Je potrebné, aby zverejnené otvorené údaje boli katalogizované na centrálnom portáli otvorených údajov data.slovensko.sk podľa aktuálneho štandardu DCAT_AP_SK.
MIRRI prevádzkuje vo verejnej časti vládneho cloudu (eSKa cloud) IS KAV (konsolidovaná analytická vrsva), ktorý predstavuje centrálnu informačnú technológiu poskytujúcu komplexné IaaS, PaaS služby ako aj analytické nástroje na spracovanie dát. Bude prístupný pre všetky analytické útvary všetkých orgánov verejnej moci vrátane MPSVaR a jemu podriadené organizácie. Preto v danej súvislosti odporúčame úzku spoluprácu s MIRRI SR pri nadefinovaní rozdielov a prienikov IS KAV vs Váš plánovaný DWH ako aj informačná technológia/funkcionality, ktoré majú byť dodané podľa predkladaného projektu v záujme eliminácie rizika vzniku duplicitných nákladov.
Akým spôsobom budú dáta sprístupňované prostredníctvom uvedenej elektronickej služby orgánom územnej samosprávy? Upozorňujeme, že štátne orgány musia mať pre spracúvanie údajov (ako aj iné svoje činnosti) explicitne ustanovenú kompetenciu v konkrétnom zákone. V predkladanom projekte chýbajú aktivity legislatívno-právneho charakteru, ktoré by preukázali oprávnenosť pre možnosť využívania uvedenej elektronickej služby orgánmi územnej samosprávy
v rámci predkladaného projektu odporúčame dopracovať časť týkajúcu sa dát, ktoré majú byť evidované v META IS vo vzťahu ku konkrétnemu IS aj o úroveň registrov.
Pri vývoji aplikácií a navrhovaného DWH rieśenia opätovne upozorňujeme na nevyhnutnosť identifikácie synergií s existujśucim IS KAV a NKOD data.slovensko.sk (portál otvorených dát)
Projekt na viacerých miestach obsahuje rozporuplné informácie týkajúce sa vytvárania resp. nevytvárania elektronických služieb prístupných koncovému používateľovi
Upozorňujeme, že pri vytváraní dátových modelov je nevyhnutná spolupráca s Centrálnou dátovou kanceláriou vo vzťahu k vytváraniu centrálneho modelu údajov ako základného nástroja pre zabezpečenie dátovej interoperablity
Nevyhnutné zanalyzovať a prípadne doplniť využívanie cloudového riešenia v IS KAV, najmä jeho IaaS, PaaS, SaaS služieb ako aj portál data.slovensko.sk príp. znalosti.gov.sk
Odporúčame, aby súčasťou výstupu projektu bola aj kompletná dokumentácia a metodika, týkajúca sa merania, vyhodnocovania dátovej kvality a prípadne prijímania opravných opatrení
Tento náhľad celkovej architektúry má niekoľko chýb:
1. Nie je to náhľad celkovej architektúry, ale len vzťahov troch inf. systémov
2. Vzťahy medzi uvedenými systémami nedávajú zmysel ani z pohľadu popisu návrhu riešenia ani z pohľadu architektúry ministerstva, lebo asi Rezortný IS pre riadenie dát (dátový sklad) nie je a nebude zložený z inf. systému štát. soc. dávok a systému IRS. Dátový sklad by mal byť len systémom čerpajúcim dáta z uvedených systémov pre účely analytického spracovania.
Bude predmetom riešenia systém, ktorý sa volá všeobecne DWH alebo systém "rezortný inf. systém pre riadenie dát (dátový sklad), ako je uvedené v schéme 1? Treba zjednotiť názov a popis systému, zaviesť jednotnú skratku použitú v návrhu projektu a zaevidovať tento systém v METAIS. Skratku DWH (ako náhrada za slovo Datawarehouse) odporúčam používať len ako skrátený názov typického technologického prístupu pre spracovanie dát použitého v projekte a nie pre názov rezortného komponentu analytického spracovania dát.
Ak sa nasledujúcim obrázkom myslí Schéma 3, tak popis v tomto odstavci neodpovedá obsahu obrázku, ani uvedenými komponentami (Rezotné RWH, BI, Webstránka vs Systém štát. soc. dávok)
Pre správu prístupu používateľov bude implementovaný nový alebo použitý existujúci systém správy identít a prístupov? V oboch prípadoch by bolo treba uviesť ho v popise architektúry riešenia. Taktiež by bolo treba uviesť, či sa buď využijú existujúce alebo implementujú nové procesy správy identít používateľov týchto služieb (reportov z DWH/webstránok). Uvažuje sa aj s využitím integrácie na IAM ÚPVS a prihlasovanie pomocou eID/mID a WebSSO s IAM ÚPVS?
"Systém predikcií, analyzy..." = "Rezortné DWH" alebo je to ešte nejaký ďalší plánovaný systém, napr. v schéme 3 je uvedený Systém štát. soc. dávok? Niekde sa používa DWH, inde dátový sklad inde ešte iný názov. Chápem, že DWH a dátový sklad sú synonymá, ale keď sa bavíme o ich konkrétnej implementácii je vhodnejšie všade, kde sa hovorí o konkrétnom riešení uviesť názov tohto konkrétneho riešenia, aby bolo jasné, že sa píše o ňom a nie o niečom inom. Prosím zjednotiť názvoslovie, popis a identifikáciu. Nové ISVS prosím zaevidovať v METAIS a uveisť ich METAIS kódy v tabuľkách budovaných eGovernment komponentov.
Taktiež zjednoťte názvy implementovaných modulov s modulmi v CBA, kde sú uvedené moduly "Správa údajov" a "Analytická platforma", aby bolo jasné, ktorý popis a ktoré požiadavky k čomu patria.
Datový sklad je technológia a nie objekt evidencie. Nemá zmysel vypĺňať tabuľku abstraktnými pojmami a evidenciami. Predpokladám, že obsahom navrhovaného Rezortného DWH budú dáta z agendových systémov ministerstva a nebudú sa tvoriť nejaké nové evidencie len analytické dáta. Ak je to tak, terab uviesť, že obsahom projektu nie je zavedenie nových objektov evidencie, ale že sa bude pracovať z exist. evidenciami ministerstva.
Podobne ako v prípade tabuľky týkajúcej sa objektov evidencie je obsahom tejto tabuľky nezmyselné objekty evidencie (napr. Datový sklad je technológia a nie objekt evidencie) Nemá zmysel vypĺňať tabuľku abstraktnými pojmami ako je report, uloženie dát, dátové spojenie atď. Predmetom riadenia dátovej kvality budú asi objekty evidencie preberané z RSD a iných systémov ministerstva, ako sú napr. údaje o poistencoch, údaje o dávkach, údaje o adresách, atď.
Budovanie Rezortného dátového skladu sa nedá urobiť bez integrácie na systémy poskytujúce zdrojové údaje ministerstva. Okrem toho som v inom komentári spomenul potrebu buď vytvorenia alebo integrácie na nejaký systém správy identít používateľov služieb a reportov z Rezortného DWH.
Pre zverejnenie otvorených dát by mali byť informácie o dostupných otvorených dátach uvedené v Národnom katalógu otvorených dát. V prípade automatizácie publikovania dát, bude treba urobiť potrebnú integráciu (viac info tu: Ako môžem automatizovane publikovať otvorené údaje na data.slovensko.sk?)
Celá tabuľka je vyplnená všeobecnými zástupnými údajmi. Keďže aj zdrojová tabuľka obejktov evidencie referencovaná v tejto tabuľke je vyplnená nezmyselnými dátami nedávajú zmysel ani údaje v tejto tabuľke. Prosím o nápravu a uviesť skutočné významné objekty evidencie a ich kategórie s ktorými sa bude v projekte pracovať.
V tejto tabuľke sú uvedené všeobecné a popisovanej oblasti neodpovedajúce objekty evidencie s ktorými bude riešenie pracovať. Datový sklad je technológia a nie objekt evidencie. Nemá zmysel vypĺňať tabuľku abstraktnými pojmami a evidenciami. Predpokladám, že obsahom navrhovaného Rezortného DWH budú dáta z agendových systémov ministerstva a nebudú sa tvoriť nejaké nové evidencie. Predmetom spracovania budú podľa popisu dáta (objekty evidencie) minimálne zo systémov RSD a Centrálny register klientov.
Okrem RSD sa nižšie spomína aj "Centrálny register klientov". A z popisu nie je celkom jasné, či je predmetom projektu vytvorenie nového Rezortného DWH, alebo rozvoj existujúceho rezort. DWH.
Keďže tento systém Dátový sklad (DWH) podľa tohto popisu už existuje, je predmetom tohto projektu rozvoj tohto Datawarehouse alebo vytvorenie nového Datawarehouse. A keď bude vytvorený nový DWH tak čo sa stane s týmto DWH (pre RSD MIS). Bude nahradený? Prečo prevádzkovať 2 DWH? Ak je predpoklad nahradenia DWH len pre RSD, je to nejako zhľadnené v CBA, napr. v eliminácii nákladov na prevádzku tohto staršieho DWH?
Centrálny register klientov nie je uvedený ako ISVS v tabuľke existujúcich ISVS ministerstva, ktorý bude dotknutý realizáciou projektu. Navyše tento systém by nemal byť uvedený ako technologický komponenta ale ako aplikačný komponent.
Nemyslím si, že CRK, ak sa tým myslí "Centrálny register klientov" je technologický komponent. Je to skôr aplikačný komponent podporujúci biznis proces a služby.
Nemá byť v tejto schéme technologickej podpory namiesto "Systém štátnych soc. dávok" buď "Rezortný DWH" alebo "Systém predikcií, analýzy a poskytovania údajov" (ak tento systém má byť Rezortným DWH popisovaným v prístupe k riešeniu")?
1. či je predmetom riešenia rezortný DWH alebo je predmetom riešenia využitei existujúceho rezortného DWH,
2. to že existujú výpočtové zdroje rezortného DWH, ešte neznamená, že sú škálovateľné a ako (do šírky - rozdelením záťaže alebo do výšky-pridaním výpočtových kapacít serveru)
Pre budovanie systému typu DWH sú k dispozícii cloudové služby typu PaaS, ktoré by aj zjednodušili vývoj aj prevádzku DWH a tiež by poskytli vyššiu škálovateľnosť riešenia. Umožnili by tiež ponechanie väčšieho výpočtového výkonu pre kritickejšie systémy ministerstva. Prosím prehodnotiť využitie služieb z katalógu služieb vládneho cloudu pre oblasť DWH/BI s potrebnou úrovňou ochrany dát, ktoré by mohli byť využité pre budovanie rezortného DWH. Zvážte možnosť využívania existujúcich SaaS služieb, najmä analytickych BI nastrojov - PowerBI a Tableau, registrovaných vo verejnej časti vládneho cloudu : Katalóg služieb Vládneho cloudu SR
Treba zaevidovať navrhovaný ISVS v METAIS a zaradiť ho k projekt_3236 - vytvoriť vzťah "projekt realizuje ISVS" a zároveň zrušiť podobný evidovaný vzťah na systém isvs_10857 (Informačný monitorovací systém pre programové obdobie 2021 - 2027 (ITMS21+)), lebo tento projekt nemôže realizovať ani meniť systém ITMS21+, lebo tento isvs nie je v gescii MPSVaR.
Prosím prerobiť tak, že v náhľade bude ako hlavný komponent ISVS Informačný riadiaci systém (IRS) a tieto subkomponenty budú modelované ako funkčné bloky. Lebo v súčasnom stave riešenia sú to zatiaľ len architektonické stavebné bloky a tie je lepšie modelovať ako funkčné bloky ešte nerozdelené do implementačných komponentov. Zároveň odpadne otázka, či ich terba evidovať ako podmoduly v METAIS. Ale podľa vyššie uvedeného sa predpokladá, že IRS bude mať backoffice modul s týmito funkčnými blokmi a tiež interný a externý portál, ktoré by už mali byť evidované ako podmoduly IRS v METAIS, lebo to budú samostatne nasadzované komponenty spdajúce do kategorizácie ISVS napr. podľa zákonov 95/2019 a 305/2013, minimálne Špecializovaný portál.
Podobne ako pre schému 7 treba komponenty modelovať ako funkčné moduly a nie komponenty a agregovať ich pod IRS. V rámci neho môže ostať pomocná agregácia "Funkčné bloky pre Prijímateľa".
V projekte je uvažované s interáciou na ITMS21+ alebo IS CPDI (ak budú všetky potrebné dáta z ITMS21+ prebrané cz IS CPDI), takže minimálne 1 aplikačná služba pre integráciu s ITMS21+(CPDI bude veľmi pravdepodbne potrebná.
Nebude výhodné a potrebné integrovať aj napr. Centrálny Register klientov (CRK) a niektoré moduly ÚPVS, napr. služby pre zasielanie správ do schránky v eDesk, alebo keď bude pre zasielanie správ do eDesk použitý iný systém MPSVaR nebude treba integrovať ten, napr. registratúru?
Podľa popisu predpokladanej funkčnosti by možno veľká časť riešenia mohla byť realizovaná prepoužitím systému ITMS21+. Bola preskúmanaá možnosť prepoužita riešenia ITMS21+ pre navrhovaný systém IRS?
Je potrebné, aby zverejnené otvorené údaje boli katalogizované na centrálnom portáli otvorených údajov data.slovensko.sk podľa aktuálneho štandardu DCAT_AP_SK.
V projektovom zámere v kapitole 5.2.1.1 Prehľad koncových služieb – budúci stav uvádzate koncové služby typu G2G. Prosim zosuladiť.
Zároveň všetky kapitoly, ktoré su nerelevantné alebo n/a prosíme uvádzať dôvody.
Pre sprehľadnenie dokumentácie prosíme o dodržiavanie predpísanej šablóny a zároveň nemazať kapitoly.
v tabulke č. 28 uvádzate prehlad udajov - budci stav
prosíme o doplnenie jednotlivych kateg. údajov.
MIRRI prevádzkuje vo verejnej časti vládneho cloudu (eSKa cloud) IS KAV (konsolidovaná analytická vrsva), ktorý predstavuje centrálnu informačnú technológiu poskytujúcu komplexné IaaS, PaaS služby ako aj analytické nástroje na spracovanie dát. Bude prístupný pre všetky analytické útvary všetkých orgánov verejnej moci vrátane MPSVaR a jemu podriadené organizácie. Preto v danej súvislosti odporúčame úzku spoluprácu s MIRRI SR pri nadefinovaní rozdielov a prienikov IS KAV vs Váš plánovaný DWH ako aj informačná technológia/funkcionality, ktoré majú byť dodané podľa predkladaného projektu v záujme eliminácie rizika vzniku duplicitných nákladov.
Ak majú byť na základe projektu datasety vzniknuté analytickou činnosťou sprístupňované verejnosti, upozorňujeme na povinnosť orgánov verejnej moci sprístupňovať takéto dáta prostredníctvom ich katalogizácie v Národnom katalógu otvorených dát na data.slovensko.sk. Referencia na aktuálny metaúdajový štandard sa nachádza tu (https://htmlpreview.github.io/?https://github.com/slovak-egov/centralny-model-udajov/blob/develop/tbox/national/dcat-ap-sk/index.html).
Akým spôsobom budú dáta sprístupňované prostredníctvom uvedenej elektronickej služby orgánom územnej samosprávy? Upozorňujeme, že štátne orgány musia mať pre spracúvanie údajov (ako aj iné svoje činnosti) explicitne ustanovenú kompetenciu v konkrétnom zákone. V predkladanom projekte chýbajú aktivity legislatívno-právneho charakteru, ktoré by preukázali oprávnenosť pre možnosť využívania uvedenej elektronickej služby orgánmi územnej samosprávy
v rámci predkladaného projektu odporúčame dopracovať časť týkajúcu sa dát, ktoré majú byť evidované v META IS vo vzťahu ku konkrétnemu IS aj o úroveň registrov.
Pri vývoji aplikácií a navrhovaného DWH rieśenia opätovne upozorňujeme na nevyhnutnosť identifikácie synergií s existujśucim IS KAV a NKOD data.slovensko.sk (portál otvorených dát)
Prosíme identifikovať, na základe akých kompetencií MPSVaR má byť riešenie prístupné iným a ktorým ministerstvám, samosprávam a verejnosti.
Projekt na viacerých miestach obsahuje rozporuplné informácie týkajúce sa vytvárania resp. nevytvárania elektronických služieb prístupných koncovému používateľovi
Upozorňujeme, že pri vytváraní dátových modelov je nevyhnutná spolupráca s Centrálnou dátovou kanceláriou vo vzťahu k vytváraniu centrálneho modelu údajov ako základného nástroja pre zabezpečenie dátovej interoperablity
Nevyhnutné zanalyzovať a prípadne doplniť využívanie cloudového riešenia v IS KAV, najmä jeho IaaS, PaaS, SaaS služieb ako aj portál data.slovensko.sk príp. znalosti.gov.sk
Odporúčame, aby súčasťou výstupu projektu bola aj kompletná dokumentácia a metodika, týkajúca sa merania, vyhodnocovania dátovej kvality a prípadne prijímania opravných opatrení
viď pripomienky vyššie, týkajúce sa IS KAV
Totožné pripomienky ako vyššie
Tento náhľad celkovej architektúry má niekoľko chýb:
1. Nie je to náhľad celkovej architektúry, ale len vzťahov troch inf. systémov
2. Vzťahy medzi uvedenými systémami nedávajú zmysel ani z pohľadu popisu návrhu riešenia ani z pohľadu architektúry ministerstva, lebo asi Rezortný IS pre riadenie dát (dátový sklad) nie je a nebude zložený z inf. systému štát. soc. dávok a systému IRS. Dátový sklad by mal byť len systémom čerpajúcim dáta z uvedených systémov pre účely analytického spracovania.
Bude predmetom riešenia systém, ktorý sa volá všeobecne DWH alebo systém "rezortný inf. systém pre riadenie dát (dátový sklad), ako je uvedené v schéme 1? Treba zjednotiť názov a popis systému, zaviesť jednotnú skratku použitú v návrhu projektu a zaevidovať tento systém v METAIS. Skratku DWH (ako náhrada za slovo Datawarehouse) odporúčam používať len ako skrátený názov typického technologického prístupu pre spracovanie dát použitého v projekte a nie pre názov rezortného komponentu analytického spracovania dát.
Ak sa nasledujúcim obrázkom myslí Schéma 3, tak popis v tomto odstavci neodpovedá obsahu obrázku, ani uvedenými komponentami (Rezotné RWH, BI, Webstránka vs Systém štát. soc. dávok)
Pre správu prístupu používateľov bude implementovaný nový alebo použitý existujúci systém správy identít a prístupov? V oboch prípadoch by bolo treba uviesť ho v popise architektúry riešenia.
Taktiež by bolo treba uviesť, či sa buď využijú existujúce alebo implementujú nové procesy správy identít používateľov týchto služieb (reportov z DWH/webstránok). Uvažuje sa aj s využitím integrácie na IAM ÚPVS a prihlasovanie pomocou eID/mID a WebSSO s IAM ÚPVS?
"Systém predikcií, analyzy..." = "Rezortné DWH" alebo je to ešte nejaký ďalší plánovaný systém, napr. v schéme 3 je uvedený Systém štát. soc. dávok? Niekde sa používa DWH, inde dátový sklad inde ešte iný názov. Chápem, že DWH a dátový sklad sú synonymá, ale keď sa bavíme o ich konkrétnej implementácii je vhodnejšie všade, kde sa hovorí o konkrétnom riešení uviesť názov tohto konkrétneho riešenia, aby bolo jasné, že sa píše o ňom a nie o niečom inom.
Prosím zjednotiť názvoslovie, popis a identifikáciu. Nové ISVS prosím zaevidovať v METAIS a uveisť ich METAIS kódy v tabuľkách budovaných eGovernment komponentov.
Taktiež zjednoťte názvy implementovaných modulov s modulmi v CBA, kde sú uvedené moduly "Správa údajov" a "Analytická platforma", aby bolo jasné, ktorý popis a ktoré požiadavky k čomu patria.
Datový sklad je technológia a nie objekt evidencie. Nemá zmysel vypĺňať tabuľku abstraktnými pojmami a evidenciami. Predpokladám, že obsahom navrhovaného Rezortného DWH budú dáta z agendových systémov ministerstva a nebudú sa tvoriť nejaké nové evidencie len analytické dáta. Ak je to tak, terab uviesť, že obsahom projektu nie je zavedenie nových objektov evidencie, ale že sa bude pracovať z exist. evidenciami ministerstva.
Znova uviesť jednotný názov konkrétneho budovaného systému
Podobne ako v prípade tabuľky týkajúcej sa objektov evidencie je obsahom tejto tabuľky nezmyselné objekty evidencie (napr. Datový sklad je technológia a nie objekt evidencie)
Nemá zmysel vypĺňať tabuľku abstraktnými pojmami ako je report, uloženie dát, dátové spojenie atď.
Predmetom riadenia dátovej kvality budú asi objekty evidencie preberané z RSD a iných systémov ministerstva, ako sú napr. údaje o poistencoch, údaje o dávkach, údaje o adresách, atď.
Budovanie Rezortného dátového skladu sa nedá urobiť bez integrácie na systémy poskytujúce zdrojové údaje ministerstva. Okrem toho som v inom komentári spomenul potrebu buď vytvorenia alebo integrácie na nejaký systém správy identít používateľov služieb a reportov z Rezortného DWH.
Pre zverejnenie otvorených dát by mali byť informácie o dostupných otvorených dátach uvedené v Národnom katalógu otvorených dát. V prípade automatizácie publikovania dát, bude treba urobiť potrebnú integráciu (viac info tu: Ako môžem automatizovane publikovať otvorené údaje na data.slovensko.sk?)
Celá tabuľka je vyplnená všeobecnými zástupnými údajmi. Keďže aj zdrojová tabuľka obejktov evidencie referencovaná v tejto tabuľke je vyplnená nezmyselnými dátami nedávajú zmysel ani údaje v tejto tabuľke. Prosím o nápravu a uviesť skutočné významné objekty evidencie a ich kategórie s ktorými sa bude v projekte pracovať.
V tejto tabuľke sú uvedené všeobecné a popisovanej oblasti neodpovedajúce objekty evidencie s ktorými bude riešenie pracovať. Datový sklad je technológia a nie objekt evidencie. Nemá zmysel vypĺňať tabuľku abstraktnými pojmami a evidenciami. Predpokladám, že obsahom navrhovaného Rezortného DWH budú dáta z agendových systémov ministerstva a nebudú sa tvoriť nejaké nové evidencie. Predmetom spracovania budú podľa popisu dáta (objekty evidencie) minimálne zo systémov RSD a Centrálny register klientov.
Okrem RSD sa nižšie spomína aj "Centrálny register klientov". A z popisu nie je celkom jasné, či je predmetom projektu vytvorenie nového Rezortného DWH, alebo rozvoj existujúceho rezort. DWH.
Keďže tento systém Dátový sklad (DWH) podľa tohto popisu už existuje, je predmetom tohto projektu rozvoj tohto Datawarehouse alebo vytvorenie nového Datawarehouse. A keď bude vytvorený nový DWH tak čo sa stane s týmto DWH (pre RSD MIS). Bude nahradený? Prečo prevádzkovať 2 DWH? Ak je predpoklad nahradenia DWH len pre RSD, je to nejako zhľadnené v CBA, napr. v eliminácii nákladov na prevádzku tohto staršieho DWH?
Centrálny register klientov nie je uvedený ako ISVS v tabuľke existujúcich ISVS ministerstva, ktorý bude dotknutý realizáciou projektu. Navyše tento systém by nemal byť uvedený ako technologický komponenta ale ako aplikačný komponent.
IS DSD nie je uvedený v tabuľke ISVS v stave As IS, ktoré budú dotknuté projektom. A nie je uvedený ani v schéme.
Nemyslím si, že CRK, ak sa tým myslí "Centrálny register klientov" je technologický komponent. Je to skôr aplikačný komponent podporujúci biznis proces a služby.
Ako píšme inde, CRK je aplikačný komponent a nie technologický komponent.
Nemá byť v tejto schéme technologickej podpory namiesto "Systém štátnych soc. dávok" buď "Rezortný DWH" alebo "Systém predikcií, analýzy a poskytovania údajov" (ak tento systém má byť Rezortným DWH popisovaným v prístupe k riešeniu")?
Táto veta zavádza niekoľko nejasností:
1. či je predmetom riešenia rezortný DWH alebo je predmetom riešenia využitei existujúceho rezortného DWH,
2. to že existujú výpočtové zdroje rezortného DWH, ešte neznamená, že sú škálovateľné a ako (do šírky - rozdelením záťaže alebo do výšky-pridaním výpočtových kapacít serveru)
Nástroj BI nie je uvedený v schéme architektúry
Licencie na nástroj BI nie sú uvedené v CBA
Aj podľa tejto vety aj podľa CBA usudzujem, že obsahom projektu nie je obstaranie techolog. infraštruktúry (serverov alebo cloudových služieb).
Pre budovanie systému typu DWH sú k dispozícii cloudové služby typu PaaS, ktoré by aj zjednodušili vývoj aj prevádzku DWH a tiež by poskytli vyššiu škálovateľnosť riešenia. Umožnili by tiež ponechanie väčšieho výpočtového výkonu pre kritickejšie systémy ministerstva. Prosím prehodnotiť využitie služieb z katalógu služieb vládneho cloudu pre oblasť DWH/BI s potrebnou úrovňou ochrany dát, ktoré by mohli byť využité pre budovanie rezortného DWH. Zvážte možnosť využívania existujúcich SaaS služieb, najmä analytickych BI nastrojov - PowerBI a Tableau, registrovaných vo verejnej časti vládneho cloudu : Katalóg služieb Vládneho cloudu SR
Treba zaevidovať navrhovaný ISVS v METAIS a zaradiť ho k projekt_3236 - vytvoriť vzťah "projekt realizuje ISVS" a zároveň zrušiť podobný evidovaný vzťah na systém isvs_10857 (Informačný monitorovací systém pre programové obdobie 2021 - 2027 (ITMS21+)), lebo tento projekt nemôže realizovať ani meniť systém ITMS21+, lebo tento isvs nie je v gescii MPSVaR.
Prosím prerobiť tak, že v náhľade bude ako hlavný komponent ISVS Informačný riadiaci systém (IRS) a tieto subkomponenty budú modelované ako funkčné bloky. Lebo v súčasnom stave riešenia sú to zatiaľ len architektonické stavebné bloky a tie je lepšie modelovať ako funkčné bloky ešte nerozdelené do implementačných komponentov. Zároveň odpadne otázka, či ich terba evidovať ako podmoduly v METAIS. Ale podľa vyššie uvedeného sa predpokladá, že IRS bude mať backoffice modul s týmito funkčnými blokmi a tiež interný a externý portál, ktoré by už mali byť evidované ako podmoduly IRS v METAIS, lebo to budú samostatne nasadzované komponenty spdajúce do kategorizácie ISVS napr. podľa zákonov 95/2019 a 305/2013, minimálne Špecializovaný portál.
Podobne ako pre schému 7 treba komponenty modelovať ako funkčné moduly a nie komponenty a agregovať ich pod IRS. V rámci neho môže ostať pomocná agregácia "Funkčné bloky pre Prijímateľa".
V projekte je uvažované s interáciou na ITMS21+ alebo IS CPDI (ak budú všetky potrebné dáta z ITMS21+ prebrané cz IS CPDI), takže minimálne 1 aplikačná služba pre integráciu s ITMS21+(CPDI bude veľmi pravdepodbne potrebná.
Nebude výhodné a potrebné integrovať aj napr. Centrálny Register klientov (CRK) a niektoré moduly ÚPVS, napr. služby pre zasielanie správ do schránky v eDesk, alebo keď bude pre zasielanie správ do eDesk použitý iný systém MPSVaR nebude treba integrovať ten, napr. registratúru?
Tu má byť nadpis o konzumácii údajov z IS CPDI.
Podľa popisu predpokladanej funkčnosti by možno veľká časť riešenia mohla byť realizovaná prepoužitím systému ITMS21+. Bola preskúmanaá možnosť prepoužita riešenia ITMS21+ pre navrhovaný systém IRS?