Naposledy upravil Peter Ďuriš 2025/03/25 15:01

Z verzie 2.1
upravil Peter Ďuriš
-
Zmeniť komentár: Pre túto verziu nie sú komentáre
Do verzie 4.1
upravil Peter Ďuriš
-
Zmeniť komentár: Pre túto verziu nie sú komentáre

Súhrn

Podrobnosti

Vlastnosti stránky
Obsah
... ... @@ -71,7 +71,7 @@
71 71  |NKIVS|Národná koncepcia informatizácie verejnej správy
72 72  |OVM|Orgány Verejnej Moci
73 73  |PaaS |Platform as a Service
74 -|Projekt API|Atlas pasívnej infraštruktúry
74 +|Projekt AoPI|Atlas pasívnej infraštruktúry
75 75  |PSI|Smernica o otvorených údajoch a opakovanom použití informácií verejného sektora- (Public Sector Information Directive) –
76 76  |SaaS |Software as a Service
77 77  |SLA|Service Level Agreement – dohoda/zmluva o parametroch poskytovania služby
... ... @@ -114,15 +114,19 @@
114 114  11. Manažérske zhrnutie
115 115  
116 116  
117 -Projekt „Implementačný nástroj podpory gigabitových infraštruktúr v zmysle Digitálneho kompasu 2030“ (ďalej len “GigaOffice”) predstavuje strategický impulz na posilnenie rozvoja širokopásmových sietí a budovanie trhového prostredia, ktoré podporuje zdravú konkurenciu medzi poskytovateľmi infraštruktúry. Jeho hlavným cieľom je prekonať doterajšie limity v systéme Monitorovací systém pre reguláciu a štátny dohľad (ďalej len “MSRŠD”), ktorý dokáže údaje o bielych adresách, projektoch a investíciách síce evidovať, no neponúka ucelenú analytickú vrstvu či automatizované riadenie intervenčných procesov.
117 +Projekt „Implementačný nástroj podpory gigabitových infraštruktúr v zmysle Digitálneho kompasu 2030“ (ďalej len “GigaOffice”) predstavuje strategický impulz na posilnenie rozvoja širokopásmových sietí a budovanie trhového prostredia, ktoré podporuje zdravú konkurenciu medzi poskytovateľmi infraštruktúry. Jeho hlavným cieľom je prekonať doterajšie limity v informačnom systéme Monitorovací systém pre reguláciu a štátny dohľad (ďalej len “MSRŠD”), ktorý dokáže údaje o bielych adresách, projektoch a investíciách síce evidovať, no neponúka ucelenú analytickú vrstvu či automatizované riadenie intervenčných procesov.
118 118  
119 -Nový informačný systém GigaOffice zaistí prepojenie a automatizáciu kľúčových úkonov: vďaka pokročilému modulu pre priestorové údaje sa zefektívni identifikácia bielych adries a analýza potencionálnych lokalít vhodných na podporu budovania infraštruktúry. Interným používateľom (zamestnanci BCO) poskytne nástroje na intuitívne vyhľadávanie dát, nastaviteľné notifikácie, či detailnejšiu kontrolu pri schvaľovaní a monitorovaní pridelených finančných príspevkov. Externí stakeholderi (poskytovatelia telekomunikačných služieb, samosprávy, podnikatelia) budú zároveň profitovať z novej funkcionality, ktorá im umožní definovať „záujmové oblasti“ a získať včasné upozornenia, ak sa v daných oblastiach otvára verejná konzultácia či štátna intervencia.
119 +Projekt GigaOffice zaistí prepojenie a automatizáciu kľúčových úkonov: vďaka pokročilému modulu pre priestorové údaje sa zefektívni identifikácia bielych adries a analýza potencionálnych lokalít vhodných na podporu budovania infraštruktúry. Interným používateľom (zamestnanci BCO) poskytne nástroje na intuitívne vyhľadávanie dát, nastaviteľné notifikácie, či detailnejšiu kontrolu pri schvaľovaní a monitorovaní pridelených finančných príspevkov. Externí stakeholderi (poskytovatelia telekomunikačných služieb, samosprávy, podnikatelia) budú zároveň profitovať z novej funkcionality, ktorá im umožní definovať „záujmové oblasti“ a získať včasné upozornenia, ak sa v daných oblastiach otvára verejná konzultácia či štátna intervencia.
120 120  
121 +V súčasnosti prebieha delimitácia IS MSRŠD z ÚPREKAPS na MIRRI, čím by sa malo zabezpečiť kontinuálne rozvíjanie IS MSRŠD. Súčasný IS MSRŠD obsahuje niekoľko softvérových komponentov, ktoré tvoria jadro systému, pričom väčšina funkcionalít poskytovaných v rámci IS MSRŠD je určená pre BCO MIRRI.
122 +
123 +Zároveň projekt GigaOffice tvorí spoločný program spolu s projektom Atlasu pasívnej infraštruktúry, nakoľko IS MSRŠD ako ISVS projektu GigaOffice je prvým zdrojom dát pre spustenie ISVS Atlas pasívnej infraštruktúry. IS MSRŠD je určený a zameraný úsek verejnej správy telekomunikácií. Jeho hlavnou úlohou je zber informácií a vyhodnocovanie informácií o telekomunikačnom pokrytí a pasívnej telekomunikačnej infraštruktúre, ktorá samotné pokrytie zabezpečuje. Atlas je prijímateľom dát a v synergii s ostatnými dátami o infraštruktúre (elektrická, vodovodná, plynová a podobne) tvorí ucelený a komplexný pohľad na infraštruktúru ako celok. V súčasnosti IS MSRŠD obsahuje informácie a dáta o telekomunikáciách zo zberu vykonaného v roku 2024 odovzdaných jednotlivými poskytovateľmi elektronických a komunikačných služieb a sietí a prevádzkovateľmi telekomunikačnej infrastruktúry.
124 +
121 121  Projekt GigaOffice tak odpovedá na požiadavky Národnej koncepcie informatizácie verejnej správy (NKIVS), kde prispieva k skvalitneniu digitálnych a dátových služieb, a zároveň napĺňa ciele Národného plánu širokopásmového pripojenia, ktoré sa zameriavajú na dostupnú a stabilnú konektivitu naprieč celou Slovenskou republikou. Implementáciou nových integračných funkcií sa podstatne zníži potreba manuálneho spracovávania dát a zjednodušia sa administračné kontroly (napr. pri overovaní nedoplatkov cez národné referenčné registre), čo zvýši transparentnosť a urýchli rozhodovanie o prideľovaní dotácií.
122 122  
123 -Rozsiahle analytické možnosti v prostredí GigaOffice, vrátane flexibilnej práce s priestorovými údajmi a zjednodušeného nahrávania či exportovania dát, vytvoria predpoklad pre presnejšie a operatívnejšie plánovanie budovania gigabitových sietí. Celková investícia do projektu sa odhaduje na 5 952 268 EUR, pričom financovanie zabezpečí Program Slovensko. Týmto spôsobom projekt priamo podporuje digitálnu a dátovú transformáciu Slovenska, s dôrazom na konkrétne zlepšenia v oblasti širokopásmového pripojenia a vo vytváraní efektívnych verejných digitálnych služieb.
127 +Rozsiahle analytické možnosti v rozšírení MSRŠD, vrátane flexibilnej práce s priestorovými údajmi a zjednodušeného nahrávania či exportovania dát, vytvoria predpoklad pre presnejšie a operatívnejšie plánovanie budovania gigabitových sietí. Celková investícia do projektu sa odhaduje na **5 994 296** EUR, pričom financovanie zabezpečí Program Slovensko. Týmto spôsobom projekt priamo podporuje digitálnu a dátovú transformáciu Slovenska, s dôrazom na konkrétne zlepšenia v oblasti širokopásmového pripojenia a vo vytváraní efektívnych verejných digitálnych služieb.
124 124  
125 -Projekt GigaOffice nadväzuje na Národnú koncepciu informatizácie verejnej správy (NKIVS), Národný plán širokopásmového pripojenia a celkové ciele digitálnej transformácie, ktoré vychádzajú aj z Usmernení BEREC a Digitálneho kompasu EÚ. Zavedením pokročilých technológií a vytvorením moderného informačného systému GigaOffice sa v praxi napĺňajú princípy poskytovania efektívnych digitálnych služieb a dátovej spolupráce naprieč sektormi.
129 +Projekt GigaOffice nadväzuje na Národnú koncepciu informatizácie verejnej správy (NKIVS), Národný plán širokopásmového pripojenia a celkové ciele digitálnej transformácie, ktoré vychádzajú aj z Usmernení BEREC a Digitálneho kompasu EÚ. Zavedením pokročilých technológií a vytvorením moderného rozšírenia informačného systému MSRŠD sa v praxi napĺňajú princípy poskytovania efektívnych digitálnych služieb a dátovej spolupráce naprieč sektormi.
126 126  
127 127  Projekt priamo prispieva k naplneniu cieľov definovaných v Národnej koncepcii informatizácie verejnej správy SR 2021, konkrétne:
128 128  
... ... @@ -133,9 +133,9 @@
133 133  ** Zvýšiť otvorenosť a transparentnosť údajov verejnej správy
134 134  ** Dobudovať digitálne prostredie založené na zdieľaní údajov vo verejnej správe
135 135  
136 -Kľúčovou motiváciou je nahradiť a vyriešiť limity pôvodného MSRŠD, ktorý síce umožňuje evidenciu dát, no postráda analytickú a automatizačnú vrstvu. GigaOffice tak prinesie vyšší stupeň integrácie a využitie externých zdrojov (napr. finančná správa, Sociálna a zdravotné poisťovne) na verifikáciu žiadateľov o dotácie, čím sa skracuje manuálny proces kontroly a zvyšuje transparentnosť. Navyše systém zabezpečí aj mapovanie subjektov verejnej správy a geografických dát Slovenska na účely lepšieho projektového plánovania.
140 +Kľúčovou motiváciou je eliminovať a vyriešiť limity pôvodného MSRŠD, ktorý síce umožňuje evidenciu dát, no postráda analytickú a automatizačnú vrstvu. Projekt GigaOffice tak prinesie vyšší stupeň integrácie a využitie externých zdrojov (napr. finančná správa, Sociálna a zdravotné poisťovne) na verifikáciu žiadateľov o dotácie, čím sa skracuje manuálny proces kontroly a zvyšuje transparentnosť. Navyše systém zabezpečí aj mapovanie subjektov verejnej správy a geografických dát Slovenska na účely lepšieho projektového plánovania.
137 137  
138 -Z hľadiska eGovernmentu GigaOffice posilní konkurencieschopnosť pri výstavbe širokopásmovej infraštruktúry, čím nepriamo prispieva k vyššej dostupnosti služieb pre občanov a sociálno-ekonomické zariadenia. Rovnako zlepší komunikáciu s verejnosťou zavedením elektronických prieskumov či zisťovaním záujmových oblastí, ktoré umožnia adresnejšie zapojenie stakeholderov do plánovania a realizácie projektov. Nadviazanie na národné referenčné registre súčasne zrýchli a zjednoduší administratívne procesy pri prideľovaní zdrojov, čo podporuje myšlienku efektívnej digitálnej transformácie Slovenska.
142 +Z hľadiska eGovernmentu projekt GigaOffice posilní konkurencieschopnosť pri výstavbe širokopásmovej infraštruktúry, čím nepriamo prispieva k vyššej dostupnosti služieb pre občanov a sociálno-ekonomické zariadenia. Rovnako zlepší komunikáciu s verejnosťou zavedením elektronických prieskumov či zisťovaním záujmových oblastí, ktoré umožnia adresnejšie zapojenie stakeholderov do plánovania a realizácie projektov. Nadviazanie na národné referenčné registre súčasne zrýchli a zjednoduší administratívne procesy pri prideľovaní zdrojov, čo podporuje myšlienku efektívnej digitálnej transformácie Slovenska.
139 139  
140 140  Tento projekt je vypracovaný v súlade s:
141 141  
... ... @@ -192,7 +192,7 @@
192 192  
193 193  Projekt GigaOffice súčasne kladie dôraz na transparentnosť a zníženie administratívnej záťaže. Automatizácia, využívanie referenčných údajov a prepojenie s relevantnými údajmi v rámci systému prinesie omnoho rýchlejšie zverejňovanie verejných konzultácií a efektívnejšie vyhodnocovanie projektov. Tým sa predíde duplicite, administratívnym chybám a oneskoreniam, ktoré dnes obmedzujú dynamický rozvoj telekomunikačnej infraštruktúry na Slovensku.
194 194  
195 -Zavedením digitálnych nástrojov GigaOffice a vytvorením prostredia, v ktorom môžu byť údaje spravované a zdieľané BCO systematicky a otvorene, bude možné získať robustné analýzy a kvalitné podklady pre ďalšie investičné rozhodovanie. Výsledkom bude zlepšenie pokrytia širokopásmovým pripojením, zvýšenie dostupnosti digitálnych služieb a posilnenie konkurencieschopnosti slovenských regiónov v súlade s dlhodobými cieľmi MIRRI SR.
199 +Zavedením digitálnych nástrojov projektu GigaOffice v IS MSRŠD a vytvorením prostredia, v ktorom môžu byť údaje spravované a zdieľané BCO systematicky a otvorene, bude možné získať robustné analýzy a kvalitné podklady pre ďalšie investičné rozhodovanie. Výsledkom bude zlepšenie pokrytia širokopásmovým pripojením, zvýšenie dostupnosti digitálnych služieb a posilnenie konkurencieschopnosti slovenských regiónov v súlade s dlhodobými cieľmi MIRRI SR.
196 196  
197 197  **Hlavné ciele projektu:**
198 198  
... ... @@ -211,7 +211,7 @@
211 211  
212 212  * IS MSRŠD
213 213  * IS ESRÚ
214 -* IS API
218 +* IS AoPI
215 215  
216 216  **Dotknuté úseky VS:**
217 217  
... ... @@ -255,8 +255,6 @@
255 255  ** Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb
256 256  ** Sociálno-ekonomický aktéri
257 257  
258 -Primárnym cieľom projektu GigaOffice je **uľahčiť a zefektívniť rozvoj širokopásmovej infraštruktúry** na Slovensku prostredníctvom automatizácie kľúčových procesov, prepojenia dostupných údajov a zosúladenia postupov medzi relevantnými inštitúciami (BCO, telekomunikační operátori, samosprávy, rezortné orgány). Projekt reflektuje potreby moderného eGovernmentu, minimalizuje administratívne zaťaženie a vytvára predpoklady na transparentné a cielené investovanie do rozvoja digitálnej konektivity v súlade s národnými a európskymi stratégiami.
259 -
260 260  **Hlavný cieľ projektu GigaOffice**
261 261  
262 262  Primárnym cieľom projektu GigaOffice je **uľahčiť a zefektívniť rozvoj širokopásmovej infraštruktúry** na Slovensku prostredníctvom automatizácie kľúčových procesov, prepojenia dostupných údajov a zosúladenia postupov medzi relevantnými inštitúciami (BCO, telekomunikační operátori, samosprávy, rezortné orgány). Projekt reflektuje potreby moderného eGovernmentu, minimalizuje administratívne zaťaženie a vytvára predpoklady na transparentné a cielené investovanie do rozvoja digitálnej konektivity v súlade s národnými a európskymi stratégiami.
... ... @@ -272,7 +272,7 @@
272 272  
273 273  **Súčasný stav**
274 274  
275 -V súčasnosti kompetencie BCO v oblasti určovania tzv. bielych adries, vyhlasovania verejných konzultácií a plánovania štátnych intervencií pokrýva **Monitorovací systém pre reguláciu a štátny dohľad (MSRŠD)**. Tento informačný systém umožňuje:
277 +V súčasnosti kompetencie BCO v oblasti určovania tzv. bielych adries, vyhlasovania verejných konzultácií a plánovania štátnych intervencií pokrýva **IS MSRŠD**. Tento informačný systém umožňuje:
276 276  
277 277  * Základnú evidenciu bielych adries a ich zoskupenie do „klastrov“,
278 278  * Vytváranie a evidenciu verejných konzultácií (VK) v konkrétnych geografických oblastiach,
... ... @@ -284,20 +284,21 @@
284 284  * **Manuálna tvorba klastrov bielych adries: **Systém nevytvára klastre automaticky. V praxi musí administrátor po vyhlásení verejnej konzultácie vyhodnotiť príslušné adresy ručne, čo je časovo náročné a zvyšuje riziko chýb.
285 285  * **Slabé využívanie dostupných dát: **Štát síce disponuje množstvom údajov (napr. hranice krajov, okresov, adresné body, informácie o pokrytí), avšak v MSRŠD sa s nimi pracuje len obmedzene a nedochádza k systematickému prepojeniu týchto dát a vytvoreniu prostredia pre automatizáciu.
286 286  * **Nedostatočná automatizácia procesov: **Jednotlivé úkony (napr. výber oblastí pre VK, vyhodnotenie predložených projektov) prebiehajú prevažne manuálne. To predlžuje proces a vyžaduje zvýšenú administratívnu kapacitu.
287 -* **Obmedzená podpora projektového cyklu: **MSRŠD poskytuje základnú evidenciu projektov, v praxi chýbajú komplexné funkcionality na monitorovanie a riadenie ich životného cyklu, napr. dynamické notifikácie, definovanie špecifických pravidiel pre požadovanú dokumentáciu, flexibilné schvaľovanie milníkov či generovanie prehľadných reportov. V dôsledku toho majú používatelia obmedzené možnosti na efektívne plánovanie, sledovanie a vyhodnocovanie realizovaných projektov.
289 +* **Obmedzená podpora projektového cyklu: **MSRŠD poskytuje základnú evidenciu projektov, v praxi chýbajú komplexné funkcionality na monitorovanie a riadenie ich životného cyklu, napr. dynamické notifikácie, definovanie špecifických pravidiel pre požadovanú dokumentáciu, flexibilné schvaľovanie míľnikov či generovanie prehľadných reportov. V dôsledku toho majú používatelia obmedzené možnosti na efektívne plánovanie, sledovanie a vyhodnocovanie realizovaných projektov.
288 288  * **Riziko duplicitných a neaktuálnych informácií: **Kým z rôznych verejných zdrojov dochádza k zberu rovnakých dát, MSRŠD ich nepreberá automaticky. Musia sa manuálne prenášať alebo opäť zadávať, čo zvyšuje pravdepodobnosť nekonzistencie a komplikácií pri zbere dát.
289 289  * **Statická prezentácia geografických údajov: **Aktuálne GIS riešenie poskytuje len vopred definované mapové vrstvy a neumožňuje používateľom dynamicky selektovať či kombinovať rôzne dátové sady podľa ich potrieb, čo obmedzuje zamestnancov BCO pri prehľadávaní dát.
290 290  * **Nepružné exporty a zdieľanie dát: **Formáty exportu sú striktne preddefinované, a teda nie je možné jednoducho získať podrobnejšie výstupy alebo ich previesť do iných nástrojov na pokročilú analýzu do ďalších nástrojov pre prognózy a pokročilejšie analytické predpovede.
291 291  * **Chýbajúca analytická vrstva: **Systém neponúka nástroje na priestorové filtrovanie, agregáciu či porovnávacie analýzy, čím sa znižuje využiteľnosť geografických dát pri plánovaní a hodnotení projektov.
292 292  * **Slabé prepojenie priestorových dát s adresnými bodmi: **Obmedzená integrácia lokalizačných údajov s databázou adresných bodov brzdí dynamický výber lokalít a analýzu ich pokrytia, čím sa sťažuje efektívne plánovanie rozvoja širokopásmovej infraštruktúry.
293 -* **Chýbajúce procesy na zlepšovanie kvality a konzistencie dát: **Systém pracuje so staticky zaznamenanými údajmi o adresných bodoch a ich pripojení, ktoré nie sú dostatočne prepojené v čase. Nedostatok nástrojov na verzovanie či historické porovnanie pôvodného a nového stavu obmedzuje možnosť pozorovať vývoj budovania infraštruktúry a hodnotiť jeho efektívnosť.
295 +* **Chýbajúce procesy na zlepšovanie kvality a konzistencie dát: **Systém pracuje so staticky zaznamenanými údajmi o adresných bodoch a ich pripojení, ktoré nie sú dostatočne prepojené v čase. Nedostatok nástrojov na verziovanie či historické porovnanie pôvodného a nového stavu obmedzuje možnosť pozorovať vývoj budovania infraštruktúry a hodnotiť jeho efektívnosť.
294 294  * **Obmedzené možnosti napojenia externých aplikácií (OpenAPI štandardy): **MSRŠD podporuje len prísne definované XML/XSD štruktúry, čo síce zvyšuje formálnu kvalitu dát, avšak náročnosť prípravy týchto súborov sa pri prvých zberoch údajov (napr. pre ÚPREKAPS) ukázala ako problematická a časovo náročná, niektoré nahrávania údajov od podnikov sa museli opakovať. Chýba otvorenejší a flexibilnejší prístup (napr. REST API) pre ľahšiu integráciu rôznorodých externých systémov.
295 295  
296 296  
297 -[[image:1740142163912-800.png]]
298 298  
299 -[[image:file:///C:/Users/peter/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image002.jpg]]
300 +[[image:1742633629381-497.png]]
300 300  
302 +Obrázok 1 - Diagram motivácie
303 +
301 301  **Projekt GigaOffice reflektuje najmä potrebu:**
302 302  
303 303  * Automatizovať manuálne procesy, čím sa zrýchli a spresní realizácia verejných konzultácií.
... ... @@ -424,7 +424,7 @@
424 424  
425 425  Východiskový systém MSRŠD v súčasnosti disponuje základným používateľským rozhraním, ktoré bolo vytvorené v súlade s princípmi dizajn manuálu ID-SK, teda metodického rámca pre tvorbu používateľsky kvalitných elektronických služieb. Týmto je zabezpečená konzistentná interakcia s externými používateľmi (napr. telekomunikační operátori) pri zadávaní či úprave údajov.
426 426  
427 -Projekt GigaOffice sa však nezaoberá tvorbou nových elektronických služieb s koncovým používateľským rozhraním pre občanov či podnikateľov. Namiesto toho je jeho hlavným zámerom zlepšiť spracovanie dát a odstrániť problémy, ktoré sa v MSRŠD prejavujú pri práci s údajmi a doterajších procesoch. Dôležitým východiskom zostáva zachovanie súčasnej logiky fungovania systému vo vzťahu k externým používateľom a rešpektovanie ID-SK princípov v tých častiach, ktoré už MSRŠD poskytuje.
430 +Projekt GigaOffice sa však nezaoberá primárne tvorbou nových elektronických služieb s koncovým používateľským rozhraním pre občanov či podnikateľov. Namiesto toho je jeho hlavným zámerom zlepšiť spracovanie dát a odstrániť problémy, ktoré sa v MSRŠD prejavujú pri práci s údajmi a doterajších procesoch. Dôležitým východiskom zostáva zachovanie súčasnej logiky fungovania systému vo vzťahu k externým používateľom a rešpektovanie ID-SK princípov v tých častiach, ktoré už MSRŠD poskytuje.
428 428  
429 429  Riešenie preto vychádza z funkčných a nefunkčných požiadaviek, ktoré určujú minimálne kritériá pre oblasť dátovej integrácie, bezpečnosti a výkonu. Špecifické potreby externých používateľov sa v tejto fáze budú rozširovať minimálne o nové front-endové služby, no zároveň sa nezmení ich prístup k existujúcim funkciám vybudovaným v línii ID-SK. Projekt GigaOffice tak rieši predovšetkým interné dátové procesy, pričom zachováva existujúci spôsob používania systému z pohľadu koncových osôb a inštitúcií, ktoré s MSRŠD pracujú.
430 430  
... ... @@ -450,13 +450,15 @@
450 450  |R_8|Komplikácie s verejným obstarávaním|Stredné riziko|Stredný dosah|Dôsledná príprava obstarávacích podkladov: Zabezpečiť odbornú oponentúru a kontrolu súťažných podmienok a zmluvných klauzúl, aby spĺňali legislatívne požiadavky a boli formálne i vecne správne.
451 451  |R_9|Projekt nebude realizovaný a nasadený podľa plánu.|Stredné riziko|Stredný dosah|Podrobné rozdelenie aktivít a míľnikov: Vytvoriť prehľadný harmonogram s jasne definovanými etapami, míľnikmi a výstupmi. Pravidelné sledovanie a vyhodnocovanie pokroku pomôže včas odhaliť potenciálne meškania a zaviesť nápravné opatrenia.
452 452  \\Riadenie zmien a priebežné monitorovanie rizík: Riadiaci výbor bude schvaľovať a kontrolovať všetky zmeny v projekte. Tým sa minimalizuje riziko nepredvídaných úprav, ktoré by mohli ohroziť harmonogram.
453 -|R_10|Nerealizácia projektu Atlas pasívnej infraštruktúry (API)|Stredné riziko|Nízky dosah|Projekt API je konzumentom dát, teda závislosť projektov je orientovaná smerom od GigaOffice ku API a preto dosah rizika je nízky, funkcionalita GigaOffice nebude ohrozená
456 +|R_10|Nerealizácia projektu Atlas pasívnej infraštruktúry (AoPI)|Stredné riziko|Nízky dosah|Projekt AoPI je konzumentom dát, teda závislosť projektov je orientovaná smerom od GigaOffice ku AoPI a preto dosah rizika je nízky, funkcionalita GigaOffice nebude ohrozená
454 454  |R_11|Ohrozenie prevádzky a dostupnosti systému|Stredné riziko|Nízky dosah|Monitoring prevádzky: Implementovať nonstop monitoring kľúčových ukazovateľov (výkon, stav služieb, sieťové spojenia) s možnosťou včasného varovania (alertov) pri prekročení kritických hodnôt. Tým sa minimalizuje doba odhalenia problému a skracuje reakčný čas.
455 455  |R_12|Zmena požiadaviek na základe pilotnej prevádzky|Stredné riziko|Nízky dosah|Proces riadenia zmien (Change Management): Zaviesť formálny postup, cez riadiaci výbor, na posudzovanie nových či upravených požiadaviek, vrátane vyčíslenia dopadu na čas, rozpočet a ďalšie zdroje. Tým sa zachová kontrola nad rozširovaním rozsahu (scope creep).
456 456  |R_13|Riziko nedostatku financií|Nízke riziko|Vysoký dosah|Manažment nákladov a priebežné sledovanie rozpočtu: Už v úvodnej fáze projektu zaviesť detailné sledovanie rozpočtu a nákladov (Cost Management Plan). Pravidelné vyhodnocovanie nákladov a porovnanie so schváleným rozpočtom pomôže včas odhaliť potenciálne prekročenia limitov.
457 457  |R_14|Riziko nedostatku kvalifikovaných odborníkov|Nízke riziko|Vysoký dosah|V rámci verejného obstarávania zaviesť detailné kvalitatívne kritériá na odbornú spôsobilosť projektového tímu (t. j. vyžadovať referencie, odborné certifikáty, relevantné skúsenosti a definovať minimálne štandardy pre kľúčových expertov). Tým sa pri výbere dodávateľa zabezpečí dostatočne kvalifikovaný tím a zníži sa riziko, že počas realizácie nebude možné obsadiť kritické roly odborníkmi s požadovanými znalosťami.
458 458  |R_15|Riziko technických problémov|Nízke riziko|Vysoký dosah|Zaviesť podrobný plán technických testov (zahŕňajúci integračné, výkonnostné a pilotné testovanie) a súčasne využiť pilotné prostredie na odhalenie možných nedostatkov ešte pred ostrým nasadením. Tým sa minimalizuje riziko, že nekompatibility či výkonnostné problémy zistíme až v produkčnej prevádzke, kde by spôsobili neočakávané výpadky alebo zlyhania.
459 -|R_17|Nesúčinnosť a nespoľahlivosť dodávateľa|Stredné riziko|Vysoký dosah|V zmluvných podmienkach verejného obstarávania detailne upraviť mechanizmy kontroly a zodpovednosti (napr. zaviesť výkonnostné ukazovatele, sankcie pri nedodržaní míľnikov, eskalačný postup). Pravidelné statusy a kontrolné body s dodávateľom umožnia včas zachytiť potenciálne problémy a poskytnú priestor na rýchle nápravné opatrenia.
462 +|R_16|Nesúčinnosť a nespoľahlivosť dodávateľa|Stredné riziko|Vysoký dosah|V zmluvných podmienkach verejného obstarávania detailne upraviť mechanizmy kontroly a zodpovednosti (napr. zaviesť výkonnostné ukazovatele, sankcie pri nedodržaní míľnikov, eskalačný postup). Pravidelné statusy a kontrolné body s dodávateľom umožnia včas zachytiť potenciálne problémy a poskytnú priestor na rýchle nápravné opatrenia.
463 +|R_17|Nemožnosť využitia MIRRI cloudu|Stredné riziko|Žiaden dosah|V rámci projektu sa počíta s nasadením IS MSRŠD do prostredia MIRRI cloudu, ktorý v súčasnosti nei je k dispozícii. Ako alternatíva v rámci technologickej vrstvy projektu je navrhnuté riešenie využitia Vládneho cloudu, čo eliminuje riziko. Rozhodnutie o nasadení je potrebné vykonať vo fáze Analýza a dizajn.
464 +|R_18|Neprebehne delimitácia systému MSRŠD z ÚPREKAPS do MIRRI|Nízke riziko|Vysoký dosah|V prípade, že delimitácia systému nebude úspešná, bude potrebné prehodnotiť alternatívne riešenia v rámci biznisovej a multikriteriálnej analýzy.
460 460  
461 461  
462 462  
... ... @@ -466,11 +466,12 @@
466 466  
467 467  V rámci biznisovej architektúry sme porovnávali 3 alternatívy riešenia súčasného stavu. Na základe identifikovaného rozsahu problému v projektovom zámere boli stanovené tri rôzne riešenia. Ako najefektívnejšia bola vybraná Alternatíva č. 3 taká, ktorá napĺňa procesné a funkčné požiadavky všetkých stakeholderov.
468 468  
469 -[[image:1740142209635-211.png]]
470 470  
471 -[[image:file:///C:/Users/peter/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image004.jpg]]
475 +[[image:1742633629386-605.jpeg]]
472 472  
477 +Obrázok 2 - Diagram alternatív
473 473  
479 +
474 474  **Alternatíva 1 **–** **Zachovanie súčasného stavu
475 475  
476 476  Pri alternatíve zachovania súčasného stavu by nedošlo k implementácii nového systému ani k rozšíreniu existujúceho riešenia. Hoci by si tento prístup nevyžadoval dodatočné investície ani zmeny v súčasnej infraštruktúre, nepriniesol by žiadne zlepšenia ani riešenia na splnenie nových povinností a potrieb.
... ... @@ -479,17 +479,17 @@
479 479  
480 480  **Alternatíva 2 **–** **Vytvorenie nového informačného systému
481 481  
482 -Alternatíva vytvorenia nového, samostatného systému GigaOffice predpokladá návrh a vývoj riešenia s vlastnou infraštruktúrou a architektúrou, nezávislého od existujúcich systémov. Tento prístup zabezpečuje vyššiu flexibilitu a umožňuje optimalizáciu systému pre špecifické potreby BCO bez obmedzení vyplývajúcich z existujúcich riešení. Nezávislosť nového systému umožňuje jednoduchšiu implementáciu budúcich funkcionalít a prispôsobenie sa meniacim požiadavkám.
488 +Alternatíva vytvorenia nového, samostatného systému predpokladá návrh a vývoj riešenia s vlastnou infraštruktúrou a architektúrou, nezávislého od existujúcich systémov. Tento prístup zabezpečuje vyššiu flexibilitu a umožňuje optimalizáciu systému pre špecifické potreby BCO bez obmedzení vyplývajúcich z existujúcich riešení. Nezávislosť nového systému umožňuje jednoduchšiu implementáciu budúcich funkcionalít a prispôsobenie sa meniacim požiadavkám.
483 483  
484 484  Na druhej strane, táto alternatíva prináša aj významné nevýhody. Vzhľadom na nutnosť vybudovania novej infraštruktúry a vývoja systému od základu sú s týmto riešením spojené vyššie náklady a dlhší čas potrebný na vývoj a nasadenie. Zároveň vzniká riziko duplicity niektorých funkcionalít, ktoré už existujú v iných systémoch, a je potrebné zabezpečiť ich integráciu, čo môže predstavovať ďalšie technické výzvy a zvýšené náklady na údržbu a prevádzku.
485 485  
486 486  **Alternatíva 3 **– Využitie existujúceho riešenia a jeho rozšírenie
487 487  
488 -Rozšírenie existujúceho Monitorovacieho systému pre reguláciu a štátny dohľad (MSRŠD) o nové funkcionality potrebné pre GigaOffice predstavuje efektívne riešenie, ktoré umožňuje využitie existujúcej infraštruktúry a overených technologických komponentov. Tento prístup prináša významnú úsporu nákladov na implementáciu, keďže eliminuje potrebu budovania nového systému a umožňuje zachovať existujúce integrácie s inými systémami.
494 +Rozšírenie existujúceho Monitorovacieho systému pre reguláciu a štátny dohľad (MSRŠD) o nové funkcionality predstavuje efektívne riešenie, ktoré umožňuje využitie existujúcej infraštruktúry a overených technologických komponentov. Tento prístup prináša významnú úsporu nákladov na implementáciu, keďže eliminuje potrebu budovania nového systému a umožňuje zachovať existujúce integrácie s inými systémami.
489 489  
490 490  Ďalšou výhodou je, že prevádzkový tím už disponuje znalosťami systému, čo znižuje požiadavky na školenia a urýchľuje adaptáciu na nové funkcionality. Správa jedného centralizovaného systému je zároveň jednoduchšia a efektívnejšia, pričom zostávajú zachované existujúce bezpečnostné mechanizmy, čím sa eliminuje potreba dodatočných bezpečnostných opatrení.
491 491  
492 -Implementácia nových funkcionalít v rámci MSRŠD zároveň umožňuje skrátiť čas potrebný na implementáciu riešenia, zabezpečuje jednotné používateľské rozhranie a centralizovanú správu dát, čím sa zjednodušuje riadenie a ukladanie informácií. Zachovanie existujúcich procesov prevádzky a podpory navyše minimalizuje potrebu rozsiahlych zmien v operačných a podporných postupoch, čím sa zabezpečí plynulý prechod na nové funkcionality bez narušenia súčasných procesov.
498 +Implementácia nových funkcionalít v rámci IS MSRŠD zároveň umožňuje skrátiť čas potrebný na implementáciu riešenia, zabezpečuje jednotné používateľské rozhranie a centralizovanú správu dát, čím sa zjednodušuje riadenie a ukladanie informácií. Zachovanie existujúcich procesov prevádzky a podpory navyše minimalizuje potrebu rozsiahlych zmien v operačných a podporných postupoch, čím sa zabezpečí plynulý prechod na nové funkcionality bez narušenia súčasných procesov.
493 493  
494 494  
495 495  1.
... ... @@ -714,6 +714,7 @@
714 714  
715 715  
716 716  1. NÁHĽAD ARCHITEKTÚRY
723 +11. Biznis architektúra
717 717  
718 718  **Aktuálny stav biznis architektúry - AS IS**
719 719  
... ... @@ -728,18 +728,22 @@
728 728  * Správu projektov rozvoja širokopásmového pripojenia
729 729  
730 730  
731 -Tieto služby a procesy sú však často zaťažené manuálnymi krokmi, chýba im automatizácia pri zbere a zdieľaní údajov, a málo využívajú prepojenie medzi dátami či pokročilé GIS analýzy. Súčasný stav tak síce poskytuje východisko pre zber kľúčových dát a realizáciu verejných konzultácií, avšak nemá dostatočné nástroje na efektívne plánovanie a monitorovanie rozvoja širokopásmovej siete v reálnom čase. Východiskom pre zmenu je pripravovaný projekt GigaOffice, ktorý cieli na prepojenie existujúcich systémov, rozšírenie automatizovaných funkcií a vytvorenie komplexnejšieho, transparentnejšieho riešenia pre digitálnu agendu BCO.
738 +Tieto služby a procesy sú však často zaťažené manuálnymi krokmi, chýba im automatizácia pri zbere a zdieľaní údajov, a málo využívajú prepojenie medzi dátami či pokročilé GIS analýzy. Súčasný stav tak síce poskytuje východisko pre zber kľúčových dát a realizáciu verejných konzultácií, avšak nemá dostatočné nástroje na efektívne plánovanie a monitorovanie rozvoja širokopásmovej siete v reálnom čase. Východiskom pre zmenu je pripravovaný projekt GigaOffice, ktorý cieli na prepojenie existujúcich systémov, rozšírenie automatizovaných funkcií a vytvorenie komplexnejšieho, transparentnejšieho riešenia pre digitálnu agendu BCO v rámci IS MSRŠD.
732 732  
733 -[[image:file:///C:/Users/peter/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image006.jpg]][[image:1740142232971-712.png]]
740 +[[image:1742633629387-122.png]]
734 734  
742 +Obrázok 3 - Bizins architektúra AS IS stavu
735 735  
744 +
736 736  **Budúci stav biznis architektúry - TO BE**
737 737  
738 -Biznis architektúra budúceho stavu popisuje, akým spôsobom sa v rámci projektu GigaOffice rozšíria a upravia súčasné procesy a služby (pôvodne zastrešené systémom MSRŠD) tak, aby bolo možné efektívnejšie a automatizovanejšie riadiť agendu širokopásmového pripojenia. Primárnou snahou je odstrániť doterajšie nedostatky, zaviesť pokročilé funkcionality (napr. dynamické reportovanie, notifikácie, manažment záujmových oblastí) a využiť pritom už existujúce dáta či procesy na strane BCO. Tým sa umožní nielen rýchlejšie spracovanie nových údajov, ale aj transparentnejšia koordinácia medzi telekomunikačnými operátormi, sociálno-ekonomickými subjektmi a samotnou verejnou správou.
747 +Biznis architektúra budúceho stavu popisuje, akým spôsobom sa v rámci projektu GigaOffice rozšíria a upravia súčasné procesy a služby IS MSRŠD tak, aby bolo možné efektívnejšie a automatizovanejšie riadiť agendu širokopásmového pripojenia. Primárnou snahou je odstrániť doterajšie nedostatky, zaviesť pokročilé funkcionality (napr. dynamické reportovanie, notifikácie, manažment záujmových oblastí) a využiť pritom už existujúce dáta či procesy na strane BCO. Tým sa umožní nielen rýchlejšie spracovanie nových údajov, ale aj transparentnejšia koordinácia medzi telekomunikačnými operátormi, sociálno-ekonomickými subjektmi a samotnou verejnou správou.
739 739  
740 -[[image:file:///C:/Users/peter/AppData/Local/Temp/msohtmlclip1/01/clip_image008.jpg]][[image:1740142244065-526.png]]
749 +[[image:1742633629390-576.png]]
741 741  
751 +Obrázok 4 - Bizins architektúra TO BE stavu
742 742  
753 +
743 743  V rámci budúceho stavu biznis architektúry dochádza k presnejšiemu rozlíšeniu viacerých skupín aktérov, ktorí v rôznej miere využívajú alebo potrebujú údaje o širokopásmovom pripojení:
744 744  
745 745  1. **OVM (Orgány verejnej správy)**: Doposiaľ sa OVM nelíšili od bežných právnických osôb, avšak v novom riešení sa evidujú osobitne. Budú sa podľa potreby synchronizovať s registrom subjektov verejnej správy a s údajmi z ÚPVS, aby systém vždy obsahoval aktuálny prehľad o inštitúciách verejnej správy.
... ... @@ -755,74 +755,78 @@
755 755  
756 756  Táto nová integrácia prinesie vyššiu efektivitu a transparentnosť komunikácie, keďže subjekty (telekomunikační operátori, samosprávy a iní) budú môcť v oficiálnej forme prijímať správy bez potreby alternatívnych kanálov (e-mail, pošta). Zároveň sa zjednoduší preukázanie doručenia v zmysle platných právnych predpisov. Týmto spôsobom budú osoby (napríklad operátori či samosprávy), ktoré si nastavili záujmové územie, včas a oficiálne informované o plánovaných konzultáciách alebo projektoch v danej oblasti, čím sa zvýši ich zapojenie a rozšíri konkurenčný priestor pre ponuky či partnerstvá v prospech rozvoja širokopásmovej infraštruktúry.
757 757  
758 -V budúcom stave biznis architektúry GigaOffice sa kladie dôraz na širšie a efektívnejšie komunikačné kanály, ktoré reflektujú potreby rôznych typov používateľov. V rámci toho sa rozvíja externý portál, BCO Backoffice a rozšírené API. Každý z týchto prvkov prináša nové možnosti v oblasti zdieľania dát, automatizácie procesov a notifikácií, čím umožňuje jednoduchšiu a transparentnejšiu interakciu naprieč všetkými skupinami aktérov.
769 +Detailný opis biznis architektúry je súčaou dokumentu Prístup k projektu.
759 759  
760 -**Externý portál: **Externý portál zostáva v súlade s princípmi dizajn manuálu ID-SK, aby si bežní používatelia (telekomunikační operátori, podnikatelia, občania) zachovali už známe rozhranie. Novinkou je lepší prehľad o aktuálnych projektoch a verejných konzultáciách, ako aj podpora nových možností zadávania údajov. Portál bude rozšírený o modul elektronických prieskumov, ktorý zabezpečí zbieranie údajov o verejnej mienke pred tvorbou verejných konzultácií. Tým sa posilní informovanosť a zníži administratívne zaťaženie pri komunikácii s GigaOffice.
771 +1.
772 +11. Aplikačná architektúra
761 761  
762 -**BCO Backoffice: **Interní používatelia (napr. zamestnanci BCO) získajú nástroje na automatizáciu opakovaných činností, realizáciu pokročilých priestorových analýz a generovanie dynamických reportov o stave pokrytia či projektoch. Navyše budú mať k dispozícii funkcie na tvorbu elektronických prieskumov a nastavenie notifikácií kľúčových udalostí. Tým sa skráti reakčný čas pri dôležitých rozhodnutiach a zároveň sa zvýši celková efektivita riadenia rozvoja širokopásmovej infraštruktúry.
774 +**Aktuálny stav aplikačnej architektúry - AS IS**
763 763  
764 -**Rozšírené API: **Nové aplikačné rozhranierazne zjednoduší prepojenie GigaOffice s ďalšími partnermi, ktorí chcú zasielať či využívať dáta (napr. informácie o pokrytí, projektoch, adresch bodoch). Tým sa podporí otvorenejší prístup k informáciám, znižuje sa duplicita a zrýchľujú sa procesy zberu a aktualizácie údajov.
776 +Aplikačná architektúra projektu MSRŠD bola postave modulárne postavená na princípoch SOA. Projekt bol rozdelený do niekoľkých aplikačných komponentov, ktoré sú usporiadané do 3 hlavných celkov združujúcich aplikačné moduly podľa zamerania ich činnosti. MSRŠD pozostáva z nasledujúcich modulov:
765 765  
766 -Rozšírenie rozhraní a komunikačných kanálov v GigaOffice prináša lepšiu obslužnosť pre rôzne skupiny používateľov, od bežných občanov až po odborníkov na strane BCO. Vďaka integrácii nových foriem prenosu dát, pokročilej automatizácii a jednotnému dizajnovému prístupu sa zvyšuje transparentnosť, efektivita aj spolupráca pri rozvoji širokopásmovej infraštruktúry.
778 +1. Centrálny dohľad nad meracou technikou
779 +1. Monitoring stavu pokrytia Broadband
780 +1. Spracovávanie mapových a priestorových podkladov (zakresľovanie infraštruktúry)
781 +1. Mobilná analytika (Spracovanie dát z meracej techniky)
782 +1. Zber dát pre potreby BCO
783 +1. Plánovanie a riadenie investícií do Broadband
784 +1. Správa štátnych intervencií pre oblasť Broadband
785 +1. Správa a riadenie verejných konzultácií
786 +1. BCO BackOffice
787 +1. BCO Portál
788 +1. Integračná platforma
789 +1. DMS
790 +1. SmartAnalytics/CFMS
767 767  
768 -V budúcom stave GigaOffice sa rozširuje a dopĺňa paleta služieb pre verejnosť, ale aj odborné subjekty, ktoré potrebujú získať alebo poskytnúť informácie o širokopásmovom pokrytí, pripravovaných konzultáciách či možnostiach zapojenia sa do projektov:
769 769  
770 -* **Elektronický prieskum s využitím dynamických formulárov: **Umožňuje BCO jednoducho vytvárať a distribuovať online dotazníky, ktorými získa spätnú väzbu od občanov, podnikateľov či samospráv. Zamestnanci BCO pred spustením verejnej konzultácie pripravia dotazník podľa konkrétnych potrieb a sprístupnia ho verejnosti v elektronickej forme, aby každý mal priestor vyjadriť svoje pripomienky alebo očakávania k danej téme.
771 -* **Vytvorenie záujmovej oblasti na účely notifikovania: **Subjekty (operátori, podnikatelia, samosprávy) si môžu definovať geograficky vymedzené územie, v ktorom majú záujem o informácie a aktivity (napr. verejné konzultácie). Pokiaľ sa v danej zóne spustí konzultácia alebo pripravuje štátna intervencia, systém ich automaticky informuje.
772 -* **Notifikovanie zainteresovaných strán: **Zahŕňa celý súbor nástrojov, ktoré umožňujú telekomunikačným operátorom, samosprávam, podnikateľom či občanom definovať svoje „záujmové oblasti“ a dostávať upozornenia pri kľúčových udalostiach. Pred spustením verejnej konzultácie zamestnanci BCO pripravia špecifický dotazník, ktorý je zverejnený v elektronickej podobe. Systém následne automaticky upozorní všetky subjekty, ktorých sa daná oblasť týka, aby mohli v predstihu predkladať ponuky (pri novej štátnej intervencii) alebo sa vyjadriť k pripravovaným plánom (pri verejných konzultáciách). Tým sa zvyšuje miera participácie, podporuje väčšia konkurencia a zlepšuje sa transparentnosť pri rozvoji širokopásmovej infraštruktúry.
793 +Hlavnými celkami súčasnej aplikačnej architektúry, ktoré združujú funkcionalitu MSRŠD a zabezpečujú hlavný chod systému sú:
773 773  
795 +* BCO Backoffice
796 +* BCO portál
797 +* CDNMT
774 774  
775 -Nasledujúce služby v rámci Broadband Competence Office (BCO) reflektujú rozšírenie a automatizáciu kľúčových činností, ktoré sú dôležité pre efektívnejšie riadenie a monitoring rozvoja širokopásmovej infraštruktúry:
799 +[[image:1742633629392-955.png]]
776 776  
777 -* **Prehľad preddefinovaných záujmových oblastí pre štátnu intervenciu: **Systém ponúkne rýchly prehľad lokalít, ktoré sú označené zainteresovanými stranami ako záujmové. Tento prístup umožní zamestnancom BCO lepšie plánovať verejné konzultácie a štátne intervencie. Štát získa prehľad o oblastiach, kde je vysoká konkurencieschopnosť a výraznejšia pravdepodobnosť dostatočného množstva ponúk.
778 -* **Automatické preddefinovanie záujmových oblastí pre verejnú konzultáciu: **Pri vyhlasovaní verejnej konzultácie systém na základe zadaných kritérií (geografických, infraštruktúrnych) dokáže vybrať a poukázať na vhodné oblasti pre vykonanie verejnej konzultácie. Zamestnanec BCO tak dostane nástroj, ktorý zjednoduší identifikovanie takýchto miest. Zároveň budú do procesu definície oblasti zapojené dáta o členení SR, ktoré umožnia jednoduchší spôsob výberu konkrétnej oblasti.
779 -* **Automatické generovanie klastrov bielych adries z verejnej konzultácie: **Po zbere dát z verejnej konzultácie dokáže riešenie zoskupiť biele adresy do ucelených klastrov (napr. podľa blízkosti, stavu siete), čím šetrí čas a znižuje chybovosť pri príprave rozvojových projektov. Zamestnanec tak dostane ucelené výsledky, ktoré bude môcť upraviť, ak to bude nutné a schváliť vybrané klastre bielych adries.
780 -* **Prehľadávanie dotazníkov a dokumentov: **Umožňuje rýchle vyhľadanie užívateľských odpovedí či podpísaných príloh, vďaka čomu sa zrýchľuje overovanie a validácia zhromaždených údajov pri konzultáciách alebo projektoch. Funkcionalita bude podporovať vyhľadávanie na základe metaúdajov súborov a dotazníkov a zároveň bude poskytovať možnosť fulltextového vyhľadávania.
781 -* **Doplnenie metadát ku skenovanej dokumentácii: **Pri každom nahranom dokumente (sken, PDF) sa automaticky priraďujú metadáta, akými sú názov, dátum či územná príslušnosť, čo uľahčuje následnú evidenciu a archiváciu. Zároveň realizované skenovanie dokumentu zabezpečí prevod na text, ktorý bude možné využiť pre vyhľadávanie v dokumentoch, čo uľahčí zamestnancom BCO hľadanie v skenovaných dokumentoch.
782 -* **Výpočet nákladov pripojenia adresného bodu na základe parametrov: **Systém spracuje vstupy (napr. vzdialenosť od existujúcej infraštruktúry, typ technológie) a poskytne odhad, aké investície budú potrebné pre pripojenie konkrétnej adresy k širokopásmovej sieti. Pôjde o rozšírenie aktuálnej funkcionality, ktorá pracuje len s vopred definovanou sumou a koeficientom náročnosti. Pre nové výpočty sa predpokladá využitie komplexných vzorcov a konštánt, ktoré bude možné v systéme definovať a upravovať podľa potreby. Na základe takýchto parametrov systém bude vedieť lepšie vypočítať predpokladanú cenu.
783 -* **Notifikácia za účelom plnenia míľnikov pri realizácii projektu: **Sleduje časový plán a schválené medzníky. V prípade meškania alebo splnenia určitého úseku projektu odošle systém automatické upozornenie zodpovedným pracovníkom či zainteresovaným stranám. Tieto notifikácie bude možné dynamicky nastaviť a upravovať podľa potreby na vybrané činnosti a udalosti v rámci systému, kde bude môcť pracovník zadefinovať konfiguráciu samotnej notifikácie.
784 -* **Automatická príprava štátnej intervencie v nadväznosti na verejnú konzultáciu: **Na základe výsledkov konzultácie vytvorí systém návrh intervencie (napr. podpory budovania infraštruktúry) so zohľadnením všetkých relevantných údajov a využitím klastrov bielych adries, ktoré systém bude pripravovať na základe výsledkov z verejnej konzultácie. Znižuje sa tým manuálne prepisovanie informácií a chybovosť pri tvorbe dotačných schém.
785 -* **Dynamické riadenie podmienok pre dokumenty odovzdávané v míľnikoch realizovaných projektov: **Pri definovaní každého kontrolného bodu (míľnika) môžu pracovníci BCO sami určiť, aké konkrétne dokumenty sú povinné a na aké kritériá sa pri ich kontrole prihliada. Systém následne overí, či boli tieto materiály (napr. rozpočtové výkazy, technické správy) skutočne odovzdané a či vyhovujú určeným požiadavkám. Ak nejaký dokument chýba alebo nevyhovuje kritériám, príslušným osobám je zaslané automatické upozornenie. Tým je zaistené, že pri uzatváraní každého míľnika bude k dispozícii úplná a overená dokumentácia.
786 -* **Pokročilé dynamické prehľady priestorových údajov: **V súčasnom stave priestorové údaje sú zobrazované iba pomocou statických vrstiev, ktoré sú vopred preddefinované, pričom aj filtrovacie kritéria a kritéria zobrazenia sú limitované s vopred definovanými možnosťami. Táto služba poskytuje BCO pokročilé nástroje na interaktívne analyzovanie a zobrazovanie priestorových dát o pokrytí, bielych adresách a rozostavaných projektoch. Vďaka nej môžu pracovníci BCO jednoduchšie vyhľadávať a filtrovať geograficky definované informácie (napr. podľa kraja, okresu, definovanej zóny). Systém umožní vytvárať tematické vrstvy (napr. aktuálne pokrytie, plánované intervencie) a v reálnom čase ich porovnávať, čím sa podporí rýchlejšie a presnejšie rozhodovanie pri plánovaní rozvoja širokopásmovej siete.
787 -* **Tvorba dynamických reportov o stave širokopásmového pokrytia: **Služba generuje pravidelné aj ad-hoc prehľady (mapové a štatistické) podľa potreby manažmentu. Vďaka tomu majú zodpovedné osoby stále aktuálne informácie o pokrytí, rozostavaných projektoch či nových požiadavkách. V súčasnosti sú reporty vopred preddefinované a neumožňujú dynamickú selekciu, čo obmedzuje rozvoj analytických činností nad zozbieranými dátami.
788 -* **Manažment záujmových osôb a koncových užívateľských výhod: **Eviduje rôzne druhy subjektov (operátori, poskytovatelia informácií, samosprávy, sociálno-ekonomické subjekty), pričom v záujme lepšieho plánovania investícií bude možné tieto subjekty zobraziť na mape na základe údajov o ich adrese. Toto zabezpečí lepší rozvoj pre sociálno-ekonomické zariadenia, ktoré sú cieľovou skupinou v prípade rozvoja širokopásmového pripojenia. Zároveň dochádza k cielenejšej komunikácii a umožňuje automatické zasielanie informácií na mieru danému typu používateľa.
801 +Obrázok 5 - Aplikačná architektúra AS IS stavu
789 789  
790 790  
791 -Zavedením týchto služieb sa zrýchľuje príprava a realizácia štátnych intervencií, zracionalizuje vyhodnocovanie verejných konzultácií a významne sa posilňuje priebežné monitorovanie stavu projektov a samotného pokrytia širokopásmovým internetom v Slovenskej republike.
804 +**Budúci stav aplikačnej architektúry - TO BE**
792 792  
806 +V budúcom stave aplikačnej architektúry sa predpokladá rozšírenie existujúceho systému o nové aplikačné moduly, ktoré budú primárne zamerané na podporu kancelárie BCO, ako aj o doplnkové riešenia pre vyššiu flexibilitu a dynamiku celého prostredia. Tieto moduly budú využívať ďalšie dátové zdroje, aby sa kľúčové procesy BCO opierali o presnejšie a aktuálnejšie informácie.
793 793  
794 -V rámci skvalitnenia komunikácie s občanmi a ďalšími dotknutými subjektmi sa GigaOffice rozširuje o dve dôležioblasti. Prvou je manažment záujmových oblastí a koncových používatov, ktorá umožňuje lepšie cielenie informácií a podnetov. Druhou je správa elektronických prieskumov a dotazkov, vďaka ktorej sa zvyšuje mieru participácie verejnosti a zjednodušuje sa zber stnej väzby k pripravovaným projektom. Tieto nové funkcionality pomôžu BCO nielen získať relevantné dáta, ale aj zapojiť širšiu komunitu do rozhodovacích procesov pri rozvoji širokopásmovej infraštruktúry. Procesy ktoré podporia tieto oblasti sú:
808 +V diagrame budúceho stavu sú znázornené aplikné komponenty, do ktorých bude potrebné zasiahnuť z adiska logiky a funkcionality, a taktiež novovzniknuté moduly, ktoré rozšíria pôvodnú architektúru MSRŠD. Tento prístup umožplynu moderniciu aplikácie pri zachovaní kontinuity s existujúcimi službami a procesmi, zároveň však poskytne priestor na nasadenie pokročileích analytických či integračných funkcií potrebných pre efektívnu agendu BCO.
795 795  
796 -* **Manažment záujmových oblastí a koncových používateľov: **Vďaka tomuto procesu si verejnosť (obce, podnikatelia či iné subjekty) môže jednoducho definovať územie alebo tematickú oblasť, o ktorú má dlhodobý záujem. Systém im automaticky sprístupní a doručí informácie o plánovaných projektoch alebo verejných konzultáciách, ktoré s daným územím súvisia. Tým sa občanom a organizáciám umožní aktívne sledovať vývoj a zapojiť sa do diskusií či projektov, ktoré sú pre nich kľúčové. Zároveň si môžu nastaviť preferencie, napríklad aký typ notifikácií (e-mail, eDesk) si želajú, čím sa zvyšuje komfort a miera participácie.
797 -* **Správa elektronických prieskumov a dotazníkov: **Tento proces rozširuje možnosti BCO pri zbere spätnej väzby a názorov širokej verejnosti alebo vybraných skupín. Umožňuje zamestnancom BCO vytvárať online formuláre, upravovať štruktúru otázok a distribuovať ich príslušným cieľovým subjektom (napr. obyvateľom danej lokality, telekomunikačným operátorom). Získané dáta systém okamžite spracuje a poskytne prehľadné výstupy minimálne v tabuľkovej podobe, čo uľahčuje vyhodnotenie potrieb, očakávaní či pripomienok k budovaniu širokopásmovej infraštruktúry.
798 798  
811 +[[image:1742633629396-595.png]]
799 799  
800 -V novom stave GigaOffice dôjde k zavedeniu nových procesov a k zlepšeniu už existujúcich  procesov, ktoré spoločne zvyšujú efektivitu a znižujú manuálnu náročnosť pri riadení rozvoja širokopásmovej infraštruktúry:
813 +Obrázok 6 - Aplikačná architektúra TO BE stavu
801 801  
802 -* **Automatické generovanie klastrov bielych adries: **Pri vyhlasovaní verejnej konzultácie, resp. pri zbere informácií o nepokrytých (bielych) adresách, systém samostatne zoskupí tieto adresy do väčších logických celkov (klastrov). Používa na to definované kritériá (geografická blízkosť, stav infraštruktúry) a pripraví podklady, ktoré pracovníci BCO len skontrolujú a schvália. Týmto sa šetrí čas a minimalizuje chybovosť pri manuálnom triedení. Taktiež sa posilní väzba oblastí s adresami, ktorá momentálne absentuje v súčasnom MSRŠD systéme. Bude možné upravovať klastre pomocou geografických oblastí alebo definovaním adresných bodov.
803 -* **Automatický notifikačný proces pri spustení intervencie alebo verejnej konzultácie v záujmovej oblasti: **Po spustení novej intervencie (napr. podpora výstavby) alebo verejnej konzultácie v konkrétnej lokalite systém automaticky identifikuje subjekty, ktoré majú danú oblasť vo svojej „záujmovej zóne“. Týmto subjektom odošle notifikáciu (napr. do eDesk, e-mail) s detailmi o pripravovanom projekte či konzultácii, aby sa mohli včas zapojiť a predkladať ponuky alebo pripomienky.
804 -* **Plánovanie a realizácia verejných konzultácií: **Nový stav zjednodušuje prípravu konzultácií, keďže systém dokáže automaticky navrhnúť a preddefinovať dotknuté územia a zapojené subjekty. Taktiež generuje návrhy klastrov bielych adries a zabezpečuje elektronickú distribúciu dotazníkov či formulárov ešte pred spustením verejnej konzultácie, čím výrazne urýchľuje celý priebeh konzultácie.
805 -* **Plánovanie a správa dopytových projektov: **Aktualizácia spočíva vo využívaní automatizovaných funkcií (napr. doplnenie konfigurovania odovzdávania dokumentácie, spracovanie skenovaných dokumentov, notifikácie o míľnikoch), vďaka ktorým majú pracovníci BCO k dispozícii ucelenejšie informácie o projektoch (vrátane finančných parametrov či lehotách). Systém navyše generuje upozornenia pri zmene stavu alebo pri nevyhnutnosti doplniť údaje, aby sa zefektívnila práca pracovníkov,  ale zároveň aby subjekt predišiel komplikáciám pri realizácii projektu.
806 -* **Plánovanie a správa štátnych intervencií: **V novom stave systém priamo vychádza z výsledkov verejných konzultácií a bielych adries, automaticky pripravuje návrhy intervencií pre konkrétne lokality a sleduje projektové míľniky. Týmto sa znižuje riziko duplicít, zjednodušuje schvaľovanie a zrýchľuje tok informácií medzi BCO a ďalšími inštitúciami (napr. pri schvaľovaní dotácií či vydávaní povolení). Taktiež pridanie analytických nástrojov umožní lepšiu kontrolu plánu štátnej intervencie a overenie rentability investície.
807 807  
808 -Uvedené **nové a zmenené procesy** výrazne skracujú čas potrebný na prípravu a vyhodnotenie verejných konzultácií a zároveň zvyšujú transparentnoa prehľadnosť pri plánovaní investícií a štátnych intervencií v oblasti širokopásmového pripojenia.
816 +Detailný opis aplikačnej architektúry je súčasťou dokumentu Prístup k projektu.
809 809  
810 -V rámci posilnenia úlohy UPREKAPS v dohľade nad stavom širokopásmového pokrytia sa rozširujú aj procesy spojené s mapovaním a monitorovaním sietí. Konkrétne ide o zavedenie dynamických nástrojov na spracovanie priestorových dát a prehľadnejšie sledovanie reálneho pokrytia v teréne. Tým sa zrýchli a skvalitní analytická činnosť, ktorá je kľúčová pre presné vyhodnocovanie stavu infraštruktúry i plánovanie budúcich intervencií. Výsledky týchto procesov sú dôležité pre BCO ako vstup, na základe ktorého sa spúšťajú procesy verejných konzultácií. Procesy, ktoré budú pridané alebo zmenené sú:
818 +1.
819 +11. Technologická architektúra
811 811  
812 -* **Dynamické reportovanie a analytické prehľady priestorových údajov: **Ide o zavedenie novej analytickej vrstvy, ktorá umožní BCO a UPREKAPS flexibilnejšie pracovať s priestorovými dátami. Používatelia budú môcť cez intuitívne rozhranie vyhľadávať, filtrovať a definovať vlastné vrstvy podľa rôznych kritérií (napr. typ infraštruktúry, biele adresy, plánované projekty). Systém ponúkne interaktívne nástroje na tvorbu prispôsobených reportov, vrátane časových porovnaní (historický vs. súčasný stav). Vďaka týmto novým možnostiam bude možné efektívnejšie vyhodnocovať pokrytie aj pripravované intervencie a poskytovať rýchlejšiu podporu pri dohľade a plánovaní.
813 -* **Monitoring stavu pokrytia (zmenený proces): **Doterajší monitoring, ktorý spadal predovšetkým do kompetencie UPREKAPS, sa rozšíri o nové analytické a dynamické funkcie. Priestorové údaje budú dostupnejšie a podrobnejšie, čo urýchli reakčný čas a zlepší presnosť pri sledovaní skutočného stavu siete. Tieto vylepšenia zároveň podporia centrálne dohľadové procesy, keďže získané dáta bude možné okamžite vizualizovať a konfrontovať s meraniami od telekomunikačných poskytovateľov či výsledkami pasívnej infraštruktúry. Výsledky procesu sú vstupom pre začatie verejnej konzultácie a následnej štátnej intervencie.
821 +**Aktuálny stav technologickej architektúry - AS IS**
814 814  
815 -Navrhované zmeny a rozšírenia vmci budúcej architektúry GigaOffice smerujú k podstatnému zvýšeniu efektivity a transparentnosti pri riadení rozvoja širokopásmovej infraštruktúry. Umožňu nielen automatizov procesy spojené s verejnými konzultáciami a štátnymi intervenciami, ale aj zleiť komunikáciu s verejnosťou, telekomunikačnými operátormi a ďalšími aktérmi. Nové služby a procesy prinášajú pokročilé analytické možnosti (vrátane priestorových dát), systematizujú zber údajov a zjednodušujú prípravu rozhodnutí.
823 +Aktuálny stav technologickej vrstvy vychádza z projektu MSRŠD a jeho realizácie. Súčasná technologic vrstva je postavená na dvoch základných prostrediach. Prvým je datacentrum, ktopredstavuje vlastnú infraštruktúru ÚPREKAPS. Dru prostredie je vo vládnom cloude. Dôvodom rozdelenia bol hlavne komponent GIS, ktonebolo možné v danom čase prevádzkovať vo vládnom cloude, preto evidenčná časť bez priestorových t bola uložená do vládneho cloudu, nakoľko nevyžadovala náročné HW prostriedky. Do datacentra boli uložené komponenty, ktoré boli náročné na HW prostriedky, ako GIS, komponenty pre zber a spracovanie dát z meracích vozidiel, DMS server a Integrná platforma.
816 816  
817 -Vďaka jednotnému a prehľadnému prístupu budú zamestnanci BCO, ale aj UPREKAPS schopní flexibilnejšie reagovna aktuálny stav pokrytia, lepšie koordinovať investície a včas informovať zainteresova subjekty o dianí v ich záujmovej oblasti. Začlenenie notifikačných mechanizmov, elektronických prieskumov či správy záujmových oblastí posilňuje participáciu verejnosti a zvyšuje súťaživé prostredie pre poskytovateľov telekomunikačných služieb. Celko návrh tak predstavuje ucelený krok k modernej a používateľsky orientovanej správe širokopásmovej siete, s dôrazom na dátovú presnosť, bezpečnosť a dlhodobú udržateľnosť.
825 +Vo vládnom cloude sa nachádzajú 3 hlavné evidenčné moduly a to BCO Backoffice, BCO portál a CDNMT, pričom BCO zdieľa jednu datazu, nakoľko portál je publikova časť pre verejnosť a vychádza z dát evidovaných cez BCO Backoffice. BCO Backoffice vytvára záznamy, ku ktorým sa sledne viažu ta zada na portáli externými používateľmi.
818 818  
819 -Detailný opis aplikačnej technologickej architektúry súčasťou dokumentu Prístup projektu.
827 +Ostatné komponenty tvoria podporné funkcionality na spracovanie t z ÚPVS, o evidovaných telekomunikačných podnikoch a validácia vstupných importovaných súborov do GIS na zistenie, či dáta spĺňajú požadované náležitosti ohľadom štruktúry.
820 820  
821 -1.
822 -11. Prehľad e-Government komponentov
829 +Technológie použité na prevádzkovanie jednotlivých komponentov sú rôzne, pre Backend aplikácie sa používa framework Spring a .Net, pre Frontend aplikácie zase Angular. Samotný GIS je vytvorený pomocou PHP. Samotné servery ako OS používajú Linux distribúcie a v prípade CDNMT je použitý Windows server. Pre databázy sú použité distribúcie PostgreSQL, MySQL a MS SQL. Pre DMS server bol použitý opensource OpenKM s modifikáciou kódu, ktorá opravuje niektoré chyby. Integračná platforma je tvorená vlastnou implementáciou pomocou Spring Integration.
823 823  
824 -Informácie relevantné pre túto kapitolu sú uvedené v Prístupe k projektu.
831 +[[image:1742633629401-991.png]]
825 825  
833 +Obrázok 7 - Technologická architektúra AS IS stavu
834 +
835 +
836 +**Budúci stav technologickej architektúry - TO BE**
837 +
838 +Detailný opis technologickej architektúry je súčasťou dokumentu Prístup k projektu.
839 +
840 +
826 826  1. LEGISLATÍVA
827 827  
828 828  Realizácia projektu predpokladá komplexné zanalyzovanie osobitných právnych predpisov podľa ktorých BCO postupuje. V rámci analýzy sa identifikujú a pripravia konkrétne legislatívne návrhy na nevyhnutnú zmenu súvisiacej právnej úpravy obsiahnutej v osobitných právnych predpisoch.
... ... @@ -837,7 +837,6 @@
837 837  * Zákon č. 95/2019 Z. z. o informačných technológiách vo verejnej správe
838 838  * Zákon č. 305/2013 Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e-Governmente)
839 839  * Vyhláška Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky č. 547/2021 Z. z. o elektronizácii agendy verejnej správy
840 -* Vyhláška Úradu podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu č. 547/2021 Z. z. o elektronizácii agendy verejnej správy
841 841  * Zákon č. 540/2001 Z. z. o štátnej štatistike
842 842  * Zákon č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám (zákon o slobode informácií)
843 843  * Zákon č. 177/2018 Z. z. o niektorých opatreniach na znižovanie administratívnej záťaže využívaním informačných systémov verejnej správy
... ... @@ -856,7 +856,6 @@
856 856  * Vyhláška č. 157/2016 Z. z. zo dňa 23. 03. 2016, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o druhoch súťaží návrhov v oblasti architektúry, územného plánovania a stavebného  inžinierstva, o obsahu súťažných podmienok a o činnosti poroty
857 857  * Vyhláška č. 155/2016 Z. z. zo dňa 23. 03. 2016, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o jednotnom európskom dokumente a jeho obsahu
858 858  * Vyhláška č. 132/2016 Z. z. zo dňa 23. 03. 2016, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o postupe certifikácie systémov na uskutočnenie elektronickej aukcie
859 -* Zákon o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov – úplné znenie (Zákon o e-Governmente)
860 860  * Zákon č. 214/2021 Z. z. o podpore ekologických vozidiel cestnej dopravy a o zmene a doplnení niektorých zákonov
861 861  
862 862  
... ... @@ -864,9 +864,7 @@
864 864  
865 865  * Zákon č. 452/2021 Z. z. o elektronických komunikáciách
866 866  Upravuje podmienky poskytovania elektronických komunikačných sietí a služieb. Zakotvuje právne nástroje na podporu hospodárskej súťaže, ochranu používateľov a rozvoj vysokorýchlostných sietí.
867 -* Zákon č. 247/2015 Z. z. (novela zákona č. 351/2011 Z. z. o elektronických komunikáciách)
868 -Posilňuje legislatívny rámec v oblasti elektronických komunikácií, najmä transponovaním európskych požiadaviek a úpravou niektorých inštitútov s cieľom podporiť ďalší rozvoj sieťovej infraštruktúry.
869 -* Zákon č. 201/2022 Z. z. o výstavbe a Zákon č. 200/2022 Z. z. o územnom plánovaní a výstavbe
880 +* Zákon č. 25/2025 Z. z. o zmene a doplnení niektorých zákonov (Stavebný zákon) a Zákon č. 200/2022 Z. z. o územnom plánovaní a výstavbe
870 870  Upravujú procesy výstavby, povoľovania a územného plánovania, čo je kľúčové pri budovaní nových elektronických komunikačných sietí či infraštruktúry.
871 871  * Vyhláška MŽP SR č. 532/2002 Z. z.
872 872  Rieši environmentálne aspekty, ktoré môžu vstupovať do procesu prípravy a realizácie stavebných činností súvisiacich s pokládkou alebo modernizáciou telekomunikačných sietí.
... ... @@ -907,40 +907,44 @@
907 907  
908 908  Hlavné aktivity:
909 909  
910 -* Vývoj aplikácií – 5 616 287 € z toho:
911 -* 013 Softvér – 5 026 781
912 -* 521 Mzdové výdavky – 589 505
921 +* Vývoj aplikácií – 5 610200 € z toho:
922 +* 013 Softvér – 5 047 967 €
923 +* 521 Mzdové výdavky – 562 234
913 913  
914 914  Podporné aktivity:
915 915  
916 -* 907 paušálna sadzba – 384 558 €
927 +* 907 paušálna sadzba – 38 384 096
917 917  
918 -**Celková suma za projekt z pohľadu výzvy je 5 952 268 €**
929 +**Celková suma za projekt z pohľadu výzvy je 5 994 296 €**
919 919  
920 920  |(% rowspan="2" %)**Typ aktivity**|(% rowspan="2" %)**Oblasť výdavku**|(% rowspan="2" %)**Suma**|(% rowspan="2" %)**OPEX / CAPEX**|(% colspan="2" rowspan="2" %)**Int / ext**|(% rowspan="2" %)**Suma**|
921 921  |
922 -|(% rowspan="6" %)Hlavné etapy|(% rowspan="3" %)Vývoj aplikácií|(% rowspan="3" %)5,616,287 €|OPEX|(% colspan="2" %)Externé|- €|
923 -|CAPEX|(% colspan="2" %)Externé|5,026,781 €|
924 -|OPEX|(% colspan="2" %)Interné|589,505 €|
933 +|(% rowspan="6" %)Hlavné etapy|(% rowspan="3" %)Vývoj aplikácií|(% rowspan="3" %)5,610,200 €|OPEX|(% colspan="2" %)Externé|- €|
934 +|CAPEX|(% colspan="2" %)Externé|5,047,967 €|
935 +|OPEX|(% colspan="2" %)Interné|562,234 €|
925 925  |(% rowspan="3" %)Nákup HW a SW|(% rowspan="3" %)0 €|OPEX|(% colspan="2" %)Externé|- €|
926 926  |CAPEX|(% colspan="2" %)Externé|- €|
927 927  |OPEX|(% colspan="2" %)Interné|- €|
928 -|(% rowspan="6" %)Prevádzka|(% rowspan="3" %)Aplikácie|(% rowspan="3" %)5,428,924 €|OPEX|(% colspan="2" %)Externé|2,262,052 €|
929 -|CAPEX|(% colspan="2" %)Externé|3,166,872 €|
939 +|(% rowspan="6" %)Prevádzka|(% rowspan="3" %)Aplikácie|(% rowspan="3" %)5,451,804 €|OPEX|(% colspan="2" %)Externé|2,271,585 €|
940 +|CAPEX|(% colspan="2" %)Externé|3,180,219 €|
930 930  |OPEX|(% colspan="2" %)Interné|- €|
931 931  |(% rowspan="3" %)HW a SW|(% rowspan="3" %)0 €|OPEX|(% colspan="2" %)Externé|- €|
932 932  |CAPEX|(% colspan="2" %)Externé|- €|
933 933  |OPEX|(% colspan="2" %)Interné|- €|
934 -|(% rowspan="5" %)Podporné oblasti|(% rowspan="2" %)Projekový manažment|(% rowspan="2" %)48,576 €|OPEX|(% colspan="2" %)Externé|0 €|
935 -|OPEX|(% colspan="2" %)Interné|48,576 €|
936 -|(% rowspan="2" %)Publicita|(% rowspan="2" %)335,982 €|OPEX|(% colspan="2" %)Externé|- €|
945 +|(% rowspan="5" %)Podporné oblasti|(% rowspan="2" %)Projekový manažment|(% rowspan="2" %)61,290 €|OPEX|(% colspan="2" %)Externé|0 €|
946 +|OPEX|(% colspan="2" %)Interné|61,290 €|
947 +|(% rowspan="2" %)Publicita|(% rowspan="2" %)322,806 €|OPEX|(% colspan="2" %)Externé|- €|
937 937  |OPEX|(% colspan="2" %)Interné|- €|
938 -|Ostatné výdavky| |(% colspan="2" %)Ostatné zmiešané výdavky| |335,982 €|
949 +|Ostatné výdavky| |(% colspan="2" %)Ostatné zmiešané výdavky| |322,806 €|
939 939  |(% colspan="2" rowspan="2" %)Výstupné náklady|(% rowspan="2" %)0 €| |Externé| |- €|
940 940  | |Interné| |- €|
941 -|(% colspan="2" %)SPOLU|11,429,768 €| |-| |** 11,429,768 €**|
952 +|(% colspan="2" %)SPOLU|11,446,100 €| |-| |** 11,446,100 €**|
942 942  
943 943  
955 +
956 +
957 +
958 +
944 944  1.
945 945  11. Prínosy projektu
946 946  
... ... @@ -977,25 +977,30 @@
977 977  | |(% colspan="6" %)**Cashflow projektu**|(% colspan="5" %)**Čistá súčasná hodnota z projektu**
978 978  | |(% colspan="3" %)**Finančný cashflow (s DPH)**|(% colspan="3" %)**Ekonomický cashflow (bez DPH)**|koeficient obdobia|Finančná (FNPV)|Ekonomická (ENPV)|(% colspan="2" %)Kumulovaná diskont. návratnosť ENPV
979 979  |**Obdobie**|AS IS|TO BE|//rozdiel//|AS IS|TO BE|//rozdiel//| | | |(% colspan="2" %)
980 -|t1|**0.00**|**-374,842.55**|**-374,842.55**|**0.00**|**-312,368.79**|**-312,368.79**|0|**-374,842.55**|**-312,368.79**|**-312,368.79**|**<**
981 -|t2|**0.00**|**-6,229,215.45**|**-6,229,215.45**|**0.00**|**-5,191,012.87**|**-5,191,012.87**|1|**-5,989,630.24**|**-4,943,821.78**|**-5,256,190.57**|**<**
982 -|t3|**0.00**|**-603,213.75**|**-603,213.75**|**0.00**|**385,134.38**|**385,134.38**|2|**-557,705.02**|**349,328.23**|**-4,906,862.34**|**<**
983 -|t4|**0.00**|**-603,213.75**|**-603,213.75**|**0.00**|**1,399,777.24**|**1,399,777.24**|3|**-536,254.82**|**1,209,180.21**|**-3,697,682.13**|**<**
984 -|t5|**0.00**|**-603,213.75**|**-603,213.75**|**0.00**|**1,399,777.24**|**1,399,777.24**|4|**-515,629.64**|**1,151,600.20**|**-2,546,081.94**|**<**
985 -|t6|**0.00**|**-603,213.75**|**-603,213.75**|**0.00**|**1,399,777.24**|**1,399,777.24**|5|**-495,797.73**|**1,096,762.09**|**-1,449,319.85**|**<**
986 -|t7|**0.00**|**-603,213.75**|**-603,213.75**|**0.00**|**1,399,777.24**|**1,399,777.24**|6|**-476,728.59**|**1,044,535.32**|**-404,784.52**|**<**
987 -|t8|**0.00**|**-603,213.75**|**-603,213.75**|**0.00**|**1,399,777.24**|**1,399,777.24**|7|**-458,392.87**|**994,795.55**|**590,011.03**|**Rok návratu investície**
988 -|t9|**0.00**|**-603,213.75**|**-603,213.75**|**0.00**|**1,399,777.24**|**1,399,777.24**|8|**-440,762.38**|**947,424.33**|**1,537,435.36**|**>**
989 -|t10|**0.00**|**-603,213.75**|**-603,213.75**|**0.00**|**1,399,777.24**|**1,399,777.24**|9|**-423,809.98**|**902,308.89**|**2,439,744.24**|**>**
990 -|**SPOLU**|**0.00**|**-11,429,767.96**|**-11,429,767.96**|**0.00**|**4,680,193.36**|**4,680,193.36**|**SPOLU**|**-10,269,553.80**|**2,439,744.24**| |
995 +|t1|**0.00**|**-371,837.54**|**-371,837.54**|**0.00**|**-309,864.62**|**-309,864.62**|0|**-371,837.54**|**-309,864.62**|**-309,864.62**|**<**
996 +|t2|**0.00**|**-6,228,214.35**|**-6,228,214.35**|**0.00**|**-5,190,178.62**|**-5,190,178.62**|1|**-5,988,667.64**|**-4,943,027.26**|**-5,252,891.88**|**<**
997 +|t3|**0.00**|**-605,756.01**|**-605,756.01**|**0.00**|**383,015.83**|**383,015.83**|2|**-560,055.48**|**347,406.64**|**-4,905,485.24**|**<**
998 +|t4|**0.00**|**-605,756.01**|**-605,756.01**|**0.00**|**1,397,658.68**|**1,397,658.68**|3|**-538,514.89**|**1,207,350.12**|**-3,698,135.12**|**<**
999 +|t5|**0.00**|**-605,756.01**|**-605,756.01**|**0.00**|**1,397,658.68**|**1,397,658.68**|4|**-517,802.78**|**1,149,857.26**|**-2,548,277.86**|**<**
1000 +|t6|**0.00**|**-605,756.01**|**-605,756.01**|**0.00**|**1,397,658.68**|**1,397,658.68**|5|**-497,887.28**|**1,095,102.15**|**-1,453,175.71**|**<**
1001 +|t7|**0.00**|**-605,756.01**|**-605,756.01**|**0.00**|**1,397,658.68**|**1,397,658.68**|6|**-478,737.77**|**1,042,954.43**|**-410,221.28**|**<**
1002 +|t8|**0.00**|**-605,756.01**|**-605,756.01**|**0.00**|**1,397,658.68**|**1,397,658.68**|7|**-460,324.78**|**993,289.93**|**583,068.65**|**Rok návratu investície**
1003 +|t9|**0.00**|**-605,756.01**|**-605,756.01**|**0.00**|**1,397,658.68**|**1,397,658.68**|8|**-442,619.98**|**945,990.41**|**1,529,059.06**|**>**
1004 +|t10|**0.00**|**-605,756.01**|**-605,756.01**|**0.00**|**1,397,658.68**|**1,397,658.68**|9|**-425,596.14**|**900,943.25**|**2,430,002.31**|**>**
1005 +|**SPOLU**|**0.00**|**-11,446,099.96**|**-11,446,099.96**|**0.00**|**4,666,583.36**|**4,666,583.36**|**SPOLU**|**-10,282,044.29**|**2,430,002.31**| |
991 991  | | | | | | | | | | | |
992 992  | | | | | | | |**Výsledok CBA**| |**//Výsledná hodnota//**|**//Minimálna hodnota//**|
993 993  | | | | | | | |**BCR**|pomer prínosov a nákladov|**1.08**|**1.00**|
994 994  | | | | | | | |FIRR|finančná vnútorná výnosová miera ~(%)|N/A|-|
995 -| | | | | | | |EIRR|ekonomická vnútorná výnosová miera ~(%)|14.3%|5.0%|
996 -| | | | | | | |FNPV|finančná čistá súčasná hodnota (eur s DPH)|-10,269,554|-|
997 -| | | | | | | |ENPV|ekonomická čistá súčasná hodnota (eur bez DPH)|2,439,744|0|
1010 +| | | | | | | |EIRR|ekonomická vnútorná výnosová miera ~(%)|14.2%|5.0%|
1011 +| | | | | | | | | | | |
1012 +| | | | | | | |FNPV|finančná čistá súčasná hodnota (eur s DPH)|-10,282,044|-|
1013 +| | | | | | | |ENPV|ekonomická čistá súčasná hodnota (eur bez DPH)|2,430,002|0|
998 998  
1015 +
1016 +
1017 +
1018 +
999 999  1. HARMONOGRAM JEDNOTLIVÝCH FÁZ PROJEKTU a METÓDA JEHO RIADENIA
1000 1000  
1001 1001  
... ... @@ -1059,7 +1059,9 @@
1059 1059  |4.|TBC|IT analytik|MIRRI SR|IT analytik
1060 1060  |5.|TBC|IT architekt|MIRRI SR|IT architekt
1061 1061  |6.|TBC|Manažér KIB|MIRRI SR|Manažér KIB
1062 -|7.|TBC|Manažér testovania|MIRRI SR|Manažér testovania
1082 +|8.|TBC|Manažér kvality|MIRRI SR|Manažér kvality
1083 +|9.|TBC|UX Dizajnér|MIRRI SR|UX Dizajnér
1084 +|10.|TBC|Vlastník údajov|MIRRI SR|Vlastník údajov
1063 1063  
1064 1064  
1065 1065  
... ... @@ -1069,12 +1069,12 @@
1069 1069  11. PRACOVNÉ NÁPLNE
1070 1070  
1071 1071  
1072 -Zástupca vlastníkov procesov
1094 +Zástupca vlastníkov projektu
1073 1073  
1074 1074  |**Projektová rola:**|(((
1075 1075  **~ **
1076 1076  
1077 -**VLASTNÍK PROCESOV **(biznis vlastník)
1099 +**VLASTNÍK PROJEKTU **(biznis vlastník)
1078 1078  
1079 1079  
1080 1080  )))
... ... @@ -1327,6 +1327,27 @@
1327 1327  )))
1328 1328  
1329 1329  
1352 +|**Projektová rola:**|**MANAŽÉR TESTOVANIA**
1353 +|**Stručný popis:**|(((
1354 +* zodpovedá za vytvorenie a riadenie testovacej stratégie, koordináciu testovacích aktivít a zdrojov, vrátane manuálneho a automatizovaného testovania. Vytvára testovacie plány a metodiky, definuje testovacie prípady a zodpovedá za sledovanie kvality výstupov.
1355 +* dohliada na priebeh akceptačných testov a vykonáva kontrolu kvality výstupov v súlade s dohodnutými kritériami. Spolupracuje s kľúčovými používateľmi na definovaní akceptačných kritérií a dohliada na riešenie zistených chýb pred nasadením do produkcie.
1356 +)))
1357 +|**Detailný popis rozsahu zodpovednosti, povinností a kompetencií**|(((
1358 +* vytvára a implementuje testovaciu stratégiu pre projekt, vrátane definovania metodík, nástrojov a postupov testovania.
1359 +* riadi koordináciu testovacích aktivít a alokáciu testovacích zdrojov (ľudských, technických).
1360 +* vytvára podrobné testovacie plány a definujú testovacie prípady na základe požiadaviek projektu.
1361 +* dohliada na správne vykonávanie manuálneho a automatizovaného testovania.
1362 +* spolupracuje s kľúčovými používateľmi pri definovaní akceptačných kritérií a zbere spätnej väzby.
1363 +* sleduje a vyhodnocuje kvalitu testovacích výstupov počas celého testovacieho procesu.
1364 +* zabezpečuje dodržiavanie testovacích kritérií a požiadaviek počas akceptačných testov.
1365 +* riadi identifikáciu, riešenie a následné testovanie chýb pred nasadením do produkcie.
1366 +* monitoruje a vyhodnocuje efektívnosť testovacích procesov a výsledkov testovania.
1367 +* zabezpečuje, že testovanie prebieha v súlade s internými a externými normami, predpismi a požiadavkami.
1368 +* poskytuje pravidelné správy o stave testovania, problémoch a rizikách projektovému manažérovi.
1369 +* neustále zlepšuje testovacie procesy s cieľom zvýšiť efektivitu a kvalitu testovania.
1370 +)))
1371 +
1372 +
1330 1330  |**Projektová rola:**|**MANAŽÉR KYBERNETICKEJ A INFORMAČNEJ BEZPEČNOSTI („KIB“)**
1331 1331  |**Stručný popis:**|(((
1332 1332  * má neobmedzený aktívny prístup ku všetkým projektovým dokumentom, nástrojom a výstupom projektu, v ktorých sa opisuje predmet projektu z hľadiska jeho architektúry, funkcií, procesov, manažmentu informačnej bezpečnosti a spôsobov spracúvania dát, ako aj dát samotných,
... ... @@ -1417,46 +1417,7 @@
1417 1417  )))
1418 1418  
1419 1419  
1420 -|**Projektová rola:**|(((
1421 -**~ **
1422 1422  
1423 -**INTEGRAČNÝ MANAŽÉR**
1424 -
1425 -**~ **
1426 -)))
1427 -|**Stručný popis:**|(((
1428 -
1429 -
1430 -zodpovedá za riadenie integrácií v realizovanom projekte. V rámci projektu** **zabezpečuje podporu pri riadení, kontrole a audite procesu integrácie vyvíjaného SW riešenia s ostatnými IS tak, aby integrácia bola vykonaná podľa projektovej dokumentácie a podľa príslušných štandardov. Dohliada na kvalitu riadenia a kontrolu dokumentácie integračných rozhraní ako aj na testovanie integračných rozhraní vrátane.
1431 -
1432 -
1433 -)))
1434 -|**Detailný popis rozsahu zodpovednosti, povinností a kompetencií**|(((
1435 -
1436 -
1437 -Zodpovedný za:
1438 -
1439 -* realizáciu aktivít na integračných riešeniach,
1440 -* špecifikáciu požiadaviek na integráciu
1441 -* posudzovanie Požiadaviek na Zmenu z pohľadu vplyvu na integrované systémy,
1442 -* posudzovanie BC/CBA, Analýz dopadov z pohľadu integrovaných systémov,
1443 -* návrhy integrácie riešení s existujúcimi systémami/aplikáciami pri navrhovaných zmenách a s novými systémami/aplikáciami,
1444 -* participáciu na iniciovaní a príprave nových riešení a na rozvoji ASIS riešenia
1445 -* navrhuje a implementuje integračné riešenia,
1446 -* pripravuje a aktualizuje integračný manuál,
1447 -* aktívnu účasť na integračných testoch
1448 -* zabezpečenia podpory pri vytváraní rozhraní výstupov projektu využitím štandardizovaných protokolov a funkcií.
1449 -* zabezpečenie podpory pri integrácii na ostatné IS
1450 -* indikácie a sledovanie rizík súvisiacich s integráciou dodávaného IS
1451 -* aktívnu účasť na pracovných projektových stretnutiach súvisiacich s navrhovanými zmenami,
1452 -* aktívnu účasť v projektových tímoch a spoluprácu na vypracovaní manažérskej a špecializovanej dokumentácie a produktov v minimálnom rozsahu určenom Vyhláškou 85/2020 Z.z., Prílohou č.1
1453 -* plnenie pokynov projektového manažéra a dohôd zo stretnutí projektového tímu
1454 -* komunikáciu so Zhotoviteľmi a Zmluvnými stranami
1455 -
1456 -
1457 -)))
1458 -
1459 -
1460 1460  |**Projektová rola:**|(((
1461 1461  **~ **
1462 1462  
... ... @@ -1493,21 +1493,8 @@
1493 1493  )))
1494 1494  
1495 1495  
1496 -|**Projektová rola:**|**ČLEN PROJEKTOVÉHO TÍMU**
1497 -|**Stručný popis:**|(((
1498 -* vykonáva odbornú prácu v projekte a poskytuje odborné stanoviská a konzultácie za príslušnú oblasť,
1499 -* aktívne sa zúčastňuje odborných stretnutí tímu, ako aj konzultácií,
1500 -* zabezpečuje vypracovanie, priebežnú aktualizáciu a verzionovanie manažérskej a špecializovanej dokumentácie a produktov v minimálnom rozsahu určenom Prílohou č.1 tejto smernice v súčinnosti a podľa pokynov tímového manažéra a PM,
1501 -* plní úlohy uložené tímovým manažérom a PM v požadovanej kvalite a v stanovených termínoch,
1502 -* plní dohody zo stretnutí projektového tímu,
1503 -* odpočtuje plnenie úloh tímovému manažérovi a PM,
1504 -* predkladá námety, podnety, požiadavky a upozorňuje na problémy a riziká súvisiace s projektom tímovému manažérovi a PM,
1505 -* spolupracuje s projektovým tímom na strane dodávateľa,
1506 -* zodpovedá za splnenie všetkých legislatívnych požiadaviek (právne predpisy SR a EK) a metodických a administratívnych požiadaviek súvisiacich s implementáciou projektu.
1507 -)))
1508 1508  
1509 1509  
1510 -
1511 1511  1. ODKAZY
1512 1512  
1513 1513  Bez odkazov.
... ... @@ -1521,3 +1521,4 @@
1521 1521  
1522 1522  **Príloha 3:** Špecifická BC/CBA
1523 1523  
1515 +
1741598508977-231.png
Autor
... ... @@ -1,0 +1,1 @@
1 +XWiki.peter\.duris@gosmart\.consulting
Veľkosť
... ... @@ -1,0 +1,1 @@
1 +57.3 KB
Obsah
1741598508984-353.jpeg
Autor
... ... @@ -1,0 +1,1 @@
1 +XWiki.peter\.duris@gosmart\.consulting
Veľkosť
... ... @@ -1,0 +1,1 @@
1 +17.0 KB
Obsah
1741598508986-600.png
Autor
... ... @@ -1,0 +1,1 @@
1 +XWiki.peter\.duris@gosmart\.consulting
Veľkosť
... ... @@ -1,0 +1,1 @@
1 +99.2 KB
Obsah
1741598508990-423.png
Autor
... ... @@ -1,0 +1,1 @@
1 +XWiki.peter\.duris@gosmart\.consulting
Veľkosť
... ... @@ -1,0 +1,1 @@
1 +96.7 KB
Obsah
1741598508992-220.png
Autor
... ... @@ -1,0 +1,1 @@
1 +XWiki.peter\.duris@gosmart\.consulting
Veľkosť
... ... @@ -1,0 +1,1 @@
1 +127.2 KB
Obsah
1741598508996-526.png
Autor
... ... @@ -1,0 +1,1 @@
1 +XWiki.peter\.duris@gosmart\.consulting
Veľkosť
... ... @@ -1,0 +1,1 @@
1 +156.4 KB
Obsah
1741598509000-255.png
Autor
... ... @@ -1,0 +1,1 @@
1 +XWiki.peter\.duris@gosmart\.consulting
Veľkosť
... ... @@ -1,0 +1,1 @@
1 +108.8 KB
Obsah
1742633629381-497.png
Autor
... ... @@ -1,0 +1,1 @@
1 +XWiki.peter\.duris@gosmart\.consulting
Veľkosť
... ... @@ -1,0 +1,1 @@
1 +57.3 KB
Obsah
1742633629386-605.jpeg
Autor
... ... @@ -1,0 +1,1 @@
1 +XWiki.peter\.duris@gosmart\.consulting
Veľkosť
... ... @@ -1,0 +1,1 @@
1 +17.0 KB
Obsah
1742633629387-122.png
Autor
... ... @@ -1,0 +1,1 @@
1 +XWiki.peter\.duris@gosmart\.consulting
Veľkosť
... ... @@ -1,0 +1,1 @@
1 +99.1 KB
Obsah
1742633629390-576.png
Autor
... ... @@ -1,0 +1,1 @@
1 +XWiki.peter\.duris@gosmart\.consulting
Veľkosť
... ... @@ -1,0 +1,1 @@
1 +68.9 KB
Obsah
1742633629392-955.png
Autor
... ... @@ -1,0 +1,1 @@
1 +XWiki.peter\.duris@gosmart\.consulting
Veľkosť
... ... @@ -1,0 +1,1 @@
1 +127.2 KB
Obsah
1742633629396-595.png
Autor
... ... @@ -1,0 +1,1 @@
1 +XWiki.peter\.duris@gosmart\.consulting
Veľkosť
... ... @@ -1,0 +1,1 @@
1 +160.0 KB
Obsah
1742633629401-991.png
Autor
... ... @@ -1,0 +1,1 @@
1 +XWiki.peter\.duris@gosmart\.consulting
Veľkosť
... ... @@ -1,0 +1,1 @@
1 +110.0 KB
Obsah