I-02 Projektový zámer (projektovy_zamer)

Version 1.17 by Gabriela Hajduková on 2025/04/03 09:47

SABLONA_I-02_PROJEKTOVY_ZAMER_Projekt_XYZ_YYMMDD_v0.1_5d283de4ad3c0b7a.png
PROJEKTOVÝ ZÁMER
Vzor pre manažérsky výstup I-02
podľa vyhlášky MIRRI č. 401/2023 Z. z.

Povinná osobaMesto Košice
Názov projektuPasportizácia mestskej infraštruktúry a zelene mesta Košice
Zodpovedná osoba za projektIng. Gabriela Hajduková, vedúca referátu dátovej politiky a analýz
Realizátor projektuMesto Košice
Vlastník projektu Mesto Košice
Schvaľovanie dokumentu
Položka

Meno a priezvisko

Ing. Richard Dlhý

Organizácia

Mesto Košice

Pracovná pozícia

1. zástupca riaditeľa Magistrátu mesta Košice

Dátum

26.3.2025

Podpis
(alebo elektronický súhlas)

Vypracoval

PhDr. Vladimíra Pazderová, PhD.

Ing. Martin Kasnár

Novo FundingProjektový manažér18.11.2024 

1.História DOKUMENTU

VerziaDátumZmenyMeno
1.018.11.2024Prvá verzia dokumentuPhDr. Vladimíra Pazderová, PhD.
1.113.12.2024Druhá verzia dokumentu /so zapracovaním pripomienok/ PhDr. Vladimíra Pazderová, PhD.
1.225.3.2025Tretia verzia dokumentu/ aktualizácia rozpočtu projektuPhDr. Vladimíra Pazderová, PhD.

2.ÚČEL DOKUMENTU, SKRATKY (KONVENCIE) A DEFINÍCIE

V súlade s Vyhláškou 401/2023 Z.z. o riadení projektov a zmenových požiadaviek v prevádzke informačných technológií verejnej správy  je dokument Projektový zámer pre iniciačnú fázu určený na rozpracovanie detailných informácií prípravy projektu Pasportizácia mestskej infraštruktúry a zelene mesta Košice financovaného z Operačného programu Slovensko, v rámci výzvy č. PSK-MIRRI-619-2024-ITI-EFRR Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu.

 Projektový zámer pre iniciačnú fázu je určený na rozpracovanie detailných informácií prípravy projektu Pasportizácia mestskej infraštruktúry a zelene mesta Košice financovaného z Operačného programu Slovensko, v rámci výzvy č. PSK-MIRRI-619-2024-ITI-EFRR Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu.

2.1Použité skratky a pojmy

SKRATKA/POJEMPOPIS
GISGeografický informačný systém
IKTInformačno-komunikačné technológie (organizácie)
ISInformačný systém
ISVSInformačný systém verejnej správy
MCAMultikriteriálna analýza
MMKMagistrát mesta Košice
NKIVSNárodná koncepcia informatizácie verejnej správy
OEObjekt evidencie
PSKProgram Slovensko
SLAService Level Agreement – dohoda/zmluva o parametroch poskytovania služby
SWSoftvér
ZMSZáverečná monitorovacia správa

2.2Konvencie pre typy požiadaviek (príklady)

Nie je relevantné pre projekt

3.DEFINOVANIE PROJEKTU

3.1Manažérske zhrnutie

Predmetom projektu je rozšírenie a skvalitnenie údajovej databázy už etablovaného systému GISPLAN prostredníctvom pasportizácie mestských budov, dopravy a zelene s cieľom skvalitnenia prostriedkov digitálnej podpory smerovanej na efektívnejšie rozhodovanie, plánovanie a správu mesta ich používateľom prostredníctvom dostatku kvalitatívnych a kvantitatívnych informácií.

Dôvod realizácie projektu spočíva v riešení kľúčových problémov mesta Košice, konkrétne nedostatku aktuálnych, prepojených a kvalitných údajov o mestskom majetku (budovy, zeleň, doprava). Tento stav vedie k neefektívnemu rozhodovaniu, vyšším nákladom a pomalým procesom vo verejnej správe, čo ovplyvňuje kvalitu poskytovaných služieb občanom.

Cieľom tohto projektu je v rámci výzvy č. OPII PSK-MIRRI-619-2024-ITI-EFRR Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu  zlepšenie vnútorných procesov súvisiacich s manažmentom údajov, ktorými disponuje mesto Košice.

Efektívny výkon verejnej samosprávy je možné zabezpečovať len prostredníctvom efektívneho informačného systému, ktorý je vytvorený na báze geografických informačných systémov.  GIS predstavuje integráciu technických a programových prostriedkov, dát, pracovných postupov, personálu, používateľov a pod. do jedného celku.  Účelom systému GISPLAN pri jeho využití vo verejnej správe je zníženie nákladov na riadenie mesta optimalizáciou procesov v rámci jeho riadenia a správy. Systém pracuje na princípe vizualizácie, prezentáciou dôležitých informácií, na podporu rozhodovacích procesov prostredníctvom digitálnych máp a v súčasnosti obsahuje 43 mapových aplikácií, 12 agendových aplikácií a 6 pasportov.

Medzi kľúčové aplikácie patria napríklad katastrálna mapa a územný plán mesta, mapa investičných zámerov mesta, sledovanie uzávierok miestnych komunikácií, hluková mapa, informačný systém o zeleni a ďalšie. Vybrané aplikácie sú prístupné aj pre verejnosť cez webovú stránku mesta a časť služieb systému je dostupná aj cez elektronické služby mesta Košice.

Projekt nadväzuje na Integrovanú územnú stratégiu UMR Košice 2023 - 2027 a prispeje k napĺňaniu jej cieľov prostredníctvom integrácie dátových platforiem a prístupu k priestorovým a otvoreným dátam, ktoré umožnia transparentné, efektívne a na dáta orientované rozhodovanie v rámci mesta. Projekt tiež podporí budovanie odborných kapacít a prepojenie kľúčových aktérov v rámci verejnej správy a komunity, čo prispeje k posilneniu strategického plánovania na úrovni mesta. Predkladaný projekt nadväzuje na Cieľ 20 (v rámci Prioritnej oblasti Služby a politiky samosprávy) Zvýšiť úroveň kapacít a služieb poskytovaných samosprávou prostredníctvom digitalizácie a elektronizácie služieb samosprávy.

Projekt má za cieľ vytvorenie digitálneho pasportu infraštruktúry a zelene mesta Košice s dôrazom na priestorovú a atribútovú časť záznamov s ich integráciou do GIS platformy mesta pre potreby inteligentného riadenia a podpory mesta Košice a jeho regiónu. Jedná sa o zber a integráciu dodatočných údajov pasportizáciou mestských budov, dopravy a zelene, doplňujúcich a rozširujúcich už existujúcu databázu geografického informačného systému GISPLAN. Systém GISPLAN je určený na optimalizáciu procesov v rámci správy a riadenia mesta, zníženie jeho nákladov prostredníctvom vizualizácie a efektívneho využívania digitálnych máp a prezentáciu dôležitých informácií na podporu rozhodovacích procesov.

 S digitálnym pasportom bude možné centralizovať priestorové údaje, čo umožní ich systematické zdieľanie a sprístupňovanie v rámci verejnej správy a uľahčí prístup občanov k aktuálnym informáciám. Vďaka projektu tak bude zabezpečený systematický manažment údajov, čo zabezpečí kvalitné podklady pre úkony verejnej správy.

Hlavnou motiváciou projektu je výrazne podporiť realizáciu aktivít v oblasti lepšieho využívania a následného zdieľania údajov na úrovni jednotlivých oddelení Magistrátu mesta Košice, konkrétne zvýšiť dôveru v správnosť a úplnosť vlastnej agendovej časti, ako aj výrazne zvýšiť schopnosť mapovej integrácie údajov a možnosť vyhodnocovať ich vo vzájomných súvislostiach.

Súčasťou projektu je:

  • digitálny pasport budov,
  • digitálny pasport dopravy,
  • digitálny pasport zelene.

Pasportizácia mestskej infraštruktúry a zelene v meste Košice zabezpečí rozvoj oblasti zberu, prepájania a vyhodnocovania dát za účelom inteligentného rozhodovania, plánovania a spravovania. V súčasnosti mesto Košice čelí nedostatku prepojených, aktuálnych a kvalitných údajov o svojom majetku (komunikácie, zeleň, budovy), čo vedie k neefektívnemu riadeniu a vyšším nákladom. Predkladaný projekt má za cieľ odstrániť tieto prekážky a posilniť správu mestského majetku. Mesto Košice sa pre realizáciu systému rozhodlo z dôvodu potreby komplexnej inventarizácie, zhromažďovania, triedenia, vyberania a prezentovania údajov. Vytvorené dáta budú slúžiť na vedenie a manažment databáz priestorových informácií. Aktuálny stav nie je havarijný, ale priorita projektu je vysoká vzhľadom na potrebu zlepšenia efektivity mestských procesov. Realizácia projektu zníži riziko chýb pri rozhodovaní a zabezpečí podporu strategického plánovania mestského rozvoja.

Projekt bude realizovaný v rámci výzvy č. PSK-MIRRI-619-2024-ITI-EFRR Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu.

 Výsledky projekty budú plniť nasledujúce špecifické ciele výzvy:

  • RSO1.2: Využívanie prínosov digitalizácie pre občanov, podniky, výskumné organizácie a orgány verejnej správy /opatrenie 1.2.2. Podpora budovania inteligentných miest a regiónov/

Účelom opatrenia 1.2.2. Podpora budovania inteligentných miest a regiónov výzvy Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu je zabezpečenie rozvoja obcí, miest a regiónov prostredníctvom implementácie inovatívnych technologických a netechnologických riešení a inteligentného riadenia v zmysle konceptu inteligentných miest a regiónov. Zavedené budú elektronické platformy a proaktívne elektronické služby pre vnútornú správu samosprávy, zefektívnenia a skvalitnenia služby samosprávy pre občanov a podnikateľov, zavedie sa systematický prístup k tvorbe, využitiu a zdieľaniu dát. Dôraz bude kladený na vývoj a zavádzanie inovatívnych, integrovaných a udržateľných riešení, inkluzívny prístup a spoluprácu kľúčových aktérov, modernizáciu samospráv po procesnej a technologickej stránke, ako aj v oblasti budovania odborných kapacít.

Projekt prispieva k zabezpečeniu rozvoja obcí, miest a regiónov prostredníctvom implementácie inovatívnych technologických a netechnologických riešení a inteligentného riadenia v rámci podpory rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy, najmä rozvoja dátových platforiem, využívania priestorových a otvorených dát a súvisiacich nástrojov s pridanou hodnotou pre inteligentné rozhodovanie a správu mesta/regiónu, proaktívnych elektronických služieb, ako aj poskytovanie služieb občanom a podnikateľom, vrátane získavania poznatkov o aktuálnom stave dostupnosti a využívania dát v rámci verejnej správy, budovania špecifických kapacít a infraštruktúry.

Výzva definuje 2 základné aktivity, z ktorých projekt realizuje, ako je znázornené v nasledujúcej tabuľke:

IDAktivitaPopis činnosti
1.IoT, dáta a platformy - Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy, najmä rozvoja dátových platforiem, informačných systémov (v nadväznosti na inteligentné riadenie a podpory budovania miest a regiónov) a súvisiacich nástrojov s pridanou hodnotou pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu

V súčasnej dobe elektronizácia procesov v prostredí úradov miestnej samosprávy je bez systémových nástrojov riadenia kvality zberu a evidencie údajov (princípy úplnosti a jednoznačnosti), ako aj bez integračných nástrojov umožňujúcich následné vzájomné kombinovanie údajov. Pri internej analýze boli zistené veľké obsahové a systémové disharmónie (nezrovnalosti) – duplicity údajov, triplicity a viacnásobné výskyty rovnakých údajov, neúplnosť údajov, nejednoznačnosť údajov.

Táto dátová nekonzistentnosť jednotlivých dátových zdrojov je dlhodobým problémom agendového spracovania dát na úradoch miestnej samosprávy. Kvalitné údaje vznikajú ako výsledok integrácie katastrálnej mapy, adresno-lokalizačného registra, vektorového líniového modelu cestnej siete a výsledkov integrovaného mobilného mapovania. Integrácia, transformácia a prípadné vybudovanie lokalizačných registrov jednotlivých tematických vrstiev je požiadavkou na kvalitu inteligentného rozhodovania, plánovania a spravovania.

Rozsah projektu:

  • digitálny pasport budov,
  • digitálny pasport dopravy,
  • digitálny pasport zelene.

Koncový užívateľ vyžaduje rýchle, flexibilné a spoľahlivé služby, za ktoré zodpovedá mesto, v rámci svojej agendy. Z tohto dôvodu je hlavnou potrebou projektu zabezpečenie dát, ktoré sú odborne zozbierané, štruktúrované a logicky usporiadané.  Takéto údaje sú základom toho, aby jednotlivé organizačné útvary MMK vedeli prioritne spracovávať údaje zo svojho tematického pohľadu, ale zároveň, aby si tieto údaje mohli odborné pracoviská vymieňať a pracovať s nimi. Občan takto získava aktuálny prehľad o stave OE. Projekt povedie k úsporám na čase úradníka a občana:

  • odstránenie potreby úradníka v teréne pre potreby overenia skutkového stavu,
  • rozšírenie a skvalitnenie údajov databázy,
  • zvýšenie efektivity prijímania rozhodnutí, plánov a správy mesta,
  • umožnenie prístupu verejnosti k informáciám o mestskom majetku.

Realizácia projektu prispeje k naplneniu špecifických cieľov výzvy:

  • RSO 1.2 Využívanie prínosov digitalizácie pre občanov, podniky, výskumné organizácie a orgány verejnej správy  v rámci opatrenia 1.2.2 Podpora budovania inteligentných miest a regiónov

V rámci projektu sa plánuje realizácia nasledujúcich kľúčových opatrení: 

  • digitálny pasport budov,
  • digitálny pasport dopravy,
  • digitálny pasport zelene.

Uvedené opatrenia sa budú realizovať v rámci jednej hlavnej aktivity projektuktorá bude prebiehať od 07/2025 do 06/2027 (24 mesiacov).

Realizáciou projektu bude zabezpečené naplnenie nasledujúcich merateľných ukazovateľov:

1. ukazovatele výstupu:

  • PO081 (PSKPRCO76) - Integrované projekty pre územný rozvoj - 1

2. ukazovatele výsledku:

  • PR092 (PSKPSRI40) -  Používatelia nových a vylepšených verejných inovatívnych služieb, produktov a procesov - 897 používateľov/ročne (stanovenie hodnoty merateľného ukazovateľa vychádza z počtu aktívnych používateľov systému GIS v čase podávania projektového zámeru / pre modul zelene, komunikácií a správy budov)

Celkový rozpočet projektu je  1 799 906 Eur, ktorý pokryje všetky náklady spojené s nákupom, implementáciou a zaškolením kľúčových používateľov.

Projekt je predkladaný v rámci výzvy PSK-MIRRI-619-2024-ITI-EFRR Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu. Projekt bude implementovaný v rámci Programu Slovensko a jeho špecifického cieľa RSO 1.2 Využívanie prínosov digitalizácie pre občanov, podniky, výskumné organizácie a orgány verejnej správy, v rámci Opatrenia Podpora budovania inteligentných miest a regiónov.

Prínosy projektu sú nasledujúce:

  • Zníženie prevádzkových nákladov mesta prostredníctvom optimalizácie riadiacich procesov.
  • Zvýšenie efektivity rozhodovania a plánovania vďaka kvalitným a aktuálnym údajom.
  • Podpora transparentnosti a posilnenie strategického plánovania na základe dát.
  • Zlepšenie dostupnosti informácií pre občanov prostredníctvom elektronických služieb.
  • Posilnenie dôveryhodnosti a úplnosti údajov v rámci mestských agend.

Projekt je určený pre mesto Košice a jeho občanov, pričom konečnými používateľmi budú zamestnanci Magistrátu mesta Košice a mestských podnikov a organizácií, strategickí plánovači, podnikatelia a verejnosť.

3.2Motivácia a rozsah projektu

Hlavná motivácia mesta Košice súvisí so snahou o zabezpečenie systematického a automatizovaného zverejňovania údajov a ich aktívne využívanie v rámci procesov verejnej správy mesta. Projekt je zameraný na optimalizáciu a digitalizáciu evidenčných a manažérskych procesov, čo umožní mestu využívať spoľahlivé, aktuálne a efektívne spravované dáta, a tým podporiť strategické rozhodovanie a plánovanie. Publikáciou údajov chce mesto prispievať k naplneniu iniciatívy pre otvorené vládnutie ako jednej z najdynamickejších medzinárodných iniciatív pre zodpovedné a transparentné fungovanie verejnej správy.

Projekt rieši problém nedostatočne prepojených, zastaraných a nekompletných údajov o mestskom majetku, ktoré znižujú efektivitu rozhodovania a zvyšujú náklady na správu a údržbu. Aktuálny systém evidencie neposkytuje úplné podklady na strategické plánovanie ani kvalitné dáta na podporu transparentnosti voči verejnosti.

Mesto Košice má vo vlastníctve a správe majetok rôzneho charakteru, ako napríklad miestne a účelové komunikácie, pozemky so zeleňou a verejné priestranstvá, mestské budovy. V zmysle legislatívnych požiadaviek (Zákon o obecnom zriadení, Cestný zákon, Zákon o ochrane krajiny a prírody, Zákon o majetku obcí a pod.) mestu v súvislosti so správou mestského majetku vyplývajú viaceré povinnosti, ktoré je nutné dodržiavať a zabezpečovať. Kvôli komplexnosti týchto povinností a rozsahu dát, ktoré je potrebné spracovať, sú pokročilé a inteligentné nástroje na správu dát nevyhnutnosťou. Podobné výzvy riešia aj iné samosprávy a projekt mesta Košice môže slúžiť ako inšpirácia pre ďalšie mestá a regióny na Slovensku.

V projekte sú riešené tieto biznis procesy:

  • Evidencia mestského majetku, vrátane infraštruktúry, dopravy a zelene. 
  • Plánovanie údržby a obnovy mestského majetku. 
  • Zdieľanie údajov medzi oddeleniami magistrátu a ich sprístupnenie verejnosti.
  • Strategické rozhodovanie podporené aktuálnymi a kvalitnými dátami.

Aktuálny stav nie je havarijný, ale priorita projektu je vysoká vzhľadom na potrebu zlepšenia efektivity mestských procesov. Realizácia projektu zníži riziko chýb pri rozhodovaní a zabezpečí podporu strategického plánovania mestského rozvoja.

Zámerom projektu je vybudovanie digitálneho pasportu infraštruktúry a zelene mesta Košice s dôrazom na priestorovú a atribútovú časť záznamov s ich integráciou do GIS platformy mesta pre potreby inteligentného riadenia a podpory mesta Košice a jeho širšieho regiónu. Primárne sa jedná o zber a integráciu dodatočných údajov pasportizáciou mestských budov, dopravy a zelene, doplňujúcich a rozširujúcich už existujúcu databázu geografického informačného systému GISPLAN. Nedostatočne prepojené a aktuálne údaje môžu viesť k riziku nesprávnych rozhodnutí, preto je projekt vnímaný ako vysoko prioritný pre efektívne plánovanie a riadenie mestského rozvoja. Systém GISPLAN je určený na optimalizáciu procesov v rámci správy a riadenia mesta, zníženie jeho nákladov prostredníctvom vizualizácie a efektívneho využívania digitálnych máp a prezentáciu dôležitých informácií na podporu rozhodovacích procesov.

Projekt svojim zameraním a charakterom rozvoja informačných systémov na optimalizáciu a podporu procesov vo verejnej správe tvorí synergiu s už zrealizovanými ako aj plánovanými projektmi Mesta v rámci tejto kategórie:

  • Elektronizácia služieb mesta Košice,
  • Malé zlepšenia eGov služieb mesta Košice,
  • Sieťová infraštruktúra mesta Košice a súvisiace služby,
  • Rozvoj energetických služieb na území mesta Košice,
  • Rozvoj energetických služieb na území mesta Košice, 2. etapa.

Ciele projektu:

  1. Podporiť rozvoj mesta Košice prostredníctvom vybudovania digitálneho pasportu infraštruktúry a zelene mesta Košice s dôrazom na priestorovú a atribútovú časť záznamov.
  2. Zabezpečiť zlepšenie kvality života obyvateľov mesta prostredníctvom vyhodnocovania údajov v rámci samosprávy mesta Košice.
  3. Podporiť starostlivosť o majetok mesta Košice a plánovanie jeho údržby a obnovy.
  4. Zvýšiť kvalitu údajovej základne mesta a vytvoriť podmienky na verejné zdieľanie dát formou „inteligentnej mapy“ ako aj „Open Data“ konceptu.

Implementáciou týchto opatrení v rámci celkového projektu pasportizácie bude zabezpečené rozšírenie a skvalitnenie údajovej databázy už etablovaného systému GISPLAN prostredníctvom pasportizácie mestských budov, dopravy a zelene, čo prispeje k zvýšeniu kvalitatívnej úrovne prostriedkov digitálnej podpory a k efektívnejšiemu rozhodovaniu, plánovaniu a správe mesta.

Cieľová skupina tohto projektu zahŕňa nielen zamestnancov mesta (Magistrátu mesta Košice a mestských podnikov a organizácií), ale aj občanov, ktorý sa spoliehajú na digitálne služby poskytované mestom.

Po úspešnej implementácii projektu sa predpokladá aktualizovanie a doplnenie databáz geografického informačného systému, čo umožní vykonávať kvalifikované rozhodnutia s podporou digitálnych systémov a sprístupňovať používateľom relevantné údaje.

Po realizácii projektu bude mesto Košice disponovať centralizovanou a prepojenou databázou aktuálnych údajov o mestskom majetku, vrátane infraštruktúry, dopravy a zelene, čo umožní efektívne riadenie a zníženie nákladov na správu a údržbu. Tento systém poskytne podporu kvalifikovanému rozhodovaniu, zlepší transparentnosť údajov a umožní verejnosti prístup k informáciám o mestskom majetku.

Diagram nižšie znázorňuje motiváciu projektu digitálneho pasportu infraštruktúry a zelene mesta Košice. Východiskovým bodom sú identifikované problémy, ako nedostatok prepojených a presných údajov, vysoké náklady na správu majetku, riziko nesprávnych rozhodnutí a obmedzený prístup verejnosti k informáciám. Tieto problémy negatívne ovplyvňujú efektivitu správy mesta, transparentnosť a kvalitu rozhodovania. Na ich riešenie projekt sleduje štyri hlavné ciele a to vybudovať digitálny pasport infraštruktúry a zelene mesta s dôrazom na priestorové a atribútové záznamy, zlepšiť kvalitu života obyvateľov prostredníctvom efektívneho vyhodnocovania údajov samosprávy, podporiť správu, údržbu a obnovu mestského majetku a zvýšiť kvalitu údajovej základne s možnosťou verejného zdieľania dát formou „inteligentnej mapy“ a „Open Data“. K dosiahnutiu týchto cieľov prispievajú konkrétne riešenia, ako vybudovanie digitálneho pasportu, integrácia dát do systému GISPLAN a implementácia otvorených dátových platforiem, ktoré spoločne vytvárajú základ pre inteligentné riadenie a plánovanie rozvoja mesta.

file:///C:/Users/GABRIE~1.HAJ/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image001.png1743665264253-822.png

Obrázok 1 Vizualizácia motivácie

V projekte sú riešené nasledujúce životné situácie:

  • B03 Administratívny a ekonomický chod podniku
  • B07 Zodpovedné podnikanie
  • C01 Občan a štát
  • C04 Doprava
  • C11 Životné prostredie

Vzhľadom na výzvu PSK-MIRRI-619-2024-ITI-EFRR Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu  mesto Košice má v pláne realizovať nasledovné aktivity, definované v samotnej výzve:

  1. IoT, dáta a platformy - Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy, najmä rozvoja dátových platforiem, informačných systémov (v nadväznosti na inteligentné riadenie a podpory budovania miest a regiónov) a súvisiacich nástrojov s pridanou hodnotou pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu

3.3Zainteresované strany/Stakeholderi

V rámci projektu "Pasportizácia mestskej infraštruktúry a zelene mesta Košice" sú zainteresované rôzne strany, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v jeho realizácii a budúcom fungovaní. Tieto strany zastávajú rozličné role, od rozhodovania a riadenia projektu až po jeho konkrétnu implementáciu a využívanie výsledkov. Tu je prehľad hlavných zainteresovaných strán a ich rolí v projekte:

IDAKTÉR / STAKEHOLDER

SUBJEKT

(názov / skratka)

ROLA

(vlastník procesu/ vlastník dát/zákazník/ užívateľ …. člen tímu atď.)

Informačný systém

(MetaIS kód a názov ISVS)

1.Magistrát mesta KošiceMesto KošiceVlastník a implementátor procesu

isvs_5733

Geografický informačný systém

 

2.Interní zamestnanci Magistrátu mesta Košice a mestských podnikov a organizáciíMesto KošicePoužívateľ - správcovia nehnuteľného majetku, správca verejnej zelene
3.Občan, podnikateľMesto KošiceKonzument údajov
4.Vybrané mestské organizácieMesto KošiceKonzument údajov z reportov
5.Štátne inštitúcieŠtát Poskytovateľ alebo konzument údajov IS Mesta Košice v podobe dátových zdrojov  otvorených dát alebo vo forme služieb resp. rozhraní
6.Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SRMIRRIposkytovateľ služieb IS Otvorené údaje 2.0

Tabuľka 1 Stakeholderi projektu

V súčasnosti zamestnanci Magistrátu mesta Košice identifikujú problémy s prístupom k aktuálnym a prepojeným údajom o mestskom majetku, čo komplikuje jeho správu a plánovanie. Obyvatelia mesta zase vnímajú nedostatočnú dostupnosť údajov o mestských objektoch a infraštruktúre v prehľadnej podobe. Tieto nedostatky obmedzujú kvalitu rozhodovania a informovanosť verejnosti. Projekt sa preto zameriava na riešenie týchto kľúčových problémov používateľov poskytnutím centralizovaného systému s kvalitnými údajmi, ktoré budú prístupné interne aj verejne, čím sa odstránia hlavné príčiny týchto problémov.

V rámci projektu budú kľúčoví používatelia zapojení do fázy implementácie a testovania obsahu projektu, aby sa zabezpečilo, že konečné výsledky budú reflektovať ich potreby a zlepšia celkovú optimalizáciu procesov pri správe a riadení mesta.

Zapojenie používateľov do procesu prispieva k vyššej úrovni spokojnosti a efektívnemu využívaniu dát pre všetkých. Projekt je navrhnutý s dôrazom na potreby používateľov. Týmto spôsobom sa mesto zaväzuje k tomu, že vývoj a implementácia projektu budú v súlade s potrebami a očakávaniami tých, ktorí budú najviac využívať výstupy projektu, čo prispeje k vyššej úrovni spokojnosti a využívania dát pre všetkých.

3.4Ciele projektu

Ciele projektu sú definované v súlade s Národnou koncepciou informatizácie verejnej správy a očakávanými výsledkami definovanými v Partnerskej dohode SR na roky 2021-2027.

Hlavný cieľ projektu:

  • Zabezpečenie rozvoja mesta Košice prostredníctvom implementácie inovatívnych technologických a netechnologických riešení a inteligentného riadenia v rámci podpory rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájanie dát v rámci verejnej správy,  čo nadväzuje na RSO 1.2 Využívanie prínosov digitalizácie pre občanov, podniky, výskumné organizácie a orgány verejnej správy v rámci opatrenia 1.2.2 Podpora budovania inteligentných miest a regiónov

Čiastkové ciele projektu:

  • Podporiť rozvoj mesta Košice prostredníctvom vybudovania digitálneho pasportu infraštruktúry a zelene mesta Košice s dôrazom na priestorovú a atribútovú časť záznamov
  • Zabezpečiť zlepšenie kvality života obyvateľov mesta prostredníctvom vyhodnocovania údajov v rámci samosprávy mesta Košice
  • Podporiť starostlivosť o majetok mesta Košice a plánovanie jeho údržby a obnovy
  • Zvýšiť kvalitu údajovej základne mesta a vytvoriť podmienky na verejné zdieľanie dát formou „inteligentnej mapy“ ako aj „Open Data“ konceptu

Súlad cieľov v rámci relevantných strategických dokumentov v oblasti:

ID

 

Názov cieľa

Názov strategického cieľaSpôsob realizácie strategického cieľa
1.

Program Slovensko - Opatrenia 1.2.2

Podpora budovania inteligentných   miest a regiónov

RSO 1.2 Využívanie prínosov digitalizácie pre občanov, podniky, výskumné organizácie a orgány verejnej správyRealizácia digitálneho pasportu infraštruktúry a zelene integrovaného do systému GISPLAN, ktorý umožňuje efektívne spracovanie a prepojenie údajov. Systém poskytne analytické nástroje na podporu rozhodovania, zvýši transparentnosť správy mesta a zlepší dostupnosť služieb pre občanov.
3.NKIVS - Prioritná os 1: Lepšie službyZvýšiť podiel elektronickej komunikácie s verejnou správou.Sprístupnenie vybraných aktuálnych údajov o infraštruktúre, doprave a zeleni vo verejnej časti systému GISPLAN. Týmto sa zlepší prístup občanov k aktuálnym údajom o infraštruktúre, doprave a zeleni, čím zjednoduší komunikáciu s úradmi prostredníctvom elektronických služieb a digitálnych máp.
4.NKIVS - Prioritná os 2: Digitálna a dátová transformáciaDobudovať digitálne prostredie založené na zdieľaní údajov vo verejnej správe.Rozšírenie a aktualizácia údajov centralizovaného a integrovaného GIS systému mesta, ktorý konsoliduje údaje z rôznych zdrojov a agend mesta. Obsahuje nástroje na validáciu a čistenie dát, čím sa zvyšuje ich presnosť, konzistentnosť a efektivita pri strategickom plánovaní a správe mestského majetku.

Tabuľka 2 Ciele projektu

V rámci jednotlivých podaktivít bude dosiahnuté:

1. Digitálnym pasportom budov sa zaistí evidencia, správa a pasportizácia nehnuteľného majetku Mesta Košice (budovy a stavby). V rámci pasportizačného systému budú zavedené kontrolné mechanizmy a procesy pre správu a prevádzku mestských budov a stavieb, s prepojením na dáta Katastra nehnuteľností a technicko-pasportizačnú evidenciu. Obsahom pasportu bude nielen dátová štruktúra mestských budov, ale tiež platforma na podporu celého životného cyklu budov a stavieb a ich technológií. Pri pasporte budov sa uvažuje aj s čiastočnou integráciou na ekonomický systém mesta a systém monitoringu odberných miest energií, ako aj s obojstrannou integráciou s aplikáciami GIS systému mesta, ktoré umožňujú prehľadne zobraziť nehnuteľný majetok (vrátane čiastkového členenia) v mape vrátane väzby na aktuálne dáta v Katastri nehnuteľností.

2. Digitálnym pasportom dopravy bude komplexne spracovaný pasport dopravy vrátane dopravného značenia a technických objektov v zmysle zákona č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách.  Podaktivita zahŕňa zdokumentovanie zvislého a vodorovného dopravného značenia v zmysle vyhlášky č. 30/2020 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov a v zmysle príslušných noriem do formy digitálnych dát pre potrebu systému GISPLAN mesta Košice. Realizáciou vznikne technická evidencia miestnych ciest ako nástroj pre efektívne riadenie procesov v doprave. Pozemné komunikácie budú kategorizované do jednotlivých funkčných skupín a tried v zmysle príslušného zákona, vyhlášky a technických noriem v súradnicovom systéme S-JTSK a v digitálnom formáte, v grafickom a tabuľkovom spracovaní budú zisťované technické parametre pozemných komunikácií.

3. Digitálnym pasportom zelene bude komplexne spracovaný pasport zelene a hodnotenie stavu drevín na území mesta Košice v prostredí geografického informačného systému mesta Košice v aplikácii Pasport zelene v súlade so zákonom č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny a súvisiacej vyhlášky č. 24/2003 Z. z. Realizácia poskytne podklad pre plánovanie odborných zásahov a vydávanie stanovísk týkajúcich sa verejnej zelene, zvýši estetickú a ekologickú hodnotu mesta, čím prispeje k rozvoju mesta a zlepšeniu kvality života všetkých obyvateľov. Získané dáta budú spracované a zanesené do digitálnych ako aj tlačených máp. Riešením bude ďalej vyhotovený tabuľkový zoznam typov vegetačných a technických prvkov na záujmovom území a ich množstvo v m2 alebo v kusoch, podľa toho, či ide o bodové alebo plošné prvky. Prvky budú zároveň zaradené do plôch podľa ich vlastnej polohy (v teréne by mali byť jasne vymedzené) a podľa typu údržby, ktorá by mala byť pre každú plochu rovnaká. Pasportizácia a hodnotenie sa bude realizovať na plošných (trávniky, mokrade, záhony, plochy a skupiny krov/krovín, skupiny stromov, voľne rastúce a tvarované živé ploty, plochy bez vegetačného krytu, ruderálne porasty) a bodových (mobilná zeleň, solitérne stromy ako aj skupiny stromov, solitérne kry, ostatné biologické prvky, technické prvky a doplnky) prvkoch mestskej zelene a jednotlivých solitérnych stromov, u ktorých je možné jednoznačne určiť ich polohu a determinovať ich. Hodnotený bude stupeň poškodenia, sadovnícka hodnota a predpokladaná životnosť jedincov v zmysle metodiky Pasportizácie a hodnotenia stavu drevín mesta.

Implementácia projektu zabezpečí rozšírenie a skvalitnenie údajovej databázy už etablovaného systému GISPLAN cez pasportizáciu mestských budov, dopravy a zelene, čo skvalitní prostriedky digitálnej podpory s cieľom efektívnejšieho rozhodovania, plánovania a správy mesta. Pasportizácia odstráni problém neaktuálnosti a nekompletnosti údajov a minimalizuje riziko nesprávnych rozhodnutí v strategickom plánovaní.

3.5Merateľné ukazovatele (KPI)

ID    CIEĽNÁZOV MERATEĽNÉHO A VÝKONNOSTNÉHO UKAZOVATEĽA (KPI)POPIS UKAZOVATEĽAMERNÁ JEDNOTKA (v čom sa meria ukazovateľ)AS IS MERATEĽNÉ VÝKONNOSTNÉ HODNTOY (aktuálne hodnoty)TO BE MERATEĽNÉ VÝKONNOSTNÉ HODNTOY (cieľové hodnoty projektu)SPÔSOB ICH MERANIA/ OVERENIA PO NASADENÍ (overenie naplnenie cieľa)
 IoT, dáta a platformy - Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy, najmä rozvoja dátových platforiem, informačných systémov (v nadväznosti na inteligentné riadenie a podpory budovania miest a regiónov) a súvisiacich nástrojov s pridanou hodnotou pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správuPO081 (PSKPRCO76) - Integrované projekty pre územný rozvoj

Počet integrovaných projektov podporovaných v rámci integrovaného územného rozvoja, ktoré sú integrované samé o sebe v súlade s článkom 28 nariadenia o spoločných ustanoveniach č. 2021/1060

Definičná matica

projekt01Podporené projekty/ITMS2021+, správa o dokončení projektu
1.1  Počet integrovaných projektov podporovaných v rámci integrovaného územného rozvoja, ktoré sú integrované samé o sebe v súlade s článkom 28 nariadenia o spoločných ustanoveniach č. 2021/1060
2.2 Projekt zahŕňa rôzne administratívne územia (mestské časti Košice)
 IoT, dáta a platformy - Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy, najmä rozvoja dátových platforiem, informačných systémov (v nadväznosti na inteligentné riadenie a podpory budovania miest a regiónov) a súvisiacich nástrojov s pridanou hodnotou pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu

PR092 (PSKPSRI40) -

Používatelia nových a vylepšených verejných inovatívnych služieb, produktov a procesov

 

Používatelia nových a vylepšených verejných inovatívnych služieb, produktov a procesov

 Definičná matica

používatelia/rok0897Používatelia geografického informačného systému mesta Košice, ktorí sa prihlasujú do tohto systému menom a heslom a tým pádom sú identifikovateľní (neprebieha prihlásenie cez ÚPVS modul IaM). Používatelia GIS systému budú konečnými užívateľmi dát v rámci projektu pasportizácie /rozsah závisí od konkrétneho oddelenia a danej pracovnej pozície/.
1. PoužívateľMonitorovanie používateľov produktu – z geografického informačného systému mesta Košice
2.2 Inovácia výrazne inovovanáModernizácia existujúceho produktu podporená projektom – vytvorenie pasportov mestskej infraštruktúry a zelene v rámci existujúceho geografického informačného systému mesta Košice
3.2 Inovácia produktovVytvorenie pasportov, ktoré pomôžu riešiť zefektívnenie výkonu správy mestskej infraštruktúry a zelene v rámci existujúceho geografického informačného systému mesta Košice, vrátane licencií k produktom. Pasport zelene a komunikácií je zrealizovaný pilotne pre malú vzorku územia, pasport budov v súčasnosti neexistuje

Tabuľka 3 Merateľné ukazovatele projektu

3.6Špecifikácia potrieb koncového používateľa

Ako koncových užívateľov tohto projektu možno identifikovať nasledovné skupiny:

  • občan
  • podnikateľ,
  • zamestnanci MMK a mestských podnikov a organizácií,
  • štátne inštitúcie.

Koncový užívateľ vyžaduje rýchle, flexibilné a spoľahlivé služby, za ktoré zodpovedá mesto, v rámci svojej agendy. Z tohto dôvodu je hlavnou potrebou stakeholderov projektu zabezpečenie dát, ktoré sú odborne zozbierané, štruktúrované a logicky usporiadané.  Takéto údaje sú základom toho, aby jednotlivé organizačné útvary mesta vedeli prioritne spracovávať údaje zo svojho tematického pohľadu, ale zároveň, aby si tieto údaje mohli odborné pracoviská vymieňať a pracovať s nimi.

V súčasnosti sa systém GISPLAN využíva na podporu rozhodovacích procesov prostredníctvom vizualizácie a integrácie dát v rôznych oblastiach. Jeho rozšírenie o digitálny pasport budov, dopravy a zelene umožní lepšie využitie existujúcich údajov na efektívnejšiu správu mestského majetku. Moderný systém odstráni súčasné nedostatky, ako sú duplicity údajov, neúplnosť databáz a nejednoznačnosť záznamov. Umožní tiež vizualizáciu a mapovú analýzu komplexných vzťahov v rámci mestského prostredia, napríklad interakcií medzi infraštruktúrou a údržbou zelene, čo výrazne zlepší proces plánovania a rozhodovania. 

Potreby a očakávania koncových užívateľov:

  1. Občania:
    1. Prístup k prehľadným a aktuálnym údajom o mestskom majetku a infraštruktúre prostredníctvom „inteligentnej mapy“. 
    2. Skrátenie času potrebného na vybavenie dokumentov a žiadostí.
    3. Transparentnosť informácií o plánovaných opravách, údržbe alebo rozvoji mesta.
  2. Podnikatelia:
    1. Jednoduchý prístup k lokalizačným údajom potrebným pre podnikateľské zámery.
    2. Digitálne podklady na plánovanie investícií, zjednodušenie komunikácie s úradmi.
  3. Magistrát mesta Košice, mestské podniky a organizácie:
    1. Centralizovaná databáza umožňujúca jednoduchší prístup k aktuálnym údajom.
    2. Zlepšenie kvality analytických podkladov pre plánovanie a rozhodovanie.
    3. Úspora času vďaka odstráneniu redundancie údajov a automatizácii procesov.
  4. Štátne inštitúcie:
    1. Integrované dátové platformy prepojené s relevantnými národnými systémami.
    2. Možnosť exportu údajov pre štátne účely (napr. plánovanie dopravných projektov).

Očakávané výsledky a zlepšenia:  

  • Zníženie času potrebného na vybavenie žiadostí a spracovanie údajov o mestskom majetku. 
  • Zvýšenie transparentnosti a dostupnosti údajov prostredníctvom elektronických služieb. 
  • Podpora strategického plánovania pomocou analytických nástrojov. 
  • Minimalizácia redundancie dát vďaka centralizovanému systému.

Tento projekt bude slúžiť ako základ pre moderný manažment údajov v meste Košice. Kombinácia údajov o doprave, infraštruktúre a zeleni umožní presnejšie mapové analýzy a lepšie informované rozhodovanie na všetkých úrovniach verejnej správy.

3.7Riziká a závislosti

Zoznam rizík a závislostí je uvedený v prílohe Zoznam rizík a závislosti.

3.8Stanovenie alternatív v biznisovej vrstve architektúry

AlternatívaStručný popisVýhodyNevýhody
Alternatíva 1: Aktualizácia a rozšírenie existujúceho GISRozšírenie a aktualizácia existujúceho GIS systému o digitálny pasport budov, dopravy a zelene s integráciou všetkých údajov.Komplexné riešenie umožňujúce centralizovanú správu všetkých údajov, zlepšenie strategického plánovania, minimalizácia redundancie, vyššia transparentnosť, podpora analytických nástrojov.Vyžaduje počiatočné investície a školenie zamestnancov, avšak tieto náklady sú kompenzované výraznými dlhodobými prínosmi.
Alternatíva 2: Samostatné pasportizačné modulyVybudovanie samostatných systémov na pasportizáciu budov, dopravy a zelene s obmedzeným prepojením na GIS.Jednoduchšia implementácia, nižšie počiatočné náklady.Nízka úroveň integrácie dát, obmedzené možnosti analýz a strategického plánovania, zvýšená zložitosť v komunikácii medzi systémami.
Alternatíva 3: Externá správa pasportovDelegovanie manažmentu pasportizácie mestského majetku na externých dodávateľov, pričom dáta budú spravované externými systémami.Rýchle nasadenie riešenia, nízke nároky na interné kapacity.

Závislosť na dodávateľovi, vysoké dlhodobé náklady na správu a aktualizáciu, obmedzená kontrola nad údajmi, čo môže spôsobiť problémy s bezpečnosťou a konzistenciou dát.

Tabuľka 4 Alternatívy v biznisovej vrstve

Po dôkladnom vyhodnotení alternatív sa Alternatíva 1 – Aktualizácia a rozšírenie existujúceho GIS javí ako jednoznačne najvhodnejšie riešenie. Toto riešenie prináša komplexnú integráciu všetkých údajov do jedného systému, čo umožňuje centralizovanú správu, zlepšenie strategického plánovania a vyššiu transparentnosť. Hoci vyžaduje vyššie počiatočné investície, tieto náklady sú vyvážené dlhodobými prínosmi, vrátane úspor z efektívnej správy dát a minimalizácie redundancie. Na rozdiel od ostatných alternatív ponúka tento prístup najvyššiu úroveň udržateľnosti, flexibility a podpory pre analytické a rozhodovacie procesy, čím najlepšie napĺňa ciele projektu a potreby všetkých zainteresovaných strán.

3.9Multikriteriálna analýza

Na základe uvedených alternatív a kontextu môžeme vytvoriť tabuľku MCA pre výber najvhodnejšej alternatívy pre projekt podpory v oblasti spracovania dát. Táto analýza sa zameriava na splnenie biznisových požiadaviek bez technologických predpojatostí.

KRITÉRIUMZDÔVODNENIE KRIÉRIA

STAKEHOLDER

1 - Občan

STAKEHOLDER

2 - Podnikateľ

STAKEHOLDER

3 - Magistrát mesta Košice, mestské podniky a organizácie

STAKEHOLDER

4 - Štátne inštitúcie

 

Kritérium A (KO) - Transparentnosť a verejný prístup k údajom

Zabezpečenie transparentnosti údajov a ich sprístupnenie verejnosti prostredníctvom digitálnych máp.

 

XXX 
Kritérium B (KO) - Centralizácia a minimalizácia redundancieCentralizácia údajov a minimalizácia redundancie v rámci systémov.  XX
Kritérium C (KO) - Podpora analytického a strategického plánovaniaSchopnosť systémov podporovať analytické a strategické plánovanie.X XX
Kritérium D (KO) -  Udržateľnosť a nízke prevádzkové nákladyUdržateľnosť riešenia a nízke dlhodobé prevádzkové náklady.  XX
Kritérium E - Integrácia externých a národných dátPodpora prepojenia na externé dáta a národné systémy.   X
Kritérium F - Škálovateľnosť a flexibilitaMožnosť postupného rozširovania funkcionality a škálovateľnosť systému.XXX 

Tabuľka 5 Multikriteriálna analýza - Stanovenie kritérií

Na základe stanovených kritérií boli vyhodnotené stanovené alternatívy. Sumár vyhodnotenia je uvedený v nasledujúcej tabuľke:

Zoznam kritériíAlternatíva 1: Aktualizácia a rozšírenie existujúceho GIS

Spôsob

dosiahnutia

Alternatíva 2: Samostatné pasportizačné moduly

Spôsob

dosiahnutia

Alternatíva 3: Externá správa pasportov

Spôsob

dosiahnutia

Kritérium A Transparentnosť a verejný prístup k údajomÁnoUmožňuje centralizované zdieľanie dát prostredníctvom GIS.NieChýba jednotný prístup k dátam.NieÚdaje sú rozdelené medzi viacerých dodávateľov.
Kritérium B Centralizácia a minimalizácia redundancieÁnoCentralizácia údajov a redukcia redundancie.NieNeexistuje koordinovaný systém.NieZávislosť na dodávateľoch vedie k nejednotnosti.
Kritérium C Podpora analytického a strategického plánovaniaÁnoSchopnosť podporovať strategické a analytické plánovanie.NieObmedzené možnosti strategickej analýzy.NieDáta nie sú centralizované pre analytické potreby.
Kritérium D Udržateľnosť a nízke prevádzkové nákladyÁnoJednorazová investícia s nízkymi prevádzkovými nákladmi.NieVysoké prevádzkové náklady.NieDlhodobá závislosť na externých službách.
Kritérium E Integrácia externých a národných dátÁnoJednoduché prepojenie na národné a regionálne systémy.ÁnoČiastočná integrácia možná.NieZávislosť na externých poskytovateľoch obmedzuje integráciu.
Kritérium F Škálovateľnosť a flexibilitaÁnoFlexibilné a škálovateľné riešenie.ÁnoFunkcionality môžu byť rozšírené.NieDodávatelia kontrolujú rozsah a možnosti rozšírenia.

Na základe multikriteriálnej analýzy je Alternatíva 1: Aktualizácia a rozšírenie existujúceho GIS jednoznačným víťazom. Ako jediná spĺňa všetky KO kritériá, vrátane Transparentnosti a verejného prístupu k údajom (A), Centralizácie a minimalizácie redundancie (B), Podpory analytického a strategického plánovania (C), a Udržateľnosti a nízkych prevádzkových nákladov (D). Ostatné alternatívy zlyhávajú v napĺňaní kľúčových kritérií a neumožňujú dosiahnuť požadovanú efektívnosť, udržateľnosť a transparentnosť. Alternatíva 1 zároveň zabezpečuje vysokú flexibilitu a škálovateľnosť pre budúci rozvoj systému.

3.10Stanovenie alternatív v aplikačnej vrstve architektúry

AlternatívaNutné modulyPreferované moduly
Alternatíva 1: Aktualizácia a rozšírenie existujúceho GIS
  • Digitálny pasport budov, dopravy a zelene.
  • Centralizovaný databázový modul na správu údajov.
  • Modul pre integráciu údajov z externých zdrojov a národných systémov.
  • Rozhranie na sprístupnenie údajov verejnosti prostredníctvom webovej aplikácie.
  • Mobilná aplikácia na prístup k údajom v teréne pre zamestnancov mesta.
  • Modul pre automatické notifikácie a plánovanie údržby.
  • Integrácia s nástrojmi pre podporu participácie občanov.
Alternatíva 2: Samostatné pasportizačné moduly
  • Samostatné moduly pre pasportizáciu budov, dopravy a zelene.
  • Základné rozhranie na správu údajov.
  • Export údajov do iných národných systémov.
  • Rozhranie pre čisto administratívne použitie bez prepojenia na verejnosť.
  • Čiastočná analytická podpora pre strategické plánovanie.
Alternatíva 3: Externá správa pasportov
  • Externé riešenia na pasportizáciu, bez priamej integrácie do existujúceho systému GIS.
  • Základná správa údajov dodávateľom.
  • Periodické reporty od dodávateľa o stave majetku.
  • Minimálne možnosti interaktívneho prístupu alebo integrácie ďalších funkcionalít.

Tabuľka 6 Alternatívy v aplikačnej vrstve

Na základe požiadaviek projektu je Alternatíva 1: Aktualizácia a rozšírenie existujúceho GIS najvhodnejšou voľbou. Toto riešenie plne pokrýva potreby všetkých stakeholderov, pričom zabezpečuje dosiahnutie cieľov projektu, ako sú centralizácia údajov, zvýšenie transparentnosti a podpora strategického rozhodovania. Alternatíva 1 je navrhnutá na základe už existujúceho systému GIS, čo výrazne minimalizuje implementačné riziká a náklady na integráciu, čím zaručuje efektívne využitie zdrojov.

3.11Stanovenie alternatív v technologickej vrstve architektúry

AlternatívaTechnologická špecifikáciaVýhodyNevýhody
Alternatíva 1: Kompletná prevádzka softvéru na hardvéri dodávateľaSoftvér a dáta sú plne hostované na infraštruktúre dodávateľa. Systém je dostupný cez cloudové rozhranie a všetky údaje sú centralizované.
  1. Minimalizácia požiadaviek na mestskú infraštruktúru. 
  2. SLA pokrýva údržbu, bezpečnostné aktualizácie a škálovanie. 
  3. Zníženie nákladov spojených s vlastnou správou infraštruktúry.
  4. Jednoduchší upgrade softvéru a integrácia nových modulov.
  1. Závislosť na dodávateľovi pre všetky aspekty prevádzky a údržby. 
  2. Potenciálne vyššie dlhodobé náklady. 
  3. Nižšia kontrola nad citlivými údajmi.
Alternatíva 2: Hybridné riešenie (časť údajov v existujúcom privátnom cloude mesta, časť v privátnom cloude dodávateľa)Citlivé údaje zostávajú v existujúcom privátnom cloude mesta u externej firmy. Menej kritické údaje a nové moduly bežia v privátnom cloude dodávateľa.
  1. Zachovanie vyššej kontroly nad citlivými údajmi v existujúcom systéme. 
  2. Flexibilita pri pridávaní modulov a rozširovaní systému v cloude dodávateľa. 
  3. Možnosť rozloženia rizík medzi dva cloudové systémy.
  1. Zložitejšia správa a integrácia medzi dvoma systémami. 
  2. Vyššie náklady na údržbu a synchronizáciu. 
  3. Potreba jasne definovaných bezpečnostných protokolov medzi platformami.
Alternatíva 3: Udržiavanie súčasného stavu (privátny cloud mesta)Všetky údaje a softvérové riešenia zostávajú v existujúcom privátnom cloude mesta u externej firmy, pričom projekt pridáva nové moduly a rozširuje databázy.
  1. Plná kontrola nad celkovým systémom v existujúcej infraštruktúre.
  2. Minimalizácia rizika súvisiaceho s migráciou údajov alebo zavádzaním nových riešení. 
  3. Vybudované procesy a znalosť existujúcej platformy znižujú riziká projektu. 
  4. Nižšie náklady na integráciu nových modulov v porovnaní s hybridným alebo plne hostovaným riešením.
  1. Závislosť na jednej externej firme, ktorá spravuje cloud.
  2. Vyššia zodpovednosť mesta za bezpečnosť údajov a súlad s legislatívou.

Tabuľka 7 Alternatívy v technologickej vrstve

Alternatíva 1: Kompletná prevádzka softvéru na hardvéri dodávateľa, prináša potenciálne vyššie náklady a nižšiu kontrolu nad údajmi.

Alternatíva 2: Hybridné riešenie poskytuje určitú flexibilitu, avšak za cenu zložitejšej správy, integrácie a vyššej zraniteľnosti celého systému.

Alternatíva 3: Udržiavanie súčasného stavu (privátny cloud mesta) je preferovaným riešením, pretože: 

  • Synergia s existujúcimi systémami: Mesto Košice už prevádzkuje GIS systém v privátnom cloude u externej firmy, čo minimalizuje potrebu zásadných zmien a integrácie nových modulov do aktuálnej infraštruktúry. 
  • Konzistentná správa a kontrola nad údajmi: Hoci je infraštruktúra u externej firmy, mesto má priamu kontrolu nad organizáciou údajov a procesmi správy, čo zabezpečuje strategický dohľad nad kľúčovými dátami. 
  • Optimalizované prevádzkové náklady: Na rozdiel od plne cloudového riešenia sú náklady na prevádzku a údržbu stabilné a už zahrnuté v existujúcom modeli.
  • Bezpečnostné požiadavky: Aktuálne riešenie využíva privátny cloud s jasnými pravidlami prístupu, čo minimalizuje riziká spojené s ukladaním údajov v zdieľanom verejnom cloude.

4.POŽADOVANÉ VÝSTUPY (PRODUKT PROJEKTU)

Projekt má za cieľ vybudovanie digitálneho pasportu infraštruktúry a zelene mesta Košice s dôrazom na priestorovú a atribútovú časť záznamov s ich integráciou do GIS platformy mesta pre potreby inteligentného riadenia a podpory mesta Košice a jeho širšieho regiónu. Dodatočné údaje získané pasportizáciou mestských budov, dopravy a zelene doplnia a rozšíria už existujúcu databázu geografického informačného systému GISPLAN a prispejú k efektívnemu plánovaniu a riadeniu mestského rozvoja.

Projekt bude realizovaný v 1 inkremente. Realizácia projektu bude v zmysle vyhlášky 401/2023 Z.z. pozostávať z uvedených etáp v rámci hlavnej aktivity projektu.

V nasledujúcej tabuľke sú definované jednotlivé výstupy podľa vyhlášky 401/2023 o riadení projektov po fázach projektu pre každú etapu:

EtapyPožadované výstupy
Analýza a dizajn
  • Projektový iniciálny dokument (PID)
  • Akceptačné kritériá
  • Detailný návrh riešenia (DNR)
    • Zámer riešenia, analýza požiadaviek, používateľský prieskum a motivačná architektúra
    • Popis postupu analýzy a návrhu riešenia
    • Biznis architektúra
    • Dátová architektúra
    • Aplikačná architektúra
    • Technologická architektúra
    • Softvérové licencie a zdrojové kódy
    • Požiadavky na úrovne služieb (SLA) a výkonnosť
    • Zabezpečenie dostupnosti, zálohovanie a obnova riešenia
    • Bezpečnosť – riešenie požiadaviek na bezpečnosť
    • Migrácia dát
    • Harmonogram realizácie a nasadenia, závislosti
  • Plán a stratégia testovania
    • Testovacie prípady (UC/TC)
    • Testovacie prostredia
    • Testovacie dáta
    • Defekt manažment, monitoring a reporting testov
Implementácia a testovanie
  • Vývoj, migrácia údajov a integrácia
  • Testovanie
    • Funkčné testovanie (FAT)
    • Systémové a integračné testovanie (SIT)
    • Záťažové a výkonnostné testovanie voliteľné
    • Bezpečnostné testovanie (SW/HW a kybernetická bezpečnosť)
    • Používateľské testy funkčného používateľského rozhrania (UX)
    • Používateľské akceptačné testovanie (UAT)
  • Školenia personálu
  • Dokumentácia
    • Aplikačná príručka
    • Integračná príručka
    • Používateľská príručka 
    • Zdrojové kódy a licencie
    • Inštalačná a konfiguračná príručka
    • Prevádzkový opis a pokyny pre diagnostiku, servis a údržbu
    • Pokyny na obnovu pri výpadku alebo havárii (Havarijný plán)
    • Bezpečnostný projekt voliteľné
    • Údaje o monitorovaní úrovne poskytovaných služieb (SLA) aktív IT
Nasadenie a postimplementačná podpora
  • Nasadenie do produkčnej prevádzky (vyhodnotenie)
  • Akceptácia spustenia do produkčnej prevádzky (vyhodnotenie)
Dokončovacia fáza
  • Manažérske správy, plány, reporty, zoznamy, odporúčania a požiadavky:
    • Správa o dokončení projektu (etapy/fázy)
    • Plán kontroly po odovzdaní projektu
    • Odporúčanie nadväzných krokov
    • Správa o získaných poznatkoch

Mesto Košice plánuje začať realizáciu hlavných aktivít projektu po schválení žiadosti o nenávratný finančný príspevok. Pri implementácii bude žiadateľ postupovať v zmysle vyhlášky 401/2023 Z.z. o riadení projektov a zmenových požiadaviek v prevádzke informačných technológií verejnej správy.

5.NÁHĽAD ARCHITEKTÚRY

Navrhované riešenie projektu predstavuje integráciu údajov získaných pasportizáciou mestských budov, dopravy a zelene do už existujúcej databázy geografického informačného systému GISPLAN, čo umožní komplexnú správu, konsolidáciu a publikáciu priestorových údajov s cieľom zlepšiť efektivitu a transparentnosť pri správe mestských dát a poskytovaní informácií verejnosti.

Systém a údaje v ňom budú slúžiť rôznym zainteresovaným stranám vrátane Magistrátu mesta Košice, mestských podnikov a organizácií, občanov, podnikateľov a štátnych inštitúcií, ktorí získajú prístup k aktualizovaným a centralizovaným údajom, čím sa podporí lepšie rozhodovanie a informovanosť.  Tento mapový server a aktuálne údaje  umožnia občanom prístup k relevantným údajom, ktoré budú naplnené alebo migrované do dátového modelu z oblastí ako mestské budovy, doprava a zeleň.   

file:///C:/Users/GABRIE~1.HAJ/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image001.png1743665956870-184.png

Obrázok 2 Náhľad architektúry v notácii ArchiMate

Navrhované riešenie projektu je založené na centralizovanom geografickom informačnom systéme (GISPLAN), ktorý integruje moduly digitálneho pasportu budov, dopravy a zelene s existujúcimi pasportmi a mapovým serverom. Tento systém umožňuje efektívne spracovanie, konsolidáciu a zdieľanie údajov medzi organizačnými útvarmi mesta, verejnosťou a externými systémami.

Hlavné komponenty architektúry podľa obrázka:

  1. GISPLAN – Hlavná platforma správy dát:
    1. Moduly pasportu budov, dopravy a zelene: Zodpovedajú za evidenciu mestského majetku a jeho správu.
    2. Existujúce pasporty: Dáta z existujúcich systémov sú integrované do GISPLAN, čím sa zabezpečí kontinuita a jednotnosť údajov.
  2. Mapový a webový server:
    1. Mapový server: Spravuje priestorové údaje a umožňuje ich vizualizáciu na digitálnych mapách.
    2. Webový server: Hosťuje verejný portál, cez ktorý občania a podnikatelia pristupujú k údajom.
  3. REST API – Integrácia so systémami:
    1. Umožňuje prepojenie GISPLAN so štátnymi, externými a internými systémami. API poskytuje štandardizované rozhranie na zdieľanie údajov.
  4. Kľúčové procesy podporované systémom:
    1. Evidencia majetku: Dáta o budovách, doprave a zeleni sú evidované a vizualizované v mapovom klientovi.
    2. Plánovanie údržby: Dáta sú využívané na efektívne plánovanie a manažment údržby mestského majetku.
    3. Zdieľanie údajov: Platforma umožňuje transparentné zdieľanie údajov medzi oddeleniami magistrátu a verejnosťou.
    4. Strategické rozhodovanie: Analytické nástroje a reporty podporujú plánovanie a strategické rozhodovanie na základe aktuálnych dát.

Prínosy architektúry:

  • Centralizované údaje o majetku mesta zlepšujú efektivitu práce a správu mestských zdrojov.
  • Integrácia s externými systémami umožňuje efektívnu výmenu informácií.
  • Vizualizácia na mapách zvyšuje zrozumiteľnosť údajov a prístupnosť pre občanov.

Táto architektúra reflektuje potreby mesta Košice a podporuje jeho ciele v oblasti digitalizácie a transparentného riadenia mestských procesov.

Funkčné požiadavky, nefunkčné a technické požiadavky sú uvedené v katalógu požiadaviek.

5.1Prehľad e-Government komponentov

Pre projekt bol vytvorený výstup I-03 Prístup k projektu.

macro:idmacro:idmacro:idmacro:idmacro:idData URI imagemacro:idmacro:idmacro:idmacro:idmacro:idmacro:idmacro:id6.LEGISLATÍVA

Pri návrhu a implementácii riešenia budeme vychádzať z nasledujúcej legislatívy:

PRÍRUČKY PROGRAMU SLOVENSKO
Príručka pre žiadateľa
Príručka pre prijímateľa (vrátane jej príloh)
Príručka k oprávnenosti výdavkov (vrátane jej príloh)
Komunikačná stratégia Program Slovensko programové obdobie 2021-2027 (vrátane jej príloh)
Všeobecná informácia k predkladaniu a schvaľovaniu ŽoNFP
Dizajn manuál Programu Slovensko (vrátane jej príloh)
Vzor Zmluvy o poskytnutí NFP
Príručka pre žiadateľov/prijímateľov k procesu a kontrole verejného obstarávania/obstarávania
ŠTANDARDY pre eGOVERNMENT
Zákon č. 95/2019 Z.z. o ITVS
Zákon č. 305/2013 Z.z. o eGovernmente a o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci
Zákon č. 177/2018 Z.z. proti byrokracii a o niektorých opatreniach na znižovanie administratívnej záťaže využívaním ISVS
Zákon č. 18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov
Vyhláška č. 401/2023 Z.z. o riadení IT projektov
Vyhláška č. 78/2020 Z.z. o štandardoch pre ITVS
Vyhláška č. 438/2019 Z.z. o výkone ustanovení zákona o e-Governmente (eDesk modul)
Vyhláška č. 331/2018 Z.z. o zaručenej konverzii
Vyhláška č. 29/2017 Z.z. o alternatívnom autentifikátore
Vyhláška č. 85/2018 Z.z. o spôsobe vyhotovenia listinného rovnopisu elektronického úradného dokumentu
Vyhláška č. 25/2014 Z.z. o IOM
Metodické usmernenie nariadeniu (GDPR) k spracúvaniu osobných údajov (prostredníctvom web stránok) v súlade s požiadavkami Nariadenia Rady EÚ č. 2016/679 z 27. apríla 2016 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov
Štandardné zmluvné doložky pre sprostredkovateľov (UOOU)
ŠTANDARDY pre KYBERNETICKÚ a INFORMAČNÚ BEZPEČNOSŤ
Zákon č. 69/2018 Z.z. o Kybernetickej bezpečnosti
Zákon č. 45/2011 Z.z. o Kritickej infraštruktúre
Zákon č. 351/2011 Z.z. o elektronických komunikáciách (ochrana súkromia a osobných údajov, ochrana sietí a zariadení)
Zákon č. 272/2016 Z.z. o dôveryhodných službách (elektronický podpis) a o dôveryhodných službách pre elektronické transakcie na vnútornom trhu (EiDAS)
Trestný zákon č. 300/2005 Z.z. (trestné činy páchané pomocou elektronických prostriedkov a v elektronickom prostredí)
Vyhláška č. 179/2020 Z.z. k spôsobom kategorizácie a obsahu bezpečnostných opatrení ITVS
Metodika pre Systematické zabezpečenie organizácií verejnej správy v oblasti informačnej bezpečnosti (CSIRT)
Smernica č. 7/2019 o riešení Bezpečnostných incidentov Vládnou jednotkou CSIRT
Vyhláška NBU č. 166/2018 Z.z., o podrobnostiach o technickom, technologickom a personálnom vybavení jednotky pre riešenie kybernetických bezpečnostných incidentov 
Vyhláška NBU č. 164/2018 Z.z., ktorou sa určujú identifikačné kritériá prevádzkovanej služby (kritériá základnej služby)
Vyhláška NBU č. 362/2018 Z.z., ktorou sa ustanovuje obsah bezpečnostných opatrení, obsah a štruktúra bezpečnostnej dokumentácie a rozsah všeobecných bezpečnostných opatrení 
Vyhláška NBU č. 436/2019 Z.z., o audite kybernetickej bezpečnosti a znalostnom štandarde audítora
ŠTANDARDY pre VLÁDNY CLOUD
Katalóg služieb a požiadavky na realizáciu služieb Vládneho Cloudu
Metodické usmernenie pre proces zaradenia cloudovej služby do katalógu č. 4542/2019/oSAEG-1
Usmernenie na aktualizáciu plánu migrácie IKT rezortu do dátového centra štátu
ŠTANDARDY pre RIADENIE PROJEKTU a PROGRAMU
Metodický pokyn k spracovaniu:
_Štúdie uskutočniteľnosti (ŠÚ)
_Finančnej analýzy projektu
_Analýzy nákladov a prínosov projektu (CBA)
_Finančnej analýzy žiadateľa o NFP
_Celkových nákladov na vlastníctvo v programovom období 2014 – 2020
Metodický pokyn UPVII č. 3425/2019/oPK-1 na rozpočtovanie nákupu IT v rámci medzirezortného programu 0EK Informačné technológie financované zo štátneho rozpočtu
Metodické usmernenie o postupe pri príprave investícií a koncesií podliehajúcich hodnoteniu MFSR
Rámec na hodnotenie verejných investičných projektov v SR
Používateľská príručka MetaIS
Používateľská príručka MetaIS Confluence
Informatizácia 2.0 - revízia výdavkov
ŠTANDARDY pre RIADENIE ARCHITEKTÚRY
Používateľská príručka MetaIS č. 3642/2018/oSAEG-1
Metodický pokyn ÚPVII č. 514/2017-313 z 10.1.2017 na aktualizáciu obsahu centrálneho metainformačného systému verejnej správy povinnými osobami v znení neskorších predpisov
Metodické usmernenie č. 5651/2019/oSAEG-1 z 20.09.2019 na odpočet plnenia NKIVS orgánmi riadenia
Pravidlá publikovania elektronických služieb do multikanálového prostredia verejnej správy (Číslo: 3204/2018/oAeG-1)
ŠTANDARDY pre KVALITU ÚDAJOV
Zákon č. 305/2013 Z.z. o eGovernmente (§52) - povinnosť referencovania sa a využívať referenčné údaje.
Zákon č. 305/2013 Z.z. o eGovernmente (§10) - povinnosť využívať „Modul procesnej integrácie a integrácie údajov (jeho časti IS CSRÚ)“ a realizovať integráciu údajov, synchronizáciu údajov pri referencovaní a pri výmene údajov s referenčnými registrami a základnými číselníkmi.
Metodické usmernenie o postupe zaraďovania referenčných údajov do zoznamu referenčných údajov vo väzbe na referenčné registre  (č. 3639/2019/oDK-1)
Metodické usmernenie č. 1/2019 k zálohovaniu údajov v databázach domén, registrátorov a kontaktov súvisiacich so správou domén najvyššej úrovne
Postup pripojenia OVM v roli konzumenta údajov do IS CSRÚ
ŠTANDARDY pre DIZAJN a OPTIMALIZACIU PROCESOV a ŽIVOTNÝCH SITUÁCII
Metodika Používateľské princípy pre návrh a rozvoj elektronických služieb verejnej správy
Metodika optimalizácie procesov verejnej správy (najmä postupovať podľa bodu 3.5 b) pri vytváraní Procesnej analýzy) a v súlade s Metodikou optimalizácie procesov – konvenciami modelovania (aktualizovať diagramy životných situácií a karty životných situácií vedených na MVSR, ak Dielo ovplyvní výkon procesov životnej situácie)
Metodika merania výkonnosti procesov prostredníctvom KPI (dodať funkcionalitu exportu dát z Diela a merania výkonnosti procesov)
Metodika merania nákladovosti TB-ABC
Metodika identifikácie, vizualizácie a referencovania údajov pri dátovom modelovaní vo verejnej správe
ŠTANDARDY pre UX
Metodika Jednotný dizajn manuál elektronických služieb verejnej správy
Metodické usmernenie UVSR č. 002089/2018/oLŠISVS-7 zo dňa 11.05.2018
Metodické usmernenie pre tvorbu používateľsky kvalitných elektronických služieb verejnej správy (Číslo spisu v DKS: 004307/2019/oBI)
ŠTANDARDY RIADENIA KVALITY
Metodika riadenia QAMPR 
Riadenie kvality podľa Smernice STN EN ISO 9001: 2016
ŠTANDARDY pre LICENCIE
Uznesenia vlády č. 286/2019 o povinnosti prednostne pristupovať k platným a účinným centrálnym IKT zmluvám
Metodický pokyn k zabezpečeniu centrálneho nákupu produktov a služieb spoločnosti ORACLE v rámci Centrálnej rámcovej dohody na poskytovanie licencií a produktov ORACLE a služieb s nimi súvisiacich
ŠTANDARDY OBSTARAVANIA
Zákon č.343/2015 Z.z. o verejnom obstarávaní
Koncepcia nákupu IT vo verejnej správe (v kontexte rokovania o licenčných právach k zdrojovému kódu)
OSTATNÉ ŠTANDARDY
Zákon č. 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám
Zákon č. 315/2016 Z.z. o registri partnerov verejného sektora

Tabuľka 8 Zoznam legislatívy

Projekt je realizovaný za účelom dosiahnutia súladu s platnou legislatívou /vyššie uvedený kompletný zoznam/.

7.ROZPOČET A PRÍNOSY

Počas Prípravnej a iniciačnej fázy, je potrebné predložiť samostatný dokument M-05 Analýza nákladov a prínosov (xls. BC/CBA) v predpísanej štruktúrovanej forme.(povinné v prípade projektov nad 1 000 000,- EUR). Pre iný, než veľký projekt - projekt pod 1 000 000,- EUR - objednávateľ detailne opíše nákladovú a prínosovú stránku a postup, ktorý je zvolený na cenovú kalkuláciu nákladov a prínosov projektu.
V tejto časti dokumentu sa od Vás očakáva štruktúrovane popísať:

  • vypočítané náklady (vývoj + prevádzka) v T10 (t.j. na 10 rokov dopredu)
  • vypočítané prínosy v T10 (t.j. na 10 rokov dopredu)
  • slovne popísať výpočet prínosov, z čoho sú čerpané vstupné hodnoty
  • rok návratnosti (doplnenie ukazovateľov: ENPV, FNPV, BCR)

7.1Sumarizácia nákladov a prínosov

V súčasnosti existujú moderné a veľmi presné a efektívne metódy mobilného mapovania územia, pomocou ktorých je možné vytvoriť prakticky kontinuálny panoramatický zber obrazovej dokumentácie vo veľmi presných lokalizačných parametroch. Mobilné mapovanie je pomerné nová a moderná technológia procesu zbierania geopriestorových údajov, s využitím pohybujúceho sa vozidla, ktoré je osadené systémom kamier a GPS (tzv. fotogrametrická jednotka), vrátane sférických kamier pre zachytenie 360° reality (veľmi rýchla panoramatická „fotodokumentácia" územia v malých krokoch posunu). Z takto vytvorených snímok je fotogrametrickými metódami odvádzané polohopisné identifikačné k vybraným objektom z reálneho územia. Výrobcovia týchto zariadení uvádzajú lokalizačné presnosti po postprocesingu (komplexnom spracovaní údajov zozbieraných terénnym zberom) v rozpätí od 0,05m do 0,20 m. Tieto podkladové panoramatické snímky budú ďalej vyhodnocované a ďalším detailným spracovaním budú vytvárané jednotlivé prvky/vrstvy mapy, s presne nastavenou metodikou dátovej a priestorovej logiky.

Sumarizácia nákladov a prínosov

Názov výdavkuMerná jednotkaJednotková suma bez DPHCelkový počet jednotiekCelková suma s DPH
Kľúčový používateľHOD                        17,00 €1958,433 292,8 €
Biznis vlastníkHOD                        17,00 €652,811 097,6 €
Odborník pre IT dohľad/Quality AssuranceHOD                        17,00 €326,4                   5 548,8 €
IT AnalytikHOD                        17,00 €326,4                5 548,8 €
Manažér kybernetickej a informačnej bezpečnostiHOD17,00 €326,45 548,8 €
Paspost komunikácií /geodetické mapovanieprojekt493 333,33 €1              606 800 €
Úpravy existujúceho SW a import dát z geodetického mapovania komunikáciíprojekt                      10 000 €1                12 300 €
Pasport zelene/geodetické mapovanieprojekt546 666,66 €1              672 399,99 €
Úpravy existujúceho SW a import dát z geodetického mapovania zeleneprojekt                       12000 €1                14 760 €
Pasport budov/multilicenciaprojekt135 000 €1              166 050 €
Úpravy existujúceho SW a integrácie k pasportu budovprojekt45 000 €155 350 €
Paušálna sadzbaprojekt111 208,77 €1              111 208,77 €
Celková suma projektu1 699 906 €

Sumarizácia nákladov je zostavená vzhľadom na potrebu zapojenia interných zamestnancov žiadateľa - Mesta Košice a na základe výsledkov prieskumu trhu vo vzťahu k technickému riešeniu projektu a potrebe pasportizácie jednotlivých oblastí - zelene, budov a komunikácií.

Nie všetky sociálno-ekonomické vplyvy sa dajú vždy vyčísliť a zhodnotiť. Preto zohľadňujeme aj nevyčíslené prínosy, najmä vo vzťahu k týmto otázkam: (čistý) dosah na zamestnanosť, ochrana životného prostredia, sociálna rovnosť a rovnaké príležitosti. Prínosy boli kvantifikované pre jednotlivé oblasti, ktoré budú vytvorené realizáciou projektu:

  • Digitálny pasport budov - evidencia, správa a pasportizácia nehnuteľného majetku Mesta Košice (budovy a stavby) s prepojením na dáta Katastra nehnuteľností a technicko-pasportizačnú evidenciu,
  • Digitálny pasport dopravy - zdokumentovanie zvislého a vodorovného dopravného značenia v zmysle Vyhlášky č. 30/2020 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Pozemné komunikácie budú kategorizované do jednotlivých funkčných skupín a tried v zmysle príslušného zákona, vyhlášky a technických noriem v súradnicovom systéme S-JTSK a v digitálnom formáte, v grafickom a tabuľkovom spracovaní budú zisťované technické parametre pozemných komunikácií.
  • Digitálny pasport zelene - pasport zelene a hodnotenie drevín na území mesta Košice ako podklad pre plánovanie odborných zásahov a vydávanie stanovísk týkajúcich sa verejnej zelene, zvýšenie estetickej a ekologickej hodnoty mesta. Výsledkom bude vyhotovený tabuľkový zoznam typov vegetačných a technických prvkov na záujmovom území a ich množstvo v m2 alebo v kusoch, podľa toho, či ide o bodové alebo plošné prvky. Prvky budú zároveň zaradené do plôch podľa ich vlastnej polohy (v teréne by mali byť jasne vymedzené) a podľa typu údržby, ktorá by mala byť pre každú plochu rovnaká.
IDPrínosAtribútyHodnoty
1.Úspora času zamestnanca mesta pri  plánovaní a riadenípočet užívateľov121
  Priemerný počet hodín venovaných riadeniu a plánovaniu/zamestnanec/týždenne4
  Priemerný plat vo verejnej správe (€/h) (2Q2024)                 12,7€
  Očakávané zníženie100%
  AS IS319 633,6 €
  TO BE                      0 €
  Ročná úspora319 633,6 €
2.Úspora času zamestnanca mesta v terénePočet zamestnancov mesta v teréne15
  Priemerný počet hodín (týždeň)20
  Priemerný plat vo verejnej správe (€/hod)                 12,7 €
  Očakávané zníženie100%
  AS IS198 120 €
  TO BE0 €
  Ročná úspora198 120 €
Celková ročná úspora517 753,6

Sumárne odhadujeme prínosy vo výške 517 753,6 € / rok. Okrem kvantifikovaných prínosov však existuje množstvo kvalitatívnych prínosov ako napríklad zvýšenie efektivity rozhodovania a plánovania vďaka kvalitným a aktuálnym údajom, zvýšenie transparentnosti a posilnenie strategického plánovania, zvýšenie dostupností informácií pre občanov, či posilnenie dôveryhodnosti a úplnosti údajov v rámci mestských agend.

8.HARMONOGRAM JEDNOTLIVÝCH FÁZ PROJEKTU a METÓDA JEHO RIADENIA

IDFÁZA/AKTIVITAZAČIATOK (odhad termínu)KONIEC (odhad termínu)POZNÁMKA
1.Prípravná fáza06/202406/2025 
2.Iniciačná fáza06/202506/2025 
3.Realizačná fáza - hlavná aktivita projektu07/202506/2027 
3aAnalýza a Dizajn07/202512/2025 Analýza súčasných potrieb, súčasného stavu ISVS a dát pre integráciu, analýza VZN
3bNákup technických prostriedkov, programových prostriedkov a služieb07/202503/2027Obstaranie softvérového riešenia a technických prostriedkov /HW/
3cImplementácia a testovanie01/202603/2027Zavedenie riešenia do prevádzky - čistenie, integrácia a open dáta
3dNasadenie a postimplementačná kontrola04/202706/2027Nasadenie a post-implementačná kontrola
4.Dokončovacia fáza06/202706/2027 Odovzdávanie výstupov a administratívna finalizácia projektu
5.Podpora prevádzky (SLA)07/202706/2032Trvanie SLA kontraktu, fáza udržateľnosti projektu

Tabuľka 9 Harmonogram projektu

Projekt sa realizuje metódou Waterfall s logickými nadväznosťami realizácie jednotlivých modulov na základe funkčnej a technickej špecifikácie vypracovanej v rámci prípravy projektu. Niektoré opatrenia sa budú realizovať paralelne, dokonca rôznymi tímami, avšak na základe vopred stanovej stratégie a plánu celého projektu.

Agilný prístup bol vylúčený s ohľadom na potrebu realizácie projektu za plnej prevádzky GIS a súvisiacich služieb Mesta Košice.

Prípravná a Iniciačná fáza zahŕňa prípravu obsahu projektu, prípravu Manažérskych produktov v zmysle požiadaviek výzvy, definovanie zloženia projektového tímu a Riadiaceho výboru, príprava žiadosti o NFP. Iniciačná fáza bude ukončená schválením žiadosti o NFP a podpisom Zmluvy o poskytnutí NFP. Následne sa bude realizovať verejné obstarávanie, ktoré bude ukončené pred začiatkom hlavnej aktivity projektu.

V rámci realizačnej fázy sa bude realizovať obsah projektu /vyššie popísané/ s cieľom dosiahnutia hlavných cieľov a merateľných ukazovateľov. Taktiež sa bude pripravovať dokumentácia v zmysle požiadaviek definovaných vo Vyhláške 401/2023 Z.z. o riadení projektov.

Dokončovacia fáza vytvorí dokumenty a podklady pre ZMS, ako aj dokumenty v rámci požiadaviek Vyhlášky 401/2023 Z.z. stanovené pre dokončovaciu fázu.

Po uzatvorení dokončovacej fázy začne podpora prevádzky /totožná s obdobím udržateľnosti projektu/. Mesto Košice zabezpečí využívanie implementovaných systémov a udržiavanie dosiahnutých výsledkov. Podpora bude zabezpečená aj uzatvorenými SLA zmluvami s dodávateľmi /pri podpore prevádzky/. Udržateľnosť projektu bude zabezpečená počas tohto obdobia vlastnými zdrojmi Mesta Košice.

9.PROJEKTOVÝ TÍM

Zostavuje sa Riadiaci výbor (RV), v minimálnom zložení:

  • Predseda RV
  • Biznis vlastník
  • Zástupca prevádzky
  • Zástupca dodávateľa (dopĺňa sa až po VO / voliteľný člen)
  • Projektový manažér objednávateľa (PM)
    Zostavuje sa Projektový tím objednávateľa
  • kľúčový používateľ,
  • IT analytik alebo biznis analytik,
  • IT architekt,
  • biznis vlastník
  • manažér kvality (nepovinný člen pre projekty do 1 000 000,- EUR, povinný pri veľkých projektoch nad 1 000 000,- EUR,
  • manažér IT prevádzky (nepovinný člen)
  • manažér kybernetickej a informačnej bezpečnosti (nepovinný člen)
  • UX dizajnér (nepovinný člen)
  • iná špecifická rola (nepovinný člen)
  • doplniť tabuľku zodpovedných osôb, ktoré budú participovať v projekte
IDMeno a PriezviskoPozíciaOddelenieRola v projekte
1.Doplniť meno a priezviskoDoplniť pozíciu (pracovné zaradenie v línii)Doplniť názov org. útvaruDoplniť rolu v projekte
2.Doplniť meno a priezviskoDoplniť pozíciu (pracovné zaradenie v línii)Doplniť názov org. útvaruDoplniť rolu v projekte
3.Doplniť meno a priezviskoDoplniť pozíciu (pracovné zaradenie v línii)Doplniť názov org. útvaruDoplniť rolu v projekte
Vzor organizačnej štruktúry
SABLONA_I-02_PROJEKTOVY_ZAMER_Projekt_XYZ_YYMMDD_v0.1_d9faa472f626899.png
SABLONA_I-02_PROJEKTOVY_ZAMER_Projekt_XYZ_YYMMDD_v0.1_a6af23de6588b10b.png

9.1 PRACOVNÉ NÁPLNE

Doplniť podľa dokumentu z Riadiaceho Výboru projektu, prípadne zo splnomocnení alebo menovacích dekrétov . Tieto vstupy neskôr využijete pri dokumente PID.
VZORY a ŠABLONY zdrojových súborov sú tu: https://www.mirri.gov.sk/sekcie/informatizacia/riadenie-kvality-qa/riadenie-kvality-qa/index.html  
Poznámka: Odporúčame – pozrite si VZOR pre MENOVACIE DEKRÉTY členov projektového tímu – vzor obsahuje názorný popis všetkých projektových rolí, ktoré vyžaduje Vyhláška 401/2023 Z.z. o riadení projektov a zmenových požiadaviek v prevádzke.

10.ODKAZY

Doplniť odkazy na už existujúce produkty v maximálnej miere – vyhnúť sa duplikovaným informáciám.

11.PRÍLOHY

Príloha : Zoznam rizík a závislostí (Excel): https://www.mirri.gov.sk/sekcie/informatizacia/riadenie-kvality-qa/riadenie-kvality-qa/index.html
Poznámka: Odporúčame, si evidovať a vyhodnotiť pripomienky odbornej verejnosti

  • Podľa § 4 odsek 10 – Vyhláška 401/2023 Z.z. o riadení projektov a zmenových požiadaviek v prevádzke je potrebné zrealizovať pripomienkovanie Projektového zámeru odbornou verejnosťou
  • Odporúčame túto aktivitu formalizovať (do dokumentu)
  • Odporúčame vyhodnotenie zverejniť na webové sídlo objednávateľa (do projektového adresára) – v súlade s Vyhláškou 401/2023 Zz. Oznámenie o začatí verejného pripomienkovania sa zverejní v centrálnom metainformačnom systéme verejnej správy na mieste určenom Orgánom vedenia. Na schválenie riadiacemu výboru v prípravnej a iniciačnej fáze sa tieto výstupy predkladajú až po zverejnení vyhodnotenia pripomienok.
    Koniec dokumentu
    1 Notácia ArchiMate: https://publications.opengroup.org/standards/archimate
    2 Aktuálny spoločný repozitár architektonických modelov verejnej správy je https://avssr.horizzon.cloud/. O prístup do repozitára a poskytnutie licencie pre modelovací nástroj pracujúci s repozitárom modelov je potrebné požiadať na e-mailovej adrese: sprava_EA@mirri.gov.sk.
    3 Napr. modelovací nástroj Archi - Open Source ArchiMate Modelling: https://www.archimatetool.com.
    4 Napr. modelovací nástroj pre BPMN - Camunda Modeler - Open Source Desktop Modeler: https://camunda.com/download/modeler/.
    5 Podľa § 2 ods. 1 písm. i) vyhlášky MIRRI č. 401/2023 Z.z. o riadení projektov a zmenových požiadaviek v prevádzke informačných technológií verejnej správy sa objednávateľom rozumie správca alebo prevádzkovateľ ITVS, ktorý projekt realizuje alebo chce realizovať.
    6 Spoločné moduly podľa zákona č. 305/2013 e-Governmente
    7 EUPL licencie: https://joinup.ec.europa.eu/sites/default/files/inline-files/EUPL%201_1%20Guidelines%20SK%20Joinup.pdf