projekt_3099_Projektovy_zamer_detailny

Naposledy upravil Admin-metais MetaIS 2024/11/05 19:05

 

 

 

 

PROJEKTOVÝ ZÁMER

Vzor pre manažérsky výstup  I-02

 podľa vyhlášky MIRRI č. 401/2023 Z. z. 

Povinná osoba

DataCentrum elektronizácie územnej samosprávy Slovenska (DEUS)

Názov projektu

Budovanie životných situácií pre organizáciu DataCentrum elektronizácie územnej samosprávy Slovenska, ŽS16 – Úmrtie a dedičské konanie – zmenová požiadavka (Implementácia aplikačných požiadaviek a úprav backendu a frontendu pre zabezpečenie procesov ŽS16 – Úmrtie a dedičské konanie)

Zodpovedná osoba za projekt

Ing. Peter Uhrík

Realizátor projektu

DataCentrum elektronizácie územnej samosprávy Slovenska (DEUS)

Vlastník projektu

Ľubomír Lőrincz, výkonný riaditeľ

Schvaľovanie dokumentu

Položka

Meno a priezvisko

Organizácia

Pracovná pozícia

Dátum

Podpis

(alebo elektronický súhlas)

Vypracoval

Ing. Zuzana Rohožková

DataCentrum elektronizácie územnej samosprávy Slovenska (DEUS)

Projektový manažér

08.10.2024

 

 

1.    História DOKUMENTU

Verzia

Dátum

Zmeny

Meno

v_1

08.10.2024

Finálna verzia dokumentu

 

 

2.    ÚČEL DOKUMENTU, SKRATKY (KONVENCIE) A DEFINÍCIE

V súlade s Vyhláškou 401/2023 Z.z. je dokument I-02 Projektový zámer určený na rozpracovanie detailných informácií prípravy projektu, aby bolo možné rozhodnúť o pokračovaní prípravy projektu, pláne realizácie, alokovaní rozpočtu a ľudských zdrojov.

Dokument Projektový zámer obsahuje manažérske zhrnutie, rozsah, ciele a motiváciu na realizáciu projektu, zainteresované strany, alternatívy, návrh merateľných ukazovateľov, detailný opis požadovaných projektových výstupov, detailný opis obmedzení, predpokladov, tolerancií a návrh organizačného zabezpečenia projektu, detailný opis rozpočtu projektu a jeho prínosov, náhľad architektúry a harmonogram projektu so zoznamom rizík a závislostí.

 

2.1        Použité skratky a pojmy

ID

SKRATKA

POPIS

1.

CRZ

Centrálny register zmlúv

2.

DEUS

DataCentrum elektronizácie územnej samosprávy Slovenska

3.

DCOM

Dátové centrum obcí a miest

4.

DPH

Daň z pridanej hodnoty

5.

ED

Externí dodávatelia

6.

HW

Hardvér

7.

IKT

Informačno-komunikačné technológie (organizácie)

8.

IS

Informačný systém

9.

ISO

Informačný Systém Obce

10.

IT ROLA

Rola, ktorá definuje prístup do IS alebo definuje využívanie IT zdrojov

11.

MIRRI SR

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR

12.

MS SR

Ministerstvo spravodlivosti SR

13.

NASES

Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby

14.

OVM

Orgán verejnej moci

15.

RV

Riadiaci výbor projektu

16.

SaaS

Software as a Service

17.

SD

Service Desk

18.

SLA

Service Level Agreement – zmluva o podpore prevádzky, údržbe a rozvoji IS

19.

SW

Softvér

20.

VZN

Všeobecne záväzné nariadenie

21.

ZMOS

Združenie miest a obcí Slovenska

22.

ŽS

Životná situácia

3.    DEFINOVANIE PROJEKTU

3.1        Manažérske zhrnutie

Tento projekt je vypracovaný v súlade s vyhláškou č. 401/2023 Z. z. o riadení projektov a zmenových požiadaviek v prevádzke informačných technológií verejnej správy a Zmluvou o poskytnutí prostriedkov mechanizmu č. ZL-2023-074.

Z hľadiska realizátora projektu bude projekt realizovaný združením DEUS, ktoré v zmysle § 9a odsek 1 zákona č. 305/2013 Z.z. o elektronickej podobe výkonu pôsobností orgánov verejnej moci (eGovernmente) vykonáva činnosti správcu a prevádzkovateľa IS DCOM. DEUS je záujmové združenie právnických osôb, ktorého jedinými členmi sú Ministerstvo financií SR (ďalej len „MF SR“) a Združenie miest a obcí Slovenska (ďalej len „ZMOS“). DEUS je špecifickým poskytovateľom cloudových služieb typu SaaS pre subjekty MÚS.

Cieľom projektu životných situácií ako celku je zjednodušenie a sprístupnenie digitálnej cesty občana k naplneniu jeho potrieb pri kontakte so štátom

Životná situácia má zjednodušiť elektronickú komunikáciu občana so štátom:

  • jasná a jednoduchá komunikácia, minimalizovať úkony na strane občana
  • 1x a dosť – prepájanie s registrami a databázami
  • digital first, redukovať vstupy občana a redukovať formuláre
  • vedieť ľahko zistiť v akom stave je požiadavka
  • overenie cez počítač, mobil
  • Informácie na jednom mieste – hľadanie informácií aj vyriešenie
  • proaktívnosť štátu – notifikácie, možnosť autorizácie, vybavenie úkonov
  • poskytovať zrozumiteľné návody aj ich aktualizovanie
  • dostupná online podpora

Predmetom projektu je riešenie ŽS16 – Úmrtie a dedičské konanie a to prostredníctvom zmenovej požiadavky súčasného IS DCOM . ZZS-2024-12 - Implementácia aplikačných požiadaviek a úprav backendu a frontendu pre zabezpečenie procesov ŽS16 Úmrtie a dedičské konanie. Zmenová požiadavka popísaná v tomto dokumente bude realizovaná v rámci projektu Budovanie životných situácií pre organizáciu DataCentrum elektronizácie územnej samosprávy Slovenska cez: Plán obnovy a odolnosti SR: Digitálne Slovensko, Špecifický cieľ: Komponent 17 Plánu obnovy a odolnosti SR: Digitálne Slovensko (štát v mobile, kybernetická bezpečnosť, rýchly internet pre každého, digitálna ekonomika). Riešenie bude primárne zabezpečené službami tretích strán cez platnú Rámcovú  zmluvu o poskytovaní služieb ZL – 2023 - 044 a čiastočne internými zdrojmi DEUS.

Časový harmonogram projektu je nastavený na 28 mesiacov so začiatkom prípravnej fázy 01.12.2023 a finálnym termínom dokončenia do 31.03.2026. Začiatok realizačnej fázy projektu je naplánovaný od 11/24 a má byť ukončený najneskôr do 03/2026. Následne v rámci prevádzky bude prebiehať podpora prevádzky. Podporné aktivity budú zabezpečované počas celých 28 mesiacov od začiatku trvania projektu, vrátane prípravnej fázy a dokončovacej fázy.

Celkové indikatívne náklady projektu sú vo výške 533 916,00 EUR s DPH.

3.2        Motivácia a rozsah projektu

  • Problém, ktorý bude realizáciou projektu odstránený

Príspevok na pohreb nad rámec toho, ktorý poskytuje UPSVaR, poskytujú aj niektoré obce na základe schváleného VZN. Pozostalí nemajú o tejto skutočnosti proaktívnu informáciu a musia si ju vyhľadať sami.

Pozostalým rodinným príslušníkom, ktorí na základe dedičského konania nadobudli nehnuteľnosť, vzniká povinnosť platenia miestnych daní a poplatkov podľa platného VZN danej obce, o čom v súčasnosti nie je občan proaktívne informovaný a prihlasuje sa k platbe sám. Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti vypĺňa občan svojpomocne alebo za asistencie na úrade. Ak došlo k pohrebu neznámej osoby, pozostalým rodinným príslušníkom, ktorí na základe dedičského konania nadobudli finančné prostriedky, vznikla povinnosti na vyrovnanie nákladov pri pohrebe neznámej osoby a v súčasnosti nie sú pozostalí o takejto povinnosti proaktívne informovaní.

V TO BE stave pohrebná služba vybaví všetky úkony spojené s pohrebom. Optimalizácia služieb spojených s pohrebom, ako napr. termíny pohrebu, miesto pohrebu, prenájom hrobového miesta na elektronickú formu. V rámci upravených interaktívnych návodov obcí dokáže občan nájsť informácie o možnosti získania príspevku na pohreb zo strany obcí, o formách, podmienkach a potrebných dokladoch pre získanie príspevku. Po nadobudnutí novej nehnuteľnosti v evidencii obce, ktorú pozostalí rodinní príslušníci získali na základe dedičského konania, je obec notifikovaná ohľadom zmeny vlastníkov. V tomto prípade už nebudú musieť pozostalí predkladať notársku zápisnicu.

  • Biznis procesy, ktoré sú predmetom projektu

Z pohľadu biznis procesov územná samospráva realizuje výkon vybraných procesov štátnej správy (tzv. prenesený výkon štátnej správy) a zodpovedá za metodické riadenie a výkon procesov samosprávy (tzv. originálne kompetencie).  Z hľadiska originálnych kompetencií, ktoré sú predmetom riešenia tohto projektu samospráva plní úlohy na úseku sociálnej pomoci v rozsahu podľa osobitného predpisu a rozhoduje vo veciach miestnych daní a miestnych poplatkov a vykonáva ich správu.

  • Informácie o oblasti (OBSAH / AGENDA / ŽIVOTNÁ SITUÁCIA), ktorým sa projekt venuje

Z pohľadu životných situácií sa projekt venuje nasledovným životným situáciám:

Kód v číselníku (MetaIS)

Názov

117

Úmrtie

Tabuľka č. 1 - Zoznam projektom zlepšovaných životných situácií

Výnos MF SR č. 478/2010 Z. z. o základnom číselníku úsekov verejnej správy a agend verejnej správy nedefinoval pre samotný DEUS žiaden úsek. Avšak pre DEUS a tento projekt sú relevantné nasledovné úseky:

Kód v číselníku (MetaIS)

Názov úseku

U00091

Evidencia obyvateľov

Tabuľka č. 2 - Zoznam projektom zlepšovaných úsekov

Vyššie uvedené úseky pozostávajú z veľkého počtu agend, pričom agendy priamo relevantné pre projekt sú uvedené v tabuľke nižšie:

Kód v číselníku (MetaIS)

Názov úseku

A0003097

Poskytovanie dotácií z rozpočtu obce

A0001302

Evidovanie hlásení o uzavretí manželstva, o rozvode manželstva, o narodení, respektíve o úmrtí

  • ROZSAH PROJEKTU

Z hľadiska realizátora bude ŽS realizovaná združením DEUS, ktoré v zmysle § 9a odsek 1 zákona č. 305/2013 Z.z. o elektronickej podobe výkonu pôsobností orgánov verejnej moci (eGovernmente) vykonáva činnosti správcu a prevádzkovateľa IS DCOM (isvs_6391). DEUS je záujmové združenie právnických osôb, ktorého jedinými členmi sú Ministerstvo financií SR (ďalej len „MF SR“) a Združenie miest a obcí Slovenska (ďalej len „ZMOS“). DEUS je špecifickým poskytovateľom cloudových služieb typu SaaS pre subjekty MÚS. Informačný systém DCOM je nadrezortný informačný systém verejnej správy, prostredníctvom, ktorého vykonávajú obce verejnú moc elektronicky.

Cieľom projektu životných situácií ako celku je zjednodušenie a sprístupnenie digitálnej cesty občana k naplneniu jeho potrieb pri kontakte so štátom

Životná situácia má zjednodušiť elektronickú komunikáciu občana so štátom:

  • jasná a jednoduchá komunikácia, minimalizovať úkony na strane občana
  • 1x a dosť – prepájanie s registrami a databázami
  • digital first, redukovať vstupy občana a redukovať formuláre
  • vedieť ľahko zistiť v akom stave je požiadavka
  • overenie cez počítač, mobil
  • Informácie na jednom mieste – hľadanie informácií aj vyriešenie
  • proaktívnosť štátu – notifikácie, možnosť autorizácie, vybavenie úkonov
  • poskytovať zrozumiteľné návody aj ich aktualizovanie
  • dostupná online podpora

Predmetom projektu je riešenie ŽS16 – Úmrtie a dedičské konanie a to prostredníctvom zmenovej požiadavky súčasného IS DCOM . ZZS-2024-12 - Implementácia aplikačných požiadaviek a úprav backendu a frontendu pre zabezpečenie procesov ŽS16 Úmrtie a dedičské konanie. Zmenová požiadavka popísaná v tomto dokumente bude realizovaná v rámci projektu Budovanie životných situácií pre organizáciu DataCentrum elektronizácie územnej samosprávy Slovenska cez: Plán obnovy a odolnosti SR: Digitálne Slovensko, Špecifický cieľ: Komponent 17 Plánu obnovy a odolnosti SR: Digitálne Slovensko (štát v mobile, kybernetická bezpečnosť, rýchly internet pre každého, digitálna ekonomika). Riešenie bude primárne zabezpečené službami tretích strán cez platnú Rámcovú  zmluvu o poskytovaní služieb ZL – 2023 - 044 a čiastočne internými zdrojmi DEUS.

Životná situácia začína úmrtím obyvateľa samosprávy. V čase úmrtia rodinného príslušníka alebo blízkej osoby je náročné sústrediť sa na hľadanie množstva administratívnych úkonov súvisiacich s úmrtím. Životná situácia je zameraná na prehľadnejšie poskytnutie informácií a úkonov spojených s úmrtím a dedičským konaním.

Po zaevidovaní úmrtia obyvateľa je informácia zaznamenaná do RFO a následne bude úmrtie zaznamenané do IS DCOM prostredníctvom integrácie na RFO a sťahovaním zmenových dávok na záujmových osobách. Následne bude informácia o úmrtí sprostredkovaná prostredníctvom notifikácie priamo úradníkovi. V tomto momente môže úradník prostredníctvom užívateľského rozhrania pristúpiť k odhlasovacím úkonom týkajúcich sa občanov alebo podnikateľov. V rámci životnej situácie budú dostupné elektronické formuláre pre vybavovanie pohrebu, ktoré budú dostupné aj pre osoby vybavujúce pohreb. V žiadostiach budú na základe dostupných parametrizovaných údajov dostupné údaje o hrobových miestach. Zároveň bude možné prostredníctvom el. formulárov požiadať o prenájom hrobového miesta, prípadne o príspevok na pohreb. V prípade sprístupnenia údajov z notárskych zápisníc budú mať úradníci možnosť určiť nasledovných poplatník najmä vo veci platenia daní z nehnuteľností a pod.

Súčasťou životnej situácie je aj vytvorenie modulu hromadnej komunikácie prostredníctvom ktorého budú úradníci na obciach efektívnejšie a rýchlejšie spracovávať podania a rozhodnutia. V rámci životnej situácie bude prerobený modul majetok a prenajímanie, kde bude možné prehľadne spracovávať agendy týkajúce sa životnej situácie 16. Modul majetok a prenajímanie bude prerobený po backedovej aj frontendovej stránke, z dôvodu nevyhnutnej dlhodobej udržateľnosti a užívateľskej prívetivosti.

  • MOTIVÁCIA PROJEKTU

Hlavným cieľom združenia DEUS je podpora informatizácie a elektronizácie územnej samosprávy na Slovensku. DEUS je implementátorom štátnej stratégie a politík týkajúcich sa digitalizácie služieb miest a obcí, ktorým umožňuje plniť svoje zákonné povinnosti v súlade s legislatívou eGovernmentu a zásady „jedenkrát a dosť“. Deje sa tak predovšetkým prostredníctvom informačného systému Dátové centrum obcí a miest (DCOM), ktorý je centrálnym riešením dostupným pre všetky obce a mestá na Slovensku, a ktorý garantuje súlad s platnou legislatívou ohľadom povinností miest a obcí o eGovernmente. DCOM je na Slovensku unikátny svojou komplexnosťou a množstvom integrácií na ostatné informačné systémy verejnej správy na Slovensku. V rámci projektu je významnou motiváciou prispieť k naplneniu komplexného cieľa, a to nasadeniu eGovernment riešenia 10 komplexných prioritných životných situácií pre občanov a podnikateľov EÚ, a to v súlade s investičným plánom, ktorý je výsledkom biznis časti projektu budovania prioritných životných situácií. Projektom bude naplnený tento cieľ pre ŽS16 – Úmrtie a dedičské konanie. Projekt je v súlade s „Národnou koncepciou informatizácie verejnej správy“, schválenou Vládou SR uznesením č. 763/2021, ktorá definuje, že v prostredí miestnej samosprávy bude naďalej zohrávať úlohu centralizované riešenie IS DCOM a zdôrazňuje, že prepojenie agendových systémov a centrálnych referenčných registrov bude zvlášť podstatné v prostredí územnej a miestnej samosprávy, ktorá používa centralizované riešenie DCOM ako aj viacero decentralizovaných riešení. Bez takéhoto prepojenia nebude možné zabezpečiť on-line riešenie viacerých životných situácií.

3.3        Zainteresované strany/Stakeholderi

ID

AKTÉR / STAKEHOLDER

SUBJEKT

(názov / skratka)

ROLA

(vlastník procesu/ vlastník dát/zákazník/ užívateľ …. člen tímu atď.)

Informačný systém

(MetaIS kód a názov ISVS)

1.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR

MIRRI

vlastník procesu/ vlastník dát/

Nerelevantné

2.

Ministerstvo financií SR

MF SR

vlastník procesu/ vlastník dát/

Nerelevantné

3.

Združenie miest a obcí Slovenska

ZMOS

vlastník procesu/ vlastník dát/

Nerelevantné

4.

Občan / podnikateľ

-

užívateľ

Dátové centrum obcí a miest (DCOM) isvs_6391

5.

Orgán verejnej moci (NASES, ŠU SR)

OVM

vlastník procesu/ vlastník dát/

Nerelevantné

6.

DataCentrum elektronizácie územnej samosprávy Slovenska

DEUS

vlastník procesu/ vlastník dát/

Dátové centrum obcí a miest (DCOM) isvs_6391

7.

Samospráva

-

zákazník

Dátové centrum obcí a miest (DCOM) isvs_6391

Popis stakeholderov:

  • MIRRI SR ako vykonávateľ sa zaväzuje, že na základe Zmluvy PPM č. 1604/2023 poskytne Prostriedky mechanizmu Prijímateľovi za účelom financovania Projektu. MIRRI SR zároveň ako autorita zodpovedná za centrálne riadenie informatizácie v Investičnom pláne definuje sadu legislatívnych, organizačných a procesných zmien, ktorými zavedie centralizovaný postup pre dizajn služieb a návodov. MIRRI SR riadi, validuje a tiež koordinuje tvorbu a zmeny služieb v kontexte prioritných životných situácií, pričom dbá na zohľadnenie potrieb používateľa a dosahovanie nadrezortnej spolupráce.
  • Ministerstvo financií ako OVM je prispievateľom do rozpočtu DEUS a očakáva efektívne vynakladanie prostriedkov a zároveň zníženie nákladov na prevádzku samosprávy v oblasti papierovo realizovanej agendy v prospech digitálne realizovanej agendy.
  • ZMOS nie je definične OVM ale je prispievateľom do rozpočtu DEUS a zastupuje starostov obcí, ktorí sú predstaviteľmi OVM. ZMOS, podobne ako Ministerstvo financií, očakáva efektívne vynakladanie prostriedkov a zároveň zníženie nákladov na realizáciu agendových procesov.
  • DEUS ako prijímateľ sa zaväzuje prijať poskytnuté Prostriedky mechanizmu, použiť ich v súlade s podmienkami stanovenými v Zmluve PPM č. ZL-2023-074, Právnom rámci a Záväznej dokumentácii a zabezpečiť Realizáciu Projektu podľa Zmluvy Riadne a Včas tak, aby bol dosiahnutý Cieľ Projektu a udržaný počas Doby udržateľnosti Projektu. DEUS ako OVM je z pohľadu Zákona o ITVS orgánom riadenia a správcom ISVS. Z pohľadu projektu predstavuje realizátora zámeru. DEUS je na top úrovni riadený Správnou radou pozostávajúcou zo zástupcov Ministerstva financií a ZMOS.
  • Občan/podnikateľ - cieľová skupina projektu, cca 3,1 mil. osôb. Rola pracuje so systémom DCOM za účelom používania elektronických služieb samosprávy poskytovaných systémom DCOM. Pomocou mID sa autentifikuje do systému v súlade s § 24 a nasl. Zákona o eGov.
  • Samospráva – cieľová skupina projektu, obce zapojené do IS DCOM.
  • OVM – orgány verejnej moci prevádzkujúce ISVS, na ktoré je potrebné sa integrovať.

3.4        Ciele projektu

ID

 

Názov cieľa

Názov strategického cieľa

Spôsob realizácie strategického cieľa

1.

Zvýšiť podiel elektronickej komunikácie s verejnou správou

Zvýšiť podiel elektronickej komunikácie s verejnou správou

...

2.

Zvýšiť spokojnosť a dôveru osôb a subjektov verejnej správy s elektronickými službami

Zvýšiť spokojnosť a dôveru osôb a subjektov verejnej správy s elektronickými službami

Optimalizácia dizajnu a funkcionalít webových stránok a aplikácií pre lepšiu užívateľskú prívetivosť a intuitívnosť. Občan nájsť informácie o možnosti získania príspevku na pohreb zo strany obcí, o formách, podmienkach a potrebných dokladoch pre získanie príspevku. 

3.

Znížiť interakcie osôb a zložitosť pri používaní služieb verejnej správy

Znížiť interakcie osôb a zložitosť pri používaní služieb verejnej správy

Po nadobudnutí novej nehnuteľnosti v evidencii obce, ktorú pozostalí rodinní príslušníci získali na základe dedičského konania, je obec notifikovaná ohľadom zmeny vlastníkov.

4.

Zjednodušiť prístup k elektronickým službám verejnej správy

Zjednodušiť prístup k elektronickým službám verejnej správy

 

 

3.5        Merateľné ukazovatele (KPI)

ID

 

ID/Názov cieľa

Názov
ukazovateľa (KPI)

Popis
ukazovateľa

Merná jednotka
 

AS IS
merateľné hodnoty
(aktuálne)

TO BE
Merateľné hodnoty
(cieľové hodnoty)

Spôsob ich merania

Pozn.

1.

Zjednodušiť prístup k elektronickým službám vo forme komplexných životných situácií verejnej správy

Počet komplexných životných situácií

Počet komplexných životných situácií (z atomických na bezproblémové zreťazené), vybavených plne elektronicky (úroveň elektronizácie 4 a viac)

Počet

0

1

Akceptačný protokol - Implementované riešenie v zmysle Zmluvy o PPM č. 1604/2023

-

3.6        Špecifikácia potrieb koncového používateľa

Realizácia programu budovania životných situácií je rozložená do viacerých projektov a zmenových požiadaviek, ktoré sú zamerané na vývoj alebo rozvoj  ISVS/s elektronickými službami , ktoré  majú grafické alebo iné používateľské rozhranie a sú určené pre občanov/podnikateľov (alebo aj pracovníkov verejnej správy pracujúcich s agendovým systémom), ďalej označených ako koncoví používatelia. 

  • Špecifikácia požiadaviek bola realizovaná koncovými používateľmi a je v súlade s legislatívou (s aktuálne platnou a s návrhom jej zmien ako súčasť projektov) a s postupmi pri vytváraní elektronických služieb verejnej správy, ako sú napríklad používateľský prieskum, mapovanie používateľskej cesty, vytváranie informačnej architektúry a testovanie prototypov podľa vyhlášky 547/2021 Z. z. o elektronizácii agendy verejnej správy.
  • Projekt definujte základné skupiny koncových používateľov elektronických služieb a popisuje cieľové skupiny koncových používateľov, vrátane sociodemografických charakteristík cieľových skupín a účastníkov používateľského prieskumu. 
  • Špecifikácia potrieb resp. cieľov koncových používateľov, ktoré identifikujú, čo jednotlivé skupiny koncových používateľov od elektronickej služby požadujú bola realizovaná prostredníctvom používateľského prieskumu realizovaného MIRRI SR.
  • Pri rozvoji existujúcej elektronickej služby sme použili výstupy zo zisťovania spätnej väzby k elektronickej službe, ak z nich vyplývajú požiadavky koncových používateľov na rozvoj služby. 

3.7        Riziká a závislosti

ID

NÁZOV RIZIKA a ZÁVISLOSTI

 

POPIS  / NÁSLEDOK

1

Nebude možné naplniť všetky kvalitatívne požiadavky projektu.

Nebudú plne dosiahnuté očakávané benefity projektu.

2

Jednotlivé komponenty projektu nebudú vykazovať známky 100% kompatibility.

Vzhľadom na vytvorenie ekosystému je dôležité, aby jednotlivé prvky boli schopné komunikovať vzájomne a mali rovnaké východiskové požiadavky na obojsmernú programovú komunikáciu.

3

Nedostupnosť komponentov novej infraštruktúry

Nedostupnosť komponentov novej infraštruktúry, prípadne ich veľmi dlhé dodacie lehoty môžu mať negatívny vplyv na termín ukončenia projektu.

4

Projekt nebude realizovaný a nasadený podľa plánu.

V prípade omeškania dodávok projektu resp. v prípade omeškania nasadenia výstupov projektu, nebude možné efektívne a včas reagovať na bezpečnostné incidenty.

5

Neúplné požiadavky

Neúplné požiadavky môžu spôsobiť predĺženie trvania projektu, navýšenie nákladov, z dôvodu potreby dodatočného obstarávania komponentov.

6

Vysoké náklady na prevádzku

Náklady na prevádzku budú vyššie ako plánované. Prekročenie plánovaných nákladov na prevádzku. Potreba dodatočných finančných zdrojov.

7

Ohrozenie prevádzky a dostupnosti systému

Ohrozenie prevádzky a dostupnosti systému z dôvodu možných kybernetických útokov.

8

Nedostatočné vyhodnotenie kvality

Neodhalenie slabých miest v jednotlivých fázach implementácie projektu.

9

Nesúčinnosť a nespoľahlivosť dodávateľa

Predčasné ukončenie projektu, alebo predĺženie doby realizácie projektu.

10

Nedostatok ľudských zdrojov

Predĺženie doby realizácie projektu. Výstupy projektu budú dodané v nedostatočnej kvalite.

3.8        Stanovenie alternatív v biznisovej vrstve architektúry

Nerelevantné - DEUS je ako prijímateľ prostredníctvom Zmluvy o PPM č. 1604/2023 je zapojený do projektu Budovanie životných situácií. Zmluva o PPM č. 1604/2023 presne definuje súbor požiadaviek, ktoré musí DEUS implementovať v zmysle definovaných spoločných cieľov programu Životných situácií. Z tohoto dôvodu neboli stanovené alternatívne riešenia, ich porovnanie ani realizovaná MCA analýza.

3.9        Multikriteriálna analýza

Nerelevantné - DEUS je ako prijímateľ prostredníctvom Zmluvy o PPM č. 1604/2023 je zapojený do projektu Budovanie životných situácií. Zmluva o PPM č. 1604/2023 presne definuje súbor požiadaviek, ktoré musí DEUS implementovať v zmysle definovaných spoločných cieľov programu Životných situácií. Z tohoto dôvodu neboli stanovené alternatívne riešenia, ich porovnanie ani realizovaná MCA analýza.

3.10     Stanovenie alternatív v aplikačnej vrstve architektúry

Nerelevantné - DEUS je ako prijímateľ prostredníctvom Zmluvy o PPM č. 1604/2023 je zapojený do projektu Budovanie životných situácií. Zmluva o PPM č. 1604/2023 presne definuje súbor požiadaviek, ktoré musí DEUS implementovať v zmysle definovaných spoločných cieľov programu Životných situácií. Z tohoto dôvodu neboli stanovené alternatívne riešenia, ich porovnanie ani realizovaná MCA analýza.

 

3.11     Stanovenie alternatív v technologickej vrstve architektúry

Nerelevantné - DEUS je ako prijímateľ prostredníctvom Zmluvy o PPM č. 1604/2023 je zapojený do projektu Budovanie životných situácií. Zmluva o PPM č. 1604/2023 presne definuje súbor požiadaviek, ktoré musí DEUS implementovať v zmysle definovaných spoločných cieľov programu Životných situácií. Z tohoto dôvodu neboli stanovené alternatívne riešenia, ich porovnanie ani realizovaná MCA analýza.

 

4.    POŽADOVANÉ VÝSTUPY  (PRODUKT PROJEKTU)

Výstupom projektu je funkčný, stabilný, efektívny, bezpečný systém, ktorý sa dosiahne Implementovaním projektu do prostredia DEUS. DEUS bude pri implementácii postupovať v zmysle vyhlášky 401/2023 Z.z.

Realizácia projektu bude v zmysle vyhlášky 401/2023 Z.z. pozostávať z uvedených etáp:

  • Analýza a dizajn,
  • Implementácia a testovanie

ID

Prehľad projektových výstupov

 

Výstupy vytvárané PRIEBEŽNE počas celého projektu

M-01

Plán etapy/Plán fázy

M-02

Manažérske správy, plány, reporty, zoznamy, odporúčania a požiadavky:

 

(1) Zoznam otvorených otázok

 

(2) Zoznam funkčných zdrojových kódov

 

(3) Zoznam licencií

 

(4) Správa o stave projektu (Status report)

 

(5) Požiadavka na zmenu (CR)

M-03

Akceptačný protokol

M-06

Evidencia e-Government komponentov v MetaIS, vrátane architektonických modelov*

 

PRÍPRAVNÁ A INICIAČNÁ FÁZA

I-02

Projektový zámer

I-04

Katalóg požiadaviek

 

REALIZAČNÁ FÁZA

R1

ANALÝZA A DIZAJN

R-01

Akceptačné kritériá

R1-1

Detailný návrh riešenia (DNR)
(1) Zámer riešenia, analýza požiadaviek, používateľský prieskum a motivačná architektúra
(2) Popis postupu analýzy a návrhu riešenia
(3) Biznis architektúra*
a. Existujúca a cieľová biznis architektúra
b. Procesy podporované navrhovaným riešením
c. Vytvorenie informačnej architektúry a mapovanie používateľskej cesty
d. Vytvorenie grafického návrhu a prototypu používate používateľského rozhrania (UX, UI)
e. Prípady použitia (use case model)
(4) Dátová architektúra
(5) Aplikačná architektúra*
a. Existujúca a budúca aplikačná architektúra
b. Aplikačné komponenty a ich vzťah k biznis komponentom a funkčným požiadavkám
c. Integrácie – Komunikácia medzi komponentami (OpenAPI)
(6) Technologická architektúra*
a. Existujúca a budúca technologická architektúra
b. Technologické komponenty riešenia a ich vzťah k aplikačným komponentom
(7) Softvérové licencie a zdrojové kódy
(8) Požiadavky na úrovne služieb
(SLA) a výkonnosť
(9) Zabezpečenie dostupnosti, zálohovanie a obnova riešenia
(10 Bezpečnosť – riešenie požiadaviek na bezpečnosť
(11) Migrácia dát
(12) Harmonogram realizácie a nasadenia, závislosti

R1-2

Plán a stratégia testovania

 

(1) Testovacie prípady (UC/TC)
(2) Testovacie prostredia
(3) Testovacie dáta
(4) Defekt manažment, monitoring a reporting testov

R3

IMPLEMENTÁCIA A TESTOVANIE

R3-1

Vývoj, migrácia údajov a integrácia

R3-2

Testovanie

(1) Funkčné testovanie (FAT)

(2) Systémové a integračné testovanie (SIT)

(3) Záťažové a výkonnostné testovanie

(4) Bezpečnostné testovanie (SW/HW a kybernetická bezpečnosť)

(5) Používateľské testy funkčného používateľského rozhrania (UX)

(6) Používateľské akceptačné testovanie (UAT)

R3-3

Školenia personálu

R3-4

Dokumentácia

1) Aplikačná príručka, vrátane aktualizovanej dokumentácie architektúry v rozsahu podľa položiek 3 až 10 Detailného návrhu riešenia R1-1

(2) Integračná príručka

(3) Používateľská príručka (vo forme kontextovej príručky - z aplikácie, bude priamo dostupný kontextový návod prostredníctvom jedného kliku. Technológia bude určená v rámci realizácie zmenového konania pre ŽS6)

(4) Zdrojové kódy a licencie

(5) Inštalačná a konfiguračná príručka

(6) Prevádzkový opis a pokyny pre diagnostiku, servis a údržbu

(7) Pokyny na obnovu pri výpadku alebo havárii (Havarijný plán)

(8) Bezpečnostný projekt

(9) Údaje o monitorovaní úrovne poskytovaných služieb (SLA) aktív IT

R4

NASADENIE a POSTIMPLEMENTAČNÁ PODPORA (PIP)

R4-1

Nasadenie do produkčnej prevádzky (vyhodnotenie)

R4-2

Akceptácia spustenia do produkčnej prevádzky (vyhodnotenie)

 

DOKONČOVACIA FÁZA

M-02

Manažérske správy, plány, reporty, zoznamy, odporúčania
a požiadavky:

 

Manažérske správy, plány, reporty, zoznamy, odporúčania a požiadavky:

 

(1) Správa o dokončení projektu (etapy/fázy)

5.    NÁHĽAD ARCHITEKTÚRY

Biznis architektúra

 

Z pohľadu biznis procesov územná samospráva realizuje výkon vybraných procesov štátnej správy (tzv. prenesený výkon štátnej správy) a zodpovedá za metodické riadenie a výkon procesov samosprávy (tzv. originálne kompetencie). Ďalej z hľadiska originálnych kompetencií, obec pri výkone samosprávy najmä:

  • vykonáva úkony súvisiace s riadnym hospodárením s hnuteľným a nehnuteľným majetkom obce a s majetkom vo vlastníctve štátu prenechaným obci do užívania,
  • zostavuje a schvaľuje rozpočet obce a záverečný účet obce; vyhlasuje dobrovoľnú zbierku,
  • rozhoduje vo veciach miestnych daní a miestnych poplatkov a vykonáva ich správu,
  • usmerňuje ekonomickú činnosť v obci, a ak tak ustanovuje osobitný predpis, vydáva súhlas, záväzné stanovisko, stanovisko alebo vyjadrenie k podnikateľskej a inej činnosti právnických osôb a fyzických osôb a k umiestneniu prevádzky na území obce, vydáva záväzné stanoviská k investičnej činnosti v obci,
  • utvára účinný systém kontroly a vytvára vhodné organizačné, finančné, personálne a materiálne podmienky na jeho nezávislý výkon,
  • zabezpečuje výstavbu a údržbu a vykonáva správu miestnych komunikácií, verejných priestranstiev, obecného cintorína, kultúrnych, športových a ďalších obecných zariadení, kultúrnych pamiatok, pamiatkových území a pamätihodností obce,
  • zabezpečuje verejnoprospešné služby, najmä nakladanie s komunálnym odpadom a drobným stavebným odpadom, udržiavanie čistoty v obci, správu a údržbu verejnej zelene a verejného osvetlenia, zásobovanie vodou, odvádzanie odpadových vôd, nakladanie s odpadovými vodami zo žúmp a miestnu verejnú dopravu,
  • utvára a chráni zdravé podmienky a zdravý spôsob života a práce obyvateľov obce, chráni životné prostredie, ako aj utvára podmienky na zabezpečovanie zdravotnej starostlivosti, na vzdelávanie, kultúru, osvetovú činnosť, záujmovú umeleckú činnosť, telesnú kultúru a šport,
  • plní úlohy na úseku ochrany spotrebiteľa a utvára podmienky na zásobovanie obce; spravuje trhoviská,
  • obstaráva a schvaľuje územnoplánovaciu dokumentáciu obcí a zón, koncepciu rozvoja jednotlivých oblastí života obce,
  • obstaráva a schvaľuje programy rozvoja bývania a spolupôsobí pri utváraní vhodných podmienok na bývanie v obci,
  • vykonáva vlastnú investičnú činnosť a podnikateľskú činnosť v záujme zabezpečenia potrieb obyvateľov obce a rozvoja obce,
  • zakladá, zriaďuje, zrušuje a kontroluje podľa osobitných predpisov svoje rozpočtové a príspevkové organizácie, iné právnické osoby a zariadenia,
  • organizuje miestne referendum o dôležitých otázkach života a rozvoja obce,
  • zabezpečuje verejný poriadok v obci,
  • zabezpečuje ochranu kultúrnych pamiatok v rozsahu podľa osobitných predpisov a dbá o zachovanie prírodných hodnôt,
  • plní úlohy na úseku sociálnej pomoci v rozsahu podľa osobitného predpisu,
  • vykonáva osvedčovanie listín a podpisov na listinách,
  • vedie obecnú kroniku v štátnom jazyku, prípadne aj v jazyku národnostnej menšiny.

IS DCOM umožňuje občanom komunikovať s obcou elektronicky, prostredníctvom tzv. elektronickej schránky. Verejnosť má dispozícii elektronické komunikačné rozhranie v podobe webových stránok pre všetkých 139 poskytovaných elektronických služieb. Občania majú prostredníctvom webového portálu DCOM prístup k elektronických službám, vrátane súkromnej zóny s informáciami o aktuálnej a predchádzajúcej komunikácii s obcou, či mestom. Zamestnanci úradov majú k dispozícii plne integrované a navzájom prepojené riešenia pre spracovanie agendy. Obce majú zároveň možnosť prevádzkovať svoje webové stránky v prostredí dátového centra (DCOM). Pracovníci obcí, rovnako ako aj pracovníci technickej podpory majú prístup na samostatný intranetový portál.

 

Z hľadiska používateľov systému DCOM, týchto môžeme rozdeliť na nasledovné 2 skupiny:

 

Externí používatelia – anonymná alebo autentifikovaná osoba, pristupujúca z externých verejných sietí a využívajúca služby portálu dcom.sk. Autentifikáciu externých používateľov zabezpečuje spoločný modul IAM ÚPVS.

  • Obyvatelia (fyzické osoby)
  • Podnikatelia

Interní používatelia – autentifikovaní používatelia pristupujúci z externých privátnych alebo verejných sietí do back-office DCOM. Používateľské účty, oprávnenia a autentifikačné prostriedky interných používateľov pre prístup k používateľským rozhraniam DCOM sú spravované v IAM DCOM.

  • Reprezentant (úradník) obce alebo mesta - autentifikovaný zamestnanec obce alebo mesta, využívajúci služby IS DCOM
  • Pracovník prevádzky - autentifikovaný zamestnanec DEUS, dodávateľa DEUS, dodávateľa ISM, poskytujúci podporu prevádzky DCOM.

Schéma biznis architektúry je nasledovná

Biznis.png

Schéma Biznis architektúry - Pod službami UPVS sa rozumejú služby UPVS dostupné cez verejnú časť slovensko.sk a služby integračné. Pod službami mesta sa rozumejú služby mesta, ktoré IS mesta poskytuje svojim úradníkom.

Aplikačná architektúra

Z pohľadu súčasnej architektúry IS DCOM, tento poskytuje obciam a mestám potrebnú aplikačno-programovú podporu pri spracovaní jednotlivých agend samosprávy. Informačný systém DCOM zabezpečuje tiež prepojenie informačných systémov samospráv s inými Informačnými systémami verejnej správy (IS VS) a so základnými registrami. V rámci obce zapojenej do IS DCOM, Informačný systém obce (ISO) zabezpečuje funkcie vnútornej správy obce minimálne v súlade s rozsahom základných modulov ako sú účtovníctvo obce, finančný a rozpočtový systém, banka a pokladňa, personalistika a mzdy, registratúra, správa majetku obce a systém pre zastupiteľstvo, a IS DCOM zabezpečuje agendu súvisiacu s obsluhou verejnosti. Táto časť je prepojená na ÚPVS a zabezpečuje plnohodnotnú elektronickú komunikáciu. Prostredníctvom synchronizačnej vrstvy dátovej DCOM je riešenie prepojené s registrami verejnej správy.

Architektúra riešenia DCOM vychádza z požiadaviek efektívneho prevádzkovania systémov a aplikácií obcí a miest, z požiadaviek vyššieho štandardu prevádzkovania aplikácií a z požiadavky flexibilného prispôsobovania potrebám budúcich aplikácií a modulom eGov. Riešenie IS DCOM možno rozdeliť do troch skupín – Front Office, Mid Office a Back Office. Informačný systém obce je časťou Back Office.

Front Office – prezentačná vrstva reprezentuje prezentačnú vrstvu, ktorá obsahuje interaktívne používateľské rozhrania aplikačných systémov pre používateľov IS DCOM. Front Office zabezpečuje interakciu IS DCOM s externými používateľmi, obsahuje interaktívne používateľské rozhranie pre občanov a podnikateľov a je integrovaný na ÚPVS. Prostredníctvom tejto vrstvy sú sprístupnené služby občanovi a referentovi obce v kompaktnej podobe. Je komponovaná s ohľadom na efektivitu jednotlivých konzumentov služieb a prostredníctvom silnej personalizačnej črty, kladie dôraz na rozdielny štýl práce jednotlivých rolí (občan / pracovník obce). Je adaptabilná pre používateľa a podľa kontextu vybavovanej agendy sa prispôsobuje a variuje od štýlu práce v koncepte portálu, cez koncept vybavenia služby, až po koncept práce v agendovom systéme.

Mid Office – procesno - integračná vrstva. Vrstva Mid Office je reprezentovaná procesno-integračnou vrstvou, prostredníctvom ktorej sa realizuje integračné a procesné riadenie. Komponenty BPM a Business Rules zastrešujú správu procesov a dennej agendy. Integračná platforma ESB zabezpečuje podpornú vrstvu pre integráciu systémov, orchestráciu služieb a manažment služieb podľa princípov SOA. Modul BAM zabezpečuje sledovanie a diagnostiku procesov, čo umožňuje následnú optimalizáciu.

Back Office – Aplikačná vrstva, ktorá zabezpečuje interakciu s internými používateľmi IS DCOM, úradníkmi obcí. Back Office predstavuje aplikačnú vrstvu tvorenú modulmi a komponentmi zabezpečujúcimi výkon elektronických služieb samosprávy prostredníctvom agendových systémov a podporných systémov. Obsahuje vrstvu integrácií na okolie IS DCOM, ako je napr. ISO, správu konsolidovanej dátovej vrstvy, správu cloudovej vrstvy a hardvérovej vrstvy. Súčasťou Back Office sú Informačné systémy obcí. Projekt DCOM poskytuje cloud platformu na prevádzku ISO modulov. Podporné moduly zastrešujú procesy podpory a prevádzky IS DCOM. Podporné moduly sú integrované do riešenia prostredníctvom integračnej vrstvy formou poskytovaných a konzumovaných služieb.

Schéma aplikačná architektúra:

Tech.png

Technologická architektúra

Z pohľadu technologickej architektúry IS DCOM, základom riešenia je cloud infraštruktúra založená na princípoch ako sú redundancia lokality, redundancia funkčnosti, oddelenie sietí, obnoviteľnosť funkčnosti, modulárna infraštruktúra a štandardov pre dátové centrá a cloud infraštruktúru. Riešenie zohľadňuje aj požiadavky a štandardy DataCentra pre umiestnenie a prevádzkovanie technológie DCOM v ich dátových centrách. Infraštruktúra pre prevádzku cloudu a aplikácií je vybudovaná ako vysoko dostupná, prevádzkovaná v dvoch nezávislých lokalitách a v prípade výpadku primárnej lokality je poskytujúca aplikácie z druhej, záložnej lokality, bez závislosti na dostupnosti komponentov a funkcií primárnej lokality. Cloud platforma umožňuje poskytovať služby IaaS (infraštruktúra ako služba) pre prevádzku ISO balíkov pre interné agendy obcí. Prístup používateľov (pracovníkov obcí a správcov ISO) k službám je štandardný, je definovaný spôsob, akým sú služby DCOM publikované pre obce. Pracovníci obcí pristupujú predovšetkým z koncových zariadení (PC alebo notebooky) dodaných v rámci projektu DCOM alternatívne cez privátnu komunikačnú sieť budovanú DataCentrom v rámci projektu FINNET, alebo cez internet.

Prehľad architektúry budúceho stavu ŽS:

Celkovy.png

Dotknuté IS:

  • MV – RFO, RA
  • ÚPVS – publikácia nových formulárov, identifikácia dostupnosti eDesk schránky na doručovanie s právnymi účinkami
  • CAMP
  • KAV
  • Centrálny notifikačný modul ÚPVS
  • Notárska komora - Integráciou budú dostupné údaje na nahliadnutie do notárskej zápisnice po pozostalom

 

5.1        Prehľad e-Government komponentov

5.1.1        Prehľad koncových služieb – budúci stav:

Presný rozsah projektom dotknutých Koncových služieb bude zrejmý až po fáze Analýza a dizajn.

5.1.2        Prehľad budovaných/rozvíjaných ISVS v projekte – budúci stav:

Kód ISVS (z MetaIS)

Názov ISVS

Modul ISVS

(zaškrtnite ak ISVS je modulom)

Stav IS VS

Typ IS VS

Kód nadradeného ISVS

(v prípade zaškrtnutého checkboxu pre modul ISVS)

(DCOM) isvs_6391

Dátové centrum obcí a miest

  Prevádzkovaný a plánujem rozvíjať

  Agendový

-

5.1.3        Prehľad budovaných aplikačných služieb – budúci stav:

Presný rozsah projektom dotknutých Aplikačných služieb bude zrejmý až po fáze Analýza a dizajn.

Kód AS

(z MetaIS)

Názov  AS

ISVS/modul ISVS

(kód z MetaIS)

Aplikačná služba realizuje KS

(kód KS z MetaIS)

as_62526

Využitie Spoločných modulov UPVS_DCOM

isvs_6391

 

as_53068

Prevzatie elektronického formulára z elektronickej schránky

isvs_6391

 

Názov: Organizovanie občianskej rozlúčky so zosnulým

Kód MetaIS: sluzba_egov_171

Názov: Poskytovanie nenávratných dotácií

Kód MetaIS: sluzba_egov_237

Názov: Prenájom hrobového miesta

Kód MetaIS: sluzba_egov_283

as_53069

Odoslanie elektronického formulára adresátovi

isvs_6391

Názov: Organizovanie občianskej rozlúčky so zosnulým

Kód MetaIS: sluzba_egov_171

Názov: Poskytovanie nenávratných dotácií

Kód MetaIS: sluzba_egov_237

Názov: Prenájom hrobového miesta

Kód MetaIS: sluzba_egov_283

5.1.4        Prehľad integrácii ISVS na spoločné ISVS[1] a ISVS iných OVM alebo IS tretích strán

Kód ISVS

(z MetaIS)

Názov ISVS

 

Kód integrovaného ISVS

(z MetaIS)

Názov integrovaného ISVS

isvs_11629

eDizajner formulárov

(DCOM) isvs_6391

Dátové centrum obcí a miest

N/A

Notifikačný modul (v rámci projektu 2387)

(DCOM) isvs_6391

Dátové centrum obcí a miest

isvs_9655

Konsolidovaná analytická vrstva

(DCOM) isvs_6391

Dátové centrum obcí a miest

isvs_5836

Informačný systém centrálnej správy referenčných údajov verejnej správy

(DCOM) isvs_6391

Dátové centrum obcí a miest

isvs_9513

API manažment platforma (v rámci projektu 514)

(DCOM) isvs_6391

Dátové centrum obcí a miest

isvs_191

RFO

(DCOM) isvs_6391

Dátové centrum obcí a miest

isvs_192

RA

(DCOM) isvs_6391

Dátové centrum obcí a miest

isvs_10276

Centrálny informačný systém Notárskej komory Slovenskej Republiky

(DCOM) isvs_6391

Dátové centrum obcí a miest

V prípade dostupnosti bude realizovaná aj integrácia na Orchestračnú platformu vrátane modulu pre konfiguráciu a modelovanie procesov. Orchestračná platforna nie je zatiaľ evidovaná v MetaIS.

6.    LEGISLATÍVA

Riešenie musí byť v súlade s platnou legislatívou a to najmä:

V oblasti legislatívy je potrebné vychádzať z legislatívnych noriem, ktoré sa venujú oblasti informatizácie, eurofondov a zákonov týkajúcich sa rozvoja elektronických služieb vybraných oblastí štátnej správy, z ktorých vychádzajú služby určené na elektronizáciu v rámci projektu. Ide najmä o nasledovné legislatívne normy:

  • Zákon č. 95/2019 o informačných  technológiách vo verejnej správe a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
  • Zákon č. 18/2018 z. o ochrane osobných údajov a o zmene niektorých zákonov.
  • Zákon č. 272/2016 z. o dôveryhodných službách.
  • Zákon č. 395/2002 z. o archívoch a registratúrach a o doplnení niektorých zákonov.
  • Zákon č. 369/1990 o obecnom zriadení.
  • Zákon 69/2018 o kybernetickej bezpečnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov
  • Vyhláška 401/2023 o riadení projektov a zmenových požiadaviek v prevádzke informačných technológií verejnej správy.

V oblasti elektronických služieb obyvateľom a podnikateľom sú základné procesné a vecné pravidlá pre elektronické doručovanie prostredníctvom ÚPVS:

  • Zákon č. 71/1967 o správnom konaní (správny poriadok) v častiach .
  • Zákon č. 305/2013 z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o eGovernmente).
    • Podľa ustanovení 9a zákona č. 305/2013 Z.z. o eGovernmente je IS DCOM nadrezortný informačný systém verejnej správy, ktorý poskytuje obciam technické a programové prostriedky na výkon verejnej moci elektronicky, na prevádzkovanie informačných systémov verejnej správy v ich správe a na zabezpečenie základných činností v oblasti elektronického výkonu vnútorných agend a prevádzku ostatných informačných systémov, ktoré obec používa. Správcom IS DCOM ustanoveným zákonom je Združenie DEUS.
    • Podľa ustanovenia 17 ods. 6 prvej vety zákona č. 305/2013 Z.z. o eGovernmente ak zákon ustanovuje orgánu verejnej moci (OVM) povinnosť získavať alebo použiť na účely výkonu verejnej moci úradné dokumenty, údaje vrátane osobných údajov alebo preukázať skutočnosti, v rozsahu, v akom sú vedené v informačnom systéme verejnej správy v správe iného OVM, je tento iný OVM povinný takéto úradné dokumenty, údaje alebo skutočnosti bezodplatne a bezodkladne poskytnúť v rozsahu nevyhnutnom na naplnenie účelu, na ktorý sa poskytujú, a to aj automatizovaným spôsobom a bez súhlasu dotknutých osôb.

V oblasti automatizovaného elektronického získavania podkladov pre rozhodnutie vo veci v konaní vedených obcami v nevyhnutnom rozsahu:

  • Zákon č. 177/2018 z. o niektorých opatreniach na znižovanie administratívnej záťaže využívaním informačných systémov verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon proti byrokracii), ktorý upravuje podmienky pre používanie technického prostriedku pre elektronicky získavané potvrdenia 1x a dosť z Referenčných registrov štátu a Informačných systémov verejnej správy na základe legislatívnych účelov v konkrétnych rozhodovaných veciach. Tieto legislatívne účely preukazujú obce. V automatizovaných procesoch IS DCOM pre ISM je funkčnosť legislatívne ekvivalentná akú poskytuje štátny systém „OverSi“ prostredníctvom CSRÚ.

7.    ROZPOČET A PRÍNOSY

Názov biznis požiadavky (z Implementačného plánu pre ŽS)

CAPEX (710 Kapitálové výdavky)

Termín dodania

Suma EUR s DPH

Autentifikácia na špecializovanom portáli prostrednítvom mID

5 544,00

4Q 2025

SSO - Single sign on pri prepojení na portál SP

5 544,00

4Q 2025

Predvypĺňanie dátových polí v službe

66 000,00

4Q 2025

Spracovanie a analýza dát z RFO.

13 860,00

4Q 2025

Notifikovanie úradníka ohľadom úmrtia.

8 316,00

4Q 2025

Príprava rozhrania pre hromadné spracovanie odhlasovacích úkonov.

13 860,00

4Q 2025

Sprístupnenie informácií ohľadom vybavovania pohrebu pre interaktívneho sprievodcu

13 860,00

4Q 2025

Sprístupnenie stavu spracovania podania na obec (pohreb)

11 088,00

4Q 2025

Dostupnosť evidencie hrobových miest.

11 088,00

4Q 2025

Vytvorenie možnosti evidencie hrobových miest, ktorej súčasťou budú aj kapacitné možnosti.

59 400,00

4Q 2025

Vytvorenie el. formulára pre umiestnenie zosnulého v rámci do hrobového miesta.

8 316,00

4Q 2025

Vytvorenie a registrácia el. formulára pre vybavovanie príspevku na pohreb.

8 316,00

4Q 2025

Vytvorenie el. formulára pre prenájom, predĺženie/zrušenie prenájmu hrobového miesta.

8 316,00

4Q 2025

Vytvorenie väzby medzi prenajatým miestom a miestom hrobu pri vybavovaní t.j. automatickým pridelenie.

13 860,00

4Q 2025

Sprístupnie funkcionality pre úradíka, ktorý bude mať k dispozícii vytvorenie hromadnej žiadosti pre podanie všetkých žiadostí súvisiacich s úmrtím.

13 860,00

4Q 2025

Prepojenie dostupnosti hrobových miest zo službami na prenájom alebo vybavenie hrobového miesta.

11 088,00

4Q 2025

Automatizované spracovanie elektronických podaní na obci.

13 860,00

4Q 2025

Vytvorenie a registrácia el. formulára pre zaslanie stanoviska obce k schválených alebo neschváleným žiadostí.

8 316,00

4Q 2025

Vytvorenie integračného rozhrania na notárov.

13 860,00

4Q 2025

Vytvorenie oznámenia v rámci IS DCOM.

8 316,00

4Q 2025

Úprava backendu a frontendu modulu majetok a prenajímanie.

79 200,00

4Q 2025

Vytvorenie modulu pre hromadné spracovanie žiadostí.

87 360,00

4Q 2025

Monitoring životnej situácie

11 088,00

1Q 2026

Implementácia platobného modulu platby kartou.

39 600,00

4Q 2025

7.1        Sumarizácia nákladov a prínosov

Náklady

Implementácia aplikačných požiadaviek a úprav backendu a frontendu pre zabezpečenie procesov ŽS05 Administratívny chod podniku

Všeobecný materiál

 

IT - CAPEX

 

Aplikácie

533 916,00 €

SW

-

HW

-

IT - OPEX- prevádzka

 

Aplikácie

                                       38 621 €

SW

-

HW

-

Prínosy

 

Finančné prínosy

 

Administratívne poplatky

-

Ostatné daňové a nedaňové príjmy

-

Ekonomické prínosy

 

Občania (€)

-

Úradníci (€)

-

Úradníci (FTE)

-

Kvalitatívne prínosy

 

 

-

8.    HARMONOGRAM JEDNOTLIVÝCH FÁZ PROJEKTU a METÓDA JEHO RIADENIA

ID

FÁZA/AKTIVITA

ZAČIATOK

(odhad termínu)

KONIEC

(odhad termínu)

POZNÁMKA

1.

Prípravná a iniciačná fáza

12/2023

10/2024

Vlastné kapacity DEUS.. Predpokladom je, že prípravná fáza je ukončená s kladným výsledkom z riadiaceho výboru.
Iniciačná fáza končí vypísaním Verejného obstarania.

 

2.

Realizačná fáza

02/2025

01/2026

vlastné kapacity DEUS a dodávateľ

2a

Analýza a Dizajn

02/2025

05/2025

vlastné kapacity DEUS a dodávateľ

2c

Implementácia a testovanie

05/2025

10/2025

vlastné kapacity DEUS a dodávateľ

2d

Nasadenie a PIP

11/2025

12/2025

vlastné kapacity DEUS a dodávateľ

3.

Dokončovacia fáza

01/2026

03/2026

vlastné kapacity DEUS a dodávateľ

Projekt Budovanie životných situácií pre organizáciu DataCentrum elektronizácie územnej samosprávy Slovenska, ŽS5 – Administratívny chod podniku bude v DEUS realizovaný metódou Waterfall.

 

9.    PROJEKTOVÝ TÍM

Projekt sa bude riadiť v súlade s platnou legislatívou v oblasti riadenia projektov IT. Pre potreby riadenia projektu bude vytvorený riadiaci výbor projektu a budú menovaní členovia Riadiaceho výboru projektu (ďalej len „RV“), projektový manažér a členovia projektového tímu.

Najvyššou autoritou projektu je RV, ktorý tvorí:

  • predseda RV
  • zástupca vlastníkov procesov - zástupca predsedu RV (podpredseda RV)
  • zástupca kľúčových používateľov
  • Projektový manažér
  • zástupca dodávateľa

Zloženie riadiaceho výboru:

ID

MENO A PRIEZVISKO

POZÍCIA

ORGANIZAČNÝ ÚTVAR

ROLA V PROJEKTE S UVEDENÍM HLASOVACIEHO PRÁVA

1.

Ľubomír Lőrincz

výkonný riaditeľ

DEUS

Predseda RV (HP)

2.

Ing. Peter Uhrík

manažér oddelenia IT

DEUS

Zástupca vlastníkov procesov (HP)

3.

Mgr. Štefan Omasta

Finančný manažér

DEUS

Zástupca vlastníkov procesov (HP)

4.

Mgr. Jana Červinková

Manažérka obchodu

DEUS

Zástupca kľúčových používateľov (HP)

5.

Zuzana Rohožková

Projektový manažér

DEUS

Člen bez HP

6.

Ing. František Baranec

Zástupca dodávateľa

Interway

Zástupca dodávateľa (HP)

7.

Ing. Ľuboš Petrík

Zástupca dodávateľa

GOLDMANN SYSTEMS

Zástupca dodávateľa (HP)

 

Zloženie projektového tímu DEUS:

  • IT projektový manažér,
  • IT analytik,
  • Školiteľ,
  • Finančný manažér

ID

MENO A PRIEZVISKO

POZÍCIA

ORGANIZAČNÝ ÚTVAR

PROJEKTOVÁ ROLA

1.

TBD

IT projektový manažér,

DEUS

IT projektový manažér,

2.

TBD

IT analytik,

DEUS

IT analytik,

3.

TBD

Školiteľ

DEUS

Školiteľ

4.

TBD

Finančný manažér

DEUS

Finančný manažér

9.1         PRACOVNÉ NÁPLNE

RV je riadiaci orgán projektu, ktorý zodpovedá najmä za splnenie stanovených cieľov projektu, rozhoduje o zmenách, ktoré majú zásadný význam a prejavujú sa hlavne dopadom na časový harmonogram a finančné prostriedky projektu. Reprezentuje najvyššiu akceptačnú autoritu projektu. Rokovací poriadok a štatút Riadiaceho výboru projektu upravuje najmä úlohy, zloženie a pôsobnosť RV, ako aj práva a povinnosti členov RV pri riadení a realizácii predmetného projektu.

Projektový manažér riadi projekt, kvalitu a riziká projektu a zabezpečuje plnenie úloh uložených RV. Členovia projektového tímu zabezpečujú plnenie úloh uložených projektovým manažérom, alebo RV.

Ďalšie povinnosti členov RV, projektového manažéra a členov projektového tímu sú uvedené vo Vyhláške č. 401/2023 Z. z. a v doplňujúcich vzoroch a šablónach zverejnených na webovom sídle MIRRI SR.

Riadiaci výbor

Predseda RV - Hlavným záujmom a zodpovednosťou predsedu Riadiaceho výboru projektu je:

  1. zastupovať záujmy prijímateľa v projekte,
  2. kontrolovať súlad projektu a projektových cieľov so strategickými cieľmi,
  3. zabezpečiť a udržať finančné krytie (rozpočet) realizácie projektu,
  4. zabezpečiť nákladovo prijateľný prístup v projekte.

Zástupca vlastníkov procesov

Projektová rola:

 

VLASTNÍK PROCESOV (biznis vlastník)

 

Stručný popis:

·        zodpovedá za proces - jeho výstupy i celkový priebeh poskytnutia služby alebo produktu konečnému užívateľovi. Kľúčová rola na strane zákazníka (verejného obstarávateľa), ktorá schvaľuje biznis požiadavky a zodpovedá za výsledné riešenie, prínos požadovanú hodnotu a naplnenie merateľných ukazovateľov. Úlohou tejto roly je definovať na užívateľa orientované položky (user-stories), ktoré budú zaradzované a prioritizované v produktovom zásobníku. Zodpovedá za priebežné posudzovanie vecných výstupov dodávateľa v rámci analýzy, návrhu riešenia vrátane DNR z pohľadu analýzy a návrhu riešenia aplikácii IS.

·        zodpovedný za schválenie funkčných a technických požiadaviek, potreby, obsahu, kvalitatívnych a kvantitatívnych prínosov projektu. Definuje očakávania na kvalitu projektu, kvalitu projektových produktov, prínosy pre koncových používateľov a požiadavky na bezpečnosť. Definuje merateľné výkonnostné ukazovatele projektov a prvkov. Vlastník procesov schvaľuje  akceptačné kritériá, rozsah a kvalitu dodávaných projektových výstupov pri dosiahnutí platobných míľnikov, odsúhlasuje spustenie výstupov projektu do produkčnej prevádzky a dostupnosť ľudských zdrojov alokovaných na realizáciu projektu.

Detailný popis rozsahu zodpovednosti, povinností a kompetencií

Zodpovedný za:

·        Realizáciu dohľadu nad súladom projektových výstupov s požiadavkami koncových používateľov.

·        Spoluprácu pri riešení odpovedí na otvorené otázky  a riziká projektu.

·        Posudzovanie, pripomienkovanie, testovanie a protokolárne odsúhlasovanie projektových výstupov v príslušnej oblasti (v biznis procese) po vecnej stránke (najmä procesnej a legislatívnej)

·        Riešenie problémov a požiadaviek  v spolupráci s odbornými garantmi,

·        Spoluprácu pri špecifikácii a poskytuje súčinnosť pri riešení zmenových požiadaviek

·        Schválenie funkčných a technických požiadaviek, potreby, obsahu, kvalitatívnych a kvantitatívnych prínosov projektu z pohľadu používateľov koncového produktu

·        Definovanie očakávaní na kvalitu projektu, kritérií kvality projektových produktov, prínosov pre koncových používateľova požiadaviek na bezpečnosť,

·        Definovanie merateľných výkonnostných ukazovateľov projektov a prvkov,

·        Sledovanie a odsúhlasovanie nákladovosti, efektívnosti vynakladania finančných prostriedkov a priebežné monitorovanie a kontrolu odôvodnenia projektu (BC/CBA)

·        Schválenie akceptačných kritérií,

·        Riešenie problémov používateľov

·        Akceptáciu rozsahu a kvality dodávaných projektových výstupov pri dosiahnutí platobných míľnikov,

·        Vykonanie UX a UAT testovania

·        Odsúhlasenie spustenia výstupov projektu do produkčnej prevádzky,

·        Dostupnosť a efektívne využitie ľudských zdrojov alokovaných na realizáciu projektu,

·        Vykonávanie monitorovania a hodnotenia procesov v plánovaných intervaloch.

·        Poskytovanie vyjadrení k zmenovým požiadavkám, k ich opodstatnenosti a prioritizácii

·        Zisťovanie efektívneho spôsobu riadenia a optimalizácie zvereného procesu, vrátane analyzovanie všetkých vyskytujúcich sa nezhôd,

·        Okrem zvažovaní rizík prevádzkových alebo podporných procesov súčasne vlastník napomáha identifikovať príležitosti,

·        Zlepšovanie a optimalizáciu procesov v spolupráci s ďalšími prepojenými vlastníkmi procesov a manažérom kvality,

·        Odsúhlasenie akceptačných protokolov zmenových konaní

·        Aktívnu účasť v projektových tímoch a spoluprácu na vypracovaní manažérskej a špecializovanej dokumentácie a produktov v minimálnom rozsahu určenom Vyhláškou 401/20323 Z.z., Prílohou č.1

·        plnenie pokynov projektového manažéra a dohôd zo stretnutí projektového tímu

 

Zástupca kľúčových používateľov

Projektová rola:

 

KĽUČOVÝ POUŽIVATEĽ (end user)

 

Stručný popis:

·        zodpovedný za reprezentáciu záujmov budúcich používateľov projektových produktov alebo projektových výstupov a za overenie kvality produktu.

·        zodpovedný za návrh a špecifikáciu funkčných a technických požiadaviek, potreby, obsahu, kvalitatívnych a kvantitatívnych prínosov projektu, požiadaviek koncových používateľov na prínos systému a požiadaviek na bezpečnosť.

·        Kľúčový používateľ (end user) navrhuje a definuje akceptačné kritériá, je zodpovedný za akceptačné testovanie a návrh na akceptáciu projektových produktov alebo projektových výstupov a návrh na spustenie do produkčnej prevádzky. Predkladá požiadavky na zmenu funkcionalít produktov a je súčasťou projektových tímov

Detailný popis rozsahu zodpovednosti, povinností a kompetencií

 

Zodpovedný za:

·        Návrh a špecifikáciu funkčných a technických požiadaviek

·        Jednoznačnú špecifikáciu požiadaviek na jednotlivé projektové výstupy (špecializované produkty a výstupy) z pohľadu vecno-procesného a legislatívy

·        Vytvorenie špecifikácie, obsahu, kvalitatívnych a kvantitatívnych prínosov projektu,

·        Špecifikáciu požiadaviek koncových používateľov na prínos systému

·       Špecifikáciu požiadaviek na bezpečnosť, 

·        Návrh a definovanie akceptačných kritérií,

·        Vykonanie používateľského testovania funkčného používateľského rozhrania (UX testovania)

·        Finálne odsúhlasenie používateľského rozhrania

·        Vykonanie akceptačného testovania (UAT)

·        Finálne odsúhlasenie a  akceptáciu manažérskych a špecializovaných produktov alebo projektových výstupov

·       Finálny návrh na spustenie do produkčnej prevádzky, 

·        Predkladanie požiadaviek na zmenu funkcionalít produktov

·        Aktívnu účasť v projektových tímoch a spoluprácu na vypracovaní manažérskej a špecializovanej dokumentácie a produktov v minimálnom rozsahu určenom Vyhláškou 401/2023 Z.z., Prílohou č.1

·        Plnenie pokynov projektového manažéra a dohôd zo stretnutí projektového tímu

 

Projektový tím

Projektová rola:

 

PROJEKTOVÝ MANAŽÉR

 

Stručný popis:

·        zodpovedá za riadenie projektu počas celého životného cyklu projektu. Riadi projektové (ľudské a finančné) zdroje, zabezpečuje tvorbu obsahu, neustále odôvodňovanie projektu (aktualizuje BC/CBA) a predkladá vstupy na rokovanie Riadiaceho výboru. Zodpovedá za riadenie všetkých (ľudských a finančných) zdrojov, členov projektovému tím objednávateľa a za efektívnu komunikáciu s dodávateľom alebo stanovených zástupcom dodávateľa.

·        zodpovedá za riadenie prideleného projektu - stanovenie cieľov, spracovanie harmonogramu prác, koordináciu členov projektového tímu, sledovanie dodržiavania harmonogramu prác a rozpočtu, hodnotenie a prezentáciu výsledkov a za riadenie s tým súvisiacich rizík. Projektový manažér vedie špecifikáciu a implementáciu projektov v súlade s firemnými štandardami, zásadami a princípmi projektového riadenia.

·       zodpovedá za plnenie projektových/programových cieľov v rámci stanovených kvalitatívnych, časových a rozpočtovým plánov a za riadenie s tým súvisiacich rizík. V prípade externých kontraktov sa vedúci projektu/ projektový manažér obvykle podieľa na ich plánovaní a vyjednávaní a je hlavnou kontaktnou osobou pre zákazníka.

Detailný popis rozsahu zodpovednosti, povinností a kompetencií

Zodpovedný za:

·       Riadenie projektu podľa pravidiel stanovených vo Vyhláške 401/2023 Z.z.

·       Riadenie prípravy, inicializácie a realizácie projektu

·       Identifikovanie kritických miest projektu a navrhovanie ciest k ich eliminácii

·       Plánovanie, organizovanie, motivovanie projektového tímu a monitorovanie projektu

·       Zabezpečenie efektívneho riadenia všetkých projektových zdrojov s cieľom vytvorenia a dodania obsahu a zabezpečenie naplnenie cieľov projektu

·       Určenie pravidiel, spôsobov, metód a nástrojov riadenia projektu a získanie podpory Riadiaceho výboru (RV) pre riadenie, plánovanie a kontrolu projektu a využívanie projektových zdrojov

·       Zabezpečenie vypracovania manažérskej a špecializovanej dokumentácie a produktov v minimálnom rozsahu určenom Vyhláškou 401/2023 Z.z.

·       Zabezpečenie realizácie projektu podľa štandardov definovaných vo Vyhláške 78/2020 Z.z.

·       Zabezpečenie priebežnej aktualizácie a verzionovania manažérskej a špecializovanej dokumentácie v minimálnom rozsahu Vyhlášky 401/2023 Z.z.Vypracovanie, pravidelné predkladanie a zabezpečovanie prezentácie stavov projektu, reportov, návrhov riešení problémov a odsúhlasovania manažérskej a špecializovanej dokumentácie v rozsahu určenom Vyhláškou 401/2023 na rokovanie RV

·       Riadenie a operatívne riešenie a odstraňovanie strategických / projektových rizík a závislostí

·       Predkladanie návrhov na zlepšenia na rokovanie Riadiaceho výboru (RV)

·       Celkovú alokáciu a efektívne využívanie ľudských a finančných zdrojov v projekte

·       Celkový postup prác v projekte a realizuje nápravné kroky v prípade potreby

·       Vypracovanie požiadaviek na zmenu (CR), návrh ich prioritizácie a predkladanie zmenových požiadaviek na rokovanie RV

·       Riadenie zmeny (CR) a prípadné požadované riadenie konfigurácií a ich zmien

·       Riadenie implementačných a prevádzkových aktivít v rámci projektov.

·       Aktívne komunikuje s dodávateľom, zástupcom dodávateľa a projektovým manažérom dodávateľa s cieľom zabezpečiť úspešné dodanie a nasadenie požadovaných projektových výstupov,

·       Formálnu administráciu projektu, riadenie centrálneho projektového úložiska, správu a archiváciu projektovej dokumentácie

·       Kontrolu dodržiavania a plnenia míľnikov v zmysle zmluvy s dodávateľom,

·       Dodržiavanie metodík projektového riadenia,

·       Predkladanie požiadaviek dodávateľa na rokovanie Riadiaceho výboru (RV),

·       Vecnú a procesnú administráciu zúčtovania dodávateľských faktúr

 

Projektová rola:

 

IT ANALYTIK

 

Stručný popis:

·        zodpovedá za zber a analyzovanie funkčných požiadaviek, analyzovanie a spracovanie dokumentácie z pohľadu procesov, metodiky, technických možností a inej dokumentácie. Podieľa sa na návrhu riešenia vrátane návrhu zmien procesov v oblasti biznis analýzy a analýzy softvérových riešení. Zodpovedá za výkon analýzy IS, koordináciu a dohľad nad činnosťou SW analytikov.

·        analyzuje požiadavky na informačný systém/softvérový systém, formálnym spôsobom zaznamenáva činnosti/procesy, vytvára analytický model systému, okrem analýzy realizuje aj návrh systému, ten vyjadruje návrhovým modelom.

·        Analytik informačných technológií pripravuje špecifikáciu cieľového systému od procesnej až po technickú rovinu. Mapuje a analyzuje existujúce podnikateľské a procesné prostredie, analyzuje biznis požiadavky na informačný systém, špecifikuje požiadavky na informačnú podporu procesov, navrhuje koncept riešenia a pripravuje podklady pre architektov a vývojárov riešenia, participuje na realizácii zmien, dohliada na realizáciu požiadaviek v cieľovom riešení, spolupracuje pri ich preberaní (akceptácie) používateľom.

·        Pri návrhu IT systémov využíva odbornú špecializáciu IT architektov a projektantov. Študuje a analyzuje dokumentáciu, požiadavky klientov, legislatívne a technické podmienky a možnosti zvyšovania efektívnosti a výkonnosti riadiacich a informačných procesov. Navrhuje a prerokúva koncepcie riešenia informačných systémov a analyzuje ich efekty a dopady. Zabezpečuje spracovanie analyticko-projektovej špecifikácie s návrhom dátových a objektových štruktúr a ich väzieb, užívateľského rozhrania a ostatných podkladov pre projektovanie nových riešení.

·        Spolupracuje na projektovaní a implementácii návrhov. Môže tiež poskytovať poradenstvo v oblasti svojej špecializácie. Zodpovedá za návrhovú (design) časť IT - pôsobí ako medzičlánok medzi používateľmi informačných systémov (biznis pohľad) a ich realizátormi (technologický pohľad).

Detailný popis rozsahu zodpovednosti, povinností a kompetencií

 

Zodpovedný za:

·        Vykonanie analýzy procesných a ďalších požiadaviek a vytvorenie špecifikácie súčasného alebo budúceho užívateľa softwaru („zákazníka“) a následne navrhuje dizajn a programátorské riešenie.

·        Participáciu na vývoji nových, ale i vylepšovaní existujúcich aplikácií v rámci celého vývojového cyklu – systémová analýza, dizajn, kódovanie, užívateľské testovanie, implementácia, podpora, dokumentácia. Úzko spolupracuje aj s IT architektom.

·        Analýza potrieb zákazníka vrátane tvorby úplnej analytickej dokumentácie a vstupov do verejného obstarávania (VO).

·        Mapovanie požiadaviek do návrhu funkčných riešení.

·        Návrh a správa katalóg požiadaviek  - registra požiadaviek riešenia

·        Analýza funkčných a nefunkčných požiadaviek,

·        Návrh fyzického a logického modelu,

·        Návrh testovacích scenárov,

·        V priebehu implementácie robí dohľad nad zhodou výstupov s pôvodným analytickým zadaním.

·        Zodpovednosť za dodržovanie správnej metodiky pri postupe analýzy

·        Definovanie akceptačných kritérií v projekte

·        Odsúhlasenie opisu produktov, ktoré predstavujú vstupy alebo výstupy (priebežné alebo konečné) úloh dodávateľov, alebo ktoré ich priamo ovplyvňujú a zabezpečovať akceptáciu produktov po ich dokončení

·        Priraďuje priority a poskytuje stanoviská používateľov na rozhodnutia Riadiaceho výboru projektu – k realizácii zmenových požiadaviek

·        Poskytuje merania aktuálneho stavu pre potreby porovnania s výsledkami projektu vzhľadom na realizáciu prínosov

·        Rieši požiadavky používateľov a konflikty iných priorít

·        Posúdenie prevádzkovo-infraštruktúrnej dokumentácie pred akceptáciou a prevzatím od dodávateľa

·        Aktívnu účasť v projektových tímoch a spoluprácu na vypracovaní manažérskej a špecializovanej dokumentácie a produktov v minimálnom rozsahu určenom Vyhláškou 401/2023

·        Plnenie pokynov projektového manažéra a dohôd zo stretnutí projektového tímu

 

Finančný manažér - príprava podkladov pre žiadosti o platbu, príprava a nahrávanie samotných žiadostí o platbu, príprava podkladov pre monitorovanie projektu, príprava a nahrávanie samotných monitorovacích správ, prípravu podkladov pre verejné obstarávania k projektu, príprava kontrol verejných obstarávaní, práce súvisiace so zmenami na projekte, komunikácia s RO a pod.

Školiteľ – Školenia pracovníkov obcí, vrátane prezenčnej aj elektronickej formy,. Vypracovanie návodov pre pracovníkov úradov pre ZŠ.

10. ODKAZY

11. PRÍLOHY

Príloha : Zoznam rizík a závislostí (Excel)

[1] Spoločné moduly podľa zákona č. 305/2013  e-Governmente