I-02 Projektový zámer (projektovy_zamer)

Version 1.5 by Gabriela Hajduková on 2025/04/03 09:31

SABLONA_I-02_PROJEKTOVY_ZAMER_Projekt_XYZ_YYMMDD_v0.1_5d283de4ad3c0b7a.png
PROJEKTOVÝ ZÁMER
Vzor pre manažérsky výstup I-02
podľa vyhlášky MIRRI č. 401/2023 Z. z.

Povinná osobaMesto Košice
Názov projektuPasportizácia mestskej infraštruktúry a zelene mesta Košice
Zodpovedná osoba za projektIng. Gabriela Hajduková, vedúca referátu dátovej politiky a analýz
Realizátor projektuMesto Košice
Vlastník projektu Mesto Košice
Schvaľovanie dokumentu
Položka

Meno a priezvisko

Ing. Richard Dlhý

Organizácia

Mesto Košice

Pracovná pozícia

1. zástupca riaditeľa Magistrátu mesta Košice

Dátum

26.3.2025

Podpis
(alebo elektronický súhlas)

Vypracoval

PhDr. Vladimíra Pazderová, PhD.

Ing. Martin Kasnár

Novo FundingProjektový manažér18.11.2024 

1.História DOKUMENTU

VerziaDátumZmenyMeno
1.018.11.2024Prvá verzia dokumentuPhDr. Vladimíra Pazderová, PhD.
1.113.12.2024Druhá verzia dokumentu /so zapracovaním pripomienok/ PhDr. Vladimíra Pazderová, PhD.
1.225.3.2025Tretia verzia dokumentu/ aktualizácia rozpočtu projektuPhDr. Vladimíra Pazderová, PhD.

2.ÚČEL DOKUMENTU, SKRATKY (KONVENCIE) A DEFINÍCIE

V súlade s Vyhláškou 401/2023 Z.z. o riadení projektov a zmenových požiadaviek v prevádzke informačných technológií verejnej správy  je dokument Projektový zámer pre iniciačnú fázu určený na rozpracovanie detailných informácií prípravy projektu Pasportizácia mestskej infraštruktúry a zelene mesta Košice financovaného z Operačného programu Slovensko, v rámci výzvy č. PSK-MIRRI-619-2024-ITI-EFRR Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu.

 Projektový zámer pre iniciačnú fázu je určený na rozpracovanie detailných informácií prípravy projektu Pasportizácia mestskej infraštruktúry a zelene mesta Košice financovaného z Operačného programu Slovensko, v rámci výzvy č. PSK-MIRRI-619-2024-ITI-EFRR Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu.

2.1Použité skratky a pojmy

SKRATKA/POJEMPOPIS
GISGeografický informačný systém
IKTInformačno-komunikačné technológie (organizácie)
ISInformačný systém
ISVSInformačný systém verejnej správy
MCAMultikriteriálna analýza
MMKMagistrát mesta Košice
NKIVSNárodná koncepcia informatizácie verejnej správy
OEObjekt evidencie
PSKProgram Slovensko
SLAService Level Agreement – dohoda/zmluva o parametroch poskytovania služby
SWSoftvér
ZMSZáverečná monitorovacia správa

2.2Konvencie pre typy požiadaviek (príklady)

Nie je relevantné pre projekt

3.DEFINOVANIE PROJEKTU

3.1Manažérske zhrnutie

Predmetom projektu je rozšírenie a skvalitnenie údajovej databázy už etablovaného systému GISPLAN prostredníctvom pasportizácie mestských budov, dopravy a zelene s cieľom skvalitnenia prostriedkov digitálnej podpory smerovanej na efektívnejšie rozhodovanie, plánovanie a správu mesta ich používateľom prostredníctvom dostatku kvalitatívnych a kvantitatívnych informácií.

Dôvod realizácie projektu spočíva v riešení kľúčových problémov mesta Košice, konkrétne nedostatku aktuálnych, prepojených a kvalitných údajov o mestskom majetku (budovy, zeleň, doprava). Tento stav vedie k neefektívnemu rozhodovaniu, vyšším nákladom a pomalým procesom vo verejnej správe, čo ovplyvňuje kvalitu poskytovaných služieb občanom.

Cieľom tohto projektu je v rámci výzvy č. OPII PSK-MIRRI-619-2024-ITI-EFRR Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu  zlepšenie vnútorných procesov súvisiacich s manažmentom údajov, ktorými disponuje mesto Košice.

Efektívny výkon verejnej samosprávy je možné zabezpečovať len prostredníctvom efektívneho informačného systému, ktorý je vytvorený na báze geografických informačných systémov.  GIS predstavuje integráciu technických a programových prostriedkov, dát, pracovných postupov, personálu, používateľov a pod. do jedného celku.  Účelom systému GISPLAN pri jeho využití vo verejnej správe je zníženie nákladov na riadenie mesta optimalizáciou procesov v rámci jeho riadenia a správy. Systém pracuje na princípe vizualizácie, prezentáciou dôležitých informácií, na podporu rozhodovacích procesov prostredníctvom digitálnych máp a v súčasnosti obsahuje 43 mapových aplikácií, 12 agendových aplikácií a 6 pasportov.

Medzi kľúčové aplikácie patria napríklad katastrálna mapa a územný plán mesta, mapa investičných zámerov mesta, sledovanie uzávierok miestnych komunikácií, hluková mapa, informačný systém o zeleni a ďalšie. Vybrané aplikácie sú prístupné aj pre verejnosť cez webovú stránku mesta a časť služieb systému je dostupná aj cez elektronické služby mesta Košice.

Projekt nadväzuje na Integrovanú územnú stratégiu UMR Košice 2023 - 2027 a prispeje k napĺňaniu jej cieľov prostredníctvom integrácie dátových platforiem a prístupu k priestorovým a otvoreným dátam, ktoré umožnia transparentné, efektívne a na dáta orientované rozhodovanie v rámci mesta. Projekt tiež podporí budovanie odborných kapacít a prepojenie kľúčových aktérov v rámci verejnej správy a komunity, čo prispeje k posilneniu strategického plánovania na úrovni mesta. Predkladaný projekt nadväzuje na Cieľ 20 (v rámci Prioritnej oblasti Služby a politiky samosprávy) Zvýšiť úroveň kapacít a služieb poskytovaných samosprávou prostredníctvom digitalizácie a elektronizácie služieb samosprávy.

Projekt má za cieľ vytvorenie digitálneho pasportu infraštruktúry a zelene mesta Košice s dôrazom na priestorovú a atribútovú časť záznamov s ich integráciou do GIS platformy mesta pre potreby inteligentného riadenia a podpory mesta Košice a jeho regiónu. Jedná sa o zber a integráciu dodatočných údajov pasportizáciou mestských budov, dopravy a zelene, doplňujúcich a rozširujúcich už existujúcu databázu geografického informačného systému GISPLAN. Systém GISPLAN je určený na optimalizáciu procesov v rámci správy a riadenia mesta, zníženie jeho nákladov prostredníctvom vizualizácie a efektívneho využívania digitálnych máp a prezentáciu dôležitých informácií na podporu rozhodovacích procesov.

 S digitálnym pasportom bude možné centralizovať priestorové údaje, čo umožní ich systematické zdieľanie a sprístupňovanie v rámci verejnej správy a uľahčí prístup občanov k aktuálnym informáciám. Vďaka projektu tak bude zabezpečený systematický manažment údajov, čo zabezpečí kvalitné podklady pre úkony verejnej správy.

Hlavnou motiváciou projektu je výrazne podporiť realizáciu aktivít v oblasti lepšieho využívania a následného zdieľania údajov na úrovni jednotlivých oddelení Magistrátu mesta Košice, konkrétne zvýšiť dôveru v správnosť a úplnosť vlastnej agendovej časti, ako aj výrazne zvýšiť schopnosť mapovej integrácie údajov a možnosť vyhodnocovať ich vo vzájomných súvislostiach.

Súčasťou projektu je:

  • digitálny pasport budov,
  • digitálny pasport dopravy,
  • digitálny pasport zelene.

Pasportizácia mestskej infraštruktúry a zelene v meste Košice zabezpečí rozvoj oblasti zberu, prepájania a vyhodnocovania dát za účelom inteligentného rozhodovania, plánovania a spravovania. V súčasnosti mesto Košice čelí nedostatku prepojených, aktuálnych a kvalitných údajov o svojom majetku (komunikácie, zeleň, budovy), čo vedie k neefektívnemu riadeniu a vyšším nákladom. Predkladaný projekt má za cieľ odstrániť tieto prekážky a posilniť správu mestského majetku. Mesto Košice sa pre realizáciu systému rozhodlo z dôvodu potreby komplexnej inventarizácie, zhromažďovania, triedenia, vyberania a prezentovania údajov. Vytvorené dáta budú slúžiť na vedenie a manažment databáz priestorových informácií. Aktuálny stav nie je havarijný, ale priorita projektu je vysoká vzhľadom na potrebu zlepšenia efektivity mestských procesov. Realizácia projektu zníži riziko chýb pri rozhodovaní a zabezpečí podporu strategického plánovania mestského rozvoja.

Projekt bude realizovaný v rámci výzvy č. PSK-MIRRI-619-2024-ITI-EFRR Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu.

 Výsledky projekty budú plniť nasledujúce špecifické ciele výzvy:

  • RSO1.2: Využívanie prínosov digitalizácie pre občanov, podniky, výskumné organizácie a orgány verejnej správy /opatrenie 1.2.2. Podpora budovania inteligentných miest a regiónov/

Účelom opatrenia 1.2.2. Podpora budovania inteligentných miest a regiónov výzvy Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu je zabezpečenie rozvoja obcí, miest a regiónov prostredníctvom implementácie inovatívnych technologických a netechnologických riešení a inteligentného riadenia v zmysle konceptu inteligentných miest a regiónov. Zavedené budú elektronické platformy a proaktívne elektronické služby pre vnútornú správu samosprávy, zefektívnenia a skvalitnenia služby samosprávy pre občanov a podnikateľov, zavedie sa systematický prístup k tvorbe, využitiu a zdieľaniu dát. Dôraz bude kladený na vývoj a zavádzanie inovatívnych, integrovaných a udržateľných riešení, inkluzívny prístup a spoluprácu kľúčových aktérov, modernizáciu samospráv po procesnej a technologickej stránke, ako aj v oblasti budovania odborných kapacít.

Projekt prispieva k zabezpečeniu rozvoja obcí, miest a regiónov prostredníctvom implementácie inovatívnych technologických a netechnologických riešení a inteligentného riadenia v rámci podpory rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy, najmä rozvoja dátových platforiem, využívania priestorových a otvorených dát a súvisiacich nástrojov s pridanou hodnotou pre inteligentné rozhodovanie a správu mesta/regiónu, proaktívnych elektronických služieb, ako aj poskytovanie služieb občanom a podnikateľom, vrátane získavania poznatkov o aktuálnom stave dostupnosti a využívania dát v rámci verejnej správy, budovania špecifických kapacít a infraštruktúry.

Výzva definuje 2 základné aktivity, z ktorých projekt realizuje, ako je znázornené v nasledujúcej tabuľke:

IDAktivitaPopis činnosti
1.IoT, dáta a platformy - Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy, najmä rozvoja dátových platforiem, informačných systémov (v nadväznosti na inteligentné riadenie a podpory budovania miest a regiónov) a súvisiacich nástrojov s pridanou hodnotou pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu

V súčasnej dobe elektronizácia procesov v prostredí úradov miestnej samosprávy je bez systémových nástrojov riadenia kvality zberu a evidencie údajov (princípy úplnosti a jednoznačnosti), ako aj bez integračných nástrojov umožňujúcich následné vzájomné kombinovanie údajov. Pri internej analýze boli zistené veľké obsahové a systémové disharmónie (nezrovnalosti) – duplicity údajov, triplicity a viacnásobné výskyty rovnakých údajov, neúplnosť údajov, nejednoznačnosť údajov.

Táto dátová nekonzistentnosť jednotlivých dátových zdrojov je dlhodobým problémom agendového spracovania dát na úradoch miestnej samosprávy. Kvalitné údaje vznikajú ako výsledok integrácie katastrálnej mapy, adresno-lokalizačného registra, vektorového líniového modelu cestnej siete a výsledkov integrovaného mobilného mapovania. Integrácia, transformácia a prípadné vybudovanie lokalizačných registrov jednotlivých tematických vrstiev je požiadavkou na kvalitu inteligentného rozhodovania, plánovania a spravovania.

Rozsah projektu:

  • digitálny pasport budov,
  • digitálny pasport dopravy,
  • digitálny pasport zelene.

Koncový užívateľ vyžaduje rýchle, flexibilné a spoľahlivé služby, za ktoré zodpovedá mesto, v rámci svojej agendy. Z tohto dôvodu je hlavnou potrebou projektu zabezpečenie dát, ktoré sú odborne zozbierané, štruktúrované a logicky usporiadané.  Takéto údaje sú základom toho, aby jednotlivé organizačné útvary MMK vedeli prioritne spracovávať údaje zo svojho tematického pohľadu, ale zároveň, aby si tieto údaje mohli odborné pracoviská vymieňať a pracovať s nimi. Občan takto získava aktuálny prehľad o stave OE. Projekt povedie k úsporám na čase úradníka a občana:

  • odstránenie potreby úradníka v teréne pre potreby overenia skutkového stavu,
  • rozšírenie a skvalitnenie údajov databázy,
  • zvýšenie efektivity prijímania rozhodnutí, plánov a správy mesta,
  • umožnenie prístupu verejnosti k informáciám o mestskom majetku.

Realizácia projektu prispeje k naplneniu špecifických cieľov výzvy:

  • RSO 1.2 Využívanie prínosov digitalizácie pre občanov, podniky, výskumné organizácie a orgány verejnej správy  v rámci opatrenia 1.2.2 Podpora budovania inteligentných miest a regiónov

V rámci projektu sa plánuje realizácia nasledujúcich kľúčových opatrení: 

  • digitálny pasport budov,
  • digitálny pasport dopravy,
  • digitálny pasport zelene.

Uvedené opatrenia sa budú realizovať v rámci jednej hlavnej aktivity projektuktorá bude prebiehať od 07/2025 do 06/2027 (24 mesiacov).

Realizáciou projektu bude zabezpečené naplnenie nasledujúcich merateľných ukazovateľov:

1. ukazovatele výstupu:

  • PO081 (PSKPRCO76) - Integrované projekty pre územný rozvoj - 1

2. ukazovatele výsledku:

  • PR092 (PSKPSRI40) -  Používatelia nových a vylepšených verejných inovatívnych služieb, produktov a procesov - 897 používateľov/ročne (stanovenie hodnoty merateľného ukazovateľa vychádza z počtu aktívnych používateľov systému GIS v čase podávania projektového zámeru / pre modul zelene, komunikácií a správy budov)

Celkový rozpočet projektu je  1 799 906 Eur, ktorý pokryje všetky náklady spojené s nákupom, implementáciou a zaškolením kľúčových používateľov.

Projekt je predkladaný v rámci výzvy PSK-MIRRI-619-2024-ITI-EFRR Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu. Projekt bude implementovaný v rámci Programu Slovensko a jeho špecifického cieľa RSO 1.2 Využívanie prínosov digitalizácie pre občanov, podniky, výskumné organizácie a orgány verejnej správy, v rámci Opatrenia Podpora budovania inteligentných miest a regiónov.

Prínosy projektu sú nasledujúce:

  • Zníženie prevádzkových nákladov mesta prostredníctvom optimalizácie riadiacich procesov.
  • Zvýšenie efektivity rozhodovania a plánovania vďaka kvalitným a aktuálnym údajom.
  • Podpora transparentnosti a posilnenie strategického plánovania na základe dát.
  • Zlepšenie dostupnosti informácií pre občanov prostredníctvom elektronických služieb.
  • Posilnenie dôveryhodnosti a úplnosti údajov v rámci mestských agend.

Projekt je určený pre mesto Košice a jeho občanov, pričom konečnými používateľmi budú zamestnanci Magistrátu mesta Košice a mestských podnikov a organizácií, strategickí plánovači, podnikatelia a verejnosť.

3.2Motivácia a rozsah projektu

Hlavná motivácia mesta Košice súvisí so snahou o zabezpečenie systematického a automatizovaného zverejňovania údajov a ich aktívne využívanie v rámci procesov verejnej správy mesta. Projekt je zameraný na optimalizáciu a digitalizáciu evidenčných a manažérskych procesov, čo umožní mestu využívať spoľahlivé, aktuálne a efektívne spravované dáta, a tým podporiť strategické rozhodovanie a plánovanie. Publikáciou údajov chce mesto prispievať k naplneniu iniciatívy pre otvorené vládnutie ako jednej z najdynamickejších medzinárodných iniciatív pre zodpovedné a transparentné fungovanie verejnej správy.

Projekt rieši problém nedostatočne prepojených, zastaraných a nekompletných údajov o mestskom majetku, ktoré znižujú efektivitu rozhodovania a zvyšujú náklady na správu a údržbu. Aktuálny systém evidencie neposkytuje úplné podklady na strategické plánovanie ani kvalitné dáta na podporu transparentnosti voči verejnosti.

Mesto Košice má vo vlastníctve a správe majetok rôzneho charakteru, ako napríklad miestne a účelové komunikácie, pozemky so zeleňou a verejné priestranstvá, mestské budovy. V zmysle legislatívnych požiadaviek (Zákon o obecnom zriadení, Cestný zákon, Zákon o ochrane krajiny a prírody, Zákon o majetku obcí a pod.) mestu v súvislosti so správou mestského majetku vyplývajú viaceré povinnosti, ktoré je nutné dodržiavať a zabezpečovať. Kvôli komplexnosti týchto povinností a rozsahu dát, ktoré je potrebné spracovať, sú pokročilé a inteligentné nástroje na správu dát nevyhnutnosťou. Podobné výzvy riešia aj iné samosprávy a projekt mesta Košice môže slúžiť ako inšpirácia pre ďalšie mestá a regióny na Slovensku.

V projekte sú riešené tieto biznis procesy:

  • Evidencia mestského majetku, vrátane infraštruktúry, dopravy a zelene. 
  • Plánovanie údržby a obnovy mestského majetku. 
  • Zdieľanie údajov medzi oddeleniami magistrátu a ich sprístupnenie verejnosti.
  • Strategické rozhodovanie podporené aktuálnymi a kvalitnými dátami.

Aktuálny stav nie je havarijný, ale priorita projektu je vysoká vzhľadom na potrebu zlepšenia efektivity mestských procesov. Realizácia projektu zníži riziko chýb pri rozhodovaní a zabezpečí podporu strategického plánovania mestského rozvoja.

Zámerom projektu je vybudovanie digitálneho pasportu infraštruktúry a zelene mesta Košice s dôrazom na priestorovú a atribútovú časť záznamov s ich integráciou do GIS platformy mesta pre potreby inteligentného riadenia a podpory mesta Košice a jeho širšieho regiónu. Primárne sa jedná o zber a integráciu dodatočných údajov pasportizáciou mestských budov, dopravy a zelene, doplňujúcich a rozširujúcich už existujúcu databázu geografického informačného systému GISPLAN. Nedostatočne prepojené a aktuálne údaje môžu viesť k riziku nesprávnych rozhodnutí, preto je projekt vnímaný ako vysoko prioritný pre efektívne plánovanie a riadenie mestského rozvoja. Systém GISPLAN je určený na optimalizáciu procesov v rámci správy a riadenia mesta, zníženie jeho nákladov prostredníctvom vizualizácie a efektívneho využívania digitálnych máp a prezentáciu dôležitých informácií na podporu rozhodovacích procesov.

Projekt svojim zameraním a charakterom rozvoja informačných systémov na optimalizáciu a podporu procesov vo verejnej správe tvorí synergiu s už zrealizovanými ako aj plánovanými projektmi Mesta v rámci tejto kategórie:

  • Elektronizácia služieb mesta Košice,
  • Malé zlepšenia eGov služieb mesta Košice,
  • Sieťová infraštruktúra mesta Košice a súvisiace služby,
  • Rozvoj energetických služieb na území mesta Košice,
  • Rozvoj energetických služieb na území mesta Košice, 2. etapa.

Ciele projektu:

  1. Podporiť rozvoj mesta Košice prostredníctvom vybudovania digitálneho pasportu infraštruktúry a zelene mesta Košice s dôrazom na priestorovú a atribútovú časť záznamov.
  2. Zabezpečiť zlepšenie kvality života obyvateľov mesta prostredníctvom vyhodnocovania údajov v rámci samosprávy mesta Košice.
  3. Podporiť starostlivosť o majetok mesta Košice a plánovanie jeho údržby a obnovy.
  4. Zvýšiť kvalitu údajovej základne mesta a vytvoriť podmienky na verejné zdieľanie dát formou „inteligentnej mapy“ ako aj „Open Data“ konceptu.

Implementáciou týchto opatrení v rámci celkového projektu pasportizácie bude zabezpečené rozšírenie a skvalitnenie údajovej databázy už etablovaného systému GISPLAN prostredníctvom pasportizácie mestských budov, dopravy a zelene, čo prispeje k zvýšeniu kvalitatívnej úrovne prostriedkov digitálnej podpory a k efektívnejšiemu rozhodovaniu, plánovaniu a správe mesta.

Cieľová skupina tohto projektu zahŕňa nielen zamestnancov mesta (Magistrátu mesta Košice a mestských podnikov a organizácií), ale aj občanov, ktorý sa spoliehajú na digitálne služby poskytované mestom.

Po úspešnej implementácii projektu sa predpokladá aktualizovanie a doplnenie databáz geografického informačného systému, čo umožní vykonávať kvalifikované rozhodnutia s podporou digitálnych systémov a sprístupňovať používateľom relevantné údaje.

Po realizácii projektu bude mesto Košice disponovať centralizovanou a prepojenou databázou aktuálnych údajov o mestskom majetku, vrátane infraštruktúry, dopravy a zelene, čo umožní efektívne riadenie a zníženie nákladov na správu a údržbu. Tento systém poskytne podporu kvalifikovanému rozhodovaniu, zlepší transparentnosť údajov a umožní verejnosti prístup k informáciám o mestskom majetku.

Diagram nižšie znázorňuje motiváciu projektu digitálneho pasportu infraštruktúry a zelene mesta Košice. Východiskovým bodom sú identifikované problémy, ako nedostatok prepojených a presných údajov, vysoké náklady na správu majetku, riziko nesprávnych rozhodnutí a obmedzený prístup verejnosti k informáciám. Tieto problémy negatívne ovplyvňujú efektivitu správy mesta, transparentnosť a kvalitu rozhodovania. Na ich riešenie projekt sleduje štyri hlavné ciele a to vybudovať digitálny pasport infraštruktúry a zelene mesta s dôrazom na priestorové a atribútové záznamy, zlepšiť kvalitu života obyvateľov prostredníctvom efektívneho vyhodnocovania údajov samosprávy, podporiť správu, údržbu a obnovu mestského majetku a zvýšiť kvalitu údajovej základne s možnosťou verejného zdieľania dát formou „inteligentnej mapy“ a „Open Data“. K dosiahnutiu týchto cieľov prispievajú konkrétne riešenia, ako vybudovanie digitálneho pasportu, integrácia dát do systému GISPLAN a implementácia otvorených dátových platforiem, ktoré spoločne vytvárajú základ pre inteligentné riadenie a plánovanie rozvoja mesta.

file:///C:/Users/GABRIE~1.HAJ/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image001.png1743665264253-822.png

Obrázok 1 Vizualizácia motivácie

V projekte sú riešené nasledujúce životné situácie:

  • B03 Administratívny a ekonomický chod podniku
  • B07 Zodpovedné podnikanie
  • C01 Občan a štát
  • C04 Doprava
  • C11 Životné prostredie

Vzhľadom na výzvu PSK-MIRRI-619-2024-ITI-EFRR Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu  mesto Košice má v pláne realizovať nasledovné aktivity, definované v samotnej výzve:

  1. IoT, dáta a platformy - Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy, najmä rozvoja dátových platforiem, informačných systémov (v nadväznosti na inteligentné riadenie a podpory budovania miest a regiónov) a súvisiacich nástrojov s pridanou hodnotou pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu

3.3Zainteresované strany/Stakeholderi

V rámci projektu "Pasportizácia mestskej infraštruktúry a zelene mesta Košice" sú zainteresované rôzne strany, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v jeho realizácii a budúcom fungovaní. Tieto strany zastávajú rozličné role, od rozhodovania a riadenia projektu až po jeho konkrétnu implementáciu a využívanie výsledkov. Tu je prehľad hlavných zainteresovaných strán a ich rolí v projekte:

IDAKTÉR / STAKEHOLDER

SUBJEKT

(názov / skratka)

ROLA

(vlastník procesu/ vlastník dát/zákazník/ užívateľ …. člen tímu atď.)

Informačný systém

(MetaIS kód a názov ISVS)

1.Magistrát mesta KošiceMesto KošiceVlastník a implementátor procesu

isvs_5733

Geografický informačný systém

 

2.Interní zamestnanci Magistrátu mesta Košice a mestských podnikov a organizáciíMesto KošicePoužívateľ - správcovia nehnuteľného majetku, správca verejnej zelene
3.Občan, podnikateľMesto KošiceKonzument údajov
4.Vybrané mestské organizácieMesto KošiceKonzument údajov z reportov
5.Štátne inštitúcieŠtát Poskytovateľ alebo konzument údajov IS Mesta Košice v podobe dátových zdrojov  otvorených dát alebo vo forme služieb resp. rozhraní
6.Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SRMIRRIposkytovateľ služieb IS Otvorené údaje 2.0

Tabuľka 1 Stakeholderi projektu

V súčasnosti zamestnanci Magistrátu mesta Košice identifikujú problémy s prístupom k aktuálnym a prepojeným údajom o mestskom majetku, čo komplikuje jeho správu a plánovanie. Obyvatelia mesta zase vnímajú nedostatočnú dostupnosť údajov o mestských objektoch a infraštruktúre v prehľadnej podobe. Tieto nedostatky obmedzujú kvalitu rozhodovania a informovanosť verejnosti. Projekt sa preto zameriava na riešenie týchto kľúčových problémov používateľov poskytnutím centralizovaného systému s kvalitnými údajmi, ktoré budú prístupné interne aj verejne, čím sa odstránia hlavné príčiny týchto problémov.

V rámci projektu budú kľúčoví používatelia zapojení do fázy implementácie a testovania obsahu projektu, aby sa zabezpečilo, že konečné výsledky budú reflektovať ich potreby a zlepšia celkovú optimalizáciu procesov pri správe a riadení mesta.

Zapojenie používateľov do procesu prispieva k vyššej úrovni spokojnosti a efektívnemu využívaniu dát pre všetkých. Projekt je navrhnutý s dôrazom na potreby používateľov. Týmto spôsobom sa mesto zaväzuje k tomu, že vývoj a implementácia projektu budú v súlade s potrebami a očakávaniami tých, ktorí budú najviac využívať výstupy projektu, čo prispeje k vyššej úrovni spokojnosti a využívania dát pre všetkých.

3.4Ciele projektu

Ciele projektu sú definované v súlade s Národnou koncepciou informatizácie verejnej správy a očakávanými výsledkami definovanými v Partnerskej dohode SR na roky 2021-2027.

Hlavný cieľ projektu:

  • Zabezpečenie rozvoja mesta Košice prostredníctvom implementácie inovatívnych technologických a netechnologických riešení a inteligentného riadenia v rámci podpory rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájanie dát v rámci verejnej správy,  čo nadväzuje na RSO 1.2 Využívanie prínosov digitalizácie pre občanov, podniky, výskumné organizácie a orgány verejnej správy v rámci opatrenia 1.2.2 Podpora budovania inteligentných miest a regiónov

Čiastkové ciele projektu:

  • Podporiť rozvoj mesta Košice prostredníctvom vybudovania digitálneho pasportu infraštruktúry a zelene mesta Košice s dôrazom na priestorovú a atribútovú časť záznamov
  • Zabezpečiť zlepšenie kvality života obyvateľov mesta prostredníctvom vyhodnocovania údajov v rámci samosprávy mesta Košice
  • Podporiť starostlivosť o majetok mesta Košice a plánovanie jeho údržby a obnovy
  • Zvýšiť kvalitu údajovej základne mesta a vytvoriť podmienky na verejné zdieľanie dát formou „inteligentnej mapy“ ako aj „Open Data“ konceptu

Súlad cieľov v rámci relevantných strategických dokumentov v oblasti:

ID

 

Názov cieľa

Názov strategického cieľaSpôsob realizácie strategického cieľa
1.

Program Slovensko - Opatrenia 1.2.2

Podpora budovania inteligentných   miest a regiónov

RSO 1.2 Využívanie prínosov digitalizácie pre občanov, podniky, výskumné organizácie a orgány verejnej správyRealizácia digitálneho pasportu infraštruktúry a zelene integrovaného do systému GISPLAN, ktorý umožňuje efektívne spracovanie a prepojenie údajov. Systém poskytne analytické nástroje na podporu rozhodovania, zvýši transparentnosť správy mesta a zlepší dostupnosť služieb pre občanov.
3.NKIVS - Prioritná os 1: Lepšie službyZvýšiť podiel elektronickej komunikácie s verejnou správou.Sprístupnenie vybraných aktuálnych údajov o infraštruktúre, doprave a zeleni vo verejnej časti systému GISPLAN. Týmto sa zlepší prístup občanov k aktuálnym údajom o infraštruktúre, doprave a zeleni, čím zjednoduší komunikáciu s úradmi prostredníctvom elektronických služieb a digitálnych máp.
4.NKIVS - Prioritná os 2: Digitálna a dátová transformáciaDobudovať digitálne prostredie založené na zdieľaní údajov vo verejnej správe.Rozšírenie a aktualizácia údajov centralizovaného a integrovaného GIS systému mesta, ktorý konsoliduje údaje z rôznych zdrojov a agend mesta. Obsahuje nástroje na validáciu a čistenie dát, čím sa zvyšuje ich presnosť, konzistentnosť a efektivita pri strategickom plánovaní a správe mestského majetku.

Tabuľka 2 Ciele projektu

V rámci jednotlivých podaktivít bude dosiahnuté:

1. Digitálnym pasportom budov sa zaistí evidencia, správa a pasportizácia nehnuteľného majetku Mesta Košice (budovy a stavby). V rámci pasportizačného systému budú zavedené kontrolné mechanizmy a procesy pre správu a prevádzku mestských budov a stavieb, s prepojením na dáta Katastra nehnuteľností a technicko-pasportizačnú evidenciu. Obsahom pasportu bude nielen dátová štruktúra mestských budov, ale tiež platforma na podporu celého životného cyklu budov a stavieb a ich technológií. Pri pasporte budov sa uvažuje aj s čiastočnou integráciou na ekonomický systém mesta a systém monitoringu odberných miest energií, ako aj s obojstrannou integráciou s aplikáciami GIS systému mesta, ktoré umožňujú prehľadne zobraziť nehnuteľný majetok (vrátane čiastkového členenia) v mape vrátane väzby na aktuálne dáta v Katastri nehnuteľností.

2. Digitálnym pasportom dopravy bude komplexne spracovaný pasport dopravy vrátane dopravného značenia a technických objektov v zmysle zákona č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách.  Podaktivita zahŕňa zdokumentovanie zvislého a vodorovného dopravného značenia v zmysle vyhlášky č. 30/2020 Z. z., ktorou sa vykonáva zákon o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov a v zmysle príslušných noriem do formy digitálnych dát pre potrebu systému GISPLAN mesta Košice. Realizáciou vznikne technická evidencia miestnych ciest ako nástroj pre efektívne riadenie procesov v doprave. Pozemné komunikácie budú kategorizované do jednotlivých funkčných skupín a tried v zmysle príslušného zákona, vyhlášky a technických noriem v súradnicovom systéme S-JTSK a v digitálnom formáte, v grafickom a tabuľkovom spracovaní budú zisťované technické parametre pozemných komunikácií.

3. Digitálnym pasportom zelene bude komplexne spracovaný pasport zelene a hodnotenie stavu drevín na území mesta Košice v prostredí geografického informačného systému mesta Košice v aplikácii Pasport zelene v súlade so zákonom č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny a súvisiacej vyhlášky č. 24/2003 Z. z. Realizácia poskytne podklad pre plánovanie odborných zásahov a vydávanie stanovísk týkajúcich sa verejnej zelene, zvýši estetickú a ekologickú hodnotu mesta, čím prispeje k rozvoju mesta a zlepšeniu kvality života všetkých obyvateľov. Získané dáta budú spracované a zanesené do digitálnych ako aj tlačených máp. Riešením bude ďalej vyhotovený tabuľkový zoznam typov vegetačných a technických prvkov na záujmovom území a ich množstvo v m2 alebo v kusoch, podľa toho, či ide o bodové alebo plošné prvky. Prvky budú zároveň zaradené do plôch podľa ich vlastnej polohy (v teréne by mali byť jasne vymedzené) a podľa typu údržby, ktorá by mala byť pre každú plochu rovnaká. Pasportizácia a hodnotenie sa bude realizovať na plošných (trávniky, mokrade, záhony, plochy a skupiny krov/krovín, skupiny stromov, voľne rastúce a tvarované živé ploty, plochy bez vegetačného krytu, ruderálne porasty) a bodových (mobilná zeleň, solitérne stromy ako aj skupiny stromov, solitérne kry, ostatné biologické prvky, technické prvky a doplnky) prvkoch mestskej zelene a jednotlivých solitérnych stromov, u ktorých je možné jednoznačne určiť ich polohu a determinovať ich. Hodnotený bude stupeň poškodenia, sadovnícka hodnota a predpokladaná životnosť jedincov v zmysle metodiky Pasportizácie a hodnotenia stavu drevín mesta.

Implementácia projektu zabezpečí rozšírenie a skvalitnenie údajovej databázy už etablovaného systému GISPLAN cez pasportizáciu mestských budov, dopravy a zelene, čo skvalitní prostriedky digitálnej podpory s cieľom efektívnejšieho rozhodovania, plánovania a správy mesta. Pasportizácia odstráni problém neaktuálnosti a nekompletnosti údajov a minimalizuje riziko nesprávnych rozhodnutí v strategickom plánovaní.

3.5Merateľné ukazovatele (KPI)

ID    CIEĽNÁZOV MERATEĽNÉHO A VÝKONNOSTNÉHO UKAZOVATEĽA (KPI)POPIS UKAZOVATEĽAMERNÁ JEDNOTKA (v čom sa meria ukazovateľ)AS IS MERATEĽNÉ VÝKONNOSTNÉ HODNTOY (aktuálne hodnoty)TO BE MERATEĽNÉ VÝKONNOSTNÉ HODNTOY (cieľové hodnoty projektu)SPÔSOB ICH MERANIA/ OVERENIA PO NASADENÍ (overenie naplnenie cieľa)
 IoT, dáta a platformy - Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy, najmä rozvoja dátových platforiem, informačných systémov (v nadväznosti na inteligentné riadenie a podpory budovania miest a regiónov) a súvisiacich nástrojov s pridanou hodnotou pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správuPO081 (PSKPRCO76) - Integrované projekty pre územný rozvoj

Počet integrovaných projektov podporovaných v rámci integrovaného územného rozvoja, ktoré sú integrované samé o sebe v súlade s článkom 28 nariadenia o spoločných ustanoveniach č. 2021/1060

Definičná matica

projekt01Podporené projekty/ITMS2021+, správa o dokončení projektu
1.1  Počet integrovaných projektov podporovaných v rámci integrovaného územného rozvoja, ktoré sú integrované samé o sebe v súlade s článkom 28 nariadenia o spoločných ustanoveniach č. 2021/1060
2.2 Projekt zahŕňa rôzne administratívne územia (mestské časti Košice)
 IoT, dáta a platformy - Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy, najmä rozvoja dátových platforiem, informačných systémov (v nadväznosti na inteligentné riadenie a podpory budovania miest a regiónov) a súvisiacich nástrojov s pridanou hodnotou pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu

PR092 (PSKPSRI40) -

Používatelia nových a vylepšených verejných inovatívnych služieb, produktov a procesov

 

Používatelia nových a vylepšených verejných inovatívnych služieb, produktov a procesov

 Definičná matica

používatelia/rok0897Používatelia geografického informačného systému mesta Košice, ktorí sa prihlasujú do tohto systému menom a heslom a tým pádom sú identifikovateľní (neprebieha prihlásenie cez ÚPVS modul IaM). Používatelia GIS systému budú konečnými užívateľmi dát v rámci projektu pasportizácie /rozsah závisí od konkrétneho oddelenia a danej pracovnej pozície/.
1. PoužívateľMonitorovanie používateľov produktu – z geografického informačného systému mesta Košice
2.2 Inovácia výrazne inovovanáModernizácia existujúceho produktu podporená projektom – vytvorenie pasportov mestskej infraštruktúry a zelene v rámci existujúceho geografického informačného systému mesta Košice
3.2 Inovácia produktovVytvorenie pasportov, ktoré pomôžu riešiť zefektívnenie výkonu správy mestskej infraštruktúry a zelene v rámci existujúceho geografického informačného systému mesta Košice, vrátane licencií k produktom. Pasport zelene a komunikácií je zrealizovaný pilotne pre malú vzorku územia, pasport budov v súčasnosti neexistuje

3.6Špecifikácia potrieb koncového používateľa

Ako koncových užívateľov tohto projektu možno identifikovať nasledovné skupiny:

  • občan
  • podnikateľ,
  • zamestnanci MMK a mestských podnikov a organizácií,
  • štátne inštitúcie.

Koncový užívateľ vyžaduje rýchle, flexibilné a spoľahlivé služby, za ktoré zodpovedá mesto, v rámci svojej agendy. Z tohto dôvodu je hlavnou potrebou stakeholderov projektu zabezpečenie dát, ktoré sú odborne zozbierané, štruktúrované a logicky usporiadané.  Takéto údaje sú základom toho, aby jednotlivé organizačné útvary mesta vedeli prioritne spracovávať údaje zo svojho tematického pohľadu, ale zároveň, aby si tieto údaje mohli odborné pracoviská vymieňať a pracovať s nimi.

V súčasnosti sa systém GISPLAN využíva na podporu rozhodovacích procesov prostredníctvom vizualizácie a integrácie dát v rôznych oblastiach. Jeho rozšírenie o digitálny pasport budov, dopravy a zelene umožní lepšie využitie existujúcich údajov na efektívnejšiu správu mestského majetku. Moderný systém odstráni súčasné nedostatky, ako sú duplicity údajov, neúplnosť databáz a nejednoznačnosť záznamov. Umožní tiež vizualizáciu a mapovú analýzu komplexných vzťahov v rámci mestského prostredia, napríklad interakcií medzi infraštruktúrou a údržbou zelene, čo výrazne zlepší proces plánovania a rozhodovania. 

Potreby a očakávania koncových užívateľov:

  1. Občania:
    1. Prístup k prehľadným a aktuálnym údajom o mestskom majetku a infraštruktúre prostredníctvom „inteligentnej mapy“. 
    2. Skrátenie času potrebného na vybavenie dokumentov a žiadostí.
    3. Transparentnosť informácií o plánovaných opravách, údržbe alebo rozvoji mesta.
  2. Podnikatelia:
    1. Jednoduchý prístup k lokalizačným údajom potrebným pre podnikateľské zámery.
    2. Digitálne podklady na plánovanie investícií, zjednodušenie komunikácie s úradmi.
  3. Magistrát mesta Košice, mestské podniky a organizácie:
    1. Centralizovaná databáza umožňujúca jednoduchší prístup k aktuálnym údajom.
    2. Zlepšenie kvality analytických podkladov pre plánovanie a rozhodovanie.
    3. Úspora času vďaka odstráneniu redundancie údajov a automatizácii procesov.
  4. Štátne inštitúcie:
    1. Integrované dátové platformy prepojené s relevantnými národnými systémami.
    2. Možnosť exportu údajov pre štátne účely (napr. plánovanie dopravných projektov).

Očakávané výsledky a zlepšenia:  

  • Zníženie času potrebného na vybavenie žiadostí a spracovanie údajov o mestskom majetku. 
  • Zvýšenie transparentnosti a dostupnosti údajov prostredníctvom elektronických služieb. 
  • Podpora strategického plánovania pomocou analytických nástrojov. 
  • Minimalizácia redundancie dát vďaka centralizovanému systému.

Tento projekt bude slúžiť ako základ pre moderný manažment údajov v meste Košice. Kombinácia údajov o doprave, infraštruktúre a zeleni umožní presnejšie mapové analýzy a lepšie informované rozhodovanie na všetkých úrovniach verejnej správy.

3.7Riziká a závislosti

Zoznam rizík a závislostí je uvedený v prílohe Zoznam rizík a závislosti.

3.8Stanovenie alternatív v biznisovej vrstve architektúry

Na základe identifikovaného rozsahu problému navrhujete v projektovom zámere rôzne riešenia biznis procesov (podmnožiny problému). Alternatíva môže pokrývať procesy všetkých stakeholderov (zainteresované strany) alebo iba vybraných, celú životnú situáciu alebo len časť. Na úrovni stanovenia alternatívy je budúci stav biznis procesov popísaný rámcovo, pri zúžení alternatív na tie, ktoré vstupujú do CBA konkrétne.
SABLONA_I-02_PROJEKTOVY_ZAMER_Projekt_XYZ_YYMMDD_v0.1_6f4954d8b4fa4b84.png

3.9Multikriteriálna analýza

Výber alternatív prebieha na úrovni biznis vrstvy prostredníctvom MCA zostavenej na základe kapitoly Motivácia, ktorá obsahuje ciele stakeholderov, ich požiadavky a obmedzenia pre dosiahnutie uvedených cieľov.
Niektoré (nie všetky) kritériá môžu byť označené ako KO kritériá. KO kritériá označujú biznis požiadavky na riešenie, ktoré sú z hľadiska rozsahu identifikovaného problému a motivácie nevyhnutné pre riešenie problému a všetky akceptovateľné alternatívy ich tak musia naplniť. Alternatívy, ktoré nesplnia všetky KO kritériá, môžu byť vylúčené z ďalšieho posudzovania. KO kritériá nesmú byť technologické (preferovať jednu formu technologickej implementácie voči druhej).
Príklad šablóny pre spracovanie MCA

 KRITÉRIUMZDÔVODNENIE KRIÉRIA

STAKEHOLDER
1

STAKEHOLDER
2

STAKEHOLDER
3

BIZNIS VRSTVAKritérium A (KO) XXX
Kritérium B (KO) XX 
Kritérium C (KO)  XX
Kritérium D (KO)  XX
Kritérium E XX 
Kritérium F X X
Príklad šablóny pre vyhodnotenie MCA
Zoznam kritérií

Alternatíva
1

Spôsob
dosiahnutia

Alternatíva 2

Spôsob
dosiahnutia

Kritérium Aánovysvetlenie prečo ánoánovysvetlenie prečo áno
Kritérium Bánovysvetlenie prečo ánonie 
Kritérium Cánovysvetlenie prečo ánonie 
Kritérium Dánovysvetlenie prečo ánonie 

3.10Stanovenie alternatív v aplikačnej vrstve architektúry

Alternatívy na úrovni aplikačnej architektúry reflektujú alternatívy vypracované na základe „nadradenej“ architektonickej biznis vrstvy, pričom vďaka uplatneniu nasledujúcich princípov aplikačná vrstva architektúry dopĺňa informácie k alternatívam stanoveným pomocou biznis architektúry.
Pre klasifikáciu alternatív za účelom ďalšieho porovnania aplikačnej vrstvy a architektúry je potrebné zadefinovať nasledovné požiadavky:

  • Nutné – aplikačné moduly/funkcionality, ktoré sú nevyhnutné pre dosiahnutie cieľov
  • Preferované – aplikačné moduly/funkcionality, ktoré rozvíjajú biznis alternatívu a vytvárajú dodatočné prínosy, započítané v Analýze nákladov a prínosov M-05 (BC/CBA povinná pre projekty nad 1 000 000,- EUR)
  • Aplikačná vrstva by mala byť schopná rozdeliť moduly do skupín podľa koncových služieb/funkcionalít, ktoré plnia nutné a preferované požiadavky.
    SABLONA_I-02_PROJEKTOVY_ZAMER_Projekt_XYZ_YYMMDD_v0.1_5701ef6f26440efc.png

3.11Stanovenie alternatív v technologickej vrstve architektúry

Alternatívy na úrovni technologickej architektúry reflektujú alternatívy vypracované na základe „nadradenej“ architektonickej aplikačnej vrstvy, pričom sa prioritne uvažuje o využití služieb vládneho cloudu (privátne aj verejné cloudové služby zverejnené v katalógu služieb vládneho cloudu (odkaz na katalóg služieb ).
V prípadoch, kedy by nebolo ekonomicky výhodné využiť vládny cloud v plnom rozsahu projektu, je možné uvažovať aj o iných/ďalších alternatívach: hybridnej (časť aplikácií využíva privátny vládny cloud a časť vlastný HW žiadateľa, resp. časť aplikácii využíva služby komerčného poskytovateľa cloudových služieb), nasadenie v prostredí komerčného cloudu alebo v krajnom prípade sú všetky aplikácie nasadené v prostredí vlastného HW žiadateľa (prípady zohľadnenia bezpečnosti alebo iných povinností).
Ekonomická výhodnosť technologickej alternatívy je preukázaná nižšími nákladmi na TCO projektu. Spracovateľ projektového zámeru je povinný preukázať, že zvolené riešenie je ekonomicky výhodnejšie. V prípade, že z bezpečnostných alebo iných dôvodov nezvolil najvýhodnejšiu alternatívu (resp. neposudzoval viacero alternatív), spracovateľ doloží zdôvodnenie potreby daného technologického riešenia. V zdôvodnení sú uvedené konkrétne požiadavky a ich parametre, ktoré neumožnili zvoliť najvýhodnejšie riešenie alebo porovnať viacero alternatív.
SABLONA_I-02_PROJEKTOVY_ZAMER_Projekt_XYZ_YYMMDD_v0.1_a966e8b8a99b13da.png
Ako alternatívu nepovažujeme porovnanie krabicových „off-the-shelf“ riešení (COTS) riešení s alternatívou vývoja aplikácií „na zelenej lúke“ a to z dôvodu toho, že žiadateľ pre zachovanie nediskriminačných podmienok vo verejnom obstarávaní nevie vopred určiť, či dostane ponuku od uchádzača k vývoju na zelenej lúke, alebo sa všetky ponuky od uchádzačov vo verejnom obstarávaní budú vzťahovať na COTS riešenie. Výnimka je v prípade, ak žiadateľ uvažuje použiť konkrétne COTS riešenie ako podmienku pre uchádzača v rámci procesu verejného obstarávania a to vzhľadom na ekonomické alebo iné dôvody preukázané v dokumente.
Výber alternatív prebieha v dvoch kolách. Prvé kolo predstavuje uplatnenie multikriteriálnej analýzy (ďalej len „MCA“) – výber relevantných alternatív. Druhé kolo predstavuje vypracovanie Analýzy nákladov M-05 BC/CBA. Do druhého kola vstupujú alternatívy ktoré splnili všetky vylučovacie kritéria stanovené v multikritériálnej analýze. Minimálny počet variant, je stanovený na 3:

  • nulový variant, ktorý sa neposudzuje v MCA a je automaticky porovnávajúcim variantom v M-05 Analýza nákladov a prínosov,
  • preferovaný variant, ktorý splnil všetky kritéria MCA,
  • minimalistický variant“, ktorý vychádza z rovnakého biznis variantu ako preferovaný variant, ale realizuje iba „nutné“ aplikačné moduly.

4.POŽADOVANÉ VÝSTUPY (PRODUKT PROJEKTU)

  • Doplňte informácie – POPIS PRODUKTU - čo bude/čo chcete, aby bolo po ukončení projektu dodané
    • projektové výstupy podľa vyhlášky 401/2023 o riadení projektov (vrátane zdrojových kódov)
    • koncové služby a biznis procesy, ktoré sú predmetom dodávky projektu
    • biznis objekty, ktoré majú byť vstupmi a výstupmi zo systému – napr. podania, formuláre, rozhodnutia, reporty, dáta, aplikačné rozhrania
  • Doplniť informáciu, resp. identifikovať VLASTNÍKOV PROCESOV (toto je dôležitá informácia pre budúce riadenie projektu a schvaľovanie výstupov projektu).

5.NÁHĽAD ARCHITEKTÚRY

  • Doplňte krátky POPIS BUDÚCEHO CIEĽOVÉHO PRODUKTU PROJEKTU z pohľadu biznis/aplikačnej/technologickej architektúry v závislosti od charakteru projektu a výsledku analýzy alternatív riešenia,
  • Doplňte a detailne spracujte funkčné a nefunkčné požiadavky vyplývajúce z analýz alternatív riešenia vo všetkých vrstvách architektúry a vyplňte požiadavky v dokumente  M-05 Analýza nákladov a prínosov, karta Katalóg požiadaviek., I-04 Katalóg požiadaviek
  • Doplňte stručný náhľad budúcej IT architektúry (biznis, aplikačná, technologická) riešenia, ktorý podľa potreby pozostáva aj z viacerých obrázkov (diagramov), aby dostatočne zrozumiteľne znázornil predmet dodávky, jeho kontext a zmeny v architektúre verejnej správy (objednávateľa, realizátora projektu), ktoré projekt realizuje,
    • Náhľad architektúry vytvorte v modelovacom nástroji pomocou notácie ArchiMate (https://publications.opengroup.org/standards/archimate), v prípade potreby väčšej detailizácie biznis procesov môžete použiť notáciu BPMN (http://www.omg.org/spec/BPMN/2.0/),
    • Pre vytvorenie náhľadu architektúry použite modelovací nástroj, ktoré môže byť buď integrovaný na spoločný repozitár2 architektonických modelov verejnej správy, alebo modelovací nástroj, ktorý podporuje export modelu do štandardizovaných výmenných formátov súborov (The Open Group ArchiMate Model Exchange File Format Standard) 3 a export súborov podľa špecifikácie BPMN 2.04,
    • Pre jednoznačnú identifikovateľnosť komponentov v náhľade architektúry uveďte aj ich MetaIS kódy
    • Očakáva sa, že ak realizujete popis dizajn procesov podľa pravidiel EVS, tak všetky výstupy musia byť v súlade s metodikou a postupom: https://www.minv.sk/?np-optimalizacia-procesov-vo-verejnej-sprave&subor=255448 .
    • Náhľad architektúry v tomto výstupe I-02 Projektový zámer by mal byť v súlade s jeho detailizáciou vo výstupe I-03 Prístup k projektu, ak objednávateľ podľa prílohy č. 1 vyhlášky 401/2023 Zz pripravuje aj výstup I-03 Prístup k projektu.
    • Náhľad architektúry v tomto výstupe I-02 Projektový zámer by mal byť v súlade s výstupom M-06 - aktualizáciou evidencie e-Government komponentov v centrálnom metainformačnom systéme verejnej správy (MetaIs) a komponenty, ktorých sa projekt týka by mali mať upravenú evidenciu ich stavu a fázu ich životného cyklu.
    • Príklad náhľadu na architektúru podľa metamodelu e-Government komponentov evidovaných v MetaIS:
      Obrázok 8
      Obrázok 1 Príklad náhľadu architektúry v notácii ArchiMate

5.1Prehľad e-Government komponentov

Ak bude vytváraný aj výstup I-03 Prístup k projektu, môže byť táto kapitola z dokumentu I-02 Projektový zámer vypustená, pretože jej obsah bude spracovaný vo výstupe I-03 Prístup k projektu.
Obsah tejto kapitoly je prehľadom realizácie výstupu M-06 - aktualizácia evidencie e-Government komponentov v centrálnom metainformačnom systéme verejnej správy (MetaIs). Objednávateľ5 plní výstupom M-06 povinnosti orgánu riadenia sprístupňovať a aktualizovať informácie o informačných technológiách verejnej správy prostredníctvom centrálneho metainformačného systému verejnej správy (MetaIS) bezodkladne podľa § 12 ods. 1 písm. b) zákona 95/2019 Z.z.
V okamihu odovzdania výstupu I-02 Projektový zámer objednávateľ:

  1. vytvorí náhľady architektúry v modelovacom nástroji, ktorý môže byť buď integrovaný na spoločný repozitár  architektonických modelov verejnej správy, alebo ktorý podporuje export modelu do štandardizovaných výmenných formátov súborov,
  2. uloží architektonické modely súčasnej a budúcej architektúry riešenia buď do repozitára architektonických modelov verejnej správy alebo do projektovej dokumentácie I-02 ako prílohu  vo výmennom formáte pre uloženie modelu, 
  3. aktualizuje v MetaIS e-Government komponenty, ktoré budú realizované alebo menené projektom alebo veľkou zmenovou požiadavkou a to koncové služby, ISVS, ich moduly, aplikačné služby, atribúty a vzájomné vzťahy týchto e-Government komponentov a ich vzťahy (integrácie) na spoločné ISVS alebo ISVS iných správcov, ktoré budú využívať. 
    Objednávateľ v tejto kapitole uvedie prehľad nasledovných e-Government komponentov, ktoré budú výstupom projektu (dodané nové alebo zmenené) a ktoré evidoval v rámci výstupu M-06 v MetaIS:

5.1.1Prehľad koncových služieb – budúci stav:

Kód KS (z MetaIS)Názov KSPoužívateľ KS (G2C/G2B/G2G/G2A)Životná situáciab(+ kód z MetaIS)Úroveň elektronizácie KS
ks_380449Poskytovanie údajov z pasportov[c_pouzivatel.2]Vyberte jednu z možností
c_sofistikovanost.5

5.1.2Prehľad budovaných/rozvíjaných ISVS v projekte – budúci stav:

Kód ISVS (z MetaIS)Názov ISVSModul ISVS (zaškrtnite ak ISVS je modulom)Stav IS VSTyp IS VSKód nadradeného ISVS (v prípade zaškrtnutého checkboxu pre modul ISVS)
isvs_5733Geografický informačný systémVyberte jednu z možností
c_stav_isvs.2
Vyberte jednu z možností
c_typ_isvs.1
  

5.1.3Prehľad budovaných aplikačných služieb – budúci stav:

Kód AS (z MetaIS)Názov ASISVS/modul ISVS (kód z MetaIS)Aplikačná služba realizuje KS (kód KS z MetaIS)
as_66126Podpora pasportizácie v GIS ks_380449 

5.1.4Prehľad integrácii ISVS na spoločné ISVS6 a ISVS iných OVM alebo IS tretích strán

  • Uviesť prehľad ISVS, pri ktorých sa plánuje využívanie služieb iných ISVS, spoločných blokov (SaaS) alebo služieb tretích strán v TO BE stave.
  • Uviesť prehľad ISVS integrovaných na spoločné moduly podľa zákona č. 305/2013 Zz.
  • Plánované využívanie a integrácie služieb iných ISVS musí byť evidované v MetaIS – zaevidovanie vzťahu na aplikačnú službu určenú na externú integráciu poskytujúcim ISVS

Kód ISVS
(z MetaIS)

Názov ISVS

Kód integrovaného ISVS
(z MetaIS)

Názov integrovaného ISVS
    
    
  • Na informáciu je v nasledujúcej tabuľke prehľad AS na externú integráciu Spoločných modulov podľa § 10 zákona 305/2013 Zz. Vo finálnom dokumente túto tabuľku prehľadu AS spoločných modulov vymažte:
 
MetaIS kódNázovAS na externú integráciu (využitie Spoločného modulu)
isvs_8846Autentifikačný modulAutentifikácia používateľa na ÚPVS (BOK) (as_59698)
isvs_8847Elektronické schránkyVytváranie, odosielanie a prijímanie elektronických správ (as_59630)
isvs_8848Modul elektronických formulárovPoskytnutie vzorov e_formulárov (sluzba_is_185)
isvs_9369Modul elektronického doručovaniaCentrálne úradné doručovanie (as_59701)
isvs_8850Platobný modulRealizácia platieb správnych a súdnych poplatkov (as_59700)
isvs_9368Modul centrálnej elektronickej podateľneOverovanie elektronického podpisu (KEP) (as_59702)
isvs_8851Modul dlhodobého uchovávania (nepovinný)Uchovávanie elektronických dokumentov (as_59703)
isvs_9370Notifikačný modul (nepovinný)Zasielanie oznámení prostredníctvom elektronických komunikačných kanálov (sms, email) (as_59699)
isvs_9513Centrálna API manažment Platforma (CAMP) ako realizácia Modulu procesnej integrácie a integrácie údajovPoskytovanie služby integráciou na AS CAMP (as_60157)
isvs_9513Centrálna API manažment Platforma (CAMP) ako realizácia Modulu procesnej integrácie a integrácie údajovKonzumovanie služby iného ISVS prostredníctvom CAMP (as_60158)
isvs_5836IS CSRÚ ako realizácia Modulu procesnej integrácie a integrácie údajovPoskytovanie dát na integráciu (as_59119)
isvs_5836IS CSRÚ ako realizácia Modulu procesnej integrácie a integrácie údajovPoskytnutie konsolidovaných údajov o subjekte (sluzba_is_49250)
isvs_5836IS CSRÚ ako realizácia Modulu procesnej integrácie a integrácie údajovPoskytnutie konsolidovaných referenčných údajov z IS CSRÚ na synchronizáciu (sluzba_is_49253)

5.1.5Aplikačné služby na integráciu

Uveďte v nasledujúcej tabuľke budované aplikačné služby a ich využitie na integráciu na spoločné moduly a iné ISVS alebo ich poskytovanie na externú integráciu a predpokladané vybudovanie cloudových služieb “softvér ako služba“ (SaaS),

  • Plánované aplikačné služby musia byť evidované v MetaIS s fázou životného cyklu a musia mať v MetaIs evidované všetky povinné atribúty a vzťahy,
  • Evidencia integrácií v MetaIS sa realizuje evidovaním vzťahov aplikačných služieb budovaného//rozvíjaného ISVS na príslušné aplikačné služby nadrezortných ISVS. Podrobné informácie sú uvedené v Používateľskej príručke MetaIS, kap. 2.1.3.3.1 a kap. 2.1.3.3.2. Detailný popis služieb IS CSRÚ a poskytovaných objektov evidencie je v aktuálnej verzii integračného manuálu IS CSRÚ.
  • Ak IS povinnej osoby potrebuje konzumovať alebo poskytovať služby iným ISVS alebo IS tretích strán prostredníctvom modulu Centrálna API Manažment Platforma (CAMP) a jej modulu API Gateway, je potrebné aplikačné služby IS Povinnej osoby naviazať na príslušné integračné služby CAMP (API Gatewy).
  • Budované aplikačné služby musia mať v MetaIs evidované SLA parametre pre východiskový a cieľový stav. Podrobné informácie sú uvedené v Používateľskej príručke MetaIS, kap. 2.1.3.
    AS (Kód MetaIS)Názov ASRealizuje ISVS (kód MetaIS)Poskytujúca alebo KonzumujúcaIntegrácia cez CAMPIntegrácia s IS tretích stránSaaSIntegrácia na AS poskytovateľan (kód MetaIS)

5.1.6Poskytovanie údajov z ISVS do IS CSRÚ

Uveďte v tabuľke prehľad poskytovaných údajov (objektov evidencie, ďalej OE) z ISVS do IS CSRÚ v TO BE stave.

ID OENázov (poskytovaného) objektu evidencieKód ISVS poskytujúceho OENázov ISVS poskytujúceho OE
    
    
    

5.1.7Konzumovanie údajov z IS CSRÚ

Uveďte v tabuľke prehľad konzumovaných údajov z IS CSRÚ v TO BE stave. Súčasné dostupné objekty evidencie a údaje v IS CSRÚ sú uvedené v integračnom manuáli IS CSRÚ.

ID OENázov (konzumovaného) objektu evidencieKód a názov ISVS konzumujúceho OE z IS CSRÚKód zdrojového ISVS v MetaIS
    
    
    

5.1.8Prehľad plánovaného využívania infraštruktúrnych služieb (cloudových služieb) – budúci stav:

Zaevidujte MetaIS využívanie cloudových infraštruktúrnych služieb vašimi ISVS. Podrobné informácie o evidencii využívania infraštruktúrnych služieb sú uvedené v Používateľskej príručke MetaIS, kap. 2.1.4.3 ISVS využívajúci infraštruktúrne služby.

Kód infraštruktúrnej služby
(z MetaIS)

Názov infraštruktúrnej služby

Kód využívajúceho ISVS
(z MetaIS)

Názov využívajúceho ISVS
    
    
V súlade s NKIVS by technologická architektúra mala byť založená na cloudových službách uvedených v katalógu služieb, ktoré prešli procesom klasifikácie, hodnotenia, registrácie a zaradenia do katalógu služieb zverejnenom na stránke MIRRI: https://www.mirri.gov.sk/sekcie/informatizacia/egovernment/vladny-cloud/katalog-cloudovych-sluzieb.

6.LEGISLATÍVA

Doplniť popis potrebných zmien v oblasti legislatívy pre naplnenie cieľov a dodanie výstupov projektu.
Uviesť konkrétne zákony, prípadne aj paragrafy, ktoré budú predmetom legislatívnych zmien.
Doplniť popis, aký je negatívny dopad na výstupy projektu, jeho ciele a rozsah a časový harmonogram, ak vyššie uvedené zmeny v zákonoch nebudú realizované.

7.ROZPOČET A PRÍNOSY

Počas Prípravnej a iniciačnej fázy, je potrebné predložiť samostatný dokument M-05 Analýza nákladov a prínosov (xls. BC/CBA) v predpísanej štruktúrovanej forme.(povinné v prípade projektov nad 1 000 000,- EUR). Pre iný, než veľký projekt - projekt pod 1 000 000,- EUR - objednávateľ detailne opíše nákladovú a prínosovú stránku a postup, ktorý je zvolený na cenovú kalkuláciu nákladov a prínosov projektu.
V tejto časti dokumentu sa od Vás očakáva štruktúrovane popísať:

  • vypočítané náklady (vývoj + prevádzka) v T10 (t.j. na 10 rokov dopredu)
  • vypočítané prínosy v T10 (t.j. na 10 rokov dopredu)
  • slovne popísať výpočet prínosov, z čoho sú čerpané vstupné hodnoty
  • rok návratnosti (doplnenie ukazovateľov: ENPV, FNPV, BCR)

7.1Sumarizácia nákladov a prínosov

Náklady

Názov
modulu

Názov
modulu

Názov
modulu

Všeobecný materiál   
IT - CAPEX   
Aplikácie   
SW   
HW   
IT - OPEX- prevádzka   
Aplikácie   
SW   
HW   
Prínosy   
Finančné prínosy   
Administratívne poplatky   
Ostatné daňové a nedaňové príjmy   
Ekonomické prínosy   
Občania (€)   
Úradníci (€)   
Úradníci (FTE)   
Kvalitatívne prínosy   
    
Interpretácia výsledkov:
Ekonomická a finančná efektívnosť projektu je v analýze prínosov nákladov hodnotená kvantitatívne pomocou nasledujúcich ukazovateľov (prahové hodnoty v zmysle platných dokumentov v prípade financovania zo zdrojov EÚ sú uvedené):
  • Pomer prínosov a nákladov (BCR): viac ako 1,00
  • Ekonomická vnútorná výnosová miera vyjadrená v % (EIRR): viac ako 5,0 %
  • Ekonomická čistá súčasná hodnota vyjadrená v eurách (ENPV): viac ako 0
    Pre účely financovania z prostriedkov EU vyjadruje Analýza nákladov a prínosov BC/CBA aj nasledovné ukazovatele:
  • Finančná vnútorná výnosová miera v % (FIRR)
  • Finančná čistá súčasná hodnota v eur (FNPV).
    Nie všetky sociálno-ekonomické vplyvy sa dajú vždy vyčísliť a zhodnotiť. Je to preto, že okrem odhadu ukazovateľov výkonnosti by sa mala zohľadniť aj úvaha o nepeňažných nákladoch a výnosoch, najmä vo vzťahu k týmto otázkam: (čistý) dosah na zamestnanosť, ochrana životného prostredia, sociálna rovnosť a rovnaké príležitosti.
    V prípade ak dosiahnu uvedené hodnoty viaceré varianty posudzované v rámci Analýzy nákladov, odporúča sa pri výbere finálnej alternatívy zohľadniť výšku BCR, dôležitosť nekvantifikovaných spoločenských prínosov a mieru naplnenia stanovených cieľov. Po vzore krajín ako Veľká Británia sa prioritne odporúča realizovať projekty, kde prínosy prevyšujú náklady štvornásobne (BCR aspoň 4,00).
    Príklad: Kvalitatívne prínosy projektov
    Problém: Proces získania stavebného povolenia jeden z najdlhších v EÚ.
    Príklady kvalitatívnych prínosov projektu, ktoré je možné finančne oceniť:
  • Zvýšenie ekonomickej aktivity v stavebnom sektore (zvýšenie rastu HDP)
  • Nižšie spoločenské škody, spojené s búraním čiernych stavieb
    Príklady kvalitatívnych prínosov projektu, ktoré nie je možné spoľahlivo finančne oceniť:
  • Zníženie miery korupcie
  • Zníženie miery stresu zamestnancov stavebných úradov
    Vyššia spokojnosť verejnosti s procesmi územného a stavebného konania.

8.HARMONOGRAM JEDNOTLIVÝCH FÁZ PROJEKTU a METÓDA JEHO RIADENIA

Doplňte highlevel HARMONOGRAM, ktorý sa neskôr (v ďalších fázach/dokumentoch) bude detailizovať:

  • KEDY potrebujete (chcete) ZAČAŤ? Napíšte TERMÍN (mesiac/rok)
  • KEDY potrebujete (chcete) SKONČIŤ (mať dodaný výstup)? Napíšte TERMÍN (mesiac/rok).
  • Fakturačné míľniky: jednotlivé míľniky projektu naviažte aj na fakturačné míľniky (v jednej tabuľke), aby ste si mohli kontrolovať cashflow v projekte.
  • Míľniky Verejného obstarávania (VO) – do harmonogramu si doplňte aj míľnik procesu verejného obstarávania (celý proces).
IDFÁZA/AKTIVITA

ZAČIATOK
(odhad termínu)

KONIEC
(odhad termínu)

POZNÁMKA
1.Prípravná fáza a Iniciačná fázanapr. 01/2020napr. 02/2020 
2.Realizačná fázanapr. 05/2020napr. 10/2020 
2aAnalýza a Dizajnnapr. 05/2020napr. 06/2020 
2bNákup technických prostriedkov, programových prostriedkov a služiebnapr. 07/2020napr. 08/2020Napr. Je potrebné obstarať dodávateľa IS riešenia/ licencie7/ konzultačné služby
2cImplementácia a testovanienapr. 05/2020napr. 06/2020 
2dNasadenie a PIPnapr. 12/2020napr. 02/2021PIP - 3 mesiace po nasadení
3.Dokončovacia fázanapr. 11/2020napr. 12/2020 
4.Podpora prevádzky (SLA)napr. 01/2021napr. 01/2025Napr. Je potrebné obstarať SLA zmluvu (Zmluvu o podpore prevádzky IS)?
Odporúčame – pre reportovacie účely projektu si vytvorte high-level projektový plán v MS EXCEL alebo v inom formáte/nástroji pre projektové riadenie.
Doplňte informácie o vybranej metóde riadenia projektu a zdôvodniť výber:
Ak realizujete projekt metódou Waterfall:
Waterfall - vodopádový prístup počíta s detailným naplánovaním jednotlivých krokov a následnom dodržiavaní postupu pri vývoji alebo realizácii projekty. Projektovému tímu je daný minimálny priestor na zmeny v priebehu realizácie. Vodopádový prístup je vhodný a užitočný v projektoch, ktorý majú jasný cieľ a jasne definovateľný postup a rozdelenie prác.
Objednávateľ projektu vypracuje funkčnú a technickú špecifikáciu,
SABLONA_I-02_PROJEKTOVY_ZAMER_Projekt_XYZ_YYMMDD_v0.1_ea8a81537e587b5e.png
Ak realizujeme projekt metódou Agile:
Agilný prístup k riadeniu projektov sa uplatňuje v projektoch, u ktorých je jasný rámcový cieľ, ale z najrôznejších dôvodov je nemožné presne definovať všetky dlhodobé požiadavky bez priebežných prototypov. Pri agilných metódach práce sa realizujú malé porcie výsledkov v každom vývojovom cykle, iterácii, v tesnej spolupráci so zákazníkom. Agile metódu je možné aplikovať za podmienok definovaných vo vyhláške MIRRI č. 401/2023 Z.z. o riadení projektov a zmenových požiadaviek v prevádzke.
SABLONA_I-02_PROJEKTOVY_ZAMER_Projekt_XYZ_YYMMDD_v0.1_dcd0f7fe8c3f7b57.png

9.PROJEKTOVÝ TÍM

Zostavuje sa Riadiaci výbor (RV), v minimálnom zložení:

  • Predseda RV
  • Biznis vlastník
  • Zástupca prevádzky
  • Zástupca dodávateľa (dopĺňa sa až po VO / voliteľný člen)
  • Projektový manažér objednávateľa (PM)
    Zostavuje sa Projektový tím objednávateľa
  • kľúčový používateľ,
  • IT analytik alebo biznis analytik,
  • IT architekt,
  • biznis vlastník
  • manažér kvality (nepovinný člen pre projekty do 1 000 000,- EUR, povinný pri veľkých projektoch nad 1 000 000,- EUR,
  • manažér IT prevádzky (nepovinný člen)
  • manažér kybernetickej a informačnej bezpečnosti (nepovinný člen)
  • UX dizajnér (nepovinný člen)
  • iná špecifická rola (nepovinný člen)
  • doplniť tabuľku zodpovedných osôb, ktoré budú participovať v projekte
IDMeno a PriezviskoPozíciaOddelenieRola v projekte
1.Doplniť meno a priezviskoDoplniť pozíciu (pracovné zaradenie v línii)Doplniť názov org. útvaruDoplniť rolu v projekte
2.Doplniť meno a priezviskoDoplniť pozíciu (pracovné zaradenie v línii)Doplniť názov org. útvaruDoplniť rolu v projekte
3.Doplniť meno a priezviskoDoplniť pozíciu (pracovné zaradenie v línii)Doplniť názov org. útvaruDoplniť rolu v projekte
Vzor organizačnej štruktúry
SABLONA_I-02_PROJEKTOVY_ZAMER_Projekt_XYZ_YYMMDD_v0.1_d9faa472f626899.png
SABLONA_I-02_PROJEKTOVY_ZAMER_Projekt_XYZ_YYMMDD_v0.1_a6af23de6588b10b.png

9.1 PRACOVNÉ NÁPLNE

Doplniť podľa dokumentu z Riadiaceho Výboru projektu, prípadne zo splnomocnení alebo menovacích dekrétov . Tieto vstupy neskôr využijete pri dokumente PID.
VZORY a ŠABLONY zdrojových súborov sú tu: https://www.mirri.gov.sk/sekcie/informatizacia/riadenie-kvality-qa/riadenie-kvality-qa/index.html  
Poznámka: Odporúčame – pozrite si VZOR pre MENOVACIE DEKRÉTY členov projektového tímu – vzor obsahuje názorný popis všetkých projektových rolí, ktoré vyžaduje Vyhláška 401/2023 Z.z. o riadení projektov a zmenových požiadaviek v prevádzke.

10.ODKAZY

Doplniť odkazy na už existujúce produkty v maximálnej miere – vyhnúť sa duplikovaným informáciám.

11.PRÍLOHY

Príloha : Zoznam rizík a závislostí (Excel): https://www.mirri.gov.sk/sekcie/informatizacia/riadenie-kvality-qa/riadenie-kvality-qa/index.html
Poznámka: Odporúčame, si evidovať a vyhodnotiť pripomienky odbornej verejnosti

  • Podľa § 4 odsek 10 – Vyhláška 401/2023 Z.z. o riadení projektov a zmenových požiadaviek v prevádzke je potrebné zrealizovať pripomienkovanie Projektového zámeru odbornou verejnosťou
  • Odporúčame túto aktivitu formalizovať (do dokumentu)
  • Odporúčame vyhodnotenie zverejniť na webové sídlo objednávateľa (do projektového adresára) – v súlade s Vyhláškou 401/2023 Zz. Oznámenie o začatí verejného pripomienkovania sa zverejní v centrálnom metainformačnom systéme verejnej správy na mieste určenom Orgánom vedenia. Na schválenie riadiacemu výboru v prípravnej a iniciačnej fáze sa tieto výstupy predkladajú až po zverejnení vyhodnotenia pripomienok.
    Koniec dokumentu
    1 Notácia ArchiMate: https://publications.opengroup.org/standards/archimate
    2 Aktuálny spoločný repozitár architektonických modelov verejnej správy je https://avssr.horizzon.cloud/. O prístup do repozitára a poskytnutie licencie pre modelovací nástroj pracujúci s repozitárom modelov je potrebné požiadať na e-mailovej adrese: sprava_EA@mirri.gov.sk.
    3 Napr. modelovací nástroj Archi - Open Source ArchiMate Modelling: https://www.archimatetool.com.
    4 Napr. modelovací nástroj pre BPMN - Camunda Modeler - Open Source Desktop Modeler: https://camunda.com/download/modeler/.
    5 Podľa § 2 ods. 1 písm. i) vyhlášky MIRRI č. 401/2023 Z.z. o riadení projektov a zmenových požiadaviek v prevádzke informačných technológií verejnej správy sa objednávateľom rozumie správca alebo prevádzkovateľ ITVS, ktorý projekt realizuje alebo chce realizovať.
    6 Spoločné moduly podľa zákona č. 305/2013 e-Governmente
    7 EUPL licencie: https://joinup.ec.europa.eu/sites/default/files/inline-files/EUPL%201_1%20Guidelines%20SK%20Joinup.pdf