I-02 Projektový zámer (projektovy_zamer)

Version 3.8 by MVDr. Milan Kolesár on 2025/04/29 14:38

SABLONA_I-02_PROJEKTOVY_ZAMER_Projekt_XYZ_YYMMDD_v0.1_5d283de4ad3c0b7a.png
PROJEKTOVÝ ZÁMER
Vzor pre manažérsky výstup I-02
podľa vyhlášky MIRRI č. 401/2023 Z. z.

Povinná osobaMesto Jelšava
Názov projektuBezpečne v Jelšave
Zodpovedná osoba za projektPaedDr. Zdenka Hudáková
Realizátor projektuMesto Jelšava
Vlastník projektu Mesto Jelšava
 

Schvaľovanie dokumentu

PoložkaMeno a priezviskoOrganizáciaPracovná pozíciaDátum

Podpis
(alebo elektronický súhlas)

VypracovalPaedDr. Zdenka HudákováMesto JelšavaSamostatný odborný referent29.04.2025 

1.História DOKUMENTU

VerziaDátumZmenyMeno
1.029.04.2025Pôvodný návrh dokumentuPaedDr. Zdenka Hudáková
    

2. ÚČEL DOKUMENTU, SKRATKY (KONVENCIE) A DEFINÍCIE

V súlade s vyhláškou MIRRI č. 401/2023 Z.z. v znení neskorších predpisov je tento výstup I-02 Projektový zámer určený na rozpracovanie detailných informácií prípravnej a iniciačnej fázy projektu z pohľadu aktuálneho stavu, budúceho stavu a navrhovaného riešenia.

Dokument Projektový zámer obsahuje manažérske zhrnutie, rozsah, ciele a motiváciu na realizáciu projektu, zainteresované strany, návrh merateľných ukazovateľov a obsahuje aj

  1. detailný opis požadovaných projektových výstupov,
  2. detailný opis obmedzení, predpokladov, tolerancií a návrh organizačného zabezpečenia projektu,
  3. detailný opis rozpočtu projektu a jeho prínosov,
  4. harmonogram projektu,
  5. vyhodnotenie rizík a závislostí,
  6. architektúru riešenia projektu na úrovni biznis vrstvy, aplikačnej vrstvy, dátovej vrstvy, technologickej vrstvy a bezpečnostnej architektúry,
  7. vyhodnotenie alternatív riešenia projektu pre každú vrstvu architektúry riešenia,
  8. špecifikáciu a klasifikáciu údajov spracovaných v projekte,
  9. požiadavky na prevádzku a údržbu výstupov projektu,
  10. požiadavky na technologickú infraštruktúru a posúdenie alternatív prevádzky infraštruktúry cloud computingom,
  11. požiadavky na zdrojové kódy,
  12. opis implementácie projektu a preberania výstupov projektu.

2.1 Použité skratky a pojmy

Tabuľka č. 1: Skratky a pojmy

SKRATKA/POJEMPOPIS
AIArtificial inteligence – umelá inteligencia
ASAplikačná služba
CAPEXKapitálové (investičné) náklady
EČVEvidenčné číslo vozidla
G2CGovernment - to - Citizen
G2GGovernment - to - Government
GBGigabajt
GbpsGigabit za sekundu
GDPRGeneral Data Protection Regulation
HDDHard drive – pevný disk
HWHardvér
IKTInformačno-komunikačné technológie
IoTInternet of things – Internet vecí
IS CSRÚInformačný systém centrálnej správy referenčných údajov
ISVSInformačný systém verejnej správy
KPIKľúčový ukazovateľ výkonnosti
KSKoncová služba
LKODLokálny katalóg otvorených dát
MCAMultikriteriálna analýza
MIRRIMinisterstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR
MOaPSMiestne občianske a preventívne služby
MsPMestská polícia
NFPNenávratný finančný príspevok
NVRNetwork Video Recorder
OPOperačný program
OPEXOperačné (operatívne) náklady
OSNOrganizácia spojených národov
OVMOrgán verejnej moci
PIDProjektový iniciačný dokument
PTVPriemyselná televízia
PZ SRPolicajný zbor Slovenskej republiky
RAMOperačné pamäť
SWSoftvér
TBTerabajt
UPSZáložný zdroj
VOVerejné obstarávanie
VSDSVýchodoslovenská distribučná sústava
VZNVšeobecne záväzné nariadenie
Z. z.Zbierka zákonov

2.2 Konvencie pre typy požiadaviek

Zvoľte si konvenciu pre označovanie požiadaviek, súborov, atď. Hlavné kategórie požiadaviek v zmysle katalógu požiadaviek, rozdeľujeme na funkčné (funkcionálne), nefunkčné (kvalitatívne, výkonové a pod.). Podskupiny v hlavných kategóriách  je možné rozšíriť podľa potrieb projektu, napríklad:

Funkcionálne (používateľské) požiadavky majú nasledovnú konvenciu:

FRxx

  • F          – funkcionálna alebo používateľská požiadavka
  • R         – označenie požiadavky
  • xx        – číslo požiadavky

Nefunkčné (kvalitatívne, výkonové - Non Functional Requirements - NFR) požiadavky majú nasledovnú konvenciu:

NRxx

  • N         – nefukčná požiadavka (NFR)
  • R         – označenie požiadavky
  • xx        – číslo požiadavky

Ostatné typy požiadaviek môžu byť ďalej definované Objednávateľom/PM.

3. DEFINOVANIE PROJEKTU

3.1 Manažérske zhrnutie

Z pohľadu efektívneho manažmentu samosprávy je nevyhnutné prijať organizačné, technické a bezpečnostné opatrenia k pokrytiu potrieb mesta Jelšava. Za účelom zvýšenia efektivity výkonu samosprávy sa preto mesto rozhodlo pre implementovanie inovatívnych technických riešení, ktoré mu umožnia zabezpečiť:

  • Hodnotenie dopravnej situácie a realizovať z toho vyplývajúce potrebné zmeny na zvýšenie bezpečnosti a plynulosti v cestnej premávke
  • Efektívne plánovať hliadkovú činnosť členov MsP a členov MOaPS, podľa aktuálnej dopravnej a bezpečnostnej situácie
  • Monitoring dopravného zaťaženia križovatiek štátnych ciest 532 a 526
  • Monitoring poveternostných podmienok a znečisteného ovzdušia, ktoré patrí medzi najvyššie na území Slovenska a je sledované aj inštitúciami Európskeho parlamentu
  • Bezpečnostnú situáciu pre potreby PZ SR
  • Zníženie nákladov mesta súvisiacich s elimináciou čiernych skládok a tým aj negatívneho vplyvu na životné prostredie

Dosiahnutie vyššie uvedených cieľov bude možné vďaka realizácii dvoch hlavných aktivít projektu, ktorými sú:

1) IoT, dáta a platformy - Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy, najmä rozvoja dátových platforiem, informačných systémov.

V rámci realizácie tejto aktivity bude vytvorená integračná platforma za účelom zberu a interpretácie dát. Riešenie bude slúžiť na zber, ukladanie a spracovanie dát, ktoré bude integrovať širokú škálu informácií. Tento systém bude zahrňovať nielen dáta z kamerových systémov a iných relevantných zdrojov, ale aj priestorové dáta, čím poskytne komplexný prehľad a umožní hĺbkovú analýzu dát. Integračná platforma bude v jednom bode spájať všetky zozbierané dáta a prezentovať ich samospráve v zrozumiteľnej a ľahko čitateľnej forme, aby ich bolo možné bez problémov využiť pre manažment územia mesta. Platforma bude v sebe integrovať tiež všetky kamerové systémy vybudované v rámci predkladaného projektu.

2) Doplnková aktivita - Prevencia kriminality (kamerové systémy)

V rámci realizácie aktivity bude vybudovaný v katastri mesta Jelšava nový kamerový systém založený na najmodernejších komponentoch pracujúcich s vysoko vyspelými analýzami  s podporou umelej inteligencie AI.

Zo živého  a  zaznamenaného  obrazu vo vysokej kvalite bude pomocou AI video analýz možnosť získať veľa údajov a udalostí uľahčujúcich prácu obsluhy monitorovacieho strediska. Centrálnou jednotkou pre záznam a monitoring bude vysoko výkonný server AI NVR so záznamovým a vyhodnocovacím programom. V návrhu riešenia celého systému  nie je prioritou iba vysoká kvalita obrazu, ale jeho pridaná hodnota v nasledovných inteligentných videoanalýzach.

Kamerový systém bude schopný:

  • Rozpoznávania a vyhľadávania osôb podľa vzhľadu. Operátor si môže zadať osobu, ktorú chce vyhľadať zadefinovaním nasledovných prvkov: Muž, žena, dieťa, farba vlasov, farba vrchnej časti oblečenia, farba spodnej časti oblečenia. Systém s podporou AI vo veľmi krátkom čase nájde zadefinované osoby  so zhodou, v ktorých už operátor nemá problém spoznať presne danú osobu.
  • Detekcie osôb, osobných vozidiel, nákladných vozidiel, autobusov, motocyklov a bicyklov. Veľmi pokročilý a inteligentný systém video analýzy, s nespočetnými kombináciami  v nastaveniach pre využitie v každom bode snímania. Napr.:  AI okamžite upozorní operátora na neoprávnený vjazd nákladného auta do priestoru vjazdu iba osobných vozidiel, porušenie smeru jazdy v jednosmerkách, neoprávnené parkovanie v zadefinovaných priestoroch,  vyhľadanie vozidla podľa farby , upozornenie, že osoba vstúpila do zakázaného priestoru  a rôzne kombinácie týchto udalostí.
  • Detekcie neobvyklého správania. Netypické správanie objektov alebo ľudí  v zadefinovanom prostredí, ako napr. porušený smer, zákaz vstupu/vjazdu do oblasti, vystúpenie zo zadefinovanej oblasti, objekt sa v oblasti zastavil, objekt opúšťa oblasť a pod.
  • Detekcia EČV. Rozpoznávanie  a detekcia EČV  na všetkých troch vjazdoch a výjazdoch z mesta v oboch jazdných pruhoch s archiváciou EČV  s možnosťou  porovnávania a inteligentným vyhľadávaním. Táto funkcia je veľmi dôležitá napríklad  pre spoluprácu  s políciou SR.

V globále možno konštatovať, že realizácia projektu predstavuje jeden z najzásadnejších modernizačných krokov prevádzkovanej infraštruktúry IKT, umožní prijať také opatrenia a riešenia, ktoré odstránia resp. eliminujú najvážnejšie problémy a zároveň umožnia pripraviť základnú platformu pre ďalšie technické a netechnické opatrenia v oblasti manažmentu územia mesta založeného na reálnych dátach. S ohľadom na uvedené boli pre potreby projektu vytipované práve tie časti, ktoré predstavujú základnú kostru takéhoto systému zberu dát.

Pripravovaný projekt by mal byť realizovaný s podporou NFP v rámci Výzvy PSK-MIRRI-619-2024-ITI-EFRR zameranej na podporu rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu, ktorá reflektuje na Prioritu 1P1 Veda, výskum a inovácie, Špecifický cieľ RSO 1.2 Využívanie prínosov digitalizácie pre občanov, podniky, výskumné organizácie a orgány verejnej správy a Opatrenie 1.2.2 Podpora budovania inteligentných miest a regiónov a zároveň RSO 5.2 Podpora integrovaného a inkluzívneho sociálneho, hospodárskeho a environmentálneho miestneho rozvoja, kultúry, prírodného dedičstva, udržateľného cestovného ruchu a bezpečnosti v iných ako mestských oblastiach, Opatrenie 5.2.3 Investície do bezpečného fyzického prostredia obcí, miest a regiónov.

Realizácia projektu s podporou NFP je základom pre dosiahnutie požadovaného stavu v rozumnom časovom období nakoľko Mesto Jelšava nie je schopné vynaložiť dostatok finančných zdrojov v horizonte najbližších rokov z vlastných zdrojov tak, aby pokrylo aspoň najzásadnejšie nedostatky v dotknutej oblasti. Práve realizácia projektu umožní implementáciu zodpovedajúcich technológií a procesov, na ktorých bude možné následne zabezpečovať efektívny manažment územia mesta.

Indikatívna výška finančných prostriedkov určených na realizáciu projektu je: 235 128,16 € s DPH a bola stanovená podrobným rozpočtom projektu.

Časový horizont realizácie projektu je stanovený v závislosti od určených hodnotiacich kôl predmetnej výzvy na MIRRI. Predpokladaný začiatok hlavných aktivít projektu je tak so zohľadnením procesu hodnotenia podaných projektov stanovený na 09/2025 – 08/2026. Časový harmonogram v navrhovanom rozsahu umožní elimináciu akýchkoľvek nepredvídaných komplikácií v rámci implementácie projektu.

3.2 Motivácia a rozsah projektu

Využitie informačných technológií v procese riadenia samosprávy sa v súčasnosti stáva bežnou súčasťou jej každodenného fungovania. Napriek uvedenému zavádzanie SMART prvkov do jej fungovania je stále iba v počiatkoch aj napriek skutočnosti, že ich využitie môže pre samosprávu znamenať značné zefektívnenie originálnych kompetencií.

Túto skutočnosť si uvedomuje tiež i mesto Jelšava, ktoré už začína intenzívne pracovať na vyššej miere využívania týchto technológií v oblasti manažmentu vecí verejných. K uvedenému má prispieť tiež realizácia predkladaného projektu, ktorý plánuje implementovať využitie SMART technológií do viacerých kľúčových oblastí.

3.2.1 Problémy a biznis procesy dotknuté realizáciou projektu

Chýbajúce dáta v súčasnosti samospráve značne sťažujú vykonávanie rozhodnutí ako správnym spôsobom rozvíjať potenciál mesta, či naopak regulovať nežiaduce vplyvy, aktivity a pod. Správa mesta, relevantné aktivity smerujúce do rozvoja jeho územia, ale i ďalšieho plánovania a rozvoja inžinierskych sietí, či ochrany životného prostredia je v súčasnosti z dôvodu chýbajúcich priestorových dát (GIS) časovo aj finančne náročná.

S ohľadom na vyššie uvedené sa ako najvýznamnejšie problémy rozvoja územia mesta Jelšava javia:

1) Monitoring meteorologických javov

Mesto Jelšava patrí na území Slovenska medzi oblasti s jedným z najväčších znečistení ovzdušia. Ako také je začlenené v zozname Rizikových obcí (obce ohrozené zhoršenou kvalitou ovzdušia) určených metódou integrovaného posúdenia, v rámci ktorého má pridelený 3. (najvyšší) stupeň rizika zhoršenej kvality ovzdušia. Zdrojom znečistenia sú lokálne kúreniská, ktoré spôsobujú vysoké koncentrácie PM10, PM2,5 a BaP. Napriek uvedenému v súčasnosti nie je na území mesta zavedený monitoring lokálnych environmentálnych ukazovateľov, ktorý by sprístupnil občanom a mestu aktuálne hodnoty vybraných parametrov životného prostredia ako objektívnych informácií nevyhnutných pre rozhodovaciu, riadiacu a kontrolnú činnosť.

2) Zakladanie čiernych skládok odpadu

Zakladanie čiernych skládok v intraviláne mesta je dlhodobým problémom, s ktorým sa samospráva snaží bojovať už dlhé roky. Problémom je najmä veľkoobjemový odpad, ktorý obyvatelia často krát vyvážajú na okraj katastra.

3) Doprava

Mesto Jelšava sa rozprestiera na križovatke dvoch ciest II. triedy ktoré patria do siete regionálneho významu. Prvá cesta II. triedy č. 532 Muráň-Jelšava-Tornaľa a druhá cesta II. triedy č. 526 Rožňava-Jelšava-Hnúšťa. Vysoká frekventovanosť týchto komunikácii je častokrát zdrojom kolíznych situácii. Nárast dopravy v meste znamená vyššie nároky na dopravnú infraštruktúru a zvýšenú záťaž pre občanov ako aj životné prostredie. Pre kvalifikované rozhodovanie a plánovanie v oblasti dopravy chýbajú presné a aktuálne údaje o intenzite a druhu dopravy na kľúčových dopravných uzloch v meste. V meste v súčasnosti neprebieha permanentný monitoring intenzity dopravy, chýbajú presné a aktuálne informácie o intenzite dopravy potrebné pre rozhodovacie a plánovacie procesy v oblasti dopravy a rozvoja mesta. Chýbajú aj údaje pre zvládanie kritických incidentov v oblasti dopravy.

4) Bezpečnosť mesta celková udržateľnosť využívania jeho územia

Mesto aktuálne nedisponuje automatizovaným videoanalytickým systémom. Rozpoznávanie incidentov a priestupkov sa vykonáva priamym pozorovaním monitorov pracovníkmi dohľadového centra, čo má za následok limitované možnosti využitia kamerového systému. Súčasný kamerový systém obsahuje celkovo 21 statických kamier a 1 otočnú kameru. Napriek uvedenému sa v poslednej dobe prejavuje pokrytie kamerami ako nepostačujúce, s čím súvisí tiež i väčšia početnosť páchanej trestnej činnosti. Významným problémom je tiež absencia automatických funkcií detekcie incidentov v súčasnom kamerovom systéme, ktoré by značne zefektívnili prácu mestskej polície a umožnili rýchlejšie reagovanie na akékoľvek náznaky kriminálnej činnosti. Výrazným problémom je tiež vyťaženosť MsP a MOaPS, čo vytvára na mesto trvalý tlak zabezpečiť poriadok a ochranu ľudí a majetku efektívnejším spôsobom.

3.2.2 Motivácia na dosiahnutie budúceho stavu

Návrh obsahu tohto projektu vychádza z potrieb resp. dlhodobo vnímaných problémov s ktorými sa samospráva mesta Jelšava potýka. Implementácia navrhovaných technických opatrení v rámci projektu umožní vytvoriť základnú štruktúru nástrojov na efektívny manažment územia mesta a zvýšenie bezpečnosti jeho obyvateľov.

Hlavným cieľom projektu je „Zlepšenie verejnej bezpečnosti a zvýšenie kvality života obyvateľov mesta Jelšava“. Navrhované technické riešenia nielen umožnia zvýšiť úroveň ochrany obyvateľstva ale zároveň umožnia vytvoriť efektívny nástroj na zabezpečovanie manažmentu územia mesta založeného na reálnych dátach. Projekt zároveň umožní vytvoriť základnú platformu pre budovanie ďalších opatrení v budúcnosti, či už z prostriedkov žiadateľa alebo iných zdrojov.

S ohľadom na vyššie uvedené skutočnosti sa mesto Jelšava rozhodlo pre implementovanie základných nástrojov v oblasti SMART manažmentu územia v nasledovnom rozsahu:

1) Vytvorenie integračnej platformy za účelom zberu a interpretácie dát

Riešenie bude slúžiť na zber, ukladanie a spracovanie dát, ktoré bude integrovať širokú škálu informácií. Tento systém bude zahrňovať nielen dáta z IoT senzorov a iných relevantných zdrojov, ale aj priestorové dáta, čím poskytne komplexný prehľad a umožní hĺbkovú analýzu dát. Integračná platforma bude v jednom bode spájať všetky zozbierané dáta a prezentovať ich samospráve v zrozumiteľnej a ľahko čitateľnej forme, aby ich bolo možné bez problémov využiť pre manažment územia mesta. Platforma bude v sebe integrovať tiež kamerové systémy vybudované v rámci predkladaného projektu.

Súčasťou riešenia je aplikácia dátovo-analytickej platformy s pridanou hodnotou pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu v oblasti optimalizácie prevádzky mesta, bezpečnosti, ochrany a dopravy. Dátovo-analytická platforma bude vytvorená tak aby zabezpečila prezentačnú vrstvu, do ktorej budú mať prístup poverení zástupcovia mesta, bude slúžiť na vyhodnocovanie a prezentáciu dát z jednotlivých oblastí (údaje typu aktuálny stav zariadení, ich funkčnosť, štatistiky dopravy, environmentálny monitoring a pod.) IoT zariadenia budú mať vlastný analytický systém, ktorý bude zabezpečovať záznamové, ovládacie funkcie a systém riadenia upozornení vrátane dohľadu na ich prevádzku.

Dátovo analytická platforma má za cieľ sústrediť informácie zo senzorických (zberných) zariadení, prepojiť verejne dostupné datasety, zjednotiť tieto dáta a poskytnúť ich relevantný prehľad vedeniu mesta. Vzhľadom na očakávania a plány mesta v oblasti Smart City budú dáta získané z jednotlivých zariadení (monitoringu aj kamerového systému) využité v rámci komplexného systému informovania obyvateľov o meste. Primárne však budú slúžiť predstaviteľom mesta pre lepšie rozhodovanie, optimalizáciu zdrojov, či  plánovania rozvoja pri riadení mesta.

V rámci projektu aplikácie analytickej platformy je plánovaný zber, spracovanie a vyhodnocovanie najmä nasledovných analytických informácií a dát (z bodov kamerového systému):

  • Zber údajov o teplote, vlhkosti, atmosférickom tlaku, smer a rýchlosť vetra a znečistenie ovzdušia
  • Detekcia a Identifikácia čiernych skládok
  • Detekcia davu a počítanie osôb v zónach pre plánovacie a bezpečnostné účely, napr. pri prevencii a riešení krízových situácií, strety so zverou, pohybu turistickej návštevnosti, dopravy. 
  • Monitoring dodržiavania platných VZN ( napr. zákaz pitia alkoholických nápojov na verejných miestach), či ležanie na lavičkách pre účely zlepšenia komfortu občanov mesta a množstvu prijímaných sťažností na neprispôsobivých občanov.
  • Parkovanie a parkovacia politika s cieľom vedieť objektívne preukázať v potrebnej kvalite a dokumentácii reálnu situáciu a zautomatizovať niektoré činnosti.
  • Doprava – zber štatistických dát v jednotlivých smeroch a časoch pre vnútornú optimalizáciu dopravy v rámci jednotlivých častí mesta
  • Monitoring dopravných vstupov - uzlov s generovaním štatistík dopravy, jazda v protismere na jednosmerných cestách
  • Státie na zakázaných miestach
  • Počítanie vozidiel v zónach
  • Ochrana verejných budov a verejného majetku

2) Vybudovanie digitálneho kamerového systému

V rámci projektu plánujeme vo vytypovaných lokalitách zrealizovať kamerový systém s 19 ks panoramatickými digitálnymi kamerami  prenášajúcimi signál do obslužného pracoviska mestskej polície.

Monitorované miesta budú napojené na  obslužné pracovisko na mestskej polície  s 24 hodinovou nepretržitou prevádzkou. Vybudovanie kamerového systému nebude vyžadovať prijatie nového zamestnanca na plný alebo čiastočný pracovný úväzok. Od zamýšľaného vybudovania kamerového systému očakávame, že občania mesta, ale i občania zdržujúci sa, pohybujúci sa po meste, vedomí si nainštalovaného kamerového zariadenia, nebudú sa dopúšťať páchania kriminality, respektívne inej protispoločenskej činnosti. Budú tak zároveň informovaní o ochrane svojho majetku pred nezákonným konaním ostatných osôb.

Výstupné obrazové formáty z kamerového systému budú plne kompatibilné so zariadeniami a formátmi používanými Policajným zborom Slovenskej republiky.

Nakoľko sa jedná o väčšie priestory v priestoroch mesta je navrhnutá inštalácia kamier s vysokým rozlíšením 5 megapixelov. Nakoľko zaznamenávajú celú plochu, na ktorú sú pri inštalácii nasmerované, nikdy nepríde k žiadnej strate zaznamenaných údajov. Sú predurčené k budovaniu najdokonalejších bez obslužných systémov.

Tieto kamery pracujú cez deň vo farebnom režime. Pri poklese intenzity osvetlenia pod 10 Lx sa automaticky prepnú do nočného čiernobieleho režimu – čím sa výrazne zvýši ich citlivosť.

Na každej kamere je možné nastavenie maskovania súkromných zón, aby sa eliminovali zobrazenia a archivácie súkromných priestranstiev a objektov trvalým vymaskovaním zo snímaného obrazu. Na kamerách je možné nastaviť presne podľa bodu nainštalovania požadované rozlíšenie a počet snímok.

Navrhnutý systém a  komponenty na doplnenie sú otvorenej platformy. Umožňuje sa tak v budúcnosti jednoduché rozširovanie, nakoľko na prenos signálov je navrhnuté optické vedenie, ktoré z technického hľadiska nekladie žiadne obmedzenia. Signály z kamier budú privedené cez dátové optické káble hlavnej trasy do switcha a záznamového servera, ktorý bude umiestnený v priestore budovy mestskej polície.

Snímky sa budú ukladať na HDD servera v plnej kvalite.

Záznamové zariadenie bude po doplnení kamier nastavené tak, aby spĺňalo podmienky zákona č.122/2013 o ochrane osobných údajov.

Možnosť voľby typu záznamu:

  • Stále nahrávanie.
  • Nahrávanie pomocou nastaveného časového plánovača.
  • Nahrávanie pomocou detektora aktivity, t.j., že zariadenie nahráva snímky, len keď nastane pohyb v zornom poli kamery.
  • Nastavenie právomocí jednotlivým pripojeným účastníkom.
  • Vyhľadávanie na grafickej osi cez zvýraznené udalosti.
  • Pixelové vyhľadávanie – systém dokáže vyhľadať iba udalosti, ktoré sa stali v zadefinovanej zóne v obraze.
  • Celý systém bude modulárnej koncepcie a bude ho možné rozširovať o ďalšie kamery a monitorovacie centrá.
  • Systém bude navrhnutý na implementáciu kamier rôznych výrobcov.
  • Prehľadne spracované menu v slovenskom jazyku.
  • Export udalostí a záznamov vo formátoch kompatibilných s technikou Polície SR

Technická špecifikácia dodávaného hardvéru

  • Záznamový server AVIGILON VALL RACK, Xeon proc, 8 GB, RAM 24 TB TB (prípadne ekvivalent)
  • Monitorovacia stanica Avigilon - Dell Intel i7 výstupná grafická karta N-VIDIA 2000 (prípadne ekvivalent)
  • monitory LCD 42´´
  • UPS – záložný zdroj 1500VA
  • hlavný optický switch
  • Rozvodové skrine 1 a 9:
    • Istič 2 pólový OEZ 10 A
    • Optický prevodník PoE ++
    • Zdroj napájania MeanWell MDR-48-53V DC
  • Rozvodné skrine 2 a 8:
    • Istič 2 pólový OEZ 10 A
    • prevodník POE UTEPO OB Fiber 2-1 Gbps 4 port PoE ( 2×SFP + 4×PoE + 2x LAN)
    • zdroj napájania MeanWell MDR-100-48
  • Kamery:
    • Avigilon 20C-H5A-4MH (prípadne ekvivalent)
    • Avigilon 15C-H5A-3MH (prípadne ekvivalent)
  • Ostatné dodávky:
    • Systémové inštalačné príslušenstvo
    • Skrine a pripojovacie boxy, držiaky a konzoly
    • Káblové trasy a rozvody
    • Sprievodné služby súvisiace s naprogramovaním a nastavením systému PTV do trvalej prevádzky
    • Sprievodná dokumentácia, zaškolenie obsluhy a odovzdanie systému PTV do trvalej prevádzky

Hlavný riadiaci server PTV bude nainštalovaný v budove mestskej polície, osadený v skrini RACK. Súčasťou zariadení Video serverovne sú aj všetky aktívne a pasívne prvky slúžiace k ukončeniu metalických a optických káblových rozvodov z celého kamerového systému, prostredníctvom ktorých je zabezpečená dátová komunikácia v rámci celého systému PTV a obrazový prenos od všetkých kamier systému, ktoré sú pripojené na ďalšie prípojné miesta - Vyhodnocovací a zobrazovací PC.

Hlavné trasy pre káblové rozvody pre kamerový systém budú vedené po stožiaroch spoločnosti VSDS a. s. po vzájomnom odsúhlasení, konzolách mestského rozhlasu, stožiaroch RVO, ktoré sú majetkom mesta. Optická trasa bude vedená z budovy mestskej polície do miest nainštalovaných kamier.

Hlavná trasa bude optického prevedenia – káblom SM 4× 9/125um, ktorý bude ukončený v každej rozvodnej skrinke kamerového systému RK resp. bude pokračovať do následnej skrinky RK podľa topológie rozloženia kamier v meste.

3.3 Zainteresované strany (Stakeholderi)

Tabuľka č. 2: Zainteresované strany (Stakeholderi)

IDAKTÉR / STAKEHOLDER

SUBJEKT

(názov / skratka)

ROLA

(vlastník procesu/ vlastník dát/zákazník/ užívateľ …. člen tímu atď.)

Informačný systém

(MetaIS kód a názov ISVS)

1.Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SRMIRRIRiadiaci orgán OP Slovensko/Poskytovateľ NFP-
2.Mesto JelšavaJelšavaVlastník procesu-
3.Občan-Zákazník-

3.4 Ciele projektu

Tabuľka č. 3: Ciele projektu

ID

Názov cieľa

Názov strategického cieľaSpôsob realizácie strategického cieľa
C1Získavanie relevantných dát pre kvalifikovanejšie rozhodnutia a výkon správy mesta v dotknutých oblastiachRSO1.2 Využívanie prínosov digitalizácie pre občanov, podniky, výskumné organizácie a orgány verejnej správyDosiahnutie cieľa bude možné prostredníctvom hlavnej aktivitu projektu, ktorou je „IoT, dáta a platformy - Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy, najmä rozvoja dátových platforiem, informačných systémov“
C2Získavanie štatistických dát o environmentálnej situácii v meste využiteľných pre potreby manažmentu územiaRSO1.2 Využívanie prínosov digitalizácie pre občanov, podniky, výskumné organizácie a orgány verejnej správyDosiahnutie cieľa bude možné prostredníctvom hlavnej aktivitu projektu, ktorou je „IoT, dáta a platformy - Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy, najmä rozvoja dátových platforiem, informačných systémov“
C3Zabezpečenie kontinuálneho zberu údajov o doprave a pohybe dopravných prostriedkov na území mestaRSO1.2 Využívanie prínosov digitalizácie pre občanov, podniky, výskumné organizácie a orgány verejnej správyDosiahnutie cieľa bude možné prostredníctvom hlavnej aktivitu projektu, ktorou je „IoT, dáta a platformy - Podpora rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy, najmä rozvoja dátových platforiem, informačných systémov“
C4Rozšírenie prehľadu o dianí v meste, rýchlejšia identifikácia a reakcia na incidentyRSO 5.2 Podpora integrovaného a inkluzívneho sociálneho, hospodárskeho a environmentálneho miestneho rozvoja, kultúry, prírodného dedičstva, udržateľného cestovného ruchu a bezpečnosti v iných ako mestských oblastiachDosiahnutie cieľa bude možné prostredníctvom hlavnej aktivity projektu, ktorou je „Doplnková aktivita - Prevencia kriminality (kamerové systémy)“
C5Zvýšenie úrovne bezpečnosti a zníženie úrovne vandalizmu a kriminálnej činnosti v mesteRSO 5.2 Podpora integrovaného a inkluzívneho sociálneho, hospodárskeho a environmentálneho miestneho rozvoja, kultúry, prírodného dedičstva, udržateľného cestovného ruchu a bezpečnosti v iných ako mestských oblastiachDosiahnutie cieľa bude možné prostredníctvom hlavnej aktivity projektu, ktorou je „Doplnková aktivita - Prevencia kriminality (kamerové systémy)“

3.5 Merateľné ukazovatele

Tabuľka č. 4: Merateľné ukazovatele (KPI)

ID

ID/Názov cieľa

Názov
ukazovateľa (KPI)
Popis
ukazovateľa
Merná jednotka
 
AS IS
merateľné hodnoty
(aktuálne)
TO BE
Merateľné hodnoty
(cieľové hodnoty)
Spôsob ich meraniaPozn.
1C1; C2; C3; C4; C5PSKPRCO76 Integrované projekty pre územný rozvojPočet integrovaných projektov podporovaných v rámci integrovaného územného rozvoja, ktoré sú integrované samé o sebe v súlade s článkom 28 nariadenia o spoločných ustanoveniach č. 2021/1060projekt01Akceptácia a inštalácia nasadeného riešeniaRealizácia projektu umožní naplnenia KPI
2C1; C2; C3; C4; C5PSKPRCO114 Vytvorený alebo obnovený otvorený priestor v mestských oblastiach

Plocha prístupných obnovených/novovybudovaných otvorených verejných priestorov v dôsledku realizácie aktivít projektu. Ukazovateľ zahŕňa otvorené verejné priestory podľa definície OSN: „všetky miesta, ktoré sú vo verejnom vlastníctve alebo na verejné použitie, ku ktorým majú prístup a

môžu využívať všetci zadarmo a bez ziskového motívu“. Medzi otvorené verejné priestranstvá môžu patriť parky, komunitné záhrady, malé verejné parky, námestia, brehy riek, nábrežia, atď. Ukazovateľ sa vzťahuje na obnovu / vybudovanie otvorených verejných priestorov v mestských oblastiach aj v iných ako mestských oblastiach.

metre štvorcové028 000Akceptácia a inštalácia nasadeného riešenia-
3C1; C2; C3; C4; C5PSKPSRI40 Používatelia nových a vylepšených verejných inovatívnych služieb, produktov a procesovPočet používateľov navrhovaného riešeniaPoužívatelia/rok03 160Akceptácia a inštalácia nasadeného riešeniaPoužívateľom riešenia sa rozumie obyvateľ mesta Jelšava

3.6 Špecifikácia potrieb koncového používateľa

Koncovým užívateľom je v rámci projektu Mesto Jelšava. Špecifikáciu potrieb koncového používateľa predstavujú problémy a potreby, ktoré mesto vníma už dlhodobo. Ich podrobnejšia charakteristika sa nachádza v kapitole 3.2.1 Problémy  a biznis procesy dotknuté realizáciou projektu. Na hlavné problémy reflektujú jednotlivé technické riešenia popísané v tomto projektovom zámere.

Uvedené potreby sú riešené predkladaným projektom, resp. činnosťami, ktoré sú podrobne uvedené v časti 3.2.2 Motivácia na dosiahnutie budúceho stavu.

3.7 Detailný opis obmedzení a predpokladov

Chýbajúce dáta v súčasnosti samospráve značne sťažujú vykonávanie rozhodnutí ako správnym spôsobom rozvíjať potenciál mesta, či naopak regulovať nežiaduce vplyvy, aktivity a pod. Správa mesta, relevantné aktivity smerujúce do rozvoja jeho územia, ale i ďalšieho plánovania a rozvoja inžinierskych sietí, či ochrany životného prostredia je v súčasnosti z dôvodu chýbajúcich priestorových dát (GIS) časovo aj finančne náročná.

Hlavným cieľom projektu je „Zlepšenie verejnej bezpečnosti a zvýšenie kvality života obyvateľov mesta Jelšava“. Navrhované technické riešenia nielen umožnia zvýšiť úroveň ochrany obyvateľstva ale zároveň umožnia vytvoriť efektívny nástroj na zabezpečovanie manažmentu územia mesta založeného na reálnych dátach. Projekt zároveň umožní vytvoriť základnú platformu pre budovanie ďalších opatrení v budúcnosti, či už z prostriedkov žiadateľa alebo iných zdrojov.

S ohľadom na vyššie uvedené skutočnosti sa mesto Jelšava rozhodlo pre implementovanie základných nástrojov v oblasti SMART manažmentu územia v nasledovnom rozsahu:

1) Vytvorenie integračnej platformy za účelom zberu a interpretácie dát

2) Vybudovanie digitálneho kamerového systému

3.8 Vyhodnotenie rizík a závislostí

Register rizík a závislostí tvorí samostatnú prílohu projektu. Zoznam rizík a závislostí reflektuje na riziká identifikované v čase prípravno-iniciačnej fázy projektu a počas implementácie projektu bude predmetom neustálej aktualizácie, tak aby reflektoval na skutkový stav.

3.9 Detailný opis rozpočtu projektu a jeho prínosov

Celkový rozpočet projektu je vyčíslený na sumu 235 128,16 EUR s DPH, z čoho podporné aktivity projektu (riadenie projektu, informovanosť a publicita) boli stanovené v maximálnej výške 7 % z celkových priamych výdavkov. S ohľadom na deklarovanú výšku rozpočtu projektu (projekt do 1 000 000,00,- EUR) nebola spracovaná Analýza nákladov a prínosov.

Za účelom preukázania hospodárnosti výdavkov rozpočtu na realizáciu projektu má žiadateľ spracovanú projektovú dokumentáciu s podrobným rozpočtom. Projektová dokumentácia je archivovaná u žiadateľa a je dostupná poskytovateľovi v prípade potreby na vyžiadanie.

3.9.1 Sumarizácia nákladov a prínosov

Tabuľka č. 5: Sumarizácia nákladov a prínosov

 SpoluModul č. 1 Integračná platformaModul č. 2 Kamerové systémy
Náklady   
Všeobecný materiál   
IT - CAPEX235 128,15 €86 228,15 €148 900,00 €
Aplikácie0,00 €0,00 €0,00 €
SW80 587,06 €80 587,06 €0,00 €
HW139 158,90 €0,00 €139 158,90 €
Riadenie projektu15 382,19 €5 641,09 €9 741,10 €
IT - OPEX- prevádzka0,00 €0,00 €0,00 €
Aplikácie0,00 €0,00 €0,00 €
SW0,00 €0,00 €0,00 €
HW0,00 €0,00 €0,00 €
Prínosy   
Finančné prínosy0,00 €0,00 €0,00 €
Administratívne poplatky0,00 €0,00 €0,00 €
Ostatné daňové a nedaňové príjmy0,00 €0,00 €0,00 €
Ekonomické prínosy0,00 €0,00 €0,00 €
Občania (€)0,00 €0,00 €0,00 €
Úradníci (€)0,00 €0,00 €0,00 €
Úradníci (FTE)---
Kvalitatívne prínosy   
 -Rozvoj územia mesta založený na reálnych dátachVyššia efektivita členom MSP a MOaPS

3.9.2 Zdroj financovania

Pripravovaný projekt by mal byť realizovaný s podporou NFP v rámci Výzvy PSK-MIRRI-619-2024-ITI-EFRR zameranej na podporu rozvoja tvorby, spracovania, využívania a prepájania dát v rámci verejnej správy pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu, ktorá reflektuje na Prioritu 1P1 Veda, výskum a inovácie, Špecifický cieľ RSO 1.2 Využívanie prínosov digitalizácie pre občanov, podniky, výskumné organizácie a orgány verejnej správy a Opatrenie 1.2.2 Podpora budovania inteligentných miest a regiónov a zároveň RSO 5.2 Podpora integrovaného a inkluzívneho sociálneho, hospodárskeho a environmentálneho miestneho rozvoja, kultúry, prírodného dedičstva, udržateľného cestovného ruchu a bezpečnosti v iných ako mestských oblastiach, Opatrenie 5.2.3 Investície do bezpečného fyzického prostredia obcí, miest a regiónov.

Rozdelenie financovania projektu podľa jednotlivých zdrojov je nasledovné:

  • Zdroj EÚ: 85 %
  • Štátny rozpočet: 7 %
  • Vlastné zdroje: 8 %

3.10 Harmonogram projektu

Tabuľka č. 6: Harmonogram projektu

IDFÁZA/AKTIVITAZAČIATOK
(odhad termínu)
KONIEC
(odhad termínu)
POZNÁMKA
1.Prípravná fáza11/202404/2025 
2.Iniciačná fáza05/202509/2025Iniciačná fáza zahŕňa aj realizáciu VO
3.Realizačná fáza09/202507/2026 
3aAnalýza a Dizajn10/202510/2025 
3bNákup technických prostriedkov, programových prostriedkov a služieb11/202512/2025 
3cImplementácia a testovanie01/202606/2026 
3dNasadenie a PIP06/202607/2026PIP - 2 mesiace po nasadení
4.Dokončovacia fáza08/202608/2026 
5.Podpora prevádzky (SLA)09/202609/2031 

V rámci predmetného projektu sa plánuje riadenie systémom „WATERFALL“, ktorý sa javí ako vhodnejšia alternatíva k agilnému prístupu, nakoľko všetky projektové etapy bude pomerne jednoznačne možné identifikovať, ohraničiť a realizovať vo vzťahu k ich vecnej a časovej závislosti. V rámci ďalších fáz projektu, predovšetkým v Iniciačnej fáze budú upresnené jednotlivé etapy projektu a súslednosť pracovných balíkov „WPs“ a to v súlade s metodikou riadenia projektov PRINCE2.

3.11 Návrh organizačného zabezpečenia projektu (projektový tím)

Najvyššia úroveň riadenia projektu bude zastúpená v zmysle metodiky riadenia projektov PRINCE2 Riadiacim výborom projektu „RV“, ktorý bude zasadať v nasledovnom zložení:

  • Predseda Riadiaceho výboru
  • Projektový manažér
  • Vlastník procesov
  • Zástupca prevádzky (kľúčový používateľ)
  • Zástupca dodávateľa

Okrem RV bude v rámci projektu zriadený tiež projektový tím žiadateľa, ktorý bude zložený:

  • Projektový manažér
  • Vlastník procesov
  • Kľúčový používateľ

Riadiaci výbor projektu v kooperácii s projektovým tímom bude zriadený pre účely usmerňovania a riadenia projektu ako celku. Projektový tím bude zodpovedať za celkový úspech projektu a bude zároveň nositeľom zodpovednosti a autority v rámci projektu. Okrem iného bude koordinovať činnosti publicity a informovanosti projektu a zdieľať informácie o projekte smerom k dotknutým osobám „stakeholderom“ a to počas celej doby trvania projektu a počas existencie projektového výboru samotného.

Riadiaci výbor bude schvaľovať najmä nasledovné:

  • Hlavné plány projektu
  • Autorizovať prípadne odchýlky od dohodnutých plánov
  • Bude autorizovať ukončenie všetkých hlavných aktivít projektu (viď časový harmonogram)
  • Bude zodpovedať za zabezpečenie príslušných zdrojov projektu (aj vo vzťahu k dodávateľom)
  • Schvaľuje rolu Projektového manažér
  • Zodpovedá za schválenie projektovej iniciačnej dokumentácie „PID“
  • Bude zodpovedať za celkové usmerňovanie projektu (sledovanie projektu v rámci tolerancií)
  • Bude prehodnocovať ukončené etapy a schvaľovať prechody do ďalších etáp (aplikovateľné práve na podmienky prístupu „waterfall“...
  • Na konci projektu bude zabezpečovať, aby boli produkty odovzdané uspokojivo
  • Bude zodpovedať za schválenie/akceptáciu výstupov a schválenie záverečnej správy (preberacie protokoly, akceptácia predmetu projektu...).

Tabuľka č.: 7 Projektový tím

IDMeno a PriezviskoPozíciaOddelenieRola v projekte
1.MVDr. Milan Kolesárprimátor útvar primátora mestapredseda riadiaceho výboru
2.TBDN/AN/AVlastník procesov/člen RV a projektového tímu
3.TBDN/AN/AKľúčový používateľ/člen RV a projektového tímu
4.Vybratý v rámci VOProjektový manažérDodávateľProjektový manažér/člen RV bez hlasovacieho práva
5.Vybratý v rámci VOZástupca dodávateľaDodávateľČlen RV bez hlasovacieho práca

Schéma projektového tímu je znázornená nižšie.

1745928113441-794.png

4. LEGISLATÍVA

Projekt bude:

  • Plne riadený v súlade s vyhláškou Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky č. 401/2023 Z. z. o riadení projektov a zmenových požiadaviek v prevádzke informačných technológií verejnej správy a všetky manažérske produkty vyhlášky o riadení projektov budú vypracované a nahraté v Centrálnom metainformačnom systéme verejnej správy SR.
  • Realizovaný v súlade s požiadavkou na - data driven government (prílohe č. 11 Výzvy Integračno-analytická platforma), t.j. integráciou dátovej platformy do integračno-analytickej platformy formou Azure Data Lake Storage, AzureDataFactory, SQL Database alebo PowerBI na základe dodávky konkrétneho riešenia a podporovaných foriem integrácie podľa uvedenej Prílohy.

Žiadateľ má na realizáciu zabezpečené potrebné zdroje. Okrem finančných zdrojov potrebných na spolufinancovanie projektu má zabezpečené aj personálne kapacity na realizáciu projektu v súlade s požiadavkami výzvy ako aj s princípmi kvality riadenia projektov v súlade s uznávanými štandardmi a postupmi (najmä s Vyhláškou č. 401/2023 Z. z. o riadení projektov a zmenových požiadaviek v prevádzke informačných technológií verejnej správy).

Projekt je osobitne v súlade s:

  • Vyhláška Úradu na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky č. 158/2018 Z. z. o postupe pri posudzovaní vplyvu na ochranu osobných údajov
  • Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679 z 27. apríla 2016 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov, ktorým sa zrušuje smernica 95/46/ES (všeobecné nariadenie o ochrane údajov)
  • Zákon č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Mesto Jelšava má pozíciu koordinátora GDPR, ktorý aktualizuje bezpečnostnú smernicu a zaškolí zamestnancov (predovšetkým tých, ktorí zabezpečujú plnenie požiadaviek v oblasti bezpečnosti informačných a zabezpečujú obsluhu a správu kamerového systému).

V zmysle zákona o obecnom zriadení sú obce povinné zabezpečiť verejný poriadok v obci. Zákon o obecnom zriadení už ďalej obciam a mestám neukladá konkrétnu formu, akou majú obce túto povinnosť splniť. Keďže v tomto prípade ide o zabezpečovanie verejných úloh pri výkone samosprávy, monitorovanie verejných priestranstiev a  zabezpečenie verejného poriadku v obci prostredníctvom monitorovania je v širšom rozsahu v súlade s povinnosťou obce a zabezpečenie verejného poriadku. Osobné údaje budú spracúvané iba v rozsahu nevyhnutnom na dosiahnutie účelu spracúvania, oblasti monitorovania kamerovým systém riadne označené a sprístupnenie záznamov tretím osobám bude

Uchovávanie údajov bude  v zmysle odporúčania Európskeho výboru pre ochranu osobných údajov (https://www.edpb.europa.eu/sites/default/files/files/file1/edpb_guidelines_201903_video_devices_sk.pdf) v závislosti od konkrétnej situácie 1 až 5 dní.

Sprístupňovanie údajov z kamier tretím osobám (polícia, iné bezpečnostné zložky a pod.) bude rozsahu daného účelu spracovania (pri riešení náhrady škody alebo identifikácií páchateľa, ktorých právnym základom je plnenie zákonných povinností prevádzkovateľa, ktoré mu vyplývajú z osobitných právnych predpisov, upravujúcich trestné alebo priestupkové konanie, napríklad z Trestného poriadku alebo zákona o obecnej polícií).

Projekt je v súlade s Národnou koncepciou informatizácie verejnej správy Slovenskej republiky, najmä so Strategickou prioritou Manažment údajov. Projekt sa zameriava na aktivity, definované v strategickej iniciatíve Analytické údaje - pre analytické účely budú údaje centralizovane, zúčtovateľne (overiteľne) a systematicky zabezpečené legislatívne, procesne aj technologicky prístupy k analytickým údajom z prostredia verejnej správy aj externého prostredia a bude nastavený koncept ich následného využívania vo verejnej správe.

Projekt je v súlade s nasledovnou legislatívou:

  • Zákon č. 95/2019 Z. z. o informačných technológiách vo verejnej správe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
  • Zákon č. 305/2013 Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e-Governmente)
  • Vyhláška 401/2023 MIRRI SR o riadení projektov a zmenových požiadaviek v prevádzke informačných technológií verejnej správy,
  • Vyhláška 78/2020 Úradu podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu o štandardoch pre informačné technológie verejnej správy,
  • Vyhláška 547/2021 MIRRI SR o elektronizácii agendy verejnej správy.

5. ARCHITEKTÚRA RIEŠENIA PROJEKTU

5.1 Stanovenie alternatív architektúry riešenia

Výber alternatív architektúry riešenia prebehol v jednom kole na základe uplatnenia multikriteriálnej analýzy (ďalej len „MCA“) – výber relevantných alternatív. V rámci MCA boli porovnávané 3 varianty:

  • Nulový variant
  • Minimalistický variant
  • Preferovaný variant

5.1.1 Stanovenie alternatív v biznisovej vrstve architektúry

Pri koncipovaní biznisovej vrstvy architektúry boli porovnávané celkovo 3 variabilné alternatívy riešenia súčasného stavu. S ohľadom na vyššie popísané problémy vyvstali pri koncipovaní projektu 3 možné alternatívne riešenia:

Alternatíva č.1: Zachovanie súčasného stavu

Uvedená alternatíva predstavuje zachovanie súčasného stavu. Táto alternatíva by znamenala nerealizovanie projektu – nebola by vytvorená dátovo analytická platforma a neboli by vybudované nové body kamerového systému. Rovnako pri zachovaní súčasného stavu by nebolo možné postúpenie údajov z IoT zariadení a kamerového systému do IoT platformy a ich následné zverejňovanie formou otvorených údajov.

Alternatíva č. 2: Realizácia časti projektu

Uvedená alternatíva predstavuje realizáciu časti projektu vlastnými kapacitami. Táto alternatíva je v súčasnosti nerealizovateľná. Pre mesto by znamenala vysoké finančné zaťaženie, ktoré nie je v súčasnej situácii realizovateľné.

Alternatíva č.3 Plnohodnotná realizácia projektu

Alternatíva č.3 znamená realizáciu projektu v plnom rozsahu v zmysle technických návrhov riešení súčasnej situácie. Rovnako táto alternatíva znamená získavanie údajov z IoT zariadení a kamerového systému do IoT platformy a ich následné zverejňovanie formou otvorených údajov.

Tabuľka č. 8: Multikriteriálna analýza

 KRITÉRIUMZDÔVODNENIE KRITÉRIA

STAKEHOLDER 1

MIRRI

STAKEHOLDER 2

Mesto Jelšava

STAKEHOLDER 3

Občan

BIZNIS VRSTVA

Kritérium A (KO)Vybudovanie integračno-analytickej platformy pre spracovanie a analýzu dát X 
Kritérium B (KO)Zverejňovanie otvorených údajov z IoT zariadení a súčasne zabezpečenie lepšieho rozhodovania a plánovania v rámci riadenia mestaXXX
Kritérium C (KO)Implementácia nástrojov s pokročilými inteligentnými vlastnosťami XX
Kritérium D (KO)Zníženie nebezpečných sociálno-patologických javov XX

Tabuľka č. 9: Vyhodnotenie multikriteriálnej analýzy

Zoznam kritériíAlt. 1Spôsob dosiahnutiaAlt. 2Spôsob dosiahnutiaAlt. 3Spôsob dosiahnutia

Kritérium A

Vybudovanie integračno-analytickej platformy pre spracovanie a analýzu dát (KO)

NieRealizáciou alternatívy č. 1 nepríde k naplneniu KO kritériaNieRealizáciou alternatívy č. 2 nepríde k naplneniu KO kritériaÁnoAlternatíva č. 3 umožní vybudovanie integračno-analytickej platformy pre spracovanie a analýzu dát v plnom rozsahu

Kritérium B

Zverejňovanie otvorených údajov z IoT zariadení a súčasne zabezpečenie lepšieho rozhodovania a plánovania v rámci riadenia mesta (KO)

NieRealizáciou alternatívy č. 1 nepríde k naplneniu KO kritériaNieRealizáciou alternatívy č. 2 nepríde k naplneniu KO kritériaÁnoAlternatíva č. 3 umožní zabezpečiť zverejňovanie otvorených údajov z IoT zariadení a súčasne zabezpečiť lepšie rozhodovanie a plánovanie v rámci riadenia mesta

Kritérium C

Implementácia nástrojov s pokročilými inteligentnými vlastnosťami (KO)

NieRealizáciou alternatívy č. 1 nepríde k naplneniu tohto kritériaNieRealizáciou alternatívy č. 2 nepríde k naplneniu KO kritériaÁnoAlternatíva č. 3 umožní implementáciu nástrojov s pokročilými inteligentnými vlastnosťami

Kritérium D

Zníženie nebezpečných sociálno-patologických javov (KO)

NieRealizáciou alternatívy č. 1 nepríde k naplneniu tohto kritériaÁno -čiastočneRealizáciou alternatívy č. 2 príde k čiastočnému vybudovaniu kamerového systému avšak bez automatizovaných riešení.ÁnoAlternatíva č. 3 umožní vytvoriť podmienky pre zníženie nebezpečných sociálno-patologických javov

Výber alternatív prebiehal v jednom kole, v rámci ktorého bola uplatnená multikriteriálna analýza (ďalej aj „MCA“). V rámci MCA bola vybratá alternatíva 3, ktorá splnila všetky 4 KO kritériá:

  • Kritérium A Vybudovanie integračno-analytickej platformy pre spracovanie a analýzu dát
  • Kritérium B Zverejňovanie otvorených údajov z IoT zariadení a súčasne zabezpečenie lepšieho rozhodovania a plánovania v rámci riadenia mesta
  • Kritérium C Implementácia nástrojov s pokročilými inteligentnými vlastnosťami
  • Kritérium D Zníženie nebezpečných sociálno-patologických javov

Navrhovaný variant realizuje nutné a preferované požiadavky z hľadiska ekonomickej efektívnosti a rovnako technologického riešenia.

5.1.2 Stanovenie alternatív v aplikačnej vrstve architektúry

Alternatívy na úrovni aplikačnej architektúry reflektujú alternatívy vypracované na základe „nadradenej" architektonickej biznis vrstvy, pričom vďaka uplatneniu nasledujúcich princípov aplikačná vrstva architektúry dopĺňa informácie k alternatívam stanoveným pomocou biznis architektúry. Ako najvýhodnejšiu z danej analýzy považujeme Alternatívu 3. Výber Aplikačnej architektúry reflektuje výber nadradenej biznis architektúry.

5.1.3 Stanovenie alternatív v technologickej vrstve architektúry

Výber alternatívy na úrovni technologickej a bezpečnostnej vrstvy architektúry kopíruje výber alternatívy č. 3 na základe MCA.

5.2 Náhľad architektúry a popis budúceho cieľového produktu

Projekt „Bezpečne v Jelšave“ sa zameriava na vytvorenie komplexného riešenia pre modernizáciu a digitalizáciu procesov riadenia mesta prostredníctvom zavedenia pokročilých technologických systémov. Cieľom projektu je zlepšenie verejnej bezpečnosti a zvýšenie kvality života obyvateľov mesta Jelšava. Navrhované riešenie zahŕňa vytvorenie integračnej platformy za účelom zberu a interpretácie dát, ktorá umožní zber dát z jednotlivých zariadení (senzorov a kamerového systému) a následne ich umožní využiť predstaviteľom mesta pre lepšie rozhodovanie, optimalizáciu zdrojov, či  plánovania rozvoja pri riadení mesta.

V rámci projektu aplikácie analytickej platformy je plánovaný zber, spracovanie a vyhodnocovanie najmä nasledovných analytických informácií a dát (z bodov kamerového systému a senzorov):

  • Zber údajov o teplote, vlhkosti, atmosférickom tlaku, smer a rýchlosť vetra a znečistenie ovzdušia
  • Detekcia a Identifikácia čiernych skládok
  • Detekcia davu a počítanie osôb v zónach pre plánovacie a bezpečnostné účely, napr. pri prevencii a riešení krízových situácií, strety so zverou, pohybu turistickej návštevnosti, dopravy. 
  • Monitoring dodržiavania platných VZN ( napr. zákaz pitia alkoholických nápojov na verejných miestach), či ležanie na lavičkách pre účely zlepšenia komfortu občanov mesta a množstvu prijímaných sťažností na neprispôsobivých občanov.
  • Parkovanie a parkovacia politika s cieľom vedieť objektívne preukázať v potrebnej kvalite a dokumentácii reálnu situáciu a zautomatizovať niektoré činnosti.
  • Doprava – zber štatistických dát v jednotlivých smeroch a časoch pre vnútornú optimalizáciu dopravy v rámci jednotlivých častí mesta
  • Monitoring dopravných vstupov - uzlov s generovaním štatistík dopravy, jazda v protismere na jednosmerných cestách
  • Státie na zakázaných miestach
  • Počítanie vozidiel v zónach
  • Ochrana verejných budov a verejného majetku

Projekt zahŕňa aj využitie IoT technológií, konkrétne inštaláciu kamier a senzorov na snímanie teploty, vlhkosti, atmosferického tlaku, smeru a rýchlosti vetra. Tieto senzory a kamerové systémy budú generovať údaje, ktoré sa budú spracúvať v integračnej platforme. Táto platforma zabezpečí integráciu a analýzu údajov z implementovaných kamier a senzorov pričom umožní aj publikovanie otvorených a analytických údajov pre verejnosť.

Súčasťou implementácie bude tiež inštalácia 19 ks panoramatických digitálnych kamier prenášajúcich signál do obslužného pracoviska mestskej polície. Tento systém je postavený na lokálnom zálohovaní preto je súčasťou riešenia aj modernizácia serverovej infraštruktúry mesta, ktorá zabezpečí dostatočnú kapacitu na spracovanie a uchovávanie zozbieraných údajov a záznamov.

Navrhované technické riešenia nielen umožnia zvýšiť úroveň ochrany obyvateľstva ale zároveň umožnia vytvoriť efektívny nástroj na zabezpečovanie manažmentu územia mesta založeného na reálnych dátach. Projekt zároveň umožní vytvoriť základnú platformu pre budovanie ďalších opatrení v budúcnosti, či už z prostriedkov žiadateľa alebo iných zdrojov.

Realizáciou projektu sa mesto Jelšava zaradí medzi inteligentné mestá, ktoré využívajú moderné technológie na podporu udržateľného rozvoja, zlepšenie kvality života obyvateľov. Navrhované riešenie predstavuje významný krok k digitálnej transformácii verejnej správy a k budovaniu udržateľného mestského prostredia.

Obrázok č. 2: Náhľad celkovej architektúry v notácii ArchiMate

5.3 Biznis vrstva

Projekt sa zameriava na optimalizáciu manažmentu mesta Jelšava, zvýšenie efektivity správy jeho územia, zvýšenie dostupnosti služieb mesta pre občanov a v neposlednom rade na bezpečnosť jeho obyvateľov. Projekt navrhuje implementáciu procesov zameraných na zber, spracovanie, analýzu a vizualizáciu údajov a obrazu, ktoré budú slúžiť ako základ pre strategické a operatívne rozhodovanie kompetentných zamestnancov mesta.

Projekt sa zameriava na kľúčové oblasti, ktoré boli špecifikované s ohľadom na najpálčivejšie problémy mesta Jelšava, ktoré je možné eliminovať implementáciou moderných technológií. S ohľadom na uvedené je preto zameraný prioritne na oblasti monitoringu meteorologických javov, prevenciu zakladania čiernych skládok, dopravnú situáciu a bezpečnosť mesta.

Súčasťou navrhovaného riešenia je tiež systematické zverejňovanie otvorených a analytických dát, ktoré budú prístupné širokej verejnosti a podporia občiansku participáciu a inovácie. Zverejňovanie týchto údajov prispeje k lepšiemu informovaniu občanov a podnikateľov o rozvoji mesta.

Projekt zohľadňuje potreby všetkých relevantných stakeholderov, ako sú občania, zamestnanci mesta a štátne inštitúcie, a zabezpečuje, že riešenia budú reflektovať ich očakávania a požiadavky.

Celkovo projekt predstavuje základný krok k elektronizácii a digitalizácii samosprávy mesta Jelšava. Implementácia projektu zabezpečí efektívnejšie riadenie mesta, zvýšenie kvality života obyvateľov, zvýšenie bezpečnosti obyvateľstva a podporu udržateľného rozvoja mestského prostredia. Týmto spôsobom projekt vytvára priestor pre inteligentné a dátovo orientované rozhodovanie, ktoré reflektuje potreby modernej samosprávy.

5.3.1 Návrh riešenia v biznis vrstve architektúry

Popis súčasného stavu (AS IS)

Mesto Jelšava v súčasnosti nedisponuje žiadnym analytickým systémom, ktorý by umožňoval zber a vyhodnocovanie údajov z externých senzorov.

Súčasný monitoring bezpečnosti pozostáva z existujúceho kamerového systému, ktorý nezodpovedná moderným štandardom v celom svojom rozsahu a z aktivít mestskej polície. Nedostatkom je nevyhovujúce pokrytie mesta kvalitným bezpečnostným monitoringom, nie vždy vyhovujúca kvalita existujúceho monitoringu a absencia doplnkových monitorovacích a aktívnych bezpečnostných prvkov.

Súčasný stav neumožňuje efektívne nastavenie procesov manažmentu územia mesta založených na základe reálnych dát.

Popis budúceho stavu (TO BE)

Vďaka realizácii predkladaného technického riešenia bude možné z hľadiska biznis procesov dosiahnuť nasledovné:

  • Bezpečný pohyb v rámci mesta (včasné nasadenie mestskej polície v kritických situáciách, zlepšenie komfortu občanov minimalizáciou situácií spôsobených neprispôsobivými občanmi a pod.),
  • získavanie informácií z oblasti bezpečnosti v meste (štatistické údaje o priestupkoch, o opatreniach pri riešení krízových situácií – futbalové zápasy, protesty a pod., informácie počte vozidiel v mestských zónach, o počte cyklistov, údaje o doprave a pod.)
  • Transparentná a otvorená samospráva – jednoduchý, zefektívnený prístup k informáciam
  • Dáta získané z jednotlivých IoT zariadení (v rámci monitoringu a kamerového systému) využité v rámci komplexného systému informovania obyvateľov o meste
  • Zber, spracovanie a vyhodnocovanie analytických informácií a dát (z prístupových bodov kamerového systému)
  • Reálne makro dáta o počtoch, ktoré pomôžu pri lepšom plánovaní rozvoja mesta, skvalitnenia života obyvateľov, dopravy, parkovania, zlepšenia infraštruktúry, zvýšenia bezpečnosti a komfortu a zníženia kriminality
  • Detekcia davu a počítanie osôb v zónach pre účely plánovacie, bezpečnostné, napr. pri prevencii a riešení krízových situácií pri rizikových futbalových zápasoch, protestoch, demonštráciách, kultúrnych podujatiach. Podporný nástroj pre efektívnejšie a včasné nasadenie pracovníkov mestskej polície na potenciálne kritické miesta.
  • Eliminácia nežiaduceho správania vo verejných priestoroch pre účely zlepšenia komfortu občanov mesta v reakcii na množstvo prijímaných sťažností na neprispôsobivých občanov. Mestské zložky budú schopné takéto situácie odhaliť skôr a nie až po prijatí sťažnosti od občana.
  • Parkovanie a parkovacia politika s cieľom vedieť objektívne preukázať v potrebnej kvalite a dokumentácii reálnu situáciu a zautomatizovať niektoré činnosti.
  • Kontinuálny zber dát z oblasti parkovacej politiky pre dlhodobejšie vyhodnocovanie optimálnosti súčasne nastavených pravidiel
  • Monitoring státia na zakázaných miestach s následným efektívnejším riešením priestupkov
  • Počítanie vozidiel v zónach s následným vyhodnotením nárastu/poklesu motorových vozidiel na základe definovaných faktorov
  • Doprava – zber štatistických dát v jednotlivých smeroch a časoch pre vnútornú optimalizáciu dopravy v rámci jednotlivých častí mesta
  • Monitoring dopravných uzlov s generovaním štatistík dopravy, jazda z protismere na jednosmerných cestách.
  • Hodnotenie dopravnej situácie a realizovať z toho vyplývajúce potrebné zmeny na zvýšenie bezpečnosti a plynulosti v cestnej premávke
  • Efektívne plánovať hliadkovú činnosť členov MsP a členov MOaPS, podľa aktuálnej dopravnej a bezpečnostnej situácie
  • Monitoring dopravného zaťaženia križovatiek štátnych ciest 532 a 526
  • Monitoring poveternostných podmienok a znečisteného ovzdušia, ktoré patrí medzi najvyššie na území Slovenska a je sledované aj inštitúciami Európskeho parlamentu
  • Zníženie nákladov mesta súvisiacich s elimináciou čiernych skládok a tým aj negatívneho vplyvu na životné prostredie

5.3.2 Prehľad koncových služieb – budúci stav (TO BE)

Nerelevantné - Projektom nebudú budované nové koncové služby.

5.3.3 Organizačné zmeny a procesy dotknuté navrhovaným riešením

Realizácia navrhovaného technického riešenia nebude vyžadovať organizačné zmeny.

Navrhované riešenie nebude predstavovať výrazné zmeny v procesoch zabezpečovania jednotlivých úloh. Dotkne sa iba spôsobu rozhodovania kompetentných, ktorý budú disponovať reálnymi dátami a tak budú schopní vykonávať svoje rozhodnutia efektívnejšie a rýchlejšie.

5.3.4 Jazyková podpora a lokalizácia

Požiadavky na jazykovú lokalizáciu riešenia a používateľské prostredie bude implementované v slovenskom jazyku.

5.4 Aplikačná vrstva

Na aplikačnej vrstve budú všetky projektom implementované technológie nasadené ako samostatné moduly. Tento modulárny prístup umožní vyššiu flexibilitu a opätovnú použiteľnosť jednotlivých technológií, čo výrazne zlepší schopnosť mesta prepojiť tieto moduly s existujúcimi alebo budúcimi systémami mesta.

Na úrovni business vrstvy sú definovaní všetci relevantní stakeholderi a plánovaní používatelia riešenia, vrátane občanov a zamestnancov samosprávy. Business vrstva špecifikuje vizuálne používateľské rozhrania, ktoré budú dostupné v rámci služieb poskytovaných prostredníctvom nového ISVS.

Tieto služby budú rozdelené na verejnú časť (pre občanov) a neverejnú časť (pre zamestnancov mesta). Súčasťou business vrstvy bude aj správcovské rozhranie systému, ktoré umožní efektívne riadenie celého riešenia. Okrem vizuálnych rozhraní sa počíta aj s nevizuálnymi rozhraniami určenými pre systémovú komunikáciu a automatizované procesy.

5.4.1 Návrh riešenia v aplikačnej vrstve architektúry

Popis súčasného stavu (AS IS)

Mesto Jelšava je prevádzkovateľom ISVS s názvom Webové sídlo mesta Jelšava. V nadväznosti na predmet projektu je relevantný súčasný kamerový systém, ktorý mesto prevádzkuje. Ten pozostáva celkovo z 22 kusov kamier, ktoré zabezpečujú monitoring verejných priestranstiev mesta.

Popis budúceho stavu (TO BE)

Hlavnými komponentami architektúry budú:

1) Integračná platforma

Riešenie bude slúžiť na zber, ukladanie a spracovanie dát, ktoré bude integrovať širokú škálu informácií. Tento systém bude zahrňovať nielen dáta z IoT senzorov a iných relevantných zdrojov, ale aj priestorové dáta, čím poskytne komplexný prehľad a umožní hĺbkovú analýzu dát. Integračná platforma bude v jednom bode spájať všetky zozbierané dáta a prezentovať ich samospráve v zrozumiteľnej a ľahko čitateľnej forme, aby ich bolo možné bez problémov využiť pre manažment územia mesta. Platforma bude v sebe integrovať tiež kamerové systémy vybudované v rámci predkladaného projektu.

Súčasťou riešenia je aplikácia dátovo-analytickej platformy s pridanou hodnotou pre inteligentné rozhodovanie, plánovanie a správu v oblasti optimalizácie prevádzky mesta, bezpečnosti, ochrany a dopravy. Dátovo-analytická platforma bude vytvorená tak aby zabezpečila prezentačnú vrstvu, do ktorej budú mať prístup poverení zástupcovia mesta, bude slúžiť na vyhodnocovanie a prezentáciu dát z jednotlivých oblastí (údaje typu aktuálny stav zariadení, ich funkčnosť, štatistiky dopravy, environmentálny monitoring a pod.) IoT zariadenia budú mať vlastný analytický systém, ktorý bude zabezpečovať záznamové, ovládacie funkcie a systém riadenia upozornení vrátane dohľadu na ich prevádzku.

Dátovo analytická platforma má za cieľ sústrediť informácie zo senzorických (zberných) zariadení, prepojiť verejne dostupné datasety, zjednotiť tieto dáta a poskytnúť ich relevantný prehľad vedeniu mesta. Vzhľadom na očakávania a plány mesta v oblasti Smart City budú dáta získané z jednotlivých zariadení (monitoringu aj kamerového systému) využité v rámci komplexného systému informovania obyvateľov o meste. Primárne však budú slúžiť predstaviteľom mesta pre lepšie rozhodovanie, optimalizáciu zdrojov, či  plánovania rozvoja pri riadení mesta.

V rámci projektu aplikácie analytickej platformy je plánovaný zber, spracovanie a vyhodnocovanie najmä nasledovných analytických informácií a dát (z bodov kamerového systému):

  • Zber údajov o teplote, vlhkosti, atmosférickom tlaku, smer a rýchlosť vetra a znečistenie ovzdušia
  • Detekcia a Identifikácia čiernych skládok
  • Detekcia davu a počítanie osôb v zónach pre plánovacie a bezpečnostné účely, napr. pri prevencii a riešení krízových situácií, strety so zverou, pohybu turistickej návštevnosti, dopravy. 
  • Monitoring dodržiavania platných VZN ( napr. zákaz pitia alkoholických nápojov na verejných miestach), či ležanie na lavičkách pre účely zlepšenia komfortu občanov mesta a množstvu prijímaných sťažností na neprispôsobivých občanov.
  • Parkovanie a parkovacia politika s cieľom vedieť objektívne preukázať v potrebnej kvalite a dokumentácii reálnu situáciu a zautomatizovať niektoré činnosti.
  • Doprava – zber štatistických dát v jednotlivých smeroch a časoch pre vnútornú optimalizáciu dopravy v rámci jednotlivých častí mesta
  • Monitoring dopravných vstupov - uzlov s generovaním štatistík dopravy, jazda v protismere na jednosmerných cestách
  • Státie na zakázaných miestach
  • Počítanie vozidiel v zónach
  • Ochrana verejných budov a verejného majetku

2) Digitálny kamerový systém a senzorická sieť

V rámci projektu plánujeme vo vytypovaných lokalitách zrealizovať kamerový systém s 19 ks panoramatickými digitálnymi kamerami  prenášajúcimi signál do obslužného pracoviska mestskej polície.

Monitorované miesta budú napojené na  obslužné pracovisko na mestskej polície  s 24 hodinovou nepretržitou prevádzkou. Vybudovanie kamerového systému nebude vyžadovať prijatie nového zamestnanca na plný alebo čiastočný pracovný úväzok. Od zamýšľaného vybudovania kamerového systému očakávame, že občania mesta, ale i občania zdržujúci sa, pohybujúci sa po meste, vedomí si nainštalovaného kamerového zariadenia, nebudú sa dopúšťať páchania kriminality, respektívne inej protispoločenskej činnosti. Budú tak zároveň informovaní o ochrane svojho majetku pred nezákonným konaním ostatných osôb.

Výstupné obrazové formáty z kamerového systému budú plne kompatibilné so zariadeniami a formátmi používanými Policajným zborom Slovenskej republiky.

Nakoľko sa jedná o väčšie priestory v priestoroch mesta je navrhnutá inštalácia kamier s vysokým rozlíšením 5 megapixelov. Nakoľko zaznamenávajú celú plochu, na ktorú sú pri inštalácii nasmerované, nikdy nepríde k žiadnej strate zaznamenaných údajov. Sú predurčené k budovaniu najdokonalejších bez obslužných systémov.

Tieto kamery pracujú cez deň vo farebnom režime. Pri poklese intenzity osvetlenia pod 10 Lx sa automaticky prepnú do nočného čiernobieleho režimu – čím sa výrazne zvýši ich citlivosť.

Na každej kamere je možné nastavenie maskovania súkromných zón, aby sa eliminovali zobrazenia a archivácie súkromných priestranstiev a objektov trvalým vymaskovaním zo snímaného obrazu. Na kamerách je možné nastaviť presne podľa bodu nainštalovania požadované rozlíšenie a počet snímok.

Navrhnutý systém a  komponenty na doplnenie sú otvorenej platformy. Umožňuje sa tak v budúcnosti jednoduché rozširovanie, nakoľko na prenos signálov je navrhnuté optické vedenie, ktoré z technického hľadiska nekladie žiadne obmedzenia. Signály z kamier budú privedené cez dátové optické káble hlavnej trasy do switcha a záznamového servera, ktorý bude umiestnený v priestore budovy mestskej polície.

Snímky sa budú ukladať na HDD servera v plnej kvalite. Súčasťou senzorickej siete budú aj čidlá na snímanie vlhkosti a teploty, atmosférického tlaku a senzory smeru a rýchlosti vetra.

5.4.2 Rozsah informačných systémov – budúci stav (TO BE)

Tabuľka 10: Rozsah informačných systémov - budúci stav (TO BE)

Kód ISVS (z MetaIS)

Názov ISVS

Modul ISVS (zaškrtnite, ak ISVS je modulom)

Stav IS VSTyp IS VS

Kód nadradeného ISVS (v prípade zaškrtnutého checkboxu pre modul ISVS)

isvs_15095Integračná platforma mesta JelšavaVyberte jednu z možnostíAgendovýN/A
isvs_15096Modul napojenia na externé informačné systémyVyberte jednu z možnostíIntegračnýisvs_15095

5.4.3 Využívanie nadrezortných a spoločných ISVS – AS IS

Nerelevantné – Projektom sa nemenia IS, ktoré by v súčasnosti využívali nadrezortné a spoločné ISVS.

5.4.4 Prehľad plánovaných integrácií na nadrezortné ISVS – spoločné moduly podľa zákona č. 305/2013 Z.z. o  e-Governmente – budúci stav (TO BE)

Nerelevantné – Projektom nie je plánované napojenie sa na nadrezortné ISVS.

5.4.5 Prehľad plánovaných integrácií na iné ISVS  – budúci stav (TO BE)

Tabuľka č.11: Prehľad plánovaných integrácií na iné ISVS  – budúci stav (TO BE)

Kód ISVS (z MetaIS)

Názov ISVS

Kód integrovaného ISVS (z MetaIS)

Názov integrovaného ISVS
isvs_15096Modul napojenia na externé informačné systémyisvs_9655Konsolidovaná analytická vrstva

5.4.6 Aplikačné služby pre Koncové služby – budúci stav (TO BE)

Nerelevantné – projektom nie sú budované žiadne koncové služby.

5.4.7 Aplikačné služby na integráciu – budúci stav (TO BE)

Tabuľka č. 12: Aplikačné služby na integráciu – budúci stav (TO BE)

AS (Kód MetaIS)

 

Názov  AS

Realizuje ISVS (kód ISVS, ktorý realizuje AS)

Poskytujúca alebo KonzumujúcaIntegrácia cez CAMPIntegrácia  IS tretích stránSaaS

Integrácia na AS poskytovateľa (kód MetaIS)

as_67169Poskytnutie otvorených údajov Sparql endpoint – LKODisvs_15096 Modul napojenia na externé informačné systémyPoskytovanáNieNieNie 
as_67170Poskytovanie údajov do centrálneho analytického systému MIRRIisvs_15096 Modul napojenia na externé informačné systémyPoskytovanáNieNieNie 

5.5 Dátová architektúra

5.5.1 Objekty evidencie

Tabuľka č. 13: Objekty evidencie

ID OEObjekt evidencie - názovObjekt evidencie - popisReferencovateľný identifikátor URI dátového prvku
ID_1Senzorické údaje z merania teplotySenzorické údaje z merania teplotyNemá
ID_2Senzorické údaje z merania vlhkostiSenzorické údaje z merania vlhkostiNemá
ID_3Senzorické údaje z merania atmosférického tlakuSenzorické údaje z merania atmosférického tlakuNemá
ID_4Senzorické údaje z merania smeru vetraSenzorické údaje z merania smeru vetraNemá
ID_5Senzorické údaje z merania rýchlosti vetraSenzorické údaje z merania rýchlosti vetraNemá
ID_6Senzorické údaje z merania intenzity dopravySenzorické údaje z merania intenzity dopravyNemá
ID_7Senzorické údaje z merania znečistenia ovzdušiaSenzorické údaje z merania znečistenia ovzdušiaNemá
ID_8Videozáznamy z kamerových systémovVideozáznamy z kamerových systémovNemá

5.5.2 Referenčné údaje

Nerelevantné nakoľko predmetom projektu nie je manažment údajov.

5.5.3 Poskytovanie údajov z ISVS do IS CDPI - budúci stav (TO BE)

Nerelevantné nakoľko predmetom projektu nie je poskytovanie údajov do IS CDPI.

5.5.4 Konzumovanie údajov z IS CDPI - budúci stav (TO BE)

Nerelevantné nakoľko predmetom projektu nie je konzumovanie údajov z IS CDPI.

5.5.5 Identifikácia údajov a subjektov pre konzumovanie alebo poskytovanie údajov do/z CPDI (CSRÚ)

Nerelevantné nakoľko predmetom projektu nie je poskytovanie ani konzumovanie údajov do/z IS CDPI.

5.5.6 Kvalita a čistenie údajov

Tabuľka č. 14: Zhodnotenie dátovej kvality objektov evidencie

ID OE

Názov Objektu evidencie

Významnosť kvality

1 (malá) až 5 (veľmi významná)

Citlivosť kvality

1 (malá) až 5 (veľmi významná)

Priorita – poradie dôležitosti

(začnite číslovať od najdôležitejšieho)

ID_1Senzorické údaje z merania teploty448.
ID_2Senzorické údaje z merania vlhkosti447.
ID_3Senzorické údaje z merania atmosférického tlaku446.
ID_4Senzorické údaje z merania smeru vetra445.
ID_5Senzorické údaje z merania rýchlosti vetra444.
ID_6Senzorické údaje z merania intenzity dopravy553.
ID_7Senzorické údaje z merania znečistenia ovzdušia552.
ID_8Videozáznamy z kamerových systémov551.

5.5.7 Otvorené údaje

V rámci projektu bude implementovaná automatizovaná podpora pre publikáciu otvorených údajov prostredníctvom vybudovania lokálneho katalógu otvorených dát (LKOD) mesta Jelšava. Tento katalóg bude založený na technológii SPARQL Endpoint, čo umožní efektívnu a flexibilnú manipuláciu s údajmi, vrátane dopytovania a vyhľadávania dát na základe štandardizovaných protokolov pre sémantický web. SPARQL Endpoint poskytuje robustné riešenie pre publikáciu a výmenu údajov, čím zabezpečuje dodržiavanie otvorených štandardov a zvyšuje interoperabilitu dátových súborov v rámci verejnej správy.

Lokálny katalóg otvorených dát bude následne zaregistrovaný a integrovaný do centrálneho Národného katalógu otvorených údajov (NKOD), ktorý je dostupný na platforme data.gov.sk. Tento proces bude plne automatizovaný prostredníctvom tzv. harvestingu, čo znamená, že údaje z lokálneho katalógu budú pravidelne a automaticky synchronizované a aktualizované v centrálnom katalógu.

Automatizovaný proces zaručí, že všetky nové alebo aktualizované datasety budú bezodkladne prenesené a katalogizované v NKOD, čím sa zabezpečí aktuálnosť a konzistentnosť publikovaných informácií. Okrem toho, tento systém poskytne mechanizmy na správu a validáciu metadát, čím sa posilní kvalita a konzistentnosť publikovaných otvorených údajov. Lokálny katalóg bude schopný automaticky generovať a poskytovať podrobné štatistiky o publikovaných údajoch, vrátane počtu záznamov, frekvencie aktualizácií a metríik kvality údajov. Tento prístup nielen zjednoduší správu údajov na strane mesta, ale tiež podporí transparentnosť a zlepšenie dostupnosti údajov pre verejnosť, podnikateľskú sféru a ďalšie subjekty verejného sektora.

Technologická infraštruktúra postavená na otvorených štandardoch, ako je SPARQL Endpoint, umožní široké využitie údajov a ich integráciu do rôznych analytických a vizualizačných nástrojov, čo prispeje k efektívnejšiemu využívaniu verejných údajov na analytické, výskumné a strategické účely. Súbor výstupov, ktoré budú generované a publikované vychádzal z poznania agendy a zainteresovaných osôb. Dané dáta budú konzumované a využívané, inštitúciami verejnej správy, 3. sektorom, na národnej a EU úrovni. Vo všeobecnosti sa pri návrhu projektových zámerov aplikoval princíp dostupnosti verejných údajov t.j. údaje z verejných zdrojov majú byť dostupné verejnosti ak ich zverejnenie nie je obmedzené legislatívne alebo iným relevantným dôvodom.

V súvislosti s digitálnou transformáciu Slovenska, cieľmi NKIVS a inými strategickými dokumentami, ale aj európskou legislatívou a aj požiadavkami verejnosti si uvedomujeme potrebu nielen zverejňovať údaje, ale aj sprístupňovať otvorené údaje.

Presný rozsah poskytovaných objektov evidencie bude definovaný v nadväznosti na ukončenie fázy analýza a dizajn a v nadväznosti na rozsah a typ implementovaných IoT zariadení.

Tabuľka č. 15: Objekty evidencie, ktoré budú sprístupnené ako otvorené údaje

ID OE

Názov objektu evidencie / datasetu

Požadovaná interoperabilita

(3★ - 5★)

Periodicita publikovania

(týždenne, mesačne, polročne, ročne)

ID_1Senzorické údaje z merania teploty5★Týždenne
ID_2Senzorické údaje z merania vlhkosti5★Týždenne
ID_3Senzorické údaje z merania atmosférického tlaku5★Týždenne
ID_4Senzorické údaje z merania smeru vetra5★Týždenne
ID_5Senzorické údaje z merania rýchlosti vetra5★Týždenne
ID_6Senzorické údaje z merania intenzity dopravy5★Týždenne
ID_7Senzorické údaje z merania znečistenia ovzdušia5★Týždenne

5.5.8 Analytické údaje

Tabuľka č. 16: Objekty evidencie, ktoré budú projektom pripravené pre analytické účely

OE IDNázov objektu evidencie pre analytické účelyZoznam atribútov objektu evidenciePopis a špecifiká objektu evidencie
ID_1Senzorické údaje z merania teplotyTeplotaSpracovaný Dataset z IoT zariadení
ID_2Senzorické údaje z merania vlhkostiVlhkosť vzduchuSpracovaný Dataset z IoT zariadení
ID_3Senzorické údaje z merania atmosférického tlakuHodnoty atmosférického tlakuSpracovaný Dataset z IoT zariadení
ID_4Senzorické údaje z merania smeru vetraSmer vetraSpracovaný Dataset z IoT zariadení
ID_5Senzorické údaje z merania rýchlosti vetraRýchlosť vetraSpracovaný Dataset z IoT zariadení
ID_6Senzorické údaje z merania intenzity dopravyZoznam atribútov OE bude definovaný v rámci etapy analýza a dizajn riešeniaSpracovaný Dataset z IoT zariadení
ID_7Senzorické údaje z merania znečistenia ovzdušiaZoznam atribútov OE bude definovaný v rámci etapy analýza a dizajn riešeniaSpracovaný Dataset z IoT zariadení
ID_8Videozáznamy z kamerových systémovZoznam atribútov OE bude definovaný v rámci etapy analýza a dizajn riešeniaSpracovaný Dataset z IoT zariadení

5.5.9 Moje údaje

Nerelevantné nakoľko predmetom projektu nie je manažment "Mojich údajov".

5.5.10 Prehľad jednotlivých kategórií údajov

Tabuľka č. 17: Prehľad jednotlivých kategórií údajov

ID

Register / Objekt evidencie

Referenčné údajeMoje údajeOtvorené údajeAnalytické údaje
ID_1Senzorické údaje z merania teploty
ID_2Senzorické údaje z merania vlhkosti
ID_3Senzorické údaje z merania atmosférického tlaku
ID_4Senzorické údaje z merania smeru vetra
ID_5Senzorické údaje z merania rýchlosti vetra
ID_6Senzorické údaje z merania intenzity dopravy
ID_7Senzorické údaje z merania znečistenia ovzdušia
ID_8Videozáznamy z kamerových systémov

5.6 Technologická architektúra

5.6.1 Návrh riešenia technologickej architektúry

Technologická architektúra – AS IS

Nakoľko predmetom realizácie projektu je vybudovanie nového systému integračnej platformy, ktorá v súčasnosti v meste absentuje, popis súčasnej architektúry možno zúžiť na kamerové systémy mesta, ktoré budú zjednotené v budovanom dohľadovom centre spolu s novými kamerovými bodmi realizovanými v rámci projektu. Súčasný kamerový systém obsahuje celkovo 21 statických kamier a 1 otočnú kameru.

Technologická architektúra – TO BE

Technologickú architektúru môžeme rozdeliť na dve hlavné časti:

1) Technická časť

Technickou časťou systému sa rozumejú nasledovné časti riešenia:

  • Kamery
  • Systém káblových rozvodov
  • Video serverovňa
  • Rozvodné skrine
  • Záznamové, analytické a zobrazovacie centrum
  • Zobrazovacia stena
  • Migrácia pôvodného kamerového systému
  • Systém a IoT senzorov

Kamery

V rámci projektu plánujeme vo vytypovaných lokalitách zrealizovať kamerový systém s 19 ks panoramatickými digitálnymi kamerami prenášajúcimi signál do obslužného pracoviska mestskej polície.

Monitorované miesta budú napojené na  obslužné pracovisko na mestskej polície  s 24 hodinovou nepretržitou prevádzkou. Vybudovanie kamerového systému nebude vyžadovať prijatie nového zamestnanca na plný alebo čiastočný pracovný úväzok. Od zamýšľaného vybudovania kamerového systému očakávame, že občania mesta, ale i občania zdržujúci sa, pohybujúci sa po meste, vedomí si nainštalovaného kamerového zariadenia, nebudú sa dopúšťať páchania kriminality, respektívne inej protispoločenskej činnosti. Budú tak zároveň informovaní o ochrane svojho majetku pred nezákonným konaním ostatných osôb. 

Výstupné obrazové formáty z kamerového systému budú  plne kompatibilné  so zariadeniami a formátmi používanými Policajným zborom Slovenskej republiky.

Nakoľko sa jedná o väčšie priestory  navrhujeme v priestoroch mesta  nainštalovať kamery s vysokým rozlíšením  5 megapixelov  . Nakoľko zaznamenávajú celú  plochu, na  ktorú  sú  pri  inštalácii  nasmerované,  nikdy  nepríde  k žiadnej strate zaznamenaných údajov. Sú predurčené k budovaniu najdokonalejších bez obslužných systémov.

Tieto kamery pracujú cez deň vo farebnom režime. Pri poklese intenzity osvetlenia pod 10 Lx sa automaticky prepnú do nočného čiernobieleho režimu – čím sa výrazne zvýši ich citlivosť.

Na každej kamere je možné  nastavenie maskovania súkromných zón, aby sa eliminovali zobrazenia a archivácie  súkromných priestranstiev a objektov trvalým vymaskovaním zo snímaného obrazu. Na kamerách je možné nastaviť presne podľa bodu nainštalovania požadované   rozlíšenie  a  počet snímok.

Systém káblových rozvodov

Hlavné trasy pre káblové rozvody pre kamerový systém budú vedené  po stožiaroch spoločnosti VSDS a.s  po vzájomnom odsúhlasení, konzolách mestského rozhlasu, stožiaroch RVO  ktoré sú majetkom mesta. Optická trasa bude vedená z bodu  budovy mestskej polície do miest nainštalovaných kamier.

Hlavná trasa bude optického prevedenia – káblom SM 4× 9/125um, ktorý bude ukončený v každej rozvodnej skrinke kamerového systému RK  resp. bude pokračovať do následnej skrinky RK podľa topológie rozloženia kamier v meste.

Káblové systémy (káble, žľaby, rúrky, príchytka ...) budú vyhotovené v súlade s normou STN 92 0203 a  STN 92 0205 v plnom rozsahu. Svorkovacie resp. rozvodné krabice, inštalačné komponenty (hmoždinky a pod.) sú vyhotovené v zmysle platných noriem a TP.

Všetky káble budú označené podľa používaného systému značenia káblovými štítkami. Na káblových štítkoch je uvedený typ káblu a smer. Káblové štítky sú upevňované na káble cca každých 100 m, pred a za prekážku (prechod, prestup, prieraz), pri odbočení alebo krížení.

Stúpacie vedenia budú vyhotovené v žľaboch.  Na podlažiach budú káblové rozvody pre kamery kotvené plastovými príchytkami neobsahujúcimi chlór. Kovové káblové trasy (žľaby, rošty a pod.) budú pospájané a uzemnené s bodom uzemnenia.

Utesnenie prestupov káblových rozvodov rozdielnych požiarnych úsekov cez steny a stropy budú vyhotovené protipožiarnym tmelom napr. HILTI s požiarnou odolnosťou v zmysle projektu požiarnej ochrany PS 90

Server PTV a napájacie PoE jednotky budú napájané z rozvádzača samostatným, v priebehu trasy nevypínateľným káblom.  Vedenie pre napájanie je vyhotovené podľa STN 332000-4-41.

Videoserverovňa

Hlavný riadiaci server PTV bude nainštalovaný v budove mestskej polície, osadený v skrini RACK. Súčasťou zariadení Video serverovne budú aj všetky aktívne a pasívne prvky slúžiace k ukončeniu metalických a optických káblových rozvodov z celého kamerového systému, prostredníctvom ktorých bude zabezpečená dátová komunikácia v rámci celého systému PTV a obrazový prenos od všetkých kamier systému, ktoré budú pripojené na ďalšie prípojné miesta  - Vyhodnocovací a zobrazovací PC.

Rozvodné skrine

  • Rozvodové skrine 1 a 9:
    • Istič 2 pólový OEZ 10 A
    • Optický prevodník PoE ++
    • Zdroj napájania MeanWell MDR-48-53V DC
  • Rozvodné skrine 2 a 8:
    • Istič 2 pólový OEZ 10 A
    • prevodník POE UTEPO OB Fiber 2-1 Gbps 4 port PoE ( 2×SFP + 4×PoE + 2x LAN)
    • zdroj napájania MeanWell MDR-100-48

Záznamové, analytické a zobrazovacie centrum

Záznamové, analitické a zobrazovacie centrum bude umiestnené v priestoroch mestskej polície. Všetky zariadenia budú napájané centrálnym zdrojom UPS. V tejto miestnosti budú rovnako situované všetky centrálne aktívne prvky zabezpečujúce redundantnú dátovú konektivitu kamerového systému. Všetky popisované zariadenia budú situované do dátových rack skríň.

Keďže logické funkcie kamerového systému, či už sa jedná o záznam obrazu alebo jednotlivé funkcie analýz sú vykonávané softvérovými nástrojmi, je potrebné pre zabezpečenie zodpovedajúceho výpočtového výkonu inštalovať správne nakonfigurované a dostatočne výkonovo flexibilné riešenie serverov. Flexibilitou sa v tomto prípade rozumie, že v prípade ďalšieho rozširovania systému bude možné v budúcnosti dopĺňať ďalšie serverové zariadenia pre navýšenie výpočtového výkonu v zodpovedajúcej miere.

Zobrazovacia stena s príslušenstvom

Je zariadenie pozostávajúce z matice 4 ks monitorov. Pre tento účel sú použité monitory LCD 42" vhodné pre nepretržitú prevádzku 24x7. Súčasťou je tiež i príslušenstvo prostredníctvom, ktorého môže obsluha ovládať samotné event monitory, ale predovšetkým riadiť systém zobrazovania na monitorovej stene.

Migrácia pôvodného kamerového systému

Pri jestvujúcich IP kamerách dôjde k ich odpojeniu od súčasných aktívnych prvkov (niektoré dátové prepínače a rekordéry) a k následnému pripojeniu do nových dátových prepínačov s protokolom LAN-Ring. Tým budú jestvujúce IP kamery pripojené do bezpečnej redundantnej siete nového systému.

Systém IoT senzorov

Budované IoT senzory budú umiestnené v katastri mesta spolu s kamerovým systémom. Jedná sa o nasledovné senzory:

  • Čidlo senzorovej jednotky atmosferického tlaku, teploty a vlhkosti
  • Senzorová IP jednotka k multifokálnej kamere pre priame snímanie teploty a vlhkosti v reálnom čase a zázname v danom bode
  • Senzor smeru a rýchlosti vetra

2) Softvérová časť

Ako referenčné VMS riešenie bolo schválené riešenie Aviglion UNITY8-ENT. V prípade jeho nahradenia je potrebné zvážiť celkový dopad na popisovanú funkčnosť systému a konfiguráciu iného softvérového riešenia konzultovať so žiadateľom. Je treba brať zreteľ na výkonové parametre serverov a pri prípadnom nasadení alternatívneho systému realizovať výkonnostný model výpočtu serverov, podľa požiadaviek konkrétneho VMS. To platí rovnako aj pre pracovné stanice obsluhujúce monitorovú stenu ako aj samostatné operátorské pracoviská.

SW umožní zo živého  a  zaznamenaného  obrazu vo vysokej kvalite bude pomocou AI video analýz možnosť získať veľa údajov a udalostí uľahčujúcich prácu obsluhy monitorovacieho strediska. Centrálnou jednotkou pre záznam a monitoring bude vysoko výkonný server AI NVR so záznamovým a vyhodnocovacím programom. V návrhu riešenia celého systému  nie je prioritou iba vysoká kvalita obrazu, ale jeho pridaná hodnota v nasledovných inteligentných videoanalýzach.

Softvér bude schopný:

  • Rozpoznávania a vyhľadávania osôb podľa vzhľadu. Operátor si môže zadať osobu, ktorú chce vyhľadať zadefinovaním nasledovných prvkov: Muž, žena, dieťa, farba vlasov, farba vrchnej časti oblečenia, farba spodnej časti oblečenia. Systém s podporou AI vo veľmi krátkom čase nájde zadefinované osoby  so zhodou, v ktorých už operátor nemá problém spoznať presne danú osobu.
  • Detekcie osôb, osobných vozidiel, nákladných vozidiel, autobusov, motocyklov a bicyklov. Veľmi pokročilý a inteligentný systém video analýzy, s nespočetnými kombináciami  v nastaveniach pre využitie v každom bode snímania. Napr.:  AI okamžite upozorní operátora na neoprávnený vjazd nákladného auta do priestoru vjazdu iba osobných vozidiel, porušenie smeru jazdy v jednosmerkách, neoprávnené parkovanie v zadefinovaných priestoroch,  vyhľadanie vozidla podľa farby , upozornenie, že osoba vstúpila do zakázaného priestoru  a rôzne kombinácie týchto udalostí.
  • Detekcie neobvyklého správania. Netypické správanie objektov alebo ľudí  v zadefinovanom prostredí, ako napr. porušený smer, zákaz vstupu/vjazdu do oblasti, vystúpenie zo zadefinovanej oblasti, objekt sa v oblasti zastavil, objekt opúšťa oblasť a pod.
  • Detekcia EČV. Rozpoznávanie  a detekcia EČV  na všetkých troch vjazdoch a výjazdoch z mesta v oboch jazdných pruhoch s archiváciou EČV  s možnosťou  porovnávania a inteligentným vyhľadávaním. Táto funkcia je veľmi dôležitá napríklad  pre spoluprácu  s políciou SR.

Okrem snímania videozáznamov bude systém umožňovať tiež:

  • Hodnotenie dopravnej situácie a realizovať z toho vyplývajúce potrebné zmeny na zvýšenie bezpečnosti a plynulosti v cestnej premávke
  • Efektívne plánovať hliadkovú činnosť členov MsP a členov MOaPS, podľa aktuálnej dopravnej a bezpečnostnej situácie
  • Monitoring dopravného zaťaženia križovatiek štátnych ciest 532 a 526
  • Monitoring poveternostných podmienok a znečisteného ovzdušia, ktoré patrí medzi najvyššie na území Slovenska a je sledované aj inštitúciami Európskeho parlamentu
  • Publikovanie dát verejnosti a tiež zamestnancom mesta

5.6.2 Požiadavky na výkonnostné parametre, kapacitné požiadavky - budúci stav (TO BE)

Tabuľka č. 18: Požiadavky na výkonnostné parametre, kapacitné požiadavky – budúci stav (TO BE)

ParameterJednotkyPredpokladaná hodnotaPoznámka
Počet interných používateľovPočet Zamestnanci mesta Jelšava
Počet súčasne pracujúcich interných používateľov v špičkovom zaťaženíPočet Zamestnanci mesta Jelšava
Počet externých používateľov (internet)Počet3 160Obyvatelia mesta Jelšava
Počet externých používateľov používajúcich systém v špičkovom zaťaženíPočet3 160Obyvatelia mesta Jelšava
Počet transakcií (podaní, požiadaviek) za obdobiePočet/obdobieIrelevantné 
Objem údajov na transakciuObjem/transakciaIrelevantné 
Objem existujúcich kmeňových dátObjemTBD 

5.6.3 Využívanie služieb z katalógu vládneho cloudu

Nerelevantné – projekt neplánuje využívať služby z katalógu služieb vládneho cloudu.

5.7 Bezpečnostná architektúra

5.7.1 Návrh riešenia bezpečnosti

Základnými východiskami pre rozvíjané riešenie bezpečnosti IS sú rovnako ako v súčasnom stave právne predpisy ako zákon č. 18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov, zákon č. 95/2019 Z.z. o informačných technológiách vo verejnej správe, zákon č. 69/2018 Z.z. o kybernetickej bezpečnosti a ďalej ISO/IES 27000, Common Criteria a OWASP Guides a dodatočných požiadaviek prevádzkovateľa systému.

Riešenie bude v oblasti bezpečnosti a ochrany dát aplikovať relevantné centrálne nastavené bezpečnostné politiky a pravidlá. Na zabezpečenie prístupu a ochrany dát sa použijú:

  • Integrované systémy riadenia identity (IAM) s podporou štandardných protokolov ako SAML, OAuth2 alebo OpenID Connect. (Príklady: Azure AD/Entra ID, AWS IAM, Google Cloud IAM, Okta, Keycloak, Ping Identity a i.)
  • Role-Based Access Control (RBAC) alebo Attribute-Based Access Control (ABAC), ktoré umožňujú priraďovať oprávnenia podľa rolí, úloh či atribútov používateľa.
  • Bezpečné zdieľanie dát cez dočasné prístupové tokeny, pre-signed URL alebo iné mechanizmy kontrolovaného prístupu (napr. Shared Access Signatures, Signed URLs a pod.).

Šifrovanie dát v prenose (SSL/TLS) aj v pokoji (at-rest), napr. pomocou integrovaných služieb správy kľúčov (Key Management Service – KMS) alebo samostatných trezorov na kľúče a heslá.

Pri budovaní kamerových systémov je potrebné zabezpečiť integritu, dostupnosť a dôvernosť dát, ako aj celkovú odolnosť a monitoring digitálnej infraštruktúry a služieb v čase, kedy narastá počet kybernetických hrozieb, ako aj ich sofistikovanosť.

Za týmto účelom je potrebné používať kamery výrobcov dodržiavajúcich smernice NIS a pripravovanej NIS2, resp. spĺňať minimálne bezpečnostné štandardy:

  • certifikácia ISO/IEC 27001 pre systém riadenia bezpečnosti informácií (ISMS);
  • CVE Numbering Authority (CNA) v rámci domény MITRE.

Konkrétne riešenia bezpečnosti budú špecifikované v rámci etapy analýza a dizajn riešenia.

5.7.2 Určenie obsahu bezpečnostných opatrení

Mesto Jelšava má pozíciu koordinátora GDPR, ktorý aktualizuje bezpečnostnú smernicu a zaškolí zamestnancov (predovšetkým tých, ktorí zabezpečujú plnenie požiadaviek v oblasti bezpečnosti informačných a zabezpečujú obsluhu a správu kamerového systému).

V zmysle zákona o obecnom zriadení sú obce povinné zabezpečiť verejný poriadok v obci. Zákon o obecnom zriadení už ďalej obciam a mestám neukladá konkrétnu formu, akou majú obce túto povinnosť splniť. Keďže v tomto prípade ide o zabezpečovanie verejných úloh pri výkone samosprávy, monitorovanie verejných priestranstiev a  zabezpečenie verejného poriadku v obci prostredníctvom monitorovania je v širšom rozsahu v súlade s povinnosťou obce a zabezpečenie verejného poriadku. Osobné údaje budú spracúvané iba v rozsahu nevyhnutnom na dosiahnutie účelu spracúvania, oblasti monitorovania kamerovým systém riadne označené a sprístupnenie záznamov tretím osobám bude

Uchovávanie údajov bude  v zmysle odporúčania Európskeho výboru pre ochranu osobných údajov (https://www.edpb.europa.eu/sites/default/files/files/file1/edpb_guidelines_201903_video_devices_sk.pdf) v závislosti od konkrétnej situácie 1 až 5 dní.

Sprístupňovanie údajov z kamier tretím osobám (polícia, iné bezpečnostné zložky a pod.) bude rozsahu daného účelu spracovania (pri riešení náhrady škody alebo identifikácií páchateľa, ktorých právnym základom je plnenie zákonných povinností prevádzkovateľa, ktoré mu vyplývajú z osobitných právnych predpisov, upravujúcich trestné alebo priestupkové konanie, napríklad z Trestného poriadku alebo zákona o obecnej polícií).

Projekt je v súlade s Národnou koncepciou informatizácie verejnej správy Slovenskej republiky, najmä so Strategickou prioritou Manažment údajov. Projekt sa zameriava na aktivity, definované v strategickej iniciatíve Analytické údaje - pre analytické účely budú údaje centralizovane, zúčtovateľne (overiteľne) a systematicky zabezpečené legislatívne, procesne aj technologicky prístupy k analytickým údajom z prostredia verejnej správy aj externého prostredia a bude nastavený koncept ich následného využívania vo verejnej správe.

Konkrétny rozsah bezpečnostných opatrení bude špecifikovaný v rámci etapy analýza a dizajn riešenia.

5.7.3 Legislatívne, právne, štatutárne, regulačné a zmluvné požiadavky

Bezpečnostná architektúra upraveného informačného systému bude realizovaná v súlade s dotknutými právnymi normami a zároveň s technickými normami, ktoré stanovujú úroveň potrebnej bezpečnosti IS, pre manipuláciu so samotnými dátami, alebo technické/technologické/personálne zabezpečenie samotnej výpočtovej techniky/HW vybavenia. Ide najmä o:

  • Zákon č. 95/2019 Z. z. o informačných technológiách vo verejnej správe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov,
  • Zákon č. 69/2018 Z.z. o kybernetickej bezpečnosti
  • Zákon č. 45/2011 Z.z. o kritickej infraštruktúre
  • Zákon č. 305/2013 Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e-Governmente)
  • Vyhláška 401/2023 MIRRI SR o riadení projektov a zmenových požiadaviek v prevádzke informačných technológií verejnej správy,
  • Vyhláška 78/2020 Úradu podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu o štandardoch pre informačné technológie verejnej správy,
  • Vyhláška 547/2021 MIRRI SR o elektronizácii agendy verejnej správy.
  • Vyhláška Úradu podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu č. 78/2020 Z. z. o štandardoch pre informačné technológie verejnej správy
  • Vyhláška Úradu podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu č. 179/2020 Z. z., ktorou sa ustanovuje spôsob kategorizácie a obsah bezpečnostných opatrení informačných technológií verejnej správy
  • Vyhláška Úradu na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky č. 158/2018 Z. z. o postupe pri posudzovaní vplyvu na ochranu osobných údajov
  • Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679 z 27. apríla 2016 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov, ktorým sa zrušuje smernica 95/46/ES (všeobecné nariadenie o ochrane údajov)
  • Zákon č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Projekt bude:

  • Plne riadený v súlade s vyhláškou Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky č. 401/2023 Z. z. o riadení projektov a zmenových požiadaviek v prevádzke informačných technológií verejnej správy a všetky manažérske produkty vyhlášky o riadení projektov budú vypracované a nahraté v Centrálnom metainformačnom systéme verejnej správy SR.
  • Realizovaný v súlade s požiadavkou na - data driven government (prílohe č. 11 Výzvy Integračno-analytická platforma), t.j. integráciou dátovej platformy do integračno-analytickej platformy formou Azure Data Lake Storage, AzureDataFactory, SQL Database alebo PowerBI na základe dodávky konkrétneho riešenia a podporovaných foriem integrácie podľa uvedenej Prílohy.

5.7.4 Riešenie autentifikácie a prístupov používateľov

Konkrétne návrhy riešenia autentifikácie a prístupu používateľov budú špecifikované v rámci etapy analýza a dizajn riešenia.

6. PREVÁDZKA A ÚDRŽBA VÝSTUPOV PROJEKTU

6.1 Návrh riešenia prevádzky a údržby

Prevádzka a údržba navrhnutého riešenia projektu bude zabezpečená internými personálnymi kapacitami na úrovni podpory L1 až L3 (L3 externe). Pre hlásenie problémov bude využívaný Helpdesk. Predpoklad riešenia problémov a požiadaviek bude od nahlásenia problému alebo požiadavky prostredníctvom helpdesku (e-mailom, telefonicky, formulárom), identifikácia a preverenie problému/požiadavky, vykonanie opravy/podpory.

6.2 Zabezpečenie podpory používateľov a prevádzky

Help Desk bude realizovaný cez 3 úrovne podpory s nasledujúcim označením:

  • L1 podpora - začiatočná úroveň podpory, ktorá je zodpovedná za riešenie základných problémov a požiadaviek koncových užívateľov a ďalšie služby vyžadujúce základnú úroveň technickej podpory. Základnou funkciou podpory 1. stupňa je zhromaždiť informácie, previesť základnú analýzu a určiť príčinu problému a jeho klasifikáciu. Typicky sú v úrovni L1 riešené priamočiare a jednoduché problémy a základné diagnostiky, overenie dostupnosti jednotlivých vrstiev infraštruktúry (sieťové, operačné, vizualizačné, aplikačné atď.) a základné užívateľské problémy (typicky zabudnutie hesla), overovanie nastavení SW a HW atď.
  • L2 podpora - riešiteľské tímy s hlbšou technologickou znalosťou danej oblasti. Riešitelia na úrovni Podpory L2 nekomunikujú priamo s koncovým užívateľom, ale sú zodpovední za poskytovanie súčinnosti riešiteľom 1. úrovne podpory pri riešení eskalovaného hlásenia, čo mimo iného obsahuje aj spätnú kontrolu a podrobnejšiu analýzu zistených dát predaných riešiteľom 1. úrovne podpory. Výstupom takejto kontroly môže byť potvrdenie, upresnenie, alebo prehodnotenie hlásenia v závislosti na potrebách Objednávateľa. Primárnym cieľom riešiteľov na úrovni Podpory L2 je dostať Hlásenie čo najskôr pod kontrolu a následne ho vyriešiť – s možnosťou eskalácie na vyššiu úroveň podpory – Podpora L3.
  • L3 podpora - Podpora 3. stupňa predstavuje najvyššiu úroveň podpory pre riešenie tých najobťažnejších hlásení, vrátane prevádzania hĺbkových analýz a riešenie extrémnych prípadov, ktorú bude zabezpečovať výrobca implementovaných nástrojov.

Prevádzka implementovaných nástrojov v rámci projektu L1 až L3 bude zabezpečená internými zamestnancami Mesta Jelšava. V prípade nevyhnutnej potreby bude zabezpečená L3 podpora výrobcu implementovaných nástrojov, ktorá bude financovaná z vlastných zdrojov Mesta Jelšava.

6.3 Riešenie incidentov v prevádzke - parametre úrovní služby

Parametre služby riešenia incidentov v prevádzke sú špecifikované na základe určenia priority incidentu pomocou kombinácie jeho naliehavosti a dopadu podľa najlepších skúseností z praxe (best practice) z oblasti manažmentu IT služieb (Information Technology Infrastructure Library - ITIL V3) nasledovným spôsobom:

Incident - za incident je považovaná každá nahlásená alebo inak zistená relevantná skutočnosť týkajúca sa aktíva (informačného systému) alebo jeho časti, ktorého nedostupnosť alebo nefunkčnosť má vplyv na poskytovanie služieb.

Tabuľka č. 19: Klasifikácia Naliehavosti incidentu

Klasifikácia naliehavosti incidentuZávažnosť  incidentuPopis naliehavosti incidentu
AKritickáKritické chyby, ktoré spôsobia úplné zlyhanie systému ako celku a nie je možné používať ani jednu jeho časť, nie je možné poskytnúť požadovaný výstup z IS.
BVysokáChyby a nedostatky, ktoré zapríčinia čiastočné zlyhanie systému a neumožňuje používať časť systému.
CStrednáChyby a nedostatky, ktoré spôsobia čiastočné obmedzenia používania systému.
DNízkaKozmetické a drobné chyby.

Tabuľka č. 20: Klasifikácia Závažnosti incidentu

Klasifikácia závažnosti incidentu

Dopad

Popis dopadu
1katastrofickýkatastrofický dopad, priamy finančný dopad alebo strata dát,
2značnýznačný dopad alebo strata dát
3malýmalý dopad alebo strata dát

Určenie priority incidentu je kombináciou dopadu a naliehavosti podľa nasledovnej matice:

Tabuľka č. 21: Určenie priority incidentu

Matica priority incidentovDopad
Katastrofický - 1Značný - 2Malý - 3
NaliehavosťKritická - A123
Vysoká - B233
Stredná - C234
Nízka - D344

Parametre služby Riešenia incidentov v prevádzke:

Tabuľka č. 22: Parametre služby Riešenia incidentov v prevádzke

Označenie priority incidentuReakčná doba(1) od nahlásenia incidentu po začiatok riešenia incidentuDoba konečného vyriešenia incidentu od nahlásenia incidentu (DKVI) (2)

Spoľahlivosť (3)

(počet incidentov za mesiac)

11 hod.4  hodín1
21 hod.12 hodín2
31 hod.24 hodín10
41 hod.Vyriešené a nasadené v rámci plánovaných releasov (vydaní novej verzie programového vybavenia a konfigurácie)

Vysvetlivky k tabuľke

(1) Reakčná doba je čas medzi nahlásením incidentu verejným obstarávateľom (vrátane užívateľov IS, ktorí nie sú v pracovnoprávnom vzťahu s verejným obstarávateľom) na helpdesk úrovne L3 a jeho prevzatím na riešenie.

(2) DKVI (Doba konečného vyriešenia incidentu) - znamená čas obnovenia štandardnej prevádzky - čas medzi nahlásením incidentu verejným obstarávateľom a vyriešením incidentu poskytovateľom podpory (do doby, kedy je funkčnosť prostredia znovu obnovená v plnom rozsahu). Doba konečného vyriešenia incidentu od nahlásenia incidentu verejným obstarávateľom sa počíta počas celého dňa. Do tejto doby sa nezarátava čas potrebný na nevyhnutnú súčinnosť verejného obstarávateľa, ak je potrebná pre vyriešenie incidentu. V prípade potreby je poskytovateľ podpory oprávnený požadovať od verejného obstarávateľa schválenie riešenia incidentu.

(3) Spoľahlivosť - maximálny počet incidentov za kalendárny mesiac. Každá ďalšia chyba nad stanovený limit spoľahlivosti sa počíta ako začatý deň omeškania bez odstránenia vady alebo incidentu. Duplicitné alebo technicky súvisiace incidenty (zadané v rámci jedného pracovného dňa, počas pracovného času 8 hodín) sú považované ako jeden incident.

(4) Incidenty nahlásené verejným obstarávateľom poskytovateľovi podpory v rámci testovacieho prostredia majú prioritu 3 a nižšiu. Vzťahujú sa výhradne k dostupnosti testovacieho prostredia. Za incident v testovacom prostredí sa nepovažuje incident vztiahnutý k práve testovanej funkcionalite.

Vyššie uvedené SLA parametre nebudú použité pre nasledovné služby:

  • Služby systémovej podpory na požiadanie (nad paušál)
  • Služby realizácie aplikačných zmien vyplývajúcich z legislatívnych a metodických zmien (nad paušál)

Pre tieto služby budú dohodnuté osobitné parametre dodávky.


    1. Požadovaná dostupnosť informačného systému:
PopisParameterUpresnenie
Prevádzkové hodiny8 hodínod 8:00 hod. - do 16:00 hod. počas pracovných dní
Servisné okno14 hodínod 17:00 hod. - do 7:00 hod. počas pracovných dní
24 hodín

od 00:00 hod. - 23:59 hod. počas dní pracovného pokoja a štátnych sviatkov

Servis a údržba sa bude realizovať mimo pracovného času.

Dostupnosť produkčného prostredia IS98,5%

98,5% z 24/7/365  t.j. max ročný výpadok je 66 hod.

Maximálny mesačný výpadok je 5,5 hodiny.

Vždy sa za takúto dobu považuje čas od 0.00 hod. do 23.59 hod. počas pracovných dní v týždni.

Nedostupnosť IS sa počíta od nahlásenia incidentu Zákazníkom v čase dostupnosti podpory Poskytovateľa (t.j. nahlásenie incidentu na L3 v čase od 6:00 hod. - do 18:00 hod. počas pracovných dní).  Do dostupnosti IS nie sú započítavané servisné okná a plánované odstávky IS.

V prípade nedodržania dostupnosti IS bude každý ďalší začatý pracovný deň nedostupnosti braný ako deň omeškania bez odstránenia vady alebo incidentu.

RTO (Recovery Time Objective) 4 hodinyRTO vyjadruje množstvo času potrebné pre obnovenie dát a celej prevádzky nedostupného systému
RPO (Recovery Point Objective)6 hodínRPO vyjadruje, do akého času (bodu) v minulosti možno obnoviť dáta, t.j. rozsah dát, o ktoré môže organizácia prísť

    1. Požiadavky na ľudské zdroje potrebné pre zabezpečenie prevádzky

Prevádzka budovaného riešenia bude využívať existujúce ľudské zdroje žiadateľa a nebude vyžadovať ďalšie odborné kapacity.


    1. Požiadavky na zdrojové kódy

Súčasťou dodávky budú aj zdrojové kódy k vytvorenému riešeniu, pokiaľ to nevylučujú licenčné podmienky

tretích osôb vo vzťahu k štandardným Softvérovým produktom, s komentármi a technickým popisom, a to pre prevádzkové a testovacie verzie počítačových programov, a práva na ich zverejnenie v centrálnom repozitári zdrojových kódov podľa § 15 ods. 2 písm. d) Zákona o informačných technológiách vo verejnej správe a § 31 vyhlášky Úradu podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu o štandardoch pre informačné technológie verejnej správy č. 78/2020 Z. z., a iného predpisu, ktorý môže v budúcnosti vyhlášku č. 78/2020 Z. z. nahradiť alebo doplniť.