I-02 Projektový zámer (projektovy_zamer)

Naposledy upravil Veronika Mondiková 2025/04/08 10:46

PROJEKTOVÝ ZÁMER

Manažérsky výstup  I-02

 podľa vyhlášky MIRRI č. 401/2023 Z. z. 

Povinná osobaSociálna poisťovňa
Názov projektuŽS 1 – Strata a hľadanie zamestnania
Zodpovedná osoba za projektEva Smejová Eva.Smejova@socpoist.sk
Realizátor projektuSociálna poisťovňa 
Vlastník projektuMarek Lendacký  

Schvaľovanie dokumentu

PoložkaMeno a priezviskoOrganizáciaPracovná pozíciaDátum

Podpis

(alebo elektronický súhlas)

Vypracoval     
  1. História DOKUMENTU
VerziaDátumZmenyMeno
0.120.2.2025Pracovný návrh 
111.3.2025Finalizovaná verzia do metaIS 
1.1.31.1.2025Úprava chyby v kapitole 6 

2. ÚČEL DOKUMENTU, SKRATKY (KONVENCIE) A DEFINÍCIE

V súlade s Vyhláškou 401/2023 Z.z. je dokument I-02 Projektový zámer určený na rozpracovanie detailných informácií prípravy projektu, aby bolo možné rozhodnúť o pokračovaní prípravy projektu, pláne realizácie, alokovaní rozpočtu a ľudských zdrojov.

Dokument Projektový zámer v zmysle vyššie uvedenej vyhlášky obsahuje manažérske zhrnutie, rozsah, ciele a motiváciu na realizáciu projektu, zainteresované strany, alternatívy, návrh merateľných ukazovateľov, detailný opis požadovaných projektových výstupov, detailný opis obmedzení, predpokladov, tolerancií a návrh organizačného zabezpečenia projektu, detailný opis rozpočtu projektu a jeho prínosov, náhľad architektúry a harmonogram projektu so zoznamom rizík a závislostí.

2.1 Použité skratky a pojmy

SKRATKA/POJEMPOPIS
AIS DP Administratívny informačný systém dôchodkového poistenia
AS SRAutomatizovaný systém správy registratúry
 DvNDávka v nezamestnanosti
EKP (SES)Elektronická komunikačná platforma (zahŕňa moduly Špecializovaného portálu SP a ďalších modulov ako je Systém elektronických služieb či Elektronický účet poistenca EÚP)
IS REGIS registratúra
JVP

Informačný systém Jednotného výberu 

poistného

MMPMinimum marketable product
MÚSP IS Manažment údajov Sociálnej poisťovne
NKIVSNárodná koncepcia informatizácie verejnej správy
NPaLPČ

IS nemocenského poistenia a lekárskej 

posudkovej činnosti

PvNGPIS poistenia v nezamestnanosti a garančného poistenia
 SPSociálna poisťovňa
UoZUchádzač o zamestnanie
ŽoDvNŽiadosť o dávku v nezamestnanosti
ŽSŽivotná situácia

2.2 Konvencie pre typy požiadaviek (príklady)

Zoznam požiadaviek vychádza z biznis požiadaviek Implementačného plánu ŽS1. Počas implementácie programu ŽS1 sa rozlišujú na biznis požiadavky MMP (Minimal Marketable Product) – ktoré sú „must“ na dodanie implementácie celkovej životnej situácie. Požiadavky, ktoré nie sú MMP ešte viac napĺňajú ciele programu životných situácií, ale patria do kategórie „should“ alebo „could“.

3. DEFINOVANIE PROJEKTU 

3.1 Manažérske zhrnutie

Životná situácia 1 – Strata a hľadanie zamestnania je jednou z prioritných životných situácií identifikovaných MIRRI ako Investície 1 v rámci Plánu obnovy a odolnosti, komponent 17. Cieľ realizovať životné situácie ako eGov služby je uvedený už NKIVS, pričom. životné situácie sú definované ako rôzne udalosti, ktorými občania alebo právnické osoby prechádzajú v rámci svojho života.

Realizácia životných situácií je v súlade aj so strategickými zámermi SP v dokumente “Strategické zámery činnosti Sociálnej poisťovne na obdobie rokov 2024-2029"  schváleného NR SR, ktorý predstavuje základný riadiaci dokument rozvoja SP a venuje sa základným hodnotám a strategickej vízii SP. Dokument identifikuje poskytované elektronické služby SP a využívanie ŠP SP ako silnú stránku, no vôľa realizovať rozvojové aktivity v rámci poisťovne je limitovaná slabými stránkami úzko spojenými s projektami životných situácií, najmä  zastaraný hardware a software a chýbajúca podpora, nízka flexibilita pri zmenách v IS SP, nedostatočná integrácia systémov a IT služieb a pretrvávajúca kultúra byrokracie. SP vidí príležitosť v implementácii životných situácií a Plánu obnovy a odolnosti najmä v implementácii aktuálnych trendov v elektronizácii, v zavádzaní proklientskych a proaktívnych služieb a v zdieľaní referenčných dát inštitúciami verejného sektora, ktoré by mali z časti odstrániť aj spomenuté slabé stránky.

Dokument identifikuje hlavné princípy na obdobie 2024-2029 Elektronický vývoj činnosti poisťovne a Proces kontinuálneho zlepšovania, ktoré sú v súlade s filozofiou e-Governmentu so zámerom poskytovať dostupné profesionálne služby klientom (Strategický zámer A) a vybudovať zo SP moderne riadenú inštitúciu (Strategický zámer B).

Strategický cieľ A sa viaže nielen na elektronizáciu a digitalizáciu agendy a e-Gov služieb, ale myslí aj na klientov , ktorí elektronické služby nemôžu z akéhokoľvek dôvodu využívať. Pre týchto klientov má SP poskytovať služby v moderných klientskych centrách, ktoré sa budú snažiť o čo najväčšiu mieru implementácie elektronizácie a digitalizácie pri scenári osobnej návštevy pobočky SP.

Strategický cieľ B je zameraný na interné predpoklady inštitúcie pre efektívne procesy v rámci SP, ktorých konečným užívateľom výhod nebudú len zamestnanci SP, ale aj občania. Efektívne procesy, integrované IS a elektronizácia agendy bude mať za dôsledok rýchlejší priebeh konaní a rozširovanie ponuky elektronických služieb.

Dokument poskytuje akúsi roadmapu pre spôsob implementácie budúcich aktivít SP a identifikuje niekoľko strategických cieľov, z ktorých nasledujúce sú priamo spojené s projektami životných situácií (viď Obrázok 1):

  • Strategický cieľ A.1: Zvyšovanie kvality koncových služieb (implementácia životných situácií a vytvorenie unifikovaného kontaktného miesta)
  • Strategický cieľ A.2: Plynulé zlepšovanie služieb (zbieranie spätnej väzby a vytvorenie Centra hodnotenia kvality a reklamácií)
  • Strategický cieľ A.3: Proaktívna komunikácia s klientom (prostredníctvom verejného mediálneho priestoru a vlastných komunikačných kanálov a notifikačného modulu v spolupráci s NASES)

file:///D:/Users/BA-MONDIKOVA_V/SuboryNezalohovane/Temp/5/msohtmlclip1/01/clip_image002.jpgObrázok 1: Strategické zámery SP v kontexte budovania životných situácií

1742473516627-831.png

V súlade s NKIVS, Strategickými zámermi SP a programom životných situácií bola Sociálna poisťovňa identifikovaná ako jeden z hlavných aktérov v životnej situácii Strate a hľadanie zamestnania, následne bola vyzvaná priamym vyzvaním MIRRI 17I01-04-023 a stala sa priamym prijímateľom prostriedkov mechanizmu podľa zmluvy 34406-1/2023-BA.

Životná situácia sa v prostredí SP plánuje realizovať dvomi projektami – projekt ŽS1 a Projekt Prierezové oblasti ŽS. Tento dokument sa venuje projektu ŽS 1.

Projekt ŽS 1 v prostredí Sociálnej poisťovne nadväzuje na dokumenty MIRRI k prioritným životným situáciám – Investičný plánImplementačný plán. Projekt ŽS1 je postavený na zmenových požiadavkách, ktoré vychádzajú z identifikácie optimalizačných príležitostí a ktoré majú odstrániť alebo mitigovať nedostatky zistené v procese tvorby Investičného plánu ŽS1 a majú prispieť k naplneniu cieľov programu Životných situácií.

Cieľom implementácie ŽS 1 je zjednodušiť zákaznícku cestu občanov, ktorí spĺňajú podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti, požiadali si o dávku v nezamestnanosti prostredníctvom ÚPSVaR, alebo individuálne podaním žiadosti na Sociálnej poisťovni. Projekt bude realizovaný prostredníctvom zmenových požiadaviek na rozvoj existujúcich informačných systémov SP, a to najmä zdrojových informačných systémov Poistenia v nezamestnanosti a garančného poistenia, Informačného systému jednotný výber poistného a Informačného systému Elektronické komunikačné prostredie. Zmenové požiadavky na informačné systémy avšak aj zmeny systémov, ktoré sa budú vyvíjať internými kapacitami SP budú financované z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti SR – komponent 17. SP bude na základe uzatvorených zmlúv, ktoré určia celkovú alokáciu na budovanie životných situácií predkladať žiadosti o platbu, ktorých prílohou bude projektová dokumentácia.  

Celková hodnota Projektu ŽS 1 je 811 641,20€ bez DPH.

3.2 Motivácia a rozsah projektu

Analýzou vykonanou dotknutými OVM a MIRRI popísanou v Investičnom pláne bolo identifikovaných niekoľko oblastí, v ktorých je Životná situácia 1 v rozpore s princípmi eGOV služieb alebo princípy aplikuje iba čiastočne. Ide o princípy:

  1. Jednoduchosť
    1. Zrozumiteľnosť
    2. Prehľadnosť
    3. Personalizácia
    4. 1x a dosť
    5. Uniformita online
    6. Jednotný obslužný bod
  2. Proaktivita
    1. Proaktívne ponuky, štát nečaká
  3. Efektivita
    1. 1x a dosť
    2. Optimalizácia/Digital first
    3. Aktuálnosť
  4. Informovanosť
    1. Prístup k mojim informáciám
    2. Podpora
    3. Predvídateľnosť
  5. Participácia

Navrhovaný projekt je zároveň v súlade s cieľmi programu Životných situácií zadefinovaných v Investičnom pláne, ktoré vychádzajú aj z NKIVS (viac v podkapitole 3.4 a 3.5):

  • zjednodušiť elektronickú komunikáciu občana so štátom – jasná a jednoduchá komunikácia
  • 1x a dosť – prepájanie s registrami, databázami o digital first
  • redukovať vstupy občana
  • redukovať formuláre
  • v akom stave je požiadavka
  • overenie cez počítač, mobil
  • Informácie na jednom mieste – hľadanie informácií aj vyriešenie
  • promovať online vybavovanie – zvýšiť mieru online vybavovania
  • proaktívnosť štátu – notifikácie, možnosť autorizácie, vybavenie úkonov
  • minimalizovať úkony na strane občana
  • poskytovať zrozumiteľné návody aj ich aktualizovanie
  • občan má byť spokojnejší s online vybavovaním
  • dostupná online podpora

V kontexte strategických cieľov SP, SP identifikovala výstupy a jednotlivé biznis nástroje potrebné na ich naplnenie (viď Obrázok 2), ktoré sú zladené aj s vyššie uvedenými cieľmi NKIVS a cieľmi programu životných situácií.

Obrázok 2: Strategické zámery SP a ich napĺňanie

file:///D:/Users/BA-MONDIKOVA_V/SuboryNezalohovane/Temp/5/msohtmlclip1/01/clip_image004.jpg

1742473545512-320.png

Problémy, ktoré projekt rieši, biznis návrh celkového riešenia a rámec aktivít SP na návrhu riešenia:

ProblémyNávrh riešeniaRámec SPCiele ŽS
Absentujúca proaktivita štátu pri strate zamestnaniaNotifikácia občanovi po strate zamestnaniaPoskytnutie zoznamu kandidátov na uchádzačov o zamestnanie na základe údajov o platení poistného a poskytnutie údajov do CSRÚ pre ÚPSVaRProaktívnosť štátu
Občan vypĺňa neustále svoje osobné údaje či už v elektronickej alebo tlačenej verzii žiadosti o dávku v nezamestnanostiPredvypĺňanie osobných údajov v elektronickej ŽoDvNPredvypĺňanie osobných údajov v elektronickej ŽoDvNRedukovať formuláre, redukovať vstupy občana, 1x a dosť
Spracovanie ŽoDvN - manuálne prepisovanie údajov zo ŽoDvN pracovníkom SP do agendového systémuPripraviť elektronický formulár ŽoDvN tak, aby sa údaje automaticky prepisovali v agendovom systémePripraviť elektronický formulár ŽoDvN tak, aby sa údaje automaticky prepisovali v agendovom systéme1x a dosť
Občan po zaslaní ŽoDvN dostáva až finálne rozhodnutie poštou/do e-schránky. Občan dostáva notifikáciu pri zmene stavu konania o DvN.SP má zadefinové stavy konania sú v EKP a cez CAMP a notifikačný modul sa zasielajú občanovi.  

Proaktívnosť štátu; vedieť, v akom stave je požiadavka

 

Občan zasiela informáciu o novom zamestnaní a pracovnú zmluvu na ÚPSVaR, ktorý ho následne vyradí z evidencie UoZ. Automatizovaný proces vyradenia z evidencie UoZ bez vstupu občana a notifikácia o vyradení.Poskytnutie zoznamu kandidátov na vyradenie z evidencie UoZ na základe údajov o platení poistného a poskytnutie údajov cez CSRÚ pre ÚPSVaR.

Redukovať vstupy občana, proaktívnosť štátu – notifikácie, možnosť autorizácie, vybavenie úkonov

 

Pracovník SP posiela rozhodnutie o DvN do e-schránky ako prílohu k podaniu / všeobecný dokument. Pracovník zasiela rozhodnutie ako jadro záznamu. Formulár RoDvN ako jadro zasielanej pošty.Zjednodušiť elektronickú komunikáciu občana so štátom

Biznis procesy

  • vypĺňanie, podávanie a spracovanie Žiadosť o dávku v nezamestnanosti
  • poskytnutie údajov a novej pracovnej zmluvy v procese vyradenia z evidencie UoZ
  • zasielanie rozhodnutia o DvN občanovi
  • informovanie občana možnosti zaradenia do evidencie UoZ o výmere DvN

Rozsah projektu (subjekty a ISVS, ktorých sa problém a projekt týka)

Kód ISVS (z MetaIS) Názov ISVS 

Modul ISVS 

(zaškrtnite ak ISVS je modulom) 

Stav IS VS 

(AS IS) 

Typ IS VS 

Kód nadradeného ISVS 

(v prípade zaškrtnutého checkboxu pre modul ISVS) 

isvs_547 IS NPaLPČ​​​☐​​  ​Prevádzkovaný a plánujem rozvíjať​  ​Agendový​  
isvs_8213 IS JVP​​​☐​​  ​Prevádzkovaný a plánujem rozvíjať​  Agendový 
isvs_550 PvNGP​​☐​​ ​​Prevádzkovaný a plánujem rozvíjať​ ​​Agendový​  
isvs_8729 MUSP ​​☐​ ​​Prevádzkovaný a plánujem rozvíjať​ ​​Agendový​  
isvs_551 EKP​​☐​ ​​Prevádzkovaný a plánujem rozvíjať​ ​​Prezentačný​  
isvs_8214 AIS DP ​​☐​ ​​Prevádzkovaný a plánujem rozvíjať​ ​​Agendový​  

isvs_8124

 

AS SR☐​ Prevádzkovaný a plánujem ukončiť prevádzkuEkonomický a administratívny chod inštitúcie​  
isvs_11264IS REG☐​ PlánovanýEkonomický a administratívny chod inštitúcie​  

Obmedzenia pre dosiahnutie cieľov projektu.

  • Dostupnosť personálnych kapacít
  • Náročnosť implementácie zmenových požiadaviek v danom čase
  • Závislosť na centrálnych komponentoch MIRRI, ktoré tvoria predispozíciu na funkčnosti riešenia

3.3 Zainteresované strany/Stakeholderi

IDAKTÉR / STAKEHOLDER

SUBJEKT

(názov / skratka)

ROLA

(vlastník procesu/ vlastník dát/zákazník/ užívateľ …. člen tímu atď.)

Informačný systém

(MetaIS kód a názov ISVS)

1.Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SRMIRRIPoskytovateľ služieb centrálnej platformy integrácie údajov; vlastník programu Životných situácií; vlastník

isvs_5836 IS CSRU

isvs_8847 Elektronické schránky

isvs_8846 Autentifikačný modul

isvs_9513 Centrálna API manažment Platforma (CAMP)

isvs_9370 Notifikačný modul

isvs_8848 Modul elektronických formulárov

isvs_9369 Modul elektronického doručovania

2.Občan / podnikateľ Koncový používateľNerelevantné
3.Sociálna poisťovňa Vlastník procesu, Spracovateľ služieb, vlastník dát

isvs_547 IS NPaLPČ

isvs_8213 IS JVP

isvs_550 IS PvNGP

isvs_8729 IS MUSP

isvs_551 IS EKP (SES)

isvs_8214 AIS DP

4.Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny/Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Konzument údajovNerelevantné
5.Pracovník SP Koncový používateľNerelevantné

3.4 Ciele projektu

IDNázov cieľaNázov strategického cieľaSpôsob realizácie strategického cieľa
1.Zvýšiť spokojnosť používateľov elektronických služieb s online riešením úradných záležitostí

Strategický cieľ: Používanie služieb eGovernmentu občanmi (DESI) (NKIVS 2021), Prioritná os 1 - Lepšie služby

SP: Strategický cieľ A.1: Zvyšovanie kvality koncových služieb

Zlepšenie kvality a zjednodušenie zákazníckej cesty, proaktívnosť štátu
2.Zvýšiť informovanosť o e-službách štátu v rámci populácie SR / Zvýšiť podiel elektronickej komunikácie s verejnou správou (NKIVS 2021)

Strategický cieľ: Používanie služieb eGovernmentu občanmi (DESI) (NKIVS 2021), Prioritná os 1 - Lepšie služby

SP: Strategický cieľ A.1: Zvyšovanie kvality koncových služieb

Notifikácie a úprava e-formulárov je jednoduchšia ako ručné vypĺňanie; (rozsahom Projektu Prierezové oblasti ŽS sú aj návody na jendom mieste)
3.Zvýšiť kvalitu koncových služieb pre životnú situáciu / Zjednodušiť prístup k elektronickým službám vo forme komplexných životných situácií verejnej správy (NKIVS 2021)

Strategický cieľ: Používanie služieb eGovernmentu občanmi (DESI) (NKIVS 2021), Prioritná os 1 - Lepšie služby

SP: Strategický cieľ A.1: Zvyšovanie kvality koncových služieb

Odstránenie niektorých krokov občana v procese
4.Zjednodušenie a zefektívnenie práce SP pri spracovaní služieb (Odstrániť bariéry digitálnej transformácie verejnej správy)

Strategický cieľ: Používanie služieb eGovernmentu občanmi (DESI), prioritná os 2: Digitálna a dátová transformácia (NKIVS 2021)

SP: Strategický cieľ B.1: Optimalizácia procesov výkonu sociálneho poistenia

Projektom sa prispeje aj do digitálnej transformácie úsekov VS UOO139 – Sociálne poistenie, UOO142 Štátne sociálne dávky
5.Poskytovanie a konzumácia údajov pre zlepšenie zákazníckej cesty občana v ŽS 1 – Strata a hľadanie zamestnanie (Dobudovať digitálne prostredie založené na zdieľaní údajov vo verejnej správe (NKIVS 2021)

Strategický cieľ: Používanie služieb eGovernmentu občanmi (DESI), prioritná os 2: Digitálna a dátová transformácia (NKIVS 2021)

SP: Strategický cieľ B.1: Optimalizácia procesov výkonu sociálneho poistenia

Poskytovanie a konzumácia údajov prostredníctvom CSRÚ a s inými OVM

3.5 Merateľné ukazovatele (KPI)

ID

 

ID/Názov cieľa

Názov
ukazovateľa (KPI)
Popis
ukazovateľa
Merná jednotka
 
AS IS
merateľné hodnoty
(2022 / 2023)
TO BE
Merateľné hodnoty
(cieľové hodnoty)
Spôsob ich meraniaPozn. (Zdroj)
01Spokojnosť používateľov elektronických služieb s online riešením úradných záležitostíCustomer effort score pre evidovanie sa na úrade práce stupnica 1-7 (1= rozhodne nesúhlasím / 7 = rozhodne súhlasím)5,3 / 5,25,8v % z tých, ktorí riešili danú záležitosť online a označili možnosť "rozhodne súhlasím", "súhlasí", "skôr súhlasím"

Meranie indikátorov rozvoja a spokojnosti s vybranými eslužbami verejnej správy (Užívatelia e-služieb)

Pozn. Platí najmä pre ÚPSVaR

02Informovanosť o e-službách štátu v rámci populácie SRInformovanosť o možnosti vybaviť prihlásenie alebo odhlásenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie %31% / 28%80%% z respondentov nad 18rokov, ktorí označili úkonMeranie indikátorov rozvoja a spokojnosti s vybranými eslužbami verejnej správy (Populácia SR)
03Kvalita koncových služieb pre životnú situáciuBenchmark ŽS1 - strata a hľadanie zamestnania % výsledok v kategórii45,9% / 45,9%75%Testovanie a hodnotenie formou mystery shopping na základe jednotnej metodológieBenchmarkové hodnotenie kvality elektronických služieb 2022/2023

3.6 Špecifikácia potrieb koncového používateľa

Pokryté v Investičnom pláne ŽS 1, kde boli realizované prieskumy, analýzy a identifikované optimalizačné príležitosti. Koncovým používateľom je primárne občan. Avšak optimalizácia procesov identifikuje ako koncového používateľa aj pracovník SP.

3.7 Riziká a závislosti

Riziká a závislosti sú detailizované v samostatnej Prílohe 2 – Zoznam rizík a závislostí.

  • Závislosť na MIRRI a dodaní centrálnych komponentov potrebných pre realizáciu životných situácií – dopad na celkovú funkčnosť služby (napr. notifikácie)
  • Neskorá integrácia IS SP na MUSP – dopad na poskytovanie a konzumáciu údajov, dopad aj pre iné OVM
  • Neskoré dodanie Integračných manuálov zo strany MIRRI/ nedostatočná kvalita integračných manuálov
  • Komplikácie zo strany vendorov dotknutých IS – nesúhlas s navrhovaným riešením SP, potreba dodatkovania zmlúv

3.8 Stanovenie alternatív v biznisovej vrstve architektúry

Stanovenie finálnej alternatívy prebehlo pri práci na Investičnom a Implementačnom pláne ŽS1. Biznis riešenie bolo stanovené s ohľadom na výsledky GAP analýzy v Investičnom pláne.

Alternatívy riešení:

Alterantíva 1 – Zachovanie súčasného stavu

Alternatíva 2 – Úprava existujúceho riešenia, ktorá zabezpečí dosiahnutie MMP – základný prínos pre občana s cieľom proaktívnej komunikácie (sprístupnenie zoznamu kandidátov na zaradenie do evidencie UoZ/na vyradenie z UoZ, personalizovaná kalkulačka s výpočtom predpokladanej DvN, príprava IS na rozšírené funkcionality

Alternatíva 3 – Úprava existujúceho riešenia, ktorá zabezpečí MMP a rozšírené funkcionality – rozšírený prínos pre občana s cieľom proaktívnej komunikácie vo  väčšom rozsahu a rozšírenia sprístupnených údajov a  (zasielanie správ o zmene stavu konania, optimalizácia formuláru ŽoDvN v závislosti od interných integrácií, rozšírenie sprístupnených údajov o DvN na portáli SP)

3.9 Multikriteriálna analýza

Vykonaná v kroku tvorby InvestičnéhoImplementačného plánu prostredníctvom identifikácie Optimalizačných príležitostí a v súlade s kapitolou 3.2 Motivácia a rozsah riešenia.   

 3.10 Stanovenie alternatív v aplikačnej vrstve architektúry

Stanovenie alternatív prebehlo pri práci na Investičnom a Implementačnom pláne ŽS1. Biznis riešenie bolo stanovené s ohľadom na výsledky GAP analýzy v Investičnom pláne.

Alternatívy riešení:

  • Alterantíva 1 – Zachovanie súčasného stavu
  • Alternatíva 2 – Úprava existujúceho riešenia, ktorá zabezpečí dosiahnutie MMP (sprístupnenie zoznamu kandidátov na zaradenie do evidencie UoZ/na vyradenie z UoZ, personalizovaná kalkulačka s výpočtom predpokladanej DvN, príprava IS na rozšírené funkcionality
  • Alternatíva 3 – Úprava existujúceho riešenia, ktorá zabezpečí MMP a rozšírené funkcionality (zasielanie správ o zmene stavu konania, optimalizácia formuláru ŽoDvN v závislosti od interných integrácií, rozšírenie sprístupnených údajov o DvN na portáli SP) – vybrané riešenie

3.11 Stanovenie alternatív v technologickej vrstve architektúry

Na úrovni technologickej architektúry nie sú potrebné žiadne zmeny.

4. POŽADOVANÉ VÝSTUPY  (PRODUKT PROJEKTU)

Výstupy projektu sú implementované zmenové požiadavky v informačných systémoch SP a sú skladačkou do plnohodnotnej prioritnej životnej situácie 1 – Strata a hľadanie zamestnania.

I-02, Projektový zámer
Príloha: Zoznam rizík a závislostí (XLSX, 115 kB)
I-03, Prístup k projektu

I-04, Katalóg požiadaviek

R-01, Projektový iniciálny dokument (PID)
Príloha 1.: Akceptačné kritériá

R1-1, Detailný návrh riešenia (DNR) podľa vyhl. č. 401/2023 

R1-2, Plán a stratégia testovania
Príloha 1: Testovacie prípady (TC)
Príloha 2: Sumárny protokol

R3-1, Vývoj, migrácia údajov a integrácia

R3-2, Testovanie

R3-4, Príručky

M-02, Správa o dokončení projektu

M-03, Akceptačný protokol

5. NÁHĽAD ARCHITEKTÚRY

file:///D:/Users/BA-MONDIKOVA_V/SuboryNezalohovane/Temp/5/msohtmlclip1/01/clip_image005.png1742473706366-873.png

5.1 Prehľad e-Government komponentov

Viď výstup I-03 Prístup k projektu.

6. LEGISLATÍVA

Nie sú potrebné žiadne zmeny v legislatíve.

  1. ROZPOČET A PRÍNOSY
    1. Sumarizácia nákladov a prínosov
NákladyZmena_001 - Notifikácia o možnosti podania Žiadosti o zaradenie do evidencie UoZZmena_004 - Informovanie o stave konanie o dávke v nezamestnanostiZmena_008 - Automatické spustenie procesu vyradenia občana z evidencie UoZZmena_013 – Dátová integráciaZmena_022 - Podanie Žiadosti o dávku v nezamestnanosti a ukončenie vyplácania dávky v nezamestanostspolu
Všeobecný materiál      
IT - CAPEX0€0€0€0€0€ 
IT – OPEX (aplikácie + SW)63 556,39 € bez DPH69 179,54 € bez DPH185 147,47 € bez DPH190 961,20 € bez DPH 302 796,60 € bez DPH811 641,20 € bez DPH
Prínosy      
Finančné prínosy      
Administratívne poplatkyn/an/an/an/an/a 
Ostatné daňové a nedaňové príjmyn/an/an/an/an/a 
Ekonomické prínosy     1 853 836,80 €
Občania (€)      
Úradníci (€)      
Úradníci (FTE)      
Kvalitatívne prínosy      
Zrýchlenie spracovania ŽoDvN  
Zníženie chybovosti pri spracúvaní ŽoDvN  
Zvýšenie spokojnosti občanov s eGOV službami  

Ekonomické prínosy sú vypočítané na základe ročného prítoku uchádzačov o zamestnanie sledovaných v štatistike štatistika o počte a štruktúre uchádzačov o zamestnanie, pričom uvažujeme, že o dávku v nezamestnanosti žiada iba polovica uchádzačov a každá elektronická žiadosť ušetrí 2 hodiny času (uchádzač + pracovník SP). Na monetizáciu času sa použila priemerná mzda v národnom hospodárstve.

Výpočet: prítok UoZ za rok (201 504) * ½ (iba polovica žiada) * 2 (hodiny) * 9,25 (eur/hod)= 1 853 836,80 EUR ročne

8. HARMONOGRAM JEDNOTLIVÝCH FÁZ PROJEKTU a METÓDA JEHO RIADENIA

IDFÁZA/AKTIVITA

ZAČIATOK

(odhad termínu)

KONIEC

(odhad termínu)

POZNÁMKA
1.Prípravná fáza a Iniciačná fáza01/202504/2025 
2.Realizačná fáza05/202503/2026 
2aAnalýza a Dizajn05/202505/2025 
2cImplementácia a testovanie06/202512/2025 
2dNasadenie a PIP12/202503/2026 
3.Dokončovacia fáza03/202606/2026 
4.Podpora prevádzky (SLA)07/2026 SLA je uzatvorená na dobu neurčitú

Pozn. Verejné obstarávanie nie je potrebné

9. PROJEKTOVÝ TÍM a riadenie projektu

Riadiaci výbor rozhodujúci o projekte ŽS1 je Riadiacim výborom programu Životných situácií a je tvorený pre celý program životných situácií na SP, nakoľko všetky projekty životných situácií sú financované z jednej zmluvy o poskytnutí prostriedkov mechanizmu.

Členovia RV s hlasovacím právom sú spravidla biznis vlastníci jednotlivých životných situácií alebo vedúci zamestnanci útvarov, na ktoré majú jednotlivé projekty životných situácií veľký dosah (napr. Odbor komunikácie s verejnosťou), prípadne na nich veľmi aktívne spolupracujú s gestorskými útvarmi (sekcia ekonomiky). Projektových manažérov zastupuje Riaditeľka odboru riadenia projektov a implementácie zmien.

Biznis vlastníkom Životnej situácie 1 je riaditeľka sekcie nemocenského poistenia, úrazového poistenia, poistenia v nezamestnanosti a garančného poistenia (Biznis vlastník 1).

Biznis vlastník 2 a biznis vlastník 3 sú riaditelia gestorských útvarov ďalších komplexných životných situácií, ktoré SP realizuje (ŽS8 - Som chorý, mám chorého člena rodiny a ŽS14 - Odchod do dôchodku).

Z dôvodu, že Riadiaci výbor je Riadiaci výbor programu je zástupca prevádzky členom bez hlasovacieho práva. Čiastočne ho pokrýva rola predsedu RV, riaditeľa sekcie stratégií a informatiky.

Dodávatelia zastúpení v RV nie sú, nakoľko projekty jednotlivých životných situácií sú založené na zmenových požiadavkách a RV je tvorené pre všetky životné situácie.

IDMeno a PriezviskoPozíciaOddelenieRola v projekte
1.Marek LendackýRiaditeľ sekcieSekcia stratégie a informatikyPredseda RV
2.Danica Bognárová

Riaditeľka sekcie

 

Sekcia nemocenského poistenia, úrazového poistenia, poistenia v nezamestnanosti a garančného poistenia

Člen RV s hlasovacím právom - Biznis vlastník ŽS1

 

3.Janka PupákováRiaditeľka odboruOdbor riadenia projektov a implementácie zmienČlen RV s hlasovacím právom
4.Martin HloušekRiaditeľ sekcieSekcia dôchodkového poisteniaČlen RV s hlasovacím právom
5.Gabriel CseriRiaditeľ sekcieSekcia ekonomikyČlen RV s hlasovacím právom
6.Zuzana DvorákováRiaditeľka odboruOdbor komunikácie s verejnosťouČlen RV s hlasovacím právom
7.Veronika MajtánováRiaditeľka odboruOdbor lekárskej posudkovej činnostiČlen RV s hlasovacím právom
8.Daša KrátkaProgramový manažér Člen RV bez hlasovacieho práva
9.Rastislav JanáčIT architektOddelenie koncepcie rozvoja IT a architektúryČlen RV bez hlasovacieho práva
10.Otto SzökeRiaditeľ odboruOdbor prevádzky a služieb informačných systémovČlen RV bez hlasovacieho práva
11.Renáta BálintováRiaditeľka sekcieSekcia odvolacích konaní, právnej služby a legislatívyČlen RV bez hlasovacieho práva
12.Michaela PallayováRiaditeľka odboruOdbor dátovej kancelárieČlen RV bez hlasovacieho práva
13.Gabriela SrnkováProjektový manažérOdbor riadenia projektov a implementácie zmienTajomník RV
14.Janette TrudmanováRiaditeľ odboruOdbor PvN a GPČlen PT - Kľúčový používateľ
15.Danica BognárováRiaditeľka sekcieSekcia NP, ÚP, PvN a GPČlen PT - Biznis vlastník
16.Andrea OndráčkováReferentOdbor PvN a GPČlen PT - IT analytik
17.Jozef VranaReferentOddelenie správy aplikácií a systémových analýzČlen PT - IT analytik
18.Rastislav JanáčIT architektOddelenie koncepcie rozvoja IT a architektúryČlen PT - IT architekt
19.Radovan Matajspoverený riaditeľOdbor vývoja informačných systémovČlen PT - Manažér IT prevádzky
20.František BodaRiaditeľ odboru Odbor kybernetickej a informačnej bezpečnostiČlen PT - Manažér kybernetickej a informačnej bezpečnosti
21.Peter ZajíčekUX dizajnérOddelenie správy technickej a komunikačnej infraštruktúryČlen PT - UX dizajnér

Projektová organizácia

file:///D:/Users/BA-MONDIKOVA_V/SuboryNezalohovane/Temp/5/msohtmlclip1/01/clip_image007.png1742474053238-684.png

9.1 PRACOVNÉ NÁPLNE

Viď Príloha č. 1 – Pracovné náplne

10. ODKAZY

11. PRÍLOHY

Príloha č.1 – Pracovné náplne

Príloha č. 2 – Zoznam rizík a závislostí