číslo ÚPPVII/000514/2017-313 z 11.1.2017 na aktualizáciu obsahu centrálneho metainformačného systému verejnej správy povinnými osobami v znení dodatku č. 1 číslo ÚPPVII/2235/2017-aAeG-2. https://metais.vicepremier.gov.sk/help.

Naspäť na obsah

Profil používateľa

Do profilu používateľ je možné sa dostať kliknutím na meno používateľa v pravom hornom rohu a zvolením možnosti „Profil a oprávnenia“. V profile je možné nastaviť nasledujúce preferencie: na záložke „Nastavenia“:

  • Posielanie notifikácií na e-mail – umožňuje zapnúť/vypnúť či chce byť používateľ notifikovaný na e-maile, ktorý ma zadaný v profile,
  • Zobraziť zneplatnené položky – umožňuje nastaviť či sa majú v zozname položiek zobrazovať aj zneplatnené (vymazané) položky,
  • Prednastavené stránkovanie – umožňuje nastaviť prednastavené stránkovanie jednotlivých zoznamov položiek, na výber je 10, 20, 30, 50, 100 položiek na jednu stránku,
  • Zobrazovať iba položky mojej PO – v zoznamoch položiek sa budú zobrazovať iba položky povinnej osoby, ktorú má používateľ priradenú.

Naspäť na obsah

Vytvorenie žiadosti o pridelenie oprávnení

V prípade, ak používateľ nevlastní žiadne oprávnenia alebo chce získať ďalšie, môže využiť funkcionalitu na vytvorenie žiadosti na pridelenie oprávnení, ktorá sa nachádza v Profile používateľa. V tejto žiadosti vyplní povinnú osobu pod ktorou vystupuje, kontaktné údaje a text žiadosti. Následne túto žiadosť obdrží HKO povinnej osoby, ktorá môže žiadosť schváliť a prideliť žiadateľovi požadované oprávnenia alebo ju zamietnuť. V oboch prípadoch je o tejto skutočnosti notifikovaný žiadateľ, administrátor MetaIS a HKO.

Naspäť na obsah

Vzhľad a rozmiestnenie základných prvkov portálu

Portál MetaIS predstavuje používateľské rozhranie, ktoré je implementované ako tenký klient. Pristupuje sa k nemu prostredníctvom štandardných webových prehliadačov (Internet Explorer 9.0 alebo vyššie, Mozilla Firefox, Google Chrome). Celé prostredie portálu je rozdelené na tieto logické celky (viď obr. 3):

  1. Tlačidlo na skrytie hlavného menu umiestneného na ľavej strane obrazovky
  2. Hlavná navigácia
  3. Druhá úroveň hlavnej navigácie
  4. Doplnková navigácia
  5. Hlavné vyhľadávanie
  6. Notifikačná lišta (obľúbené položky, zoznam všetkých formulárov na pridanie novej položky, notifikácie, úlohy, odkaz na administračné rozhranie, ASPR, Sharepoint, jazyková verzia, informácie o prihlásenom)
  7. Hlavný obsah stránky
  8. Pätička stránky

Rozmiestnenie základných prvkov

Naspäť na obsah

Nastavenie zobrazenia pre Internet explorer

Pre korektné zobrazenie systému METAIS nesmie byť URL systému v zozname pre zobrazenie v režime kompatibilného zobrazenia. Ak tam URL pridaná bude, systém sa stane nefunkčným z dôvodu, že Internet explorer použije na vykresľovanie jadro Internet Explorera 7, ktorý nie je podporovaný. Výsledkom bude nepoužiteľné grafické rozhranie, ktoré nedovolí pokračovať v ďalšej práci na portáli MetaIS. Na korektné fungovanie vykresľovania treba skontrolovať nastavenie kliknutím na ikonu „Nástroje“ (ikona ozubeného kolieska v pravom hornom rohu) a nasledovne na položku „Nastaviť režim kompatibilného zobrazenia“. V okne „nastavenie režimu kompatibilného zobrazenia“ používateľ zabezpečí, aby sa v zozname „Webové lokality pridané do režimu kompatibilného zobrazenia“ nenachádzala URL adresa MetaIS. (teda nesmie byť ani https://metais.vicepremier.gov.sk, ani https://metais-test.vicepremier.gov.sk).

Vyhľadávanie

Na hlavné vyhľadávanie v celej aplikácii slúži hlavný vyhľadávací box (1), ktorý po vpísaní textu ponúkne navrhované výsledky podľa relevantnosti (1). Čím dlhší je vpísaný textový reťazec, tým sú výsledky presnejšie. Vyhľadávanie prebieha vo všetkých textových poliach. Doplnkové vyhľadávanie (2) nad tabuľkou so zoznamom záznamov vyhľadáva len v textových poliach nachádzajúcich sa v zvolenej tabuľke (t.j. na všetkých stránkach, vo všetkých záznamoch danej tabuľky).

Filtrovanie

Nad každým tabuľkovým zobrazením so zoznamom záznamov je dodatočné filtrovanie. Ponuku filtrov je možné rozbaliť (2) a následne zase zbaliť (1). Ponuka filtrovacích prvkov je relevantná k zvolenej tabuľke. Kliknutím na hlavné tlačidlo "Filtrovať" (3) sa aplikujú vyššie zvolené parametre filtrovania (5). Voľba "Zrušiť kritéria filtrovania" (4) zruší filtrovanie tabuľky a zobrazí všetky položky tabuľky. Možnosť „Vyčisti kritéria filtrovania“ odstráni všetky vybrané hodnoty vo filtri ale nezruší samotné vyfiltrované hodnoty.



Naspäť na obsah

Notifikácie

Prijímanie notifikácií si používateľ nastaví kliknutím na meno v pravom hornom rohu titulnej strany, vyberie „profil a oprávnenia“, klikne na kartu „Správa notifikácií“, stalčí „Zmeniť“, zvolí požadovanú oblasť a vyberie, či budú notifikácie chodiť na email používateľa alebo do úložiska notifikácií na portáli MetaIS v hornej lište ikona zvončeka. Nadriadená povinná osoba vidí notifikácie týkajúce sa jeho rezortu a jeho podriadených inštitúcií.

V Confluence sa dá zapnúť a vypnúť pozorovanie kliknutím na „sledovať stránku“ alebo „sledovať všetok obsah v tomto priestore“. O zmenách dostáva používateľ notifikácie emailom.

Export a import položiek

Export

V prípade, že používateľ vyžaduje exportovať zoznam vyfiltrovaných položiek vybraného typu využije možnosť exportu pomocou tlačidla Export umiestneného naľavo vedľa prvku na vyhľadávanie v zozname. Používateľovi následne systém ponúkne na výber v akom formáte (na výber sú: XML, CSV, XLSX) chce mať používateľ vyexportovaný aktuálny zoznam vyfiltrovaných položiek. Používateľ vyberie želaný formát a kliknutím na tlačidlo „Export“ prebehne vybraná akcia, prípadne sa nemusí rozhodnúť pre export a tým pádom využije možnosť „Zrušiť“. V oboch prípadoch sa po kliknutí na príslušnú možnosť (export, zrušiť) používateľ vráti do obrazovky s vyfiltrovaným zoznamom položiek.

Exportovať sa dajú entity ako Aplikačná služba, Koncová služba, ISVS a Projekt. Exportovaný formát sa následne môže upraviť a použiť pre import zmenených položiek.


Import

V prípade, že používateľ vyžaduje importovať upravený zoznam položiek, ktoré si predtým vyexportoval, tak využije možnosť importu pomocou tlačidla „Import“ umiestneného naľavo tlačidla slúžiaceho na Export. Používateľovi následne systém ponúkne na výber v akom formáte (na výber sú: XML, CSV, XLSX) bude importovaný súbor. Následne používateľ vyberie cez príslušný prvok dokument, ktorý sa bude importovať. Následne používateľ kliknutím na tlačidlo „Import“ vykoná samotný import, prípadne sa nemusí rozhodnúť pre import a tým pádom využije možnosť „Zrušiť“. V oboch prípadoch sa po kliknutí na príslušnú možnosť (import, zrušiť) používateľ vráti do obrazovky s vyfiltrovaným zoznamom položiek.

Pravidlá pri importe údajov:

  • Ak používateľ vymaže jednotlivé položky z vyexportovaného súboru a následne sa rozhodne pre import tak systém nevykoná žiadnu akciu. Systém neumožňuje pomocou importu zneplatňovať položky.
  • Ak sa v dokumente ponechá položka a nezmení sa jej jedinečný identifikátor UUID, ale dôjde k zmene údajov v iných stĺpcoch daného záznamu, tak po importe údajov dôjde k aktualizácii údajov danej položky v systéme.
  • Ak sa v dokumente ponechá položka a vymaže sa jedinečný identifikátor UUID, pričom je jedno či dôjde k zmene údajov vo ostatných stĺpoch danej položky, daná položka sa odignoruje.
  • Nové položky KS sa naimportujú tak, že sa neuvedie UUID ani kódy v stĺpcoch B, K, L, ktoré generuje MetaIS, ďalej v stĺpci „C“ sa zapíše názov správcu podľa MetaIS, ostatné údaje sa vyplnia podľa skutočnosti a pri Importe sa vyberie možnosť "Upraviť existujúce položky a pridať nové" a vybrať PO, pod ktorou majú byť vytvorené. Obdobne sa postupuje pri iných entitách.
  • V súbore z exportu sa nesmú vymazať stĺpce ani meniť názvy stĺpcov.
  • Formát údajov v bunkách musí byť zachovaný taký, aký bol v exporte. Napr. ak bol dátum vyexportovaný vo formáte „2016-06-07T00:00:00.000+02:00“, nové alebo prepisované musia byť zapísané v rovnakom formáte, napr. „2016-10-14T00:00:00.000+02:00“.
  • V prípade importu platia rovnaké pravidlá ako pri vytváraní a úprave položiek cez grafické rozhranie portálu MetaIS.
  • Ak sa používateľ rozhodne pomocou importu zmeniť položky na ktoré nemá oprávnenie tak takáto požiadavka sa nespracuje (rovnaké správanie ako pri manuálnej zmene položiek).
  • Odporúčame manuálne vyplniť údaje o jednej položke perfektne, úplne a správne. Potom vyexportovať súbor, doň dopísať správne údaje o ďalších položkách (nemeniť názvy stĺpcov, nevymazať stĺpce), nepísať jedinečné kódy, ktoré generuje MetaIS, a pri Importe vybrať možnosť "Upraviť existujúce položky a pridať nové".

Naspäť na obsah

Nápoveda

Pri každom formulárovom prvku, je umiestnená ikonka s otáznikom  (1). Po kliknutí na túto ikonku sa zobrazí kontextová nápoveda príslušná k danému prvku. V prípade potreby detailnejšieho popisu je možné pridať v rámci nápovedy aj URL odkaz na kompletné informácie.

Naspäť na obsah

Combobox

Systém používa viacero druhov comboboxov. Jedným z nich je štandardný combobox kde je uvedená len jedna hodnota v riadku (napr.

Názov). Ďalším typom je combobox s viacerými stĺpcami kde je jedna hodnota reprezentovaná napr. názvom a popisom. Medzi jednotlivými comboboxami môže byť nastavená závislosť, teda od vybratej hodnoty v jednom comboboxe môžu závisieť ponúknuté hodnoty ďalšom comboboxe (napr. pri vytváraní vzťahov kde na základe vybratého typu položky ponúkne v ďalšom comboboxe položky iba daného typu).

V comboboxe je možné využiť fulltextové vyhľadávanie, ktoré vyhľadáva nad prvým stĺpcom comboboxu. Pokročilejšie vyhľadávanie položiek je možné využiť napr. pri vytváraní relácií. Vedľa comboboxu sa nachádza tlačidlo lupy, ktoré načíta nové okno v ktorom je možné filtrovať jednotlivé položky, prípadne označiť a pridať aj viac položiek naraz.

Niektoré comboboxy podporujú vybratie viacerých hodnôt. Sú to napr. comboboxi nachádzajúce sa vo filtroch.

V prípade nepovinného atribútu je možné zrušiť vybranú hodnotu a nechať atribút nevyplnený kliknutím na na krížik.

Naspäť na obsah

Hromadné akcie

Každý zoznam (tabuľka záznamov) obsahuje možnosti hromadnej zmeny. Tlačidlo sa nachádza nad tabuľkou so zoznamom záznamov (1). Po jeho rozbalení sa zobrazia možnosti zmien nad danou skupinou vybraných záznamov (2). Výber položiek sa vykonáva zaškrtnutím check boxu na začiatku každého riadku (3).

Naspäť na obsah

Zostavy a validačné zostavy

Zostavy dostupné pod Zostavy > Zoznam zostáv > obsahujú všeobecné zostavy a validačné zostavy.

V prípade, že používateľ má zakliknuté v „Profil a oprávnenia / Nastavenia / Zobraziť zneplatnené položky“, do zostavy sa vygenerujú aj zneplatnené položky. V opačnom prípade (Zobraziť zneplatnené položky – Nie“ sa do zostavy vygenerujú len platné položky.

Všeobecné zostavy dostupné pod Zostavy > Zoznam zostáv > zostavy umožňujú zobraziť predpísané položky z bázy údajov. Obsah stĺpcov zostavy je spravidla popísaný ako predmet zostavy.

Validačné zostavy dostupné pod Zostavy > Zoznam zostáv > Validačné zostavy umožňujú zobraziť položky, ktoré porušujú vybrané pravidlo logickej kontroly. Validačnú zostava je možné spustiť kliknutím na jej názov. Pod Zostavy / Validačné zostavy sa ukladajú vygenerované zostavy. V prípade, že chceme vygenerovať validačnú zostavu klikneme na tlačidlo „Pridanie validačnej zostavy“, vyberieme Povinnú osobu, ktorej položky chceme skontrolovať a klikneme na pokračovať. Vyberieme typ položiek, ktoré chceme skontrolovať (môžeme aj viacero naraz) a klikneme na pokračovať. Nakoniec vyberieme typ kontroly, ktorú chceme spustiť (môžeme aj obe naraz). Následne je zostava odoslaná na spracovanie a nemusí byť v zozname dostupný okamžite, v závislosti od vyťaženia servera. Zväčša stačí obnoviť stránku so zoznamom validačných zostáv a daná zostava by sa tam mala už nachádzať. Ak si chceme zobraziť výsledok kontroly, tak klikneme na jej text v zozname. Ak sme do validačnej zostavy vybrali viac druhov položiek alebo typov kontroly, môžeme si výsledok vyfiltrovať. Kliknutím na danú položku si zobrazíme detail porušenia kde sa nachádza odkaz na danú položku a popis chyby.

Práca s položkami

Karty na položke

Položka, alebo konfiguračná položka, predstavuje základný informačný prvok v Metainformačnom systéme. Jej príkladom sú služby, servery, rozhrania, informačné systémy, štúdie uskutočniteľnosti atď., jednoducho povedané všetky položky, ktoré sa v systéme evidujú. Položky sú pospájané vzťahmi.

Sumárne informácie (Sumarizačná karta)

Karta obsahuje vybrané atribúty, pričom používateľovi poskytujú na jednom mieste dôležité informácie týkajúce sa samotnej položky. V karte „Sumárne informácie“ sa môžu nachádzať atribúty z kariet „Základné informácie“, „Detailné informácie“, „Dokumenty“ a v prípade typov položiek Aplikačná služba a Koncová služba sa v danej karte nachádzajú aj informácie z karty „Vzťahy“.

Výber atribútov a ich poradie, je možné spravovať pre každú entitu samostatne prostredníctvom administračného rozhrania. Informácie týkajúce sa vzťahov nie je možne pre kartu „Sumárne informácie“ manažovať prostredníctvom administračného rozhrania.

Základné informácie

Karta obsahuje atribúty, ktoré obsahujú podstatné informácie o položke. Pre jednotlivé typy položiek je možné samostatne nadefinovať popisok atribútu ako aj nápovedu.

Detailné informácie

Karta obsahuje atribúty rozdelené do určitých logických celkov, tzv. profilov atribútov, pričom pre každý profil je možné nadefinovať aké roly sú oprávnené na úpravy jeho atribútov. Pre jednotlivé typy položiek a profily atribútov je možné samostatne nadefinovať popisok atribútu ako aj nápovedu.

Vzťahy

Cez karty vzťahy je možné

  • Zobraziť vizuálnu reprezentáciu väzieb na iné položky
  • Zobraziť vzťahy k položkám, ktoré sú voči prezeranej položke cieľom
  • Zobraziť vzťahy k položkám, ktoré sú voči prezeranej položke zdrojom

Dokumenty

K jednotlivým položkám systému MetaIS je používateľovi umožnené nahrávať ľubovoľné dokumenty a vykonávať nad nimi operácie ako

  • Nahratie dokumentu
  • Aktualizáciu dokumentu
  • Vymazanie dokumentu
  • Hromadné zmeny nad dokumentami

História
Po kliknutí na ikonu histórie pri každom zaznáme (dokumente) sa zobrazí používateľovi modálne okno, ktoré bude obsahovať zoznam všetkých verzií vybraného dokumentu.

Naspäť na obsah

Vytvorenie položky

V prípade, že používateľ požaduje vytvoriť novú položku, môže to vykonať dvomi spôsobmi. Buď kliknutím na akciu „ Nová položka “ na hornej lište, kde si vyberie zo zoznamu položiek, alebo si zvolí konkrétnu položku prostredníctvom navigácie v hlavnom menu. Po výbere konkrétnej položky klikne na akciu „ Pridať novú položku {typ položky} “, po ktorom sa zobrazí formulár pre pridanie novej položky.

V prvom kroku je automaticky vyplnená povinná osoba, v mene ktorej požaduje používateľ danú položku pridať. V prípade ak má používateľ priradených viacero PO, tak ju môže vybrať zo zoznamu povinných osôb. Podobným spôsobom je možné zmeniť aj rolu v akej sa bude daná položka pridávať. Pokiaľ tieto atribúty nevyplníme, všetky ďalšie atribúty nebude možné editovať. Atribúty, ktoré sú vyznačené tučným písmom, predstavujú minimálnu povinnú množinu atribútov, ktoré musia byť vyplnené, aby bolo možné položku zaevidovať v MetaIS.  

Celý záznam sa uloží tlačidlom „Uložiť“. Následne systém uloží údaje a zobrazí používateľovi zoznam položiek a zároveň notifikuje o úspešnosti realizácie. Následne je potrebné doplniť všetky atribúty položky a opätovne uložiť. Používateľ má taktiež k dispozícii tlačidlo „Späť“, ktorým zruší proces pridávania novej položky a dostane sa na zoznam. Niektoré položky je možné pridávať aj prostredníctvom nástoja pre modelovanie architektúry.

Naspäť na obsah

Editovanie položky

Pre editáciu položky je potrebné v hlavnom menu kliknúť na komponent, pre ktorý chce používateľ modifikovať položku. Zobrazí sa mu zoznam položiek. Po nájdení konkrétnej položky, ktorej detaily chce používateľ editovať, klikne na danú položku v tabuľke a zobrazia sa mu detaily danej položky. V detailoch si klikne na záložky “ Základné informácie ” alebo “ Detailné informácie ”, kde sa mu zobrazí obrazovka so základnými, alebo detailnými informáciami. V základných informáciách sa nachádzajú atribúty generického profilu, naopak v detailných informáciách sa nachádzajú atribúty ďalších profilov. V oboch prípadoch je možné v pravom hornom rohu kliknúť na tlačidlo “ Zmeniť ”. Používateľovi sa tak zobrazia atribúty v móde pre editáciu. Modifikovať môže len atribúty tých profilov, na ktoré má oprávnenia.

Ak sa používateľ rozhodne, že nechce modifikovať hodnotu žiadneho atribútu, tak môže kliknúť na tlačidlo “ Zrušiť ”. Následne je používateľovi zobrazená obrazovka so základnými informáciami alebo detailnými informáciami podľa toho, ktoré informácie editoval. V opačnom prípade klikne na tlačidlo “ Uložiť ”. Používateľovi sa následne zobrazí obrazovka , na ktorej budú zmenené hodnoty atribútov.

Naspäť na obsah

Zneplatnenie položky (vymazanie)

Pre zneplatnenie (vymazanie) určitej položky, je potrebné v hlavnom menu kliknúť na komponent, pre ktorý chce používateľ zneplatniť položku. Zobrazí sa mu zoznam položiek. V ďalšom kroku sa môže používateľ rozhodnúť, či zneplatní vyhľadané položky hromadne, alebo si zobrazí detaily konkrétnej vyhľadanej položky a zneplatní ju tam. V prípade, že sa rozhodne položku zneplatniť cez hromadné zmeny, tak klikne na checkbox nachádzajúci sa vľavo pri tej položke alebo položkách, ktoré chce zneplatniť. Následne klikne na tlačidlo nad tabuľkou s položkami “Vybrané záznamy” a zvolí možnosť “Zneplatnenie položiek”. Systém mu zobrazí okno s názvom “Zneplatnenie položiek”, kde môže celú operáciu ukončiť tým, že klikne na tlačidlo “Zrušiť”. V tom prípade sa mu zobrazí predchádzajúca obrazovka bez zmien. V prípade, že klikne na tlačidlo “Zneplatnenie”, tak sa daná položka, respektíve položky zneplatnia a používateľovi sa zobrazí upravený zoznam položiek.

Ďalšou možnosťou zneplatnenia položky je možnosť kliknúť na položku v zozname položiek. Používateľovi sa zobrazia detaily položky. V pravom hornom rohu je možné kliknúť na šípku vedľa tlačidla “Zmeniť” a zvoliť možnosť “Zneplatnenie”. Systém mu rovnako ako v prvom prípade zobrazí okno s názvom “Zneplatnenie položiek”, kde môže celú operáciu ukončiť tým, že klikne na tlačidlo “Zrušiť”. V tom prípade sa mu zobrazia detaily položky bez zmien. V prípade, že klikne na tlačidlo “Zneplatnenie”, tak sa daná položka zneplatní a používateľovi sa zobrazia upravené detaily.

Naspäť na obsah

Splatnenie položky (obnovenie)

Pre splatnenie (obnovenie vymazanej) určitej položky, je potrebné v hlavnom menu kliknúť na eGov komponent, pre ktorý chce používateľ splatniť položku. Zobrazí sa mu zoznam položiek daného eGov komponentu. Používateľ môže vyhľadať položku tromi rôznymi spôsobmi. 

V ďalšom kroku sa môže používateľ rozhodnúť, či splatní položku priamo zo zoznamu, alebo si zobrazí detaily konkrétnej vyhľadanej položky a splatní ju tam. Používateľ môže splatňovať položky iba samostatne po jednej, nie je umožnené hromadne splatňovanie. 

V prípade, že sa rozhodne položku splatniť priamo zo zoznamu, tak klikne na checkbox nachádzajúci sa vľavo pri tej položke, ktorú chce splatniť. Následne klikne na tlačidlo nad tabuľkou s položkami “Vybrané záznamy” a zvolí možnosť “Splatnenie položiek”. Systém mu zobrazí okno s názvom “Splatnenie položiek”, kde môže celú operáciu ukončiť tým, že klikne na tlačidlo “Zrušiť”. V tom prípade sa mu zobrazí predchádzajúca obrazovka bez zmien. V prípade, že klikne na tlačidlo “Splatnenie”, tak sa daná položka splatní a používateľovi sa zobrazí upravený zoznam položiek. 

Ďalšou možnosťou splatnenia položky je možnosť kliknúť na položku v zozname položiek. Používateľovi sa zobrazia detaily položky. V pravom hornom rohu je možné kliknúť na šípku vedľa tlačidla „Zmeniť” a zvoliť možnosť “Splatnenie”. Systém mu rovnako ako v prvom prípade zobrazí okno s názvom “Splatnenie položiek”, klikne na tlačidlo “Splatnenie”, tak sa daná položka splatní a používateľovi sa zobrazia upravené detaily.

Naspäť na obsah

Princíp fungovania rolí a vlastník položky

Každá položka a vzťah MetaIS má práve jedného vlastníka, ktorý je tvorený kombináciou roly a povinnej osoby. Túto kombináciu si predstavte ako skupinu, pod ktorú môže patriť jeden alebo viacero používateľov. V podstate sa týmto používateľom cez administračné rozhranie priradí povinná osoba a k nej požadovaná rola. Všetci členovia uvedenej skupiny za ktorú sa vytvorí položka (vzťah) sú tým pádom vlastníci položky a majú rovnaké oprávnenia na prácu s danou položkou. Vlastníka položky môžete zmeniť na iného pomocou akcie zmeny vlastníka. Na túto akciu musí mať ale používateľ príslušné oprávnenie. Vlastník položky je zároveň oprávnený editovať atribúty v základných informáciách daných položiek.

Právo na úpravu profilov atribútov v detailných informáciách má ten používateľ, ktorý je v zastúpení rovnakej povinnej osoby ako je vlastník položky a v role, ktorá je na základe konfigurácie oprávnená na úpravu profilu, ktorý chce používateľ v danej chvíli upravovať. Používatelia priradení k nadriadenej povinnej osobe majú rovnaké práva na úpravu položiek (základné a detailné informácie) a zmenu vlastníctva ako majú používatelia z jej podriadených PO.

Ako najvyššia nadriadená povinná osoba je tzv. virtuálna povinná osoba nazývaná „Garant eGovernmentu“, čo zabezpečí používateľom priradeným k tejto virtuálnej PO najvyššej úrovne hierarchie možnosť úpravy jednotlivých profilov atribútov všetkých položiek. Zároveň musí mať daná osoba pridelenú rolu, ktorá má právo upraviť daný profil.


Zmena vlastníctva položky

Funkcionalita umožňuje zmeniť vlastníka položky, čo predstavuje zmenu povinnej osoby, alebo roly, prípadne zmenu oboch v jednom kroku. Používateľ najskôr vyberie položku u ktorej chce zmeniť vlastníctvo, zvolí záložku „Základné informácie“ a následne kliknutím na šípku vedľa tlačidla „Zmeniť“ vyberie možnosť „Zmena vlastníka“. V ponúknutom formulári vyberie novú povinnú osobu (ak si želá zmeniť povinnú osobu) a následne rolu. V ďalších častiach obrazovky si vyberie dôvod zmeny, popíše danú zmenu a zvolí typ zmeny, ktorá hovorí o tom, čo sa má stať s vlastníctvom väzieb, ktoré sú naviazané na položku, ktorej meníme vlastníka. Typy zmien sú nasledujúce:

  • Zmeniť položku a jej relácie, kde je rovnaký vlastník (ostatné ponechá pôvodné) - Zmení sa vlastník položky, pričom sa zároveň s touto zmenou zmení aj vlastník vzťahov ktoré sú naviazané na menenú položku a majú rovnakého vlastníka a položka
  • Zmeniť položku a jej relácie bez ohľadu na rozdielnosť vlastníka - Zmení sa vlastník položky, pričom sa zároveň s touto zmenou zmení aj vlastník vzťahov ktoré sú naviazané na menenú položku bez ohľadu na to, čí dané väzby majú rovnakého vlastníka ako položka
  • Zmeniť len vlastníka položky, nemeniť vlastníka relácií - Zmení sa iba vlastník položky.

Ako posledný krok stlačí používateľ tlačidlo „Vykonať zmenu“.

Naspäť na obsah

Zmena vlastníctva vzťahu

Funkcionalita umožňuje zmeniť vlastníka vzťahu. Používateľ najskôr vyberie položku u ktorej chce zmeniť vlastníctvo, zvolí záložku „Základné informácie“ a následne kliknutím na tlačidlo „Viac“ vyberie možnosť „Zmena vlastníka“. V ponúknutom formulári vyberie novú povinnú osobu (ak si želá zmeniť povinnú osobu) a následne rolu. V ďalších častiach obrazovky si vyberie dôvod zmeny, popíše danú zmenu. Ako posledný krok stlačí tlačidlo „Vykonať zmenu“.

Správa vzťahov medzi položkami

Pridanie vzťahu

Vzťahy reprezentujú, tak ako v reálnom svete, vzťahy medzi jednotlivými položkami/komponentami. Medzi jednotlivými položkami sa môžu vytvárať vzťahy ľubovoľne, ale s obmedzením, ktoré hovorí o tom, medzi akými typmi položiek môžu byť dané typy väzieb vytvorené. Ako príklad môžeme uviesť typ vzťahu „ISVS realizuje aplikačnú službu“. Vzťahy, ktoré môžu byť použité pre ISVS, sú reprezentované typmi podľa tejto príručky.

Pre pridanie vzťahu je potrebné v hlavnom menu kliknúť na komponent, pre ktorý chce používateľ pridať vzťah. Zobrazí sa mu zoznam položiek. Po nájdení konkrétnej položky, pre ktorú chce používateľ pridať nový vzťah, klikne na danú položku v tabuľke a zobrazia sa mu detaily danej položky. V detailoch danej položky si klikne na záložku “Vzťahy”. Tam klikne na tlačidlo “Pridať nový vzťah”. Zobrazí sa mu obrazovka pre pridanie nového vzťahu. V prvom kroku je automaticky vyplnená povinná osoba, v mene ktorej požaduje používateľ daný vzťah pridať. V prípade ak má používateľ priradených viacero PO, tak ju môže vybrať zo zoznamu povinných osôb. Podobným spôsobom je možné zmeniť aj rolu v akej sa bude daný vzťah pridávať. Pokiaľ tieto atribúty nevyplníme, všetky ďalšie atribúty nebude možné editovať. V druhom kroku používateľ vyplní atribúty ako typ položky, typ vzťahu a položku. V treťom kroku sa mu zobrazia editovateľné atribúty. V tomto kroku sa používateľovi objaví tlačidlo. “Uložiť”. Po kliknutí na toto tlačidlo sa do tabuľky so zoznamom vzťahov pridá nový vzťah.

Vzťahy je možné vytvárať aj používateľsky prívetivejším spôsobom a to pomocou kariet (1), ktoré reprezentujú vzťahy na súvisiace položky. V rámci daných kariet je možne pridať položku k práve prezeranej položky (3), čo z hľadiska vzťahov predstavuje vytvorenie nového vzťahu medzi prezeranou položkou a už existujúcou položkou vybraného typu. V rámci daných kariet je možné vytvoriť aj novú položku vybraného typu (2), pričom sa okrem vytvorenia položky, vytvorí aj nový vzťah medzi práve prezeranou položkou a vytváranou položkou.

Niektoré vzťahy medzi objektami je možné pridávať aj prostredníctvom nástoja pre modelovanie architektúry (BES). Vzťahy je možné pridávať hromadným exportom/ importom.


Editácia vzťahu

Pre upravenie vzťahu je potrebné v hlavnom menu kliknuť na komponent, pre ktorý chce používateľ pridať vzťah. Zobrazí sa mu zoznam položiek. Po nájdení konkrétnej položky, pre ktorú chce používateľ pridať nový vzťah, klikne na danú položku v tabuľke a zobrazia sa mu detaily danej položky. V detailoch danej položky si klikne na záložku “ Vzťahy ”.

Na danej obrazovke si v tabuľkovom zobrazení nájde vzťah, ktorému chce upraviť detaily. Klikne na riadok tabuľky s týmto vzťahom a používateľovi sa zobrazia jeho detaily, kde klikne v rohu obrazovky na tlačidlo “Zmeniť”. Používateľovi sa zobrazí obrazovka s detailmi vzťahu v móde pre editáciu. Na tejto obrazovke môže upraviť hodnoty editovateľných atribútov a kliknúť na tlačidlo “Uložiť” po čom sa používateľovi zobrazia modifikované detaily vzťahu. V opačnom prípade môže kliknúť na tlačidlo “Zrušiť”. V tomto prípade sa mu zobrazia detaily vzťahu bez zmeny.


Zneplatnenie vzťahu

Pre zneplatnenie vzťahu je potrebné v hlavnom menu kliknúť na komponent, pre ktorý chce používateľ zneplatniť vzťah/vzťahy. Zobrazí sa mu zoznam položiek. Po nájdení konkrétnej položky, pre ktorú chce používateľ zneplatniť vzťah, klikne na danú položku v tabuľke a zobrazia sa mu detaily danej položky. V detailoch danej položky si klikne na záložku “ Vzťahy ”.

Používateľ má k dispozícii dve možnosti ako zneplatniť vzťah. Prvou možnosťou je zaškrtnúť check boxy vedľa vzťahov, ktoré chce používateľ zneplatniť. Ďalej musí kliknúť na tlačidlo “Vybrané záznamy”, a potom na tlačidlo “Zneplatnenie vybraných vzťahov”. Systém zobrazí okno pre zneplatnenie vzťahov. V tomto okne môže používateľ kliknúť buď na tlačidlo “Zrušiť” a vrátiť sa tak na predchádzajúcu obrazovku, alebo na tlačidlo “Zneplatnenie” a zneplatniť tak vybraný vzťah, alebo vzťahy.

Druhou možnosťou ako zneplatniť vzťah je kliknúť na riadok daného vzťahu v zozname relácií, ktorú chce používateľ zneplatniť a kliknúť na šípku vedľa tlačidla “Zmeniť”. Po kliknutí na túto šípku sa mu zobrazí tlačidlo “Zneplatnenie”, ktoré keď použije, zobrazí sa mu okno pre zneplatnenie vzťahu. V tomto okne môže používateľ rovnako ako v prvom prípade kliknúť buď na tlačidlo “Zrušiť” a vrátiť sa tak na predchádzajúcu obrazovku, alebo na tlačidlo “Zneplatnenie” a zneplatniť tak vybraný vzťah.


Splatnenie vzťahu

Pre splatnenie vzťahu je potrebné v hlavnom menu kliknúť na komponent, pre ktorý chce používateľ splaniť vzťah/vzťahy. Zobrazí sa mu zoznam položiek. Po nájdení konkrétnej položky, pre ktorú chce používateľ splaniť vzťah, klikne na danú položku v tabuľke a zobrazia sa mu detaily danej položky. V detailoch danej položky si klikne na záložku “ Vzťahy ”.

Používateľ má k dispozícii dve možnosti ako splatniť vzťah. Prvou možnosťou je zaškrtnúť check boxy vedľa vzťahov, ktoré chce používateľ splaniť. Ďalej musí kliknúť na tlačidlo “Vybrané záznamy”, a potom na tlačidlo “Splatnenie vybraných vzťahov”. Systém zobrazí okno pre splatnenie vzťahov. V tomto okne môže používateľ kliknúť buď na tlačidlo “Zrušiť” a vrátiť sa tak na predchádzajúcu obrazovku, alebo na tlačidlo “Splatnenie” a splatniť tak vybraný vzťah, alebo vzťahy.

Druhou možnosťou ako splatniť vzťah je kliknúť na riadok daného vzťahu v zozname vzťahov, ktorý chce používateľ splaniť a kliknúť na šípku vedľa tlačidla “Zmeniť”. Po kliknutí na túto šípku sa mu zobrazí tlačidlo “Splatnenie”, ktoré keď použije, zobrazí sa mu okno pre splatnenie vzťahu. V tomto okne môže používateľ rovnako ako v prvom prípade kliknúť buď na tlačidlo “Zrušiť” a vrátiť sa tak na predchádzajúcu obrazovku, alebo na tlačidlo “Splatnenie” a splatniť tak vybraný vzťah.

Naspäť na obsah


História zmien

Zahŕňa v sebe informácie, ktoré sa týkajú histórie danej konfiguračnej položky. Samotná karta sa skladá z dvoch častí, ktoré obsahujú v sebe nasledujúce údaje:

  1. Historické záznamy údaje položky za vybranú akciu

Po kliknutí na konkrétnu položku zoznamu (akciu na položke) sa používateľovi otvorí nová karta v rámci internetového prehliadača, ktorá bude obsahovať historické údaje platné v momente vykonania príslušnej akcie, pričom atribút a jeho hodnota, prípadne vzťah na inú položku, ktorý sa menil v rámci danej akcie bude zvýraznený červenou farbou. Prvý záznam v danom zozname vždy reprezentuje údaje s ktorými je položka iniciálne vytvorená. Naopak posledný záznam v zozname reprezentuje aktuálne hodnoty položky, pričom posledná zmena vykonaná na danej položke je vyznačená červenou farbou. V spomínanom historickom prehľade pre vybranú akciu sa nachádzajú všetky atribúty z kariet „Základné informácie“, „Detailné informácie“ a „Vzťahy“.

2. Vzájomné porovnanie hodnôt konfiguračnej položky v rámci vybraných akcií

Používateľ si ako prvé vyberie dve rôzne položky, ktoré chce porovnať. Následne klikne na tlačidlo „Porovnať vybrané záznamy“, ktoré otvorí novú kartu v rámci internetového prehliadača. Daná karta bude obsahovať vedľa seba umiestnené historické údaje položky dvoch vybraných akcií. V rámci porovnania sú červenou farbou vyznačené atribúty/vzťahy, na ktorých došlo k zmene oproti ich stavu v minulosti.

Notifikácie

Notifikácie systému MetaIS sa nachádzaju v hornej notifikačnej lište (1), kde červené číslo ukazuje počet neprečítaných notifikácií. Po kliknutí na toto tlačidlo je možné si zobraziť okno (2) s poslednými 10 notifikáciami. Kliknutím na nietktorú z notifikácii sa načíta okno s ďalšimi infomáciami a textom notifikácie. Ak si chceme zobraziť ďalšie notifikácie tie su dostupné kliknutím na tlačidlo (3) v dolnej časti notifikačného okna.

Mailové notifikácie chodia v prípade aktivácie/deaktivácie používateľského konta na zadaný email v profile používateľa. Všeobecné notifikácie na autorizovanom portáli sa zasielajú v nasledujúcich prípadoch: Uloženie položky, Zmena položky, Uloženie vzťahu, Zmena vzťahu, Hromadne spracovanie (import z nástroja na modelovanie architektúry), Zneplatnenie položky, Zneplatnenie vzťahu, Zmena vlastníka, Splatnenie, Vytvorenie používateľa, Zabudnuté heslo, Aktivácia používateľa, Schválenie žiadosti o nastavenie oprávnenia, Zamietnutie žiadosti o nastavenie oprávnenia, Zmena údajov používateľa, Zmena hesla používateľa.

Niektoré biznis oblasti tieto všeobecné notifikácie nemusia využívať a môžu používať špecifické notifikácie pre danú biznis oblasť. V profile používateľa je možné si vypnúť/zapnúť zasielanie notifikácií na email.

Naspäť na obsah

Úlohy

Úlohy (tasky) systému MetaIS sa nachádzaju v hornej notifikačnej lište (1), kde červené číslo ukazuje počet nových úloh. Po kliknutí na toto tlačidlo je možné si zobraziť okno (2) s poslednými 10 úlohami. Kliknutím na nietktorú z úloh sa načíta okno s ďalšimi infomáciami a textom úlohy. Ak si chceme zobraziť ďalšie úlohy tie su dostupné kliknutím na tlačidlo (3) v dolnej časti okna, následne sa nám načíta hlavná obrazovka úloh.


V lavej časti sa nachádza zoznam úloh (1) , ktoré má používateľ. Tieto úlohy je možné filtrovať (4) podľa stavu v ktorom sa nachádzajú. Kliknutím na niektorú z úloh sa zobrazí detail danej úlohy (2) a histoŕia zmien vykonaná nad danou úlohou (3). Po splnení je možné úlohu ukončiť a označiť ju ako hotovú kliknutím na tlačidlo „ Ukončiť úlohu “. Úlohu je tiež možné priradiť inému používateľovi alebo skupine používateľov. Skupina používateľov predstavuje kombináciu povinných osôb a rolí, teda ak napríklad úlohu pridelíme skupine Ministerstvo financií Slovenskej republiky – Schvalovateľ KRIS za MFSR, tak úlohu obdržia všetci používatelia, ktorý majú túto kombináciu PO a roly pridelenú.

Naspäť na obsah


História zmien položiek

Karta “História zmien” v sebe zahŕňa informácie, ktoré sa týkajú histórie danej konfiguračnej položky. Samotná karta sa skladá z dvoch častí, ktoré obsahujú v sebe nasledujúce údaje:


Informácie o zázname

V tejto časti sa nachádzajú podstatné informácie týkajúce sa hlavne operácií nad konfiguračnou položkou pre ktorú si kartu „História zmien“ prezeráme.

V dotknutej časti sa nachádzajú nasledujúce informácie ku konfiguračnej položke:

  • Stav evidencie – hovorí o aktuálnom stave v ktorom sa položka z hľadiska systému nachádza, stavy sú: Vytvorené, Zneplatnené
  • Vlastník – predstavuje skupinu za ktorú bola vytvorená daná konfiguračná položka, pričom skupina je tvorená názvom povinnej osoby a rolou
  • Vytvoril – meno a priezvisko konkrétnej osoby, ktorá danú konfiguračnú položku vytvorila
  • Vytvorené – dátum vytvorenia konfiguračnej položky
  • Poslednú zmenu vykonal - meno a priezvisko konkrétnej osoby, ktorá danú konfiguračnú položku ako posledná menila
  • Posledná zmena - dátum poslednej zmeny vykonanej v rámci konfiguračnej položky
  • Zdroj – predstavuje identifikáciu systému, ktorý bol iniciátorom vytvorenia dane konfiguračnej položky, môže to byť napríklad CMDB (jadro MetaIS, zároveň aj konfiguračná databáza), alebo BDA (modelovací nástroj AKVS)


Historické záznamy

V tejto časti karty „História zmien“ sa nachádzajú  v zozname zoradené zostupne jednotlivé akcie, ktoré boli vykonané nad konfiguračnou položkou, pričom dané akcie môžu byť nasledujúceho typu:

  • Aktualizácia základných informácii
  • Aktualizácia detailných informácii
  • Zneplatnenie položky
  • Zmena vlastníka položky
  • Pridanie relácie
  • Zmena relácie
  • Zneplatnenie relácie

V spomínanom zozname sa nachádzajú nasledujúce stĺpce pričom

  • Porovnanie (vyberte 2 záznamy) – používateľ si vyberá dva historické záznamy, ktoré chce porovnať
  • Typ akcie
  • Dátum zmeny
  • Zmenu vykonal

Používateľ môže zo zobrazenými položkami histórie pracovať dvoma spôsobmi a to kliknutím na názov akcie, kedy sa preklikne do detailov danej akcie uvidí časový rez za určité obdobie. Druhý spôsob práce s históriou je vzájomne porovnanie hodnôt konfiguračnej položky vybraných akcií.


Historické údaje položky za vybranú akciu

Po kliknutí na konkrétny položku zoznamu (akciu na položke) sa používateľovi otvorí nová karta v rámci internetového prehliadača, ktorá bude obsahovať historické údaje platné v momente vykonania príslušnej akcie, pričom atribút a jeho hodnota, prípadne vzťah na inú konfiguračnú položky, ktorý sa menil v rámci danej akcie bude zvýraznený červenou farbou. Prvý záznam v danom zozname vždy reprezentuje údaje s ktorými konfiguračná položka iniciálne vytvorená. Naopak posledný záznam v zozname reprezentuje aktuálne hodnoty konfiguračný položky, pričom posledná zmena vykonaná na danej položke je vyznačená červenou farbou.

V spomínanom historickom prehľade pre vybranú akciu sa nachádzajú všetky atribúty z kariet „Základné informácie“, „Detailné informácie“ a „Vzťahy“.


Vzájomne porovnanie hodnôt konfiguračnej položky v rámci vybraných akcií

Používateľ si ako prvé vyberie dve rôzne položky, ktoré chce porovnať. Následne klikne na tlačidlo „Porovnať vybrané záznamy“, ktoré otvorí novú kartu v rámci internetového prehliadača. Daná karta bude obsahovať vedľa seba umiestnené historické údaje konfiguračnej položky dvoch vybraných akcií.

V rámci porovnania sú červenou farbou vyznačené atribúty/vzťahy na ktorých došlo k zmene oproti voči ich stavu v minulosti. Tieto atribúty sú zároveň aj v staršom zázname (z pohľadu dvoch porovnávaných) vyznačené červenou. Ak v staršom zázname bola prázdna hodnota tak tento atribút systém neoznačí červenou farbou.

Naspäť na obsah